Hongarije—Nederland 6—2 DINSDAG 10 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VOETBAL Nederland verliest den eersten wedstrijd tegen Hongarije met 26. De Hongaren hadden met rust een 30 voorsprong (Van een specialen verslaggever) Zooals gevreesd werd, hebben de Neder landers in hun eersten wedstrijd tegen dc Hongaren een nederlaag moet incassee- ren. De Nederlanders speelden in deze ont moeting zonder geestdrift. Heb leek wel of zij „down" waren door de vreemde •omgeving, het eigenaardige harde speel veld zonder grasZij zagen tegen den wedstrijd op en kwamen niet met ver trouwen in het veld, niet met den bezie lenden wil zich er door te slaan,, om te vechten voor een gunstig resultaat. Dit is wel de voornaamste oorzaak geweest van den nederlaag. Reeds direct in den aanvang bleek, dat Van Kol er uit lag, dat de middenlinie van het kastje naai den muur liep en dat de voorhoede maar weinig deed. En wat zij deed was slecht. Het gevolg was een voortdurenden druk op het doel van Van der Meulen, die zic-h er werkelijk met veel talent wist door heen te slaan en wiet te voorkomen, dat de wedstrijd reeds voor de rust een de bacle voor ons elftal werd. Hij werd goed gesteund door Vermetten. De Hongaren, die met veel vertrouwen en geestdrift speelden, waren gedurende de geheele eerste helft in de meerder- reid. Vooral de snelle Kohul viel op en als het schieten nog beter was geweest, zou de nederlaag nog grooter geweest'zijn. Vermetten deed wat hij kon, -maar ook hij kon niet verhinderen, dat de Honga ren met rust reeds een 3—0 voorsprong hadden. Na de rust hetzelfde spel. De Neder landers konden er niet boven uit komen. Voortdurend werd er druk op het doel van Van der Meulen uitgeoefend. Lan daal is het geweest, die eenige Neder- landsche uitvallen heeft weten te leiden en er voor gezorgd heeft, dat twee tegen- punten werden gemaakt, het eerste uit een voorzet van hem direct na het begin van de tweede helft, het tweede door hem zelf gemaakt even voor het einde. De Hongaren waren absoluut ook in de tweede helft de meerderen. Het plaat sen was uitstekend, het kopp-on magnifiek, heb schieten soms zeer hard. Vele malen vlogen deze rakelings naast of over. De wedstrijd. Reeds geruimen tijd voor den aanvang hebben de toeschouwers zich rondom het veld een plaatsje veroverd. De overdekte tribunes in de lengte van het speelveld zijn minder goed bezet, doch er zijn zeker 25.000 toeschouwers. Afgesproken werd, dat alleen de doel verdedigers vervangen mochten worden. Nadat een voor-wedstrijd was gespeeld, werd met den officieelen landenwedstrijd aangevangen. Eenige Hongaarsohe minis ters bevinden zich op de officieele tri bune. Te ruim half zes komen de Oranje hemden het veld in. Zij worden met een hartelijk applaus begroet. De menschen volgen het. veld op, daar de organisatie slecht in orde was. Even later komen de Hongaren het veld in. gekleed in rood-wit-groene shirts, de nationale kleuren. Zij worden geest driftig toegejuicht. Nadat de persfotografen hun werk heb ben gedaan, laten Philips' loudspeakers drie coupletten van het Wilhelmus hoo- ren, gevolgd door het Hongaarsohe volks lied. Vermetten tost en verliest en de onzen spelen de eerst helft tegen de zon in. Onder leiding van den Duitschen scheidsrechter dr. Bauwens uit Keulen stelden de elftallen zich als volgt op: Hongarije: Aknai Mandi Fogoly III Lyka Bukovai Berkessy Droeszler Avar Turay Foldi Kohut Landaal v. d. Heyden Tap v. Reenen. v. d. Broek Kook- v. d. Wildt Breitner Vermetten Van Kol Van der Meulen Nederland Nederlandsche grensrechter is de heer Scheffers. Als Nederland heeft afgetrapt, gaan de Hongaren direct in den aanval, maar het eerste schot van Turay gaat naast. Onze rechtervleugel onderneemt dan den eersten aanva| onzerzijds. Kools weet voor te zetten, te scherp echter en Van der Heyden kan den bal niet krijgen. In de vijfde minuut trapt Vernietten over het leder heen. Kohut rent alleen op het doel af, passeert Van der Meulen, maar Bauwens heefs reeds voor off side gefloten. Het koppen van de Hongaren is mag nifiek en de Nederlanders kunnen voor eerst geen voet aan den grond krijgen. Landaal schiet achter en een strafschop in verband met een „hands" van een der Hongaren wordt door Van Kol naast ge schoten. Het middentrio der Hongaren combineert keurig en Van der Meulen moet een springbal van Turay in ont vangst nemen,, die hij safe houdt. Bij de Hongaren moet bet in den aanvang van den snellen Kohut komen. Kools kan hem niet houden. Dc Hongaarsche links buiten onderneemt een snelle ren. Hij zet scherp voor doel, doch het middentrio der gastheeren mist. In de tiende minuut krijgt Nederland den eersten corner te nemen, die Landaal slecht plaatst. De Hongaren komen en blijven dan in de meerderheid. Zij worden door het publiek met handgeklap aangemoedigd. Het plaatsen van de Nederlanders is zoo slecht, dat de Hongaren steeds den bal hebben en het leder naar voren kunnen spelen. Er is een kwartier gespeeld als Droesz ler doorbreekt, Avar passeert den uit- geloopen Van der Meulen en zet voor den Nederlandschen doelverdediger onhoud baar in het leege doel. De Hongaren blijven veel sterker, .doch van Kol en Vermetten zetten «den buiten- spelval open, waarop de Hongaarsche aan vallen voortdurend stranden. In de achttiende minuut zien wij den eersten gevaarlijken aanval der Hollan ders. Van der Heijden krijgt het leder van van Reenen. Een voorzet volgt en Fogoly kan slechts corner trappen. Deze wordt echter .slecht genomen en levert niets op. Dan volgt weer een aanval van den Hon- gaarsclien rechtervleugel. De bal belandt bij Droeszler. Hij zet voor, doch Turay schiet jammerlijk over. Van Kol is er dan geheel uit en Vermetten moet voor twee spelen. Bij een vermeend geval van buitenspel, blijven allen staan. Toldi staat alleen voor Van der- Meulen H.j schiet en Van der Meulen weet het le'der nog net uit zijn heiligdom te grabbelen. Landaal leidt dan een Hollandschen aanval. Hij zet voor, van Reenen neemt het leder in eens op den schoen, doch de bal gaat naast. Bij een nieuw vermeend offsidegeval, schiet Avar, doch het leder komt in handen van Van der Meulen. Even later schiet Turay over. De Nederlandsche middenlinie heeft zich dan geheel in de verdediging teruggetrokken. De Holland- sche voorhoede wordt geheel aan haar lot overgelaten. Zij start veel te laat en wan neer zij den bal krijgt is zij hem bijna on middellijk weer kwijt. Het lijkt wel of men zonder geestdrift speelt en geheel onder den indruk is van de omgeving en het eigenaardige veld. Dan noteeren wij een gced schot van Bukovai, dat onze keeper houdt en een schot van Toldi dat overgaat. Een schit terend schot van Turay weet de H. F. C.'er er prachtig uit te houden. Er is 35 minuten gespeeld als Droeszler snel doorgeeft aan Toldi. Deze komt alleen voor Van der Meulen te staan. Onze kee per werpt zich er voor'en weet te redden, doch beiden worden gewond. Hij en Toldi moeten worden bijgewerkt. Als een leeuw staat Van der Meulen zijn doel te verdedigen. Twee corners op het Hollandsche doel leveren niets op. In de 40e minuut weten de Hongaren hun voorsprong te vergrooten. Avar en Van der Meulen loopen op elkaar in. Van der Meulen laat het leder uit zijn handen val len, Vermetten tracht nog te redden, doch te laat en nummer twee ligt in het Hol landsche doel (2—0). Als Kools even daarna een vrije schop buiten het strafschopgebied naast heeft geschoten, weten de Hongaren hun voor sprong tot 30 te vergrooten. Droeszler gaat er in een snelle ren met het leder van door. Hij geeft het leder in gunstige po sitie aan Avar en van der Meulen heeft het nakijken (3—0). Met dezen stand komt de rus) De tweede helft. Na de rust zijn Tap en Van den Broek van plaats verwisseld. De onzen beginnen met eenige goede aanvallen. In de tweede minuut na de hervatting zet Landaal van de lijn af voor, van der Heijden loopt toe, doch Akai weet nog juist het leder weg te tippen. Dan volgt weer een voorzet van Landaal. Van den Broek kopt het leder in de richting van het doel en van der Heijden, die is toegeloopen, schiet voor de eerste maal den bal in het Hongaarsche doel. De stand is dan 3—1. Dit geeft den Hollanders moed, doch het helpt niet veel. De Hongaren blijven in het veld dominee- ren. Er volgt een off-sidegeval, hetgeen echter slechts uitstel van executie betee- kent. Want een moment later breekt Toldi alle-en door en het is 41. In dc tiende minuut is Turay er weer doorheen. Van Kol zit hem op de hielen en hindert hem. Doch dat neemt niet weg, dat de Hongaar het leder toch in den lin kerhoek weet te schieten. De Hongaren hebben dan een 51 voorsprong. De weinige tegenaanvallen der onzen brengen geen opluchting. De Hongaarsche backs zijn volkomen het veld meester en de rood-wit-groene middenlinie kan steeds haar aanvalsquintet aan het werk zetten. Als van Reenen uit een pass van Van der Heijden heeft overgeschoten, is het woord weer aan de Hongaren en onze ver dediging moet alle zeilen bijzetten om ver der scoren te voorkomen. Van der Meulen houdt er een prachtigen kopbal van Ko hut uit. Even later stopt hij een hard schot van Turay. Wanneer Vernietten na 25 minuten spe len wat forsch ingrijpt, wijst dr. Bauwens naar de bekende witte plek en de Honga ren krijgen een penalty toegewezen. Avar scoort hieruit het zesde doelpunt voor de gastheeren onhoudbaar voor Van der Meu len (61). Ons inziens was deze strafschop abso luut een te zware straf van den scheids rechter. De Nederlanders komen steeds niet ver der dan de Hongaarsche backs. Bij een snellen aanval van Landaal, die na de rust veel beter speelt dan in de eerste helft, weet hij van de lijn af voor te zetten. Van Reenen krijgt het leder, maar schiet naast. Dan volgt weer een Hollandsche aanval. Landaal drijft naar binnen, geeft door aan Van den Broek, die echter ook naast schiet. Landaal krijgt dan wederom een bal van Kools toegespeeld. Hij zet voor naar van den Broek, die even dribbelt. De P. S. V.'er schiet dan keihard, maar Aknai weet het leder corner weg te werken, die niets oplevert. Er is nog tien minuten te spelen. De toeschouwers verlaten reeds het veld. Van Kol en Vermetten passen nog steeds den buitenspel val toe, waarin dc Hongaren maar al te vaak loopen. De Hongaren spe len weinig sympathiek als zij blijven door spelen wanneer de scheidsrechter reeds voor off-side heeft gefloten. Zes minuten voor het einde raakt Breitner onklaar en moet worden bijgewerkt. Als Avar heeft overgeschoten krijgt twee minuten voor het einde Landaal het leder. Hij rent naar voren en inpLaats van voor te zetten, schiet hij zelf op goal. Aknai is verrast en via de toppen van den keeper verdwijnt het leder voor de tweede maal in het Hongaarsche doel. En dan komt het einde met een 62 nederlaag voor de onzen. Nabeschouwing. Het beste elftal heeft gewonnen. Onge twijfeld Het uitstekende spel van de Hon garen overdonderde dc Oranjehemden. Rood-wit-groen was thuis in alle opzichten. Zij speelden hun spel zooals zij gewend zijn, snel op de vleugels op het lange ter rein en een midden-trio dat productief was. Doorloopend zijn zij in de meerder heid geweest. Kansen hebben de Hongaren bij tientallen gehad en eigenlijk had de uitslag wel 102 of 122 kunnen zijn. Toch gelooven wij dat als ditzelfde Hon gaarsche elftal in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal spelen op het groene grastapijt, waaraan zij niet gewend zijn en in een vreemde omgeving, de uitslag wel eens geheel anders zal kunnen zijn. Niet temin moeten wij toegeven, dat het Hon gaarsche spelpeil zeer hoog staat. Hun po sitiespel was af, het plaatsen correct en het kopwerk buitengewoon goed. Het schieten was eveneens behoorlijk ver zorgd, maar bij beter richten zouden zij de score zeker nog kunnen opvoeren. Het spel der Hollanders stak er wel zeer bij af. De Oranjehemden konden den door het harde veld hoog springenden bal moeilijk in bedwang houden en er moest steeds verdedigd worden. De middenlinie had het zwaar te verantwoorden. Van den Broek ging het leder nog al eens halen. Er is vrij forsch gespeeld, hetgeen de Hongaren gewend zijn. Zij zaten vurig op den bal en waren steeds even eerder bij het leder dan de Oranjehemden. De spelers. Van der Meulen heeft zijn doel zeer goed verdedigd. De tweede goal ha<l hij echter kunnen voorkomen. Na hem moet Vermet ten genoemd worden, die een uitstekenden wedstrijd achter den rug heeft. Hij wierp zich met veel moed in den strijd. Van Kol was minder, vooral in de eerste helft. In de tweede helft was hij wat beter, doch over het geheel waren zijn prestaties maar matig. De middenlinie liep van het kastje naar den muur. Kools vonden wij nog de beste van het drietal. Vooral in de tweede helft was hij tegen den snellen buiten speler Kohut opgewassen. Van der Wildt deed zijn best en deed af en toe goed werk. Breitner werkte wel hard, doch kon tegen den rechtervleugel der Hongaren niet op. De voorhoede presteerde voor de rust niets. Na de rust strandden de enkele Hollandsche aanvallen op het achtertrio der Hongaren. Landaal was vooral na de rust actief en zijn doelpunt was mooi. Van den Broek en Tap waren heel ma.tig. Van Reenen, de debutant, heeft het er niet slecht afgebracht Van der Heijden heeft weinig te doen gekregen. Wat de Hongaren betreft, zij vormen een goed team zonder zwakke plekken. Vooral de voorhoede was buitengewoon goed. De scheidsrechter dr. Bauwens was niet onfeilbaar. Hij heeft o.i. eenige onjuiste beslissingen genomen. Ver:!iend verloren. De heer Hirschman verklaarde ons na afloop van den wedstrijd, dat als de Hon garen tweemaal zooveel doelpunten had den gemaakt, dit niet te verwonderen zou zijn geweest. Dan hadden zij ze nog ver diend. De terreinomstandigheden, waren zeker in het nadeel der onzen. Er komt echter een revanche-wedstrijd. Wanneer weten wij nog niet. De aanvoerder van het Nederlandsche elftal H. Vermetten vond het spel der Hongaren subliem. De nederlaag is verdiend. Zondagavond, na afloop van den wed strijd, werd den Nederlanders door den Hongaarschen voetbalbond in Hotel Royal een feestmaaltijd aangeboden. DOOR DEN U. Z. C. IS MAANDAG in de zv/em-in richting aan het Vossegat te Utrecht een nationale waterpolo-dag gehouden. De wedstrijd G.Z.G. tegen U.Z.C. VOORNAAMSTE NIEUWS Het Ned. Elftal verliest te Budapest met 62. De Valk promoveert naar de eerste klasse. De junioren-voetbaldag te Sassenhcim. Succes van de L. Z. C. op het waterpolo- tournooi te Utrecht. KON. NED. VOETBALBOND. Om het landskampioenschap. De strijd om het kampioenschap van Nederland is gisteren beëindigd. De laat ste wedstrijd Willem IIVelocitas werd door dc Noordelijke kampioenen met de fraaie cijfers 30 gewonnen. Daardoor heeft Velocitas beslag gelegd op de dorde plaats in het kampioenstournooi. Zoover waren de Noordelijken tot heden nog niet gekomen. De eindstand is: Go Ahead 8 4 2 2 1914 10 Ajax 8 4 13 19— S 9 Velocitas 8 3 3 2 13—16 9 Willem II 8 2 2 4 14—IS 6 Blauw Wit 8 2 2 4 817 6 Promotie en degradatie. Tegelijk met de beslissing inzake het kampioenschap van Nederland viel giste ren ook de beslissing wie in het Zuiden zou promoveeren. De club uit Valkenswaard, die al reeds eerder een tweetal jaren eer ste klasse was, wist Bleyerheide te slaan, zoodat zij de plaats van Roermond zal in nemen. De stand is: De Valk 6 4 1 l 16— 6 9 Bleyerheide 6 3—3 12—10 6 Roermond 6 2 12 1112 5 T. A. C. 5 1—4 6—17 2 WILLEM IIVELOCITAS 0-3. De laatste wedstrijd van de competitie om het kampioenschap van Nederland is zoo als wel kon worden verwacht do on interessante van het heel spannende tour- nooi geweest. Van mooi voetbal is geen sprake ge weest en als om de derde en vierde plaats geloot was, zou de sport er geen schade door hebben geleden. Alleen hadden dc 4000 bezoekers, die de hitte hadden getrol- seerd een vermakelijke vertooning, die zich onderscheidde door een groot aantal uit vallen, gemist. Willem II moest na de rust niet minder dan 3 reserves in het veld zenden en in do eerste helft hadden een paar Vclocitauen het te kwaad, maar zij konden toch blijven doorspelen. De uitslag is geheel normaal. Willem II had geen schijn geluk en een tweetal doel punten had zij wel verdiend, maar daar te genover staat, dat ook het zuidelijke doel eenige malen door geluk aan doorboring is ontsnapt. Het meest constant hebben de Groningsche achterspelers gewerkt, die elkaar volkomen verstonden en door tac tisch buitenspel zetten de best opgezette aanvallen der Zuidelijken hebben onder broken. Velocitas trapt af. De Willem II-voor hoede neemt den aanval over, maar dc/.o wordt door buitenspel onderbroken. Het zelfde lot ondergaan de beide volgende aanvallen van Willem II en als Velocitas dan doorbreekt, redt van Loon prachtig. Van der Aa slaat een scherp schot van Meulema over de lat. Aan de andere zijde gaat een mooie voorzet van de Kanter hoog over. Rosema stopt een ver schot van dc Leeuw. Twee malen achtereen ontsnapt het Velocitas-doel dan aan doorboring. Bu- demeyer schiet tegen de lat en de Kanter trapt den bal tegen het zijnet. Als er een half uur gespeeld is, komt Velocitas' linker vleugel opzetten. Claas- sen mist en van der Aa werkt den bal niet ver genoeg weg. Meulema loopt toe en schiet langs van der Aa in het doel (01). Willem II verzamelt dan moed voor een paar aanvallen, die evenwel op buitenspel strandden. Het spel wordt loom. Do hitte is merkbaar op de spelers. Het Willem II- doel ontsnapt fortuinlijk aan doorboring als Meulema en Bonsema achtereenvolgens den bal tegen de lat trappen. Aan de andere zijde schiet Budemeyer naast, waarna de rust komt. Na de rust is het weer een herhaling van het begin. De Willem H-aanvallen strand den allen weer op buitenspel. Als er vijf minuten gespeeld is, valt Wunner uit en wordt vervangen door dc Zwart. Als het spel weer hervat is, maakt Hekkema uit een mooie voorzet vallend het tweéde doel punt. Als er ongeveer 20 minuten gespeeld is, verzwikt Budemeyer zijn enkel. Hij wordt vervangen door de Graaf, die onmid dellijk in actie komt door een mooie voor zet van de Kanter hoog over te schieten. Een vrije schop tegen Velocitas, wordt door Rozema prachtig gehouden. Het spel wordt dan hoe langer hoe matter. De bal blijft dikwijls op het veld liggen, terwijl dc spelers zich dan beraden, wie er naar toe zal loopen. Als van der Aa een tam schot vallend uit den rechter hoek houdt, raakt hij met zijn achterhoofd tegen de doelpaal en blijft liggen. Hij wordt door zijn jongeren broer vervangen. Even later ontstaat weer een corner voor het Willem Il-doel. Bij de schermuitseling die ontstaat trapt van der Aa over den bal en het is 0—3. /Baandag

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5