KERKNIEUWS RECHTZAKEN Encycliek-Meeting te Wassenaar UIT DE RIJNSTREEK UIT DE PERS NED. OOST-INDIE FAILLISSEMENTEN MAANDAG 16 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. De stichiings-vergadering. Voorloopig bestuur. Te Utrecht werd de stichtingsvergade ring van bovengenoemde vereeniging ge houden. Groot was de belangstelling, de. genoodigde organisaties hadden voor het mcerendeel afgevaardigden gezonden, ter wijl verschillende schriftelijk haar volle me- dev. erking hadden toegezegd. Mgr. Prof. Dr. J.. H. Hoogvèld opende deze biieenkonist en herinnerde aan de voor geschiedenis dezer vereeniging. Het streven naar stelselmatige verzorging der geeste lijke volksgezondheid is reeds een wereld beweging geworden, getuige het internatio naal congres onlangs in Amerika gehouden. Door de verschillende Katholieke organisa ties wordt reeds uitstekend werk verricht, fedeiatieve samenwerking is echter nooit om in ondetiing overleg nog vruchtbaarder arbeid te kunnen leveren, en nieuwe inlia- tievcn te nemen. Het onlwerp-statuten werd na ampele besprekingen vastgesteld, een twaalftal vereenigingen verklaarde zich bereid tot de federatie toe te treden, waarna lot defini tieve oprichting werd besloten. De contri butie werd voorloopig vastgesteld op 10. per jaar. In het voorloopig bestuur, dat o.a. tot taak heeft de bisschoppelijke en koninklij ke bewilliging op de statuten te vragen, 'n centrale commissie te vormen en een huis houdelijk reglement te ontwerpen, werden gekozen: Professor Roels, Mr. L. Smit, Breda, Mr. Ummels, Den Bosch, C. Ter- wissoba van Scheltinga, Utrecht, Prof. W. Pompe, Utrecht en Dr. C. Kortenhorst, Vuclit, welke laatste tot secretaris werd benoemd. Een voorzitter zal nog nader wor den aangewezen. Priesterwijding in „De Posthoorn" te Amsterdam. De parochianen van de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (De Post hoorn) hebben het zeldzame voorrecht ge had de indrukwekkende plechtigheid te hebben kunnen bijwonen eener priesterwij ding. Te verheugender was deze gebeurtenis nu de wijdeling zoowel als de consecrator zoons waren der parochie, n.l. de eer waarde heer H. Koopman en Z. D. H. Mgr. W. Bouter. Te negen uur Zaterdagmorgen werd Mgr. Bouter, bisschop van Ncllore, de prachtig versierde kerk binnengeleid, voorafgegaan door een grooten stoet van geestelijken en onder de tonen van „Sacerdos et Pontifex een compositie van den organist der kerk, Fortunatus van Tulder, gezongen door het zangkoor dat onder leiding stond van ka pelaan P. v. d. Meer. Nadat Mgr. Bouter met de kerkelijke gewaden was bekleed ving de plechtigheid aan. Als troondiakens fungeerden prof. S. de Korte van het Groot-Seminarie te War mond en pastoor Th. Winkelman van de kerk van St. Willibrordus binnen de veste. Bij de H. Mis trad als presbyter assistens op pastoor J. Th. Lagerwey van de Post hoorn, als diaken fr. H. Nieuw enhuis O. F. M., neef van den neomist, en als sub diaken kapelaan J. H. Th. v. Woesik, van de St. Liduinakerk te Haarlem. Ceremo- niarius was kapelaan J. Mol. De overige functies werden vervuld door de kapelaans der parochie en door oud-studicgenooten van Mgr. Bouter (die, 35 jaar oud is en op Hageveld heeft gestudeerd). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal deze week Dinsdag en Vrijdag geen audiën tie verleenen. Het studentenrelletje in het Koninklijk Paleis. De Amsterdamsche Rechtbank behan delde de zaak tegen de beide Delftsche studenten A. A. M. de B. en A. H. B., ver dacht van huisvredebreuk. Zooals men zich zal herinneren waren de beide studenten op den avond na de Vars-ity (11 Mei) het Koninklijk Paleis aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal binnenge drongen. Zij hadden aangebeld en toen de portier mededeelde, dat het paleis niet te bezichtigen was, hadden zij hem opzij ge duwd en waren het paleis doorgeloopen. Tenslotte werden de beide „heeren" gear resteerd, nadat zij een ruit van het paleis aan de zijde van iN. Z. Voorburgwal had den vernield. Den studenten werd door den Senaat voor den tijd van twee jaar den toegang tot de Technische Hoogeschool ontzegd. Zoowel van de zijde van het publiek als van die van de balie bestond voor deze zaak veel belangstelling. Op de tribunes had een aantal Delftsche studenten plaats genomen. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Huysinga, terwijl mr. Massink het O. M. waarnam. Beide verdachten bekenden de ten laste gelegden feiten. Geëischt werd een gevangenisstraf van drie weken. De verdediger, mr. J. de Vrieze, wees er op, dat het O. M. de zaak in een zeer ern stig licht stelde. De verdachten zijn reeds maanden geschorst door het corps en twee jaar door den Senaat. Hun examen is even eens afgebroken. PI. «et nog wel het grap pige van de zaak in. al is deze verkeerd. Het ware beter geweest de geheele geschie denis dood te zwijgen. Ook dient de recht bank niet te vergeten, in welke stemming <ie verdachten verkeerden na de overwin ningen op de Vareity. PI. drong dan ook met klein aan op een geldboete, subs, een geringe voorwaardelijke straf. Uitspraak 27 Juni. De jaarlijksche Encycliek-meeting van den kring Leiden die jaar te Wassenaar gehouden is zoo goed geslaagd als men het maar wenschen kon. Er was een be langstelling, als wij de laatste jaien bij de Rei urn Novarum-meetingcn bijna niet meer gewoon wareu. De feestelijkheid begon met een bijeen komst in <lc kerk. Een groote drukte heerschte in het dorp van de honderden meeting-gangers, die uit alle jilaatsen van den kring kwainen oupdagen. De afd. Lei den bracht reeds voor hel Lof een feest stemming, door met slaande trom en ont plooide banieren naar de St. Willibrord;- kerk op te trekken. Hervorm eerst uw eigen hart. Onder het Lof hield de weieerw. heer P. Bottelier een korte toespraak, waarin de predikani aan de ..Mannenbroeders"' het welkom toeriep in Wassenaar. Van ver zijl gij gekomen, aldus spr., om in u te ver- frisschen de sociale ideeën,, zooals ze zijn neergelegd in de encycliek „Rerum Nova- rum'', en om te demonstreeren, dat de we reld hervormd moet worden volgens de richtlijnen van deze encycliek. Welk een verantwoording neemt ge dus hedenmiddag op u. Want met uit te dra gen. hoe de maatschappij hervormd moet worden volgens Christus' leer, wordt van u verondersteld, dat gij uit uw eigen leven hebt gebannen die fouten, die de maat schappij ten gronde doen gaan, want dc misstanden in de maatschappij komen van binnen uit. De groottste oorzaken van de fou ten in de tegenwoordige maatschappij zijn, volgens Paus Leo XIII, het egoisme, de be geerlijkheid en het materialisme of het streven der wereld om het te kunnen zon der God. Al de oorzaken van de rampen in de maatschappij worden gedrageu in ons eigen hart. En daarom kunnen wij alleen goed demonstreeren, aldus besloot spr., wanneer wij eerst aan Christus hebben beloofd dc oorzaak dier rampen in onszelf te zullen bestrijdeu. De rondgang door Wassenaar's straten. Na het Lof stelde de optocht zich in de volgende orde op: Wassenaar, Voorhout, Ocgstgeest, Roe- lofarendsveen, Lisse, Leiden, Sassenheim, Hoogmade, Noordwijkcrhout, Zoetenvoude II, Voorschoten, Noordwijk, .Katwijk, Zoe- terwoude I en Warmond. De muziekkorpsen van Leiden („Perosi"), Noordwijkerhout en Voorhout, luisterden de manifestatie met marschmuziek op. Een veertigtal kleurige vaandels werden meegedragen. De eene af- decling was meer, dc ander minder goed vertegenwoordigd. Leiden, dat anders niet zoo ijverig is in het bezoeken van meetings, maakte met 200 man een goed figuur. De feestelijke stoet trok in het dorp veel belangstelling. Gewandeld werd langs Windlustweg, Gravenstraat, Langestra-at, Achterweg, Oostdorperweg, Rozenstein- straat, Schulplijn, Bloemlust straat, Oost dorperweg, Schoolstraat, Langestraat, Kerk straat naar het meetingterrein, dat gele gen was achter het Patronaatsgebouw. Het terrein was niet groot en men kwam bijna ruimte te kort. Op het terrein werd het eerst het woord gevoerd door den voorzitter van dc afd. Wassenaar, den heer J. C. Vogels, die de meeting-gangers verwelkomde, in het bij zonder den burgemeester, wethouder Rooyakkers en de Kath. Raadsleden van Wassenaar, de geestelijkheid van Wasse naar en de weieerw. pater Mulder uit Lei den. Leo XIII een lichtbaken in duisteren nacht. Daarna hield de weieerw. heer A. de Bot, kauelaan te Den Haag, de eerste toe spraak. AVij zijn tot deze grootsche manifestatie gekomen, aldus spr., om te huldigen Paus Leo XIII, die de roemrijke encycliek „Re- ruin Novarum" uitvaardigde speciaal voor de menschen met vereelte handen, die ge bukt gingen onder den arbeid. Wij zijn hier gekomen om te toonen, dat wij dankbaar zijn voor die groote encycliek. Leo XIII hij is voor ons het lichtba ken in de duistere nacht, waarin de arbei dersklasse was geraakt. Bijna is het weer veertig jaren geleden, dat Hij zijn beroemd schrijven door de we reld zond. Daarmede is ook de dageraad aangebroken, die eenig licht gaf voor de arbeidersklasse en reeds eenige verbete ring heeft gegeven in het lot dier klasse. De Paus gaf de weg aan, hoe de maat schappij, die verrot en verpest is, hervormd moet worden een hervorming, die steu nen moet op de liefdeleer van Jezus Chris tus. Wij zijn hier gekomen om te demon streeren, niet alleen dat wij moeten ont komen aan de drukkende hand van het ka pitalisme, maar ook om te demonstreeren, dat w ij nog verder vooruit willen in de ver betering onzer stoffelijke welvaart. Wjj zijn gekomen om vooral ook eens te zeggen, waar het heen moet met. onzen Roomschen arbeider op den weg naar stof felijke verbetering. Een zeker.e welstand wordt door ons allen gewenscht, maar geen welstand die niet rekening houdt met de belangen der onsterfelijke ziel. Wij willen vooruitgang op den weg naar verbetering, maar in den Christelijken geest van liefde en rechtvaardigheid. Daarom zijn wij deze meeting begonnen in de kerk, waar wij Christus gezegd hebben, met Hem de we reld te willen ingaan. Spreker haalde het woord van Sint Pau- dus aan: „We bcoogen niet de dingen, die men ziet, maar de dingen die men niet ziet, want de dingen die men ziet zijn tijdelijk, maar de dingen, die men niet ziet, zijn eeuwig." Hier is het groote \erschil gele gen tusschcn de twee wereUbeschouwin- uen: het Rijk van Christus en het Rijk van Satan. Tn onzen t'jd gaat het weer: vóór of tegen Christus. Wij moeten" «ils een leger in slagorde staan, sterk en niet alleen. En daarom is lret een noodzaak van onze da gen, dal wjj niet alleen godsdienstige, maar ook sociale menschen zijn. Laten allen zqr- gen, apostelen te zijn voor hun vakvereeni- ging. Laten wij menschen zijn, die niet al leen leven voor ons zel'ven, maar ook voor anderen. Een harde werker Herdacht. Daarom moeten wij op de eerste plaats dank brengen aan de groo'e mannen, die hun leven hebben besteed aan de arbei dersbeweging. Hebben wij hier op het kerkhof te Was senaar niet liggen een onzer grootste so ciale werkers, Ivonings, die in de hoofd stad gezwoegd en geploeterd heeft voor den arbeidersstand Laten wij dankbaar zijn, maar vooral hun voorbeeld volgen. Wij moeten eerst er van overtuigd zijn, wat het zeggen wil Christen te zijn vol geling van Koning Christus. Wrat geeft het, of wij vooruitgaan in stof felijke welvaart, maar onze onsterfelijke ziel vergeten? Wij willen de stoffelijke welvaart der ar beidersklasse vooruitwerken, aldus besloot spr., maar in den geest van Christus, Chris tus als koning voor ons uitdragend Een langdurig applaus steeg na deze niet groote geestdrift uitgesproken rede op. Door alle meeiinggangers werd nu het „Aan U, o Koning der eeuwen" gezongen, waarna het woord was aan den heer L. 1'. Guil, lid van de Tweede Kamer. De arbeiders afhankelijk van willekeur. Wij weten ons gelukkig, aldus spr., dat wij op dezen dag mogen juichen over de uitvaardiging der encycliek „Rerum Nova- rum" waardoor Christus' Stedehouder zichzelf aan het hoofd heeft gesteld van de beweging tot verheffjng der arbeidersklas se: Wij juichen, omdat Paus Leo XIII met groote vrijmoedigheid heeft verkondigd, honderd-duizenden arbeiders een plaats in nemen, die niet mensch waar dig kan wor den genoemd. Ongetwijfeld hebben allen vanmiddag onzen Gcddelijken Verlosser dank gezegd, dat Hij zijn Stedehouder clcze encycliek heeft laten uitvaaidigen. Ook dc opvolgende Pausen hebben zich met de vakbeweging ten zeerste bezig ge houden. Het is nuttig ieder jaar bijeen te komen, om de beginselen van Paus Leo's encycliek te propageeren, want er zijn duizenden, die van den inhoud er van geen kennis hebben genomen. Sommigen meenen, dat w ij alles hebben gekregen wat wij wenschen. Er zijn wel prachtige sociale wetten, zegt spr., maar het is de wetgever, die dat moest regelen, omdat de arbeiders nog niet zoo'n positie beben ingenomen, dat deze regelin gen in onderling overleg met de werkge vers kunnen worden vastgelegd. Wat er reeds bereikt is, dat zegt ons alleen, dat wij moeten vormen een m a c h t, omdat al leen door macht de kapitalistische maat schappij kan worden omvergeloopen. Spr. wees er op, hoe weinig medezeg genschap er nog is en hoe de arbeiders af hangen van de willekeur van de naamlooze vennootschap. Speciaal wees spr. op Phi lips o.a. op de scholen, die de directie wil stichten. Strijd daarom mee me, zeide spr., om de volle medezeggenschap op te eischen. Voorts wees spr. op de conflicten in de sigaren-industrie, de textiel-nij verheid en bij de landarbeiders. Dat is een aanklacht tegen onze samen leving een aanklacht niet alleen gericht tegen de vertegenwoordigers van liberalis me en kapitalisme, maar ook tegen de aiiders-georganiseerden. Spr. herinnerde er aan, hoe te Genève de socialistische organi saties de Christelijke bonden hébben tegen gewerkt. Spr. memoreerde \oorls de herderlijke brief van de Oostenrijksche bbchoppen, die in scherpe taal de kapitalistische practijken veroordeelen. Ook wees spr. op het socialistische regi me in de stad Weenen, waar men te werk ging volgens het- gezegde: „rood of geen grood". Ten slotte sprak de heer Guit een enkel woord over dc communistische actie en de bedrijfscouranten (die hij verzocht aan het Werkliedenverbond op te zenden) om te besluiten met allen op te wekken, samen te vechten voor de mooie ongedeelde Kath. arbeidersbeweging. (Applaus). De afdelingsvoorzitter, de heer J. C. Vogels, dankte daarna de beide sprekers. In i bijzonder dankte spr. ook burgemees ter Wiegman, die de geheele meeting had bijgewoond. Met het zingen van „Roomsche Blijd schap", onder begeleiding van „Perosi' werd daarop de meeting gesloten. Z0ETERW0UDE. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. In de parochiekerk van St. Joannes' Onthoofding aan de Zuidbuurt werd gis teren door de parochianen feest gevierd omdat ook een van hen lot de priester lijke waardigheid was verheven en nu zijn eerste plechtige H. Mis zou opdragen. In het dorp wapperden in den frisschen wind de vlaggen voor de gevels der lage huisjes en door dat feestelijk milieu be gaven vele parochianen om 10 uur zonnetijd zich naar de kerk om hel H. Misoffer, dat door hun neomyst, den wel eerwaarden heer H. C. v. d. Ham zou wor den opgedragen, bij te wonen. Het kerkgebouwwas met blauwe en oranje-wimpels die sierlijk van het gewelf afhingen en een schat van witte bloemen feestelijk versierd, terwijl het priesterkoor in een extra-feestkleed was gestoken. Bij het. H. Misoffer, dat ingezet werd door een mooi uitgevoerd Veni Creator verleenden assistentie de hoogcerw. heer J. C. F. Jansen, deken van Zoet er woud© als presbyter assistens, de weieerw. heer J. J. Boon, oud-kapelaan der parochie als diaken, de weieerw. heer W. Vcrstee- gen, zoon" der parochie en kapelaan te Lisse als subdiaken, terwijl de weieerw. heer J. van Dael, kapelaan der parochie de functie van ceremoniarius vervulde. Op hei> priesterkoor hadden pLaats ge nomen de zeereerw. paters Rector G. Ivlaverweijden en dr. H. van Lieshout van het Kruisheeienklooster te Zoetenvoude. Door het zangkoor werd onder leiding van den heer C. H- de Boer zeer goed de 3-siemmige Missa „Lauda Sion" van Hu- bert Cuypers uitgevoerd. Na het- evangelie beklom de hoogeerw. deken J. C'. F. Jansen den kansel tot. het houden der feestpredicat-ie, naar aanlei ding van de woorden van St. Lucas XIX:22 Hoc facite in nieam commcmorationem. Doet- dit ter mijner gedachtenis. Groot is de waardigheid van den pries ter, aldus de gewijde redenaar. De priester is verheven als hij als die naar van dc Kerk ons voorhoudt alles wat God geopenbaard heeft. Groot is hij, als hij ons de geboden voorhoudt en ons aanspoort te doen wat- God ons heeft voorgeschreven, en te laten wat God ons verboden heeft. Groot- is hij als hij ons toedient de H.H. Sacramenten, maar bovenal groot is de priester, wanneer hij staat- aan het altaar en het zelfde doet-, wat- Christus deed bij het laatste avondmaal, waarna Hij de woorden sprak: Doet dit ter mijner ge dachtenis. Wat deed Jezus toen? Hij veranderde brood en wijn in Zijn H. Vleesch en Bloed om de jzonden der menschen te herstellen en hen deelachtig te maken aan Gods vriendschap. Daar is dus de priester de middelaar tusschcn God en de menschen. Vervolgens om hen deelachtig te maken aan Gods genaden. Eu daarom is dit- offer der H. Mis, een offer, grooter dan alle offers van het Oud Verbond, dan de offers van Abel, Abra ham, Isaac en zoovele anderen, die slechts stoffelijke gaven konden aanbieden. Zeker ook de offers der Oude Wet had den hun diepzinnige beteekenis, maar wij dragen in het offer der H. Mis aan God op het offer van Zijn eigen Zoon. Dan ge ven wij aan God het grootste, wat hem gegeven kan worden en daarom is de waardigheid van den priester, die het H. Misoffer opdraagt, zoo hoog en verheven. Daarom ook is deze dag voor ons een feestdag, nu een der onzen door God is uitverkozen tot die verheven waardigheid. Die gave van God moeten wij op prijs stellen door eerbied te toonen voor het Priesterschap. Van dezen pasgewijden priester mogen wij verwachten een bron van zegen over onze parochie door dit offer van onein dige waarde. Wij brengen dit offer om te erkennen God's majesteit, wat de plicht is van ieder schepsel, daar het door God gemaakt is. Daarom moeten wij ook Gods wil doen, zooals Jezus ^leed, Die gehoorzaamde tot den dood des Kruises. Als wij ons aan sluiten bij de eer die Jezus bracht aan God, dan zal God ook met welgevallen op ons neerzien. Wij eeren God in het H. Misoffer en danken Hem daarin voor Zijn weldaden. Dat is een plicht van dankbaarheid, die wij toonen door het brengen van een offer en dien dank kunnen wij brengen in het H. Misoffer, waarin wij met Jezus aan God dank brengen. 'De H. Mis is ook een zoenoffer voor onze zonden. Wel was daarvoor het Kruis offer voldoende, maar in de H. Mis wordt ons gegeven wat Jezus door het Kruis offer voor ons heeft verdiend. Zoo brengen wij God hulde en stort Hij in het Misoffei de genaden van het Kruisoffer over ons uit. Daarom moeten wij hel Misoffer steeds met godsvrucht en eerbied bijwonen, daar het zegening brengt over de Kerk en o\er de wereld en daar Jezus in de H. Mis God vergiffenis smeekt voor de zonden der menschen. Wat een heerlijke macht heeft dan wel de priester, die doen kan wat den Engelen niet is vergund. Wij moeten God dus danken voor de wijding van dezen priester en die dank toonen door dikwijls de H. Mis bij te wonen en eerbied te toonen voor den priester. Zich vervolgens tot den neomyst wenden vervolgde de hoogeerv-deken. Jeugdige neomyst, ga voort met de H. Mis voor ons op te dragen en Gods zegeningen over ons af re smeeken. Moogt dit blijven doen tot- in lengte van dagen uit liefde voor uw naasten, opdat uw H. Misoffer zegen brenge aan ons en aan onze dierbare overledenen, aan allen, die van goeden wille zijn. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet waaronder de familieleden van den neo myst uit diens hand de H. Teerspijze ont- UIT DE GHR. HIST. PARTIJ. Incident of crisis? Hel Huisgezin schrijft Is her slechts een incident van per soonlijken, en derhalve onaangenamen aard of moet het als een crisis-aanwij zing worden beschouwd? Na de Kamer-stembus van den vorigen zomer heeft H. M. de Koningin, naar de traditie meebrengt, ocfk de voorzitters der zes Tweede-Kamerfracties geraadpleegd. Toen is niet bijzonder opgevallen, wij ge- looven zelfs in het geheel niet opgevallen, dat voor de christelijk historischen in con sult. werd geroepen dr.. Schokking. Di. De Visser, fractie-voorzitter in de pe riode 19251929, had zich voor een Kamer zetel niet meer schikbaar gesteld en stond dus feitelijk al liep formeel zijn man daat pus in Sptember af buiten de prac- tische politiek. De komende man der christelijk-histori- sche Kamerfractie, haar nieuwe voorzitter, zou dr. Schokking worden, en als zoodanig was men bij hem wel aan het adres, als men den leider der Kanierc-lub voor dc nieuwe parlementaire periode wensclite te hooren. Van den anderen kant zou het feit, dat voor den Vrijheidsbond de ook afgetreden fractie-leider mr. Van Gijn wel werd ge raadpleegd, het niet vreemd hébben doen vinden, indien, bij analogie, eveneens dr. Dc Visser ware geconsulteerd, mede, omdat deze een staatsman van gezag en veeljarige ervaring was. Nu blijkt- vanwege het kabinet der konin gin te zijn geinformeerd, wie van christe lijk-historische zijde voor raadpleging door het Hoofd van Staat in aanmerking kwam. En men krijgt min of meer den indruk, dat uit den parlementairen christelijke historisch en hoek dr. De Visser die i» de meening blijkt te hebben verkeerd, dat hij de geroepene was is geweerd en-de houding tegenover dezen, staatsman aan loyaliteit en oprechtheid te wenschen heeft gelaten. Waarom de zaak dr. De Visser toont zich inderdaad gekrenkt en in zijn partij zijn er meer die zich ontstemd voelen niet onmiddellijk tot klaarheid is gebracht en zooveel maanden is blijven rusten, is niet geheel duidelijk. Maar thans is het een „affaire" gewor den, al schijnt het ons toe, dat men daar aan proporties toekent, die ze niet behoef de te hebben, indien het enkel een inci dent betreft. Het is voor een partij, die haar voor mannen en groote mannen wenscht te eeren, ook nadat zij uit de practische politiek zijn getreden, een onaangenaam ge.ual, dat een van haar besten zich gepasseerd gevoelt, zelfs al zou dit gevoel ten onrechte worden gedemonstreerd. En nog onaangenamer is het, indien de in staatkundigen zin minderen van dr. De Visser, ook al hadden ze in den grond der zaak volkomen gelijk, te zijnen opzich te in égards zouden zijn te kort gescho ten. Wij behoeven, ter vergelijking en ver duidelijking, slechts te herinneren aan het geen dr. Nolens van dc zijde van sommige „jongeren" is wedervaren: al ware het volle gelijk aan hun zijde, dan nog was hun opl reden lakenswaardig. Is de „affaire"-De Visser een incident, dan is ze, bij eenige toeschietelijkheid, wel tot een bevredigende oplossing te brengen. Maar wortelt de affaire in een richting- verschil; willen dr. De Visser en de zijnen een anderen koers uit dan de tegenwoor dige leiding der partij, dan is met een hof felijk woord en een betuiging van leedwe zen de zaak niet te redresseeren. Voor het oogenblik valt nog niet positief te zeggen, waarmee men te maken heeft-, en zoo zal op het verdere verloop, wil men, afwikkeling, moeten worden gewacht, voor dat een definitief oordeel kan worden uit gesproken. vingen. Nadat na het zingen van het 4-stem- mige Tantum Ergo van H. A. J. Krüger, de neomyst den zegen rnet het Allerheilig ste had gegeven, werd door het- zangkoor de priestercantate „Hulde aan het Pries terschap" van J. Haagh C.s.s.R. ten ge- hoore gebracht. Des middags om 2 uur zonnetijd werd een plechtig Lof van dankbaarheid gehouden, waarna gelegenheid bestond om den neomyst en zijn familie te komen gelukwenschen, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. De weieerw. heer van der Ham zal niet als priester in het- bisdom Haarlem werk zaam zijn, maar op 19 Augustus intreden in het Cisterciënserklooster (Trappisten) - Koningshoeve" bij Tilburg. Verhoogde werking van de Krakatau. De Krakatau heeft het. Donderdag tot 2500 erupties gebracht, waarvan de krach tigste een hoogte bereikte van 500 M. De waarnemingspost constateerde de aanwezig heid van enkele op het. water drijvende boomen. Het door vulkanische werking ontstane eilandje Anak Krakatau is bij eb geregeld zichtbaar. Opgeheven: C. Kromwijk, Leiden. H. Kroeze. Leiden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10