DONDERDAG 12 JUNI 1930 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 SCHEEPSRAP/IP NABIJ BOSTON. TWEE SCHEPEN IN VLAMMEN. Talrijke opvarenden gedood of gewond. Uit Boston wordt gemeld: Ter hoogte van Scituate heeft, waarschijnlijk ten ge volge van den dichten mist, een botsing plaats gehad tusschen het 5600 ton meten de stoomschip „Fairfax" en een .tankboot, als gevolg waarvan laatstgenoemd schip is gezonken en de bemanning om het leven kwam. Onmiddellijk na de botsing vloog de tankboot in brand en ook de „Fairfax" werd in vlammen gehuld, waardoor tal van passagiers en verscheiden leden der bemanning ernstige brandwonden bekwa men. Een ooggetuige vertelt, dat hij zich op de brug van de „Fairfax" bevond, toen de botsing plaats had. Hij zag, dat hoeveelhe den brandende petroleum in zee terecht kwamen op een tiental personen, die met brandende kleeren in het water waren ge sprongen. De brandende olie verspreidde zich snel over de zee, zoodat de ongeluk- kigen onder het slaken van hartverscheu rende kreten, op verschrikkelijke wijze den dood vonden. Het was onmogelijk de bè- manning van do tankboot, die één vlam menzee was, te redden. De naam van dit schip is niet bekend, doch men gelooft, dat het een Amerikaansch is. Er waren waar schijnlijk 40 koppen bemanning aan boord. Alle 71 passagiers van de „Fairfax", die zwaar beschadigd werd, konden door de „Gloucester" gered worden. Dit schip be geeft zich naar Boston, waar geneeskun dige hulp gereed staat om de gewonden te verzorgen. Nader wordt uit Boston gemeld: De tankboot, die na een aanvaring met het stoomschip „Fairfax" in brand gevlo gen en verongelukt is, blijkt thans de „Pinthis" te zijn, een schip van 1100 ton, dat het eigendom was van de New England Oil Refining Company en met een lading petroleum op weg was van Fall River naar Boston. Gebleken is, dat totaal 47 personen bij de ramp zijn omgekomen, waaronder 16 leden van de bemanning der „Fairfax" en 11 passagiers, welke, verdwaasd door angst of door brandwonden, van boord zijn ge sprongen en een verschrikkelijken dood in de vlammenzee hebben gevonden. De kapi tein en alle 19 leden va-n de bemanning der „Pinthis" zijn eveneens omgekomen. Door de vlammen op het voordek van de „Fairfax" smolt de radio-antenne, waar door het schip van elk middel om hulp in te roepen verstoken was. Eerst nadat de brand door de bemanning met behulp van een aantal Amerikaansche matrozen, die als passagiers meevoelden, was gebluscht, kon de radio-installatie worden hersteld. Eerst 3 uren later vond een zusterschip van de „Fairfax", dat de boot gevolgd was, het schip in den mist. Het lichaam van slechts één der omgekomenen is gevonden. Na heb oogenblik van de botsing heeft men van de bemanning der tankboot niets meer gezien. Onder de omgekomen passagiers van de „Fairfax" bevonden zich vijf vrou wen en een klein meisje. Toen de botsing plaats vond, voer de „Fairfax" met halve kracht in den mist, op weg van Boston, dat zij twee uren van tevoren had verlaten, naar Norfolk. Dooi de botsing kreeg heb tankschip een groot gat in den zijwand en zonk onmiddellijk. De „Fairfax" werd eveneens zwaar be schadigd, doch ver boven de waterlijn, zoo dat er geen gevaar voor zinken bestond. Langen tijd scheen het echter, dat het schip door de vlammen, die het geheel om ringden, vernield zou worden. »Tel." BRAND OP EEN TURKSCH MOTOR SCHIP. 8 leden der bemanning omgekomen. Volgens een bericht uit Constantinopel is op de Zwarte Zee ter hoogte van Soen-. goeldak brand uitgebroken in de machi nekamer van een Turksch motorschip. Dc brand nam zulk een omvang aan, dat het schip ten slotte is gezonken, waarbij van de uit 12 koppen bestaande bemanning er 8 verdronken zijn. GROOTE BRAND IN EEN TEGELBAKKERIJ. Dooden en gewonden. Hedenmiddag te ongeveer vijf uur is ten gevolge van een ontploffing in de stoomtegelbakkerij van Katzenstein een groote brand uitgebroken, waardoor de geheele fabriek binnen drie uren in de asch werd gelegd. Een uur na het uitbre ken van den brand stortte een zijmuur in, waardoor negen brandweerlieden bedolven werden. Drie hunner konden slechts als lijken geborgen worden, twee werden zwaar gewond, drie licht, terwijl ook nog een burger lichte verwondingen opliep. Het vuur verspreidde oen dergelijke hitte, dat een auto, die op een afstand van 150 M. van den brand verwijderd stond, vlam vatte. DRIE KINDEREN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Door den sneltrein AntwerpenLuik. In de nabijheid van Boom heeft gister middag een vreeselijk ongeluk plaats ge had, dat aan drie kinderen het leven heeft gekost, die op weg waren naar school. Bij den onbewaakten overweg, die van Boom naar Oude God leidt, bleven de kindertjes van zes tot zeven jaar oud, wachten tot een goederentrein gepasseerd was en staken toen over. Zij hadden echter niet op gemerkt, dat achter den goederen trein de sneltrein AntwerpenLuik nader de en werden door de locomotief gegrepen. De machinist wist zijn trein op korten af stand tob staan te brengen, doch de slacht offertjes waren reeds geheel vermorzeld. Een 21-jarige vrouw, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte bewusteloos en ver keert in zorgwekkenden toestand. „Tel." Achttien bruiloftsgasten gewond. St. Brieuc in Bretagno is Zaterdag ge tuige geweest van een merkwaardige drie voudige plechtigheid. Een jong meisje trad er namelijk in het huwelijk, op denzelfden dag waarop haar ouders hun zilveren en haar grootouders hun gouden bruiloft vier den. Het feest zou echter helaas heel wat minder prettig afloopen, dan het was be gonnen. Terwijl de bruiloftsgasten in vroo- lijke stemming huiswaarts keerden, reed namelijk een der wagens in volle vaart te gen een boom op. Het gevolg was, -dat 18 personen werden gewond, van wie ver scheiden ernstig. Een der gewonden, een onderwijzeres, is er zelfs zoodanig aan toe, dab men voor haar leven vreest. De Etna. Naar uit Catania gemeld wordt stijgen uit een sinds 191S rustende neven-krater van den Etna sedert eenige dagen groote rookwolken op. Men vreest een nieuwe uit barsting, daar ook de middelste krater grooter is geworden. Evenwel kunnen er, naar van de zijde van het Etna observato rium wordt medegedeeld, nog geen voor spellingen gedaan worden. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK. Ontslag tot nader aankondiging van dr. Altstaedt. Aan den leider van den geneeskundigen dienst te Lübeck, „Obermedizinalrat" dr. Altstaedt, is, naar van politiezijde wordt meegedeeld, thans op zijn verzoek tot na dere aankondiging ontslag verleend. Naar de voorzitter van den geneeskun digen dienst in verband hiermede nog me dedeelt, heeft dr. Altstaedt zijn verzoek om ontslag ingediend, omdat er volgens zijn opinie bij de meeningsverschillen om trent de toepassing van het Calmette pro cédé gevaar bestond, dat de kwestie van zijn schorsing politieke gevolgen na zich zou sleepen. Hij zal overigens te Lübeck blijven en zich voor alle besprekingen, die ter na dere opheldering van deze kwestie noodig zijn, disponibel stellen. Wissellcoper beroofd. Een wissellooper van de bankvereeni- ging Knauth, Nachod en Kühne werd te Leipzig op weg van de rijksbank naar de genoemde bank overvallen en beroofd. In de nabijheid van het stadhuis werd hij aangehouden door twee mannen, die uit een auto stapten. Zij losten eenige schoten op hem, verwondden hem en namen hem zijn aktetasch af, waarin zich 15.000 mark bevonden. Onmiddellijk daarna stapten ze weer in de automobiel en gingen er van door. De wissellooper kreeg verschillende schoten in de bovendij en in den buik. Door de zware verwondingen zakte hij ineen. De beide misdadigers werden terstond per auto achtervolgd. De vervolgden losten verschillende schoten op hun vervolgers. Een straatwerker werd hierdoor gewond. De misdadigers namen terstond de wijk in noordelijke richting. Men veronderstelt, dat de auto uit Ber lijn kwam. De moord op den Gezant Von Baligand. De moordenaar van den Duitschen ge zant te Lissabon Von Baligand, de uit i Danzig afkomstige zeeman Pichowski, heeft op 1 Februari 1922 te Danzig een soortgelijken aanslag gepleegd, welke even eens van motieven ontbloot was. De „Danziger Neuesten Nachrichten" deelt hieromtrent mede: Dc slotenmaker Otto Wittkowski werd destijds met een ernstige schotwonde in de rechterlong in oen der ziekenhuizen opgenomen. Hij was door Pichowski aangevallen, die a bout portant een revolverschot op Wittkowski loste en zich uit de voeten maakte. De toe stand van den gewonde was bedenkelijk. De dader scheen niet toerekeningsvatbaar te zijn. Hij gedroeg zich bij zijn arrestatie vrij zonderling en deed bij zijn verhoor al lerlei verwarde verh.alen. Het was onmoge lijk uit hem te weten te komen op welke gronden hij de daad gepleegd had. Blijkens de verhooren, zou hij tevoren Wittkowski, met wien hij in één huis woonde, zonder eenige reden met een revolver bedreigd hebben. Pichowski werd daarna met het oog op zijn gedragingen in een krankzinnigenge sticht ondergebracht alwaar hij onder ob servatie kwam te staan. Prof. Sandstroem teruggevonden. De bekende Zweedsche meteoroloog en ontdekkingsreiziger prof. Sandstroem, die sedert vijf dagen in het hooggebergte van Lapland verdwenen was en van wien men vreesde, dat hij door een ongeluk om het leven was gekomen, is ongedeerd terugge vonden. NED. OOST-INDÏE Een bcom dwars over den weg. Aneta seint uit Medan: Kwaadwilligen legden bij een bocht een boom over den weg Medan-Belawan, waar een zeer druk verkeer werd verwacht in verband met het inwijdingsfeest aan boord van de „Ba- loeran" van den Rotterdamschen Lloyd. De hoofdopziener van politie Ockhuyzen, die op een motorfiets naar Belawan reed, torn de tegen den boom op, waarbij de motor over den kop sloeg en zwaar werd bescha- dogd. De heer Ockhuyzen bekwam slechts schaafwonden en kon dienst blijven doen. KERKNIEUWS MGR. W. BOUTER. Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore in Britsch-Indië, vertrok hedenmorgen om 10 uur uit Roosendaal, waar hij een bezoek had gebracht «uan het Missiehuis van. de Congregatie van Mill Hill. Z. D. H. kwam te half een aan hefj sta tion te Haarlem aan, waar hij <loca- zijn. ouders en enkele familie-leden word ver welkomd. De bissnhop was vergezld vr*n zijn secretaris. Per auto werd vervolgens naad- Amster dam gereden en wel naar de paet-orie in de Haarlemmer Houttuinen, waar Z. D. H. gedurende zijn bezoek aan de koc/fdstad de gast zal zijn van pa-stoor J. Th. Lagerwey. LUCHTVAART HET EXPERIMENT VAN DEN REGENMAKEFL Het persbureau Vaz Di-fcs heeft gister middag een onderhoud gehad met vier mi litaire vliegers van Soeste.rberg, die in ge zelschap van den heer A. Veraart naar de hoofdstad waren gekomen, teneinde ons huil bevindinge-.-, die wij telefonisch van den regenmaker hadden vernomen, per soonlijk nog eens mede te deelen. Het wa ren ce eerste luitenants-vlieger Vaa Gies- sen, de luitenant-vlieger J&nssens, de wacntmeester-vlieger Bosch en de ser geant-vlieger Radema eer. Genoemde hee- ren vertelden ons da;, zij elk als bestuur der ian een éénpej-soons-toestel naar Schiphol waren gevlogen Onderweg heeft edk van hen toen in de buurt van Muiden een dichten motregen, die met a-ïvel gepaard ging, waargenomen. Het viertal vloog op dat oogenblik op een hoogte van circa 400 Meter. Volgens hun mededeeling was -de bui absoluut plaatse lijk. Toen de vliegers op- Schiphol landden arriveerde één minuut later de heer Ver- aaa-t met de F.IX, bestuurd door den K. L. M.-piloot Hondong. Naar reeds gemeld is had de regeamaker het meegenomen onderkoelde ijs ongeveer 1500 Kg. cirkelend tusschen Muiderberg en Marken, uitgeworpen. Hij vloog toen op een hoogte van 2500 Meter, terwijl de dichte wolken laag onder zijn toestel zich op een hoogte van 500 meter bevond. Toen gemelde vliegers, die den heer Veraau tot nu toe niet persoonlijk ken den, op Schiphol met hem in contact kwa men en vernamen, waar hij het ijs had uit gestrooid, stond het voor lien vast dat de door hen waargenomen regen een gevolg is geweest van de proefneming, mede oük in verband met het feit dat de wind Wes telijk was. Zij viogen gedurende twee mi nuten door de bui. De vliegers hebben den heer Veraart met het welslagen van zijn experiment gecomplimenteerd. Oorsprorïj- kelijk van plan zijnde om naar Waalhaven te gaarn, hadden zij dit besluit ten gunste, van Schiphol veranderd toen zij gisteren avond bij het luisteren naar de persbe richten van Vaz Dias vernamen, dat de heer Veraart zijn proef heden herhalen zou. De heer Veraart deelde ons tenslotte nog mede, dat er gedurende de geheele vlucht van de F.IX niet het minste zicht is geweest; dank zij vooral den radiodienst van Schiphol bleef men aan boord van de machine echter voortdurend op de hoogte- van de plaats waar men zich bevond. De regenmaken is den chef van dezen dienst, den heer v. Vliet-, alsmede zijn staf dan ook zeer erkentelijk voor de bewezen diensten. Nu de resultaten van de proef zoo be vredigend zijn geweest, zal deze binnen afzienbaren tijd op grooter schaal worden herhaald. Vliegongeluk in Spanje. Een Colunibiaansch luitenant in Spaan- schen krijgsdienst kwam inet zijn vlieg tuig in aanraking met- de touwen van een kabelballon. Het vliegtuig stortte neer. De luitenant, trachtte nog met een valscherm omlaag te springen, doch dit weigerde, zoodat de officier verongelukte. SPORT ATHLETIEK Om l.ci; kampioenschap van Leiden en Omstreken. De R. K. S. V. „Leiden", afd. Athletiek, lieeft voor a.s. Zondag een veldloop met hindernissen op haar programma. En wel voor senioren over een afstand van 3.5 K.M. en voor junioren over een afstand van 1.5 K.M. Voor beide wedstrijden zijn er prachtige wisselbekers beschikbaar ge steld en wel voor de senioren door den R. K. Bond voor Lichamelijke Opvoeding en voor de junioren door de R. K. Sport- propagandaclub. Terwijl er door verschil lende vereenigingen medailles zijn toege zegd. De athleten zien. dat van de zijde van het bestuur alles in het werk is ge steld, om den veldloop zoo goed mogelijk te doen slagen. Laat nu de leden der di verse vereenigingen van hun sympathie en sportgevoel laten blijken door met zoon groot mogelijke deelname hun vereeniging tc vertegenwoordigen. De athleten van de E. K. >S. V. „Leiden", afd. Athletiek, wor den alle Donderdag(heden)avond op het terrein verwacht-, dan kan er definitief vastgesteld worden welke loopers de ver eeniging „Leiden" zullen vertegenwoordi- gen. De toonwinkel der Stedelijke Fabrieken te Leiden Verslag, uitgebracht door de Commissie ter voorlichting van het Gemeentebestuur aangaande nut en werking van den Toonwinkel. De instelling eener Commissie. In hot voorjaar van 1928 is door B. en W. ingesteld een Commissie, teneinde van voorlichting te dienen aangaande het nut en de werking van den Toonwinkel der Stedelijke Lichtfabrieken. De samensteling der Commissie. Zitting namen in deze Commissie de hee- ren van Klinkenberg, Fehmers en Schoo namens de Lichtfabrieken als voorstan ders van den Toonwinkel en de heeren van der Stok, Zwart en Brouwer namens dc In- stallateursvereeniging en dc Middenstands- centrale, welke zich tot dusverre als te genstanders van den Toonwinkel hadden doen kennen. Voorts namen zitting de hee ren van Stralen, van Kesteren, Schone- veld en mevrouw Schots-Nueboei', later vervangen door mevrouw Rademaker Coucke, als vertegenwoordigers van de consumenten en meer in 't bijzonder resp. van den Leidschen Bestuurdersbond, den Ned. R.-K. Volksbond afd. Leiden, den Leidschen Christelijke Besturenbond en de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen afd. Leiden. Als voorzitter trad op de heer Gos- linga, wethouder van de Lichtfabrieken, terwijl als secretaris fungeerde rcr. van De venter, referendaris ter Gemeentesecreta rie. Deze Commissie heeft nu een korte sa menvatting gegeven van de gronden en conclusies, waartoe zij met eenparigheid van stemmen is gekomen. Aan dit uitgebreide verslag der Commis sie ontleenen wij het volgende: Het ontstaan van den Toon winkel. Het tegenwoordige bedrijf van den Toon winkel der Stedelijke Lichtfabrieken is voortgekomen uit den Gaswinkel, welke in 1885 in de Pieterskerkkoorsteeg werd ge opend. Na de oprichting der Electriciteits- fabriek in 1907 ging het bedrijf zich ook op het t-oonen en verkooperi van elect-rische apparaten toeleggen. In 1912 werd het te genwoordige gebouw op de Hooigracht be trokken. Het doel van den Toonwinkel. De Toonwinkel heeft ten doel het ge bruik van gas en electrciteit te bevorde ren. Hij doet dit in de eerste plaats door het maken van algemeene propaganda, het houden van demonstraties, het deelnemen aan tentoonstellingen, enz.in de tweede plaats door het t-oonen en verkoopen van toestellen, geschikt voor do aanwendiug van gas cn electriciteit voor allerlei nuttige doeleinden, zooals gaskachels, gasfornuizen en comfovcn, electrische strijkijzers, stof zuigers, kachels, theelichtjes, broodroosters, enz. Verhouding tusschen Toon winkel en particuliere instal lateurs. Doel en werkwijze van den Toonkamer is dus geheel anders, dan die van dc particu liere installateurs en voor deze laatsten kan de Toonwinkel dan ook niet zonder meer als een concurreerend bedrijf worden beschouwd, laat staan dat hier van oneer lijke concurrentie zou kunnen worden ge sproken. Veeleer moet men zich den Toon winkel voorstellen als een algemeen nuttig propaganda-instrument, waarvan weliswaar de mogelijkheid tot eigen verkoop een on miskenbaar onderdeel uitmaakt, maar dat door dat onderdeel niet gekarakteriseerd wórdt. Voorzoover de Toonwinkel aldus een apparaat verkoopen zou, dat anders door de particuliere installateurs verkocht zou zijn, kan natuurlijk worden gezegd, dat deze laatsten door het bestaan van den Toonwinkel schade lijden. Aannemelijk schijnt ons echter, dat het omgekeordc veel meer zal voorkomen, n.l. dat de algemeene propaganda, zoo doeftreffend als deze al leen met verkoop kan gevoerd worden dooi den Toonwinkel, leidt tot een grooteren omzet ook bij de particuliere installateurs, dan anders het geval zou zijn geweest. In- tusschen is ons gebleken, dat tusschen de Lichtfabrieken en de installateurs door middel van den Toonwinkel eeu og stelsel matiger samenwerking in het belang der consumeuten tot- stand kan worden ge bracht. Dit achten wij het groote positieve resultaat van ons onderzoek, dat wij een vorm voor deze samenwerking hebben gevonden, dien wij u met eenparigheid van stemmen kunnen aanbevelen. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Gisteravond is de recordrit gereden over 18.6 K.M. voor de A en B-klassers. Jammer echter, dat de opkomst der renners niet was zooals behoorde. Of zouden de ren ners die nu in dc nationale wedstrijden beginnen uit te komen, meenen dat zij niet meer in de clubwedstrijden behoeven uit tc komen? De renners, die zijn uitgekomeu hebben 'echter hun best gedaan en mochten over de gemaakte tijden trotsch zijn. Dc uitslag is geworden: E. Sladek 32 iuiu. 57 sec., A. van Egmond 33' min. 31 see. D. Ramp 32 min. 13 sec., J. van Weidei heeft een tuimeling gemaakt zonder echter te bezeeren. De tijden, gemaakt over do 1" K.M. de Junioren zijn geworden: C. Paats 19 min. 35 sec., J. Riethoven 21 m. 16 sac. Hierbij was de heer F. T. de Jong de officieele tijdopnemer. De vorm van samenwerking. Den voim der beoogde samenwerking moge onze Cominisie als volgt uil stippe len. Er wordt ingesteld voor het Gas- en voor hetT Eleclriciteitsbedrijf tc zamen een permanente z.g. G'ontact-Commisic. In deze contaots-commissie nemen onder ccn neutraal voorzitter ccn gelijk aantal le den vanwege de Lichtfabrieken en vanwege de installateurs zitting. Deze contactrcom missie is het orgaan, dat de regelen uil werkt, volgens rtcikc de samenwerking tusschen dc Lichtfabrieken en de installa teurs door midden van den Toonwinkel zal geschieden, en dat op de naleving dier re gelen toeziet. Dc bedoelde samenwerking zal plaats vinden tusschen de Lichtfabrie ken en dc erkende installateurs. Erkend kunnen worden zij, die meerderjarig zijn, ingeschreven zijn iu het Handelsregister, lid zijn van een installateursorganisatie cn zelfstandig en behoorlijk geoutilleerd het installateursbedrijf als hun hoofdberoep uitoefenen. De erkenning geschiedt door de Contact-Commissie en heeft uiteraerd al leen betrekking op den appavatenverkoop. Dit voor wat de formeele zijde der sa menwerking betreft. Materieel zal zij om. liet volgende in houden. Na vaststelling van de soorten van apparaten, die dit zal betreffen, stelt de Toonwinkel zijn inkoopbronnen ter volledige beschikking van de erkende installateurs; hierin komt, dus ten volle tot uitdrukking, dat de verkoop van apparaten voor den Toonwinkel niet doel is doch slechts raid del: mi:s de verkoop slechts geschiedt, werkt dc Toonwinkel er gaarne toe mede, dat die verkoop zooveel mogelijk geschiedt door dc installateurs. De bedoelde beschik baarstclling kan plaats vinden doordat dc installateurs in de gelegenheid worden ge steld bij den Toonwinkel of door tusschen komst van dezen te koopeu, alsook door gezamenlijken inkoop of door het opgeven van adressen en prijzen. In dezelfde lijn ligt, dat dc Toonwinkel ook zelve er zoo veel mogelijk naar zal streven den verkoop van apparaten te doen geschieden via dc installateurs, welke alsdan een provisie ge nieten. Bovendien kan door de Lichtfabrie ken aan installateurs, welke bij den ver- koop een bijzondere activiteit ontwikkelen, een omzetbonificat-ie worden toegekend, terwijl de Lichtfabrieken van de winst, met eigen verkoop, niet via de installateurs, behaald, oen zeker percentage voor het maken van neutrale reclame voor het ge bruik van apparaten beschikbaar zullen stellen. Een belangrijk punt vormen natuur lijk de prijzen, waartegen de apparaten bij den Toonwinkel en de installateurs ver krijgbaar zullen zijn. Ook hierop zal de Contact-Commissie toezicht uitoefenen en regelend optreden, waarbij er ernstig naar zal worden gestreefd door gcmecnschappc- lijken inkoop( grooteren omzet, als anders zins de verkoopprijzen ten bate van de con sumenten te verlagen. Rechtstreeksche verkoop zooveel mogelijk beperkt. Uit het bovenstaande blijkt, dat liet rechtstreeks verkoopen door den Toonwin kel zooveel zal worden beperkt, als met het algemeen doel van den Toonwinkel als propaganda-instrument vereenigbaar is- Niet vereenigbaar zou daarmee zijn, den verkoop geheel stop tc zetten. Meer dan p den verkoop zelve valt hierbij echter op de de mogelijkheid tot verkoop de nadruk. De verwachting is, dat van deze moge lijkheid tol verkoop een reguleercn le wcr king zal uitgaan op de algemeene ver krijgbaarheid en op dc deugdelijkheid der apparaten, zoomede op de redelijkheid dei prijzen en winstmarge en van dc bepalin gen der afbetalingscontrac-ten. Afbetalirigscontracten. Met betrekking Lot «leze laat sir aa:--.e- legenheid zal voor dc Lichtfabrieken grou*. te voorzichtigheid geboden zijn, opdat niet een kunstmatige behoefte wordt gekweekt, ter voorziening waarin de middelen bij dc betrokkenen op don duur niet in voldoende mate aanwezig zijn. Een niet te lange loop tijd, niet (e kleine termijnen en vooral ccn vrij groote eerste termijn kunnen hier uit - wassen tegengaan. Doch, als dit geschiedt, zien wij tegen een zoodanige levering dooi den Toonwinkel niet alleen geen bezwaar, maar verwachten ook daarvan, gelijk ge zegd, een reguleerende werking op de vooi waarden, waaronder in het algemeen hier ter -stede gas- en electrische apparaten op afbetaling verkrijgbaar zullen zijn. Voorstel aan den Raatl. Zooals gisteren gemeld, stellen B. cn W don Raad voor goed te keuven, dat de Lichtfabrieken werkzaam zijn cn dc Toon winkel geëxploiteerd wordt in den geest van de conclusies van dit rapport. AUTOMOBILISME Nieuwe poging het record van Segravo te slaan. Naar uit Wellington op Nieuw Zeeland gemeld wordt, zal op het 90 mijl lange strand ten N. van Auckland dc volgende weck een poging gedaan worden door Norman Smith, den bekenden Australi- schen motorist, om het door Sir Henry Segravc gevestigde snelheidsrecord tc breken. ZWEMMEN Mercedes Gleitze. Mercrdci Gleitze, de eenige vrouw, die zoowel het Kanaal als de straat van Gi braltar is overgezwommen, heeft gisteren in eeu zwembassin te Douglas op het eiland Man haar eigen duurrecord van. 36 uren op 37 gebracht als oefening voor den zwemtocht rond het eiland die Vrijdag zal beginnen en in t etmalen voltooid moei zijn. Do afstand is 85 mijl (130 K.M.).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7