Het Heilig Vormsel KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREE:7. ZATERDAG 21 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Morgen en gedurende de volgende week zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in Leiden en in andere plaatsen van het De kenaat Leiden het Heilig Sacrament des Vormsels toedienen. Wij mogen ons veroorloven, de tolk te zijn van de Katholieken in de stad en het Dekenaat Leiden, als wij den Bisschop de eerbiedige verzekering geven, dat Zijn verblijf onder ons wordt geschat op do hooge waarde, die dit inderdaad heeft! Het verblijdt ons, dat de drager van het hoogste gezag in ons Bisdom in ons mid den vertoeft. Het verblijdt ons, dat het doel van Zijn komst is, om aan honderden toe te die nen een Sacrament, waarvan wij weten met de volstrekte zekerheid van ons Ge loof, dat het kan strekken tot een on waardeerbaar grooten zegen aan hen, die het ontvangen en door dezen aan ons allen Wij meenen, goed te doen met hier een uiteenzetting te geven van de beteekenis van dit Sacrament van Christus' Kerk. En ivij mogen daarvoor citeeren uit de be kende uitstekende Handleiding bij het Katholiek Godsdienstonderwijs" van pater J. F.' de Groot S.J. Het Vormsel is een sacrament, waarin door de oplegging der handen, de zalving met- chrisma en het uitspreken der sacra- menteele woorden do genade wordt be duid en medegedeeld, om het geloof van Christus standvastig te belijden. Wanneer Christus het Vormsel heeft in gesteld, wordt ons door de H. Schrift niet gezegd. Toch weten wij daaruit, dat het een sacrament is en bijgevolg door den goddelijken Zaligmaker zelf is ingesteld. a. In de Handelingen der Apostelen wordt verhaald, dat Petrus en Joannes zich naar Samaria begaven, om den inwo ners, die het Doopsel reeds hadden ont vangen, door oplegging der handen en ge bed den H. Geest, d.i. de genade van den H. Geest, mede te deelen (Hand. 8 14 v,v.). Hetzelfde deed de H. Paulus te Ephese (Hand. 19:6). De handoplegging onder ge bed was een uitwendig teeken, dat de ge nade zoowel aanduidde als schonk. Het was dus een sacrament en als zoodanig door Christus ingesteld. b. Uit de Overlevering blijkt, dat reeds in de oudste tijden het Vormsel als een sacrament werd beschouwd. Zoo zegt bijv. Tertullianus in het begin'der derde eeuw: „Het licham wordt gezalfd, opdat de ziel worde geheiligd; het lichaam wordt geteekend, opdat de ziel worde ge sterkt; het lichaam wordt door de handop legging overschaduwd, opdat ook de ziel door den Geest worde verlicht." Ook hier is weder sprake van het Vormsel als een uitwendig teeken, dat genade aanduidt en schenkt. c. Het Concilie van Trente verklaart tegen de leer der hervormers, dat het Vormsel een der zeven secramenten is, door Christus ingesteld (Sess. 7, can. 1). De stof van het sacrament des Vormsels bestaat in de handoplegging en de zalving met chrisma. Terwijl de bisschop de vorme ling de hand op het hoofd legt, maakt hij tegelijkertijd met chrisma het kruisteeken op het voorhoofd. De handoplegging was reeds van ouds het teeken der zegening en beduidt, dat de genade des H. .Geestes over den vorme ling neerdaalt. De zalving met olie werd in oude tij den door de kampvechters aangewend om aan het lichaam kracht en lenigheid te geven. In het Vormsel duidt zij de inwen dige, bovennatuurlijke kracht aan, welke dit sacrament aan de ziel mededeelt. De balsem werd gebruikt om de licha men der gestorvenen voor bederf te bewa ren en ook als een kostbaar reukwerk. In het sacrament des Vormsels beteekent hij, dat aan de ziel genade wordt geschon ken, om het bederf der zonde af te we ren en tevens om door naleving van de voorschriften des geloofs den goeden geur van Christus te verspreiden. De vorm van 'dit sacrament bestaat in de woorden, die do bisschop uitspreekt, terwijl hij de handoplegging en de zal ving verricht: Ik teeken u met met het teeken des kruises en bevestig u met het chrisma des heils, in den naam des Va ders en des Zoons en des Heiligen Gees tes. Bij de Grieken luidt de vorm: Het zegel van de gave des H. Geestes. Of schoon de woorden niet eensluidend zijn, is de beteekenis van beide vormen toch de zelfde. Het Sacrament des Vormsels geeft op de eerste plaats, gelijk alle sacramenten- der levenden, vermeerdering van de heilig- makcnde genade, en dus ook van glorie in den hemel, en van de ingestorte deug den. De bijzondere genade, welke het schenkt, bestaat in dadelijke hulp om het geloof standvastig te belijden in woord en daad. Vooral sterkt het den mensch om aan de uitwendige bekoringen tegen het geloof te weerstaan. Het vormsel drukt een eeuwigdurend merkteeken in de ziel. Daardoor wordt de mensch gewijd tot strijder voor Christus. Do HH. Kerkvaders vergelijken het daar om zeer dikwijls met het teeken, dat de soldaten oudtijds ontvingen. Het sacrament des Vormsels is niet noodzakelijk uit noodzakelijkheid des mid dels. Ook zonder het te ontvangen kan men de heiligmakcndc genade en de eeuwige zaligheid verkrijgen. Wanneer men echter de gelegenheid heeft om gevormd te worden, mag men deze niet uit nalatigheid, nog veel minder uit verachting voor het sacrament verzui men. De gewone bedienaar van het sacrament des Vormsels is de bisschop. Het kan ech ter ook worden toegediend door den priester. Maar deze moet daartoe een bij zondere machtiging hebben van den Paus en zich bedienen van het chrisma, dat door den bisschop is gewijd. In de Griek- sche Kerk hebben de priesters allen die volmacht; in de Latijnsche Kerk wordt zij alleen door den Paus geschonken in bui tengewone omstandigheden, b.v. in mis siën, waar geen bisschop is gevestigd, of wanneer deze door ziekte of andere rede nen verhinderd zou wezen. Tot de geldigheid van het Vormsel wordt van den kant der vormelingen ver- eischt, dat hij gedoopt zijnde, nog niet ge vormd zij, en daarenboven asl het volwas senen geldt, de meening hebbe om het sa crament te ontvangen. Om het Vormsel waardig te ontvangen, moet men in staat van genade zijn. Wie in staat van doodzonde tot dit sacrament nadert, verkrijgt geen vermeerdering van heiligmakende genade, en begaat, zoo hij zich van zijn onwaardigheid bewust is, een heiligschennis. Het eeuwigdurende merk teeken echter wordt hem ingedrukt. De genade van het sacrament herleeft in hem, zoodra hij door de biecht of door een volmaakt berouw vergiffenis van de zonde heeft verkregen Het is niet noodig om het sacrament des Vormsels geldig en waardig te ontvangen, dat men tot de jaren van verstand is ge komen. In de eerste tijden van het Chris tendom werd het, gelijk heden nog in de Grieksche Kerk geschiedt, ook aan de kin deren tegelijk met het Doopsel toegediend. In het Westen heerscht thans het gebruik dat men na de eerste H. Communie het Vormsel ontvangt. Het voordeel hiervan is, dat de vormelingen behoorlijk onder richt kunnen zijn in de christelijke leer en voorbereid om tot dit sacrament te nade ren, zoodat zij er meer vrucht uit trek ken. De voornaamste ceremoniën, door de Kerk bij het toedienen van het Vormsel voorgeschreven, zijn: a. De bisschop strekt de handen over de vormelingen uit en bidt God, dat de H Geest met zijn zeven ga ven over hen nederdale. b. Na de zalving en het uitspreken der sacramenteele woor den geeft de bisschop den vormeling een lichten kaakslag. Dit beteekent, dat men bereid moet zijn voor het geloof zelfs ver volging te ondergaan, c. Men geeft aan den vormeling een nieuwen naam. (Dit is niet overal gebruikelijk), d. Na het toedie nen van het sacrament vraagt de bisschop in een laatste gebed, dat de H. Geest blij- ve wonen in de harten der gevormden en geeft dezen den plechtigen zegen. Ook bij het Vormsel treden z.g. borgen op: een man voor de vormelingen van het mannelijk, een vrouw voor die van het vrouwelijk geslacht. Hun plicht is dezelfde als van de doopborgen. Moge bij allen, die in deze week het Heilig Vormsel zullen ontvangen en bij allen, die reeds dit Sacrament ontvangen heben, sterk zijn de wil, om mede te wer ken met de bijzondere genade, die dit Sa crament schnkt de bijzondere genade, om standvastig te belijden ons heerlijk en zegenrijk Geloof, in woord en daad HULDIGINGSAVOND MGR. W. BOUTER. Gisteravond is Z. D. H. Mgr. W. Bou- ter, bisschop van Nellore in de groote zaal der St. Jozefsgezellenvereeniging aan de Stadhouderskade te Amsterdam een fees telijke huldiging bereid, die door tallooze stadgenooten werd bijgewoond. Reeds lang voor achten was de zaal geheel met belangstellenden gevuld en een oorverdoo- vend applaus steeg op, toen Z. D. H. in ge zelschap van zijn gastheer, pastoor. J. Th. Lagerwey, en vertegenwoordigers van de verschillende in de hoofdstad werkende congregaties en ordes alsmede van de saeculiere geestelijkheid de zaal betrad. Voorts bevonden zich nog in het gezel schap van Z. D. H. zijn ouders en verdere familieleden. Toen allen gezeten waren voerde het jongenskoortje der leerlingenafdeeling van de St. Josephgezellenvereeniging onder leiding van den heer H. Baver het „Sa- cerdos et Pontifex" en het „O gloriosa Virginum". Daarna sprak de voorzitter van het lo caal priestermissiecomité dat de huldiging had georganiseerd, de weleerw. heer J. Mol een korte begroetingsrede uit. De eere-voorzitter van het hudigingsco- mité de zeereerw. heer J. Th. Lagerwey, pastoor van de kerk van O. L. Vrouw OTT- bevlekt Ontvangen (De Posthoorn) hield daarop een toespraak tot Z. D. H. De z.g keurploeg van den R.-K. Turn kring voerde daarop op het podium een reeks welgeslaagde turnoefeningen uit die met spanning werden gevolgd. De R.-K. Oratodiumvereeniging onder leiding van den heer Th. v. d. Bijl voerde daarna op voortreffelijke wijze het „Pa- nis Angclicus" en het „Pange Lingua Glo- riosi" beide composities van den heer Bijl uit. Ook deze zangnummers verwierven bij het publiek zeer veel bijval. Ten slotte was het woord aan Mgr. Bou- ter. „Katholieken van de Mirakelstad", al dus Z. D. H., „ik vind het heel moeilijk uit te drukken, wat ik op het oogenblik in mijn hart gevoel. Als ik denk aan do ontvangst bij mijn terugkeer in het vaderland, aan mijn eerste priesterwijding en aan mijn pontificale H. Mis, aan hetzelfde altaar waar ik eens als misdienaar heb neerge knield, valt het mij zwaar woorden te vin den, om mijn dankbaarheid te vertolken. Op dc eerste plaats wil ik danken den voorzitter van het comité, kapelaan Mol en alle leden van het Priester-comité in het bijzonder ook geldt mijn dank Pastoor Lagerwey, die-mij zoo hartelijk heeft toe gesproken. Zooveel lof heb ik niet ver diend. Want dat ik heb kunnen werken voor dc Missie, dank ik niet aan mijzelf, maar aan God." Z.D.H. bracht vervolgens dank aan al BOVEN ARNHEM EN OMGEVING heeft zich Don derdagavond een geweldige wolkbreuk ontlast, welke overging in hevigen hagelslag. De straten liepen onder. Op sommige plaatsen steeg het water tot een hal ven meter hoogte. Een kijkje in een der onder- geloopen straten. len die aan deze huldiging hebben mede gewerkt. Na dezen avond, aldus vervolg de Mgr., weet ik dat ik met vertrouwen kan terugkeeren naar mijn diocees, dat het jongste is van de wereld. Dit diocees, dat driemaal zoo groot is als Nederland en waarin zes millioen heidenen wonen bezit slechts 35 priesters. Gij begrijpt dus, dat er in dit land dringend behoefte bestaat aan missionarissen. Over 3 jaar hoopte Mgr. de eerste leerlingen zijner seminaria tot priester te mogen wijden. Voor alles hebben wij ervaren degelijke heilige in- landsche priesters noodig. Op hen steunt de Kerk vooral in tijden van vervolging, Z.D.H. riep ten slotte de belangstelling en den steun der aanwezigen in voor het Lief dewerk St. Petrus en in het bijzonder voor het diocees Nellore. Nadat kapelaan Hól nog een slotwoord had gesproken en het koor der R.K. Ora- toriumvereeniging het Halleluja van Han del had gezongen, gaf Z.D.H. den aanwe zigen zijn Bisschoppelijken zegen. Na afoop der bijeenkomst werd gecollec teerd voor het missiewerk in het diocees van Mgr. Boutcr. Beevaart naar Sint Adelbert. Men schrijft ons: Naar men ons meedeelt, zal evenals reeds eenige jaren gebeurt, ook dit jaar in den nacht van Zaterdag op Zondag na den feestdag van Sint Adelbert, van 28 op 29 Juni, de bedevaart worden gehou den naar het graf van St. Adelbert te Egmond-Binnen. De voettocht vangt aan te Velsen (Station IJmuiden-Oost) waar heen de deelnemers zich met de laatste gelegenheid begeven. (Vertr. A'dam Gentr. Station 23.20, Haarlem 23.45). Tc Egmond zal, indien mogelijk op den Adelbertus- akker, anders in dc Parochiekerk te Rin- negom een gezongen H. Mis worden op gedragen. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verlee- Meester Kroes, t In dc Maria stichting te Haarlem over leed gisteren de heer Petrus Johannes Kroes, onderwijzer der St. Joseph-Jongens- school alhier. De overledene bereikte slechts den leeftijd van 31 jaar en was 6 jaar werkzaam aan de school van den heer Heirman. Het leven van den ontsla pene dwingt respect af: in een zeer broos lichaam huisde een levendige ziel. Hoewel meester Kroes meermalen om het hoekje van den Hemel had gekeken en hij nu rond 6 maanden in verpleging was, had hij alle hoop op herstel. Begaafd met een zeer helder verstand en aanvankelijk niet voor het onderwijs bestemd, wist hij toch nog de hoofdakte en akte Engelsch te ha len. In de school was hij bij zijn leerlin gen zeer bemind, terwijl het schoolhoofd en de collega's hem als een oprecht vriend beschouwden. Vertrouwen we, dat God den braven kerel tot Zich moge hebben genomen. Maandag heeft alhier de begra fenis plaats. Holl. Bloembollenkw. Genootschap. Gisteravond hield de afd. Ilillegom van het H. B. G. een ledenvergadering in Flora. De belangstelling was slechts ma tig. De voorz., de heer D. Nieuwenhuis, opent met een woord van hartelijk wel kom. Hij memoreert het overlijden van den heer J. H. M. Balvers, oud-voorzitter der vereeniging, eerevoorzitter en een der oprichters van het Genootschap. De leden, die gedurende meerdere jaren met den overledene hebben omgegaan, zullen nog beter beseffen, wat deze voor het vak en voor de afdeeling heeft gedaan. Spr. meent uit aller naam te spreken, als hij zegt, dat we hem grooten dank verschul digd zijn en dat hij als een voorbeeld mag gesteld worden van werkkracht. Hij ruste in vrede De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd onder dankzegging voor de trouwe weergave worden goedgekeurd. De secr. zegt, dat hij in verband met de be sprekingen ter vorige vergadering, een on derhoud gehad heeft met den heer Dix, die toezegging gedaan heeft, dai hij in Jiet Kweekersblad een artikeltje zal schrijven over de schuurbehandeling der bloembol len. De voorzitter zegt dank voor de ac tiviteit van den secr. in dezen. Voor de alg. vergadering prijsraming worden benoemd: voor vroege tulpen de heeren W. H. Ruigrok en Sistermans; voor hyacinthen: de heeren D. Nieuwenhuis en A. Lommerse; voor Breeder- en Darwin- tulpen de heer W Lommerse en voor Nar cissen en Crocussen de heer N. Heems kerk. Allen namen de benoeming aan. Vervolgens was aan de orde bespreking van den stand der gewassen. Hyacinthen beschouwde men als goed, al waren er meer afwijkingen dan vorig jaar; de fijn- wortelige achtte men middelmatig tot goed. De kleinere staan in doorsnee best. Wat het voorkomen van ziek betreft, achtte men den toestand normaal, beter dan deze zich liet aanzien. De enkele vroege tulpen staan goed tot best, de enkele late tulpen staan middelmatig; deze hebben het te vroeg laten zitten. Dc dubbele vroege tulpen staan goed tot best en zijn weinig ge scheurd; de later groeiende zijn te hard gegaan, haar stand is goed. Dc Darwins staan middelmatig, eveneens de Breeder soorten. De Crocussen staan goed, enkele (de gele) middelmatig. De Narcissen staan goed, uitgezonderd La Victoria. Ook de gewassen op de zware klei beloven een zeer goed gewas. Hierna rondvraag en sluiting. Schietwedstrijd Vrijw. Landstorm. De uitslag van den door de afd. Hillegom ge houden schietwedstrijd van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm, die in Flora plaats( vond, is als volgt: Je pr. G. Schra- raa 49 p., 2e pr. P. WeijérS 48 p., 3o pr. G. Noteboom 47 p., 4e pr. P. Engel 47 p., 5e pr. C. v. d. Linden 45 p., 6e pr. H. Potman 15 p., 7e pr. P. van Kesteren 45 p., Se pr. N. Broekhof 44 p., 9e pr. J. van Roode 42 p., 10e pr. J. van Kampen 42 p., 12e pr. K. J. van Bourgondiën 42 p., 12e pr. M. J. Sprengers 41 p., 13e pr. G. G. Koppert 40 p., 14e pr. George Maaskant 37 p., 15e pr. A. Moraal 37 p. Alles gerekend per 5 scho ten. Het hoogst te behalen aantal punten was 50 per 5 schoten. Wc herinneren er nogmaals aan, dat de schietoefeningen el- ken Dinsdagavond gehouden worden in Flora van half 8 tot half 10, uitgezonderd a.s. Dinsdag, waarvoor Maandag in de plaats treedt. Verkeersongeval. Gistermiddag ge raakte een kind van den heer S. Weijers nabij de St. Joscphschool onder een auto. Het bekwam daardoor enkele ontvellingen. Dr. Versluijs verleende geneeskundige hulp. De politie maakte procesverbaal op. Geboren: z. van M. H. Hopman van Scheppingen d. van A. M. van Dorp Boot z. van P. van OsVan der Hengst z. van A. LampersMink. Getrouwd: J. van Gremsven en Q. A. van Leeuwen R. Monkel en W. M. Lippens J. H. dep Otter en W. Lingen C. van Dijk en S. de Boer. Overleden: P. J. Meijer m. 26 j. A. Bots m. 6S j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het veilingseizoen is dan weer begonnen. De eerste week is voor bij. De verwachtingen waren niet hoog ge spannen en het is mede waarschijnlijk daarom dat geen erger jammerklachten worden gehoord. Zeker, reden om voldaan te zijn, is er niet doch waar in verschil lende streken van ons land den laatston tijd producten geveild zijn dio voor den tuinders groote verliezen gaven, is er hier werkelijk nog geen reden om pessimistisch te zijn. Vorig jaar waren de prijzen, voor namelijk van de vroeger aardappelen, la ger. En het beschot i3 in het algemeen goed. Nog maar hopen dus. OEGSTGEEST. De auto-zegening. Morgen zal alhier voor het Patronaats gebouw een zegening van auto's plaats hebben. De opening der plechtigheid ge schiedt te half 3 in de kerk, waar gezon gen wordt het „Veni Creator", waarna do plaketten van St. Christoffel worden ge zegend. Vervolgens houdt de pastoor een toespraak. Processiegewijzc trekken nu dc geestelijkheid, het muziekkorps „Triumph" en de geloovigen, gevolgd door de eerste 6 auto's naar het Patronaat. Dan heeft de auto-zegening plaats op het plein voor het Patronaatsgebouw. De plaats voor de toeschouwers is op het terras voor het Willibrordusgebouw. Na afloop der zegening worden allen verzocht weer in processie naar do kerk terug te gaan, alwaar do plechtigheid met een „Te Deum" en „Tantum Ergo" wordt gesloten. RIJNSBURG. Bloemenhandel. In het laatst der week is er in den bloemenhandel als re gel iets meer vraag dan in het begin. Hier bij gevoegd het koelere weer, is het begrij pelijk dat de handel thans vlugger was. Irissen gingen voor 4090 cent, Alsmcria 4.104.60, Anemonen 816 cent, Anjers 515 cent, Convili's 0.601.10, Dahlia's 5.206.20, Lathyrus 1020 cent, Koren bloemen 1020 cent, Papavers 0.501.40, Margrieten 1025 cent. TER AAR. Gemeenteraad. De Raad vergadert Maandagmorgen te 10 uur (n. t.). De agen da luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijzi ging begrooting 1929—'30. 3. Herziening plaatselijke belastingverordening. 4. Grati ficatie C. van Dam over 1929. 5. Benoc- WASSENAAR. Botsing. De heer van B. uit Haarlem is op den Wassenaarschen Slag met zijn auto ingereden op een auto bestuurd door den heer G. de K. De laaste moest plot seling remmen voor een wielrijder en gaf geen teeken. Beidé wagens werden be schadigd. Uit toeren. De politic alhier heeft op den Oud-Wassenaarschen Weg in een auto slapende aangetroffen zekeren K. uit IJmuiden. K. had in IJmuiden een auto gehuurd en was uit toeren gegaan zonder verder iets van zich te laten hooren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Omver gereden. Door een autobus van de M. O. D. A. is op den hoek Zaal berg-van Dijkstraat een ijzer bord met opschrift „rijwielpad" tegen den grond ge reden. Van den zolder gevallen. Do huis vrouw v. d. P. is gisterenmorgen van den zolder gevallen, waarbij zij een been brak. Dr. de Graaf legde het eerste verband, waarna de vrouw naar het ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Zomerconcert. Dc muziekkapel „Cres cendo" zal Woensdag 25 Juli te 8 uur we der een concert geven in dc muziektent aan de Stationsstraat. Gevonden voorwerpen. Een bakje om wikkeld met grauw papier, zilveren arm bandje, belastingplaatje, vulpotlood. BODEGRAVEN. Gevond. Een belastingplaatje, een bruin lederen portemonnaie inhoudende een gouden ringetje en geld en loterij briefjes, een zakmes. Inlichtingen ter se cretarie. Verloren: een gouden schuifpot- loodje op den Goudschen weg. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Dc Raad dezer ge meente vergadert morgen te 10 uur zomer tijd. Onderwerpen ter behandeling: 1. In gekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der verordening op de scheepvaart door do Koudekerkschc brug. 3. Voorstel om het maximum aantal drankwetsvergunnin gen met één te verlagen. 4. Behandeling van het annexatie-voorstel van de gemeen te Boskoop. 5. Benoeming van een ondcr- wijzer aan de O. L. school, voordracht: G. van Heijden Oort te Hazerswoudc, J. M. van der Harst te Gouda en P. F. Melzer te Hilligcrsberg. G. Voorstel i. z. dc aan schaffing van een motor brandspuit. 7. I Goedkeuring Balans en Verlies- en Winst rekening van de Bouwvereeniging „Volks belang". 8. Aanbieding Gemeenteverslag i over 1929. I 9. Beschikbaarstelling van gelden voor I de electrische verlichting van do Chr. i School Dorp. 10. Wijziging der begrootin- gen voor 1929 en 1930. En hetgeen verder j door den Voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9