21ste Jaargang ZATERDAG 21 JUNI 1930 No. 6623 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Herziening van ons Gemeenterecht BUITENLAND 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Nu de Tweede Kamer het wetsontwerp tob herziening van de Gemeenteweb heeft aangenomen willen wij trachten een over zicht te geven van de belangrijkste wijzi gingen welke in ons gemeenterecht zijn aangebracht en die van groot, belang zullen zijn voor do gemeenten en de ingezetenen. Onder de met het lidmaatschap yan den Raad onvereenigbare betrekkingen behoor de tob heden o.a. die van geestelijke of be dienaar van den Godsdienst. Deze uitslui ting is thans geschrapt, zoodat voortaan geestelijken lid van den Baad mogen zijn. Aanvankelijk was ook geschrapt de uit sluiting der betrekking van onderwijzer voor het lager of middelbaar onderwijs. Nu de onderwijzers voor het lager on derwijs hun salaris van liet Bijk ontvan gen en de Gemeenten daarop geen invloed kunnen uitoefenen bestond daarvoor inder daad wel eenige aanleiding, hdcwel men uit paedagogisch oogpunt yan oordeel kan zijn, dat het beter is, dat leeraren en on derwijzers niet als raadslid optreden. Bij amendement is deze uitsluiting weder in de wet opgenomen, zoodat de onderwijzers ook volgens de nieuwe wet geen Raadslid mogen zijn. Ten aanzien van den Burgemeester en diens bevoegdheid zijn eenige belangrijke wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats? de schrapping van het woord „man nelijk", waardoor voortaan ook vrouwen tot het ambt van Burgemeester kunnen worden benoemd. Volgens de huidige Gemeentewet zorgt de Burgemeester voor de handhaving der orde in de Raadsvergadering en is hij be voegd, wanneer die orde op eenigerlei wijze wordt verstoord door dé toehoorders, hen, die dit doen, of allo toehoorders te doen vertrekken. Er was alleen sprake van „toehoorders". Het komt echter ook wel eens voor, dat Baadsleden zelf zich niet gedragen zooals zulks behoort. Aan den Burgemeester wordt nu de bevoegdheid gegeven aan den Baad voor te stellen, aan een lid, dat door zijne gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, en bij herhaling voor een bepaalden tijd, doch niet langer dan voor vijf vergaderin gen, den toegang tot de vergaderingen t-e ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering onmiddellijk verlaten. Bij weigerachtigheid doet de Burgemeester hem verwijderen. Het is bekend, dat de Burgemeester eiken dag legio stukken moet teekenen en daarvoor steeds gereed moet st-aan. Ten einde de taak van den Burgemeester in dit opzicht te verlichten, wordt hem de be voegdheid gegeven, onder goedkeuring van Ged. Staten en onder eigen verantwoorde lijkheid, het teekenen van bepaalde stuk ken, welke van Burgemeester en Webhou ders of van hem uitgaan opdragen aan een of meer door hem aangewezen ambte naren. Ook het College van Burgemeester en Wethouders zal eenige werkzaamheden aan gemeenteambtenaren mogen overdra gen. Bepaald is namelijk, dat de Raad Bur gemeester en Wethouders kan machtigen, de uitvoering van één of meer bepalingen van een Raadsbesluit op te dragen aan door den Raad of, krachtens machtiging van den Raad, door hen aan te wijzen ge meenteambtenaren. Voorts zal de Raad eenige bestuursbe voegdheden kunnen overdragen aan het College van Burgemeester en Wethouders, als het koopen, ruilen of vervreemden, het bezwaren of verpanden van gemeente eigendommen, het verhuren, verpachten enz. van gemeente-eigendommen, het aan leggen of verbeteren van gemeentewegen, waterleidingen, straten, pleingn, grachten, gebouwen enz. Dat het wenschelijk is, den Raad de ge legenheid te bieden sommige bestuursbe voegdheden over te dragen aan B. en W., zal bij do steeds groeiende gemeentelijke gestie bezwaarlijk worden ontkend. Tot heden was het een twistvraag of de leden van het College van Burgemeester en Wethouders zoowel collectief als per soonlijk verantwoordelijk zijn tegenover den Raad. Do bedoeling van de verantwoordelijk heid van Burgemeester en Wethouders aan den Raad wordt in de nieuwe wet scherper uitgedrukt. JE STUDENTENROEIWED- 3TRIJDEN op het Oept- geester-kanaal zijn in ver band mét de Leidsche Lus trumfeesten Vrijdag aange vangen. De jonge Achten van Argo en Njord in het heetst van den strijd. Njord is achter, maar wint ten slotte den race Uitdrukkelijk is nu bepaald, dat de le den van het College van Burgemeester en Wei-houders ieder afzonderlijk en te za- nien, voor het door het College gevoerd bestuur van de huishouding der gemeente, aan den Raad verantwoording schuldig zijn en dat zij te dien einde alle verlangde inlichtingen aan den Raad moeten geven. Ten aanzien van de politiedienst is ook een ingrijpende wijziging aangebracht, die praktisch van groot belang zal kunnen zijn. Bepaald is n.l. dat naar regelen, te stel len bij algemeenen maatregel van bestuur, door de Kroon kan worden bepaald, dat in een gemeente beneden 5000 zielen, indien de Baad een daartoe strekkend verzoek tot de Kroon zal hebben gericht, tegen een bijdrage van die gemeente in de kosten, in den politiedienst door r ij k s p o 1 i t i e zal worden voorzien. De rijkspolitie, die in den politiedienst der gemeente voorziet, moet aan de vor deringen van den Burgemeester aangaande de uitoefening van de gemeentelijke poli tiezorg voldoen. Wel hadden verscheidene Kamerleden er ernstig bezwaar tegen, dat in Gemeen ten beneden 8000 inwoners de mogelijkheid wordt goopend, dat de Rijkspolitie de taak der gemeentelijke politie overneemt, doch de Regeering hield voet bij stuk. De Mi nister wees er op, dat reeds thans de poli tiezorg, die in de steden vrijwel bij uit sluiting bij een gemeentelijk corps berust, ten platten lande voor een belangrijk deel door liet Rijk wordt uitgeoefend. De be perkte kracht van de kleine gemeenten en ook het grillige beloop der gemeente grenzen maken dit noodzakelijk. Begrijpe lijkerwijs beperkt het Rijk zich daarbij echter zooveel mogelijk, mede omdat het niet billijk zou zijn de kosten van politie, waarmede in de grootere gemeenten deze zijn belast voor de kleinere gemeenten te veel bij het Rijk te brengen. Als zeer belangrijk noemen wij ten slot te nog, de wijziging met betrekking tot de samenwerking van gemeenten ten aanzien van gemeenschappelijke belangen en de nieuwe regeling betreffende grenswijziging. De bestaande regelingen zijn inderdaad geheel onbevredigend. Sinds de totstand koming van dc Gemeentewet zijn de toe standen- totaal gewijzigd. De wegneming van de wettelijke belem meringen die aan samenwerking en grens wijziging van gemeenten zoo vaak in den weg staan, zal ongetwijfeld van gunstigen invloed blijken te zijn op do mogelijkheid voor de gemeenten om aan de in den loop der jaren aanmerkelijk verzwaarde, altijd nog hooger stijgend..- eischen, te kunnen voldoen. INTERNAT. CONFERENTIES INT. ARBEIDSCONFERENTIE. De Werkgevers verlaten de Kolencommissie In do Commissie voor den arbeidstijd in de kolenmijnen is, naar Y. D. uit Ge neve meldt, gisteren een zeer critieke toe stand ingetreden. Ten einde de mogelijkheid van een con ventie inzake den arbeidstijd in de kolen mijnen alsnog te redden, stelde de En- gelsche regeeringsafgevaardigde Shinwell voor, het verworpen Duitsche regeerings- voorstel, om den 7 3/4-urigen arbeidsdag in de mijnen in te voeren, nogmaals in stemming te brengen. De werkgeversgroep verklaarde zich hier tegen en er ontspon zich een heftige discussie over de orde. De Duitsche regee- ringsvertegenwoordiger dr. Hetzeier diende daarop het verworpen voorstel met een ge wijzigden tekst als nieuw voorstel in. Bij een stemming over de orde werd met 27 tegen 2 stemmen besloten het Duitsche regeeringsvoorstel opnieuw in stemming te brengen. Onder protest verliet daarop de werk geversgroep de zaal, verklarende, niet meer aan do besprekingen der Commissie te zullen deelnemen. Het Duitsche regeeringsvoorstel tot in voering van den 7 3/4-urigen werktijd in de mijnen werd daarop aangenomen met 23 tegen 2 stemmen. Van de 7 regeeringsver- tegenwo-ordigers s-temden 2 tegen het voorstel. Wanneer de werkgeversgroep had meegestemd, zou het Duitsche voor stel nog een meerderheid van 5 stemmen hebben gehad. De voorzitter der Commissie heeft het bureau van de Plenaire Arbeidsconferen- tie van een en ander op de hoogte gebracht en verzocht met de werkgeversgroep in onderhandeling te willen treden. Mochten de werkgevers niet meer aan het werk der Kolencommissie deelnemen, dan zal deze haar werkzaamheden niettemin op de gewone manier voortzetten. Het Duitsche voorstel sluit in, dat bin nen .3 jaren onderhandelingen over een verdere vermindering van den arbeids tijd zullen worden begonnen. DUITSCHLAND WEER EEN DUITSCH— POOLSCH GRENSINCIDENT. Nabij Prostken, aan de Duitsch-Poolsche grens, is een Duitsch grensbeambte door een burger beschoten. De Duitscher schoot terug, met het gevolg, dat de burger doo- delijk gewond werd. Bij onderzoek van het lijk bleek het slachtoffer een Poolsch grens-beambte te zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. EEN WERELDGESPREK. Bij gelegenheid van de opening der wereld-energieconferentie te Berlijn spraken draadloos met elkaar Owen Young te San Francisco, Edison te New Jersey, Marconi te Londen en de leiders der conferentie te Berlijn. FRANKRIJK. HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Duitschlands en Engelands antwoord. Jules Sauerwein, die voor de „Matin" een enquête instelt over de ontvangst, die de verschillende regeeringen hebben bereid aan Briand's memorandum over een Europeesche federatie, heeft ook een onderhoud gehad met den Rijkskanselier, dr. Brüning. De rijkskanselier verzekerde aan Sauer wein, dat het memorandum der Fransche regeering door Berlijn prompt, d. w. z. vóór 15 Juli zal worden beantwoord. De Duitsche regeering zal in haar antwoord de economische en politieke beteekenis van het probleem voor Duitschland gron dig behandelen. Zij acht de beantwoor ding van het memorandum een gewichtige taak en zal niet streven naar rhetorische effecten, doch met positieve voorstellen komen. Do Londensche correspondent van de „Echo de Paris" meldt: In goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat de Britsche regeering hoogstwaarschijnlijk op het Fran sche memorandum betreffende een Euro peesche federatie slechts met een eenvou dige ontvangstbevestiging zal antwoorden. Wel is door de deskundigen van het Fo reign Office een memorandum uitgewerkt, dat aan het antwoord ten grondslag moest worden gelegd. Daarin werd vooral op heldering verlangd, hoe Frankrijk zich de toekomstige betrekkingen tusschen de Britsche Dominions, de Europeesche fede ratie en den Volkenbond denkt. Het schijnt echter, dat men in Londen lange en nut- telooze onderhandelingen vreest, zoodat men er de voorkeur aan geeft, indien een gedachtenwisseling moet plaats hebben, deze na de September-zitting van den Volkenbond te houden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een incident op de Internat. Arbeids- conferentie te Genève. Het kabinet van Malta afgetreden. He den verschijnt een witboek van den H. Stoel over het befaamde conflict. BINNENLAND. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid- Holland tct afwijzing van het adres van Reeuwijk inzake droogmaking der bij deze gemeente gelegen plassen, is aangenomen. (3de blad). Loting voor lichting 1932 te Den Haag. (3de blad). Een nieuwe bcursdébacle (Financiën en Oeconomie, 1ste blad). ENGELAND HET GESCHIL OP MALTA. Witboek van den H. Stoel heden verwacht. Het Witboek van den H. Stoel over de Malta-kwestie, waarvan de publicatie op handen is, bevat 39 documenten, waaron der het rapport van mgr. Robinson over de resultaten van zijn apostolische visita- tiereis op Malta. Het rapport van mgr. Robinson is vlakweg ongustig voor Lord Strickland, dien het beschuldigt bij voort during een ontbindende actie te hebben gevoerd tegen de heiligste instellingen van het eiland, waarbij do geëerbiedigde per sonen der bisschoppen en de godsdienst zelf niet gespaard v/orden. Het Witboek legt er den nadruk op, dat het ontwerp- concordaat, dat door Strickland was uit gewerkt, niet meer door den H. Stoel in overweging kan worden genomen. Naar het Nedcrlandsch Tclegraaf- agentschap uit Rome meldt, zal het Wit boek der Curie over dc Malta-kwestie reeds heden (Zaterdag) worden gepubli ceerd. Naar van welingelichte Vaticaan- sche zijde vernomen wordt, verklaart do Curie in een voorwoord met deze publica tie op geenerlei wijze aan de achting voor de Engelsche regeering tekort te zullen doen. De H. Stoel onderhoudt met de Britsche regeering diplomatieke betrek kingen, welke volgens den wensch der Curie tot steeds inniger verstandhouding mo gen leiden. Het Witboek heeft ten doel de openbare meening duidelijk voor te lichten, opdat dc Curie geen bedoelingen worden toege schreven, welke zij nooit had noch hebben kon. Het Witboek is in drieën verdeeld en houdt zich op de eerste plaats bezig met de omstandigheden, welke aanleiding ga ven tot heb bezoek van den apostolischcn delegaat Robinson aan Malta. Het tweede deel handelt over het be zoek van Spanui en den Britschen gezant bij den H. Stoel. Het derde deel gaat over de door dc Britsche regeering voorgestelde verdaging der verkiezingen. In het verslag van den Pauselijken delegaat, den tegenwoordigen nuntius Robinson, wordt betwijfeld, of op Malta rust en vrede kunnen terugkeeren zoolang lord Strickland zijn ambt blijft waarnemen: deze wil immers tegelijkertijd een goed katholiek en een overtuigd anti- clericaal zijn. Op Mgr Robinson's wensch zal de Curie Strickland's houding tegen over de geestelijkheid op Malta openbaar maken. Het kabinet afgetreden. Laat in den nacht werd bekend, dat de crisis op Malta een plotselinge wending heeft gekregen, doordat tijdens de afwe zigheid van den minister-president- Lord Strickland en den minister van onderwijs sir Augustus Bartolo, die beiden op het oogenblik te Londen vertoeven, het kabi net zijn ontslag heeft ingediend. Desge vraagd deelde lord Strickland mede, dat hem hieromtrent niets bekend was en dat het bericht hem volkomen veraste. RUSLAND MASSA-ONTSLAG VAN AMBTENAREN Volgens een bericht uit Moskou zijn al daar gisteren 1400 ambtenaren, werkzaam aan 't Volkscommissariaat van Financiën ontslagen, omdat hunne politieke opvattin gen omtrent de communistische dictatuur niet met de algemeen gangbare harmo nieerden. Bovendien is tegen een aanta hunner nog een proces wegens hoogver raad aanhangig gemaakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1