ZATERDAG 14 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een motorrijder doodgereden. Donderdag wilde in één der kronkelin gen om liet fort op de Biltschestraat nabij Utrecht een uit de richting Zeist komend automobilist een andere auto passeeren. De opzet mislukte, daar beide wagens licht met elkaar in botsing kwamen. Tezelfder tijd naderde een tram uit de stad. De jach tende automobilist passeerde dit vehikel aan de linkerzijde en zag toen plotseling een motorrijwiel in volle vaart op zich aan stormen. De bestuurder van de motorfiets kon in de bocht, niet onderstelleh, dat een der automobilisten op een zoo gevaarlijk punt eensklaps links van de tram te voor schijn zou komen. De motorrijder, die zijn zuster op de duo had, werd van zijn voer tuig geslingerd en met zware verwondin gen in de Rijksklinieken opgenomen. Hier is hij spoedig bezweken. De toestand van zijn zuster, die eveneens naar die instelling werd vervoerd, is redelijk. Beiden waren uit Breukelen afkomstig. Motorrijder tegen fietser ge botst. Donderdag is de motorrijder H. te Ry,i- nerwold in Den Hoorn tegen een fietser gebotst. H. kreeg een hersenschudding. De wielrijder kwam er met eeiiige schrammen en een gekneusden schouder af. Een blinde overreden. Gistermiddag is de nagenoeg blinde wed. B. op den Almeloschen weg onder den auto bus van de firma Brok geraakt. Zwaar ge wond is zij opgenomen en per zelfden autobus naar 't ziekenhuis te Hengelo ver voerd. Motor driemaal over den kop. Nabij Cocks dorp (Texel), heeft gisteren de lieer B., die met zijn motorrijwiel van heb dorp kwam, een 6-jarigen jongen aan gereden, die uit school komende de straat wilde oversteken. De motor sloeg niet minder dan drie keer over den kop en werd ernstig beschadigd. De bestuurder werd licht „gewond, terwijl de jongen zware hoofdwonden en een dijbeenbreuk bekwam. Hij is naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Omtrent de schuld vraag staat nog niets vast. Autobotsing. Op den Utrechtscheweg bij den tol te Wolfhezen is de auto van den heer Bos uit Arnhem gebotst tegen een voor hem rijdende auto van den heer van Wessem, eveneens uit Arnhem. Beido auto's ge raakten door de hevige botsing met de wielen in elkaar verward en werden ern stig beschadigd. Mevr. Bos liep een her senschudding op en is naar het Elisa-beth- gas thuis te Arnhem overgebracht. De heer Bos en mevrouw van Wessem bekwamen lichte verwondingen. Aan de gevolgen overleden. Vrouw S. te Hardenberg, die de vorige week van een hooiwagen was gevallen, is thans aan de gevolgen overleden. Doodelijke val. Te Amby was de heer D. bezig met het verven van de goot van zijn woning. Waar schijnlijk kwam hij in aanraking met de eleetrische leiding. D. viel en werd dood in zijn woning gedragen. Doodelijk ongeval bij het hooien. De 37-jarige landbouwer J. Munneke uit Wildervank is bij het hooien onder een wipkar geraakt. Met inwendige verwon dingen is de man in het ziekenhuis opge nomen, waar hij een half uur na aankomst is overleden. Onder een hollend paard. De 37-jarige landbouwer J. Munneke te Wildervank geraakte bij het binnenhalen van het hooi, toen het paard op hol sloeg, onder den wagen terecht en werd zwaar gewond opgenomen. Een half uur na het ongeluk is hij aan de bekomen verwondin gen overleden. Verdronken. Te Assen is de vrouw van den heer L. Schuil in het Noord-Willemskanaal ge raakt en verdronken. Vrijdagavond is de een en twintig jarige E. Kremer, woonachtig te Hooge- zand, bij het zwemmen in hetzwembad Foxholstermeer verdronken. Het twee-jarig dochtertje van den arbeider A. E. te Farnsum is in een on bewaakt oogenblik in het Afwateringska naal geraakt. Eenigen tijd later is het lijkje opgehaald. DE KINDERVERLAMMING. Nieuwe gevallen te Gouda. Sinds Woensdagnamiddag zijn wederom twee nieuwe gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Op last van het Gemeentebestuur van het nabij Gouda gelegen Waddinxveen en na medisch advies, is ook aldaar de zwem inrichting voor inwoners van Gouda ge sloten. Een matinée in een bioscoop-theater te Gouda, die Woensdagmiddag zou plaats vinden, is afgelast. Van heden af vertoeft te Gouda het cir- •cus Schneider. Onder de huidige omstan digheden is te verwachten, dat een twee tal aangekondigde matinée's, respectieve lijk op Zaterdag- en Zondagmiddag, even eens zullen worden afgelast. Nog meer gevallen. In de Waalstraat te Krimpen aan den IJssel is bij een bijna 7-jarig kind een ge val van kinderverlamming vastgesteld. Het onweder. Donderdag is de bliksem geslagen in de woning van den aannemer A. den Ouden aan den Ridder van Catsweg te Gouda. Een schoorseen en een plafond werden vernield, doch er ontstond geen brand. Van de bewoners, die in allerijl vluchtten, werd niemand gekwetst. Een hardhandige tolgaarder. Men schrijft aan het „Nwbl. v. h. N.": Maandag was het aan den tol van De Groeve zeldzaam druk, zoodat de tolgaar der, vooral met het oog op de fietsen door een drietal personen werd geassisteerd. Daar zou ook H. M. uit Foxhol met een viertal kameraden passeeren. Hij reed per fiets voorop. Toen hij zei, dat de achterste wel zou betalen, werd hij zonder vorm van proces door den tolgaarder met een van zijn assistenten aangegrepen, te^en den muur gedrukt, tot bloedens met vuisteu be werkt, zoodat hij later vrijwel onherkenbaar was. Ook zijn kleeren waren zeer bescha digd. Een onmiddellijke schade voor den tolgaarder was, dat velen, het wachten moede, zonder betalen door den tol gingen. Het publiek, dat op het punt stond in te grijpen, was zeer verontwaardigd. Na tuurlijk heeft de mishandelde aangifte bij de politie gedaan. Een pientere koopman. Op de markt te Tilburg stak de Waal wij ksche koopman H. K. al zijn concur renten de loef af, door de aardbeien te verkoopen a 25 cent per pond. Wijl de marktprijs veel hooger was, kwam een dergelijke handel aan de politie verdacht voor. Zij hield de drukke nering even in het oog en ontdekte spoedig het geheim. De pientere koopman dankte zijn suc ces aan een stuk lood, dat hij onder de fruitschaal had gelegd, zoodat er bij hem slechts 4 ons in een pond ging. De weeg schaal werd in beslag genomen en tegen den koopman proces-verbaal opgemaakt wegens bedriegerij. Een jeugdige diefjesbende. Uit Hoogezand bericht men aan het „Nwbl. v. h. N.": De badmeester der zweminirchting in het Foxholstermeer kwam Donder dagocl> tend tot de ontdekking, dat er in het bad huis was ingebroken en dat verschillende badgoederen, chocolade en andere lekker nijen waren ontvreemd, waarmee hij de po litie te Foxhol in kennis stelde. Deze had reeds bericht ontvangen van den heer Siepman, wonende aan 't meèr, van de ver missing van een boot. De politie, die da delijk een onderzoek instelde, had een mooie aanwijzing in verschillende choco lade-papiertjes, die geregeld langs den weg lagen. Het spoor leidde naar Westerbroek en wel naar een houten woning. Spoedig kwam uit, dat ze in twee jongens uit dit gezin, bij de politie reeds ongunstig be kend, de schuldigen had, die door middel van de gestolen boot, geholpen door een paar jongens van Foxhol, den diefstal met braak hadden gepleegd. Trouwens de po litie trof kort daarop een der laatste jon gens te Foxholsterboscb aan in het bezit van verschillende reepen chocolade en twee zwempakjes. Het viertal jongens van 9 tot 13 jaar werd geruimen tijd te Foxhol opgesloten, waar zij op den mooien Tweeden Pinksterdag gelegenheid kregen om over hun euveldaad na te denken. Een vervalscht accept. Tusschen twee kooplieden te Amster dam waren zaken gedaan. Voor de afwik keling daarvan werden accepten afgege ven. Een van deze accepten vermeldde een bedrag van 1100. De eigenaar van dit accept ging er mede naar zijn familie leden, nadat hij er op een handigo manier een nul had tusschen gebracht, en vroeg het bedrag aan hem te willen uitbetalen, omdat hij geld noodig had voor zijn za ken. De ongeveer 11.000 werden hem ter hand gesteld, maar weldra bleek het bedrog. De zaak kwam in handen van de politie. De koopman bleek intusschen de stad te hebben verlaten, zonder nader adres. Gistermiddag is liij aangehouden en op transport gesteld naar Amsterdam. Waar bleef het tientje? Een dezer dagen stonden des avonds twee juffrouwen, de 24-jarige C. T. V. en de 32-jarige B. V., gezellig samen in een vischwinkel op den Schiedamschendijk te Rotterdam een Hollandsclie nieuwe te ver slinden, toen het was zoo wat 11 uur een Oostersche kleedjeskoopman binnen trad. Deze schilderachtige figuur met kof fiekleurig gelaat trachtte de dames een van zijn kleurige kleedjes aan te smereu. Maar de koop vlotte niet erg, aldus meldt het „U. D." Wat moet je er voor hebben? luidde ten slotte de vraag. Vijf gulden. De dames stonden paf.* Vijf gulden! Die kleedjes kon je overal voor 2.50 krij gen. Dat liet de koopman niet op zich zitten. Demonstratief haalde -hij -een tientje voor den dag: Alstublieft, gaat u daar ©ven vier van die kleedjes van koopen, dan neem ik ze van u over. Mej. C. T. V. pakte heb tientje aan. En toen.... ja, en wat er toen gebeurde, dat weet niemand eigenlijk precies. Er kwam net een clubje vischliefhebbers in den win kel, er ontstond wat gedrang en mej. B. V. ging eens even buiten kijken of de maan scheen en of er ook sterren waren. De koopman wendde zich zoo gauw als maar mogelijk was weer tot juffrouw C. T. V.: Mag ik m'n tientje terug? Wat tientje? Man, dat heb ik je al lang teruggegeven. De dames deden beleedigd, dat zij ver dacht werden, en de koopman was woe dend. Er ontstond een hoogloopende woor denstrijd over de moeilijke puzzle in wiens zak heb „tientje nu wel zat. De politie kwam ér bij. De dames werden meegenomen en in bewaring gesteld, maar zij houden vol, dat de koopman het biljet teruggekregen heeft en deze weet van „niks". Er zal een Salomo noodig zijn, om in deze moeilijko kwestie recht te spreken. Inmiddels is het „tientje" foetsie! Getrouwd voor dag en dauw. Een paartje uit het grensplaatsje Me- bacb bij Mebach-over-Worms zou in het huwelijk treden. De bruid had den aan- valligen leeftijd van 32 jaren, de bruidegom had de zeven kruisjes al achter den rug. Het paartje kwam overeen, dat ze zoo stil mo gelijk voor de wet zouden trouwen. Dies werd het huwelijk, in overleg met den amb tenaar, vastgesteld op 9 uur des avond. Het halve dorp was leeggeloopen om getuige van het huwelijk te zijn. Onder deze om standigheden kwamen bruid en bruidegom overeen, het huwelijk uit te stellen, echter niet lang, daar het nader bepaald werd op vier uur van den volgenden morgen. De morgenstond heeft immers goud in den mond. Alweer een molen, die verdwijnt. De steenen graanmolen te Wernhout, onder Zundert, zal spoedig verdwijnen. Men is reeds met afbreken begonnen. Een steur van 100 K.G. Nabij de stuw te Ga-ave hebben de vis- schers van den pachter van het Graafsche vischwater in de Maas een steur gevangen van een gewicht, van 100 K.G. „Ik ben de bekende Theunissen". Dinsdagavond tegen twaalf uur had iemand de vrijheid genomen om zonder licht op de fiets door de Spoorstraat te Yenlo te rijden. Een surveilleer end e agent zag dat en ging op den zondaar af. Stap eens ©ven af! De zondaar sprong moeizaam van z'n karretje af, schrijft de „L. K." Je weet toch wel, dat je niet zonder licht mag rijden op dit uur, doceerde de agent den onbezonnene. Deze keek op met iets van den verongelijkte in z'n blik. Ik ben de beroemde Theunissen, zei- de hij, waar je wel meer van zult gele zen hebben in de zaak Giesen-Nieuwkerk. Ik heb zoo lang onschuldig gezeten voor die moordzaak en de schuld hiervan is te wij ten aan de onkunde van de justitie, van de rechters en van inspecteur De Jong. Eu als ik hier een bekeuring voor krijg, zal ik in de krant schrijven hoe ik bekeurd ben. Ik heb maar even gereden omdat ik pijn aan de voeten had. Maar toch moet ik je bekeuren, zeide de agent. Dan bestaat er geen recht en Wot meer zei Theunissen, die mokkend verder ging. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. VEERBOOT OMGESLAGEN. Tien personen verdronken. In Giurgiu aan den Donau kenterde gisteren plotseling een veerboot bij de opening van een nieuwen veerdienst, daar zij in plaats van met dertig personen, waarop haar draagkracht berekend was, met het dubbele aantal werd belast. Vijf en veertig personen konden zich red den en tien personen verdronken. DUITSCHE MILITAIRE AUTO'S OVER BRUGMUUR GESTORT. Verscheidene gewonden. Gisteravond heeft bij Heimelberg in de buurt van Kassei een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een afdeeling genie-sol daten reed voor een oefening op den weg naar Veckerhagen met 25 a 30 vrachtauto's verscheiden personenwagens en een groot aaütal motorrijwielen. Doordat een rem defect raakte, reed de eerste vrachtauto in een bocht met groote snelheid tegen een muur, waardoor de auto kantelde. Ver scheiden vrachtauto's, die daarop volgden, sloegen over de brugmuur heen in een diepte van 45 meter. In totaal reden vijf vrachtwagens, die de bocht moesten pas seeren, op de brug in. Volgens mededee- LEI DEN. WELEERW. HEER C. J. A. CAMPFENS, die heden de H. Priesterwijdingontving. Morgen zal de neomyst in de St. Petrus- kerk zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen lingen van ooggetuigen zijn acht personen zwaar en tien licht gewond. Tot dusver kan nog niet worden vastgesteld of nog personen bedolven zijn onder de neerge storte wagens. Gasreservoir ontploft. In de Rosslauer cellusofabriek te Halle is een met chloorgas gevuld reservoir ge sprongen. De uitstroomende gassen drongen de fa briek binnen en de zich aldaar bevinden de werklieden werden terstond bewuste loos. De brandweer dfong, van gasmaskers voorzien, de fabriek binnen enliraoht dc bewusteloozen naar buiten, waar zij ter stond met zuurstofopparaten behandeld werden. Slechts een arbeider moest in het ziekenhuis worden opgenomen, doch er be staat geen levensgevaar. De gassen verspreidden zich over het aangrenzende stadsgedeelte, waar vooral in de tuinen veel schade werd aangericht. Een deskundige wist ten slotte het reser voir onschadelijk te maken. Nieuwsgierige treinpassagiers door een trein getroffen. Op het station Kloesterle aan de Elbe werden bij het doorrijden van den perso nentrein Karlsbad-Praag verscheiden pas sagiers, die zich uit het raampje hadden gebogen, door een te dicht bij de rails staande kraan getroffen. Een der passa giers is aan zijn verwondingen bezweken; voorts werden zes personen meer of min der zwaar gewond. Onvoorzichtige moeder. Een bewoonster 'van Brailsford had, toen zij een bezoek aan een vriendin bracht een brandende sigaret in den kinderwagen gelegd, waarin zich haar kindje van vijf maanden bevond, met de bedoeling de si garet later op te rooken. Een halfuurtje later bleek de kinderwagen in brand te staan. De arme kleine stierf den verstik- kigsdood. Bij de lijkschouwing kreeg de on voorzichtige moeder van den coroner een geducht standje. BRAND IN EEN SCHOOL TE KIEF. 28 kinderen omgekomen. Uit Kief wordt gemeldGedurende een filmvertooning op do derde étage van een school, waarbij 500 kinderen aanwezig wa ren, is een film in brand gevlogen. Do pa niek, die onder de kinderen ontsitond, werd nog grooter doordat een trap instortte. Bij de raanp zijn 28 kinderen om het leven ge komen en vele liepen brandwonden en kwetsuren op. Vier kinderen in de vlammen omgekomen. In Stanitz bij Rauten is de woning van den mijnwerker Pischka tot den grond toe afgebrand. Vier kinderen vonden den dood in de vlammen, terwijl dc vrouw en twee andere kinderen met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. Men vermoedt brandstichting. Gelijktijdige branden te Winnipeg. Bijna tegelijkertijd brak te- Winnipeg op drie plaatsen brand uit. Men meent, dat deze branden veroorzaakt werden door brandstichters, die geheel het noord westelijk stadsgedeelte onveilig maakten. Een zware regen en dc vereende krach ten van brandweermannen, soldaten en burgers maakten het mogelijk, den brand meester te worden. De schade wordt geschat op een half millioen dollar. Een olietank ontplofte, waardoor het blusschingswerk enkele oogenblikkcn zeer gevaarlijk was. Litausch dorp in brand. Het nabij Ponefjesj liggende dorp Rosa- lino staat sedert Donderdagmorgen in brand. Om 12 uur 's middags waren reeds 20 woonhuizen met bijbehooronde schuren vernield. De bewoners verlaten hals over kop de bedreigde huizen. DE PRINS VAN WALES heeft deze week, tijdens zijn bezoek aan Glasgow, de tewater- latipg verricht van de „Empress of Britain". Dit reusachtig schip heeft een water verplaatsing van 42.500 ton en is het grootste schip op een Engelsche werf gebouwd marktjubileum vierde, een gelukwensch van den bur- sinds de tewaterlating van de „Aqui-tania" in 1913. Meer dan 10.000 menschen wa- gemeesler van 's-Hertogenbosch, den heer v. Lanschot, ren bij deze tewaterlating tegenwoordig. Het schip in zijn element in ontvangst te nemen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9