BINNENLAND - w LASTER VRIJDAG 20 JUNI 193C DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE NIEUWE RICHTING VAN SOBRIëTAS Aan de Katholieken van Nederland. Sobriëtas vraagt uwe aandacht voor twee belangrijke mededeelingen. De eerste is, dat Sobriëtas de nieuwe richting heeft ingeslagen. De tweede is, dat Sobriëtas gereed staat zich te herstellen van dc geduchte verlie zen, de laatste jaren geleden. De nieuwe richting. Omtrent de nieuwe richting hebben reeds wilde geruchten dfe ronde gedaan. Men heeft reeds gemeend, dat de nieuwe richting hierin bestond, dat Sobriëtas een matigheids bond zou worden in den zin „van een vereeniging van men- schen, die zonder' zich tot. drankonthou ding te verplichten, in alles matig wilden zijn en wilden strijden tegen de onmatig heid op alle gebied. Daarin bestaat de nieuwe richting ech ter niet. Het juiste begrip. De nieuwe richting, de uitdrukking is nu eenmaal in omloop, be- teekent, dat Sobriëtas haar zelfde oor- «pronkelijke doel, de bestrijding van het alcoholisme, in een nieuwen wil nastreven. Onder de nieuwe richting van Sobrië tas moet verstaan worden, dat de R. K. Drankbestrijding bij het vervullen van haar eigen taak, door het verdiepen van haar verstervings- en offermotief een geest van soberheid en levenseenvoud aankweekt, welke zich keert tegen alle moderne exces sen van de genotzucht. Hoe ontstond de nieuwe richting? De nieu we richting is ontstaan uit: het inzicht, dat de genotzucht onrustba rend toeneemt en de diepste oorzaak is van het alcoholisme; de overtuiging, dat de drankbestrijders zelf het offer en de versterving, gelegen in de drankonthouding, als uitgangspunt moeten nemen naar een sober en eenvou dig leven; het vertrouwen dat dit voorbeeld van soberheid en eenvoud een gunstigen in vloed op anderen zal uitoefenen. Genotzucht. Dat de genotzucht schrik barend toegenomen is, daaraan twijfelt niemand. Met dat feit moet Sobriëtas re kening houden en houdt zij rekening. Niet door wat toe te geven, niet door haar' eischen wat lager te stellen, maar integen deel door haar eischen streng te handha ven en met grooter kracht onder de men- schen te brengen, en aldus mee te helpen juist aan de bestrijding van de genotzucht, dat de naaste oorzaak van het alcoholis me, de drinkdwang, de drinkgewoonten, de verkeerde ideeën, hun voedingsbodem-'in den in de diepste oorzaak: de genotzucht. Zonder iets prijs te geven van haar be proefde strijdmiddelen, wil de nieuwe rich ting bij het werven en vormen van haar leden de volle aandacht vestigen op het verband van drankmisbruik en genotzucht. Levenseenvoud. Feitelijk heeft het ont houdingsoffer en het daarmee ontwikkelde sociaal verantwoordelijkheidsgevoel de meeste leden van Sobriëtas de kracht ge geven om ook aan vele aanlokselen van de algemeene genotzucht te weerstaan. Dit" wil de nieuwe richting bij de toenemende genotzucht niet alleen bewaren maar nog bewuster maken en versterken. Meer dan voorheen wil Sobriëtas thans haar leden leeren het onthoudingsoffer niet als eind punt maar als uitgangspunt te zien, als uitgangspunt naar soberheid en levens eenvoud. Samenleving. Door de bestrijding van het alcoholisme xn dezen nieuwen geest, door de kracht van het voorbeeld van le venseenvoud door hare leden gegeven, wil Sobriëtas ook invloed ten goede uitoefenen op de buitenstaanders door hen het verzet tegen de genotzucht te vergemakkelijken, hen in dat verzet te sterken. Met de kracht van haar organisatie en van haar vijftig duizend leden, wil Sobriëtas naast en met de Derde Orde, de Eucharistische Kruis tocht, Heem vaart en soortgelijke strevin gen een tegenstrooming vormen tegen den dreigenden stroom van de onchristelijke genotzucht. Tegen de schijnvreugde de ware vreugde, gewonnen door diep-gods- dienstig leven, door zelfbeheersching, door oprechtheid in het maatschappelijk ver keer, door het geniete.n van schoonheid in Gods heerlijke natuur en in de edele kun sten. Herovering. Sobriëtas staat gereed haar verloren terrein te heroveren. Waar om zouden wij het verzwijgen? Sobriëtas heeft de laatste tien jaren haar ledental met duizenden achteruit zien gaan. Zelfs het grootsche Congres van Nijmegen 1928 heeft tegen verwachting in dien ach teruitgang nog niet tot stilstand gebracht. Nu Sobriëtas, na overwinning van haar eigen onzekerheid, beslist de nieuwe rich ting heeft geproclameerd, nu wil zij ook met vernieuwden ijver haar propaganda voeren, aangepast aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd. Tegen het alcoholisme, dat na terugge slagen te zijn in tal van nieuwe vormen weer opdringt, stelt zich Sobriëtas te weer met het enthousiasme van haar eerste op komst in de dagen van Mgr. Di. Ariëns z.g., en met nieuwen geest, nieuwen ijver, nieuwe lectuur, nieuwe hulpkrachten, een nieuw beroep op Katholiek Nederland! Een nieuw élan in Sobriëtas. In Augus tus roept Sobriëtas duizend leiders, dioce sane, gewestelijke en plaatselijke leiders, op tot een landdag: daar wordt de nieuwe mijlpaal geslagen op den weg naar om hoog. Katholiek Nederland, Sobriëtas vraagt uw aandacht, uw sympathie, uw medewer king! Namens het Federatief Bestuur van Sobriëtas Het Dagelijkseh Bestuur: J. G. SURING, Maarssen, Voorz. Dr. C. VERBEEK, Oss, onder-voorz. CH. SCHALKEN, Roosendaal. J. OORPRINZEN, Roermond. A. REITH, Maarssen. C. J. TERWISSCHA VAN SCHELTINGA, pr., Utrecht, secr. LECTORAAT IN DE MISSIOLOGIE. Aan de R. K. Universiteit te Ntjmegen. Professor Mul ders met het onderwijs be last. Naar „S. Maria" meldt, is de zeereerw. hooggel. heer Dr. A. Mulders, professor van het Groot-Seminarie te Hoeven, aange steld tot lector in de faculteit der Godge leerdheid aan de R. K. Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de Missiologie. Prof. dr. A. J. M. Mulders werd gebo ren te Oudenbosch op 31 Januari 1893. Hij studeerde aan de seminaries in het Breda- sche diocees te Ypelaar (Ginneken) en te Hoeven en werd priester gewijd op 2 Juni 1917. Daarna zette hij zijn theologische studies voort aan de universiteit te Frei burg in Zwitserland. Hij bekroonde zijn studies op schitterende wijze met een doctoraat in de theologie op een disser tatie „Sur la vocation sacerdotale", waar door hij de aandacht van theologische "kringen op zich vestigdea. Op IS October 1921 werd dr. Alph. Mulders benoemd tot professor aan het groot-seminarie te Hoe ven, waar hij de theologia dogmatica en in de kerkgeschiedenis doceerde. Van zijn hand verschenen vele artikelen over theologische en historische onderwer pen in de „Nederlandsche Katholieke Stemmen", het bekende maandschrift der katholieke geestelijken in Nederland. Ook de „Maasbode" heeft menige bijdrage van hem ontvangen. Van hem verscheen in de serie dogmatische handboeken, die in Bel gië uitgegeven werden, een dogmatisch tractaat: „Van den eenen God". Verder heeft prof. Mulders zich den laatsten tijd vooral bezig gehouden met de beweging der hereeniging der kerken, wier weten schappelijke promotor hij in Nederland mag heet en. Hij heeft over dit onderwerp verschillende conferenties gegeven en nog dit jaar is bij Teulings te 's-Hertogen- bosch van zijn hand verschenen: „Naar kerkelijke eenheid". Verder heeft dr. Mul ders een voornaam deel voor zijn rekening genomen van de herziening der zeer ver spreide verklaring van den Nederlandschen katechismus van pastoor Potters z.g. Deze uitgave is een nieuw succes gebleken. Ned. R. K. Borvl voor Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons. Congres te Tilburg. De congresvergadering te Tilburg werd gistermorgen om tien uur voortgezet, nadat de leden van den bond in de parochiekerk van 't Heike een H. Mis hadden bijge woond, die door den geestelijken adviseur^ dr. J. van Beurden werd opgedragen. Na afhandeling van de huishoudelijke aangelegenheden werden besprekingen ge voerd over het door den heer J. v. d. Bergh (Amsterdam) ingeleide punt over de wet telijke regeling van den arbeidstijd in bak kerijen. De afdeeling Nijmegen stelde dienaan gaande voor de actie te staken, die beoogt, het aanvangsuur voor den bakkersarbeid bepaald te krijgen op 5 uur v.m. en te be vorderen dat de verkoop van klein 'brood om acht uur v.m. begonnen kan worden. Opdat door de kleine bakkerijen de con currentie tegen de groote kan worden vol gehouden, handhaafde de heer v. d. Bergh zijn voorstel, strekkende den aanvang van den arbeid met een uur te kunnen ver vroegen, met welk voorstel de gezellen- organisaties zich accoord hebben verklaard Bij de regeering zijn daartoe reeds pogin gen gedaan en heden heeft daarover juist een conferentie met den minister plaats. De lieer Schulte (Botterdam) kantte zich tegen het voorstel van den inleider, die bij eventueele terugtreding der werknemers organisaties inzake de overeenstemming over een vervroegd arbeidsuur bij deur- waardersexploit het collectief contract onmiddellijk wilde opzeggen. Spr. hoopte meer te bereiken met een krachtig door gevoerde actie, waarbij gewezen kan wor den op de aanvankelijke bereidverklaring van de gezellenvereenigingen. De vergadering besloot den minister te lefonisch in kennis te stellen van een mo tie, waarin de wenschelijkheid wordt be toogd het aanvangsuur algemeen op 5 uur te stellen. Voor het voorstel verkoopen van klein brood om acht uur 's morgens, is eerst succes te verwachten meende de voorzitter, als daarvoor een meerderheid is verkregen in de centrale commissie. Het bondsbestuur werd gemachtigd deze kwes tie naar omstandigheid <te behandelen. De inleidingen van den heer J. van Oos- terom (Rotterdam) en L. Emmelkamb (Breda), welke in het bondsorgaan waren opgenomen, werden voor kennisgeving aan genomen. De afdeeling Breda stelde voor een bondsraad te benoemen. Het bondsbestuur voelde wel voor dit voorstel en zal deze aangelegenheid verder voorbereiden. Als plaats voor het volgend congres werd Nijmegen aangewezen. Bij de rondvraag drong, pater Alexander O.M.C., geestelijk adviseur van de afdee ling Amsterdam, er bij de leden op aan, de bepalingen van het collectief arbeids contract stipt na te leven, wil men althans met de gezeden samenwerken. Dr. van Beurden sloot zich hierbij aan. Van katholiek georganiseerden mag ver wacht worden, dat hun .beginselen in hun zaken worden doorgevoerd. Het heeft spr. verheugd, dat er in de vergadering stem men zijn opgegaan om de katholiek-sociale beginselen tot gelding te brengen. Daarmee Dames Kinder Weeding Spoeden Eersk kaken DEN HAAG Alléén Hofweg 6 ROTTERDAM Hoogstraat hoek Spui zal een afzonderlijke katholieke organisatie ten volle gerechtvaardigd zijn, ten spijt het schimpen van de overzijde over secta- rische organisatie. Hierop sloot de voorzitter de vergade ring en begaven de leden zich naar het gemeentehuis, waar zij officieel door het gemeentebestuur werden ontvangen. R. K. Bond van P.T.T.-personeel. Congres te Oosterhout. De tweede dag van het Congres van den Ned. R. K. Bond van Post^, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St-. Petrus", welke te Oosterhout wordt gehouden, werd geopend met een H. Mis, opgedragen door den gees telijk adviseur, pater van Delden O.E.S.A. in de St. Janskerk. Om 10 uur werd de Bond officieel ten stadhuize ontvangen en toegesproken door den burgemeester, Rid der de van der Schueren. De bondsvoorzitter, dankende voor de welwillende woorden, hoopte, dat Ooster hout tot grooten bloei zou komen onder de huidige en voortvarende leiding van dit college. Om half 12 werd het congres voort gezet met besprekingen van huishoudelij- ken aard. Toen de stemming voor een bondsvoorzitter in vollen gang was, kwam de verrassende mededeeling, dat de heer J. W. Robijns, Amsterdam, zijn tegencan- didatuur introk, waarop een geweldig ap plaus volgde, toen laatstgenoemde heer de vergaderzaal betrad. De heer M. v. d. Broek werd nu als herkozen verklaard. In do overige vacatures werd bij eerste stemming voorzien door de benoeming van de heer-en W. de Beus, Hillegom (aftr.); J. van Mier- lo, Amsterdam (aftr.); M. P. Ooms, Rot terdam (aftr.) en L. Schreurs, Vaals (aftr.). Gekozen verklaard werden nog de hecren W. C. ten Hoedt, Arnhem en O. H. Vqcks, Zwolle (aftr.). Daarna- kwam in behandeling de even tueele aansluiting bij het R. K. Werklieden verbond. Stemmen gingen op voor en tegen de aansluiting. De geestelijk-adviseur deel de mede, waarom hij voor aansluiting is. Hierna werd de vergadering verdaagd. Een karakterschets van Mgr. Nolens. In de „Gazette de Hollande" wordt een beschoiwing gewi-a aan het zilveren be- staar.sfeest van dp R. K. Staatspartij, doch in het bijzonder een karakterschets van Mgr. W. H. Nolens gegeven. Na een inlei ding zegt de schrijver van dit hoofdartikel. De partij vcrccnigt al wat Katholiek is in Holland, van den meest conservatieven industrieel tot den meest democralischen quasi socialistischen arbeider toe. Zij is zelf van een democratische houding, maar niet zoo radikaal, dat de samenwerking met minder democratische partijen onmogelijk wordt. Haar geheele politiek is werkelijk verpersoonlijkt in haar leidsman Mgr. No- lens. Een merkwaardig man, met zijn fijne, gesloten lippen, zijn groote levendige oogen en den charmanten glimlach van den di plomaat. Met een uiterlijke kalmte bijna ónroerbaar maar wie hem van nabij heeft kunnen bezien, weet hoeveel won derlijke ze.fbeheersching. de moeilijke be zadigdheid van "n vurig temperament, deze figuur vertegenwoordigt. Democraat vóór alles, maar zonder zijn Katholicis me, dat van de zuiverste soort is, uit het oog te verliezen democraat, vóór alles, zelden of nooit schrijvend, weinig sprekend, zelfs niet in de Kamer, zijn bedoelingen zeiden ontvouwend, maar stevig de teugels in handen houdend van de gelederen, die hij op een even veiligelais onzichtige wijze zoo dicht mogelijk aaneen tracht te slui ten. Geheel en al het type van den Staats man, speciaal gemaakt om in Holland te slagen, waar men een stoute verbeel ding wantrouwt, waar men niet van groote woorden houdt, noch van breede gebaren en evenmin van overdreven ideeën. Sober en droog in zijn gesprekken, geeft hij in zijn omgeving blijk van den fijnsten en rijksten geest. Nolens, die, indien hij het gewild had, alles had kunnen zijn, minis ter natuurlijk, premier ook, maar die zich liever tevreden stelde met den eeretitel van Minister van Staat en met de rechtmatige overtuiging, de meest invloed rijke man van Holland te zijn. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 21 Juni. Huizen, 1875 M, (Uitsluitend K. R. O.-uitzeudingen). 8.159.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieber. 12.152.15 Concert door KRO-orkest. 2.153.15 Kinderuurtje 4.405.00 KRO Zwemles. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Praatje over toerisme in België. 6.15—6.30 S. P. J. Borsten: Hoe wordt wa terpolo gespeeld? 6.306.55 Gramofoonpl. 6.557.15 Journal, weekoverzicht door Paul de Waart. 7.157.45 F. M. Gescher: „De beschaving der Maleiers". 7.45800 Politieber. 8.019.30 Concert. KRO-Salonorkest. 9.30 Nieuwsber. 9.4011.00 Radio-revue „Leve de Klank- fiim" van J. Cats Jr. Roosje Kohier, Piet Koh ier en J. Kohier. Het KRO-salonorkes.t 11.0012.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Hilversum. Na 1 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert AVRO-Kwintet. 2.002.30 Modepraatje door mevr. de Leeuw-van Rees. 2.303.30 Aansl. van het Tuschinski-Thea- ter fe Amsterdam. 3,304.30 Gramofoonpl. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollander. 5.006.00 Concert door het Omroeporkest. Het Solo-Kwartet „Apollo". 6.156.30 Intermezzo: H. Robbers be spreekt Siegfried" van Rich. Wagner. 6.308.00 Aansl. van den'Stadsschouwburg le Amsterdam: Uitz. van de 1ste acte van dc Op, „Siegfried" van Rich. Wagner. 8.00 VARA-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert M. Wilskinson (sopraan), Vic tor Olof Sextet, 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber, 7.05 Het Brosa Strijkkwartet. 7.20 Literaire prijsvraag. 7.50 Piano-recital door Vera Towsey. 8.05 Concert: het Hallc-orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.45 „Behind the Screen". Detective verhaal 10.00 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek, 9.05 Solistenconcert. Langonberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508,50 Orkestconcert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Concert door Mandoline-orkest. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 1.051.35 Gramofoonpl. 3.20 Kinderuurtje, 3,505.50 Orkestconcert en voorlezing. 8.209.20 Orkestconcert. 9.5010.20 Guitaar-duetten, 10.3511.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Z e e s e n, 1635 M. 6.1012,20 Lezingen. 12.201.10 Concert. Knapen- en Blazers- 1.10—2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 8.20 Concert. 9.20 Vroolijke avond. Daarna: Dansmuziek. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). 11) „U hebt dus toch een beetje ruzie met haar gehad? Ik zag, dat ze zeer opgewon den was, maar ik dacht dat dit wegens iets anders was. Ik merk nu, dat ik me ver gist heb." „Juffrouw Von Trotten heeft bij u een zeer goede betrekking gekregen en koestert verwachtingen zóó hoog, dat ze daardoor vergeet in welke behoeftige omstandighe den ze tot nog voor kort geleefd heeft en dat verklaart', waarom ze wat verwaand geworden is", zei Guido op schamperen toon. Was het hem te doen opzettelijk het zaad van den laster uit te strooien in het hart van den generaal, of sprak hij zoo, om dat hij op Greta, die ook nu weer niets van hem wilde weten, verbitterd was Wat hiervan zij het zaad viel op goeden bodem, want heftig riep de generaal: „Wat bedoelt u, luitenant en wat zijn dat voor hooge verwachtingen, die juffrouw Von Trotten zoo verwaand maken?" „Maar generaal „Ik verzoek u mij daarop ronduit te antwoorden. U zult me een grooten dienst bewijzen, al u me niets verbergt. Dat zal in mijn en tevens in haar belang zijn en haar voor teleurstelling bewaren Zo is pa3 vier weken hier en het is me zeer veel waaid mij een goeden kijk op haar karak ter te vormen." „Generaal", antwoordde Guido, „ik heb slechts vermoedens uitgesproken en kan me vergissen. Maar ik meen, dat een jonge dame zonder middelen van bestaan, die daarenboven een broer heeft, die niet eens in zijn eigen onderhoud kan voorzien en die haar dus niet- kan bijstaan, zóó dwaas zou zijn iemand ruw af te wijzen, als ze geen betere vooruitzichten meende te heb ben. Het komt mij voor, dat ze haar positie hier als blijvend beschouwt, of dat ze nog andere plannen smeedt" „En welke plannen zou ze dan smeden, luitenant Ik zou dat graag willen weten. Die beschuldigingen zijn te zwaar, dan dat u ze zoo maar klakkeloos zou durven uiten." „God beware mij er voor, dat ik haar van iets zou beschuldigen", antwoordde Guido, „maar ik heb ook geen reden om te verzwijgen, wat ze me gezegd heeft. Op mijn aanzoek gaf ze mij zoo'n grof ant woord, dat ik er haar aan herinneren moest, dat ik met de familie Von Holm hiei gekomen was zonder eenig vermoeden haai hier te zullen aantreffen en dat ik mij dus beschouwde als uw gast. En wat antwoord de ze mij Ze gaf me te verstaan, dat nie mand de gast kon zijn van generaal Von Sorben, dien zij niet verzocht te blijven." „Durfde ze zooiets te zeggen?" „Generaal, wind u niet op. Het is niet meer dan een vertrouwelijke mededeeling, die ik u op uw eigen verzoek doe en waar van ti geen gebruik moogt maken. En tot op zekere hoogte heeft ze gelijk, ze mag dan nog zoo verwaand of eerzuchtig zijn. Want dat is ze, anders had ze mij, toen ik haar een eervol en onbezorgd bestaan Lo- loofde, niet zoo brutaal voor 't hoofd ge- stooten en dat gaf me het recht te vragen, waarop haar verwaande afwijzing steunde." „U hebt ge ijk, luitenant. Ik dank u. Ik zal mijn oogen open houden en mijn maat regelen welen te nemen. Het zou me voor juffrouw Von Trotten spijten, als ze, niet tevreden met hetgeen ik haar aanbieden kan, allerlei hersenschimmige verwachtin gen zou gaan koesteren." Een lakei kwam den generaal berich ten, dat men aan tafel kon gaan. De ge neraal leidde mevrouw Von Holm naar haar plaats. Hierop volgde de heer Von Holm met Greta, zoodat Guido, die Klara den arm geboden had, het derde kwam. De generaal wierp een verstoorden blik op Greta, alsof hij het haar kwalijk nam, dat zij Guido a!s gast niet voor had laten gaan. Hij wilde haar dit laten voelen. „Freule Von Trotten", zei hij op scher pen toon, toen allen plaats hadden geno men, „u hebt er weer niet voor gezorgd, dat er malaga op tafel is. Ik heb u al meer gezegd, dat die op tafel moet zijn, als er dames mede aanzitten. De dames moeten dit niet kwalijk nemen", voegde hij er aan toe, „alles kan nog niet geregeld gaan. Maar dat zal wel beter worden." Die woorden verwekten een pauze in de gesprekken, want de manier, waarop die ge zegd werd; was zóó scherp, dat ieder er van schrok en Greta niet het minst. Ze zei nochtans geen woord terug, daar ze reeds ondervonden had, dat tegenspraak den ge neraal prikkelde, maar de doodelijke bleek heid van haar gelaat liet den gasten duide lijk zien, hoe vernederend zo deze onver diende terechtwijzing vond. Om aan dezen pijnlijken toestand een einde te maken begon dc heer Von Holm over allerlei onverschillige dingen te pra ten, terwijl zijn zoon Egbert met in 't oog- loopende beleefdheid Greta een glas wijn aanbood en Klara haar aankeek met oogen waarin duidelijk te lezen was, hoezeer ook haar de woorden van den generaal gegriefd hadden. Hem zelf ontging dat niet en hij voelde, hoe hij al zijn gasten, met uitzon dering van Guido door zijn ruw optreden gehinderd had. Dit prikkelde hem nog meer en toen hij zag, dat Greta niets gebruikte, keek hij haar aan en zei: „Juffrouw Von Trol ten, ik zei, dat u niet al te wel is en geloof, dat het voor u best zal zijn, als u op uw kamer een poos gaat rusten. Nie mand van de dames of heeren zal u dit kwalijk nemen." Greta stond dadelijk op. „Ja", zei ze, „ik ben niet wel." Maar Klara was eveneens opgestaan, ging naar haar toe en zei: „Mag ik udan even naar uw kamer brengen, juf frouw De generaal kreeg een hevige kleur. Hij zag nu in, dat hij te ruw en daarbij on rechtvaardig opgetreden was en had niet gedacht, dat zoo'n voorname dame als Kla ra Von Holm zich het lot van Greta zou aantrekken en haar zou behandelen als een vriendin, waardoor Greta weer goweldig in zijn oogen steeg. En daarbij kwam opeens de vrees, dat Greta, die deze ruwe, onver diende behandeling stilzwijgend had ver dragen deze zou kunnen beantwoorden met het opzeggen van haar betrekking, het geen het^ vrecselijkste was, wat hem zou kunnen overkomen, want dan zou hij weei alleen zijn. Hij sprong vlug overeind, zóó vlug, alsof hij nooit eenigen last van jicht of rheuma- tiek hacT ondervonden, ging naar haar toe en zei: „Ik hoop, dat u weer spoedig her steld zult zijn. Ik had beter gedaan, als I ik u zooeven geen enkel verwijt had gc- 1 maakt." Greta deed, alsof /.c hem zag nocli hoorde en zei vriendelijk tegen Klara: „Ik vind het heel lief van u, freule, maar het is heusch niet noódig, dat u me boven brengt. Ik dank u wel." Ze boog voor de gastep en begaf zich naar haar kamer zonder den generaal een blik waardig te keuren. Op haar kamer viel ze neer op een stoel en heb scheelde maar weinig, of ze zou in tranen uitgebarsten zijn, want zoo'n minne behandeling had ze nog nooit ondervonden. Wat haar het meest van den generaal had gehinderd, was, dat hij klaarblijkelijk had gehandeld, onder den invloed van Guido, die haar bij hem zwart had gemaakt door, wie weet, welke leugens. Toen ze Guido gezegd had, dat zij het zeer onbeleefd van hem vond om haar dadelijk weer met zijn verzoek aan boord te komen, had hij geant woord, dat hij haar ten huwelijk vroeg, om- dal zij toch niet zoo heel lang op het slot bij dien ouden grilligen man in betrekking zou blijven en dat deze" haar in een nuk kige bui wel weer zou ontlaan. Die draaide immers, net als een weerhaan, met alle winden mee en handelde altijd naar den indruk van het oogenblik. Zij had hem dit hoogst kwalijk genomen en had hem nogmaals ronduit gezegd, dat ze niets voor hem voelde en er nooit in zou toestemmen zijn vrouw (e worden en dat ze, indien hij het haar hier nog vorder lastig zou maken, cr met den generaal over zou spreken. Hierop was hij woedend weggeloopen en het was haar niet ontgaan, dat hij een heel lang gesprek met den generaal hacl gehou den, waaronder deze zeer opgewonden was geworden en telkens met nijdigen blik naar haar had gekeken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9