UIT DE OMGEVING MAANDAG 16 JUNI 1930 ut LEIDSCHE COURANT GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Ernstig motorongeval te Nijverdal. Een doode en een gewonde. Zaterdagavond is de heer H. de Jong, chef-bakker aan de Coöperatie „Ons Be lang" te Nijverdal nabij Lochem, met zijn motorrijwiel op een teerwagen gereden, welke aldaar aan den kant van den weg stond. De heer De Jong werd evenals zijn metgezel, de heer Davids1, welke ach ter op den duo had plaats genomen, van den motor geslingerd. Nadat De Jong eerst zijn duo-rijder had geholpen, welke in bewusteloozen toestand verkeerd, gaf hij zelf na ongeveer een half uur den geest. Het bleek, dat hem het stuur in het onderlijf was gedrongen. Naar de „Mndmrg." verder verneemt, werd De Jong naar het ziekenhuis over gebracht. De toestand van den duo-rijder D. werd redelijk goed geacht. Deze liep verwondingen op aan het gezicht. De verslagenheid in het dorp was Zondag morgen bij het vernemen van deze droeve mare algemeen. Omtrent de oorzaak van het droevig ongeval tast men tot heden nog in het duister. Motorrijder geslipt. Door een autobus gedood. De 30-jarige belasting-ambtenaar H. v. d. Water, wonende te Waddinxveen en werkzaam op ^ïet kantoor te Gouda, is, na op den slechten Breedeweg te Moer- copelle een autobus van den dienst Rot terdamBoskoop gepasseerd te zijn, door een grinthoop geslipt. De man kwam te vallen en kreeg van de achter hem ko mende bus een zoodanigen klap met een der wielen tegen het hoofd, dat hij ter stond dood was. Het slachtoffer, wiens lijk de politie in beslag nam, laat een nog jeugdige vrouw achter. De chauffeur der bus heeft aan het ongeluk geen schuld Motor tegen een huis. Vrijdagavond heeft in de Hoofdstraat te Tilburg een ernstig ongeluk plaats ge had. De 24-jarige motorrijder W. J. v. H., die het signaal van twee voor hem. uitrij dende wielrijders niet tijdig gezien had, week links uit. Hij kwam met zulk een kracht tegen een woning aan, dat de deur 1.50 M. uit de scharnieren vloog. De duo rijder F. L. werd op het trottoir geslingerd en bekwam een zware schedelbreuk. De mo torrijder werd licht gewond. De motor is zwaar gehavend en door de politie in be slag genomen. Tram uit Deventer tegen open hefbrug gereden. De sneltram der Tramwegmaatschappij ZutphenEmmerik, die om 8.05 uit De venter vertrekt, is. gisterenmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de tram, waarin een 20-tal passagiers wax-en ge zeten, het station nabij het Pothoofd had verlaten, zag de machinist plotseling, dat' het onveilig sein, (een roode vlag), ten teeken dat de groote heflbrug nabij de gasfabriek open was, was uitgestoken. Hij remde uit alle macht, doch kon niet ver hoeden, dat de tram met kracht door de ijzeren afsluitboomen reed en tegen de gedeeltelijk geopende brug aanreed. De schok was hevig en de schrik van de passagiers groot. De machinist, de heer Joh. Lammerse uit Doetinohem, bekwam een hielbreuk en een vrij ernstige hoofd wonde. Hij kon, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, per auto naar zijn wo ning te Doetinohem vervoerd worden. Enkele passagiers bekwamen lichte ver wondingen. „De Crt." Door den trein overreden. Gisterenmorgen ontdekte een spoorweg arbeider op de IJsselbrug nabij Zwolle het lijk van een onbekenden Duitsoher. Gisterennacht moet hij zich op de lijn te slapen hebben gelegd en overreden zijn. Het hoofd was van de romp gescheiden, HET NOODWEER BOVEN ZEVENBERGEN. Een schade van twee en halve ton. Omtrent heb noodweer, dat Donderdag avond boven Zevenbergen woedde verne men wij nog het volgende: De schade blijkt veel grooter .te zijn dan aanvankelijk gedacht werd, 600 a *700 H.A. land heeft van den hagelslag zwaar gele den, terwijl 100 a 150 H.A. land- en tuin- bouwgewassen totaal vernield zijn. Zondag heeft reeds een commissie met den rijks- land boxxwconsulent. Heuzinga én den rijks- tuinbouwconsulent van Gogh een ruwe schatting gemaakt, waarbij is gebleken, dat er voor ongeveer 2 a 2 1/2 ton schade is. De burgemeester heeft re-geerings- hulp ingeroepen en den minister van Biix- nenlandsche Zaken en Landbouw en den commissaris der Koningin in Noord-Bra bant verzocht, de zaak in oogenschouw te komen nemen. De meeste getroffenen zijn niet verze kerd. De eerste nieuwe Hollandsche haring aan H. M. de Koningin aangeboden. Zaterdagmorgen is de eerste nieuwe Hollandsche Maatjesharing aan H. M. de Koningin aangeboden. Deze haring was aangevoerd door den stoomlogger VI. 84, schipper G. van der Snoek van de F. J. Pot Vfeardingen en door den oppcrkeurmecs- ter van. zoodanige uitstekende kwaliteit bevonden, dat zij goedgekeurd werd om de Koningin aan te bieden. ZWARE FABRIEKSBRAND TE ROOSENDAAL. Schade f 450.000. Gisterennacht te omstreeks vier uur brak een zware brand uit in de magazij nen, fabriek en opslagplaatsen van de Tabakskerverij en Koffiebranderij J. A. Laane, aan de Groote Markt te Roosen daal. De brand werd ontdekt door eenige spoorwegarbeiders, die onmiddellijk de directie waarschuwden. Het bleek toen, dat de sorteerderij, die in het achterste gedeelte van de fabriek is gevestigd, in lichte laaie stond. Oogexxblikkelijk is het eigen materiaal van de fabrieksbrand- weer verschenen, terwijl de plaatselijke brandweer werd gealarmeerd. Het mate riaal bleek echter niet al te best te zijn en het duurde geruimen tijd voo water kon worden gegeven. Het bleek n.h, dat de apparatuur der motorspuit niet paste op de brandikranen, zoodat van de wa terleiding geen gebruik kon worden ge maakt. De slangen werden toen naar een in de nabijheid liggende vijver geleid. In het gebouw lagen enorme voorra den tabak, koffie en thee opgeslagen. De fabriek is een filiaal van de fabriek van de firma Laane, die in Essohen is gevestigd. Aangezien de weg naar Es- schen wegens herstel-werkzaamheden voor het verkeer is gesloten, waren alle voor raden te Roosendal opgeslagen. Er ont wikkelde zich een ontzettende hitte, die het bijne onmogelijk maakte, den brand te naderen. Daar de brandende fabriek gevaar opleverde voor de daarachter ge legen woon- en winkelhuizen aan dc Zuid zijde van de Groote Markt, werden de bewoners gewaarschuwd, terwijl men vanaf de daken van het warenhuis van de firma Braat en der firma Bisehot natgehouden De spuitgasten moesten we gens de geweldige hitte ook zelf worden natgespoten. De inventaris van het aan de Groote Markt gelegen kantoorgebouw en van het bij de fabriek behoorende woonhuis werd in veiligheid gebracht. De eene voorraad na de andere werd door het vuur aangetast. Spoedig be reikte de vuurzee de machinekamer, de koffiebranderij, de machinale tabaks- drogerij en de kerverij. Te ongeveer vijf uur achtet men het gewenscht de brand weer uit Bergen-op-Zoom om assistentie te verzoeken. In 20 minuten was deze onder leiding van commandant Asselbevch en burgemeester Brom ter plaatse. Het ergste gevaar was toen geweken. De Ber- gen-op-Zoomsche brandweer pakte het vuur krachtig aan. Aan de brandweer van Breda, die eveneens was gewaar schuwd, werd bericht gezonden, dat ver dere assistentie niet meer noodig was. Te ongeveer zes uur stortten de groote ma chines met donderend geraas naar bene den. Gevaar voor uitbreiding was toen geweken, zoodat met de nablusscking kon worden begonnen. De schade wordt geschat op f -130.00.—. Alles was op beurspolis verzekerd. De ta bakskerverij zal bij een bevriende finna ter plaatse worden voortgezet, terwijl de rest van het bedrijf voor den duur der herstellingswerken naar do fabriek tc Es- sc'hen wordt overgebracht. Verdronken. Vrijdagavond na afloop der werkzaam heden op de fabrieken te Waalwijk gingen eenige jonzens zwemmen in de Nieuwe Maasmond bij het stoomgemaal, waarbij de vijf-en-twintig-jarige K. van der Schans in de diepte verdween en verdronk. Dit is reeds het tweede kind dat dit gezin door verdrinking verliest. Uit het water aan den Zuidwal te 's Gravenhage is Zaterdagmiddag het lijk opgehaald van den vijf-en-zeventig-jarigen J. C., wonende in de Van Ostadestraat-. Vrijdagavond is uit de Trekvliet te 's Gravenhage opgehaald het lijk vau den vijftig-jarigen H. uit de Van Bassenstraat. Onder Delfzijl is het twee-jarig kind van den heer F. verdronken. Zaterdagmiddag is het zeven-jarig jongetje v. B. bij de Scheepmakerij te Delft in het Sckie gevallen. Na ongeveer een uur dreggen werd het lijkje door de politie opgehaald. De zeventien-jarige A. K. uit Deven ter is Zaterdag bij het zwemmen in een kolk verdronken. Donderdagochtend is uit dc Binnenha ven te Scheveningen opgehaald het lijkje van den G-jarigen G. de Br. uit dc Bok- kiiigslraat, die sinds 5 dezer vermist werd. Gistermorgen is de 16-jarige Dijkstra uit Overdinkel in de Dinkel verdronken. Hij was met zijn broer en een zekere A. do Leeuw aan het baden. De beide broers konden niet zwemmen. Plotseling begaf een hunner zich te ver van de kant en kwam in levensgevaar te verkeeren. De Leeuw, een goed zwemmer, wist hem te redden. De andere echter, die zijn broer eveneens te hulp was geschoten, is ver dronken. Te Eindhoven heeft gisterenmiddag een droevig verdrinkingsgeval plaats ge had. Een viertal jongelui maakten een roeitochtje op de rivier De Dommel. Zij roeiden stroomopwaarts. Ter hoogte van' den Gennepschen watermolen geraakte de boot. in een draaikolk, met het gevolg, dat zij water schepte en zonk. Alle vier inzittenden, namelijk de ge broeders Corn, en Joh. Jolie, J. van Amelsvoort en Hub. Bongenaars raakten te water. De 21-jarige etaleur Coru. ^olio wist als goed zwemmer spoedig den wal te bereiken, daarbij zijn jongeren broer, den 13-jarigen Joh. Jolie, mede reddend. Ook de 15-jarige Van Amelsvoort zwom naar den oever, doeh de 18-jarige Hub. Bongenaars, leerling aan het St. Joris- colegc te Eindhoven, verdween in de diep te en kon niet meer gered worden. Poging tot doodslag. De mijnwerker van N. te Hensbroek is gevankelijk naar Maastricht overgebracht wegens op L. en B. gepleegde poging tot doodslag. Moordaanslag te Heerlen. Toen J. Vrijdagmiddag in de deur van zijn woning in de Schandelerstraat te Heerlen verscheen, losten de passeerende gebroeders V. twee schoten uit een revol ver. J. vluchtte naar binnen en de schoten I troffen geen doel. Later werden de gebroe ders door de politie in de Stationsstraat aangehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat de inbeslag genomen revolver nog drie onafgeschoten patronen bevatte. De gebrs. V. zijn naar Maastricht over gebracht en ter beschikking gesteld van de Justitie. BU1TENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Bij de feestelijke opening van een nieuwe brug. Vrijdag werd de nieuwe brug over de rivier Jiu, nabij het dorpje Plopsor in het Roemeenscke district Gorji, feestelijk ge opend. Toen de menigte zich over de brug be gaf, bezweek deze plotseling en een groot aantal personen viel te water. Tot nu too werden tien personen vermist, die vermoedelijk allen verdronken zijn. Vier kinderen verbrand. In Stanitz bij Rauden brandde de wo ning van een mijnwerker af. Hierbij kwa men vier kinderen om het leven, terwijl de vrouw en twee kinderen ernstige verwon dingen bekwamen en naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. De moeder is blijkens nadere berichten, aan de opgeloo- pen kwetsuren overleden. De vader, een mijnwerker, was toen het ongeluk gebeurde, met deii nachtploeg in de mijn afgedaald. Zijn broer wordt ern stig verdacht, uit wraak over een z.i. on rechtvaardige verdeeling van een erfenis, het huis in brand te hebben gestoken. I De bliksem in een mitrailleurs-compagnie. Volgens bericht uit Stockholm is Vrij- i dagavond, tijdens een velddienstoefening in de nabijheid van Linköping, de bliksem ingeslagen in een mitrailleurs-compagnie. Een kapitein werd gedood, 2 luitenants en 4 soldaten werden gewond. Onweercatastrofe in Zuid-CHili. In Zuid-Chili heeft het hevig gestormd. In verscheiden plaatsen is groote schade veroorzaakt. Ook de stad Valparaiso heeft van het noodweer t» lijden gehad. Tot nu toe heeftr "men acht slachtoffers kunnen vaststellen. Bij Puerto Constitucion moet het stoomschip Lagunas met man en muis zijn vergaan. TORNADO IN WISCONSIN. Üit Eau Clair (Wisconsin) wordt gemeld: Ten gevolge van een tornado, die alhier heeft gewoed, zijn meer dan 100 personen gewond, van wie velen zwaar. De aange richte schade is groot. Ook het zuidelijk deel van Minnesota is door stox*m geteisterd, waardoor groote schade is aangericht. Een persoon werd te St. Paul gedood en velen gewond. Familiedrama's. Te Prenenzlau heeft de 33-jarige arbei der Gesto Schmidt zijn 32-jarige vrouw, zijn 9 en 4-jarige dochtertjes en zijn 2-jarig zoontje met een zakmes vermoord. De 13- jarige zoon, die door het gegil van zijn moeder wakker was geworden, is er in ge slaagd te ontkomen, nadat zijn vader hem tot op straat had vervolgd. Na zijn gruwelijke daad heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Het motief vaxx de daad is jalouzie. Te Miinchen heeft een werkbaas zijn vrouw en zijn twee zoons doodgeschoten en daarna zichzelf een doodelijk schot toe gebracht. Een mislukte muiterij. Uit Manfield wordt gemeld: Vijftien honderd gedetineerden trachtten in de ge vangenis tot muiten over te gaan, doch traanverwekkende bommen, door de be wakers geworpen, deden de poging xxxisluk- ken. De cri§is in den Franschen wijnbouw. De bonden van Fransche wijnboeren heb ben Vrijdag te Narbonne een protestvev- I gadcring gehouden. In verband met de crisis in den wijn bouw verlangen zij verhooging van de in- I voerrcchten, een verbod voor den invoer van wijn uit Algiers, en vermindering van de wijnbelasting. Teneinde dezen eischen kracht bij te zet- j ten, is besloteix, dat alle afgevaardigden en senatoren, leden der provinciale staten en gemeenteraden in het wijnbouwgebied, op 30 Juni bij wijze van protest hun axxxb- ten zullen xxeerleggen, ixxdien de regeering cle eischexx niet terstond inwilligt. Ten slotte trokken dc betoogers naar het godonkteeken der bij den opstand der wijn- j boeren in 1907 gevallenen, waar kransen werden neergelegd. HET INSTITUUT STAD EN LANDSCHAP. Officieele ontvangst ten Gemeentehuize. Zaterdag hield het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Hoiland zijn eerste algemeenc vergadering in hotel ,.du Rhin" te Katwijk. Dit Instituut stelt zich ten doel de be vordering van de schoonheid en de in standhouding, ixxdien dit volgens de heden- daagsche begrippen gewenscht. is, va-n het aesthetisch, archeologisch en historisch wa-ax'devolle der Zuid-Hollandsche ge meenten, in den meest uitgebreiden zin van het woord. Aan de door dit instituut benoemde schoonheidscommissie, bestaande uit 12 architecten en andere vooxaaxistaaxide per sonen uit de bouwnijverheid is de beoor- deeliixg opgedragen van de bij het Dage lijks bestuur ingediende bouwteekeixingen. Des namiddags te half vier bereidde hét gemeentebestuur de deelnemende le den een officieele ontvangst in de Raads zaal. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op wethouder Dubbeldam, de raads leden Huoting en. v. Tongeren, do gemeen tesecretaris de heer D. C. O. Boekhoven, en de hoofdopzichter van Gemeentewer ken de heer W. Verloop. Allereerst werd het woord gevoerd door den Burgemeester mr. dr. J. Schokking. Spr. begon met de leden van Stad en Land een hartelijk welkom toe te roepen bij hun bezoek aan onze gemeente. Op uw rond gang door de gemeente zult u wel bemerkt hebben, dat er hier verbeterd moet en kan worden. Ook het gemeentehuis, waarin wij ons thans bevinden, zal u daarvan wel overtuigen. De oprichting van uw instituut behoort tot de nieuwe verschijnselen van dezen tijd. We hebben een commissie voor Mo numentenzorg, die het oude tracht te be waren en zoo is het geen wonder, dat er een instituut is gevormd, dab tracht, dat ook bij nieuwbouw de eischen van schoon heid niet uit het oog wordt verloren. Ook wij hebben gevoeld de noodzakelijkheid, dat bij den aanbouw van nieuwe panden aan zekere welstandseischen moet worden voldaan. Maar dat is juist het moeilijke punt. Men moej trachten zooveel mogelijk een harmonisch geheel te krijgen. Er zijn algemeene normen waarnaar men zich heeft te richten. Nu is ons volk nogal coxx- servatief eix vraagt spoedig: maar waarom moet het nu anders dan vroeger? Dat moe't worden geleerd. Daar moet men oog voor krijgen. Veel hangt in dezen af van de wijze van optreden van het in stituut. Ons volk is wel vatbaar voor goe den raad. Maar als het wordt een dwin gend. opleggeix met gezag, komt er natuur lijk verzet. Dc taak, die gij verricht, is vaxx groot, belang en als de arbeid ïxxet tact geschiedt, zulleix zeker vele botsingen verxnedexx kunixen worden. Als er rekexxing gehoudeix wordt, dat. er veel verschil is van opvatting en snxaak zal leiding zeer wel mogelijk zijn en wordt door u een uit nemend werk verricht. Hierna nam het woord mr. K. P. van der Manclele, voorzitter van Stacl en Land. Spr. dankt allereerst voor de vriendelijke woorden van ontvangst. Wij zijn hier ge komen omdat er veel is te zien. En wij hebben veel gezien ,o.a. de karakteristie ke oude kerk aan de Boulevard, en het oude, schilderachtige Katwijk aan den Rijn. Maar er was xxog een andere reden om naar Katwijk te komen. Sliedrecht. was de eerste gemeente, die zich bij ons jonge instituut, aansloot, maar Katwijk was het, die in het eerste jaar het grootste aantal teekeningen inzond, n.l. 47. En daarom hebben we besloten onze eerste alg. ver gadering hier te houden. Spr. zegt, dat het niet de wensch is van het instituut om te bedillen, maar om te dienen. Wij hebben gevi-aagd of men aanmerkingen had. En nu hebben we zoo even een aanwijzing, een aanmoediging gekregen om tactvol op te treden. Wij zijn daarvoor heel dankbaar. Wij moeten onzen weg nog banen. Wij willen trachten om te behouden een rustige, nationale bouw, die ons volk ook vroeger eigen was. Niet de grillige constructies, die men thans soms ziet. Hierna verzocht spr. den secretaris aan den burgemeester het eerste exemplaar van liet eerste jaarverslag aan te bieden. Met het ronddienen van .de eerewijn werd de officieele plechtigheid gesloten en bleef men nog eenigen tijd bijeen. OEGSTGEEST. Electrificatie. De bewoners van Riju- zichtweg en Rijnsburgerweg (Bazar) wa- ren door B. en W. uitgenoodigd voor een vergadering en te bespreken de mogelijk heid tot het aanleggen van elec. kabel voor licht en kracht voor dat gedeelte van de gemeente. Deze bijeenkomst wei'd ge houden in het veilinggebouw „Flora" en werd door vele belangstellenden bezocht. Burgemeester van Gerrevink leidde de vergadering en sprak bij de opening zijn vreugde uit over de groote opkomst. Spr. zette daarna het doel der vergadering uit een. Door eenige bewoners werd destijds het verzoek gedaan om tot electrficatie over te gaan. B. en W. hebben deze kwes tie bespi-oken en zijn overtuigd dat elee- triciteit ovor licht en kracht ononbbeerlijk zijn voor de verdere bloei en ontwikke ling van de gemeente. Vervolgens behan delde spr. de verhouding van de gemeente tot. de lichtfabrieken. De lichtfabrieken eischen garantie voor het afnemen van een bepaald aant-al K.W.U. Deze garantie stelt zij aan de afnemers. Oegstgeest heeft als gemeente daarbij in zeker opzicht geen belang doordat zij geen bedrijf heeft. De besprekingen die hier worden gehouden en door B. en W. zijn voorbelde id zijn in 't belang vaxx de bewoners van dit gedeelte van de gemeente. Dezelfde voorwaarden die hier worden gesteld hebben ook andere gedeelten der gemeente moeten aanvaar den. Het. is nog niet ovorgekomen, dat meix heeft, moeten bijbetalen. Steeds heeft mcix aan de verplichtingen voldaan. Aan den Morsch was het verbruik het eerste jaar reeds veel grooter dan het bepaalde aantal K.W.U. De lichtfabrieken eischen voor dit gedeelte een gax-axitie van 3600 voor 108 perceëlen d.i. ongeveer 30 per perceel. Ixidiexx echter dezen a-vond niet voldoende wordt "ingeteekend zou spreker willen voorstellerx een commissie te be noemen tot uitwerking dezer plalnnen. De héér Vex-kuylen dankte den burgemeester voor de gegeven uiteexxzetting en zijn me dewerking. De heer v. d. Meij infoxuneerde of er ook muntmeters in gebruik zijn voor electriselx licht, welke vraag ontkennend werd beantwoord. Wethouder Zandbergen gaf nog een uitlegging betreffende de elec trif icatie aaxx deix Hooge Morsch. Vervol gens werd de gelegenheid gegeven te teekenen voor het garantie-stroomverbruik waarvan door bijna allen werd gebruik ge maakt. Voor de niet-aanwezigen zal nog gelegenheid gegeven worden texx Gemeen- tehuize. De burgemeester daxxkte de aaxx- wezigen voor hunne tegeixwooi'digheid en de aangename besprekingen. Spr. zegde van zijn kant alle medewerking toe. Hier na sluiting. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert niet Woensdag 18 Juni doch Dinsdag 24 Juni. Autozegening. Men verzócht ons er op te wijzen, dat aan de autozegening die a.s. Zondag 22 Juni plaats heeft, ook kan worden deelgenomeix door eigenaars van auto's of motorrijwielen van andere ge meenten, mits men zich tijdig aanmeld. TIJDENS HET GEWELDIG ONWEER BOVEN ZEVENBER GEN, zijn vele kweekerijen door zwaren hagelslag zwaar geteis terd. Hoe de bloemkool er na den hagelslag uitzag.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2