De afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee Het Gezellen-Leven WEEK-END LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 21 JUNI 1930 i)E LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Dit jaar het grootste gedeelte van den afsluitdijk gereed. Het einde van de wei ken voor de afslui ting in zicht. Spoedige openstelling van de sluizen voor de scheepvaart. De Wieringermeerpolder en de proefpolder bij Andiik. WIJ TREDEN NAAR BUITEN! Do St. Joseph's Gezellenvereeniging is op do eerste plaats een instituut van op voeding, van vorming van den jongen man lob degelijk christen, tot degelijk vakman, tot degelijk burger. En als een groot gezin wordt onze vereeniging verstaan. Zoo zegt het ons Program. Maar een goed gezin leeft niet op de straat. En vandaar: van ons mooie werk blijkt niet zooveel naar buiten. Door den buiten staander wordt gewoonlijk onze vereeni ging niet voldoende gekend en daarom niet gewaardeerd in die hooge mate als zij het verdiend. Nu 6 Juli a.s. treden wij naar buiten. Met wapperende banieren en klaterende geestdrift, blijde zang uit duizende kelen en leuzen, die waar zijn, zullen in lange, gesloten rijen -de Gezellen van ons gansche land defileeren voor Mgr. Hürth, den Ge- neraal-Praeses uit Keulen en Mgr. Aenge- nent, den Bisschop van Haarlem. Een drie kwartier trekken door de stra ten van de Besidentie zullen wij deinon- streeren voor het werk van Vader Kolping. Verecnigingen en organisaties, die nau welijks bestaan en nog totaal niets hebben gepresteerd, trekken tegenwoordig in kleur en fleur door onze steden. Wij hebben een geschiedenis van meer dere tientallen van jaren. Duizenden man nen zijn in onze vereenigingen gevormd tot degelijke menschen, degelijk godsdienstig, degelijk sociaal en degelijk cultureel. 6 Juli a.s. zullen wij de buitenwereld doen verbaasd staan van onze kracht, onze frischheid en onze actualiteit. D e V.-P r a e s e s. DE NATIONALE GEZELLENDAG OP 6 JULI A.S. Door de Commissarissen der afdeeling Gezellen worden alle leden aangezocht voor opgave tot deelname aan den Natio- nalen Gezellendag in den Haag. Alle deelnemers moeten te ongeveer half één in den Haag zijn. Men kan gaan per rijwiel: deze groep vertrekt te kwart over elf van het Gezel- lenhuis. Men wordt verzocht zijn fiets te voorzien van een fietsvlaggetje in de Kol- pingskleuren. Deze zijn te verkrijgen bij den huismeester. Men zal in het algemeen beter doen te gaan per trein. Deze groep komt te uiter lijk tovaalf uur te samen in het Gezellen- huis. De trein vertrekt te 12.24. Bij collec tief reizen kost dit 54 ets. Men geve aan den bezoekenden commis saris op bij welke groep men wenscht te worden ingedeeld. Iedere deelnemer is verplicht te betalen 25 ets. voor programma en bewijs van toe gang. Zonder dit toegangsbewijs wordt men niet toegelaten in de kerk van de Limburg Stirumstraat waar een1 kort Lof werd ge celebreerd en tot de Dicrentuinzalen waar de feestelijke bijeenkomst zal plaats vin den. Bij niet-tijdige opgave kan voor het ver strekken van een toegangsbewijs niet wor den ingestaan. WAAROM LID VAN EEN ONDER- AFDEELING? De bekende pater Biesta O. P., thans Praeses van het K. V. O. „De Liebaard" te Apeldoorn, heeft deze vraag ook al eens gesteld en afdoende beantwoord. Het is het. steeds wederkeerende „waarom" ge weest, dat hem noodzaakte een boekje te schrijven en uit te geven onder de leden van Amsterdam II (waar hij destijds als Praeses arbeidde) om daaruit te doen blij ken, hoe belangrijk het lidmaatschap der onderafdecling is. Al te veel wordt door de gezellen gemeend, dat 't een soort luxe is en dat men met lid te zijn van de vereeni ging al een heel eind op weg is naar de beleving van het program der Gezellenver eeniging. Dit is echter anders. Met alleen lid te zijn der vereeniging is men wel op 't goede pad, maar blijft men (en dab is juist de fout) meestentijds een oppervlakkig inzicht behouden en zal men ook niet van 't lidmaatschap veel vruchten verzamelen. Daar is b.v. ons eerste parool „Gods dienstzin". We mogen veronderstellen, dat onze gezellen degelijke Katholieken, bewust levende Christenen zijn. Maar mogen, neen sterker nog, kunnen we volstaan met. alleen maar onze plichten waar te nemen en niets bijzonders voor onze ziel te doen? Hebben we niet retraite, recollectie, missie-actie enz? Neemt dan, wat u geboden wordt! We willen ons ontwikkelen, vinden in ons zelf heusch nog wel oneffenheden; we zijn immers nooit te oud om te leeren. Welnu, pak aan en lees (niet altijd Carl May) boeken van leering en leiding uit uw eigen bibliotheek. Of wilt ge iets anders? Wordt lid van de Studieclub. Zang, Tooneel en Muziek staan ook ter uwer beschikking. Ge ziet 't, heusch genoeg. Maar er is nog meer, waaruit het- nut der onderafdeelin- gen blijkt, doch daarover de volgende maal aan de hand van bovenvermeld boekje. S. M. CIJFERS, DIE SPREKEN. Einde van dit jaar viert onze Onder- afdeeling De Retraite- en Recollectie Olub S. Clemens Maria Hohbauer haar eerste lustrum. Wij laten hieronder eenige cijfers volgen, die ons wel doen zien hoe sinds de oprichting van deze Onderafdeeling het Retraite werk, in onze vereeniging de laat ste jaren Ï6 gegroeid. Leider Aant. deeln. Ï924 Pater Eusebius O. C. 24. 1925 Pater L. van Gendt O. P. 20. 1926 Pater J. P. Jansen O. P. 26. 1927 Pa-ter Th. Okhuyzen S.S.C. 30. 1928 Pater J. Hellings S.J. 34. 1929 Pater J. Vermeulen S.J. 47. De groote werken voor de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee blijven zoo wel in binnen- als buitenland belangstel ling trekken. Dat deze belangstelling alles zins begrijpelijk is, ondervonden wij dezer dagen toen wij weer eens op uitnoodiging van de Directie der Zuiderzeewerken een bezoek aan de werken hebben gebracht. Wij werden bij dit bezoek rondgeleid en voorgelicht door den directeur-generaal Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler en den Hoofdingenieur Ir. J. F. 11. van de Woll en hoewel wij reeds verscheidene malen ter plaatse zijn geweest, kwamen wij op nieuw onder den indruk van den. enormen omvang en het grootsche van deze werken. Iedereen, die wel eens voor de tweede maal op dezelfde plaats kwam, die bij het eerste bezoek grooten indruk maakte, zal hebben ondervonden, dat de indruk bij het herhaalde bezoek minder was, in alle op zichten. Doch dit gevoel heeft men niet wanneer men voor de tweede of zelfs, zoo- als wij, voor de tiende maal de Zuiderzee werken bezoekt. Voortdurend in een vrij snel tempo vorderen de werken: dage lijks groeit de dijk, die over eenige jaren Noord-Holland en Friesland zal verbin den. De werken op het ICornwerderzand, waar twee groepen uitwateringssluizen en twee schutsluizen, één 14 M. wijd voor schepen tot 2000 ton en één 9 M. breed voor schepen tot 600 ton, benevens twee bruggen voor gewoon en spoorwegverkeer worden gebouwd, zijn reeds sinds het vo rige jaar per auto van de Friesche kust af (via Zurig) te bereiken. Honderden auto's en autobussen brengen des Zondags de be langstellenden naar het Kornwerderzand, dat eens 4 K.M. ruim van de kust verwij derd lag. Wandelt men hier tusschen de werken, dan voelt men zich klein: men ziet hier de kunstwerken in zijn vollen omvang, tot op den bodem van de werkput, die in 19-27 werd gemaakt. Wanneer alles gereed is, zal een groot gedeelte van deze werken onder water staan. Dan zal men als leek moeilijk kunnen begrijpen hoe enorm dit werk is. Van den dijk der werkput op Kornwer derzand af ziet men in Zuidwestelijke rich ting groote bedrijvigheid: baggermolens, persmolens, sleopbooten met groote bak ken achter zioh aan, snelvarende motor bootjes, enz. Binnen een uur bracht de snelvarende directie-sleepboot „Vlieter" ons naar deze bedrijvigheid op het Bree- zand. Voordat wij de Zuidelijke we-rkhaven bereiken -+▼ er is ook een Noordelijke varen wij langs een groot gedeelte van den in aanbouw zijnde afsluitdijk. Aan het eind werpen onderlossers hun lading kei-leem op de juiste plaats. Even verder brengen groote kranen, welker knijpers drie kubie- ken meter keileem tegelijk grijpen, dan dijk boven water en daarachter spuiten de pers molens het zandlichaam van den dijk. En nog verder naar de haven toe wordt de dijk bekleed met stroo en puin, tenslotte door steenzetters gedekt met enorme stuk ken steen. Zoo groeit de dijk op Breezancl zoowel in Noordoostelijke als Zuidwestelijke richting. Dan verder naar het Zuidwesten zien wij reeds de werken op Wieringen. Op weg daarheen passeeren wij een groot stuk dijk, dat geroed is. Er is hier nog een „gat" van ongeveer 700 M., dat nog dit jaar zal wor den dichtgemaakt. De werken aan den Oostkant van Wie- ringen twee bruggen, een schutsluis voor sohepen van 2000 ton en drie stel uitwate ringssluizen anderen hun voltooiing. Reeds wordt het remmingswerk langs de sluis ingangen geplaatst en worden de schuiven in de uitwateringssluizen be proefd Zoo komt het einde van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee in zicht! Aan het einde van dit werkseizoen in het na jaar ongeveer zesduizend arbeiders ver dienen hier thans het dagelijksch brood voor zich en hun gezin zal ongeveer 18 K.M. van den afsluitdijk, die 30 K.M. lang wordt, gereed zijn. In 1932 zal nog ongeveer 8 K.M. dijk worden gelegd, waarna zich nog slechts twee sluitingsstukken tot een ge zamenlijke lengte van ongeveer 4 K.M. in den dijk zullen bevinden, die vóór 15 Augustus 1932 zullen worden gesloten. De voorbereiding voor deze sluiting wordt reeds thans getroffen. De plaatsen der sluiting zijn gekozen daar waar de die pe geulen zijn om zoo lang mogelijk het water zijn natuurlijken loop te doe^ vol gen, n.l. de geul „de Middelgrondenten westen van het Kornwerderzand en de geul „de Vlieter" ongeveer 5 K.M. beoosten Wieringen. In „de Middelgronden" is reeds in 1929 een beteugelingsdam onder water gemaakt, gedekt door zware zinkstukken, waardoor de diepte, die ten hoogste onge veer 13 M. bedroeg, teruggebracht is tot minder dan 4 M. Op het oogenblik wordt een dergelijke beteugelingsdam in „de Vlieter" gebouwd. Daar de beteugelingsdam in „de Middelgronden" den winter 1929 1930 goed heeft doorstaan, verwacht men met de sluiting geen grootere moeilijkhe den, dan bij de sluiting van het Amstel- diep tuschen de Noord-Hollandsche kust en Wieringen. Intusschen zullen de schutsluizen in den afsluitingsdijk reeds voor de sluiting voor de scheepvaart worden opengesteld. Zeer waarschijnlijk zal de sluis voor schepen tot 2000 ton beoosten Wieringen nog voor het einde van dit jaar in gebruik worden geno men om de scheepvaart niet te dwingen den grooten omweg om het gereed zijnde gedeelte van den afsluitdijk bij Wieringen te maken. De sluizen op het Kornwerder zand zullen in het begin van het volgend jaar in dienst worden gesteld. De Wieringermeerpolder en de proefpolder. Wanneer men een bezoek heeft gebracht aan den in staat van wording zijnden af sluitdijk, clan loont het de moeite te gaan naar den Wioringermeoi'polder, die dank zij de capaciteit van het electrisch gemaal „Lely" bij Medemblik en het Diesclgemaal „Lemans" bij Den Oever van 1400 M3. per minuut reeds voor een vierde gedeelte on geveer is drooggevallen. Sinds de indienst- stelling van beide gemalen op 10 Februari j.l. is het water met ongeveer 2.70 M. ge zakt, zoodat de hooggelegen gedeelten van den polder reeds droog zijn. Wij hebben bij De Haukes in het droog gevallen gedeelte geloopen. Wel is de bo dem zware klei nog klef, doch reeds rijden de werktreintjes den polder binnen en staat de eerste heimachine gereed voor het maken van de in den polder noodige kunstwerken. Een breed kanaal, gebag gerd toen het water nog in den polder stond, is reeds gereed en loopt naar de nieuw te bouwen sluizen. Eenige visschers- vaartuigen liggen op het droge tegen den dijk, als een herinnering aan een verleden, dat nog zoo kort achter ons ligt. Voor October a.s. zal ruim 20.000 H.A. land aan Nederland zijn toegevoegd, als eerste gedeelte van de 10 pet. vruchtbaren bodem, die Nederland door de droogleg ging der Zuiderzee binnen een kwart eeuw rijker zal zijn. Een zware taak rust dan op de schouders van de landbouwdeskun digen om te trachten zoo spoedig mogelijk producten uit den bodem te halen, het doel, waarvoor tenslotte de drooglegging ge schiedt. Dat onze landbouwdeskundigen spoedig tot resultaten zullen komen, mag verwacht worden na. een bezoek aan den proefpolder nabij Andijk. In Augustus 1927 is deze proefpolder van ongeveer -10 H.A. droogge vallen en thans, na drie jaar dus, levert zij reeds een behoorlijke oogst. Hooibergen stonden bij ons bezoek te wachten om te worden weggehaald en op het land stonden verschillende gewassen in vollen groei. Vele proeven worden hier genomen en naar ons werd verzekerd met zeer be vredigende resultaten. Ook de kwestie der ontzilting en der afwatering worden hier bestudeerd. De ervaringen, welke bier wor den opgedaan, zullen van groote beteeke- nis zijn voor het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder. De economische zijde. Er is gedurende den laatsten tijd vooral een heftige campagne gevoerd tegen de Zuiderzeewerken, vooral omdat de kosten veel grooter zijn gebleken, dan aanvanke lijk was geraamd. De directeur-generaal van de Zuiderzee werken, Ir. de Blocq van Kuffeler, die met Ir. van de Wall een onuitputtelijk geduld toonde om alle vragen te beantwoorden, heeft, ons hierover het een en ander ver teld. In de eerste plaats kon bij het vast stellen van de begrooting geen rekening worden gehouden met verhooging van prij zen. Een belangrijke tegenvaller was het stijgen van den prijs voor baggeren, die, toen de Zuiderzeewerken zooveel baggev- materieel vroegen, met ongeveer 50 pet. op liep. Grootere financieele offers, dan verwacht was, werden ook gevraagd doordat men bij de berekening elk onderdeel van het werk zoo economisch mogelijk had uitgerekend. Het was echter in de practijk niet moge lijk economiaoh te werken: verschillende gedeelten van de werken moesben tegelijk worden uitgevoerd: het zandopspuiten kon bijvoorbeeld niet wachten totdat heb kei- leemstorben geheel gereed was. Waren de kosten voor de afsluitdijk aanvankelijk op 90 millioen gulden geraamd, in 1928 liet het zich aanzien, dat de dijk 128.000.000 zou kosten. Voor de afsluiting van den Wieringermeerpolder was oorspronkelijk 37 millioen gulden uitgetrokken, welk be drag echter tot ongeveer zestig millioen gulden is gestegen. Over deze tegenvallers aldus zeide de heer de Blocq van Kuffeler ongeveer zijn wij thans echter heen. Doordat men thans meer ervaring heeft met de Zuider zeewerken, is het mogelijk gebleken in 1929 8 1/2 pet. goedkooper te werken dan in 1928, terwijl in 1930 weer 10 pet. goed kooper gewerkt wordt dan in 1929. Zeer waarschijnlijk zal het bedrag der kosten van den afsluitdijk dichter bij de 110 mil lioen dan bij de 130 millioen gulden zijn. Voor een financieele débacle behoeft men dus niet bevreesd te zijn. Dat technisch het werk kan worden uitgevoerd, staat even eens vast. Nu de afsluitdijk zijn voltooiing nadert en door peilingen, enz. kan worden nagegaan of de berekeningen, die prof. Lorentz gemaakt heeft, juist zijn, is ge bleken, dat de theorie ongeveer met de werkelijkheid overeenstemt. Ook voor de sluiting van den dijk zijn proeven genomen en wel in de stuw in de Maas bij Roermond. Hier zijn in kunstma tig opgewekte stroomversnellingen proeven genomen met zinkstukken en het is ge bleken, dat de resultaten de laboratorium proeven te Delft volkomen dekken. Ver der heeft tot nu toe nagenoeg geen zet ting of verzakking van het gereed zijnde gedeelte van den afsluitdijk plaats gehad. Dit alles wettigt het vertrouwen in het wel slagen van dit gkootste waterbouwkundig werk, dat ooit ter wereld is ondernomen. Ir. de Blocq van Kuffeler en Ir. van de 1 Wall, die tenslotte aan een ons te Hoorn aangeboden maaltijd afscheid namen van de journalisten, die aan deze excursie heb ben deelgenomen, en al hun medewerkers van hoog tot laag ook de arbeiders die op de werken op het Kornwerderzand, op het Breezand en op Wieringen wonen in keeten en tijdelijke woningen verdienen voor hun werk de dank van het Neder- landsche volk. Rijdt thans een werktreintje over den dijk bij Breezand midden in zee het is de voorlooper van den snel trein, die over eenige jaren over een dijk met een berm van niet minder dan 34 M. breedte men merkt niet, dat men op een „dijk" is van Wieringen naar Zurig zal rijclen. En de primaire weg van Amsterdam naar Friesland zal dwars door den nieu wen Wieringermeerpolder gaan, waar ve len nieuwe welvaart wacht. „HET SCHILD." „Het Sohild" staat aun den vooravond van zijn twaalfden verjaardag, en ik ge loof, dat het tijdschrift op dien dag een gelukwensch verdiend heeft. Klein begon nen, zoowel in omvang als in aantal abon- né's, is het uitgegroeid tot het beste apo logetische tijdschrift in Nederland en is het aantal abonné's de tienduizend nabij. Telkens leest men de verzekeriugen ook van niet-katholicke deskundigen dat het blad „uitnemend geredigeerdwordt. Het is populair wetenschappelijk in den goeden zin van het woord. Het is irenisch, wat o.m. bleek uit het feit, dat liet niet slechts warme woorden wist te wijden aan niet- katholieke figuren, maar zelfs voor be schouwingen van hen zijn kolommen opende. Zoo wil dit mooie tijdschrift in Neder land den weg voor de hereeniging van alle Christenen bereiden Het wil zoowel den katholiek er toe brengen zich van den rijk dom en de heerlijkheid van zijn eigen Ge loof meer bewust te worden, alsook den andersdenkende om van de leer der oude kerk kennis te nemen. God heeft dan ook den arbeid der redacteurs kennelijk geze gend, wat hun telkens uit brieven en mon delinge mededeelingcn blijkt. Op den twaalfden verjaardag van „Het Schild" mogen wij dankbaar zijn, doch niet voldaan. Ja, ik geloof, dat „Het Schild" met zijn actie nog pas aan 't begin is. Een volk met zooveel katholieken, ook met zoo veel katholieke intellectueelen kpn nog veel meer doen. Er zijn nog honderden ka tholieke intellectueelen, studenten, leera ren, onderwijzers, die niet op het blad ge abonneerd zijn. Ieder, die verstand genoeg heeft om een groot dagblad te lezen, kan ook de beschouwingen in „Het Schild" vol gen. Laten dan onze katholieke intellec tueelen zich bij groote drommen op het blad abonneeren. Men leze het niet van een ander of in de leeszaal, maar men abonneere zich persoonlijk: wij moeten naar de 20.000 abonné's toe En gij, andersdenkende intellectueel waarom blijft gij achter met het nemen van een abonnement? Ds. A. Klaver heeft indertijd geklaagd over de onwetendheid van vele Protestanten omtrent het Katho licisme. En het beginsel van het vrije on derzoek èn uw verlangen om het stand punt van 2 1/2 millioen uwer landgenooten te leeren kennen moest er U toe brengen het Katholicisme te gaan bestudeeren. Daar nu velen in onze dagen voor het le zen van dikke boeken geen tijd meer heb ben, is er niets zoo doeltreffend als U te abonneeren op een maandblad van beperk ten omvang, waarin echter toch bijzon der in de vragonbus successievelijk alle kwesties aan de orde komen. Andersdenkenden, het wordt wezenlijk tijd, dat met het verouderde „Catholica non leguntur 1)" gebroken worde. Aude et alteram partem 2). „Het Schild" heeft een boodschap ook tot U. Het is niet 't or gaan van een of andere obscure secte, maar het onderwijst het geloof, dat door de meerderheid der christenen beleden wordt. Wie kennis wil maken met de leer en de liturgie van de kerk der catacom ben, hij vrage een proefnummer aan van „Het Schild" bij het Propaganda-Scc'reta- riaat, Postbox 39, Schiedam, en Abon neere zich. Hij zal er geen spijt van heb ben. „Het Schild", in uw 12en jaarganng, hou zee JAN TAAL. 1) Katholieke werken worden niet ge lezen. 2) Hoor ook de tegenpartij. VOOR DE JEUGD Dit las ik «in de krant: De wedstrijden op letterkundig gebied zijn in Denemarken niet van de lucht. Nu weer heeft men een wedstrijd uitge schreven voor hot beste jongensboek, om dat het moderne jongensboek, dat aan alle eischen beantwoordt, dat den smaak der jongens volkomen bevredigt, aan hun lust naar spannende handeling, naar gezonde heldenvercering voldoet en hun verbeelding voedsel geeft, nog niet geschreven is. Het aardige van dezen wedstrijd is, dat aan de jeugd zelf medezeggenschap, al is het ook slechts een klein medezeg genschap, toegekend wordt. Eerst zal een comité drie boeken uit de inge/.on- don manuscripten kiezen en dan zal de jeugd zelf uitmaken, welk ze het beste van die drie boekon vindt; daarvoor /.al in elk bock een stembiljet te vinden zijn, dat, met redenen omkleed, in tb zenden is. Pas als de jeugd zelf haar stem uitgebracht en de meerderheid be slist heeft, krijgt de schrijver den cere- prijs van 1000 kronen boven het hono rarium voor zijn boek en bovendien 300 kronen van het dagblad Politiekcn. En ook de jongen, die het best zijn stem weet te memorceren, krijgt. 1000 kronen toegewezen, al komt zijn polemiek niet overeen met dat van de meerderheid. Uit de bedragen, die de prijswinnaars ontvangen, blijkt de ernst van den opzet van dozen wedstrijd. Wij doen van alles voor de jeugd en wij gaan alsmaar verdor. Sport voor de jeugd, openluchtscholen voor de jeugd. De heele wereld, bezorgd voor de toe komst is als gieren op de jeugd aangeval len en de jeugd wordt met weldaden over laden. En zoo langzamerhand dreigen de zaken zich precies om te koeren, gelijk de aanwijzing van den besten auteur van Deensehe jongensboeken duidelijk aan toont. Zoo langzamerhand begint dus de jeugd de lakens uit te dcelen en als dat aldus nog maar een poosje blijft doorgaan kan het beslist nog lollig worden. Ja, natuurlijk, onze Pa's deden dat anders, maar dat waren ook hopeloos ouderwetsehe Pa's, waar geen sikkepit mee te beginnen was. Die decreteerden maar en dresseerden alsof we zoo uit de meest barre wildernis in beschaafdero streken waren aangeland. Daarom las ik bovenstaand stukje voor aan mijn oudsten zoon om eens te hooren, wat die ervan dacht. Toen ik uitgelezen had, zei hij alleen: „Natuurlijk, Pa!" Wat, natuurlijk? Wel, wij moeten die boeken toch le zen, ze worden speciaal voor ons geschre ven, dus moeten wij alleen er ook over oordeelen. Zoo Ja, natuurlijk, het is toch te gek, dat wij niks te zeggen zouden hebben in za ken, die juist ons betreffen. Dus, jij.... Ja, Pa, wij moesten eigenlijk nog veel verder gaan en onze eigen onderwijzers aanstellen of afzetten, onze eigen ouders kiezen, en. Wat zeg je daar, je eigen ouders.... Ja, natuurlijk, het kan toch best ge beuren, dat een of andpre jongen een Pa heeft, die absoluut niet voor hem 'geschikt is. Wat een vreeselijkc gevolgen zou dat niet- voor hem kunnen hebben? Ik zou zoo'n Pa niet moeten Wat zou jij dan doen? Wel, ik zou nu bijvoorbeeld willen, dat er eens in 't jaar een dag zou worden gehouden, waarop alle Pa's en Ma's pu bliek bij elkaar zoudeq worden gezet, en dat wij dan telkens een Pa en Ma naar onze smaak zouden kunnen uitkiezen. Zoo, en wie zou jij dan kiezen? 1 Ikik zou er geen een kiezen, ik liet zo allemaal nebjes staan. Hier is het gesprek afgebroken, door een handeling, die mij een paar tintelende handen heeft bezorgd. En dit onderwerp wordt niet meer. aangeroerd. Maar die jongen zit toch maar met zoo'n Pa. DANIëL. KOMKOMMERTIJD De warmte is voor ons heel slecht, Wij blazen en wij zuchten De zonnestralen vallen recht Uit strakke blauwe luchten. Geen mensch i6 er nu meer gehecht Aan drama's of aan kluchten; (Want hitte heeft beslag gelegd Op steden en gehuchten. De mensch. die voor materie leeft Denkt altijd aan zijn eigen Geen mensch, die om de krant iets geeft; Ik kan het niet verzwijgen. Het spook, dat nu zijn glorie heeft, Is ons weer aan 't bedreigen En moeizaam wordt er naar gestreefd, De kranten vol te krijgen. De krantenman spreekt: Maar zooiets valt nu lang niet mee, En toch, het móet gelukken. Als iedereen zijn plicht eens dêe, Wat brand en ongelukken Maar niets maakt er joyeuse entree Door deze hitte-nukken, Een enkel ongeluk aan zee, Maar nooit eens groote stukken. Het wordt ten slott 'een nieuwtjesnoock Die hooger steeds gaat stijgen, 't Is erger dan gebrek aan brood, Wij zullen nederzijgen, Daar wij in 't aanzicht van den dood Naar onze adem hijgen, Men is te lui om eens een groot, Mooi ongeluk te krijgen. Voor ons is er geen slechter tijd Niet ergers en niet stommers. Geen tijd van grooter narigheid Niet vrees'lijkers of dommers, Dan dat wij, rood van haat en nijd, Vol ergernis en kommers, Maar schrijven móeten zelfs ten spijt Dees tijden van komkommers. TROUBADOUR. De bundel „Oden en Satyren" is in eiken boekhandel tegen don prijs krijgbaar. ƒ1.50

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7