SPORT LUCHTVAART UIT DE OMGEVING UIT DE PERS VRIJDAG 20 JUNI 1930 WATERPOLO NIEUWE SUCCESSEN VOOR DE L. Z. C. Een goed begin is hel halve werk.... Dal zouden we inderdaad geneigd zijn toe ie passen op de Leidschc Zwemclub. Im mer.-. begon hei ecrsle zevental Zondag de polo-eompetitie met een overwinning, ook gisteravond, toen de Dolfijn aan den Hooge Rijndijk op bezoek was, werd op nieuw gewonnen en niet alleen door het eer io, maar ook door hel tweede zevental. De L.Z.C. wil blijkbaar het seizoen weer goed maken, beter vooral ook dan het vo rig jaar. Begonnen werd met den wedstrijd L. Z. C. I—Dolfijn I. Met een bang hart zagen we de L. Z. C.- ploeg zonder Jan Elzinga, die op het oogen- blik onder observatie is van den dokter, ie water gaan, zoodat de ploegen zich on der leiding van scheidsrechter Blitz als volgt opstellen: L. C. Z. Gockoop v. In gen Schenau v. Helvert Smink Buys de la Oourt de Reede O Blender P. v. d. Velden J. Hottentot .Jos Muller F. Kuiper J. G. Pronk G. Rijke D o 1 f ij n. Er was een record-aantal toeschouwers aanwezig, toen de wedstrijd een aanvang nam. Na den uitworp was de Reede het eerst bij den bal. Spoedig geeft hij terug aan v. Hcivert, die aan Buys doorgeeft maar deze schiet over het doel. Dan trekken de Dolfijnen ten aanval en als v. d. Velden het leer toegespeeld krijgt slaat hij in eens door, maar even te hoog, zoodat de bal ook hier over hel dool verdwijnt. Op nieuw^ lcoiut de L. Z. G. in den aalival, met ccn heel onverwacht ferm schot geeft de la Court zijn club dc leiding (10). Na den nieuwen uitworp is de bal voor de Dolfijnen, maar de Amsterdammers raken het leer spoedig kwijt en als de Reedc ton aanval trekt besluit hij met een scjiot, dat door Rijke gestopt wordt. Na enkele wederzijdsche aanvallen krijgt de la Court het leer en als Buys mooi vrij ge zwommen is plaatst hij het voor hem. maar veel te ver. zoodat keeper Rijke gemakke lijk kon ingrijpen, hetgeen hij evenwel niet deed. Buys zwom dan ook flink dooi en gaf hem geen kans (20). Dit onver wacht succes bij de L. Z. C.-ers spoort de Amsterdammers tot meerdere actie aan. Geleidelijk worden y,ij sterker en zij on dernomen enkele goede aanvallen. Kee per Goedkoop is echter op zijn post en eens komt de zijlat hem fortuinlijk te hulp bij een fel schot van 8 tend er. Onmiddel lijk daarna stopt Goekoop een schot in den hoek. Dan probeert Hottentot het eens, maar deze schiet naast. De L. Z. O. komt dan nog even opzetten, een schot van Buys wordt gestopt en dan is het rusten. In cle tweede helfl begon de L. Z. C. lang zoo goed niet. De la Court bleef te veel achter, v. Tngen Schenau lag te veel in de voorhoede, het rammelde even in dc L. Z. C-ploeg en het dreigde mis te loopen. doch gelukkig zagen de L.Z.C.'ers tijdig het gevaar in en toen vlotte het spel weer beter. Toch kwam het eerste doel punt aan den anderen kant, toen n.l. v. Hcivert onder water geduwd was en v. d. Velden geen moeite had van de 2 M.-lijn in te schieten (2—1). Dadelijk pakte de L. Z. C'. weer fanatiek aan, om meester van het terrein te blijven. Claus de Reede zwom vrij op, maar raakte een oogenblik den bal kwijt. Ook zijn tegenstander hield toen even stil en we dachten, dat de Reede zou doorzwemmen. Hij gaf den bal echter over aan de la Court die met een grooten omhaal heb leer ineens hard in schoot (31). Het enthousiasme der vele toeschouwers kende haast geen grenzen, doch het verflauwde eenigszins toen v. d. Velde er opnieuw inslaagde tegen te sco ren (3-2). Even later had hij met een harden door slagbal bijna gelijk gemaukt. doch het leer vloog over het doel. De L. Z. C. hield nog even taai vol en onveranderd kwam ton slotte onder groote spanning het einde. Hierna kwamen L. Z. C. II en Dolfijn II te water. De Leidschc ploeg was als volgt samengesteld: doel: Fleerkamp; achter: C. Walenkamp, Hofsteenge en v. Leeu wen; voor: E. Munting, H. Walenkamp en H. v. d. Reyclen. Deze wedstrijd was een teleurstelling, bij het spel van de eerste zeventallen. Het plaatsen liet veel te wenschcn over en de L.Z.C.-reserven begonnen bepaald zwak. Da a rdoor konden de Dolfijnen enkele goe de aanvallen ondernemen, maar deze le verden door het uitstekend keepen van Fleerkamp geen succes op. In de voor hoede van L. Z. C. wilde het maar niet vlotten, hoewel de bal verscheidene malen goed doorgegeven werd. Te weinig wed strijdroutine, vooral bij v d. Reyden, zal hieraan wel niet vreemd geweest zijn. In ilc eerste helft liet hij een schitterende kans op een doelpunt voorbijgaan, toen. liij goed opgezwommen zijnde er op het laatste oogenblik de tegenpartij van H. Walenkamp naar zich toegelokt hebbend, zelf den bal inschoot, zonder succes na- 1 uiiriijk, inplaats van aan den vrijliggenden Walenkamp door te geven. De rust kwam met blanken stand. In de tweede helft ging het wat beter, doch hoewel de L.Z.C.-reserven thans wel dc meerderen waren, bleven doelpunten voorloopig uit. Eerst kort voor het einde slaagde E. Munting er in na goed samen spel in dc voorhoede het ecnige doelpunt hij goed opgezwommen zijnde en op het einde kwam met een 1overwinning. De Alphensche Zwemclub. Evenals vorige juren zal door de Alphen sche Zwemclub avederom worden deelge nomen aan dc waterpolo-competitie 1930 van den Goudschen Zwerabond. Volgens hei voorloopig vastgestelde rooster zal A. Z. C. op dc navolgende data uitkomen en een wedstrijd spelen op 10 Juli Schoon hoven—A. Z. C'.; 14 Juli A. Z. C.—De Gou we Waddinxvcen 17 Juli G.Z.C. Gouda A. C. Z.22 Juli De Gouwe Waddinxvecn A. Z. C.; 28 Juli A. Z. C.—G. Z. C. Gouda; 11 Augustus A. Z. C.Schoonhoven. VOETBAL Ajax verliest van Concordia in Zagrob. Uil Zagrob wordt meld: In den wed strijd. die Ajax, welke een toer onderno men heeft door Oostenrijk en Joego-Sla- vie, heden alt hier te-gen Concordia ge speeld heeft, verloor het Nederlandsche elftal met 43. De eerste ontmoeting Frankrijk Duitschland. Ongeveer drie maanden geleden heeft de Fransche Voetbalbond het besluit ge nomen om te trachten zijn relaties met de Duitsche zusterorganisatie wederom le herstellen. De desbetreffende besprekin gen hebben een gunstig resultaat gehad en de beide bonden zijn thans overeenge komen. dat de eerste officieelc Frankrijk Duilschland-ontmoeting plaats zal hebben op den 15den Maart 1931 te Parijs. KORFBAL Dc na-Competitie. De wedstrijd Vitesse—D. D. V. voor de na-compctitie, wélke morgenavond ge speeld zou worden, is uitgesteld. _ZEILEN De Kielerzeilweek. De uitslagen van den derden dag der wedstrijden te Kiel luiden: 12-voetsjollen, Busleyprijs, tevens Hol- landsehe Molen-prijs: 1. Hella, stuurman Obst in 1 uur 49 min. 40 sec.; 2. Winde kind, stuurm. Jan Maas 1 uur 49 min. 41 sec.; Tonny Hin werd zesde in l uur 50 min. 16 sec.; Bohré met. Hunter had den heelen tijd geleid, maar in het laatste stuk in den wind, dacht hij nog voor Tonny Hin heen te kunnen, maar dat mislukte en hij werd door Beatrys aangevaren. Bohré gaf toen terecht op. H Mcterlclasse gewonnen dooi Dana, na dat Kitty in de eerste ronde geleid had. Dana in 2 uur 14 min. 25 sec.; 2. Braasse- mernieer in 2 uur 15 min. 10 sec.; 3. Kitty 2 uur '17 min 10 sec.; 4. Lou 2 uur 19 min. 12 sec.; Pan 2 tiur 19 min. 51 sec. onder protest van Kitty tegen Dana. De uitslag van de protesten is: protest Braassemermeer van Dinsdag is ingetrok ken. Dat van heden van Kitty tegen Da na is door Kitty gewonnen. Dana is der halve uitgesloten. De Deensche eigenaar was ten zeerste ontstemd en heeft de Dana teruggetrokken. Hij is meteen ver trokken. Algemeen wordt dii beschouwd als een zeer onsportieve daad. BOKSEN Max Schmeling officieel wereldkampioen. - De Boks-Commissic van New York heeft lieden officieel bekend gemaakt, dat Max Schmeling wcreldkampioocn is. De- voorzitter van de Commissie verklaarde voorts nog, dat een revanchematch in October van dit jaar zeer wonschelijk is. BESPOEDIGD VERTREK DER SOUTHERN CROSS. Kingsford Smith wil in de lucht benzine innemen. Ten einde zonder vertraging de trans atlantische vlucht mei de Southern Cross" te kunnen beginnen, is Kingsford Smith voornemens, in de lucht, even buiten de kust van Amerika nieuwe benzine in te nemen. Dit zou de eerste maal zijn, dat op een transatlantische vlucht tot een der- gelijken maatregel wordt overgegaan. „Mijn benzine-voorraad", zegt Kingsford Smith, maakt de vlucht alleen mogelijk, als de wincl een snelheid van niet meer dan 15 mijlen per uur heeft. Door nieuwe benzine in de lucht in te riemen, wordt de kans veel gunstiger en ik zou dan kunnen starten met een tegenwind van gemiddeld 20 mijl per uur. Aannemende, dat ik tegen een dergelijken wind in, moet gaan, zal mijn benzinevoorraad voldoende zijn tot een paar honderd mijl buiten de kust van Maine. Mijn plan is nu om ongeveer 600 mijl ten noorden van Maine mijn benzine voorraad in de lucht aan te vullen. Om dit mogelijk te maken zal de marconist een hamer en een beitel krijgen, om een gal te maken in de buis van de hoofdleiding, waarin wij dan de slang, die de benzine uil het andere toestel in onze tank moet leiden, kunnen bevestigen. Ik hoop, dat de voorbereidingen hiervoor bijtijds in Amerika genomen kunnen worden, zoodat ik zonder verder verwijl zal kunnen star ben". Officieren van de Iersohc luchtmacht hebben heden vernomen, dat de eskader- leider Wynne-Eyton van Baldonnel wil vertrekken voor een gewaagde poging om een solo-vlucht over den Athlantischen. Oceaan te maken in een Both-vliegtuig. Van dit bericht is niets anders bekend dan dat het indirect uit Londen afkomstig is. De autoriteiten van het vliegveld hebben geen enkele aanvraag voor faciliteiten voor deze vlucht ontvangen. Tel. DE LEIDSCHE COURANT HILLEG0M. H. Kindsheid. Onder begunstiging van rijk zomerweer had gisteren de jaarlijksche Missie-optocht plaats der kinderen van de St. Marbinusparocbie. Des morgens was eerst een H. Mis voor de kinderen-leden opgedragen. Waar hier vrijwel alle schooi en bewaarschool kinderen lid zijn van de Kindsheid, kan men begrijpen, welk een mooie stoet het vaandels, schilden, engel tjes enz. enz. gevormd werd. Honderden sloegen den goedgeorganiseerden stoet gade en liet Missiewerk vaart er wol bij! Bouwen. Aan den aannemer W. Har ding alhier is opgedragen heb bouwen van een landhuis mei garage enz. aan dc Haar lemmerstraat alhier voor rekening van den lieer J. Stammer te Beiinebrock. Aan den aannemer C. v. d. Wilden al hier is opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis aan Loosterwcg II voor den heer J. Leegwater. De Wilhelminalaan. Dc Wilhclmiua- laan is vanaf de Molenbrug tot de Krom ming gereed met haar modern wegdek. Het ziet er keurig uit en is af. Alle bewo ners zijn het Gemeentebestuur ton zeerste dankbaar voor deze afdoende verbetering. 0EGSTGEEST. Winkelweek. Door de Neutrale win keliersvereeniging is een Commissie be noemd (uit leden dier. vereeniging) met het doel het organiseeren eoner winkelweek. Genoemde commissie had daarvoor alle winkeliers uitgenoodigd, dus ook de R. K. winkeliers, die georganiseerd zijn in „de Hanze". De voorzitter, de heer M. C. v. d. Burg, sprak bij dc opening zijn genoegen uit over de groote opkomst en zeide dat het de be doeling is van de winkeliersvereeniging ieder jaar een commissie te benoemen uit haar leden, voor het organiseeren eencr reclameweek ol' iets dergelijks. Dit is ge schied en spreker stelde zijn niede-coniité- ledcn aan de vergadering voor. Het is de bedoeling van 39 Sept. een winkelweek te houden met etalage wed strijd voor de mooiste en verkoopkrachtigste etalage. Dit te beoordeelen door een jury en door heb publiek. De heer Kamsteeg zeide geen lid te #ijn der winkeliersvereeniging en meent daar voor zijn reden te hebben, die hij nog niet nader zal bekendmaken. Spreker stelt dc vraag, of deze reclameweek uitgaat van de Neutrale winkeliersvereeniging en of er gelegenheid is, dat andere winkeliers daaraan meedoen. De voorzitter knikt be vestigend. De heer Kamsteeg zegt verder voorzit ter te zijn geweest van het winkelweek- comité 1928, welk comité geheel anders was samengesteld, dan het comité hetwelk nu achter de groene tafel zit. Bij het ontbinden van liet comité-1928 heeft spreker groot gevaar gezien voor splitsing. Waarom wordt de weg niet inge slagen zooals dit 4 jaar achtereen met suc ces heeft plaat» gehad? Spreker vindt het een treurig feit, dat de neutrale winkeliers vereeniging d e R. K. Middenstands vereeni ging als zoodanig niet erkent en als zoo danig niet wil samenwerken. Spreker is niet-Katholiek, doch begrijpt volkomen dat de R. K. winkeliers, leden van „de Hanze", geen lid kunnen zijn van de neutrale winke liersvereeniging en door liet niet erkennen van hun organisatie in deze omstandig heden geen deel nemen aan de reclame week. Ook spreker kan aan dc reclame week, wanneer de toestand zoo blijft, geen deelnemen. De ondertcekening van de uït- noodiging voor deze bijeenkomst was voor spreker een puzzle. Spr. lichtte dit zeer geestig toe. De heer Kanis-teeg wees er vervolgens op, dat alleen een winkelweek, gehouden in eendrachtige samenwerking succes heeft en herinnert aan de Wi-We-to 1928. De heer de Bruin, lid van „dc Hanze" is den heer Kamsteeg dankbaar voor zijn uiteenzetting en meent, dab iedereen kan begrijpen dat spreker als Hanzelkl geen lid kan zijn der neutrale winkeliersvereeni ging. Heb houclon van winkelweken gebeurt in de verschillende plaatsen steeds door samenwerking der middenstandsorganisa ties en hier wil alleen de neutrale winke liersvereeniging de toon aangeven. De voorzitter antwoordt de sprekers en zeide in opdracht te handelen van de le den der winkeliersvereeniging, waan n iedere winkelier z.i. lid kan zijn. Op 1: oogenblik kan spreker niet anders doen en zegt de vorige maal wel overleg ge pleegd te hebben met „de Hanze". De heer de Bruin ontkent dit. Heb comité wilde wel onderhandelen met de winke liers uit „de Hanze" doch niet met de ver eeniging als zoodanig. Spreker herinnerde er voorts nog aan, dat mr. Bach, directeur van het centraal Hanzebureau, de kwestie met den voorzitter der winkeliersvereeni ging zou komen bespreken, doch de voor zitter liet mr. Bach „op de stoep" staan. Een dergelijke behandeling vindt spreker minder beleefd. De heer Nouwens vereenigt zich geheel met het gesprokene door de heeren Kam steeg en de Bruin. De heer de Bruin stelt de vraag of de winkeliers'vereeniging nog met „de Hanze" wil samenwerken, door de vereeniging als zoodanig te erkennen, ja of neen. De heer Kamsteeg zou het bestuur der winkeliersvereeniging in overweging ge ven zich even af te zonderen ter bespre king en de vergadering daarvoor te schor sen. Aldus geschiedde. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat de vereeniging bereid is met „de Hanze" in overleg te treden. De voorzitter van „de Hanze" wordt ge vraagd ter vergadering te komen en na een korte onderlinge bespreking is de kwestie in orde en worden de heeren Hien- kens en Nouwens door „de Hanze" benoemd in het winkelweek-comité. Da heer de Rooy, voorzitter van „de Hanze", is verheugd met het bereikte re sultaat en zeide financieelen steun toe voor de winkelweek. De heer Kamsteeg deelt mede, dat nu de winkeliersvereeniging haar eng standpunt heeft verlaten en samenwerking met „de Hanze" als zoodanig wil, er voor hem per soonlijk geen beletsel meer is om lid te worden van de winkeliersvereeniging en deel -te nemen aan de reclameweek. Ook de heer Kranenburg sluit zich hier bij aan. Na eenige besprekingen wordt besloten de winkelweek te houden de week voor de Koninginnefeesten, dus van 27 Aug. tot 3 September. Staande de vergadering gaven 22" winke« liers zich voor deelname op, waarna de vergadering werd gesloten. Nog zij vermeld, dat- de lieer Kamsteeg het comité aanraadde niet te bevreesd te zijn en de opzet niet te klein te houden. Men heeft nu aller medewerking, zoodat de winkelweek 1930 wee riets grootsch moet worden. - SASSENHEIM. Mond- en Klauwzeer. Alhier komen nu reeds vijf gevallen voor van mond- en klauwzeer onder het vee. Men kooke daar om de melk. Geboren: Gerrit, z. van G. van Tol en W. van Wieringen. Hcndrika Anna Cornelia., d. van Q. J. E. Eikhuizen en 0. C. Bader. Robert, z. van L. Slikkerveer en H. Evers. Gehuwd: A. Dwarswaard 24 j. en M. Vos 22 j. Gevestigd: B. Bakekr en gezin, Charbonlaau 14 van Amerika. E. M. van Leeuwen. Hoofdstraat 130, van Amersfoort. Th. van Hoek en gezin, Florisschouten- straat 25, van Alkemade. Mej. T. van Dijk," Hoofdstraat 114 van Staphorst. J. B. Hoogland, Warmonderdam 25, van Heer Hugowaard. H. Steenstra en gezin. Zui derstraat 30, van Leeuwardaradeel. Vertrokken: K. Noorbergen, van Florisschoutonstraat 35, naar Groningen. Mej. H. M. W. Otton, van Hoofdstraat 119, naa rZevenbergen. Mej. J. H. Prins, van Wilholminalaaii naar Soest. P. Moo- lenaar en gezin van Zandslootkadc 1 naar Anna Paulowna. WARMOND. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenmiddag ongeveer half 3 brak plotseling brond uit in de boerderij, be woond door J. Warmerdam, gelegen in den Hellegatspolder )5Tj de Kaag. Op 't oogen blik, dat het vuur werd ontdekt, stond de, met een rieten dak afgedekten boerderij, tegelijkertijd in lichter laaie. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan red ding van eenig meubilair niet meer te denken viel. Een stier en enkele wagens "wist men nog naar buiten tè brengen. Het wasvoor de Warmondsche brand weer zeer moeilijk de plaats des onheils te bereiken, daar dit moest geschieden over water, wat met de zware motorspuit zeer bezwaarlijk ging, of over Sassenheim. Aan het laatste werd cle voorkeur gegeven en achter de auto van den heer van Dijk alhier werd naar de plaats van onheil ge reden. Toen de brandweer, onder leiding van den heer De Vroomen, gemeente-op zichter, daar ter plaatse aankwam, viel aan blusschen niet meer te denken, want aangewakkerd door den wind was heb een groote vuurzee. Ook de brandweer van Sassenheim verleende assistentie, doch rukte na een paar uur weer in. Waar men meende, dat de brandspuit niet best werkte, werd dc heer Bikkers uit Rotterdam getelefoneerd, die met een mon teur binnen een uur aanwezig was. Deze gaf enkele kleine instructies en toen de spuit op volle capaciteit werkte voldeed zij uitstekend en werd zelfs met vier stra len gewerkt. Zoowel de Burgemeesters van Sassenheim als Warmond waren aanwezig, benevens vele toevallig op de meren aan wezige zeilers en motorvaarders. De boerenwoning, de stallen, wagen, schuur en hooiberg brandden tot den grond toe af. Vermoedelijk is de brand ontstaan in de hooiberg, doch waarschijnlijk niet cloor broei. De Warmondsche brandweer, onder lei ding van den heer Heyl, brandmeester, bleef op het terrein van den brand achter, teneinde zoo heb vuur weer mocht aan wakkeren. hulp te kunnen vei'leenen. De schade is groot doch wordt door ver zekering gcrlokl. Do boerderij was cig-n- doni van 1'. Warmerdam, vader van den et bewoner. TWEEDE BLAD PAG. 6 ROOD OF GEEN BROOD! Rood uw koning of geen woning Een redacteur van de Standaard heeft tegelijk met burgemeester De Vlugt Weenen bezocht. Hij zag o.a. „eenige dei- talrijke woningblokken voor de arbei ders". Daarover schrijft hij het volgende: „In groote roode letters staat er te lezen, dat zij gebouwd zijn door middel van den Wohnhoussteuer, d.w.z. dat de arme Ween- sche huiseigenaren er voor hebben moeten storten. Er is de laatste tien jaren* op enor me wijze in het kraalroode Weenen ge bouwd en de middelen daarvoor zijn gevon den bij de particuliere huizenbezitters, die een hooge belasting te betalen hebben. Deze huiseigenaren leven daarenboven nog onder den gecontroleerdcn druk va<n geen hooge huren te mogen vragen, zoodat dc verdiensten voor hen miniem zijn. Zoo heeft de tijd velen van hen tob steen arme lieden gemaakt, die nauwelijks1 heb hoofd boven water houden kunnen. Aan de buitenzij zien deze arbeiders huizen er zeer confortabel uit, door een groote poort betreedt men dc tuinen, waai de toegangen tot de huizen zijn. Twee tot drie kamers' telt iedere woning en de meeste hebben een douche of bad. De huur prijs bedraagt circa 10 per maand, het geen in verhouding tot het lage loon der arbeiders ongeveer neerkomt op de Ne derlandsche huren; want ook hier dient men, evenals in Tsjecho Slowakije, in aan merking te nemen, dat de levensstandaard veel lager is dan bij ons. Niet alleen niet de ontsierende groote opschriften op de huizen wordt roode pro paganda gevoerd, ook met de mogelijkheid om in deze woningen zijn intrek te kunnen nemen. Men dient aangesloten tc zijn let wel, heb zijn gemeentewoningen bij de sociaal-democratische partij, moet ge abonneerd wezen op de „Ai-beiterzeitung" en is er een politieke demonstratie, dan staat "aan den uitgang van het -blok een controleur om te tellen, of *vel ieder aan wezig is. Er wordt nagegaan of de bewo ner wel een uniform heeft en of hij wapens hanfceeren kan kortom, het reinste ter rorisme wordt hier uitgeoefend, waarvan men in Nederland geen denkbeeld heeft en waarvan het heel goed is, dat de niet- socialiatische Nederlanders nota- nemen, omdat de Nederlandsche Esdeapec steeds gaarne gereed staat naar het voor hen voorbeeldig Weenen tc wijzen. Een demo cratisch land biedt niet uitsluitend voor deden! Niet-sociaui-democraben loopen jaren rond zonder een woning te kunnen bekomen. De middenstand wordt plat ge drukt en de patriciërs uitgemergeld. Den buitenlander wordt het werken bemoei lijkt, tenzij hij de kunst verstaat van hotel naar hotel of van kamer naar kamer te verhuizen, zonder dat de aandacht op hem gevestigd wordt. Is dit ook ons voorland, indien bij ons dc Esdeapec eens de macht in handen zou krijgen?" INGEZONDEN STUKKEN Waarde Stadgcnooten, Ook dit jaar zal u op straat een speldje aangeboden worden voor Zonnestraal. Deze collecte die dit jaar gehouden zal worden op 21 Juni, dat is a.s. Zaterdag heeft ten doel de instandhouding van een dér nuttigste instellingen in ons land: de kolonie voor tubcrculose-nazorg. Het grootste deel n.l. van de patiënten die uit een sanatorium ontslagen worden, is nog niet in staat volwaardige arbeid tc ver richten. Zij dreigen, en tot dusver ge schiedde dit dan ook veelal, in den strijd om het bestaan ton onder te gaan. Waar al zoovele gezonden moeite hebben om werk te krijgen is hot begrijpelijk dat aan niet geheel volwaardigcn in heb geheel niet gelukt zich een positie te verschaffen bij hun terugkomst in de maatschappij. Soms gelukt dit wel maar dan al te vaak ten koste van hun gezondheid. In de nazorg-kolonie „Zonnestraal", ge sticht door een gezamenlijke actie uit heel Nederland onder protectoraat van het Roode Kruis, worden do uit Sanatoria ont slagen, nog niet volwaardige tuberculose patiënten in staat gesteld in een gezonde, hygiënische omgeving, onder medisch toe zicht arbeid te verrichten, die berekend is voor hun krachten. Natuurlijk lovert een dergelijke exploi tatie jaarlijks een tekort. Om dit te be strijden dient de Zonnestraal collecte, die in alle steden eenmaal per jaar gehouden wordt. Door deze collecte te steunen helpt U het mogelijk maken, dat een groot aantal tuberculose-patiënten in de gelegenheid wordt gestold onder het verrichten van product ie ven arbeid hun volledig herstel van arbeidsvermogen te verkrijgen. Afge zien van overwegingen van mcnschelijkheid behoeft het gecu betoog van hoe groot sociaal belang dit is. Het Comité voor dc Zonnestraal- Collecte te Leiden. in zee gaan. Andere mcnschen willen ook zwemmen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6