R.H.W. Fruit-Soda BINNENLAND LET OP R. H. W. S356 UIT DE OMGEVING WOENSDAG 18 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer Ten Hope (Lib.) dient een voorstel in om in afwijking van het prae- advies van Ged. Staten het door de Alg. Ned. Vereeniging van Vreemdelingenver keer gevraagde subsidie van f 2500 tce te staan cn geeft ter toelichting een uiteen zetting van de belangen van het vreem delingenverkeer voor ons land en voor de provincie. Do heer Van Staal (S. D.) steunt dit voorstel. Do heer Trouw (Lib.) deelt o.m. mede, dat Ged. Staten van Noord-Hol land wel voorstellen subsidie aan vreem delingenverkeer te verlein én vraagt of voor de eilanden van Zuid-Holland popaganda wordt gemaakt. Do heer Braat (Plattel.) meent, dat niet de plattelandsgemeenten doch alleen de steden van het subsidie profiteered Hij zou deze f 2500 doelloos achten. De heer Borghols (Ged. Staten) brengt in herinnering, dat verleden jaar hot gevraagde subsidie met 4427 stem men is' afgewezen. Ook in 192S hebben Prov. Staten het subsidie ter wille van uitbreiding der propaganda in het buiten land met het oog o.m. op de Olympische Spelen in dat jaar aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer geweigerd. Hij ziet geen aanleiding om elk jaar op deze zaak terug te komen. De pro paganda voor vreemdelingenverkeer wordt gesteund door de K. v. K., de hotels, enz., die er onmiddellijk belang bij heb ben. Indien Noord-Holland het subsidie heeft toegestaan of ook andere provin- cie.s steunen, dan kan dit voor ons aan leiding zijn wellicht een volgend jaar een subsidie te overwegen. De heer Ten Hope (Lib.) begrijpt niet, waarom wc moeten afwachten wat anderen doen. Propaganda voor de Zuid- Hollandsche eilanden is wellicht achter wege gelaten •omdat de verbindingen nog zoo ongunstig waren. Intussehen worden deze verbindingen verbeterd. De heer Van Staal (S.D.) verdedigt het subsidie. De heer De V i s c r (.OP.) acht het een vreemd standpunt van den heer Borghols om vooral achteraan te willen blijven cn ontkent, dat het platteland niet zou profiteeren van de propaganda- van vreemdelingen-verkeer. Misschien al leen de gemeente van den heer Braat niet, ofschoon het opzichzelf een* bezoek aan Hekelingen waard is, daar heb Sta tenlid Braat te zien zitten (gelach). De heer W erke r (V. D.) meent, dat van do zijde van het hotelwezen meer dan voldoende' is gedaan. Daarnaast zou de provincie kunnen steunen, te meer omdat in Zuid-Holland bijzónder veel na tuurschoon (bosschen, duinen, plassen) is te zien. De heer Borghols herhaalt, dat wat verleden jaar is gevraagd en niet toegestaan, hetzelfde is als wat thans wordt gevraagd. In Noord-Holland stellen Ged. Staten inderdaad vooy f 2500 toe te staan, mits het Rijk f 15.000 geeft, terwijl het thans- 25 mille toekent. Doch het Rijk stelt voor een dergelijke verhooging we derom de voorwaarde, dat ook van par ticuliere zjjde 20 mille meer wordt ver kregen. Die f2500 van Noord-Holland hangen dus nog in de lucht. Spr. hand haaft zijn standpunt. Na dupliek van den heer Ton Hope wordt diens voorstel met 42 tegen 28 stemmen verworpen, waarna het afwij zend prae-advies z.h.s. wordt goedgekeurd. De heer Schaper (Ged. Staten) be antwoordt eenige in een vorige vergade ring bij de behandeling van liet verslag over den staat van ze<£ cn rivierwater- keeringen over 1929 gemaakte opmerkin gen. Daaruit blijkt, dat alle waterschap- pen aan hun betreffende verplichtingen* hebben voldaan. Spr. hoopt-, dat de po gingen om de Regeering ervan te over tuigen, ten déze mede te werken, resul taat zullen hebben. Hierna wordt pauze gehouden. Na heropening der vergadering wijzen nog verschillende leden op de urgentie van afdoende verbetering van de .zeewering van het Kruininger gors.'' Bij de behandeling van het voorste] tot wijziging der reglementen voor de Wa terschappen De Oude en Nieuwe Maas dijken vóór het Land van Rhoon en Wa terschap van West-IJsselmonde en van de bijzondere reglementen voor de polders Oud- en Nieuw Reijenwaard en Oost-IJs- selmonde verzet de heer D e Brauw (A. R.) zich tegen de door Ger. Staten voor gestelde verplichting, op te leggen aan de betrokken waterschappen en polders, tob betaling van een bijdrage in de kosten door de provincie gemaakt voor een nood- waterkeering op dc kaden van de beide buitenpolders, iggende voor den in Nov. 192S doorgebroken zeedijk van den Zuid polder. Hij bestrijdt dit op juridische gron den. Wanneer Ged. Staten daarvoor bij dragen verlangen, dan moeten zij den ko ninklijken weg volgen en niet dien van een reglementswijziging. Ook cle heer v. Voorst tot Voorst (R.-K.) heeft bezwaren tegen de voorge stelde methode. Het reglement dient noch voor het incasseeren noch voor het creëe- ren van bijdragen. De heer Bol sins (R.-K.) is eveneens tegen het voorstel van Ged. Staten, dat hij in strijd acht met dc Waterstaatswet. De heer Schilt huis (V. D.) acht hot een doodgewone zaak, dat bij regle mentverplichtingen van financieelen aard aan waterschappen wórden opgelegd. De bevoegdheid van de Staten staat z.i. vast. De heer Braat (Plattel.) is van oor deel dat de provincie dc kosten van nood- waterkeeringen als hier zijn aangebracht moei betalen en dat deze niet op een be paald waterschap mogen worden afgewen teld. Mr. J. A. de Vi s s c r (C. H.) sluit zich aan bij mr. Schilthuis. We hebben hier te (Reel.) doen met weerbarstige polderbesturen, die weigeren gelden te betalen, welke de pro vincie voor hen heeft uitgegeven. Er moet nu practisch werk gedaan worden en dat kan op grond van de bestaande jurisprudentie geschieden door een regle mentswijziging als de voorgestelde. Toen de dijkdoorbraak had plaats gehad heeft de Provincie niet gezegd: laat het" maar loopen, dan zullen wij in den tusschentijd uitzoeken wie volgens de reglementen de zaak moet betalen, maar zij heeft onmid dellijk geholpen, in de stellige verwachting, dat de meest-betrokkenen later zouden be talen wat op hun schouders rust. De heer Schokking (C. H.) is door de heeren Schilthuis en De Visser niet overtuigd, dat hetgeen mr. De Brauw heeft gezegd op rechtsgronden kan worden aangetast. Hij zou willen vragen of er geen aanleiding is om deze zaak met het oog op haar principieele juridische zijde nog aan te houden. Mr. Werker (V. D.) acht dc Staten geheel bevoegd om de verplichtingen als reglement vast te leggen. De heer Schaper (Ged. Staten) acht het vanzelfsprekend, dat de ten behoeve van de polders gemaakte kosten door de polderbesturen worden betaald. Enkele boeven hebben hnu bijdragen gestortan deren zijn weigerachtig gebleven. Het be wandelen van den koninklijke weg komt er op neer, dat die anderen voorloopig hun geld in den zak houden. Er zijn juristen, die het voorgestelde strijdig met de Grond wet achten, andere juristen daarentegen achten het volkomen in overeenstemming met de wet. Gelukkig zijn er dan altijd nog niet-juristen, die bij gevallen als dit vragen: wat is billijk? Welnu, de billijk heid van het voorstel van Gedeputeerden valt naar de meening van spreker niet te betwisten Dit voorstel is volkomen rede lijk en rationeel. Jhr. De Brauw repliceert. Hij erkent de billijkheid van het voorstel van Geel. Staten, maar op juridische gronden acht hij het voorstel bedenkelijk. Na dupliek van den heer Schaper zegt de lieer Heukels (Ged. Staten) zijn persoonlijke stem aan het voorstel niet tc kunnen geven voordat er gelegenheid is voor nader overleg. Het voorstel van Ged. Staten wordt met 7 tegen 25 stemmen aangenomen. Dc vergadering wordt te 5.10 verdaagd tot heden (Woensdag) 11 uur. DE KATHOLIEKE FILM CENTRALE. Vrijdag 13 Juni vergaderde te Amster- dahj het algemeen Bestuur der Katholie ke Film Centrale onder voorzitterschap van Mr.-E. M. H. Bolsius. Berichten van verhindering waren inge komen van Prof. Bemelmans Roermond, Mr. van Oppen, Burgemeester van Maas tricht, Mr. H. van Haastert, Den Haag en A. J. Rozemeyer Rotterdam. Ter vergadering waren aanwezig Pa-ter J. Th. Welter, Pater Hyacinth Hermans, Mevr. F. SteenbergheEngevingh, A. Vev- dyk„ burgemeester van Eindhoven, M'r. A. Tepe, Mr. A. R. Dunselman, Mr. C. P. M. Romme, L. Weterings, dir. „De Spaarne- stad", Mr. Hendriks, W. de Ruiter, en A. H. Boekraad. ^-Poor den secretaris Mr. A. R. Dunsel- mah. werd het navolgend jaarverslag uit gebracht-: „Het was op 27 Juni 1929 dat de K. F. C. meer officieel zijn entree in het publie ke leven deed, toen immers op dien dag in Hotel Terminus tc 's-Gravenhage bij de eerste Algemeene Vergadering der pas opgerichte Stichting, het Bestuur werd gekozen, en reeds de groote lijnen van een werkprogram werden uitgestipcld. Het Bestuur werd als volgt saamgesteld: Mr. Bolsius, voorzitter, Pater Welter, vice- voorzitter, Mr. Tepe, penningmeester en Mr. Dunselman, secretaris. Op deze algemeene vergadering werd dc heuglijke tijding reeds gebracht, dat het doorluchtig episcopaat de statuten der K. F. C. ongewijzigd had goedgekeurd en met de stichting zéér sympathiseerde. Terstond na deze algemeene vergade ring heeft het Dag. Bestuur dc hem opge dragen taak, om te verwezenlijken het geen. in de bekende, ter algemeene verga dering besproken, circulaire van Pater Welter, was vastgesteld, ernstig ter hand genomen en werden meerdere bijeenkom sten van het Bestuur bij korte tusschen- poozen gehouden. Het Bestuur begreep dat allereerst aan het bestaan der stichting de noodigc pu bliciteit moest worden gegeven, waartoe een welverzorgd communiqué van Pater Weitor aan alle R. K. Dagbladen werd toegezonden, hetwelk alom met groote be langstelling werd begroet cn aanleiding tot meerdere redactioneelc beschouwingen in diverse bladen gaf. Inmiddels had tot onze vreugde Z. D. H. Mgr. Aengcnent, ons Pater Hyacinth Her mans als geestelijk adviseur toegevoegd, die met zijn groote kennis van het Bios coop-wezen ons onmiddellijk in alles zeer behulpzaam was. Door het Bestuur werd een Eere-Comité samengesteld dat bereid was oen circulai re der K. F. O. mede te onderteekenen en waarbij de Katholieken erop werd gewe zen, dat zij de K. F. C. in zijn taak moes ten steunen. Deze circulaire werd bij dui zenden exemplaren door het geheele land verspreid. Inmiddels meende het Bestuur, toen pogingen van anderen om oplossing tc brengen in het 'zgn. Bioscoop-conflict tus- schen dc Bioscoopbond en de Zuidelijke Gemeenten, mislukt waren, dat de K. F. C. hier een schoone taak kon vervullen om in dit Bioscoop-conflict te intermedieeren. Z.E. Minister Ruys de Beerenbroek, die zelf reeds een bespreking met Besturen van de Ned. Bioscoopbond en de Zuidelijke Vereeniging had gehouden, ontving wel willend een deputatie van ons Bestuur en het bleek toen dat het intermediair van de K. F. C. zeer welkom was. Onder lei ding van Z. E. hadden daarop meerdere conferenties plaats, waarbij Pater H. Her mans de K. F. C. vertegenwoordigde en zoo mocht het gelukken op 23 October 1929 overeenstemming tusschen de strijdende partijen te bereiken, en werd aldus het z.g.n. Bioscoopconflict opgelost. In groote trekken komt het getroffen accoord hierop neer dat in aansluiting met art. 20e. Bioscoopwet, do betrokken Bios coop-exploitanten in het Zuiden zich'vrij willig onder het bijzonder toezicht der K. F. C. stellen hetwelk met zich medebrengt dat zij alleen die filmen mogen vertoonen, welke door de K. F. C. zijn goedgekeurd. De erkenning volgens art. 20 B. W. werd aan de regeering aangevraagd en zonder bezwaar verkregen. De K. F. C. werd aldus een officieel door devWet erkend lichaam, dat bijzonder toe zicht op de bioscoopvoorstellingen kan uitoefenen en onder wiens toezicht exploi tanten zich vrijwillig kunnen stellen. Het bestaansrecht der K. F. C. was nu zeker wel bewezen en bovendien werd nu een prachtig werkterrein voor de K. F. C. geopend. De eerste weken na tot stand- koming van het genoemde accoord, werd door het Bestuur met groote inspanning gewerkt, immers moest het instituut dei- keuring geheel worden gefundeerd en in werking worden gesteld en terstond zoo veel mogelijk filmen worden gekeurd. Tc -uir.dbovcn werd een bijeenkomst gehou den, waartoe de exploitanten van het Zui den werden uitgenoodigd, en waar in sa menwerking met den B. Bond den exploi tanten den inhoud van het accoord werd uiteengezet en zij de verklaring van onder toeziehfslelling teekenden. Voor zoover niet alle exploitanten aanwezig waren, werden deze schriftelijk aan hunne ver plichting herinnerd en zoo is na ecnigen tijd bereikt, dat de exploitanten in de gemeenten bij de Zuid. Vereeniging aan gesloten, zich schriftelijk: onder het toe zicht der K. F. C. hebben gesteld. Het instituut der keuring werd vooral door Pater Hermans georganiseerd. Er wordt in eorsle instantie thans gekeurd door de Katholieke leden der C. CL, daar toe door dc K .F. C. uitgenoodigd en be reid gevonden en vervolgens door keu ringscommissies te Amsterdam, Den Haag Haarlem en Rotterdam. Het spreek vanzelf dat in den eersten tijd niet terstond deze keuring perfect liep en dat enkele malen terecht critiek werd uitgeoefend, doch nu dc moeilijke over gangstijd voorbij is en de geheele admini stratie der keuring naar Leiden is overge bracht en onder toezicht staat van den lieer Boekraad, geeft de dienst van de keuring geen reden meer Lot ontevreden heid en worden geen ernstige klachten meer gehoord. De resultaten der keuring worden in lijsten opgenomen en aan de betrokken ge meentebesturen toegezonden. Meerdere conferenties met liet Bestuur der Zuidelijke Vereeniging vonden plaats, waarbij meestal de werking der keuring een punt van bespreking uitmaakte, doen ook dc subsidieering door de Z. V. ter sprake werd gebracht, en met» succes, want do Z. V., besloot althans voorloopig voor den duur van 1 jaar subsidie aan de K. F. C. te verleenen. Het bestuur der K. F. C. had reeds eer der de uitgave van een Filmtijdschrift overwogen en daartoe onderhandelingen met de firma Bergmans te Tilburg ge voerd, doch toen de K. F. C. de zoo be langrijke taak der keuring was opgedragen begreep het Bestuur dat een eigen Film- tijdschrift, waarin de keuringsresultaten. konden worden vermeld en waarin leiding aan het publiek kon worden gegeven, een noodzaak was. Met de firma Bergmans werd dan ook een contract gesloten en vanaf 1 Januari 1930 zal dc Filmgids wekelijks verschijnen De redactieraad werd als volgt samenge steld: P. Hermans, Mr. Tepe, Pater Wei ter, L. Weterings, terwijl een redactie-se cretaris aan deze Redactie-raad werd toe gevoegd. Een circulaire, waarbij liet publiek word verzocht zich op de Filmgids te abonnee- ren, werd verzonden. Bij het secretariaat der Iv. F. C. dat te Amsterdam gevestigd bleef, kwamen meer malen, van patronaten, vcreenigingen en bonden aanvragen binnen omtrent films, die men wcnschte te huren, welke aanvra gen naar Leiden, aan het adres der K. S. A. werden doorgezonden. Van verscheidene zijden verzocht men inlichtingen omtrent keuring en werkwij ze, welke steeds bereidwillig werden ver sterkt. Een woord van dank mag hier tenslotte worden gebracht aan allen, die de K. F. C. steunden in zijn zoo moeilijke taak en is de wensch van liet Bestuur, dat men op aller medewerking en steun mag blijven rekenen." Uit liet jaarverslag van den penning meester Mr. A. Tepe bleek, dat de K. F. O. per 1 Januari 1930 een batig saldo had van 124.38 1/2. De discussies toonden aan, dat de geld middelen der K. F. C. absoluut onvoldoen de waren. Ten spoedigste moet worden getracht hierin afdoende verbetering te brengen. Onder algemeene instemming werd Mr. Hendriks, voorzitter van „Ka tholiek Amsterdam", tot lid van liet alge meen bestuur gekozen". Door Mr. Tepe werd namens het Alge meen Bestuur aan den scheidenden voor- zitter Mr. E. M. H. Bolsius hartelijk dank gezegd voor zijn moeiten en zorgen aan d?- oprichting der K. F. C. besteed en voor de voortreffelijke leiding gedurende de eerste moeilijke levensmaanden der Iv. F. G., waarin tevens de oplossing van het Zuidelijk Bioscoopconflict tot stand kwam. Bij de zeer uitvoerige bespreking van de werkwijze van de K. F. C. tot. heden en beschouwingen over haar taak in de toekomst werden als middelen en plan nen tot versterking der moreelo en finan- cieelo positie der K. F. C. onder meer ter sprake gebracht het organiseeren van een één-daagsch Kath. Bioscoopcongres, het op ruime schaal propaganda maken voor de werving van donateurs en abonné's op de Filmgids, het, langs den weg van min nelijk overleg, verkrijgen van meer alge meene medewerking van de Kat. pers enz.: aan het Dagelijksch Bestuur werd opgedragen deze middelen en plannen na der voor te bereiden en uit te werken. Na den gebruikelijken rondvraag werd deze zeer geanimeerde en vruchtbare ver gadering gesloten. B0EK0NDERZ0EK SIGAREN- INDUSTRIE. Dc commissie, welke tot taak gekregen heeft bij het onderzoek der boeken bij een aantal fabrikanten vast te stellen of en in hoever een loonsverhooging por 1 Oc tober a.s. gemotiveerd zou zijn, is samen gesteld ale volgtProf. Kaag, hoogleer- aar an de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg; C. J. Ph. Zaalberg, directeur- generaal van den Arbeid; E. A. Wijs muller, accountant te Eindhoven; en Thyssen, accountant te Hilversum. Dc commissie heeft de bevoegdheid om bij staken der stemmen een vijfde lid tc assu- mecren. »,Tel." DR. L. BOLK. t Heden is, na een langdurige ongesteld heid, overleden prof. dr. C. Bolk, lioog- leeraar in de anatomie aan de Amster- damsche Universiteit. De overledene was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent het uur en plaats van begra ven wordt geen modedeeling gedaan, overeenkomstig den uitdrukkelijken wensch van den overledene. De groote geleerde, met zeer uitsteken de verdiensten voor de wetenschap, is geboren in 1896 to Oversohie en was se dert 1898 hoogleeraar aan de Aanster- damsche Universiteit. Hoe H. M. de post bezorgd kreeg. Op wel zeer ongewone wijze heeft Dins dagmiddag H. M. de Koningin de voor Haar bestemde post ontvangen. Dc postauto uit Den Haag n.l., welke de post, bestemd voor de Koninklijke rei zigsters, aan boord van de „Batavier V" zou brengen, vertrok eerst om kwart voor 5, d.wz. vijf minuten vóór het tijdstip, dat de boot uit Rotterdam zou vertrekken, uit de Residentie. Onderweg had dc chauf feur bovendien nog eenige malen pech door open bruggen, enz., zoodal hij veel te laat aan de Boompjes1 tc Rotterdam arri veerde. Op eigen initiatief is hij toen snel door gereden naar Hoek van Holland, waar hij echter tot dc ontdekking kwam, dat de boot reeds volle zee gekozen had. Men heeft toen echter een extra-loodsboot ge charterd, welke de „Batavier" achterna is gègaan en spoedig heeft ingehaald. Op deze wijze kwam dc post toch op de plaats van bestemming, zoodat de chauffeur met een' gerust hart naar Den Haag kon terugkeeren. Hotel Mulder Boggia te Nijmegen. Het bekende hotel Mulder Boggia aan de Burchtstraat te Nijmegen is aange kocht door cle Incasso bank te Amsterdam. 0EGSTGEEST. Autorit Ouden van Dagen. Voor de derde maal is een autorit voor ouden van dagen georganiseerd en voor de derde maal schitterend geslaagd. Het bestuur onder leiding van den heer J. Kamsteeg had alles in perfecte orde vdor elkaar gebracht en zoo stonden we om één uur klaar om tc starten naar Groencn- daal via Zandvoort. We behoeven niet te zeggen hoe dc oudjes hebben genoten. 't Is gelijk een der ouden van dagen zeidc, niet in woorden te vertolken. Op zoo'n reis doe je toch typische erva ringen op. Zoo zaten in een auto drie oudjes van resp. 84, 85 en 87 jaar, waarbij een der eersten rich, onderweg een mo ment niet wel gevoelde. En daar hoorden we de opmerking van de 87-jarige: „Wat doet zoo'n oudje ook in een auto". Na volop genieten van zee en zon en bosch en nadab men den inwendigen mensch niet had vergeten, ging het om streeks half zes weer huistoe en kwam het gezelschap tegen halfzeven in Hotel het Witte Huis aan, alwaar een strijkje hen verwelkomde. Mocht de muziek het gehoor streelen, niet minder was dit het geval met de goed verzorgde tafel van den heer van Ingen Schenau tenopzichte van de maag. Nadat men wat bekomen was, nam de Burgemeester het woord, die ongeveer aks volgt sprak: Het zij mij vergund te beginnen, met den dank van het gemeentebestuur tc brengen aan het comité voor de uitnoodiging die het heeft ontvangen tot bijwoning van de zen prachtigen rit. Ook voor de uitnoodi ging, aan mijn vrouw gericht betuig ik .aan de commissie mijn hartelijken dank. (Mevr. van Gerrevink maakte de rib ook mede. Corr.) Wij hebben aan die uitnoodi ging gaarne gevolg gegeven omdat ons het streven van de commissie, die tot dezen tocht ook in deze gemeente het initiatief heeft genomen, uitermate sympathiek is. Dames en heeren. Er wordt in den lande rnillioenen uitgegeven voor de jeugd en er wordt allerwege hard gewerkt aan den geestelijken, verstandelijken en licliamelij- ken opbouw van het komende geslacht. Dab alles is heel goed en heel schoon. Het is meer. Het is een noodzakelijkheid, want het komende geslacht moet worden be kwaam gemaakt tot overneming van onze taak in dc toekomst. Maar wij vergeten licht dat de generatie, die ons voorafge gaan is, die voor ons gewerkt en gestreden heeft, wier krachten aan den opbouw van de wereld, zooals zij nu is zijn besteed en verbruikt, voor een deel nog leeft. En dat onder hen maar betrekkelijk weinigen zijn, die zich bepaald weelde kunnen ver oorloven, nu hunne krachten tot verder werk te kort schieten. Hoe ondankbaar gedraagt de Maatschap pij zich dikwijls tegenover deze menschen. Hoe menigmaal treft ons liet verscheiden, uit hun werkkring van verdienstelijke men schen, die hun werk nog liefhebben, die dikwijls nog niet kunnen inzien, dat hun tijd tot rusten gekomen is, en die toch een voudig door de maatschappij, als het ware automatisch op zijde worden geschoven en daardoor sociaal-economisch gesproken, onder hot stempel „onbruikbaar" terecht komen. Het is een zegen, dat in do laat ste tientallen jaren is doorgedrongen de overtuiging-dal heb zoo eigenlijk niet kan, dab eenvoudige barmhartigheid eischt, dat voor hem, die versleten of verminkt uit den levensstrijd komt, moet worden ver zorgd en dat de maatschappij, die de lusten van hun werk heeft gehad, althans gedeel telijk de kosten van hun rust of hun her stel heeft te dragen. En zoo moeten wij, die nog iu het volle leven staan, een deel van onze schuld be talen met medegevoel en eerbied, voor hen, die ons voorgingen. Waar wij dus komen, moeten wij trachten, hun lot te verzach ten, kun leven te veraangenamen. Wij be hoeven er niet aan te twijfelen dat dit werk is een dankbaar, door God gewild en geze gende werk. Want oud worden is goed. Oud worden in heb volle genot van onze geestvermogens, ik geloof, dat dit eigenlijk beteekent zien de te worden. Inderdaad, onze geest wordt evenwichti ger. ons verstand objectiever in zijne wer king, ons waarnemingsvermogen wordt ver scherpt, wij leeren dc waarde aller dingen in de juiste verhouding zien, en wij kun nen juist tot genietingen, die zonder in ziel of lichaam stormen te veroorzaken, ons hart verheffen en beter waardeeren. Waar wij nu die werking, dit resultaat van liet ouder worden waarnemen, wekt het altijd onze bijzondere sympathie. En nu komt het mij voor dat juist een rit als wij heclen hebben gemaakt, op gemakkelijke zitplaat sen, over een voel gvooteren ais tand dan men zonder het wonder der moderne tech niek dat men helaas automobiel heeft genoemd .zoude kunnen afleggen, bij zonder geeigend is, aan ouden van dagen die zich immers niet gemakkelijk verplaat sen, een schoonen dag te bezorgen. Dat die opvatting der commissie juist is, hebben mij vandaag do stralende gezichten van veler uwer gasten bewezen cn ik kan u verzeke ren, dat meer dan doze heerlijke rit, dio wij hebben gemaakt, dit bewijs, dat gij in uw streven ge&laagd zijb, vreugde heeft ge schonken. Hierna maakt Z.E.A. zich tot tolk der oudjes om woorden van dank uit tc spre ken aan het adres van de commissie, voor dezen schoonen raiddag. Deze rede verwierf een dankbaar applaus. Dat daarna nog vele redevoeringen wei den uitgesproken ligt voor de hand. Ieder op zijn wijze voelde behoefte uiting tc ge ven aan gevoelens van dank in dezen of genen vorm. Bijzonder sympathiek waren de woorden van den voorzitter aan het adres van wijlen de heeren Kuipers en Oudshoorn, in leven commissieleden. Bei den werden even in „stilte" herdacht, bei den hebben veel bijgedragen tot het"wel slagen der vorige autoritten. De heeren Kamsteeg (voorzitter), Paarde koopcr (namens autobestuurders), Mej. Kortekaas (namens leidsters) en de heer v. d. Mcij (als oudje) voerde nog het woord om ieder op hun wijze dank te brengen in dezen of genen vorm voor de medewerking. Volgend jaar gaan i\e wéér rijden! KATWIJK. Slagersvereeniging. Gisterenavond hield de Slagersver. Katwijk en O. een le denvergadering in „Do Roskam". Do op komst was zeer goed. De voorzitter, de heer D. Driebergen, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna dc se cretaris, de heer W. Caspers, gelegenheid kreeg tot lezing der notulen. Deze werden goedgekeurd. Het jaarverslag getuigde van een opgewekt verecnigingsleveu, doch ver meldde ook het feit, dat vorig jaar voor de slagers lang niet rooskleurig was ge weest. De veeprijzen waren geregeld hoog tot men ten slotte in Aug. genoodzaakt was de prijzen van den verkoop tc verhoo- gen. Hierin kwam zoo goed als geen wijzi ging. Den laats ten tijd zijn de veeprijzen weer zoo hoog. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan. Do commissie van ve rificatie adviseerde de rekening goed te keuren cn den penningm. dank tc brengen voor zijn juist beheer. De aftredende be stuursleden D. Driebergen, B. de Jong en W. Jaspers werden allen herkozen en na men de benoeming aan. De contributie werd vastgesteld op het bedrag van vorig jaar. Twee nieuwe leden werden opgegeven Na rondvraag sluiting dezer geanimeerde vergadering. RIJP-WETERING. Personalia. Te Amsterdam slaagde ill bet Wilhelmina-Gasthuis, onze plaaU- genoote, Mej. M. J. Cozijn, voor hel Staatsdiploma Ziekenverpleging.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7