21ste Jaargang MAANDAG 16 JUNI 1936 No. 6618 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e £cicbelte DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Een goede zijde. De o li e e n i g h e i d, die is ontstaan over de verdeeling van den radio-zendtijd, is op zichzelf volstrekt niet een feit, waar over wij ons kunnen verheugen. Nog veel minder kan ons verheugen de w ij z e, waarop die oneenigheid tot uiting is gekomen. Toch is er aan dien radio-slag ook een lichtzijde. Een lichtzijde, waarop P. K. in den „Katholieke Radio Gids" wijst, bij een be spreking over het radio-debat in de Twee de Kamer. „Door de beslissing in de Kamer is op nieuw komen vast te staan: le. Dab de overgroots meerderheid van het Nederlandsche volk niets weten wil van kleurloosheid, algemeenheid, neutra liteit of hoe men beginselloosheid ook noemen wil; 2e. Dat de dagen voorbij zijn, waarin een liberale pers het maar te vertellen had, wat eigenlijk neutraliteit was; duide lijker dan ooit is gebleken, dat deze pers* hoe machtig ze ook schijnt, de publieke opinie niet achter zich heeft; 3e. Dat een strijd als nu werd uitge vochten, beslist verloren ware geweest, indien de rechterzijde en de socialisten niet hadden beschikt over een eigen, sterke pers, die voortdurend informatief kan op treden. Gemis aan een eigen sterk orgaan, handicapb vooral de C. H.-fractie. Bij haar leden wordt het gedachteleven in niet ge ringen omvang beinvloed door de liberele bladen. Wij verwijten niet, wij constatee- ren, hoe ontzaggelijk gevaarlijk 't is voor hi groep die staatkundig rechts staat, voortdurend geestesvoedsel van links te ontvangen. Gevolg is: een scheiding tus- schen innerlijk-Protestantsche princiep en uiterlijke, half-verliberaliseerde toepas sing. Het is een kwaal waaraan de Katholie ken zelf te lang geleden hebben, (en, zoo als in deze dagen blijkt, nog gedeeltelijk. Red. K. G.) dan dat wij goede vrienden er niet tegen zouden waarschuwen. Wil het Protestantisme in de toekomst in Neder land. een vormende beteekenis behouden, zooals positieve Protestanten dat wen- schen, dan mogen zij wel zorgen, zelf hun menschen te vormen inplaats dit over te laten aan de vrijzinnige pers." Tot zoover de „Katholieke Radio Gids" Vooral wat hier wordt gezegd over de beteekenis van de pers onder 2 en 3 is waard te worden overwegen Waard is te worden overwogen door alle Katholieken, welk 'n machtig middel voor de ontplooiing der Katholieke beginselen in het gezin en in de maatschappij zij kunnen bezitten in een goede katholie- pers! OOSTENRIJK. BEROERING IN HEIMWEHRKRINGEN. Majoor Pabst, de commandant der Oos tenrijksche Heimwebren, is gearresteerd en uit het land gewezen. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, dat majoor Pabst, Duitsch onderdaan is. Daar het niet aangaat dat hij zich als buitenlander in Oostenrijksche aangelegen heden mengt, is hij op grond van het Oos tenrijksche vreemdelingenrecht uitgewezen geworden. Heb besluit van een zoodanige actie te gen majoor Pabst schijnt eerst in de laat ste dagen te zijn genomen. In ieder geval is de actie stipt geheim gehouden, daar het bericht over zijn verbanning als een groote verrassing uit de lucht is komen vallen. Naar wordt gemeld is majoor Pabst met zijn vrouw naar Italië afgereisd. DUITSCHLAND HET DUITSCHE BEZUINIGINGS- PROGRAM. Het Duitsche rijkskabinet heefo thans een bezuinigingsprogram uitgewerkt, het welk bij den Rijksdag zal worden inge diend. Dit program omvat, volgens de „Tel.", de volgende punten. 1. Gedurende een periode van vijf jaar zullen geen nieuwe ambtenaren worden be noemd. 2. Verlaging en geleidelijke opheffing van alle bestaande plaatselijke ambtenaarstoe- 3. Verkorting van het verlof. 4. Ontslag van"vrouwelijk personeel in geval van huwelijk. 5. Bij de bepaling van het pensioen zal de wachtgeldtijd niet meetellen. 6. Verhooging van de ouderdomsgrens van 65 tot 6S jaar. 7. Vermindering van het pensioen en vervallen van weduwenuitkeering, indien de weduwe een eigen salaris of pensioen geniet. S. Een algemeen verbod van salarisver- hooging voor heb rijk, de landen en ge meenten, waarbij de rijksminister van Fi nanciën het recht verkrijgt de salarisrege- lingen der gemeenten te controleeren. ENGELAND DE CRISIS OP MALTA. Lord Strickland, do eerste minister van Malta, zal zich naar Londen begeven, om met den Engelschen minister van Koloniën van gedachten te wisselen over het politiek- godsdienstig conflict op het eiland. ITALIË TURATI OVER DE OPVOEDING DER MEISJES. De secretaris-generaal der fascistische partij, A. Turati, krijgt in den „Osserva- tore" een pluimpje, wijl hij bij de uitrei king van de bewijzen van lidmaatschap aan 1200 nieuwe, jonge fascisten uit Rome cn de Romeinsche provincie in krachtige be woordingen protesteerde tegen de onze dige mode en overdreven danspartijen. Turati hield een toespraak tob de jonge fascisten, waarin hij er allereerst op wees, dat zij een groot verantwoordelijkheidsge voel en een grooten famiiiezin moesten heb ben. Daarna kwam Turati te spreken over de sport der vrouwelijke jeugd. Bij de licha melijke vorming der meisjes, zeide hij, moet men er steeds naar streven, tevens de vrouwelijke bescheidenheid, harmonie en gratie in haar te vox-men. Met alle kracht moet men zich tegen een vermannelijking der meisjes verzetten. Steeds had hij yoorgesteld, de jonge meisjes hoofdzakelijk de tennissport te la- ben beoefenen, die haar in alle opzichten past. Toch had hij hierbij veel tegenstand ondervonden van den kant der ouders, dio echter zeer dikwijls wel genoegen namen met een alles behalve zedige kleeding hun ner dochters en toelieten, dat zij naar wufte danspartijen gingen, niet enkel openbare, maar ook particuliere. Turati veroordeelde in strenge bewoor dingen deze z.g. dansgelegenheden, die op de volksmoraal een verderfelijken invloed hebben. FINLAND ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE IN FINLAND. de verscherping van den bui- tenlandschen politieken toestand is de Finsche Rijksdag tegen 1 Juli in buiten gewone zitting bijeengeroepen. De auto riteiten te Helsingfors en Uleaborg zijn gemachtigd, het drukken van communisti sche dagbladen en periodieken voorloopig te beletten, zulks in het belang van dc binnenlandsche orde en veiligheid. PALESTINA EEN ALGEMEENE STAKING TE JERUZALEM. Te Jeruzalem is een algemeene staking der Arabieren aangekondigd als protest tegen de terechtstelling van 3 Arabieren, die in verband met de onlusten van ver leden jaar ter dood zijn veroordeeld, welke terechtstelling op Dinsdag a.s. is bepaald. BRITSCH-INDIE NIEUWE BOYCOTBEWEGING IN BRITSCH-INDIE. Het Nationaal Congres te Bombay fc Vrijdag, in weerwil van het verbod van den gouverneur van Bombay, een nieuwe groo te boycot-campagne begonnen tegen de spiritualiënwinkels in heb stadskwartier der katoenfabrieken. Twee duizend vrij willigers stelden zich voor heb uitvoeren van deze actie beschikbaar. Vrijdag wer den 250 posten uitgezet voor ongeveer 120 buitenlandsche en Indische drankzaken, met het bevel, zich voor de arbeiders op de straat te werpen wanneer dezen aan heb verzoek, om niet naar binnen te gaan, geen gevolg zouden geven. In het algemeen is dit echter niet noodig geweest. De mees te arbeiders bleven van zelf, of na het eerste verzoek, dat tot hen gericht werd, buiten de drankwinkels. De militaire autoriteiten te Bombay hebben dringend om militaire versterking gevraagd en 500 man zijn onmiddellijk uit Secunderabad en Poona naar Bombay ge zonden. Bij dc onlusten in het doi*p Khaira, waarbij de politie van haar vuurwapenen ge-bruik maakte, werden 11 personen ge dood en verscheidene gewond. Te Tindivanam, 75 mijl ten Zuid-Westen van Madras, kwam het gisteren eveneens tot ernstige onlusten, toen twee volgelin gen van Gandhi de bevolking opwekten heb zoutmonopolie te overtreden. De po litie wilde beide vrijwilligers arresteeren, doch werd toen door de menigte aange vallen met stokken en steenen. De orde kon pas weer hersteld worden, nadat ver sterking was gearriveerd. Twee Britsche vliegers gedood. De Britsche minister van Luchtvaart maakt bekend, dat Vrijdag twee vliegers bij een ongeval met een bombardements vliegtuig te Koliab bij Pesjawar in Britsch- Indië zijn gedood. CHINA CHINEESCHE COMMUNISTEN MAKEN EEN NIEUWE VEROVERING. Twee duizend communisten hebben de ijzermijnen van Taijek bezet. Zij hebben de Chineesche wacht van 600 man gevangen genomen. Communisten hebben eveneens de haven Hwang Sjikang bezet. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zaterdagmiddag was Hillogoni in feest stemming. Dat toonden de vele vlaggen, die vroolijk wapperden van vele woningen, dat toonden de feestelijk beierende tonen der St. Josephklokken, daartoe droeg bij de fraaie eerepooxt, opgericht voor den hoofdingang van het Godshuis. Geen won der: Roomsch Hillegom ging uiting geven aan zijn blijdschap over het feit, dat een zijner plaatsgenooten na het II. Priester schap te hebben ontvangen in do St. Bavo, naar zijn geboorteplaats kwam, om in zijn parochiekerk zijn eerste Plechtig Dank offer aan God op te dragen; dab toonden in het bij.zonder de parochianen van pas toor van Leeuwen, waar het een der hun nen gold. Begunstigd door mooi, zonnig zomer weer arriveerde de weleerw. heer J. M. Groot met zijn ouders uit de Bisschops stad. en nam zijn intrek in het ouderlijk huis. Heerlijk gekozen was de dag van 15 Juni: Feest der Allerheiligste Drieëenheid samenvallend met het Aanbiddingsfeest der Kerk. Dus in dubbelen zin een rijke, sublieme versiering van hoogaltaar en priesterkoor, met fraaie vaandels in het schip der kerk. Alles zette luister bij aan de groote plechtigheid, die te 10 uur ging gebeurendo eerste Plechtige H. Mis, door den neomist op te dragen. Geen wonder, dat hot ruime kerkgebouw meer dan vol was, dat het zangkoor, versterkt zou too- nen, den priesterjubel te vergrooten. Klokke tien begon het Officie. De nieuwe priester werd geassisteerd door den wel eerw. heer A. Verhaar, kap. der parochie als presbyter-assistens, door den diaken- plaatsgenoot P. J- Koop als diaken, door den weleerw. heer Stroet, kap van Zilk als sub-diaken, door zijn broeder, den eerw. heer J. Groot als ceremoniaris. In het priesterkoor hadden plaats genomen den hoogeerw. heer Kan. Ebbinkhuizen, oud regent van Hageveld en kanunnik van het Kath. Kapittel, de zeereerw. heer pastoor Groot van Overschie, oom van den neo mist, de zeereerw. heer B. van Leeuwen, pastoor der parochie, de weleerw. zeergel. heer Lauwrier van Heemstede en de wel eerw. heeren G. J. Morsch van Zaandam, oud-kapelaan der parochie, J. van der Lin den, plaatsgenoot en J. Verhaar van St. Martinus. Voor deze Hoogmis zette het koor in heb „Veni Creator" van Kornmuller, ge volgd door de 3-st. Mis „Lauda Sion" van Hub. Cuypers. Na het Evangelie beklom de weleerw. heer Lauwrier den kansel om de feestpre- dioatie te houden. De gewijde redenaar had tot tekst gekozen: „En zij verheer lijkten God, omdat Hij aan de menschen zulk een macht gegeven heeft". Li heer lijke bewoordingen schetste spr. het won der aan den lamme van het Evangelie, die genezing verwerft. naar ziel en lichaam, met als gevolg, dat het volk als verplet terd is van verwondering en in jubel los breekt, glorie brengend aan God, die zoo danige macht aan de menschen gegeven heeft. Eenzelfde jubel en dankbaarheid vervult ons hier op dit oogenblik, waar een der onzen, dien we gekend hebben van klein tob groot zulk een macht van God als priester ontvangen heeft. In de meest verheven taal en beelden schetst de predikant dan de macht van den pries ter, welke we nimmer volledig kunnen begrijpen, omdat we God zouden moeten begrijpen om zulks te vermogen. Do pries ter vergeeft de zonden, ja op het woord van dit menschenkind hernieuwt Christus zijn Calvarie. Vervolgens stelt spr. de vraag: waarom heeft God dit gedaan en het antwoord daarop is slechts dit: Zijn liefde; Hij immers wilde van ons weg, zonder priesters? Tenslotte sprak de pre dikant den neomist toe, die zijn ideaal be reikt heeft, wijst hem op de desillusies van zijn mooi, maar moeilijk priestcrwerk, verzekerend dat wij met ons gebed bij hein zullen blijven; gelukwenschend de ouders met dezen gebencdijden dag, kopend, dat anderen zijn voetstappen zullen drukken, sluitend met een felicitatie aan dc parochie en er op wijzend, hoe hier zichtbaar is, dat God heb volk stoffelijk en geestelijk zegent dat zijn priesters eert, aansporend tot ge hoorzaamheid om in dank en jubel met den neomist heb H. Offer voort te zetten. Plechtig was als immer het oogenblik, waarop de ouders, broeders en zusters, bloedverwanten en vrienden voor dc eerste maal de H. Communie uit de handen van den jeugdigen priester mochten ontvangen, terwijl het koor het onvolprezen „Jesus, dulcis memoria" onberispelijk devoot uit voerde. Na de II. Mis werd keurig gezon gen de Priestercantate van Dobbelsteen (3-stemmig). Des middags van 2 tot half 4 werd re ceptie gehouden in de lief versierde pa tronaatszaal, waar honderden persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden, waarbij ook gelegenheid bestond de fraaie cadeaux te bewonderen. Des avonds Plechtig Lof. Roomsch Hillegom heeft op waardige wijze uiting gegeven van zijn vreugde met dit zoo heerlijk feest. Speeltuin. Do Buurtvereeniging „Pa trimonium" hoopt Zaterdag 28 dezer den speeltuin in gebruik te nemen. Een cn ander zal op ecnigszins feestelijke wijze geschieden. Reeds is medewerking verkre gen van heb Speeltuin-knapen Fanfarecorps „Centraal" van Amsterdam. Aanbestedingen. Door het gemeente bestuur is aanbesteed de buitenverfwerken aan gemeente-eigendommen A.: de scholen, raming 550; B. ambtswoning v. Meer- beekstr., raming 125;. O. straatnaambor den, raming 240. Uitslag als volgt: Methorst en Zn. A. 685, B. 154, C. 120 (80 X 1-50); W. Bakker cn Zn., B. 225; A. van Oos- lerom, Amsterdam, A. 499.99, B. 199, C. 400, A. en B. 690; P. J. G. Quintus, Haarlem, A. 560, B. 130, C. 160, to taal 850. Gunning aangehouden. Voorts werd aanbesteed het leveren van: A. Brechcokes; B. Anthraciet 20-30; C. idem 30-50; D. nutskolen 50-80. Uitslag: A. Uilenzelf, A. 21.50, B. ƒ28.75, C. 29.75, D. f 20; Fa, J. Schoon- derbeek, A. 20.50, B. 32, C. 33, D. 18.50; N. de Groot, A. 21.20, B. ƒ29.75, C. f 30.75, D. 18.75; Hoenderbos, Haar lem', A. 21.50, B. 31, C. 32, D. 20. Gunning aangehouden. DE KWAKEL. Collecte. De speldjes-collecte, die Zondag 15 Juni j.l. gehouden werd ten- bate van den K.R.O. en waarbij 500 speldjes verkocht zijn, heeft opgebracht f 58.815. Een schitterende collecte, waar voor den parochianen dank gebracht wordt. Gemeenteraad. Op Maandag 30 Juni a.s. zal de Raad der gemeente Uithoorn des namiddags 2 uur in algemeene ver gadering bijeenkomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Duitsche'bezuinigingsplan. De leider der Oostenrijksche Heim- wehren gearresteerd en uitgewezen. BINNENLAND Een hulde aan den nieuwen Aartsbis schop te Utrecht (3e blad). Groote brand te Roozendaal (Gem. Be richten, 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken en gevallen van verdrinking (Gem. Berichten, 3do blad.). OMGEVING. Motorongeluk te Voorschoten. Twee dooden. (1ste blad). Eerste plechtige H. Missen (1ste, 2de en 3de blad). Encycliekmeeting te Wassenaar (3de blad). NOORDWIJK. Een ernstige botsing tusschen fietsers. Zaterdagmorgen had in de Molenstraat een aanrijding plaats tusschen twee jonge wielrijdster. Doordat in dezo straat een handwagen stond, was de passage niet al te breed en kwamen de juist daar voorbij rijdende wiclrijdsters met elkander ip botsing, niet het gevolg dat zij kwa men te vallen, in haar val de passeerend® mej. K. eveneens medenemend. Dez® kwam zoo te vallen, dat zij bewusteloos werd opgenomen. Het ergste was er ech ter aan toe de 15-jarige mej. W. v. W., die met haar voet tusschen frame on trap per bekneld, bleef zitten, niet liet gevolg dat zij een ernstige bcenfractuur opliep. Na behandeling door Dr. Coenraad* Nederveen werd het noodzakelijk geacht haar over te brengen naar liet St. Elifta- beths-Gasthuis te Leiden. NOORDWIJK AAN ZEE. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding i$ door den architect J. A. Knolemann te Oogstgeest he bou wen van een landhuis aan den Nieuwen Zeewpg te Noordwijk aan Zee gegund aan de aannemers-firma Gehrs. C. cn J. Verloop te Noordwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT. Het Raadhuis. Nu do schutting weg gebroken, het hek geplaatst en de trap met bordes haast gereed is, komt er plot seling veel meer gezicht aan het raad huis. Zijn er nu nog enkele menschen die het „toch een eigenaardig ding" vinden, zij zullen als alles afgewerkt en in orde gemaakt is, moeten getuigen dat het een mooi, grootseh gebouw is. Wit-Gele Kruis. Tot leden van de commissie inzake T.B.C.-bestrijding, in gevolge art. 6 van de statuten van het „Wit-Gele Kruis", zijn benoemd dc hecrcu A. A. C. M. van Ierscl, burgemeester, K. E. L. Wösten, arts, E. L. Horsthuis en K. J. Noy. Aanrijding. Zaterdag reed de lieer G. Bouwmeester met paard en wagen, ter hoogle van het huis der Gebr. v. Graven- geheel rechts van dén weg, in do richting van het dorp. Een hem tegemoetkomende vract'hauto, welke ook goed rechts reed, stak plotseling den weg over en reed het paard aan, dat een diepe wond aan de zijde opliep. Het paard werd door een veearts vebonden. Schade wordt door verzekering vergoed. Te water. Bij liet kecren op het smalle wegje langs de Lcidsche vaarl, ree ddo heer Van Dam niet zijn auto achteruit de vaart in. Hulpbiedendc han den slaap >n er spoedig in den drenke ling op heb droge te brengen. Autozegening. Gisterenmiddag om 5 uur had op het St. Victorterrein een auto zegening plaats. Hoewel het in hoofdzaak was voor auto's uit do gemeente Noord- wijkerhonb waren er ook enkelen uit Bloo- mendaal, Bennebroek cn Zandvoort. Er waren pl.m. 65 voertuigen. Het op- en af rijden der auto's, welke met vlaggetjes waren versierd, had veel belangstelling SAS3ENHEIM. Postkantoor. Gedurende het tijdvak 16 Juni1G October zal het post-, tele graaf- en telefoon-kantoor te Sasscnhcim op werkdagen worden opengesteld: voor den postdienst van 819.30, op Zater dag van 818; voor den telegraafdienst van 821; voor den telefoondienst door loopend; voor celgesprekken van 821.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1