BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 12 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Overeenstemming bereikt. De voorwaarden. In liet departement van Arbeid heeft gistermiddag onder voorzitterschap van den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse een conferentie plaats gehad tusschen de ver tegenwoordigers van twee werkgevers- en vier werknemersorganisaties uit de siga- renindustrie. Het resultaat der besprekin gen was, dat besloten werd tot dc instel ling van een commissie, die de bcdrijfs- toestanden in de sigarenindustrie zal on derzoeken. Komt deze commissie tot de conclusie, dat loonsverhooging mogelijk is, dan zal deze met ingang van 1 October ^a.s. worden ingevoerd. De beide partijen hebben zich bereid verklaard de bestaan de arbeidsovereenkomst in de sigaren- industrie tot 31 Mei 1931 te continueeren, waarmede de dreigende staking dus voor- loopig van de baan is. Verder werd in de vacantieregeling der sigarenmakers een wijziging gebracht, waardoor thans zes vacantieda-gen zijn toegestaan, waarvan er ten minste vier moeten aansluiten. Verder zal met ingang van 1 October a.s. een pen sioenfonds worden gesticht, waarin de werkgevers 1 pet. van het loon zullen storten. De scheuring in de kerkengroep ds. Kersten Ds. D. C. Overduin, die, zooals gemeld, plotseling van de Gereformeerde Gemeente te Giessendam (de groep van 't Kamerlid ds. Kersten) afscheid heeft genomen, en te Botterdam een nieuwe gemeente heeft ge sticht, heeft ook een naam voor de nieuwe gemeente aangenomen, n.l. „Gereformeerde Gemeente Hersteld Verband". Deze nieuwe gemeente is dus ontstaan uit de kerkengroep van ds. Kersten en wenscht in de gemeente geen politiek op den kansel en geen theologische school voor opleiding van nieuwe predikanten. Reeds bestaat sedert het afzetten van dr. Geelkerken door de Synode der Gere formeerde Kerken te Assen, ook de Gere formeerde Kerk Hersteld Verband. BROOD OP DE ONTBIJTTAFEL. Een enquête van de Arbeidsinspectie. De vraag: „Nuttigt het Nederlandsche volk geen brood meer bij het ontbijt?" wordt van den kant der voorstanders van de intrekking van het verkoopverbod van versch brood vóór 10 uur 's morgens, met groote stelligheid ontkennend beantwoord. De commissie, bestaande uit vertegen woordigers van patroons en gezellen uit het bakkersbedrijf, die zich bezig heeft gehou den met te trachten den grondslag te leg gen voor een herziening van dat deel der Arbeidswet 1919, dat op het broodbakkers bedrijf betrekking heeft, heeft zich ook met de vraag bezig gehouden. Uit haar verslag blijkt, dat men in de betrokken vakkringen de beteekenis der da ling van het broodverbruik als gevolg van de ontstentenis van versch brood bij het ontbijt niet hoog aanslaat. Bovendien heeft de Arbeidsinspectie op een aantal scholen met bevolking van ver schillenden stand en leeftijd, benevens op een aantal fabrieken, onverwachts en gelijk tijdig een rondvraag gehouden naar het voedsel, dat als ontbijt genuttigd was. Deze enquête heeft Donderdag, 22 Mei j.l., plaats gehad. Zij heeft zich uitgestrekt over 55 openbare en bijzondere lagere, U.L.O.-, Hoogere Burger-, Handelsscholen, Lycea, Gymnasia, Nijverheids-, Huishoud-, Am- bachts- en vakscholen, benevens 1 fröbel school en voorts over 20 fabrieken van ver schillende soort. De rondvraag heeft zich uitgestrekt over 19100 scholieren en fabrieksarbeiders. Van 17403 91.11 pCt. had het ontbijt op Donderdag, 22 Mei, uitsluitend uit brood bestaan; 962 5.04 pCt. hadden ontbeten met brood, benevens gort of havermout; 620 3.25 pCt. hadden geen brood genut tigd, doch zich uitsluitend gevoed met gort of havermout, terwijl 115 0.60 pCt. ander voedsel genuttigd hadden, doch in elk ge val geen brood. Do enquête heeft dus het resultaat opge leverd, dat nog geen 4 pCt. der school- en fabrieksbevolking geen brood nuttigt bij het ontbijt; nagenoeg voor ruim 91 pCt. de geheele bevolking in haar breedo lagen genomen, vormt brood het uitsluitende ontbijtvoedsel; bovendien bleek voor 5 pcz. der ondervraagde personen brood een be standdeel te vormen voor een gemengd ontbijt, zoodat ruim 96 pet. der geënquêteerde personen brood voor hun eersten maalijd bleken te hebben gebe zigd. De bewering, dat door de werking der Arbeidswetgeving het brood allengs van de ontbijttafel der Nederlandsche bevolking zou zijn verdwenen, kan hiermede naar het rijk der fabelen worden verwezen. Dc verkregen cijfers geven een aanwij zing, dat onder de meer gegoede standen het broodverbruik iets geringer, de bij voeding of andere voeding iets meer be draagt dan in de andere lagen der bevol king, doch de afwijkingen zijn op zichzelf vrij ontbeteekenend. Het blijft echter de vraag, of die afwijkingen ook vóór dc in voering der Arbeidswet niet in even groote mate aanwezig zijn geweest, aannemende, dat er steeds pap-, gort- of havermout- etende kinderen en volwassenen waren, vóór dc wet den verkoop van het vers-clie brood vóór 10 uur 's morgens verhinderde. AVaar gemiddeld 91.11 pet. der schooi en fabrieksbevolking uitsluitend brood voor haar ontbijt nuttigde, blijft alleen de be volking der H.B.S.'en, Lycea en Gymnasia met 87.24 pet., de huishoudscholen met 90.7 pet. en de lagere scholen met leer lingen uit den gegoeden stand met 85.74 pet. daaronder. Het genoemde gemiddelde wordt voor alle andere onder wij siririchtin- gen en ook voor de fabrieksbevolking over troffen. Het Kamerlid J. C. van Kempen naar Jeruzalem. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is het lid der Tweede Kamer, de heer J. C. van Kempen met de heeren Eliel Lofgren, Zweedsch oud-minister en Charles Barde, vice-president van het Hof van Justitie te Genève, door de Britsche Begeering onder goedkeuring van den Volkenbond benoemd om een onderzoek in te stellen naar de kwesties ten aanzien van den Klaagmuur te Jeruzalem tusschen Joden en Arabieren aldaar gerezen. Nader vernemen wij, dat de heer van Kempen ter vervulling dezer opdracht he den is vertrokken, ten einde te Genua de beide andere leden der commissie te ont moeten en gezamenlijk per s.s. P. C. Hooft naar Port Said te reizen. Vandaar zal de commissie terstond per trein naar Jeruza lem doorreizen. De afwezigheid van den heer Van Kempen zal vermoedelijk onge veer 2 a 3 maanden duren. Kamerleden naar IJsland. Zooals bekend, is, zal aan het einder der maand het 1000-jarig bes.taan van het IJs- landsche parlement feestelijk worden ge vierd. Daartoe zijn de parlementen van alle landen uitgenoodigd vertegenwoordigers te zenden. Naar wij vernemen, zal dc Eer ste Kamer worden vertegenwoordigd door den heer ir. J. Koster en de Tweede Ka mer door mr. II. J. Knottenbelt. Beiden zullen a.s. Zaterdag naar Kopenhagen ver trekken, waar zij zich naar Beijkjavik zul len inschepen. „Vad." Een gladde weg. Aan den Rijkswaterstaatsdienst te Utrech: is door den B.B.N. verz »cnt den weg Huis ter HeideAmersfoort te verbe teren. Deze weg is zóó glad geworden, dat in korten tijd reeds 4 ongelukken, waar van 2 met ernstige gevolgen, zijn voorge komen. Geadviseerd wordt dc deklaag te verwijderen en dezen weg eenvoudig te te ren, hetzelfde procédé, dat de gemeente Amsterdam met zeer veel succes toepast. Wie betaalde de A.V.R.O.-concerten. We lezen in het „Volk": „Het volgende is door onzen partijge noot C. Plaisier te Rotterdam aan de „N. Rott. Crt." gezonden,- doch door het blad niet opgenomen: In uw blad plaatste een bericht over de verplichte aangifte van radio-toestellen, en maakte daarbij de aanteekening: „Do soc. dem. V.A.R.A. heeft met haar concer ten, betaald door een Engelsche firma in radio-artikelen, genoegzaam aangetoond, dat haar geldmiddelen nu niet bepaald ruim genoemd kunnen worden". Gezien het feit, dat uwe redactie reeds meer het bovenstaande heeft geschreven, wil ik u er op wijzen, dat de concerten, die de A.V.R.O. heeft uitgezonden uit het Kurhaus te Scheveningen en het Concert gebouw te Amsterdam, door de bekende wereldonderneming in radio-artikelen, Philips, werden betaald". AARLANDERVEEN. Ingebruikneming muziektent. Begun stigd door bijzonder fraai weder werd gisteravond met het geven van het eerste opc vchtconcert door de muziekvereeni- ging ..Excelsior" de nieuw aangekochte muziektent in gebruik genomen. Voor de ingebruikneming en eerste concert bestond allerwege veel belangstelling. Onder de talrijke uitgenoodigdeu merkten wij o.a. op dc burgemeester di. H. J. Lovink, die de nieuwe muziektent ojjende, ds. G. Th. v. Beusekom, het raadslid den heer Cox, cx- notaris mr. C. v. d. Lee, tal van afgevaar digden van plaatselijke vereenigingen en verdere uitgenoodigden. Zoodra het mu ziekcorps met den directeur, den heer M. J. Markx en het bestuur in de muziektent had plaats genomen sprak de burgemees ter ongeveer het Davolgende openings woord. Geachte aanwezigen. Volgaarne voldoe ik aan de aardige uitnoodiging van het bestuur om in Aarlanderveen de nieu we muziektent te openen. Het is feitelijk een open deur intrappen, doch dit en kele woord heeft een verdere strekking. Zooveel jaren heb ik reeds gehoord van dc behoefte aan een muziektent te Aarlan derveen. Die tent is er thans gekomen, niet normaal daar nog een bazar moet wor den gehouden om dc tent te betalen. Doch dit kenmerkt de goede samenwerking der burgerij. Het verheugt mij, dat het ge meentebestuur haar toestemming heeft gegeven dat de tent op het terrein van de openbare school mocht worden geplaatst en voorts dat ook andere vereenigingen eventueel van de tent gebruik zullen mo gen maken. Voorts heb ik u 2 dingen te zeggen: le. dat de volgende week te hou den bazar een groot financieel belang zal worden voor de vereeniging en 2e. dat dc Aarlandcrveenschc vereenigingen die hier in deze tent kunnen spelen een groot ge noegen aan de burgerij zullen doen. Ik hoop, geachte aanwezigen, dat dit het symbool zal moge zijn van goede samen werking nog lange jaren onder dc groo te en kleine bewoners van Aarlanderveen. Hiermede verklaar ik deze muziektent geopend. Na een hartelijk applaus maakte hier na de nog jeugdige vereeniging een aan vang inet haar aardig en goed verzorgd programma. Het geheel gaf een goeden indruk en het eerste concert kan zeer ze ker goed geslaagd heeten. En de vereeni ging en directeur M. J. Markx kunnen er met genoegen op terugzien. Na afloop van het concert werden aan de genoodigden ververschingen aangeboden. De muziektent is op een pracht punt. juist midden in het centrum van het dorp geplaatst en het is een tent, die aan allo eischcn voldoet. Rest ons nog te vermel den, dat- de volgende week aanvangende a.s. Donderdag een 3-daagsche bazar ia worden gehouden in een gebouw naasl het café N. Delfos aan den Kcrkvaartswee ten bate der vereeniging. OP DEN AMSTEL TE AMSTERDAM is Woensdag de finale geroeid om den „Telegraaf beker tusschen de achten van Triton en Laga. De beide ploegen voor de brug. Triton is voor, maar Laga wist toch te winnen DE HEER VERAART, DE REGENMAKER, HEEFT SUCCES. Ter hoogte van Muiderberg is een regenbui geconstateerd. Op Schiphol werd de heer Veraart gecomplimenteerd DE EERSTE OFFICIEELE RIT van koning Carol II met zijn broeder, prins Nicolaas, in de straten van Boedapest KONING CAROL II legt den eed van trouw af in de Nationale Vergadering

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5