BINNENLAND DINSDAG 17 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE RUPSENPLAAG. Nauwelijks is d ezomer in aantocht of EEN ONTZAGLIJKE BRAND heeft de groote tabak- en koffie- de rupsenpaag doet zich gelden. Te Amsterdam aan de Heeren- fabrieken der firma Laane te Roosendaal verwoest. Hierboven gacht zijn een aantal boomen geheel kaal gevreten. Geen enkel de geteisterde machinekamers blad zit er meer aan MAANDAGMIDDAG OMSTREEKS 6 UUR IS OP HET BUITEN IJ bij Schellingwoude de D 1717 neergestreken met de post van de „Bremen',, welke Woensdag j.l. New York verliet. De D 1717 is het catapult-vliegtuig van de Bremen. Dc post wordt op Schellingwoude in ontvangst genomen afschaffer te zijn voor leden van 18 tot 21 jaren open te houden. In dien geest werd besloten. Daarna werd de vergadering te om streeks zes uur gesloten. „Tijd". DE NIEUWE AARTSBISSCHOP, MGR. J. H. G. JANSEN, is te Utrecht gehuldigd. Een foto van het défilé KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering te Amsterdam. Heb Diocesaan Kruisverbond in het bis dom Haarlem hield Zondagmiddag .in het Corn. Broerehuis te Amsterdam zijn 26ste jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H. B. v. d. Sande. De voorzitter wekte de afgevaardigden op propaganda te maken voor den alge- meenen Sobriëtas-dag op 15 Augustus a.s. in Utrecht. De Commissie van drankbestrijding in en door de School zal worden veranderd hl een onderwijzers-drankbestrijdingsclub, '♦aarboe in de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering is besloten. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer G. P. Bon zijn jaarverslag uit. Daarvan ontleenen wij, dat het ledental steeg van 1691 tot 1706 en dat het aantal afdeelin- •gen op -16 bleef gehandhaafd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. J. Koetsenruijter, C. Venneter en W. 1ST. Schalkwijk. De begrooting werd vervolgens vastge steld als voorgesteld. Daarna werden verslagen van ver schillende commissies voorgelezen. Gevraagd werd of het niet mogelijk is op een anderen dag dan den Zondag te vergaderen. De voorzitter zegde toe, dat heb Hoofdbestuur de mogelijkheid daar van zal onderzoeken. De aandacht werd gevestigd op de op 13 Juli te houden /irankbestrijdingsbede- vaart naar Heiloo, tot het deelnemen waaraan werd opgewekt. Het bestuursvoorstel om wederom een opstellenwedstrijd uit te schrijven werd goedgekeurd. Voorts werd besloten, dat zoo mogelijk wederom een bijeenkomst zal worden gehouden met de besturen en pro pagandisten der Kruisverbonden en in Noord- en Zuid-Holland. Van Noorden was een voorstel in gekomen om een krachtige actie op touw te zetten, teneinde in het bijzonder heb verbod van alcoholhoudende dranken in winkels weder in het wetsontwerp tot wij ziging der drankwet opgenomen te krij gen. Het Hoofdbestuur zegde toe in den aangegeven zin te handelen, waarna het voorstel werd aangenomen. Het Kruisverbond H. H. Nicolaas en Barbara, Amsterdam, had het volgende voorstel ingediend: Heb Hoofdbestuur spanne al zijn krach ten in, om eindelijk te bereiken, dat in de tot ons Bisdom behoorende Retraitehuizen, Patronaten, Pensionaten, alsmede in do verschillende huizen van het St. Franciscus Liefdewerk, en ten slotte in alle R. K. in richtingen van dien aard, voortaan geen bier of anderszins meer worde geschonken of verstrekt. Het H. B. verklaarde zich bereid op nieuw deze actie te voeren, waarna het voorstel werd aangenomen. Een tweede voorstel van deze afdeeling luidde als volgt: Het hoofdbestuur wende al de hem ten dienste staande middelen aan, om van Sobriëtas gedaan te krijgen, dat in de toekomst ook den tegenstander de-r z.g. Nieuwe Richting, alias Frontverbreeding, de gelegenheid geboden worde, zoowel in het orgaan „De Kruisbanier" als in het maandschrift „Sobriëtas" zijn meening ter zake te publiceeren. Ter vergadering werd dit- voorstel sterk gesteund, ook van de zijde van het Hoofd bestuur. Heb voorstel werd aangenomen en besloten werd, duidelijk te doen blij ken van het verlangen naar vrijheid van meeningsuiting. Langdurig werd gediscussieerd over een voorstel van het Kruisverband St. Lau- rentius te Rotterdam, dat beoogde in het vervolg alleen geheelonthouders als lid aan te nemen. Het werd met 540 tegen 95 stemmen verworpen. Op voorstel van het Kruisverbond van den Haag werd bepaald, dat. Kruisverbon den na goedkeuring van het Hoofdbestuur kunnen bepalen als nieuwe leden enkel gc-. heelonthouders aannemen. Vervolgens werd op voorstel van het Hoofdbestuur besloten een nieuw artikel in het huishoudelijk reglement in te voe gen bepalende, dat jongeliedenclubs kun nen worden opgericht, waarvan leden der afdeeling beneden 21 jaren, alsmede aspi rantleden lid kunnen zijn. Tot deze clubs worden alleen geheelonthouders toegelaten. Een volgens voorstel van het H. B. luid de: Na 1 Juli 1930 kunnen personen bene den 21 jaren alleen tot de vereeniging toe treden, indien zij zich verbinden tot ge heelonthouding tot tenminste den 21-jari- gen leeftijd. De afgevaardigde van het Kruisverbond L i s s e bepleitte, dat de Kruisverbonden door het Hoofdbestuur hierin zouden wor den vrijgelaten omdat het in sommige plaatsen gewenscht is de mogelijkheid van Heden heeft te Den Bosch de onthul ling plaats gehad van heb standbeeld van Iheronimus Bosch. De feestelijkheden in de in verband met deze gebeurtenis met vlaggen versierde stad begonnen met een carillonbespeling. Te elf uur stelden op de Markt de school kinderen (vier hoogste klasse) van alle scholen zich op, waarbij het 's-Hertogen- boseh Muziekkorps muziek ten gehoore bracht. Tegen kwart voor twaalf vereenïgden zich de autoriteiten en genoodigden zich op het stadhuis. Toen de autoriteiten bij het standbeeld arriveerden zongen de schoolkinderen met begeleiding van het 's-Hertogenbosch' Mu ziekkorps het Wilhelmus. Hierop had de onthulling plaats. De burgemeester van den Bosch de heer mr. F. J. van Lanschot, hield een toe spraak. Hij herinnerde aan de onthullin gen op 19 September 1926 van het stand beeld van den dichter Pater Poirters te Oisterwijk en op 9 October d.a.v. van een gedenksteen van Pieter Breugel in zijn ge boortedorp. Daarna zwoer spr. met den archivaris Henii Ebeling en den litterator Vincent Cleerdin, dat binnen drie jaar op de Markt te Den Bosch een standbeeld van Iheroni mus Bosch zou staan. Spr. ging vervolgens na hoe het standbeeld is tot stand geko men. Het duurde echter negen maanden lan ger dan men verwacht had. En zoo ben ik dan thans door bijdragen van zeer velen in staat gesteld aldus spr. om aan mijn geboortestad het bron zen stanbeeld van Jeroen van Aken, die zich schreef Iheronimus Bosch, aan te bie den. Spr. bracht dank aan allen, die hiertoe hun medewerking hebben verleend. De burgemeester ging vervolgens na wat Jeroen Bosch geweest is en wat zijn werk beteekent. Bosch is een baanbreker in de schilder kunst, die dichter staat bij Brouwer en Jan Steen dan bij Rogier van der Weyden en Dirk Bouts. Zijn kunst heeft over de eeuwen l PROF. VISSER TE WAGENINGEN heeft enkele nieuwe inventies op landbouw-machinegebied gedemonstreerd. Hierboven de z.g.n. „greppel machine". Vele landbouw-autoriteiten waren van deze proefnemingen getuige gezegevierd en ze is nimmer overtroffen. Zijn volgelingen Pieter Breugel en zijn school waren eveneens geniale kunste naars, maar Bosch heeft het motief gege ven, waarop de symphoniën der latere schilderkunst zijn uitgewerkt. Slechts om dezen grooten man te eeren besloot spr. heeft hij zich ingespannen om aan de geboortestad van Jeroen Bosch, die ook mijn geboortestad is, dit standbeeld ten geschenke te mogen aanbieden. Namens het gemeentebestuur aanvaard de wethouder van Meerwijk het stand beeld. In de plaats van den Hoofddirecteur van het Rijksmuseum, den heer Schmidt. Degener, die in het buitenland vertoeft, hield de heer Huib Luns, directeur van het Rijksinstituut tot opleiding van teekenlee- raren te Amsterdam, een rede over de be- teekenis en het leven van Iheronimus Bosch. VOOR HET JULIANA-KANAAL in het Bosscheiveld bij Maastricht is men op het oogenblik druk bezig met het slaan van den damwand over de geheele lengte. Een kijkje op het reuzenwerk Daarna hield dc Commissaris der Ko ningin mr. dr. A. van Ryckcvorsel een korte toespraak en verzocht ten slotte mevr. van Landschotvan Meeuwen, echtgenoote van den burgemeester, het standbeeld te ont- hulen door het doek te verwijderen. Het standbeeld is gemaakt in brons door August Falise tc Wagenigen, leeraar aan de Kon School voor Kunst, Techniek en Ambacht te Den Bosch. Na de onthulling zongen de schoolkinde ren een feestlied. Dc schooljeugd defileerde vervolgens voor het standbeeld waarmede de plechtigheid was geëindigd. In den middag vonden Sportfeesten voor de jeugd plaats. Te drie uur wordt een tentoonstelling ge opend in het gebouw van, het Provinciaal Genootschap van Kunsten en .Wetenschap pen. Te vijf uur vindt op de Markt een concert plaats door de patronaatsharmo- nie van St. Cathrien. Vanavond defileeren alle Bossche ver- eenigingen voor het Stadhuis, terwijl do dag wordt besloten met dansmuziek op de Markt- DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. Gisteren van Rotterdam vertrokken. Gistermiddag to 4 u. 50 arriveerden de Koningin en Prinses Juliana per auto aan do Boompjes te Rotterdam, waar de „Ba tavier V" gereed lag om dc gasten naar Noorwegen te brengen. Een-duizendkoppige menigte verdrong zich aan dc Boompjes- Toen. H. M. op heb 'eerste dek had plaats genomen, word zij luide toegejuicht, en op het oogenblik, dab de sleepboot begon de „Batavier V" om te zwaaien en het schip los van den wal kwam te liggen, weerklonk een spontaan door allen gezongen „Wilhelmus". Daarna vertrok de „Batavier V", die den koninklijken standaard in top had, zeewaarts. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Mei ruim 2 niillioen en in dc eerste 5 maanden ruim 10 millioen gulden ineer opgebracht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5