LUCHTVAART ZATERDAG 21 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 R. K. Sportvereeniging „0. V. V." Men schrijft ons van O. V. V.-zijde: Zondag a.s. moeten onze jongens dan na heel wat wederwaardigheden den beslis singswedstrijd spelen tegen V. V. B. om het kampioenschap van de derde klasse E. Aanvankelijk weigerden de spelers be slist nog dit seizoen te spelen, maar na veel overleg tusschen bestuur en spelers werd er toch maar besloten te spelen. Dat de aardigheid van dezen wedstrijd er voor beide vereenigingen totaal uit is, zal ieder begrijpen. Ook de onderlinge ver standhouding kan er niet best op zijn ge worden en wij noemen het erg onverstan dig, dat deze wedstrijd alsnog is vastge steld. Tot de spelers zeggen wij: Blijft kalm en rustig, weest sportief in geheel uw optreden. Toont dat ge durft en stoort u niet aan praatjes van het publiek. Of ge wint of verliest blijft ons geheel on verschillig, maar maakt propaganda voor uw vereeniging door uw houding en op treden. Laat de goede naam van uw ver eeniging u méér waard zijn dan een kam pioenschap. Wint gij, weest niet overmoe dig, zijt gij echter verliezer, weet dan de ware sportiviteit te demons tree ren. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Morgen speelt op het D. O. S.-terrein om half twee D. S. V. I een beslissings wedstrijd tegen A. S. C. II voor de neder laag. Daarna speelt A. S. C. I voor dp prijzenronde B-klasse tegen Leiden III. Aanvang van dezen wedstrijd 3 uur. Voor het publiek zal het de moeite waard zijn een kijkje te komen nemen op het D. O. S.- terrein. D. O. S. I en II vertrekken gezamen lijk naar Storapwijk om 12 uur vanaf den Nordhoek per autobus. Zij zullen spelen tegen S. N. A. I en II voor de nederlaag- wedstrijden. Supporters, die de reis mede willen maken, moeten zich spoedig opge ven. R. K. Sportvereeniging „St. Bernardus". Het is voor het eerste elftal morgen wederom een zeer gewichtige dag, daar voor hen nu den laatsten beslissingswed strijd om het kampioenschap der derde klasse E. tegen O. V. V. I wederom is vastgesteld. Deze wedstrijd zal geleid worden door scheidsrechter Van Ricl, en als grensrechters zullen fungeeren de hee- ren Niersman en Huigsloot. De wedstrijd moet gespeeld worden op het gunstig gelegen MeeiTmrgterrein en vangt aan te half drie. Dus, eerste elftal- Iers, den strijd maar flink aangepakt en flink volhouden tot het laatste oogenblik. Supporters van V. V. B. wilt ge morgen de geleden teleurstelling met Pinksteren op gedaan, wegens het niet opkomen der te genpartij teniet doen, trekt dan in grooten getale op naar het Meerburg-terrein, om onze jongens aan te moedigen, tot het ein de toe. Maar mocht de tegenpartij den kampioensvlag omhoog hijschen, zorgt dan ook dat men geen enkele wanklank hoort, opdat men na afloop terecht kan zeggen: het is een spannende en tevens een pleizierige wedstrijd geweest. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.). Voor morgen is op het Meerburgveld voor de tweede maal vastgesteld de beslis singswedstrijd V. V. B. I tegen O. V. V. I. We zullen maar hopen, dat dezen keer de wedstrijd zal doorgaan. Voor de toeschou wers belooft het dan een belangwekkende kamp te worden, die het aankijken dubbel en dwars zal waard zijn. In verband met het Aanbiddingsfeest vangt de wedstrijd aari om 4 uur. Drie van onze athleten nl. v. d. Poel, Slingerland en Brakel trekken morgen naar Haarlem, om aldaar te gaan deelne men aan den wedloop over 7 K.M. We spreken de hoop uit, dat alle drie niet al leen het parcours zullen uitloopen, maar zich ook door taai volhouden zullen verze keren van een goede plaats. Vertrek om precies 12 uur van Hooge Bijndijk F 41. Zondagavond om 8 uur wordt er in het Patronaat een vergadering gehouden voor die junioren, die daarvoor een uitnoodi- ging hebben ontvangen. We vertrouwen, dat niemand ontbreekt, omdat de bespre kingen zeer belangrijk beloven te worden. Maandagavond om pi. S.15 uur voetbal training op ons terrein. We verwachten, dat de deelname even groot of als 't kan neg grooter zijn zal dan Maandaf jl. Binnenkort, de datum zal nader wor den bekend gemaakt evenals de agenda, wordt de jaarvergadering gehouden, die zeer belangrijk zal worden. Met het oog op het afsluiten der boeken, wordt ieder een dringend verzocht de achterstallige contributie zoo spoedig mogelijk te beta len. We willen al onze leden aansporen, zich te laten keuren bij het „Medisch Sport- keuringsbureau" te Leiden, daar vóór het a.s. seizoen iedereen gekeurd moet zijn, die aan onze wedstrijden wil deelnemen. Biljetten, die aantoonen, dat men lid is van een bij dat bureau aangesloten vereeni ging, kunnen worden afgehaald bij onzen secretaris, Hooge Bijndijk F 41. De kosten van de keuring bedragen slechts 0.50. KON. NED. VOETBALBOND. De Skandinavische tour van P. S. V. Het Eindhovensche elftal P. S. V. heeft gisteren te Stockholm den gespeelden wed strijd tegen het Oost Zweedsch elftal ge wonnen met 61. WATERSPORT Het record van Segrave erkend. De International Motor Yachting Union heeft officieel de snelheid, die wijlen Sir Henry Segrave met zijn motorboot be reikte op Lake Windermere als het we reldsnelheidsrecord erkend, nl. op 98.7 mijlen. Geenvorkl ffrstivi °P ■giijaa a bm CRICKET Overzicht. De cricket-competitie ie nu wel zoover gevorderd, dat we met tamelijk groote juistheid, de sterkste teams uit de eerste klasse kunnen aanwijzen. En het is op vallend hoe weinig de krachtsverhoudin gen met vorige jaren verschillen. Weer zijn het de menschen van Tony de Beus die zich van de leiding hebben mees ter gemaakt, op de voet gevolgd door hun oudere clubgenooten. Ook V. V. V. en V. B. A. handhaven zich dit jaar uitstekend. V. V. V. bezet zelfs op het oogenblik de tweede plaats boven H. C. C. I. Deze twee zullen elkaar morgen aan den Wassenaar- schen weg ontmoeten en als er ooit een kans is geweest om de groote Haagsche in het zand te doen bijten, dan is deze er nu. Wel zijn de H. C. C.'ers iets sterker maar het krachtsverschil is toch niet zoo groot dat we V. V. V. geen klein kansje mogen geven. P. W. gaat bij het zwakste zusje op bezoek en hoewel dc Enschedeeërs nog niet veel gepresteerd hebben dit seizoen, achten we haar toch tot een overwinning in staat. H. C. C. II zal wel niet veel moeite hebben met B. en W. De Haarlemmers vallen dit jaar eigenlijk een beetje tegen. Het batten is wel in orde, maar de aanval is te weinig varieerend voor een goede lste klasser. V. B. A. gaat bij H. D. V. S. op bezoek en zal wel winnen, evenals V. O. C. van Haarlem, al achten we Haarlem in staat om voor een verrassing te zorgen. Voor de Overgangsklasse speelt Ajax tegen V. B. A. II in Amsterdam. Als de Leidenaars dit winnen, en daar twijfelen we niet aan, dan staan ze op de 2de plaats De leiders toch, Quick (N.) en H. T. O. C. maken elkaar morgen af in Eindhoven. Ajax II tenslotte, zal wel eenige moeite hebben met Quick II. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. A. C. C.P. W., V. O. C.Haarlem, B. W.-H. C. C. II, H. O. C. I-V. V. V., H. D. V. S.—V. B. A. Overgangsklasse. B. C. H.—Hilv. C. C., V. B. A. II—Ajax (L.)., KampongPhoenix, H. C. C. Quick (N.). Tweede klasse. B. ExcelsiorH. D. V. S. II, Sparta— Quick (H.). Phoenix II—V. O. C. II. Derde klasse B. H. C. C. IVExcelsior II, H. D. V. S. IllH. B. S., Ajax (L.) II—Quick (H.) II. ZEILEN De Kieler Zeilweek. Gisteren was er veel windstilte, waar door de wedstrijden veel langer duurden. De uitslagen luiden: TwaalfvoetsjollenTweede wedstrijd om den Busley„prijs: eerste werd F. Bohró met Hunter in 3 uur 29 min. 33 sec., juist 27 sec. binned den vereischten tijd. Twee de was Obst met He 11a, derde was Pa- schen met Peter. Hin werd zesde in 3 uur 31 min. 8 sec. Jan Maas gaf op, wegens het raken van een boei. Zësmeterklasse: Eerste werd Braas- semermeer in 4 uur 1 min. 28 sec. Tweede: Pan in 4 uur 12 min. 29 sec. Derde: Kitty in 4 uur 12 min. 52 sec. Lou heeft opgege ven. WIELRENNEN Leiclsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Morgen zal de groote trainingswedstrijd gereden worden over 100 K.M. De A- en B.-klassers starten voor deze rit gezamenlijk. Na afloop van deze rit zal het Bestuur beslissen of er als tweede trai ning een trainingswedstrijd in Gelderland gereden zal worden. Bij de rit van morgen zal de heer A. Bavensbergen per auto volgen, om hen, die door pech niet verder kunnen op te nemen. Ook kunnen eenige supporters te gen een kleine vergoeding deze rit volgen. De heeren G. Hulst en P. T. de Jong zullen de keerpunt controle verzorgen. De Junioren rijden de 25 K.M. De samenkomst is 7.45 uur aan de Gij- selaarsbank, de start voor beide groepen zal om 8 uur zijn. DE P0STVLUCHTEN NAAR JAVA. Engelsche naijver. ..De Standaard" schrijft: Men kent de moeilijkheden, die door de Nederlandsche luchtvaart ondervonden werden, toen onzerzijds de instelling van postvluchten naar Java overwogen werd. De Engelsehen achtten zich toen niet in staat de daarvoor noodige vergunning te verleenen, omdat de vliegvelden in Britsch- Indië, wegens daaraan uit te voeren her stellingen, niet in voldoend bruikbaren toestand zoudon zijn. Op deze bewering wordt een eigenaar dig licht geworpen door den heer Bobert Buron in een artikel, voorkomend in „The New Statesman" van 14 Juni: Hij zegt (vertaald) dienaangaande: „Ik was te dier tijde in (Brilsch) Indië en ik weet, dat de Indische vliegvelden niet wegens herstellingen of eenigerlei an dere oorzaak buiten dienst waren. Kara chi had er twee, beide in uitstekenden toe stand. Dat van Jodpur, juist op kosten van den Maharadja voltooid, bevond zich in uitnemenden staat. Hetzelfde was het geval met dat te Delhi. Ik landde of ver trok van al deze drie plaatsen in de eerste week van Februari. Het vliegveld te Alla habad is een der beste ter wereld, en on gevoelig voor weersomstandigheden. Dat te Calcutta was juist in orde gemaakt, om het gebruik ervan niet afhankelijk te doen zijn ^jan de regens en gedurende de beweerde periode van herstellingen werd er dan ook dagelijks gevlogen. Een onre delijker excuus (dan dat van de herstellin gen) kon dan ook moeilijk worden uitge dacht. En het is duidelijk, dat de (aan de Nederlanders) in den weg gelegde obstruc tie geen ander motief kan hebben gehad dan naijver. Vaklieden in Engeland geven dit toe en keuren het af. En ook Sir Geof frey Salmond, hoofd van den luchtvaart dienst in (Britsch) Indie, was tegen de gevolgde gedragslijn." Dat is het oordeel, niet van een belang hebbend Nederlander, maar van een Britsch onderdaan, die niet schroomt zijn meening te uiten en niet bevreesd is voor zelfcritiek. Hij voegt er aan toe, dat de Hollanders de e enigen zijn -geweest, die alles gedaan hebben wat binnen hun vermogen lag om de burgerlijke luchtvaart naar het Oosten te bevorderen. Ten bewijze daarvan ver wijst hij naar den luchtvaartgids voor Ne- derlandsch-Indië, met foto's van 45 vlieg velden en noodlandingsplaatsen, met ver melding van de geografische lengte en breedte, hoogte boven de zee. verbindin gen met de omgeving, afmetingen der lan dingsplaatsen, hindernissen in de nabij heid, zoomede aanwezige accomodatie voor passagiers. En dit alles niet slechts in het Nederlandsch, maar ook in de Engelsche taal. Al wisten wij het zelf wel, dat onze voorzieningen op luchtvaartgebied den toets van vergelijking inet anderen door staan konden, het doet toch aangenaam aan, dit uit den mond van vreemden zoo onomwonden bevestigd te zien. Evenzeer als te vernemen, dat onze voortvarendheid in het openen van gere gelde postvluchten naar het Oosten blijk baar" gewaardeerd wordt en de destijds in den weg gekomen verhindering tot teleur stelling. ook buiten Nederland, aanleiding gaf. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Tienjarige knaap onder een vrachtauto gedood. Gisterenmiddag is te Zaandam op den Westzanerdijk ter Hoogte der biscuitfa briek „Vicomto" der firma liildering de 10- jarige A. Schipper, die per rijwiel op weg was naar liet badhuis te Wcstzaan onder een auto van den vrachtdienst Purmerend Haarlem geraakt, waarbij een der wie len hem over het hoofd ging. Teen de knaap deerlijk verminkt werd opgenomen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk werd naar de kliniek te Zaan dam overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld, maar hij was zoo van streek, dat een collega hem moest vervangen. Landbouwer onder een wagen geraakt en overleden. Toen de landbouwer G. C'. de Jong te Hollum (Ameland) bezig was met het los sen van een vracht hooi van den wagen, gingen de paaiden, die er voor waren ge spannen plotseling op den loop. De Jong liet zic'n van den wagen glijden, doch kwam tc struikelen met het noodlottig gevolg, dat de wielen van den wagen hem over het lichaam gingen. Met zware inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Eenigen tijd later is hij aan de feevolgen overleden. Zes jongens door auto aange reden. Een van hen ernstig gewond. Donderdagavond is op den Geldrop- schen weg een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De 31-jarige reiziger, de heer A. U. G. D. uit Venlo, die met zijn auto op ge noemden weg reed, verloor op een gegeven moment het beheer over de stuurinrichting en reed in op een zestal jongens, die langs den weg wandelden. Een hunner, de 21- jarige M. P. werd ernstig gewond en brak een been. Per ziekenauto is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. De bestuurder is gearresteerd. Aan de gevolgen overleden. De 39-jarige G. H. te Botterdam, die Donderdagmiddag met zijn motor in de Oranjeboomstraat aldaar slipte, is aan de bekomen verwondingen overleden. Verdronken. Donderdagmiddag is de 21 -jarige V. op Koevering te St. Oedenrode bij het zwem men in dc Dommel 'verdronken. Een broei en twee vrienden van den ongelukkige, die ook aan het zwemmen waren, poogden hem te redden, doch toen zij het lichaam op het droge hadden gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. In de Waal bij Gendt is verdronken de 16-jarige Th. J. aldaar. Te Weert is de 17-jarige N. uit Bree bij het zwemmen verdronken. Een vloer ingezakt. In het winkelhuis van den Beverwijk- schen groentenhandel, gevestigd Bellamy- straat hoek Ten Kate straat te Amsterdam, is gistermorgen de vloer ingezakt. Toen tegen half twaalf de huurder van het huis, groentenhandelaar Floor, een zestal klan ten, vrouwen en kinderen, stond te helpen, zwichtte de vloer onder eenig gekraak, voor den last aan menschen, groenten en aardappelen. De aanwezigen zakten met een groot deel van den winkelvoorraad in den kelder. Op het gegil der vrouwen lie pen menschen te hoop; de G. G. Dienst, de politie werd gewaarschuwd. Een genees heer van dien Dienst en commissaris Pij per waren er onmiddellijk bij en hielpen de verongelukten; er waren n.l. drie ge wonden, allen gelukkig nie_t ernstig. De 57-jarige mej. VonkKloosterman, liep een voetkneuzing op; het 12-jarige Marietje Kiwiet, eenige schaafwonden. Zij konden op eigen gelegenheid naar hare woning terugkeeren. De 16-jarige mej. M Demmel, is per auto van dén .G G. Dienst naar huis gebracht, hare verwondingen waren evenmin van ernstigen aard. DE KINDERVERLAMMING TE GOUDA De zweminrichting weder geopend. Aangezien zich sinds Maandag 16 Juni geen nieuwe gevallen van kinderverlam ming te Gouda he ben voorgedaan, is he den de zweminrichting te Gouda heropend echter alleen nog voor personen boven twaalf jaar HET NOODWEER BOVEN ARNHEM. Wat de kracht van het water vernielde. Over de schade, welke de wolkbreuk Donderdagavond te Arnhem aanrichtte, verneemt de „Tijd" nog nader de volgende bijzonderheden: Vanaf de, hooger gelegen wijken stroom de het water naar de lagere stadsdeelen, waar vooral de' wijk Plattenburg veel heeft geleden. Alle kelders liepen hier lot gelijk vloers onder, wat vooral voor do winke liers, die er hun waren hadden opgeslagen, een leelijke schadepost beteekent. Op den Velperweg, waar de stroom ook met volle kracht passeerde, bezweek een tuinmuur over een lengte van 30 Meter, voor den aandrang va nhet water, dat de tuinen in ware ruïnen herschiep. De brandweer moest enkele malen uit rukken, om assistentie te verleenen. Waar het water overheen spoelde, ble ven lagen zand en modder achter. Nader wordt nog gemeld Het blijkt, dat vooral het Noord-Oos telijk deel der gemeente het hevigst van de bui te lijden heeft gehad. Op den Paaschberg is een ware verwoesting aan gericht. De hier aangelegde, eerst eenige weken geleden officieel in gebruik genomen speel velden der gemeente zijn voor een groot gedeelte vernield. Het geheele terrein was een groot meer, waarop hot water door hen hevigen wind meters hoog opsloeg. De beek op het aangrenzende landgoed Angerenstein was tientallen meters' buiten haar oevers getreden en de geweldige wa termassa stortte zich met kracht over de aangrenzende speelvelden en dc daarachter liggende bloemisterij. Deze bloemisterij is een modderpoel geworden. Geen bloem is er gespaard gebleven. De jongens hielden zich bezig met het bemachtigen van visch, die uit dc vijvers van Angerenstein op de speelvelden waren gespoeld. In dc speelvelden zijn gaten ge slagen, soms van meters diepte. De in de omgeving aangelegde nieuwe straten zijn voor een groot xleel dernield. Hardsteenen trottoirbanden zijn straten ver mecgespocld en sommige straatgedecl- ten zijn geheel weggeslagen. Ook de tui nen der woningen zijn vrijwel alle in mod derpoelen herschapen. Op den Velperweg in de nabijheid van het viaduct was een stroom van pl.m. 10 meter ontstaan, die slib en slccncn mee voerde, welke zich oncler het viaduct op hoopten. Auto's die trachtten door te rijden bleven in de modder steken. Het water stond zoo hoog, dat het door de carros serie van de bussen der Geldcrsehe tram liep. zoodal de chauffeurs in het water zaten. Tientallen trams bleven voor liet via duct staan, daar het onmogelijk was dooi de moddermassa heen te komen. Het tram verkeer op de Geitenkamp is dan ook den gehcelcn avond gestaakt, terwijl de ge meente met bussen zoo goed mogelijk in den dienst liet voorzien. De noodwoningenwijk bij Monnikenhui zen stond geheel onder water, evenals ver schillende straten in Klarendal. Het aan tal kelders in de verschillende st&dsu ijken, dat is ondergeloopen, is legio. Het water werd uit de riolen opgestuwd, dal vuile moddermassa's meevoerde. Verschillende bloemisten heben enorme schade. Opmerkelijk is. dat in het westelijk deel van de stad van het weer weinig hinder is ondervonden. Aan de overzijde van den Rijn heert het alleen geregend. Men heeft da-ar geen hagel gehad. EEN LINNEN- EN DAMASTWEVERIJ VERWOEST. Eenige tonnen schade. Gisteravond heeft aan de Hoogstraat te Eindhoven een felle brand gewoed, waar door de linnen- en damast-weverij van G. Kerssemakers en Zonen voor het grootste gedeelte is verwoest. De brand werd om streeks kwart voor zes ontdekt. Een broe der van een der firmanten, die aan de overzijde van de straat woont, waarschuw de den heer G. Kersciuakers, die nog op zijn kantoor aan het werk was. De brandweer kwam vrij spoedig met volledig materiaal en tastte het vuur aan met vier stralen op de waterleiding. In middels greep het vuur zoo snel om zich heen, dat pren niet kon verhinderen, dat het oudste gedeelte van de fabriek geheel uitbrandde, terwijl in het overige deel (den nieuwen bouw) enorme waterschade werd aangericht. Het vuur was vermoedelijk ontstaan op de pakafdeeling, waar beneden het maga zijn is gelegen, terwijl zich daarboven het magazijn voor garen bevindt. Het afgebrande gebouw bestond uit drie verdiepingen. De spuitgasten hebben moeilijk blus- schingswerk gehad; het duurde geruimen tijd voordat zij den eigenlijken vuurhaard hadden bereikt De Hoogstraat werd voor het verkeer afgezetalleen de stoomtram kon passeeren. De brand lokte veel toeschouwerso.a. was de burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, ter plaatse. Omtrent de oorzaak staat niets vast, doch men vermoedt, dat een der arbeiders bij het verlaten van de fabriek (op de pakkerij was men to half zes aan het werk geweest), een brandenden utifer achteloos heeft weggeworpen. Het personeel, een 100 arbeiders, is werkloos. Allen zijn tegen bzdrijfsschade verzekerd De totale schade beloopt naar ruwe schatting 3 ton; zij wordt door ver zekering gedekt. Voorloopig zal hot be drijf niet kunnen worden yoortgezet. Ge bleken is, dat een groote voorraad linnen en damast is verloren gegaan. Bewusteloos meisje beroofd. Woensdagavond omstreeks kwart over acht werd bij de Houtrustbrug te Den Haag, ter hoogte van lijn 11, een ongeveer 20-jarig meisje, vermoedelijk door de warm te, onwel en zakte ineen. Aanstonds schoten een aantal burgers toe, waarbij een heer er in slaagde, met behulp van eau de cologne, 't meisje weer tot bewustzijn te brengen. De jonge dame kreeg toen een hevige neusbloeding, waar na. een taxi werd aangehouden om haar naar huis te brengen. Toen zij wilde instappen; herinnerde zij zich plotseling, dat zij haar taschje en een boek, toen zij onwel was, aan eene dame ter hand had gesteld. Deze dame bleek echter spoorloos ver dwenen. Haar signalement is echter bekend. De aanwezigen, die allen verontwaardigd wa ren over een dergelijk laf optreden, beslo ten niets onbeproefd le laten de daderes terug te vinden. Nederlander te Brussel beroofd. Dc „Indcpendance Beige" meldt, dat Tkeophile de Bruyn, wonende te Amster dam, bij aankomst met den sneltrein aan het Zuiderstation te Brusel, het sjachtof fer werd van een diefstal van 3ÓÖ.000 frs. aan juweelen. Zakkenroller in het Zeebad. Sinds, de groote drukte in de Scheve- ningsche zeebaden weer begonnen i>. heeft de politie rechercheurs tusschen dc koet sen geplaatst, omdat men vrijwel eiken zomer last heeft van bezoekers, die een verkeerde koets binnengaan en niet met leegc handen verlaten. Personeel en politic werken samen en dat levert haast altijd resultaat. Donderdagmiddag trok een jonge man de aandacht. Hij scharrelde te.veel bij de koetsen. De recherche in badcostuum hield hem in de gaten. Dc man ging een koets binnen en toen hij de deur weer opendeed om hot- trapje af te gaan, noo- digden twee rechercheurs hem uit oiec te gaan. Hij had in zijn hand eenige guldens gcklcpnd, welke gestolen bleken te zijn uit dc portemonnaie van een Engelselmian. Dc zakkenroller bleek dc 22-jarige A. J. M. uit Amsterdam te zijn. Hij is inge rekend. Er bleef hem niets anders over dan te bekennen. Verijdelde pogingen tot oplichting. Bij een juwelier te Den Haag vervoegde zich Donderdagmiddag een jongeman met dc mededeeling, dat hij een kostbaren gouden trouwring wilde koopen. Zooals gebruikelijk, werd den bezoeker e envoorraad getoond, ten einde daaruit een keuze te maken. De client onderwierp de gouden ringen aan een serieuze beschou wing, doch kwam tot de conclusie, dat hij, aangezien er geen ring in den voorraad was, welke hem bevredigde, een ring op bestelling wilclc laten vervaardigen. Intusschen had dc bediende bemerkt, dat dc bezoeker tersluiks een gouden ring in den zak had laten glijden. Hij Honkte den klant daarop attent, waarna deze onder aanbieding van voorgewonde excu ses den ring weer tc voorschijn haalde on den bediende overhandigde. Dat de bestelling" geen voortgang meer had, laat zich, na de poging tot be ste ling, begrijpen. Nadat de man was vertrokken, waar schuwde de juwelier eenige collega's, en toen bleek, dat bij enkelen hunner do jon geman dergelijke pogingen tot oplichting had aangewend. Dc bediende had inmid dels den bezoeker, die in zijn optreden, voordat hij was betrapt, een zeer beschaaf den indruk had gemaakt, in het oog ge houden. De politie heeft toen op aanwij zing van den bediende den man aange houden. Bij het onderzoek aan het hoofdbureau is men tot de conclusie gekomen, dat. dc ge arresteerde. die J. van S. heet, 21 jaar is en te Amsterdam woont, nog in vijf an dere gemeenten dergelijke pogingen tot oplichting heeft ondernomen en dat hij daar wel „succes" heeft gehad. Thans echter bevindt hij zich op het hoofdbureau in verzekerde bewaring. „Vnd."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15