UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 5 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET VORSTELIJK BEZOEK AAN HET L00. Het vertrek. Te kwart voor twee reden gisteren de rijtuigen het cour op om de liooge gasten uitgeleide te doen. Dit geschiedde thans in demi-gaia, zonder eere-escorte. De be zetting van de rijtuigen was als bij aan komst. De weg werd gevolgd Paleislaan, Kerklaan, van der Houven, van Oordtlaan, Regentesselaan, Stationsstraat. In de Ko ninklijke wachtkamer werden eemge mi nuten vertoefd om afscheid te nemen; het intieme afscheid vond plaats in den sa lonwagen, waarin zich Koningin, Prins en Prinses Juliana begaven. De Prins deed de gasten uitgeleide tot Arnhem, vanwaar hij per auto terugkeerde; Koningin en Prinses reden in landauers terug, toege juicht door een talrijke menigte, welke zich langs den weg had geschaard. De burgemeester, mr. W. Roosmale Nepven, was in ambtscostuum bij het afscheid aan wezig, alsmede majoor Boellaard, com ma udant van het depot der Kon. Mare chaussee. Onderscheidingen. De Groothertogin van Luxemburg ver leende het Officierskruis met kroon van Adolf van Nassau aan den burgemeester van Apeldoorn, mr. Roosmale Nepven; het Ridderkruis met de kroon aan den commisaris van politie, den heer W. F. H. van Barselo en aan den stationschef den heer P. H. van den Born; de gouden me daille van verdienste van Adolf Groother tog van Luxemburg en Hertog van Nassau aan de volgende heeren: J. Helder, hoofd inspecteur van politie, K. A. Berendsen, chef-bloemist van het Loo; A. Odding, R. Hartkamp, J. C. Welbergen en F. Dijk stra, Rijksrecherche; G. Peters, concierge Kon. Paleis; R. H. Zuidema, portier en J. Verhoef, hoffourier; deze medaille in zilver aan H. Wessels, gep. rijksveldwach ter en A. Olij, hoofdagent van politie. Mr. H. VERKOUTEREN. t Gistermorgen is, zooals gemeld, te Am sterdam in den ouderdom van 74 jaren, na een langdurige zieke, overleden mr. H. Verkouteren, lid der Eerste Kamer en voor zitter van de afdeeling Amsterdam der Ohriste-lijk-Historische Unie. De thans onslapene werd 15 Maart 1856 te Amsterdam geboren. Hij studeerde in de rechen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en promoveerde in 1880. Mr. Verkouteren behoorde in 1S97 tot de oprichters van de Christelijk-Historische Unie en was van 18971901 hoofdredacteur van „Het Nederlandsche Dagblad", dat la ter overging in het Chr. Hist, dagblad „De Nederlander", waaraan hij tot zijn dood verbonden bleef. Sinds 26 Juli 1922 had de heer Verkou- eren zitting in de Eerste Kamer voor de Ohristelijk-Historische Partij, nadat hij reeds van 1904 af deel had uitgemaakt der Provinciale Staten van Noord-Holland. Een zeer geziene persoonlijkheid was mr. Verkouteren in de hoofdstad, waar hij als advocaat en procureur een drukke prac- tijk uitoefende. Op allerlei gebied van het openbare le ven heeft hij zich bewogen en belangrijk werk verricht. Mr. Verkouteren aldus de „Tijd" in een „in meinoriam" was een man van groo- te gaven, een man van stijl en principieele levenshouding. Zijn artikelen in „De Ne derlander" getuigden van een veel omvat tende kennis eu goed historisch inzicht. Steeds zocht bij in de vlucht der staatkun dige verschijnselen naar het beginsel, dat partijen, volken en staten dreef. Met scher pe duidelijkheid heeft hij nog zeer onlangs gewezen op het tekort aan wijsgeerige scho ling bij het onderwijs. Zijn heengaan is niet alleen voor de Christelijk-Historische Unie, maar ook voor het nationaal leven, dat weinig zóó merk aardige figuren telt. een ernstig ver lies. DE OPVOLGER VAN MR. VERKOUTEREN. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Naar een oplossing? Reeds is als uitslag der gisteren te 's-Üravenhage gehouden besprekingen tus- schen partijen betrokken bij het dreigend conflict in de sigaren-industrie en den Rijksbemiddelaar Prof. mr. Aalberse me degedeeld, dat de besprekingen Woensdag 11 Juni worden voortgezet in het vertrou wen, dat dan volledige overeenstemming wordt bereikt. Aangaamde het gister nader gepleegde overleg vernemen wij, dat zoowel de afge vaardigden van den Ned. Bond van Siga renmakers en Tabaksbewerkers (moderne organisatie) als die van de Ned. Federatie van Sigarenmakers zi&laain principe ac- coord verklaard hebben met Jiet. compro mis, gesloten door de R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten en de R. K. en C-hr. Arbeidersbonden, tot welke overeen komst later ook het Verbond van Yereeni- gingeu van Sigarenfabrikanten in Neder land toegetreden is. Dit compromis hield o. m. in: zes vacantiedagen; vergoeding van zes christelijke feestdagen; storting van 31 October a.s. af van 1 pet. der wcrkloonen door de werkgevers in het pensioenfonds; instelling van een commis sie tot boekenonderzoek, als door den Rijksbemiddelaar is voorgesteld. Even- tueeie loonsverhooging als gevolg hiervan zou ingaan per 1 October a.s. De afgevaardigden van den modernen bond en de Federatie wenschten nog wel enkele wijzigingen. Allereerst stelden zij voor geen commissie voor boekenonder zoek te benoemen, daar k. i. vele fabrikan ten er wel niet zouden toe overgaan hun boeken open te leggen, waardoor de zaak op de lange baan geschoven kon worden. Een voorstel werd daarom gedaan reeds dadelijk een loonsverhooging en wel van 5 pet. toe te staan. De beraadslagingen wer den toen geschorst, ten einde den fabri kanten gelegenheid te geven dienaangaan de overleg te plegen. Na heropening der besprekingen werd vau werkgeverszijde medegedeeld, dat het voorstel in zake de 5 pet. niet aanvaard werd. Daarop verzochten de genoemde af gevaardigden der werknemers de loonen, ingaande de eerste week van Juli a.s. met 3 pet. en ingaande 1 October met 2 pet. te verhoogen. Ook dit voorstel werd verwor pen. Ten slotte werd toen voorgesteld de verhooging van 3 pet. in Juli, als gemeld, en die van 2 pet. op 1 Januari 1931 te doen ingaan. Hierop werd, naar wij vernamen, geen positief weigerend antwoord gegeven van werkgeverszijde. Wordt nu op de con ferentie van 11 Juni hieromtrent overeen stemming verkregen, dan zal er van een conflict geen sprake meer zijn. In verband met de nadero besprekingen hebben de N'cd. Bond en de Federatie het stakings- •esluit opgeschort. De werkgevers hebben iet. besluit tot uitsluiting, ingeval van laking, eveneens tijdelijk ingetrokken. Wij vernamen voorts nog, dat do Fedc- atie voorstelde niet te handhaven de stor ing van 31 October a.s. af van 1 pet. der verkloonen voor de werkgevers in een pensioenfonds. De moderne bond sloot ich bij dit voorstel aan. Gewenscht werd leen pensioenfonds in het leven te roe- en, doch de 1 pet. van het loon, te stor en door de patroons, aan te wenden om le ziekteverzekering voor de werknemers jremievrij te maken. De beide confessio- ic.ele organisaties waren evenwel legen lit voorstel. Daarentegen verklaarde dc fgcvaardigden van het Verbond van Ver enigingen van Sigarenfabrikanten iets oor het denkbeeld te voelen. Ten aanzien .an dit punt zal 11 Juni ook nog verder verleg gepleegd worden. »Tel." PRESIDENT DER NED. HANDEL-MIJ. Heb Centraal Stembureau te Den Haag zal overeenkomstig den uitslag van de verkiezing der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ingevolge de stem ming, gehouden op Vrijdag 26 Juli 1929, in de plaats van den overleden heer mr. H. Verkouteren, als lid der Eerste Kamer aanwijzen dr. C. J. K. van Aalst, president van de N.V. Ned. Handel-Mii. De Winkelsluitingswet. Actie van banketbakkers. Gisteren is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Ver eeniging van Suikerwerk- en Chocolade fabrikanten. Een punt van bespreking was o.a. de Winkelsluitingswet. Besloten werd het volgende telegram te richten aan den voorzitter van de Eerste Kamer: „De Nederl. Verg. van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten spreekt als hare overtuiging uit, dat de voorgestelde Zon dagsluiting gelijk te stellen is met beper king van verkoopmogelijkheid en ah zoo danig ernstig schade zal doen aan ver bruik en productie. Dit klemt te meer, nu door heerschende malaise de afzet reeds aanzienlijk minder is geworden en gedeel telijke stopzetting der fabrieken dreigt. Verruiming van het aantal verkoopuren op den Zondag is dringend gewenscht". Burgerwachten. In de regeling voor schietwedstrijden van den Ned. Bond van Burgerwachten is door het bestuur op bladz. 3 onder het hoofd gratis munitie een wijziging gebracht zoodat het als volgt moet worden gelezf»"* Ten behoeve van eiken deelnemer (even tueel reserve) aan den Kring-, Geweste lijken en D. eindwedstrijd worden van Rijkswege hoogstens 9 patronen voor de verplichte wedstrijden gratis beschikbaar gesteld. Deze patronen mogen voor geen ander wedstrijdnuramer worden gebezigd. Patronen voor de niet-verplichte wedstrij den (zie progr. sub B.) moeten op het schietterrein worden aangekocht. Voor deze wedstrijden mogen dus geen patro nen worden gebruikt, welke bestemd zijn voor de schietoefeningen der Burgerwach ten. Verder wordt verwezen naar de circu laire van den Inspecteur der Burgerwach ten van 17 Dec. 1929 No. 1201 enz. betref fende verstrekking en verantwoording van patronen. ZO ETER MEER—ZEGWAARD. Het mond- en klauwzeer. Bij sommige landbouwers heerscht het modn- en klauw zeer zoo ernstig, dat al verschillende koeien gestorven zijn. Bij anderen heeft de^ziekte een minder ernstig verloop. WASSENAAR. DE ST. JOSEBH-HULPKERE AAN DEN DEYL INGEWIJD. Installatie van Pastoor C. B. M. Wiemers. De derde parochiekerk van Wassenaar is hedenmorgen ingezegend en toegewijd aan St. Joseph. De hulpkerk is gelegen aan den Dey- lerweg even voorbij de H. T. M.-remise, in steen opgetrokken, met een klein klok kentorentje. De nieuwe parochie is geheel ontstaan uit de St. Willibrord-parochie en telt ongeveer 700 zielen. Architect van de kerk was de heer Sandhövel uit Maastricht, aannemers de heeren Venhoven en Evers, Heemstede. Het interieur van de kerk is even een voudig als het uiterlijk. Er bevinden zich 396 zitplaatsen in (de-snoods nog met een 60-tal uitgebreid). Het altaar is van ge- bijtst hout, waarboven zich een donker rood baldakijn welft. Aan weerszijden staan zeer mooie beelden van het H. Hart en O. L. Vrouw. De kruiswegstaties zijn reproducties van de bekende serie van Jan Toorop. Het is de bedoeling, dat de hulpkerk een tien a twaalftal jaren als zoodanig in gebruik blijft. Bij de nieuwe parochianen bestond groote belangstelling voor deze gebeur tenis. De plechtige inzegening werd verricht door den zeereerw. heer A. H. M. J. Ho- mulle, deken van Leiden, geassisteerd door de zeereerw. heeren O. B. M. Wiemers, pastoor der nieuwe parochie, en C. N. J. Meijsing, pastoor van de „Goede Herder". In het priesterkoor waren verder aan wezig de zeereerw. heeren A. J. C. Schraag, deken van Schiedam, M. M. van Willige, rector der St. Jacobusstichting, L. Ph. J. Paulussen, pastoor van Heems kerk en de weleerw. heeren P. Bottelier en A .Verhagen, kapelaans der St. Willi- brordskerk. In de kerk merkten wij op den burge meester van Wassenaar en zijn echtge- noote, wethouder Rooyakkers, het kerk bestuur der nieuwe parochie, bestaande uit de heeren Knijnenburg, Zeedijk, Wie- gerinck en L. Prins, het- kerkbestuur der St. Willibrordsparochie, de aannemers enz. Na de inwijding der kerk, had de in stallatie plaats van den zeereerw. heer Wiemers als pastoor dezer parochie. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer Wiemers, geas sisteerd door de we.eerw. heeren Verhagen en Bottelier als diaken en subdiaken. Onder de H. Mis hield deken Homulle een. toespraak, naar aanleiding van het Boek der Schepping XXV1IT, 17. „Hier is niets anders dan het Huis Gods en de Deur des Hemels". De predikant verhaalde, hoe Jacob om de wraak van zijn broeder Ezau te ont gaan op reis toog en een droom had, waar in hij een ladder zag, reikend vau de aarde tot den hemel, langs welke ladder engelen opstegen e» neerdaalden, en bo venaan de trap was gezeten: God. Jacob, ontwakende, zeide: de plaats waar ik ben, is de plaats waar God zich bevond. „Hier is niet anders dan het Huis Gods en de Deur des Hemels". En hij zalfde den steen waarop hij gerust had en noemde die plaats Bethel. Zooiets als het Oude Testament ons vèrhaalt, is ook hier geschied. Door de zegening van de Kerk is ook deze plaats geworden het Huis Gods. God is alom tegenwoordig, maar op een zeer bijzondere wijze bovendien in onze tempels. Daar is Hij niet alleen te genwoordig in zijn goddelijke Majesteit, maar ook in Zijn H. Menschheid. Deze kerk is een huis van God, waar de groote Koning resideert, waar Hij als een goede vader verblijft om te luisteren naar zijn kinderen, die gebukt gaan onder het kruis der menschelijke ellenden, waar de menschen komen neerknielen om den Gever aller gaven te danken voor alles wat Hij ons geeft, zelfs voor de kruisen, die Hij ons oplegt. In dit kerkgebouw geeft God ons ze geningen in rijken overvloed, en het Brood om daardoor het leven der genade te verkrijgen. Zoo is dit gebouw in waarheid gewor den een Huis Gods en een Deur des Hemels. Op dezen blijden dag heerscht vreugde in aller hart, in 't bizonder ook bij de priesters, die deze parochie bedienen of bediend hebben. Op de eerste bladzijde in het geschied boek dezer nieuwe parochie staat met gulden letters geschreven de naam van hem die stijgend in jaren maar met jong- priesterlijke ijver aan de oprichting dezer parochie heeft meegewerkt terwijl binnen korten tijd de Kroon van het gouden pries terschap zijn §lapen zal sieren. Maar gedenk ook dankbaar den priester, die bizonder als uw herder is aangewezen. Wat heeft hij met voortvarende ijver in -een korte spanne tijds veel tot stand weten te brengen. Het beste kunnen de parochianen hun dank brengen, door hem en het kerkbe stuur'financieel te blijven steunen. Maar, als God het huis niet bouwt, ar beiden de bouwlieden tevergeefs, en daarom verzocht de Deken ten slotte aller gebed voor de nieuwe parochie, opdat Gods onmisbare zegen over de parochie moge neerdalen. Met het opdragen van het H. Misoffer werd deze plechtige gebeurtenis besloten. ZEGWAART. Polderbestuur. Op de gehouden inge landen-vergadering van den Palenstein- schen polder werd tot voorzitter herkozen de heer G. van Straaien en tot bestuurslid de heer A. van Zegwaard. Besloten werd den omslag te bepalen op 11 per H.A. KATWIJK AAN DEN RIJN. Diefstal die geen diefstal was De zoon van D. te Katwijk was met een nieuw rij wiel naar Notaris E. te Eat wijk aan den Rijn gegaan en ka-d dit rijwiel buiten het kantoor van notaris E. geplaatst. De vader die intussohen hui: nieuwe rijwiel miste toog met spoed naar K. a. d. R. en verwisselde het nieuwè rijwiel met een oud dito. Bij te rugkomst uit het kantoor was de nieuwe fiets verdwenen en de politie werd er mee in kennis gesteld. Toen de zoon de minder aangename tijding thuis meedeelde bleek deze diefstal geen diefstal te zijn. De zoon gaat niet meer zonder toestemming op de nieuwe fiets weg. Rijwiel. In den Molenweg is Donder dagmorgen vroeg door de politie een zoo goed als nieuw rijwiel gevonden, merk Burg, Rijnsburg. Men zoekt den eigenaar. N00RDWIJKERH0UT Hanze. Gisterenavond vergaderde in café Van Paridon de R.K. Middenstands- vereeniging „St. Joseph". Daar de voor zitter niet aanwezig was, opende de heer Seysener de vergadering met den chris- \3lijken groet, heette den geest, adviseur kapelaan De Ruiter, en verder alle aan wezigen van harte welkom. De notulen, door den 2en secretaris, den heer G. Geer- lings voorgelezen, werden ongewijzigd goedgekeurd. De af ge vaardigenden, de heeren Driessen en Geerlings, bx-achten verslag uit van de Centrale Raadsverga dering, te Den Haag gehouden. De auto zegening wordt gehouden den eersten Zondag na Pinksteren, dus 15 Juni a.s., op het terrein der St. Vict-or-parochie, des namiddags te 5 uur. Hieraan kunnen ook andere voertuigen deelnemen. EvenLueele deelnemers gelieven zich op te geven bij Aen der commissieleden, zijnde de heeren E. Bakker, Hoogetraten en P. P. v. Den- zen. Vertrouwd wordt, dat zeer velen hier aan zullen deelnemen, niet alleen uit de St. Victor- of St. Jozef-parochie, maar ook uit de Zilk. Aan B. en W. zal ver gunning worden gevraagd tot het hou den van een bloempjesdag, ten bate van het Santos-fonds, op 22 Juni a.s. Daar vele winkeliers verschillend van gedachten wa ren omtrent het sluitingsuur, werd be sloten hierover nadere inlichtingen te vragen. Hierna sluiting met den chr. groet Afgsloten. Het bekende z.g. Peeters- laantje is aan den Kerkweg voor alle verkeer afgesloten. ZOETERMEER. Polderbestuur. Dezer dagen wercTge houden de vergadering van ingelanden van den Zoetermeerschen Meerpolder onder de gemeenten Zoetermeer en Stompwijk. De rekening over 1929 werd aangeboden, waai-- uit bleek dat de ontvangsten hadden bedra gen ƒ11142.21 en de uitgaven ƒ6522.17, een batig slot lus van 4620.04. De begroo ting voor 1930 werd vastgesteld in ont vangst op 12 per H.A. (vorig jaar f 14 n»i- H.A.) Het bestuur werd gemachtigd tot net doen van af- en overschrijvingen op de be- grootïngsoosten. Tot leden der commissie voor het onder zoek de^' rekening 1930 werden benoemd de heeren J*. van Haastert, G. L. de Groot en A. C. van Vliet en tot plaatsvervangende leden de heeren Ant. Bos Mzn., C. A. de He^s en G. van Staalduinen. Tot voorzitter werd de heer S. van der Sa lm herkozen. Vroeg hooien. Vanwege het milde voorjaarsweer en toepassing van kunst mest konden de gebrs. R. half Mei hun hooi land maaien en begin Juni in de hooibei'g stapelen. In landbouwkringen is men het er over eens, dat het hooien zeer vroeg in den tijd is gebeurd. HET AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. DR. J. M .JANSE. In tegenwoordigheid van den rector- magnificus, prof. dr. N. van Wijk, den se cretaris, prof. Vogel en den pro-secretaris van den Acad, Senaat, prof. Krom, ver schillende hoogleeraaren en vele studen ten en oud-leerlingen, heeft gistex-middag, zooals wij reeds in het kort gemeld heb ben, in de geheel gevulde collegezaal van het Botanisch Laboratox-ium, prof. dr. J. M. Jans-e, hoogleeraar in de plantkunde, die onlangs zijn 70sten verjaardag vierde en dientengevolge aan het eind van dezen cursus zijn ambt za-1 neerleggen, zijn af scheidscollege gegeven. Prof. Janse begon met te wijzen op het groote verschil, dat er bestaat tusschen den hoogleeraar, die zijn ambt aanvaax-dt en hem, die het neerlegt. In het eerste geval ziet hij tegenover zich niets als vreemde gezichten, waarop de nieuwsgierigheid wie en hoe de nieuwe hooglearaar zijn zal, te lezen staat, in het andere geval allemaal bekende gezichten en een wederzijdsch kennen. Na eenige aarzeling heeft spr. gehoor ge geven aan den op hem uitgeoefenden aan drang om niet in alle stilte van het hoog- leeraarstooneel te verdwijnen. Een af scheidscollege leek hem toen de meest ge schikte vorm en in dit college zou hij aller eerst willen geven een biographisch over- zich van zijn studie en vervolgens een schets van den stand der botanische weten schap een halve eeuw geleden. In 1878, aldus vervolgde spr., behaalde ik te Am sterdam het einddiploma H. B. S. Daar de wet^Limburg toen nog niet bestond, was een admissie-examen noodzakelijk om te worden toegelaten tot de universitaire op leiding. Ik besloot dit in Leiden tc doen, aangezien men mij verteld had, dat hel examen daar minder zwaar was dan in A'dam. Ik wil u nu wel vertellen, zoo zeide prof. Janse ondeugend, dat ik iii September a.s. een gouden jubileum hoop te vieren, n.l. dat ik voor dat examen zakte 1 Een jaar later probeerde ik het in Amsterdam LEIDEN. Vrijdag, Handelsreizigersvei'. „St. Christof- fel", „Zomerzorg", 8.30 uur. Dc avond-, naoht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juni lsten Pinksterdag a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171 tel. 502, D. J. v. Driesum, Mare 76 tel. 406. Maandag 9 Juni, 2den Pinksterdag, neemt waar apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. nog eens en ditmaal met succes. Na mijn promotie aan de Leidsche Universiteit in 1885 was ik eenigen tijd als assistent werk zaam bij mijn voorganger, totdat ik be noemd werd als ambtenaar-plantkundige aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Wat er gebeurd is na mijn intrede als hoog- j leeraar aan de Leidsche Universiteit, be hoef ik u niet te vertellen. Tenslotte gaf de scheidende hoogleeraar een overzicht van het stadium, waarin de kennis der botanie ten tijde van zijn ambtsaanvaarding en daarvoor verkeerde. Een luid applaus beloonde het laatste college van prof. Janse. Namens den Academischen Senaat sprak de rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk, woorden van dank voor het vele, wat prof. Janse tijdens zijn ruim 30-jarig hooglee- raarschap heeft gedaan. De hoegrootheid daarvan kan moeilijk in getallen worden uitgedrukt, doch spr. is ervan overtuigd, dat zijn werk, zoowel in het binnen- als in het buitenland hoogelijk gewaardeerd is. Het feit, dat gij dit jaar nog driemaal als promotor optradt is een bewijs voor uw groote werkkracht. Het moge dan waar zijn, dat uwe ver diensten voornamelijk op paedagogisch en wetenschappelijk terrein liggen, daarnaast waart gij ook steeds de gulle gastheer, bij wien niemand tevergeefs om gastvrijheid in uw lokaliteiten aanklopte. Spr. besloot met den wensch, dat prof. Janse, nu hij zijn ambt heeft neergelegd, bevrediging zal vin den in de bestudeering van zijn lievelings onderwerpen en dat hij, evenals de Senaat aan zijn persoon, aangename herinneringen zal mogen bewaren aan zijn werkkring te Leiden. (Applaus). Bij ontstentenis van den voorzitter der faculteit van wis- en natuurkunde werd namens die faculteit het woord gevoerd door prof. dr. B. G. Escher, die den schei denden hoogleeraar in de eerste plaats dankte voor den persoonlijk van hem on dervonden steun. Het is prof. Janse ge weest, die spr. acht jaar geleden heeft in gewijd in het Hollandsehe Univei'siteits- leven, waar spr. geheel onbekend tegen over stond en die hem heeft geleerd een goed en rechtvaardig examinator te zijn. Namens de faculteit dankte hij prof. •Janse voor alles, wat hij heeft gedaan voor verbetering van het laboratorium, waardoor dit op het oogenblik beschikt over een outillage als slechts weinige in Europa. hebt, aldus spr., hier een zeer degelijken grondslag gelegd voor het practisch werk der studenten, die daarnaast aan u steeds een voorbeeld hebben kunnen nemen in netheid en stiptheid. Spr. besloot met woor den van hartelijken dank voor het vele, wat prof. Janse gedux-ende zijn 31-jarig hoogleeraarschap voor de faculteit, heeft, tot stand gebracht. Prof. dr. A. W. Nieuwenlxuis dankte na mens de litteraire facixlteit voor de ixi liet laboratorium van prof. Janse genoten gastvrijheid en persoonlijk voor de onder vonden vriendschap, welke reeds dateert van beider Indische jaren. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Tj. J. Rissalada, leeraar aan het Gymnasiuxn en de H. B. S. te Nijmegen, die als een der oudste leerlingen van prof. Janse herinnerde aan den tijd, toen op de plaats, waar spr. zich nu bevixidt nog het oude labox-aborium stond. Dat laboratorium zal tot in lengte van dagen blijven het la bor atoxnum van prof. Janse. De vraag is wel eens gesteld of het laboratorium niet te gx'oot zou zijn, doch de praktijk heeft geleerd, dat px-of. Janse eeix goeden kijk in de toekomst heeft gehad. Voorts memo reerde spr. met dankbaarheid de prettige excursies, waar altoos een aangename toon heerschte en waarop de hoogleeraar welis waar groote lichamelijke inspannixig van zijn studenten eischte, doch steeds zelf het goede voorbeeld gaf. In prof. Janse, aldus spr., hadden wij niet alleen een voortreffe lijk hoogleeraar, doch ook een vriend die altijd bereid was ons in privaat-aangelegen heden met raad en daad terzijde to staan. Leerlingen en oud-leerlingen waren een parig van oordeel geweest, dat het nood zakelijk was op dezen dag uiting te geven van hun gevoelens van hoogachting en ge negenheid jegens prof. Janse. Namens de commissie bood spr. hem het door den schilder Loixis Hartz geschilderd portret aan met den wensch, dat het nog lang zijn woning in Driebei-gen moge sie- rexx ter herinnering aan zijn Leidschcn werkkring. Bovendien bood spr. een album aan met de na-inen van hen, die zich in den loop der jaren onder zijn gehoor bevonden. (Applaus). Daax-na werd aohtereenvolgexxs nog ge sproken .door den voorzitter van de philo- sofische faculteit van Leidsche studenten en den wnd.-voorzitter van de Leidsche Bio- logenclub, waarvan prof. Janse eorelid is. Tenslotte dankte prof. Janse voor de I vriendelijke woorden en den heer Hartz 1 voor de mooie uitvoering van het pox-tret. Ik heb mijn best gedaan, zoo zeide spr. De laatste woordexx bij mijn ambtsaanvaar ding luidden: „Kom tot mij met vertrou wen; ik zal u geven wat ik kan". Spr. be sloot met de verzekering, dat de herinne ring aan dezen dag hem nog lang zal bijblij ven. Hierna werden in een ander vertrek ver- verschingen rondgediend en hield de hoog leeraar een afscheidsreceptie, waarvan een 1 druk gebruik werd gemaakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2