Mgr. J. H. G. Jansen Primaat van Nederland SPORT LUCHTVAART DONDERDAG S JUNI 193C DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De bisschopswijding in Utrecht Voor gansch Nederland is het heden jen gedenkwaardige dag. In dezelfde stad, waar meer dan dui zend jaar geleden St. Willibrord het heilig bisschopsambt aanvaardde, om Nederland te kerstenen in diezelfde stad is he den Mgr. Jansen door den pauselijken gezant tot opvolger der Apostelen ge zalfd, om, bekleed met dezelfde macht en waardigheid als St. Willibrord, het werk der Apostelen in Nederland voort te zetten. De metropolitaan-zetel in U'trecht was dezen dag in feesttooi; van vele huizen hing de nationale driekleur met paarse wimpel uit. Aan de drukte op straat was reeds te bemerken, dat er heden iets feestelijks en luisterrijks plaats greep, en tegen den tijd dat de plechtigheid een aanvang nam, zag men allerwcgc auto's met kerkelijke en wereldlijke hoogwaa-r- digheidsbekleeclere naar de kerk aan de Biltstraat heenrijden. Het tramverkeer door de Biltstraat was wegens de groote drukte stopgezet. Alleen de trotsche Dom rees, eenzaam en grootsch, boven de stad op, treurend over de ontroofde glorie van weleer, zwij gend-treurend tot in zijn klokken, die met 'bronzen tong den nieuwen bisschop het welkom hadden toegezongen, zwijgend treurend tot in de graven onz. Eoomsche voorvaderen, die onder zijn machtige ge welven begraven liggen. Maar het jonge, herleefde Katholieke Nederland treurt sinds lang niet meer al worden zijn aartsbisschoppen ook ge consacreerd in een geïmproviseerde Ka thedraal. Katholiek Nederland verheugt zich he den in de heroverde vrijheid, die zoo tref fend tot uiting kwam in de aanwezigheid van den Minister-President, j'hr. Ruys de Beerenibrouck en van den opper-ceremonie- meester van H. M. de Koningin graaf Du Monceau, en de gezanten van vele vreem de mogendheden. En dan te weten, dat zeventig jaren geleden het den Aarts bisschop verboden was in Utrecht te resideeren De kerk aan de Biltstraat, waar, omdat de metropolitan© kerk voor deze plech tigheid te klein is, de consecratie zou plaats hebben, was eenvoudig en sober versierd. Toen de plechtigheid een aan vang ham, was het ruime gebouw geheel gevuld. De consecratie werd, zooals bekend, verricht door Zijne Excellentie den In ternuntius, Mgr. Laurentius Schioppa, Mede-consecvanten waren H!H. D.D. H.H. Mgr. L. Schrijnen, 'bisschop van Roermond en Mrg. P. Hopmans, bisschop van Breda. Als Presbyter Assistens fungeerde de HoogEerw. Heer Kan. D. Huurdeman, Vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Troon-diakens waren de Hoogeerw. Hee- ren Kan. J. G. van Schaik, Pastoor van de St. Martinus-parochie te Utrecht en H. J. Koopmans, President van het Semi narie te Culeomborg. Als Diaben fungeerde de Hoogeerw. Heer Mgr. Dr. B. Eras, Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome; als Sub diaken de Hoogeerw. Heer Mgr. J. Hoog veld, professor aan de Universiteit te Nijmegen. Ceremoniarii waren de beide secretaris sen va.n het Aartsbisdom, J. van der Burg en Dr. W. Mulder, benevens de rector van het St. Antonius-GasthuisH. Lau- waert. De lagere assisfcenties werden waarge nomen door Theologanten van het Groot Seminarie te Driebergen. Onder de aanwezige kerkelijke autoritei ten merkten wij op Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, en Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch, mrg. A. F. Diepen. Voorts: Mgr. Biermans, (Mill Hill); mgr. A. Smets, Pauselijk Delegaat van Perzië. De hoogwaardige Abten Columbanus ïewes, Achel, Dr. R. Wolters O.S.B., Vaals, Jean de Puniet O.S.B., Oosterhout, 'Aug. Giesberts, Trap. Klooster te Echt. De Hoogeerw. Paters Provincialen der velschillende kloosterorden, de Algemee- ne Oversten der Vrouwelijke klooster orden, het Metropolitaan "Kapittel van het Aartsbisdom, behalve de Kanunniken Le Blanc en Van Haagen, die wegens ongesteldheid verhinderd waren; Mgr. Taskin, Proost van het Hoogwaardig Ka pittel van heb Bisdom Haarlem. Van de aanwezige burgerlijke autoritei ten noemen wij de heeren Ernest Laane en W. Dreesmann, beiden Kamerheer van ZJL den Paus; de gezanten van Argentinië, België, Brazilië, Ghili, Denemarken, Italië, Mexi co, Oostenrijk, Peru, Polen, Portugal; de Ministers» Jihr. Mr. Ruijs de Beeren- brouck en Dr. Deckers; Mr. v. Schaik, voorzitter der Tweede Kamer; graaf Du Manceau, Opper-ceremo- niemeester van H. M. de Koningin; de heer v. V'ollenhoven, oud-gezant, en mevr. v. Vollenhoven, geb. prinses v. Bourbon. De heeren Mr. Harte v. Teckelenburg en Mr. Dr. Kooien, leden van den Raad van State; de heeren Arnt-z, Blomjous, De Bruijn, Haffma-ns, Hendriks, De Jong, v. Lanschot, Serrarens en Steger, leden van do Eerste Kamer der Staten Gene raal; moj. A. Meijer en de heeren Aal- berse v. d. Bilt, Feb er, Goseling-, v. Hellenberg Hubar, Hermans', Kamp- schoër, Kortenhorst, Kuiper, Loerakker, v. d. Meys, Teulings, Schaop man, Suring, Vos, v. Vuuren, leden van de Tweede Ka- mor dor Staten GousmaI. De Commissaris der Koningin in dc provincie Utrecht, Dr. s'Jacob, dc leden van Gedeputeerde Staten van Spanje en mr. de Vink. de griffier der Staten van Utrecht, Jhr. Mr. Quarles van Ufford. Het volledig college van Burgemeester en Wethouders van Utrecht, de waarn. gar- nizoens-commandant van Utrecht majoor Al ting van Geusau. Dc 'bestuursleden der St. Radboudstioh- ting Jhr. W. Bosch v. Oud-Amelisweerd uit Utrecht, Jhr. v. d. Does de Willc- bois te 's-Hertogenboscli, Jhr. mr. v. Nis pen tot Sevenaer te Arnhem. Prof. dr. Beliefroid, rector magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen, Mgr. Dr, Goossens, rector magnificus* der R.K. Handels Hoogeschool te Tilburg, Prof. Dr. Pulle, rector magnificus der Rijks- Universiteit te Utrecht. De Katholieke Hoogleeraren der verschillende Univer siteiten van Nederland, Hoofdredacteuren van verschillende katholieke dagbladen in Nederland. Vertegenwoordigers van van de verschillende katholieke stands- cn vak-organisaties, enz. enz. De volgende M'althezer Ridders luister den in hun kleurrijke uniformen de plech tigheid op: I. I. G. baron van Voorst tot Voorst te Arnhem, mr. baron v. Hö- vell tot WesterfHer te Maastricht, baron v. Dorth v. Modler le Duiven, L. F. I. M. baron van Voorst tot Voorst te Twello, Jhr.'mr. Dr. L. E. M. von Bönninghausen tot Herinckhave te Hees bij Nijmegen, Jhr. Mr. L. E. E. A. M. v. Bönninghausen tot Herinckhave te Arnhem, baron v. d. Heijden v. Doornenburg te Vorden, mr. J. baron v. Lamsweerde te Breda, II. baron v. Lamsweerde te Bussum, H. ridder de v. d. Scbueren Ressen-Bemmel, baron Sloet tot Everlo te Hilversum, mr. G. R. baron v. Voorst tot Voorst te Zwolle, mr. E. H. I. baron v. Voorst tob Vooi'st te Beek bij Nijmegen, mr. A. I. M. J. ba ron v. Oldeneel tot Oldenzeel te Ooster hout. De Bisschoppen en Abten namen plaats ni het Priesterkoor, dc overige autoritei ten in de banken in de kerk. De gezanten vereenigden zich aan het Centraal Station te Utrecht en reden van daar per auto's, voorafgegeaan door motorrijders van de politie, paar de kork aan de Biltstraat. De Maltheser Ridders kwamen bijeen in het huis der Duitsche Baleije aan de Nieuwe Gracht en reden eveneens per auto naar de Biltstraatkerk. Zij namen -in de kerk plaats achter de gezanten overeenkomstig het daarvoor vastgesteld Protocol. Dc Bisschoppen en Abten vereenigden zich in het Aartsbisschoppelijk Paleis in de Maliebaan en reden vandaar met den Aartsbisschop en den Internuntius naar de kerk aan de BiltstVaat. Alle auto's voor de hooge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten waren welwil lend beschikbaar gesteld door notabelen uit de g-tad Utrecht. Buiten de kerk werd de orde gehand haafd door de politie, in de kerk door leden van de R.K. Studentenvereeniging „Veritas". De hooge gasten werdeq in de kerk ontvangen door de weleerw. heeren ka pelaans van de parochies O. L. Vr. He melvaart, H. Hart en St. Catharina, ter wijl de Aartsbisschop en de met hem ko mende kerkelijke lioogwaardigheidsbeklee- ders werden ontvangen door den zeer- eerw. zeergel. heer Dr. W. v. Koeverden, pastoor der O. L. Vrouwekerk. Onder het dreunen van het orgel en het zingen van het „Ecce Sacerdos" van J. Winnubst, trad de lauge rij van purperen prelaten de kerk binnen. D© Internuntius droeg de lange sleep van licht-roode zijde. Mgr. Schioppa nam plaats op de troon en bekleedde zich in alle staatsie met de paramenten. Ondertusschen maakten de assisteerende bisschoppen en mgr. Jan sen zich voor de heilige handeling gereed in een der zijkapellen. De wijdeling werd geheel in 't wit gekleed, een witte koor kap over de schouders, wfi-zijden albe en witte met goud bestikte sandalen aan de voeten, doch nog zonder mijter. Geleid door de gemijterde assisteerende bisschoppen betrad mgr. Jansen het hoog koor, waar hij plaats nam op een met witte zijde bekleede en met het bisschop pelijk wapen geborduurde zetel. Daarna 'begon de wijdingsplechtigheid volgen? het zinrijk ceremonieel met het voorlezen van den Pauselijken lastbrief. Welk een ongekende luister zet de Kerk bij aan de wijding van een nieuwen Apos tel. De Latijnsche ritus ontplooit zich dan in haar volle schitterende schoonheid van handeling en symboliek. De 6«stemmige Missa „Ecce ego Joan nes" van Palestrina werd door het Kathe drale. jongens- en mannenkoor gezongen onder leiding van J. Winnubst. Aan liet einde der ceremoniën schreed de nieuwe Aartsbisschop, onder het geju bel van het „Te Deum" zegenend door het kerkgebouw. Na de plechtigheid begaf de stoet van kerkelijke hoogwaardigheidbekleeders zich binnen het hek naar de pastorie, waarna in een der zalen van de pastori© voor do diplomaten en andere hooge autoriteiten gelegenheid bestond den Aartsbisschop te complimen te eren. Een gelukwensch van den Internuntius Dc Internuntius, Z.Exc. Mgr. L. Schiop- pa schrijft in de „Tijd": Wij zijn de redactie van „De Tijd" dank baar, dat zij ons de gelegenheid aangebo den heeft, openlijk onze blijdschap te too- nen voor de benoeming van Mgr. Jansen tot Aartsbisschop van Utrecht. Wij ken nen de priesterlijke deugden van dezen prelaat, den apostolischen ijver, dien hij gedurende lange jaren in de zielzorg ge toond heeft, zijne voorzichtigheid en wijs heid in het bestuur. Wij zijn er van over tuigd, dat de nieuwe Aartsbisschop ten zegen zal zijn niet alleen voor zijn metro- politaan-kerk, maar ook van alle Katho lieken van Nederland. Op den dag van de bisschopswijding die wij zelf hel geluk hebben te mogen toedienen zullen wij (cn wij hopen, dat alle Aederlandsohe Katholieken het met ons zullen doen) in broederlijke liefde tot God de wonderschoone liturgische smeek bede opzenden, die de samenvatting is van de verheven en roerende plechtigheden der bisschopswijding: „Geef hem, srnee- ken wij, dat hij met woord en voorbeeld hun nuttig zij, aan wier hoofd hij staat, opdat hij, te zamen met de hem toever trouwde kudclc, ten eeuwigen leven ge- rake". Dat de Algoede deze bede mogo verhooren, clat is onze innige hartewenscli voor Mgr. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht! Gelukwensch van den Burgemeester van Utrecht. De burgemeester van Utrecht mr. Foe- kema Andreae schrijft in de „Maasbode": Uwe redactie vraagt bij de wijding van den nieuwen Aartsbisschop een woord van welkom ook van den burgemeester dei- oude bisschopstad. waar monseigneur Jan sen voortaan een zoo belangrijke plaats zal innemen. Hoe zou ik dat welkom niet gaarne tpe- roepen aan dezen doorluchtigen lioogwaar- dighcidsbekleedcr, die na een rijk leven van toegewijden herderlijken arbeid den door den dood van monseigneur van de Wetering ledig geworden zetel gaat be zetten, bezield met hooge idealen. Behalve door vele andere viit nemende eigenschappen van hart en hoofd „pietate, animaruni zelo et prudentia praeditus est". In Utrecht is hij geheel ingeburgerd; voortreffelijk is hij bekend niet de behoef ten cn nooden zijner geloofsgcnooten, ge heel op de hoogte ook met de verschillende stroomingen in deze stad. En daarenboven is hij, gelijk ook zijn hooggewaardeerde voorgangei dit was, vervuld gebleken van die vriendelijke geneigdheid tot op waar deering van anderer ernstig standpunt •berustende samenwerking, welke voor heb burgerlijk gezag, in het belang van een aangename verstandhouding tot den mach tigste van de leiders der kerkgenootschap pen, van zooveel waarde is. Hem mijnerzijds verzekerende, dat een zoodanige vruchtdragende samenwerking ter behartiging van het algemeen belang ook door mij waar mogelijk zal worden bevorderd, bied ik Hem mijn eerbiedige heilwenschen aan voor een zegenrijk leven bij de vervulling van de hooge roeping, welke hem wacht. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Bekerwedstrijd AjaxFeijenoord 12. Na een meer dan slappe vertooning heeft Feijenoord door gisteravond in het Amsterdamsche Stadion niet 21 van Ajax te winnen, zich in de finale geplaatst van de wedstrijden om den K. N. V. B.- beker. Op de plaats van Strijbos was Vogel in het Ajax-elftal gekomen, terwijl Strijbos de linksbinnenplaats innam van Mulders. Bonneveld stond in het Ajax-doel en v. d. Male in het Feijenoord-doel, toen scheidsrechter Tetzner te 10 minuten over half acht den aftrap blies. Eenige aanvallen op het Ajaxdoel le verden niets op en hoewel de Ajax-aan- vallen op het doel der Rotterdammers ge vaarlijker zijn, hebben deze geen resultaat Eenige goede schoten van Van Reenen w-orden door v. d. Male fraai gestopt ter wijl ook Bonneveld af en toe reddend moest optreden. Eerst als er twintig mi nuten gespeeld is, komt er wat teekening in het spel. Eenmaal wordt Van Kol keu rig gepasseerd, doch het hard© sohot op het doel wordt, door Bonneveld prachtig gevangen, terwijl even later van der Male een schot van Van Reenen en een scher pen voorzet van Hamel keurig wegwerkt. Ajax is overwegend sterker en speelt steeds op de Rotterdamsche helft, zonder echter te kunnen scoren. De rust komt dan ook met 0—0. De tweede helft komt Feijenoord echter opzetten. Een hard schot weet Bonneveld nog maar juist vallend te keeren en even later wordt Van Kol geblesseerd en moet het veld verlaten. Andriessen neemt zijn plaats in, terwijl de Boer invalt op de linkshalf-plaats. Als even later een Feijen- oord-man dicht in de buurt van het Ajax doel komt, wordt hij hardhandig opzij ge zet en neemt van Dijke de toegekende vrije schop en maakt 10. Met de Ajax- overmacht is het volledig gedaan. De uit vallen der Amsterdammers worden door de Feijenoordsche verdediging resoluut gekeerd, terwijl de Amsterdamsche verde diging soms hopeloos staat te knoeien. Met een hard schot brengt de Rctterdam- scl rechtsbinnen den stand, als er nog 20 minuten te spelen is op 20. De Rot- töBdlammers blijven liet Amsterdamsoho doel bedreigen. Alle terband in de Am sterdamsche achterhoede en middeniinie is .rek. De Amsterdamsche verdediging dankt het voornamelijk aan haar keeper, dat niet meer doelpunten gescoord mor den. In de laatste minuut doen de Ajaxie- den nog een uitval. Twclker rent met de bal naar voren, zet goed voor en Strijbos trapt stevig in (2—1). Onmiddellijk daar na fluit de scheidsrechter het einde. Go- zien de laatste spcelhelft mag Ajax dank baar zijn, dat zij het er zoo heeft afge bracht. Feijenoord zal nu in de finale uitkomen legen den winnaar van den wedstrijd N. A. C\—Excelsior, die Zaterdagavond ge speeld zpl worden. S. L. F.—Politie 3-1. Op een nagenoeg onbespeelbaar hooi land werd gisteravond een vriendschappe lijke. wedstrijd gespeeld tusschen 8. L. en een Politie-elftal. 't Was verre van een fraaien wedstrijd, terwijl de leiding on voldoende was. 8. L. F. won met 31. Kort voor het einde vond de politic het welletjes. Frankrijk gaat naar Montevideo. Over de kwestie of Frankrijk al of niet naar de wereldkampioenschappen te Mon tevideo zou gaan is heel wat le doen ge weest. Niet minder dan driemaal heeft de Fransohc Bond de kwestie overwogen en besloten om verschillende redenen niet aan het tournooi deel te nemen. Deze be slissingen kwamen evenwel beelemaal niet overeen met dc opvattingen van den lieer Rimet, die zooals men weel, nog steeds in naam voorzitter is van den Franschen Bond en tevens epn van de promotors voor Montevideo. De heer Rimet heeft toen een persoonlijke enquête ingesteld onder die Fransche voetballers, die eventueel in aanmerking zouden komen voor afvaardi ging naar Zuid-Amerika. en het resultaat van deze enquête is, dat de meest Fran sche internationals bereid bevonden wer den voor den tocht. Onmiddellijk nadat dit resultaat bekend geworden was, zijn clc besprekingen over de kwestie wederom geopend en zoo heeft het bestuur clan Maandagavond zwichtend voor de argu menten van den heer Rimet en waar schijnlijk ook voor diens dreigementen, o.a. dat hij persoonlijk ook niet naar het tour nooi zou gaan als Frankrijk geen elftal zond, het vraagstuk ten gunste van Mon tevideo beslist. Alle spelers van het Fran sche elftal in zijn jongste samenstelling op den ach torspeler Anatolo na zullen van de partij zijn. Men verwacht hier van dit elftal, dat het een evengoed figuur zal slaan als de andere Europecsche elftallen, die aan de v. ereldkampioenschapjien deel zullen nemen. Het vertrek van cle Fran sche ploeg is vastgesteld op den 21sten Juni per Italiaansche boot, die te Villefran- che ankeren zal. „N.R.Crt." ATHLETIEK R. K. Sportvereeniging „Leiden". Bekend wordt gemaakt dat de wckelijk- sche training hedenavond niet op het Meerburg-terrein is, maar op het „Lei der-terrein. Aller opkomst dringend ge- wensckt, daar er besprekingen gehouden worden over den veldloop van 15 Juni en over deelname aan verschillende wedstrij den van de vereenigingen „Excelsior" en „Leonida-s"' uit Haarlem. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Touristvereen. „Swift". Gisteravond had de tweede recordrit plaats over 18.6 K.M. Hierin werd gestart door een negental renne-rs der A. en B-klas sers. J. Verschoor, die zeker door de warmte in rdn element was gekomen, werd hoe dichter hij terug kwam naar dc finish steeds sneller, en z'n resultaat was dan och, dat hij de ree» van W. Graal'- mans met 58 seconden had verbeterd, en gebracht op 30 min. 56 sec. Dus wel een mooie overwinning. De totale uitslag der andere renners is ge"orden: W. Graafmans 31 mill. !8 sec,; J. Riethoven 31 min. 56 sec.; D. Ramp 32 min. 26 sec.; E. Sladek 32 min. 58 sec., G. van i'vrijs 33 min. 1-1 sec., A. van Egmond 33 min. 22 sec.; J. van Wezel 34 min. I sec.; C. A. Sliering.j 35 min. 31 sec. De uitslag der 10 K.M. recordrit van de Junioren is geworden: C. Paats 19 min. 1 sec.; R. Riethoven 21 min. 23 sec. Ook hierbij zijn de tijden officieel opge- noi pn door den oud-secretaris-penning- meester van den N. W. B„ den heer P. T. de Jong. Van de Rijswijksche baan. Maandag (2dcn Pinksterdag) aanvang? 2 uur vindt op dc Rijswijksche wielerbaan een belangrijke internationale stayers- wedstrijd plaats om den Grooten Pinkster prijs over 100 K.M. in drie ritten. Rijders: Walter Sawall kampioen van Duitschland, Fraugois Urago, Kampioen van Frankrijk; Frans Leddy, Kampioen van Nederland; Jan Snoek, Den Haag, en Oor Blekemolen Amsterdam. Verder sprint- en klassement-wedstrij den voor amateurs en onafhankelijken waarvoor ongeveer 100 deelnemers zich aanmeldden. PAARDENSPORT De Engelsche Derby. Uit Londen wordt ons gemeld: De be langstelling voor het groote Engelsche sportfestijn de Derby, die dit jaar minder zou zijn dan anders, trok hedenmiddag wederom een ontzaggelijke menigte naar Epsom, waar reeds voor den aanvang van de race de tribunes, het paddock en de terreinen zwart van de nienschen waren. Het weer was opgeklaard en de gevallen regen had den grond krachtig gemaakt en in gunstige conditie gebracht. De Koning schijnt wel weer geheel her steld te zijn van zijn rheumatische aan doening en met Koning Mary was Z.M. in de Koningsloge verschenen. Daar bevon den zich ook de Prins van Wales, Prinses Mary en de Hertog vail Gloucester. Het schouwspel van elk jaar speelde zich ook nu weer af. Hc£ keuren der paarden, het wegen der jockey's en het voorrijden der paarden langs de Koninklijke Loge cn langs het paddock. Precies te drie uur was men gereed voor den start. Het paard Silver Flare bleek echter nog al zenuwachtig. Eindelijk wist de jockey Elliott het. dier rustig naai den start te leiden en zeven over drieën werd het teeken van vertrek gogeven. On middellijk na den start iel het parcours uiteen, en was weldra achter de eerste heuvels verdwenen, waardoor het voor de groote menschenmcnigte rondom het velcl niet mogelijk was dc reu te volgen of na te gaan. Toen de voor.sic paarden weer verschenen werden Diolite en Rustom Pasha aan den kop ontdekt. Diolite, die bij deze race sterk favoriet was, in eigendom van Sir Hugo Hirst, ge reden door jockey Rav, heeft onlangs de 2000 guinea's race gewonnen, de noteering was 5/2, een bewijs dat de wedders iu Dio lite vertrouwen stelde. Diolite werd on middellijk gevolgd door Rustom Pasha, doch dit paard zag zich spoedig gepas seerd door Silver Flare, dat bij dc 200U guinca's-race op het laatst nog door Dio lite was geklopt. Dan schiet echter Iliad naar voren, een der fraaiste looppaardcn. Dan komt de groote verrassing plotseling komt de outsider Blenheim naar voren, rij der Dawson en wint tenslotte. 2de Iliad, terwijl Diolite als 3de aan het eindpunt kwam. Vier Silver Flare. De notccringou waren resp. 100/6, 5/2, Iliad 25/1 on Silver Flare 100/8. Jockey Wragg dc rijder van Blenheim werd geestdriftig toegcjuichd. De tijd van den winnaar was 2 min. 38.2 sec., wel ke tijd niet bijzonder vlug is. ENGELANDS LUCHTVAART. Verklaringen van minister Thomas. Lord Thomson, de minister van lucht vaart, heeft in het hoogerhuds oen rede ge houden over de civiele luchtvaart. Spr. hoopte tegen heb eind van het vorig jaar een luchtlijn Engeland—Australië le kunnen openen en iu het voorjaar van 1931 een trans-Afrikaansche lijn CairoKaap stad. In antwoord op vragen deelde de minis ter voorts mede, dat Engeland over het geheelc Europeesche traject van de route naar Britsch-Indië geen moeilijkheden heeft gehad niet het sluiten van overeen komsten op den grondslag van wederkec- rigkeid. Alleen met Italië is nog geen overeen komst getroffen, maar ook wat dien staat betreft, twijfelde de minister niet aan een bevredigenden afloop der besprekingen. Thompson kondigde verder aan, dat ccn Engelsch bestuurbaar luchtschip tegen hel eind van dezo maand naar Canada zal ver trekken en in September naar Britsch- Indië. Pas na hot einde van deze tochten, wel ke een wetenschappelijk doel hebben, zal het mogelijk zijn, de gedragslijn der regee ring ten aanzien van bestuurbare luchtsche pen vast te stellen. Een N.T.A.-tclegi-am uit Londen meldt nog dat lord Thomson, de minister voor luchtvaart, in heb hoogerhuis de critiek ter sprake heeft gebracht, die de beide- En gelsche luchtschepen hebben te verduren. Lord Thomson zei o.m.: „Men zal mis schien vragen waarom de „Graf Zeppelin" om de wereld kan vliegen en groote toch ten kan volbrengen, terwijl onze beide luchtschepen den tijd hoofdzakelijk in de hallen doorbrengen. Heb antwoord is zeer eenvoudig: dc Duitscheïs hebben een dertigjarige erva ring in den bouw van luchtschepen en had den reeds voor den oorlog verkcersluchl- sohep enop stapel. Ik wensch dc goede eigenschappen van mijn landslieden niet op den achtergrond te stellen, maar, gelet op de zooeven ge noemde ervaring, is het duidelijk, dat er maar zeer weinig dr. Eckener's in cle we reld zijn. Wij hebben nog niet den tijd gehad om onze eigen dr. Eckencr naar voren te kun nen brengen. Dr. Eckener is de merkwaardigste man, dien' ik ooit heb ontmoet. Zulke mannen zijn niet in elke generatie te vinden. Amerikaansche vliegtocht om de wereld. Naar de Russische bladen berichten, heeft de Sovjct-rcgeering toestemming ge geven voor een vliegtocht over Russisch territoir, welke een onderdeel uitmaakt van de vlucht, die dc Amerikaansche aviu- teur-journali3t Henry John Mears om tic wereld wil maken. Dc route, die Mears denkt te volgen, loopt van New York naai Londen, Parijs, Berlijn, Moskou, Nowosi- kirsk, Tsjita, Chabarofsk, Nikolajefsk aan de Amoer, Alaska via de Behring Zee en ten slotte weer naar New York. Van Mos kou naar New York zal dc Amerikaansche aviateur ongeveer dezelfde route volgen, die verleden jaar door do „Strana Sowjc- tof" is genomen. Volgens dc bestaande plan nen zal de vliegtocht nog in don loop vun deze maand plaats vinden. Het boven aan gegeven traject is ruim 90.000 K.M. lang. Voorts heeft de regeering te Moskou nog een tweede aanzoek om toestemming voor een tocht over Russisch gebied van den En- gelschen vlieger Pcrcival ontvangen, die het plan heeft van Londen naar Tokio en terug te vliegen. Vlieger doodgevallen. Uit Port Arthur (Ontario), wordt ge meld: De gewezen Duitsche oorlogsvlieger Paul Garten, die thans piloot was bij de Canadeesche handeleluchtvaart is omgeko men, toen zijn machine bij een landing iu een hevigen storm over den kop sloeg.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9