De Lustrum-wedstrijden van Njord g^HEEyj^BAAl ZATERDAG 21 JUNI 1930 VIERDE BLAD - PAG. 14 non, ccn waterstofbol, teekcningen van de cryoataten van temperaturen beneden 1 gr. K. en van de dampspanningskromme van helium; benevens photograhicën voor stellende drie inst-rumentmakerswerkplaat- sen, en glasblazerij en de glasslijperij, en een groot aantal steroscopische opnamen van het laboratorium en het bedrijf. Dat ziet er alles buitengewoon geleerd uit en een gewoon mensch wordt er geen wijs uit. Doch hoezeer ook hier de zuivere wetenschap hand in hand gaat met de toe gepaste wetenschap toonen de inzendingen van Philips, die er eveneens ten toon ge steld zijn. De tweede afdeeling Zaal IV is gevuld door een inzending van het Laboratorium voor Plantenphvsiologisch onderzoek der Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. Ook hier ziet men weer hoe de zuivere wetenschap zijn toepassing vindt in de praktijk. Men vindt hier afbeeldingen van de bloem vorming van tulpen en hyacinth en en de beïnvloeding daarvan door tempera tuurverschillen, röntgen'bestraling, lichtbe- straling, enz., waardoor men do bollen op verschillende tijden kan doen bloe.icn, zoo zelfs, dat zij gezonden kunnen worden naar landen in het zuidelijk halfrond, waar zo mer en winter ten opzichte van ons kli maat een half jaar verschoven zijn, om daar tot bloei gebracht te worden. In de laatste afdeeling Zaal IV zijn in zendingen op verschillend gebied bijeenge bracht. Men heeft hier snaargalvanometers van Einthoven, ook de vacuumsnaargal- vanometer, waarmede voor de eerste maal elegraphische gemeenschap tusschen Java en Holland tot stad gebracht werden. Verder zijn hier aanwezig afgietsels van beenderen van de Pibhecanthropos erectus (Dubois), de z.g. aapmensch; schemata van de analogiën der hersenwindingen van praehistorisehe en recente menschenras- sen; hersenen van verschillende wervel dieren en van den mensoh, ingezonden door het Centraal Instituut voor hersenonder zoek te Amsterdam, enz., enz. Alles bijeen eene tentoonstelling, die al geeft zij bij lange geen volledig overzicht over den stand der Natuurwetenschappen in Nederland, toch ten duidelijkste toont hoeveel en hoe goed in ons land op aller lei gebied gewerkt wordt. SPORT Njord wint de Jonge Acht; na een dead heat in de Oude Acht, won Maas in de tweede race van Njord Ploeg, E. Ruempol, slag, W. F. Tiemeyer, stuurm. Het nummer Jonge Skiff B. ging tusschen Laga (L. de Freytag) en D. R. V. A'dam (Joh. Muschter). De Laga-skiffeur start, het snelst en is spoedig iets voor. Muschter houdt evenwel prachtig vol, maar kreeg toch tegen de Freytag geen kans. Uilslag: 1. Laga, in 6 min. 3 2/5 sec., 2. D. R. V. A'dam in 6 min. 6 2/5 sec. Overnaadsche Vier: 1. Trekvo gels, 2. Triton. Een race zonder spanning, want Triton neemt dadelijk de leiding, om meer en meer uit te loopen en onbe dreigd te winnen. Uitslag: l. Triton, in 5 min. 46 1/5 sec., 2. Trekvogels, geen tijd. De winnende ploeg bestond uit: J. v. d. Pol, boeg, V7. A. D. de Vries, A. M. de Jong, W. F. de Naynes van Bralell Buys, slag, D. Croll, stuurm. Jonge Acht A: Boei 1 Argo, 2. Njord. De start van Argo was iets beter dan van Njord, doch veel voordeel levert zulks niet op. Op 500 M. is Njord bijna gelijk geko men en er ontspint zich een boord-aan- boord-race, waarbij Njord decimeter na decimeter wint. Op 1000 M. liggen de ploe gen gelijk, dan komt Njord langzaam voor. Steeds grootcr wordt het verschil. De laaste 200 M. ontspint zich een felle eind spurt. maar deze levert geen van de twee ploegen voordeel, zoodat Njord met 3/4 lengte verschil wint. Uitslag: 1. Njord, in 4 min. 55 2/5 sec., 2. Argo in 4 min. 58 1/5 sec. De winnende ploeg bestond uit: M. O. C. Keulen, boeg, L. J. Welter, F. H. An- singh, M. W. C. de Jonge, F. J. Gelder man, J. M. W. Kampmeinert, P. C. Schriek, J. P. A. van Ballegoyen de Jong, slag, C. W. W. d'Artillac Brill, stuurm. Hierna werd gepauzeerd tot kwart over zeven uur. Toen werden tot slot van den dag nog ecnige Voorwedstrijden gehouden, waarvoor begonnen werd met het nummer Oude Acht. Hiervoor ging de strijd tusschen: 1. Maas, 2. Njord. De Maas-acht is na het vallen van het start schot iets sneller weg, zoodat de ploeg op 300 M. een taflengte voor ligt. Geleidelijk loopt Maas nog iets verder uit tot 1/2 lengte op 500 M. Njord kan niet bijhouden en geraakt meer en meer achter. Op 1000 M. beginnen de Lcidenaars evenwel fraai te spurten en de boot loopt langzaam maar zeker in. Maas kan den geweldigen spurt niet voldoende bijhouden en steeds meer, hoe dichter de ploegen de finish naderen, des te minder wordt het ver schil. Onder groote spanning komt ten slotte het eind met een dead heat. De tijd was 5 min. 40 sec. Besloten werd de race des avonds te 9 uur over te roeien. Hierna kwamen weer eenige damesnum mers. De uitslagen luiden: Dames Vier: 1. Dordt, 2. De Vliét. Jonge dames vier: Je heat1. Argo, 2e heat: 1. De Maas, 2. Die Leythe. 3e heat: -1. Willem III, 2. Het Spaarne. Te half negen werd de le heat geroeid van het nummer Jonge Twee B. Aan den start lagen: 1. Nereus, 2. Triton. Dit werd een heel aardige race, vol span ning, Nereus liep aanvankelijk iets uit, doch Triton weet weer gelijk te komen. Er ontspint zich dan een felle strijd om de leiding, welke tot het einde voort-duurt, lot Nereus met slechts 20 c.M. verschil wint in den tijd van 6 min. 24 4/5 sec. 2e heat: Start 1. Willem III, 2. Het Spaarne. Dit werd een gemakkelijke zege voor Wiilcm III, die vele lengten voor was op Het Spaarne. Uitslag: 1. Willem III in G min. 30 sec., 2. Het Spaarne. Oude Acht: 't Behoeft geen verwon dering te wekken, dat de belangstelling voor deze race na den eersten onbeslisten kamp uitermate groot was en wederom is het- een wedstrijd geworden, waarbij de spanning er tot het- aderlaatste oogenblik in bleef, zoodat inderdaad gezegd kan worden, dat beide ploegen van de Maas en Njord gelijkwaardig zijn. Weer was dc Maas in deze race voondurend iets voor tot in den eindspurt Njord weer in ging loopen. Dc Maas hield evenwel prachtig vol en won met bijna onzichtbaar ver schil in 4 min. 52 2/5 sec. Tijd Njord 4 mill. 52 3/5 sec. jSpgk ECHTE mitigHl VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag om 2.30 uur Teijlingen I—S. J. C. I voor de seriewedstrijden. Het gaat hier om den eersten en tweeden prijs, wel ke bestaan uit een keurige beker en een zilveren krans. Alzoo belooft dit een span nende wedstrijd te wordon. Wie zal winnen is moeilijk te voorspellen. Wel is waar is S. J. C. de sterkste in de afdeeling; be wijs daarvan is haar behaalde kampioen schap, maar in beide ontmoetingen voor de competitie was Teijlingen de gelukkige en zoo zou het a.s. Zondag ook al niet onmo gelijk zijn al is de kans voor Teijlingen iets minder. Daar vorige week de wedstrijd geen doorgang had, zijn er velen, die nog niet voorzien zijn van een donateurskaart. Wij willen er op wijzen, dat allen een dona teurskaart moeten medebrengen of zich nog opgeven, hetwelk gedaan kan worden bij den portier of andere bestuursleden. Vermoedelijk spelen Teijlingen II en V. V. L. I voor de Nederlaag wedstrijden om 12.30 uur. R. K. Sportvereeniging S. J. C. Morgen zullen op het Sportpark te Nordwijk een drietal wedstrijden plaa*" hebben en wel: 1 uur: S. J. C. Jun.—Rood Wit Jun. 2 uur S. J. C. IIBI. Zwart II. 4 uur: S. J. C. IV—BI. Zwart IV. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging V. V. L. Wederom zullen er voor de serie een viertal wedstrijden gespeeld worden. Om 12 uur speelt V. V. L. II tegen V. V. P. I voor de 3de afdeeling. Daar V. V. P. in de afgeloopen competitie het kam pioenschap van haar afdeeling behaalde, /.al het voor V. V. L. II wel een zware wedstrijd worden. We vertrouwen echter, dat- het tweede zoodanig zal spelen, dat we met het resultaat tevreden kunnen zijn. Voor dezelfde afd. spelen hierna te 1.15 uur Wilhelmus IV en Duiven IV. Om 2.30 uur de wedstrijd T. O. G. S Duiven III voor de 2e afdeeling. Tenslotte speelt om 3.45 uur V. V. L. I voor de 1ste afdeeling tegen V. G. M. I, uit Rotterdam. We zullen hopen, dat het eerste elftal beter resultaat behaalt dan jl. Zondag. R. K. Sportvereeniging S. N. A. A.s. Zondag zal S. N. A. haar ncderlaag- w edstrijden beginnen tegen D. O. S. I en II. Het tweede elftal zal om half één be ginnen tegen de reserves van D. O. S. Het eerste elftal speelt om half drie tegen D. O. S. I. We zullen hopen dat beide elf tallen zich geheel zullen geven om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. Als we beider sterkte nagaan dan kun nen we niet anders dan nederlagen voor spellen, maar als alle spelers nu eens op komen en goed elkaar begrijpen, dan kunnen we een paar mooie wedstrijden verwachten. Laten we hopen dat er eer lijk en fair gespeeld wordt. Het verdere programma is als volgt: 29 Juni 2.30 uur S. N. A. IIA. S. C. 6 Juli 12.30 uur S. N. A. IID. H. B. I 6 Juli 2.30 uur S. N. A. IV. A. C. I 13 Juli 12.30 uur S. N. A. II—V. V. L. II 13 Juli 2.30 uur S. N. A. IV. V. L. I 20 Juli 12.30 uur 8. N. A. IILisse IV 20 Juli 2.30 uur S. N. A. ILisse II 27 Juli 1-2.30 uur S. N. A. II—St. Bern. JI 27 Juli 2.30 uur S. N. A. I—St. Bern. I 3 Aug 2.30 uur S. N. A. II—Valkeniers I 10 Aug. 12.30 uur S. N. A. IIT. O. G. II 10 Aug. 2.30 uur S. N. A. IT. O. G. I 17 Aug. 2.30 uur b. N. A. II—Meerburg I Gisteren zijn op het Oegstgeesterka- naal tusschen Oegstgeest en Warmond de jubileumwedstrijden van Njord begonnen, uitgeschreven door de Lustrum-commissie van het Leidsch Studentencorps. Voor het eerst zoover we weten zijn op deze 1500 M. lange baan roeiweclstrijden gehouden, 't Is ongetwijfeld een heel aar dige wedstrijdbaan, al kan men dan ook de races niet langs den weg volgen. Daar tegenover staat echter, dat de baan ge heel te overzien was, omdat zij kaarsrecht is. De sfeer rond „Ovemeer", het wed strijdterrein bood iets heel ongewoons, het was natuurlijk drukker dan op gewone dagen, maar toch was het niet- het wed strijdterrein van andere roeifestijnen. Intusschen was het verblijf er toch heel gezellig. Op dc boerderij was bankelbakker-con- fiseur G. Hulst koning. In zijn geimprovi- secrd restaurant „onder den hooiberg" vierde hij zijn tromfen en menigeen kwam een oogenblik verpoozen in de gezellig- knusse omgeving, tusschen liet groen der boomen, terwijl men aan de noordzijde daarachter dc riemen in het water hoorde slaan en de stem van de stuurlieden over het water weergalmde. Het wedstrijdcomité zorgde zoo goech mogelijk voor een vlot verloop, al kon zulks niet geheel naar wensch slagen wegens het aanvankelijk niet in voldoend aantal aanwezig zijn van motorbooten. Toch heeft" de algemeen commissaris, de heer H. L. M. van Schaik zich prachtig door de moei lijkheden heengeslagen. Gelukkig werd geen hinder van de scheepvaart ondervonden, zoodat het ver loop der races hierdoor niet werd ge schaad. Rond het wedstrijd-terrein zorgde dc muziek intusschen voor de noodige gezel ligheid en de firma H. G.-van Luijken uit Leiden was hier evenals op Hollandia weer met zijn loudspeakers present. De muziek kwam hier trouwens veel beter tot haar recht dan op Hollandia. Wat de wedstrijden zelf betreft, aan spanning heeft het geenszins ontbroken. De races in de nummers Jonge Twee en Ouclc Acht zijn daarvan het beste bewijs. Vooral in het laatste nuiner, was de span ning op haar hoogtepunt en nadat de eer ste race in een dead heat was geëindigd, leverde de tweede heat slechts een ver schil van 0.2 sec. op. van karakter en flink in haar optreden en het is onedel van me, dat ik haar zoo hard behandeld heb in de mcening, dat ze toch niet weg zou gaan, omdat ze arm is.... Ze talmt erg lang met haar antwoord, dunkt me." Toen er een half uur verloopen was, belde hij het kamermeisje, dat den brief aan Greta gegeven had. „Waarom stuurt de juffrouw me geen antwoord?" vroeg hij haar. „Waarom komt ze niet „De juffrouw heeft haar koffers reeds gepakt", antwoordde het meisje. „De koet sier zal haar naar het station brengen." Hij greep zijn stok en begaf zich, zoo vlug als zijn rheumatiekbeewn hem toe lieten te loopen naar Greta's kamer, ging binnen /.onder kloppen en zag een koffer op den vioer staan. Greta zat bij 't raam te wachten op de komst van het rijtuig. Ze schrok, toen ze de deui zoo onverwachts zag opengaan en op haar gezicht .stond ontstemming te le zen. toen zc den generaal voor zich zag. „Neem me niet kwalijk", stotterde hij, ,.niaar ik hoorde, dat u werkelijk weg wil de gaan." Ze was opgestaan, dwong zich tot kalm te en vroeg dan: „Kan ik anders? Zoudt u, zou een ander me nog kunnen achten, als ik bleef? Daar ligt uw brief. Hoe durfde u te denken, dat ik na zulke woor den nog éénen nacht onder uw dak zou wilien blijven! Nooit!" „Ik was zot", antwoordde hij op zijn ge wonen, ruwen toon, „trek het u toch zoo jr.et aan. wat een oude gek u geschreven r-Aeft. Meu heeft me verteld, dat u een partij kon dóen. Dat warrelde me DE VOOR WEDSTRIJDEN. Tc 1.20 uur vingen de voorwedstrijden van den eersten dag aan met het nummer Overnaadsche Skiff. In de eerste heat kwamen uit: 1. Njord, 2. Laak. De Laak-skiffeur Mulder is na het vallen van het startschot het eerst weg en spoedig is hij een lengte voor. Het sturen van bei de skiffeurs ondervindt nogal hinder door dat. de wind schuin over de baan staat. Dc Njord-skiffeur (J. W. G .Ivruseman) stelde eenigermate teleur en zijn achterstand werd hoe langer hoe grooter. Op 1200 M. roeide hij bovendien nog in den wal. Mul der blijft keurig doorroeien en wint met verscheidene lengten. Uitslag: 1. De Laak in 6 min. 36 sec., 2. Njord. geen tijd. In de 2e heat had De Hoop een row over. Jonge Twee A: le heat1. Willem III, 2. De Hoop. De Hoop start het best en het snelst, zoodat de ploeg op 300 M. ongeveer een halve lengte voor is. De stuurman van De Hoop stuurt de boot ech ter teveel naar het midden van het kanaal en zulks dreigt noodlottig te woren, te meer als eerst de boeg en daarna de slag van de Hoop een snoek vangen. Willem III" had de Hoop-boot kunnen aanvaren, doch zij deed zulks niet en ging opzij, waardoor de ploeg nog meer terrein ver loor. Uitslag: 1. De Hoop in G min. 24 sec., 2. Willem III in 6 min. 25 sec. In de 2e heat maakte de Schie een row over. Jonge Skiff ADc le heat bracht wegens ziekie van L. Bakker (Nautilus) slechts Laga (L. de Freytag) aan den start, zoodat hij alleen over de baan ging. De 2e heat ging tusschen D. R. V. Am sterdam (Joh. Muschter) en Die Leythe (G. L. Nauta). Dc Leidenaar startte het snelst en had spoedig een voorsprong op Muschter. Op 700 Meter liep de Duitscher iets in, maar Nauta beantwoordde deze poging door weer sterk uit te loopen tot anderhalve lengte voorsprong. Daarna spurtte Muschter zeer fraai en liep meer en meer in, zoodat Nauta alle krachten moest inspannen om de leiding te be houden. Slechts met een taflengte verschil eindigde de Leidenaar als eerste. Hij was vrijwel uitgeroeid. Uitslag: 1. Die Leythe in 6 min. 2 sec., D. R. V. Amsterdam in 6 min. 21 sec., Overnaadsche Vier: le heat. Aan den start: 1. Aegir, 2. Trekvogels. Aegir slaat dadelijk een vlug tempo, maar door mijn hoofd. Vandaag zegt u neen en morgen ja. En dan zou ik u kwijt zijn Ik ergerde me er over, dat u me nooit iets van die geschiedenis verteld hebt en ik dacht zoo hij is rijk en al is hij niet van adel, toch officier. Dat gaat tegen woordig maar makkelijk „Ik verzoek u beleefd daar verder niet meer over te spreken", onderbrak Greta hem, bevend van verontwaardiging. „Als mijnheer Ebelng zóó onbezonnen was u deze zaak te vertellen, dan had hij er ook aan toe moeten voegen, dat ik hem dikwijls en zeer duidelijk verklaard heb, dat mijn besluit onherroepelijk vast staat en dat ik dus nooit zijn vrouw zal worden. Van mij zou het ccn groote onbescheidenheid ge weest zijn, indien ik u dit verteld zou heb ben en ten overvloede heeft daar niemand iets mee te maken Het is mij genoeg, als ik bij ieder, die met mij in aanraking komt, te goeder naam en faam bekend sta. En nu begrijp ik heusch niet, hoe u er over gebelgd kunt zijn, dat ik u dit niet medegedeeld heb. Ik ben voor u een vreemde geweest eji morgen zal ik het weer zijn." „Neen, neenZeer niet Ik laat u niet weggaan Nu eerst besef ik, wat ik aan u zou verliezenWaar zou je ook heen kun nen gaan? Wees toch niet zoo dwaas!" „Die woorden zijn niet zeer kiesch, excel lentie en de zorg voor mijn toekomst zou me toch niet kunnen terughouden van den stap, dien het gevoel van achting voor mijzelf me oplegt te doen en u behoeft mij er niet aan te herinneren, dat ik arm ben, u mocht anders eens gaan meenen, dal ik daardoor hier zou blijven." „U hebt gelijk", antwoordde hij, „dat beide ploegen onlloopen elkaar toch niet veel. Eerst als een derde gedeelte van de baan is afgelegd loopt Trekvogels iets uit en op 1000 Meter bedraagt de voor sprong nog slechts een halve lengte. Tot einde blijft het een aardige strijd, waarbij de Trekvolgels zich niet gewonnen geven. Uitslag: 1. Trekvogels in 5 min. 51 sec., Aegir geen tijd. De 2e heat bracht Njord en Triton aan den start. De Lcidenaars troffen aller minst, dat ze tegen de Utrechtenaren hadden geloot. Wel waren zij aanvanke lijk iets voor, doch Triton nam spoedig de leiding over, oiii deze niet meer af te staan. Toch bleven de Leïdenaars uitste kend roeien, hetgeen hun tijd, vergeleken bij den winnaar van de le heat, wel be wijst. Uitslag: 1. Triton, in 5 min. 43.6 sec. 2. Njord in 5 min. 49.2 sec. Ter afwisseling kregen we nu het num mer damesstijlroeien Jonge Skiff. De uitslagen hiervan luiden: le heat: 1. Spaarne (mej. A. E. Herweijer), 2. De Maas (mej. J. E. Themann). 2e heat: 1. Die Leythe (mej. P. Eerd- mans), 2. De Vliet (mej. A. H. Verdam), beste tweede. Daarna gingen Nereus (L. H. Levie) en Het Spaarne (P. Timmermans) voor het nummer Oude Skiff over de baan. Timmermans bleef in deze race steeds de leiding behouden en won met een goe de lengte verschil. Uitslag: 1. Spaarne, in 6 min. 4.2 sec., 2. Nereus in 6 min. 8.2 sec. Oude Vier: In de le heat ging de strijd tusschen 1. Njord, 2. Nautilus. Bei den startten heel goed en er ontwikkelde zicli een heel aardige strijd, die zich zoo nu en dan tot een boord aan boord-race ontwikkelde. Op een derde gedeelte van de baan is Njord een taflengte voor en op het tweede gedeelte der baan loopt de Leidsche ploeg nog iets meer uit. Toen kwam Nautilus weer iets opzetten, maai de Leidenaars liepen tegen het einde weer iets meer uit. Dc Nautilus-ploeg bleef echter kranig volhouden, hetgeen bijzon dere vermelding verdient, als men weet, dat nummer drie was de 51-jarige heer H. A. de Beij Jr. Uitslag: 1. Njord in 5 min. 25.2 sec., 2. Nautilus geen tijd. 2e heat: 1. Laak. 2. Aegir. De Laak was het snelst weg en liep dadelijk reeds flink uit. Op 500 M. bedroeg het verschil onge veer drie lengten. Rustig doorroeiend blijft De Laak haar voorsproug behouden, terwijl Aegir veel onrustiger en ruwer roeit. Dc Laak loopt meer en meer uit en wint met groot verschil. Uitslag: 1. Laak in 5 min. 27.2 sec., 2. Aegir in 5 min. 49.6 sec. DE EINDWEDSTRIJDEN. Dc eerste cindwedstrijden werden van 5 gehouden. Het eerste nummer was Overnaadsche S k i ff waarvoor dc strijd ging tusschen De Laak (H. J. Mul der) en De Hoop (E. Henninga). Aanvan kelijk had de Laak-skiffeur de leiding, maar Henninga weet geleidelijk in te loo pen om ten slotte de leiding over te ne men en met een tweetal lengten te win nen. Uitslag: 1. Dc. Hoop in 6 min. 13.6 sec., 2. De Laak, géén' tijd. Overnaadsc h e Twee: 1. Njord, 2 Dc Hoop. Na het vallen van het startschot is Njord iets sneller weg, doch op 100 M. is De Hoop reeds weer gelijk. Geleidelijk loopt de Hoop dan iets uit en wint ten slotte onbedreigd mot enkele lengten, hoewel Njord fraai partij bleef geven. Uitslag: 1. Dc Hoop in 6 min. 36 sec.. 2. Njord in 6 min. 53 sec. De winnende ploeg bestond uilH. Brandt, boeg, E. Moltzer, slag en W. Op perman, stuurm. Jonge Vier B: Aan den start lagen D. T. R. V. R'dam en Laga. Dit was een wéinig spannende race. Laga was dadelijk voor en bleef (ot het einde een voorsprong van 12 lengten behouden. Uitslag: 1. Laga, in 5 min. 25 4/5 sec.-, 2. D. T. R. V. Rdam, geen tijd. Jonge Twee A1. Dc Hoop, 2. De j Schie. De Schic roeide een slechten wed strijd. Hun waterwerk was ruw en onvol maakt en De Hoop won met vele lengten. Uitslag: 1. De Hoop. in 6 min. 32 3/5 sec., 2. De Schie, geen tijd. De winnende ploeg bestond uit J. v. d. Leeuw, boeg, H. J. Muntinga, F. A. v. d. was alweer verkeerd van me. Maar zoo kunnen we niet blijven doorgaan. Er moet een eind aan dc zaak komen en ik wil er een eind aan maken ook. U is niet arm meer. Tic schenk u een som geld, waarvan u rijkelijk zoudt kunnen leven en laat dit door een notaris beschrijven. Ik hoop, dat u dan vrijwillig bij me zult blij ven. ep als u zulks doet, dan maak ik u tot mijn erfgenaam „Genoeg", viel Greta hem in de rede, terwijl ze opstond en hem strak aankeek, „ik wil gelooven, dat u oprecht meent, wat u zegt en mij niet wil krenken of verne deren. Ik ben arm, dat is waar, maar ik neem geen aalmoes aan. Ik vraag alleen loon, voor de diensten, die ik bewijs, maar ik verkoop ze niet." De generaal keek haar onderzoekend aan, alsof hij niet begreep, wat ze daar mee /eggen wilde en alsof hij twijfelde aan haar onbaatzuchtigheid. „Is dat waar?" /ei hij zacht. „Denkt u werkelijk zóó edel? Versmaadt u mijn geld. ja zelfs mijn erfgenaam te worden ..Excellentie, het schijnt, dat u weinig onbaatzuchtige mensehen hebt leeren ken nen, omclat u niet voelt, hoe uw aanbod mij niet alleen vernedert, maar zelfs be- leedigt. Houdt u dc menschen, die niet rijk geboren zijn, voor zóó laag, om [c gelooven, dat u niet uw geld van hen zou kunnen konpen, wat alleen het hart go- ven kan trouw, aanhankelijkheid, vriendschap? Vermoedt u dan niet, dat u door zoo'n aanbieding ieder van u af stoot. die slechts een greintje eergevoel en eigenwaarde bezit en dat u mij, in weerwil van al uw geld arm toeschijnt, zeer arm zelfs, ja nog armer dan ik ben De generaal antwoordde hierop niet da delijk. Hij was ten prooi aan een gevoel van hoogc waardeering voor dat meLje daar voor hem. Plotseling greep hij haar hand en zei: „Word dan mijn vrouw. Dan lean ik u rijkdom aanbieden zonder u le belcedigcn. Ik zal niet lang meer leven, maar al den tijd, dat ik leef, zal ik u op mijn handen dragen, want u leerde mij een vrouw hoogachten. U maakt op mijn ouden dag een heel ander 'mensch van me." „Excellentie", zgei Greta, die in weerwil van haar verwondering inwendig moest lachen over dc manier, waarop de gene raal haar ten huwelijk vroeg, „excellentie, u vervalt in uitersten. Uw aanzoek maakt, dai ik de krenking, die u me hebt aange daan. vergeet en vergeef. Vergeet u nu, wat u in een oogenblik van ontroering aan me hebt gevraagd en waarover u mprgen zeker spijt zou hebben, als ik er op inging. Ik verkoop mijn vrijheid niet ook niet op deze manier, maar zal uw aanzoek be schouwen als een eerherstel, dat u mij geeft. Een andere beteekenis kan en mag het niet hebben. Vergeet, wat u me ge vraagd heb en kom er nooit meer op te rug. Alleen onder die voorwaarde wil ik hei, om u genoegen te doen, probecren hoe het hier verder op Seebach gaat en u niet verlaten." Ook deze weigering van Greta logen strafte de bechrijving, die Guido Ebeling hem van haar karakter gegeven had en maakte het jonge meisje nog meer begec- renswaard voor hem. Hij wilde haar dit zeggen, maar ze sneed hem het woord af, met zoo'n beslistheid, dat hij wel zwijgen moest en dreigde Seebach op stel en sprong te verlaten, wanneer hij aan hun omgang een iutiemcr karakter zou willen geven dan welvoegelijk was. Hij verliet Greta zóó opgewonden, als hij nog zeklen c\as geweest. Ze kwam hem zóó edel, zóó waardig voor, dat hij in gedachte allerlei plannen maakte oni haar, zelfs tegen haar wil in, een onafhankelijk bestaan te verze keren en daar hij al eens een aanval van beroerte had gehad, beefde hij bij de ge dachte, dat een plotselinge dood hem zou kunnen overvallen, voordat hij nog voor Greta gezorgd had. Hij gaf daarom zijn kamerdienaar order, al was het avond, den dokter en den notaris te halen. Hij mocht daarvan niemand iets zeggen en dreigde hem met ontslag, indien hij een enkel woord er over uit zijn mond zou la ten vallen, voornamelijk tegenover juffrouw Yon Trotten. Het moest alles zoo geheim mogelijk geschieden en daarom moest hij de heeren aan dc tuinpoort inlaten en ook den koetsier zeggen, dat hij er geen woord over mocht reppen. Alles geschiedde, zooals de generaal het geregeld had en terwijl ieder in het slot geloofde, dat hij reeds lang te ruste was gegaan, maakte hij zijn testament, dat door zijn dokter en door Kleber, zijn ka merdienaar onderteekend werd. Het was middernacht, toen de heeren even stil het slot verlieten, als zij er waren binnengeko men. Toch bleef het geen geheim, want er waren er, en daaronder ook Greta, die in 't holle van den nacht het rijtuig hadden hooien wegrijden, dat de heeren naar huis bracht. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14