ZATERDAG 14 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BL'AD PAG. 14 „HET SCHILD". Een bloeiende getuiging. Het aloude en eeuwig-jonge Katholicis me grijpt ook den modernen menBeh uit onzen machine- en motorentijd nog in de ziel. De Waarheid blijft trekken met de milde kracht van het frissche water. De Katholieke Kerk blijkt oneindig meer dan een machtige organisatie. De beste geesten onzer dagen staan bewonderend voor de Moederkerk en niet weinigen gaan er telkens en telkens weer binnen om er vrede te vinden en geluk en verzadiging van hun wezensverlangens. Veel rondom ons sterft weg. Het Protestantisme kwijnt. Het theoretisch materialisme ligt overwon nen. Maar de Katholieke Moederkerk leeft en leeft intens juist in onze dagen. Dit zichtbaar feit vormt een zedelijk wonder. Heb valicaansch concilie kon dat terecht verklaren. Ja, liet experimenteel waarnemen en volgen van dit groei- en bloeiproces schept een sterk geluk. Ons geloof vergroot het, het maakt blijer en bewuster onze hoop on onze liefde warmer. En de overtuiging zingt in uw ziel: ja onbetwistbaar, ons Christendom, het is groot, het is rijk, het is fijn. Wat nu een gemakkelijk, rustig meewer kend middel uitmaakt tot die weldadige geloofsverdieping? De lezing van het mooie godsdienst- tijdschrift „Het- Schild". Werkelijk, het gaat hoogst merkwaardig met dit „Schild". Zijn groei lijkt op het Pinksterwonder. Sinds 1925 klom het abonnementenaantal van 2400 tot over de 10.000 (tien duizend) en wast nog dagelijks. Het begint in meer ontwikkelde krin gen tot den „bon ton" te hooren. een ge zonde mode te worden, van het altijd inte ressante, deskundig geleide, vlot geschre ven, zich zelf om zijn beste qualiteiten propagccrend tijdschrift, abonné te wezen. Is U nog geen abonné? Vraagt U dan eens een gratis-proef nummer (postbox 39, Schiedam). Duizen den deden dit de laatste vijf jaren. Dui zenden zijn sinds dien trouwe grage lezers van „Het Schild" geworden en gebleven. Want qua-liteit propageert zich zelf. Tien tallen van Katholieke en niet-Katholieke lezers en lezeressen ook bij dit laatste is geen letter goedkoop reclamegeschetter schreven spontaan aan de redactie (Pro fessor Verhaar c.s. te Warmond) hun dank en hun lof over den hoogstaanden inhoud van elke aflevering. En de prijs is verbazingwekkend gering. Ook dat geeft ieder toe. Nog eens, het is geen almanak, geen kcukenboekje, evenmin een vaktijdschrift voor priesters en theologen. U krijgt de gelijke, aangename en actueele beschou wingen over het Katholicisme in al zijn vormen en verschijningen, over de actie onze H. Kerk in binnen- en buitenland; over het rijke leven onzer Moederkerk in al de uitingen van haar grandioos bestaan. Verder is „Het Schild" bestemd om alle hcdendaagsche religieuss stroomingen en niot-Katholieke Kcrkgroepen te beschrijven en le volgen, zakelijk en wetenschappelijk zonder ecnige onvruchtbare polemiek. Mogen nog meerderen helpen versprei den. Het gaat hier om een dringend noo- digen, modernen vorm van evangelisatie, die talloozen tot licht, tot steun, tot een openbaring zal worden. Mocht er b.v. geen Katholiek naar In- dië vertrekken zonder een abonnement op „Het Schild". Het zal mee de goede To- biasgids zijn in het land der verstrooiing. U maakte nog geen kennis met „Het Schild"? Hel Propaganda Secretariaat te Schie dam postbox 39 stuurt ook U graag een gratis-proefnummer. J. WESTERMAK. pr. UIT DE OMGEVING KORENBOND „ST. WILLIBRORDUS In een dezer dagen gehouden vergade ring van bestuur en afgevaardigden van den Korenbond „St. Willibrordus", geves tigd te Wassenaar, werd o. ni. besloten run dit jaar een Zangersavond te houden op een Donderdag in de maand November. Dezen avond zal dan gehouden worden te Voorschoten in het Patronaatsge bouw, voorafgegaan door een Plechtig Lof in welk Lof het Zangkoor van Noordwijk de verschillende gezangen zal uitvoeren en wel voor in de Kerk. Op de Zangers avond zal ieder koor een verplicht nummer uitvoeren doch bovendien zal iemand die het diploma Ward-melhode behaald heeft met een koortje van jongens demonstree- ren. Het belooft een mooie en leerzame avond te worden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vroege aardappelen. We verwijzen naar een advertentie in dit blad. waarin de mededeeling aan de tuinders en koop lieden in vroege aardappelen en groenten, dat a.s. Maandag de veilingen van vroege aardappelen en groenten weer aanvangen op den gewonen tijd, des namiddags 2 uur. Over de kwaliteit der vroege aardappelen wordt algemeen geroemd. Hierbij gevoegd de goede naam, die de Katwijksche zand- aardappelen in het algemeen in den han del, ook te Leiden, hebben, twijfelen we niet, of er zullen voldoende afnemers voor zijn. Vooral Leiden was de laatste jaren een goede afnemer. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Een heerlijke regen a-l« gevolg van een zware donderbui heeft de bloemen goed gedaan en vooral de kwa liteit is hierdoor verbeterd. Als regel is er in het laatst der week goede vraag. Zoo ook nu. Betaald werd: Campanulata Uw Boekhoumig m orde VAWAF f S.— PER ySAAWD. Brieven onder No. 1-34 BtofeaQ v. d. Blad (Reel.) 0.552.40, Papavers groot 1.501.80, idem klein 6075 cent, Lathyrus 2550 cent, Annemonen 20—35 cent, Pioenen 1.406.50, Irissen 2040 cent, Bruidsan jers 613 cent, Witte Margrieten 4050 cent, idem klein 47 cent, Rozen Colum bia per 100 f 1.504.25, Rosalandia 1.50 5.00, Hadley 3.257.50, Bruidsanjers 613 cent, Pyrethrums 2075 cent, Ko renbloemen 1230 cent. VOORHOUT. Concert. Heb programma van het a.s. Maandag door St. Cecilia te geven concert luidt als volgt: 1. The Gladiators Farewell-marsch, Blankenburg; 2. Antigo ne Ouverture, Fern. Rousseau; 3. Chrysan- thème. Fantasie F. Mertens; 4. Le Trou- vère Potpourri sur L'Opéra- de Verdi, M. J. H. Kessels; 5. La fille du Regiment, Jos. Kessels; 6. Les Lilas Blancs, Fanta sie van O. Tilsfils; 7. Une Soiree D. Au- tomne aux Ardennes, Fantasie, A. Go- vaert; 8. Sanguo Carnico Wals van G. B. Cossetti; 9. Finale. WASSENAAR. Nieuwe parochie van de H. Joseph. „St. Bavo" bericht: I. Bij Bisschoppelijk besluit van den 2en Juni 1930 is opgericht te Wassenaar eene nieuwe, parochie onder den titel van den H. Joseph en is benoemd tot Pastoor dezer nieuwe parochie de weleerw. heer C. B AI. Wiemers; II. Het parochiaal grondgebied dezer nieuwe parochie, in zijn geheel genomen v. d. parochie van den H. Willibrordus te Wassenaar, wordt omschreven: door een lijn, welke in het Noorden der nieuwe parochie begint op het einde van de Zijlwetering, waar deze gesneden wordt door de burgerlijke gens tusschen Wasse naar en Voorschoten; zij volgt nu deze burgerlijke grens Oostwaarts, dwars door den Ommedijkschcn Polder, steekt m et Noordwaartsche zwenking den Rijksstraat weg over en vervolgt haren weg een wei nig zuidwaarts, volgende dezelfde burger lijke grens tusschen genoemde twee Ge meenten door den Stevenhofjespolder. Oostelijke grens. In den Stevenhofjespolder volgt de pa rochiale grens weer die der beide Gemeen ten, welke gemeentelijke grens zuidwaarts loopt midden door den Papenwegschen Polder, den Papenweg oversteekt en door loopt tot den Duivenvoordschen weg, waar begint de parochie van den Goeden Her der. Zuidelijke grens. Deze loopt in Westelijke richting door het midden van den Duivenvoordschen weg, door het midden van de Raaphorst laan. door het. midden van den landweg langs de Koninklijke bosschen, zoodat al leen de Noordzijde van deze wegen tot de parochie van St. Joseph behoort: de grenslijn steekt den Rijksstraatweg over, gaat door het midden van de Rust- en Vreugdlaan en eindigt in het midden van de Zijlwetering. Westelijke grens. Gekomen in hef: midden van de Zijlwe tering, neemt de lijn een Noordwaartsche richting aan en blijft nu in deze richting houden het midden van de Zijlwetering tot op het einde van deze wetering in het noorden der nieuwe parochie, het punt vanwaar de grenslijn is uitgegaan. Wan neer over het noordelijk gedeelte van de Zijlwetering bruggen zullen zijn aange bracht kan ten behoeve der Katholieken, die wonen ten Westen van de Zijlwetering een wijziging van dit deel der grenzen worden voorgesteld. III. Zijn benoemd tot Kerkmeesters de heeren G. Knijnenburg; L. A. F. Prins; D. M. Wiegerinek en G. L. C. Zeedijk. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Slachthuis. In dc maand Mei zijn in het gemeentelijk slachthuis geslacht: 76 koeien, 3 paarden, 43 varkens, 1374 nuch tere kalveren, 5 vette kalveren en 15 schapen en geiten, terwijl nog 337 nuchtere kalveren voor export werden geslacht. Gevonden voorwerpen. 4 knotjes wol aan komen vliegen een blauwe postduif. Inlichtingen ter secretaris. Geboren: Johannes, zoon van J. van der Tier en IJ. C. C. Teernstra Geertje Maria, dochter van A. Blanken en O. de Knikker Jacoba, dochter van H. Becns en M. M. .Sekeris Geertje, dochter van J. A. Blonk en G. Brandhorst Huibert en Trijntje, kinderen van P. Vink en M. J. Oudejans. Ondertrouwd: H. A. Disseldorp 25 jaar en A. Koppenralh 25 jaar A. J. de Wit 21 jaren en P. J. Baas 22 jaar. Gevestigd: E. Grendel, apotheker, van Gouda K. Liezenga en gezin, land arbeider, van Ter Aar A. A. J. Gordeau onderwijzeres, van Bussum. V,e rtrokken: M. J. Straub, apo theker, naar Batavia N. Indië E. Wcs- terbos en kinderen naar Eindhoven A. D. G. Jansen, dienstbode, naar Woubruggc E. M. Yerwocrd, /onder beroep, naar Nieuwkoop M. Tuis, zonder beroep, naar De Lier K. de Hoog, zonder be roep, naar Woerden J. A. Koning, zon der beroep, naar St. Laurens J. Groe nendijk, zonder beroep, naar Nieuwkoop. UIT BREEZAND. Niet alleen de Zuid, maar ook de hemel was in rep en roer over het kleine dorpje van St. Jan. Ja, dat was me nu nog eens een strijkje. Wanneer de Cherubijnen en de Serafijnen naar Ihuiine violen, harpen en klaroenen grepen, dan was hun muzikaal spel zoo ontroerend mooi, dat alle heiligen in he melzoete extase geraakten en heb St. Jan niet genoeg na konden zeggen, wat 'hij reeds op aarde voorspelde: „Geen oor heeft het gehoord, en in geen mcnschenhart is nog zoo iets heerlijks opgekomen." Nu trad er «sa pauze in, want er was vandaag iets gewichtigs aan de hander werd apostelraad gehouden. In een kring zaten de gevierde leerlingen van den Mees ter rondom Petrus. Het grijze opperhoofd der apostelen keek ernstig en hield in diep nadenken zijn oogen strak op den hem el- vlo er gericht. St. Jacobus, de broer van St. Jan, was aan het woord. „Nogmaals", zoo sprak hij, „ik herhaal het, diep treurig is het, dat mijn goeie broer Jan zoo verwaar loosd wordt. Daar heb je bijvoorbeeld het Bisdom Haarlem met zijn bijna drie hon derd grootsche kerken. Slechts één klein parochierjc, dat St. Jan het vorig jaar tot Patroon uitkoos. Stel- hier tegenover St.- Nicolaas. Die oolijkerd, die, als het moet, er niets in ziet om door een schoorsteen heen te kruipen, telt minstens tien wonder mooie kerken, welke Hem als patroon ver eeren. St. Jan zelf laat te veel over zijn kant gaan, dat is nu eenmaal zijn aard, maar de eer van ons apostelcollege eischt, dat wij dan voor Hem zorg dragen. Of was hij van ons twaalven misschien niet de eenige, die den Meester geen verdriet ge daan heeft? Was hij niet bij uitstek de boe zemvriend van den Zaligmaker, zijn lieve ling?" Jacobus zweeg, maar men kon het Pe trus aanzien. Ook hij vond. dat het maar al te waar was, wat Jacobus naar voren bracht. Hij plukte een paar maal aan zijn baard. Nog gisteren, had dit geval hem ook al moeilijkheid gegeven. St. Nicolaas had zich bij hem beklaagd en verzoekt dien arend van St. Jan den hemel uit te jagen; tot tweemaal toe had 't beest uit jure ja- loerschheid hem de steek van zijn eerbied waardig hoofd gepikt. Daarbij kwam, zoo mijmerde hij voort. Jat ook hij St. Jan zoo gaarne mocht en hij herinnerde zich, hoe hetzelfde onderwerp reeds in 1928 in de apostelraad ter sprake was gekomen. Toen was reeds het besluit: In het bisdom Haarlem moet en zal eeu St. Janskerk ko men. Als plaats had men een land van bloemen en vrede uitgekozen, n.l. het pas ontluikende Breezand. Drie hemelboden waren naar de aarde afgezonden, en ze hadden aangeklopt bij Dirk, Piet en Nico. Dirk, die op de booge venen woonde, werd zooals altijd vroolijk wakker en zei tot z'n kinderen. „Ik moet vandaag op reis, want ik heb ecu gewich tige opdracht". Nico, die bekend stond als een duikboot onder water recht op zijn doel af te gaan, keek zijn kleine jongens eens aan, en zei: „Jongens, je vader heeft vandaag geen gemakkelijk karwij". Piet (zijn voorvader behoorde tot het geslacht der timmerlieden) ontwaakte met een angst als van Jonas, en riep met een zucht: ,,'b Is niet mis we moeten zorgen voor een eigen kerk". „Dat heeft vast een engel je va nacht ingefluisterd" zei zijn vrouw. „Ach, engelen", pruttelde Piet, „jij bent tot nu toe "nog de eenige engel, die ik ken. maar wees gerust, ik zal mijn plicht wel doen". Een uur daarna knielde het drietal in de oude parochiekerk neer en staken een kaarsje op bij St. Marinus. Dc brave heilige zag hen goedhartig maar ernstig aan. want hij wist nog niet wat het apostelcollege besloten had. Toeii begon de reis naar Haarlem, dat viel gelukkig mee. St. Pe trus had het al naar Rome doorgeseind. De nieuwe bisschop van Haarlem zal iemand zijn, die den naam draagt van St. Jan zoo ook de eerste herder en liet eerste school hoofd van Breezand." Dit alles was nog gebeurd in ,het .jaar 192S en zoo was de stichting van de eerste St. Jarf&pavochie een feit geworden. Maar toch, Petrus moest het toegeven, had Jacobus gelijk nog ontevreden te zijr^. Zeker de parochie was er, maar het kerk je, het was niet meer dan een omgebouwd koeien stalletje. Ook dit moet dus verande ren. „Hoe komen we echter aan het noo- dige geld", klaagde hij eensklaps luidop. „Hier in den hemel noemen we het wel het a.mhcho slijk, maar op aarde begin je zon der dat slijk een droevig beetje". „Breezand is nog maar klein", zoo vervolgde hij, en terwijl hij naar zijn sleutel keek, „nog niet een Brcezander heb ik in die anderhalf jaar aan den hemelpoort gezien. „Hunne ondernemingseest brengt voor hen natuur lijk ook zijn zorgen mee, en voordat deze een beetje van kant zijn, schijnen ze nog geen lust te heben hierheen te komen. „Heusch liet geval is moeilijk". En nu nam dc slimme Mattheus het woord. „Kom, kom Petrus zei hij, „als oud-tolgaarder bezie ik het zaakje iiiet. zoo zwaar als u. Laat het eens aan mij over. Hoeveel heb je noodig?" „Ruim vijf dui zend gulden per jaar. In hel begin nog meer", antwoordde Petrus. „Ik zorg voor het dubbele" zei Mattheus met een lachje. „In Breezand is een bloenibollenveiling. Grijze Hein, slimme Jan, Frcdericus van N.vssa zijn zooveel als de voormannen en mijn speciale vrienden. Bij deze voeeen zich als van zelf de dappere hertog van Schagcn met zijn nazaten Kees en Greta, voorts dc wethouder van Breezand en nog veel meer andere, maar hierover spreek ik de volgende keer, ..wan: ik zie hoe St. Cecilia en St. Agnes weer klaar staan cm een hcmelsch duetje tc geven en dat wil len we geen van allen missen. Dc volgende keer vertol ik je dus meer." J. V. Nerveus en Overspanden Onrustig en SKapjeltoès Gebruikt hiertegen de Zenuwstillende en Zeimw^tei^ei»e liijnhardi!s Zenuwt^lèt|te!i Glazen buisje 75 cent. Bij Apoth. en Di^isten COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De vroegere Bolsjewist Bessedowsky, die enkele jaren geleden nog als gezantschaps- raad aan de Russische legatie te Parijs ver bonden was, publiceert thans een serie ar tikelen over de werkdadigkeid der G.P.TT. in Frankrijk, waarin buitengewone belang rijke onthullingen worden gedaan.^ Dat de agenten van deze geheime politiedienst te vens als spionnen dienst doen is niets nieuws, maar hetgeen Bessedowsky mee deelt over de technische inrichting van deze onovertroffen spionnagedienst is werkelijk verrassend. Voor dat Bessedowsky in Pa rijs gezant werd had hij een onderhoud met Tschitscherin, waarbij ook het optreden van de G.P.U. ter sprake kwam. De minis ter van buitenlandsche zaken vertelde bij die gelegenheid, dat de G.P.U. de beste specialisten heeft om de buitenlandsche telegrammen te ontcijferen. Het zijn men- schen die een geweldige vaardigheid ge kregen hebben. Sommigen hunner waren vroeger in dienst van den Czaar. Ze ver dienen reusachtig veel geld. De G.P.U. heeft in den waren zin van heb woord over al haar oor te luisteren gelegd, en daar, waar hunue agenten niet door kunnen dringen, hebben ze toch een uitgebreide luisterpost opgericht waaraan niets man keert. Volgens mededeelingen van Tschit scherin zelf heeft dat canaille van de G.P.U. bijna in alle gezantschapsgebouwen van Moscou microfonen weten aan te bren gen waarvan de verborgen draden samen komen in een luisterkamer. De chef van den buitenlandschen dienst der G.P.U. Trilis- ser, die graag opschept over z'n nimmer fa- lenden inlichtingsdienst, deed aan Tschit scherin heb voorstel, om eens te komen luisteren naar ^le liefdesverklaringen, die de gezant van Afghanistan zou betuigen aan een van de sterren der Russische Ope ra te Moscou. Toen Bessedowsky al deze geheimzinnigheden van de organisatie der G.P.U. vernomen had, verklaarde hij, dat hij zich dan zelfs in de kamer van Tschit scherin niet veilig gevoelde, en angstig keek Bessedowsky in de kamer rond, om te zien, of hem geen onheil dreigde. Tschit scherin glimlachte en sprak: Wees maar kalm, want wat wij hier bespreken wordt ook afgeluisterd. Toen er 't vorig jaar hier eenige reparaties aan dit departement wer den uitgevoerd heeft men van die gelegen heid gebruik gemaakt om de benoodigde installatie aan te brengen". Zoo gaat het in Sovjet 'Lisland. De eene bespionneert de ander en de G.P.U. „waakt" over allen. Een dergelijke toestand bevordert de ge moedelijkheid en de vertrouwelijke raede- declingen zeker niet, maar de G.P.U. heeft op die manier aan de Bolsjewisten, zoo wel in binnen- als buitenland, zeer groote diensten bewezen. In het laatst-verschenen nummer van het Italiaansche tijdschrift „Vila et Pensiero" (Mei 1930) schrijft Wladimir Sobolewski een zeer belngrijk artikel over het inter nationale mollenwerk der Russische Com munisten. In alle landen der wereld tracht Rusland gebruik te maken van verwarring en onlusten: zij bevordert de ontevreden heid en wakkert de opstandigheid der mas sa voortdurend aan. Door den verkoop van haar artikel ver beneden den kostprijs tracht zij overal bin nen te dringen, om daar een steunpunt te inden voor haar propagandawerk. Juist in alle landen, waar de wereld productie van petroleum de markt be heer sekt, leveren de Russen hun petroleum b.v. naar Engeland 714.000 ton, naar Egyp te 243.000 ton, naar Perzië 47.000 ton. Fin land en Polen worden overstroomd door Russisch hout. Yoego-SIavië wordt bedol ven onder de Russische eieren: de Russen trachten zelfs om kolen te leveren aan En geland voor een zeer geringen prijs. Deze handelspolitiek om allerlei artikelen te le veren ver beneden den kostprijs van het product, is voor hen een heel goed systeem om een geschikte, basis te vinden van waar uit de communistische propaganda voor een wereldrevolutie verder gevoerd kan worden. Hoc die propaganda wordt inge richt? In alle landen der wereld worden Communistische cellen gesticht, die be schermd worden door de intellectueelcn die Rusland verdedigen omdat het een land is der vrije gedachte: zoodoende zijn deze ingenieurs, dokters en professoren, leera ren en onderwijzers de grootste propagan disten voor de leer van het Communisme. Midden Europa, Holland, België en Frank rijk zijn reeds flink aangetast. Sedert, den val van Primo de liivera spelen de Com munisten in Spanje een belangrijke rol. De Prawda schreef in haar nummer van ?9 April dat de Communistische partij in Spanje weliswaar nog geen sterke partij vormt, maar zij bezit toch alle eigenschap pen, welke een strijdende partij noodig heeft. De Prawda besluit dan haar artikel met de hoop uit te spreken, dat zij onder leiding van het uitvoerend comité zich zal weten op te werken tot een groote partij die dc Spaansche arbeiders in hun str.jd tegen de regeering tot de overwinning .-.al kunnen voeren. In Zuid-Amerika hebben e Communisten voor ieder land afzonderlijk een bepaald systeem. In Brazilië en Co lumbia maken ze gebruik van de slechte economische toestanden om het volk tot ontevredenheid op te hitsen. Overal waar maar troebel water is visscken de Commu nisten. Daardoor is er een koortsachtige onrust over de wereld gekomen. Hel Rus sische Communisme is de bron van alle on rust en revolutiegeest. VOOR DE POSTZEGEL- VERZAMELAARS NIEUWE ZEGELS. Polen. Portzegels in de koerseerende teekening en kleuren: 20 bruin. 10 groszy, bruin. 1 zloty, bruin. 2 bruin. Het papier is wat dikker dan hetgeen bot dusverre werd gebruikt. De banding is thans 13 1/2. Frankrijk. Frankeerzegel in nieuwe tee kening le sourire de Reims naar het in de kathedraal aldaar voorkomende beeldje met het glimlachende engelenkopje. 1 fr. 50 pl. 3 Ir. 50, rose-lila. De extra-toeslag komt ten goede aan het fonds tot delging der staatsschuld. De ze gels worden verkrijgbaar gesteld in vellen van 35 stuks of in boekjes, bevattende twee blokken van 4 stuks. Portugal. Frankeerzegels in heb Ceres- bype,. lokale druk 15 centavos, zwart. 32 groen. Naar verluidt zal de aanmaak der zegels weder te Lissabon geschieden, daar de fa bricatie te Londen te duur uitkomt. Landen, die van den postzegelhandel leven. Er zijn een massa kleine staten, die tot versterking hunner finantiëq op de zakken der postzegelverzamelaars speculee- ren en er een goed loonend zaakje in zien, papier voor goud te verkoopen. Het ont sluiten dezer bron van inkomsten mag aan den vindingrijken geest der inwoners van de Cooks-eilanden worden toegeschreven. De Cooks-eilanden tellen 10.000 tot 12.000 inwoners, die langen tijd menscheneters zijn geweest en zich slechts heel langzaam naar de zegeningen der beschaving hebben geschikt. Daaronder bevonden zich ook postzegels*, die zij uit Xieuw-Zeeland lieten komen. Het waren zeer eenvoudige zegels, waarvan het gegomd papier een gewone omlijsting van drukletters vertoonde. Des niettegenstaan de legden de groote postzegelhandelaars der oude en der nieuwe wereld groote be langstelling aan den dag en haastten zij zich behoorlijke prijzen voor dat zegel te betalen. Niemand was meer verbaasd dan de menschen van de Cooks-eilanden zelf, die zich hier plotseling een zeer gemakke lijke bron van inkomsten geopend zagen. Zij lieten dadelijk nieuwe postzegelseries uit Australië komen, die van de eerste in teekening en kleur verschilden. Maar het door de postzegels te voorschijn getooverde geluk hield niet lang stand. De postzegel- handelaars hadden ten laatste van deze soort genoeg en de bewoners der Cooks- eilanden moesten zich helaas weer op an dere industrieën gaan toeleggen. Op een goeden dag echter nam Paraguay den truc met fris'schen moed over. De postzegelseries van dit land volgden elkaar zoo snel pp, dat Paraguay, hetwelk voor 1S92 slechts zeer weinig zegels bevat, er thans meer dan 200 heeft. De bewoners van het land, die voor het grootste deel nog weinig be schaafd zijn, hebben de meeste dezer zegels zeker nooit gezien. De gretigheid, waarme de postzegelverzamelaars op alle nieuwe uitgaven aanvallen, heeft menigen avontu rier genoopt, in het een of ander onbekend land een postzegclfabriek op te richten en daarmee zoo gauw mogelijk het meeste te verdienen. Zoo dook in 1888 op de postze gelbeurzen te Parijs en Londen een reeks van zeven ze,gels op, die Mariel, koning der Sedans, een kleine volksstam aan de grens van Annam, had uitgegeven. Deze Mariel was een Franscli Marine-officier, die zich onder Sedans had gevestigd en op deze ma nier een massa geld verdiende. In 1891 verschenen op de markt zeer mooie zegel- van Trinidad, welke een jacht in de baai van het eiland voor anker, voorstelden. De fabrikant van deze zegels was baron Harden-Hickey, die vroeger te Parijs een sportblad had uitgegeven, na veel wissel valligheden op het onbewoonde eiland Tri nidad was geland en daarvan als koning Jacobus I bezit had genomen. Ongelukki gerwijze herinnerde liet verschijnen van deze zegels Engeland eraan, dat dit eiland aan het Vereenigdc Koninkrijk behoorde. Engeland stuurde oen oorlogsschip naar Trinidad en nam de zegels en de platen, waarvan zij gedrukt waren in beslag. Onze „heerschers", die postzegels uitgeven, ma ken lang zulke goede zaken niet als andere vindingrijke menschen, die zich met, dc re- gcering van een of ander klein land in verbinding stellen en zich belas-ten met de uitgave van postzegels. Zoo leverde een ingenieur voor niets twee millioen nieuwe zegels van Guatemala en ontving daarvoor alle oudere zegels, die zich in de staats drukkerij bevonden, waarmede hij een goed zaakje maakte. Een ander, Seebeek, le verde aan verschillende Amerikaansche re publieken al haar zegels en ontving daar voor het recht, de teekening alle jaren te veranderen en de voor den druk benoo digde platen te behouden. Een belangrijke bron van inkomsten was voor de Kanarische eilanden de zegelver koop en ook de Portugeesche regeeriug laat derhalve veel nieuwe emissies het levenslicht aanschouwen. Hieruit blijkt dus wel, dat dc post zegelhandel in de poli tiek ook zijn rol speelt, en zeer-zeker een verdienstelijke. Dat. ook de groote staten niet afkeerig zijn van een extra ver dienste in deze richting, zullen wij een vol gend maal met enkele voorbeelden ver halen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14