21ste Jaargang DINSDAG 17 JUNI 1930 No. 6619 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND e £eicbelte Gou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen BELGIE DE EEUWFEESTEN. Historische Ommegang te Brussel. Zondag is, naar het B. T. A. meldt, te Brus sel in verband met het eeuwfeest van België een historische optocht gehouden voorstellen de de uit de 16e eeuw dagteekenende „Omme gang van den Zavel". De optocht, die meer dan vijf uur duurde en door de voornaamste straten trok ten aanschouwe van een dichte menigte, werd van het balkon van het stad huis gadegeslagen door de koningin, prinses Astrid, de leden van de regeering en van het corps diplomatique en tal van autoriteiten. FRANKRIJK. OUD-MINISTER KLOTZ OVERLEDEN. Het „Journal" meldt volgens een B. T. A.- bericht dat de oud-minister van financiën Klotz plotseling is overleden. Deze minister hééft wel een merkwaardige loopbaan gehad. Louis Lucien Klotz, die -62 jaar oud was, was van beroep advocaat. In 1898 werd hij tot Kamerlid gekozen en in 1910 werd hij in het kabinet-Briand voor het eerst minister van financiën, welke functie hij later nog verschei dene malen vervuld heeft. Zijn handteekening staat mede onder het verdrag van Versailles. Van hem is het bekende woord afkomstig, in een rede in de Kamer gebezigd: „le boche payera". Na zijn ambtstijd als minister bleef Klotz senator. Door speculeeren en spelen raakte hij in financieele moeilijkheden waarbij hij ongedekte chèques uitgaf. Klotz liet zich in een krankzinnigengesticht te Malmaison op nemen en diende zijn ontslag als senator in om te voorkomen, dat het O.M. opheffing van zijn immuniteit zou vragen, Nadat deskundigen hem toerekeningsvatbaar hadden verklaard werd hij naar de Santé overgebracht. Hij werd in Juli 1929 tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld doch reeds in September op vrije voeten gelaten. OOSTENRIJK. DE OOSTENRIJKSCHE BURGERWACHTEN Het hoofdkwartier verplaatst. Het bestuur der Oostenrijksche burgerwach ten heeft, teneinde de controle door de politie autoriteiten en particuliere spionnage te ont wijken, besloten het hoofdkwartier naar Leo- ben in Stiermarken te verplaatsen, Deze verhuizing heeft ondertusschen reeds plaats gehad. Wat de kwestie van de opvol ging van majoor 'Pabst betreft, wordt medege deeld, dat het hoofdkwartier besloten heeft, majoor Pabst in zijn funcie van commandant te handhaven, ook al vertoeft hij in het bui tenland. ROEMENIE DE REGEERING VOOR HET PARLEMENT Het herstel van prins Carol in zijn rechten. Minister-president Manioe heeft zijn regee ring aan het parlement voorgesteld en in de bij die gelegenheid gehouden redevoering ge sproken over de geweldige gebeurtenissen, welke de laatste dagen in Roemenië plaats grepen: den terugkeer van prins Carol, zijn uitroeping tot koning. De minister begon met er op te wijze®, dat het bekende decreet van 4 Januari 1926, (be treffende Carol's verbanning enz.) een ern stige politieke fout was geweest, die voor het land noodlottig dreigde te worden. 's Lands nationale vergadering heeft deze fout hersteld, door den prins zijn rechten te hergeven en hem tot koning uit te roepen. De procedure, hierbij gevolgd, is volkomen wettig, betoogde Manioe verder. Volgens het decreet van 4 Januari 1926 kon prins Carol niet in Roemenië terugkeeren zon der toestemming van de regeering en den re- gentschapsraad. Deze bepaling is gerespecteerd, want toen de prins de Roemeensche grens was genaderd, heb ik in mijn hoedanigheid van eersten mi nister, naar den regentschapsraad gegaan en heb ik verlof gevraagd en verkregen voor den prins om het land te mogen binnenkomen. Den dag voor Carol's terugkeer werd door den regentschapsraad en door de regeering be sloten, dat de prins ontvangen zou worden in het Paleis Cotrocini. De terugkomst van den prins geschiedde dus geheel volgens de wet telijke formaliteiten. H. M. DE KONINGIN EN H. K. H. PRINSES JULIANA zijn aan boord van de Batavier V van Rotterdam naar Noorwegen vertrok ken. De Koningin en de Prinses begeven zich aan boord Na den terugkeer van den prins werd over legd, in welken vorm hij zijn wettige rechten zou terugkrijgen, als regent of als koning? De prins gaf te kennen dat hij zich aan den wil van het parlement zou onderwerpen. De regeering en het parlement besloten den prins tot koning uit te roepen. De koning is vervuld van groote dankbaar heid en liefde voor het Roemeensche volk, hij zal de constitutioneele rechten van het land waarborgen en volgens het parlementaire stel sel regeeren. Toen mij werd opgedragen, een regeering te vormen, heb ik den koning aangeraden een concentratie-kabinet te vormen; tot mijn te leurstelling ben ik daarin niet geslaagd. De regeering, die heden voor u staat, is alleen nieuw in vorm. In werkelijkheid is het de oude regeering, die zich laat leiden door dezelfde belangeloosheid. RUSLAND WATER- EN VOEDSEL-GEBREK IN DE OEKRAÏNE. De arbeiders laten hun werk in den steek. Hoe slecht het met de water- en voedsel voorziening in de Sovjet-Oekraine en speci aal in het Donetz-bekken gesteld is, blijkt uit een bericht in de Moskousche bladen omtrent een dezer dagen gehouden zitting van den Oekrainischen raad van volkscommissarissen, waarin deze kwesties zijn besproken. De rap porten voor het probleem der watervoorzie ning wezen er o.m, op, dat de toestanden in 't Donetz-bekken moeilijk slechter konden zijn. In dit jaar zou volgens de ontworpen plan nen met den bouw van 14 water-centrales worden begonnen, doch tot dusver is nog slechts van een ervan een project gereed. Hier door worden de belangrijke industrieën in de Oekraïne ten zeerste bedreigd. Niet alleen is er gebrek êan water voor industrieele doelein den, doch ook drinkwater voor de arbeiders en het verdere personeel der fabrieken is niet in voldoende hoeveelheden aanwezig. Desniette genstaande wordt er nog zoo goed als niets gedaan en van de waterleiding te Stalinsk, die voor 1 Januari 1931 gereed zou komen, is thans zelfs het project nog niet vastgesteld, zoodat men de hoop op een voltooiing dit jaar gevoegelijk kan opgeven. De raad van volkscommissarissen moest er kennen, dat de watervoorziening in het Do netz-bekken er zeer slecht voorstaat en dat er van de ontworpen plannen ter verbetering van den toestand niets terecht is gekomen. Hij be sloot zich in verband met deze kwestie tot den raad van arbeid en verdediging te wen den en aan te dringen op de instelling van een speciale commissie voor het leiden der werk zaamheden ten behoeve van een betere water voorziening. Wat het voedsel-tekort betreft, is het een veelzeggend verschijnsel, dat de bouwvakarbei ders in verschillende plaatsen o.m. te Char- kof hun werk in den steek' laten, daar het in elk opzicht aan de noodige levensmiddelen ontbreekt. Op acht bouwwerken aldaar waren b.v. 1800 arbeiders werkzaam, doch voor dezen werden slechts 150 porties voedsel beschikbaar gesteld. Aanvulling van het karige rantsoen was door de schaarschte en de duurte der levensmiddelen niet mogelijk. Het gevolg was dan ook, dat talrijke arbeiders er den brui aan gaven en niet meer op de bouwwerken verschenen. Bij het onderzoek van deze treu rige toestanden wierpen de verschillende Sovjet-organisaties de schuld op elkaar en het bleef bij allerlei vertoogen, in plaats dat door een betere regeling het lot der arbeiders dra gelijk werd gemaakt. PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. Ophitsing tot gewapenden opstand tegen Engeland. De opwinding in mohammedaansche kringen in Palestina en Syrië in verband met de aan gekondigde terechtstelling van 3 Arabieren op heden neemt zeer toe. Het Syrisch-Palestiinsch comité heeft in overleg met het Pales..jasche comité der Ara bieren besloten tot een proteststaking over de geheele mohammedaansche wereld. In Pales tina en Trans-Jordanië zal deze staking 3 da gen, in Syrië, Hedjaz en Indië 1 dag duren. Het blad „El Hayat" publiceert een oproep van het Arabisch comité Okkos, waarin tot een gewapende opstand wordt aangespoord, als de terechtstelling plaats heeft. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat deze op stand zich niet tegen de Joodsche bevolking doch legen het Engelsche gezag in Palestina richt. BRITSCH-INDIE DE TOESTAND TE BOMBAY GESPANNEN Uit Bombay wordt gemeld: Na de arresta tie van de 26 posters voor de winkels van bui- tenlandsche stoffen werden zij vervangen door andere posters, die eveneens werden gearres teerd. Een opgewonden reusachtige menigte juichte iederen vrijwiliger toe, die in het poli tievoertuig steeg. De toestand schijnt gevaar lijk. De troepen worden gereed gehouden om handelend op te treden. CHINA DE BURGERKRIJG. Een gouverneur vermoord. Lioe Hoean Jen, de gouverneur van de pro vincie Kwangsi, is door zijn eigen lijfwacht vermoord. Hij had een bezoek aan Canton gebracht en rustte in zijn kamer nadat hij een conferentie had bijgewoond bij den gouverneur van Kwan- toeng, toen een lid van zijn escorte binnentrad en a bout portant op hem schoot. Lioe Hoean Jen zakte in elkaar en over leed op weg naar het ziekenhuis. De moordenaar vluchtte, doch werd later gearresteerd door de politie, aan wie hij be kende, dat de bevelhebber van de strijdkrach ten van Kwangsi hem een som van 10.000 dol lar en den rang van kolonel had aangeboden, indien hij Lioe Hoean Jen doodschoot. DE TWEEDE KAMER. Bijeenroeping. De Tweede Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 24 Juni des namiddags te -1 uur. De voorzit ter zal dan o.a. voorstellen om in de op Woensdag 25 Juni te houden openbare ver gadering aan de orde te stellen verschil lende kleinere wetsontwerpen, waaronder dat tot regeling van het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, tot steun voor deelneming van den landbouw aan de in 1930 te Antwerpen te houden wereldten toonstelling, tot wijziging der Radenwet en tot goedkeuring van het internationaal sa nitair verdrag, het luchtverdrag tusschen Nederland en Oostenrijk en het interna tionaal verdrag voor de beveiliging van menscbenlevens op zee. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT. Persconferentie te Amsterdam. Naa-r men zich herinneren zal, is op voorstel van den directeur-generaal van Arbeid door het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid op 22 Mei 1.1. een enquette gehouden in elk van de elf dis tricten der Arbeidsinspectie in ons land onder 19.100 scholieren en fabrieksarbei ders. Doel dezer enquête was, een denkbeeld te krijgen omtrent de vraag of het ontbijt van heb meerendeel van ons volk nog im mer al dan niet in hoofdzaak uit brood bestaat, ook al is dit als gevolg onzer wetgeving niet versch. De enquête leverde als resultaat op dat 91.11 pet. dergenen, die op de enquête antwoordden, uitsluitend brood bij het ontbijt gebruikten. Hoofdzakelijk naar aanleiding dezer en quête had het Landelijk Comité ter ver krijging van versch brood bij het ontbijt, een persconferentie belegd in „Trianon" te Amsterdam. Do voorzitter van het Comité, de heer Th. Meerman, (voorzitter der afdeeling Amsterdam van „Horecaf"), leidde do con ferentie met een kort woord in, waarbij hij liet uitkomen dat waarschijnlijk de de partementale enquête gehouden is na over leg met anderen, die vijandig staan tegen over de actie van het Comité. De heer Louis Snapper, lid van het Comité en voorzitter der Vereeuiging van Werkgevers in het Isr. Bakkersbedrijf in Nederland, merkte op dat men na lezing van het over de enquête uitgebrachte rap port zou kunnen concludeeren dat iedereen tevreden is. Van de Comité-leden sprak vervolgens de heer F. Dombach, directeur van do Stoommeel- en Broodfabriek „Holland", die er op wees, dat het publiek er recht op heeft dat het zijn voornaamste voedsel in den meest voedzamen en sniakelijken staat gepresenteerd krijgt. De enquête had ook moeten gaan over de vraag: wat wenscht het publiek. Het lid van het Comité, de heer J. Vol- mer, bestuurslid van „Horecaf" en direc teur van hotel „American", wees er op dat de vreemdeling het vaak den hotelhouder persoonlijk aanrekent als hij geen versch brood bij het ontbijt krijgt. En als de ho telhouder dan uitlegt dat zulks het gevolg is onzer wetgeving en dat het mogelijk is om zonder uitbreiding van den nachtarbeid het versche brood twee uren eerder af te leveren, dan wijst die vreemdeling naai zij n voorhoofd. Mi-. Jules Keyser, secretaris van het Comité, meende dat de grap- van het „ver sche kadetje" aan den ernst van de zaak, waarom het hier gaat, afbreuk heeft ge daan. Waar door een bepaling in de Arbeids wet, welke is binnengeslopen door ver keerde adviezen, in Nederland zich het uit zonderlijke verschijnsel voordoet dat voor gebruik gereed liggend brood niet genut tigd kan worden, is het alleszins begrij pelijk dat direct bij de zaak betrokkenen bijeengekomen zijn of te trachten, aan dezen toestand een einde te maken. Men vergete niet dat met volledig bc- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nieuwe Roemeensche regeering voor het parlement. Toenemende onrust in Palestina. BINNENLAND Onthulling standbeeld Jeroen Bosch (2de blad). Vergadering Kruisverbond in het Bis dom Haarlem (2de blad). Ingediend is een wetsontwerp tot hef fing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker. (1ste blad). Te Franeker is een kind door een beer gedood. (Gem. Bericlitep, 3de blad). houd van de thans verkregen nachtrust heb versch brood op den voor het ontbijt bestemden tijd beschikbaar kan worden gesteld. Scherp laakte spr. de sfeer van geheimzinnigheid, waarin de regeerings- enquête gehuld is geweest. De geheele toeleg was, de actie voor versch brood in den kiem te smoren. Spr. kondigde aan dat tegenover «leze officieele enquête individueel aan 7000 bakkers in Nederland zal worden ge vraagd hoe hun oordeel is omtrent een verandering in de wet, opdat aan het ont bijt versch brood zal kunnen werden ge nuttigd. Nadat ook nog het Comité-lid, de hoer W. Niemölier, bestuurder van de Bakkcrs- patroonsvereeniging „Voorzorg" gesproken had, legde do voorzitter namens het hoofd bestuur van „Horecaf" do verklaring af, dat bij de actie niet getornd zal worden aan de afschaffing van den nachtarbeid, terwijl do lieer Snapper nog mededeelde dat gestreefd zal worden naar verkrijging van uniformiteit, waarbij om 5 uur dc grootbedrijven uitgezonderd met bakken zal kunnen worden begonnen, zulks zon der dat aan den nachtrust van de gezellen zal worden getornd. Dc conferentie werd hierna gesloten. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Wijziging en aanvullingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijswet. De Memorie van Toelichting zegt, dat ten aanzien van oen drietal punten wijzi- ging wenschelijk is gebleken Het ontwerp beoogt allereerst inlossing van dc belofte door den minister bij de behandeling der Rijksbegrooting voor 1930, Hoofdstuk VI, gedaan. Voorts aanvulling van art. 7 der wet, dat bepaalt wie aan openbare of uit open bare kassen gesubsidieerde bijzondere scholen, onderwijs mogen geven. In de derdo plaats wijziging van dc be roepsinstantie voor het onderwijzend per soneel. Eenvoudige intrekking van heb z.g. slo'p- arl-ikcl (art. 11 der wet van 28 Juli 1924) verdient naar het oordeel van den minis ter geen aanbeveling. Mot betrekking tot art. 85 zegt de mi nister, dat telkenmale beslist zal moeten worden of de behoefte aan de school in verhouding tot do daaraan verbonden ver hooging van Rijksuitgaven voldoende is gebleken. Op 31 December 1930 eindigt de termijn van 10 jaren, waarbij aan porsonen, niet in het bezit van bewijzen van bekwaam heid volgens art. 05, vergunning tot het geven van onderwijs is verleend. De verwachting dat iu deze periode voldoende bevoegde krachten gekweekt konden worden, is niet verwezenlijkt, in zonderheid geldt dit voor het avond-nijver- heidsonderwijs ten platlcnlaude. Do minister wil mede in verband met de toenemende vraag naar leerkrachten hierin voorzien, door in art. 7 eenc bepa ling op te nemen, dde blijvend mogelijk maakt, aan niet of niet geheel bevoegden telkens vooi' den tijd van één jaar de be doelde vergunning te verleenen. Effectenfirma te Goes in moeilijkheden. Naar „De Zeeuw" meldt heeft L. F. Roos, cassicr en commissiounair in effecten te Goes, Maandag zijn betalingen gestaakt. Hij zou voornemens zijn surséance van betaling aan te vragen. De slachtoffers worden voornamelijk gevonden in do krin gen der R. K. boeren en commissionnairs. De firma Roos is van 1 Augustus 1919 to Goes gevestigd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1