m calve-delft',9 mayonnaise m 21ste Jaargang WOENSDAG 4 JUNI 1930 No. 6609 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS 3)e Êcicbelie (Eou/fcarit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten boogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Doe, wat gij doet! Doe, wat gij doet! Wij denken aan het Latijnscbe gezegde: age quod agis, wat beteekent: doe, wat gij doet. Hiermede wordt bedoeld, dat de menscb, als bij een taak aanvaardt, daaraan ook zichzelf moet geven, niet half maar heel, om later, als hij die taak heeft neergelegd en iets anders gaat doen, dan ook daaraan, en niet aan de vorige arbeid, zijn geheele aandacht te schenken. Doe, wat gij doet! Dit betee kent ook: werk in den tijd van werken, ontspan u in den tijd van ontspanning; in den arbeidstijd niet bezig zijn met ont spanning en in den ontspanningstijd geen arbeidszorg op u laten drukken, zóó, dat de ontspanning feitelijk geen ontspanning meer is! Doe, wat gij doet! Wij denken aan dit Latijnsche - gezegde, nu we lezen over een nieuwe Duitsche instelling, waarover de katholieke „Volkskrant" het volgende schrijft: In de grootindustrie van West-falen heeft men een instelling in het leven geroepen: het Deutsche Institut für technische Arbeitsschuling (afgekort tot „Dinta"), die niet alleen de oplei ding, maar heel het leven van de arbei ders wil drillen, om dezen echt-Prui- sischen soldatenterm te bezigen. Niet acht uren, maar vier en twin tig uren per dag moet de arbeider aan zijn werk denken en zich daarvoor in spannen. Niets mag hem in beslag nemen, niets zijn aandacht en belangstelling hebben dan het werk. -Al zijn tijd, ook zijn vrijen tijd, moet hij productief maken voor het bedrijfs leven. Dit is een onmogelijke eisc-h voor den gemiddelden mensch. Een moordende eisch ook. Het kan zóó een tijd goed gaan, maar net lichaam en de geest kunnen op den duur een dergelijke spanning niet aan. Men verliest zijn frischheid en wordt oud vóór den tijd. Geen wonder dan ook, dat de Duit sche vakvereenigingen vijandig staan tegenover deze methode om den mensch te laten opslorpen door het bedrijf. Wij zijn 't hiermede eens; de „Dinta" is een uitvinding, die ten slotte de arbeids vreugde heelemaal zou dooden! Maar toch zit er in de gedachte, die aan de „Dinta" ten grondslag ligt, wel iets goeds. Dat goede is: doe, wat gij doet! Er zijn, helaas, inderdaad te veel arbei ders hand- en hoofdarbeiders, leiders en ondergeschikten die in den tijd, wel ke voor arbeid is aangëwezen, in dien arbeid niet hun geesteskracht, hun ziel leggen. En dat is te betreuren, niet alleen voor de resultaten van dien arbeid, maar niet minder voor die arbeiders zelf, want ook door zulk 'n slappen, fut- en energie- loozen arbeid wordt elke arbeidsvreugde al in den kiem gesmoord! Neen, wij eischen niet ais 't ware een inspanning voor den arbeid gedurende vier en twintig uur per dag. Maar gezond en christelijk plichtsbesef eischt wel een in spanning, een werkelijke inspanning voor den arbeid gedurende den arbeids tijd! Sportbeweging. De opvoeding zonder sport is heel goed mogelijk. En 'n uitstekende, perfecte op voeding Over sport sprekend of schrijvend moe ten wij niet overdrijven dat gebeurt toch al veel te veel. Maar dit willen wij wel zeggen: Voor veel jonge mensch en heeft nu eenmaal de sport een groote attractie, is zij als 't ware een behoefte. En die behoefte moet worden geleid, opdat zij geen bevrediging zoeke op een wijze waarbij de geestelijke belangen van den sportbeoefenaar gevaar voor schade beloopen. M. a. w., wij behoeven daarover nu niet uit te weiden: katholieke sportbeoefenaars behooren in een katholieke sportvereni ging!" Dat socialistische sportbeoefenaars in een socialistische sportvereniging thuis behooren, is geen logische consequentie van eenig socialistisch beginsel; men heeft in die kringen ook juist zoo lang geschermd met neutraliteit in heel de opvoe ding en opleiding van de jeugd. Maar fei telijk wordt toch in socialistische kringen de jeugd georganiseerd in socialistische sportorganisaties. Op de Pinksterdagen zullen te Amster dam sportfeesten worden gehouden, uit gaande van de S. D. A. P., waaraan 2500 rood georganiseerde sportbeoefenaren zul len deelnemen. Vijf en twintig honderd! Misschien geeft dit feit te denken aan hen, die tegenover onze katholieke sport beweging neutraal staan, terwijl zij deze moreel en finantieel konden steunen! VAN HET VATIC AAN TELEGRAFISCHE VERBINDING DER VATICAANSCHE STAD. Met Noord- en Zuid-Amerika. Den 28en Mei j.l. heeft de Vaticaansche gouverneur, prof. Serafini, in de telegrafie- centrale van de Vaticaansche Stad de toe stellen ingewijd voor het telegrafische ver keer van de Vaticaansche Stad met Noord en Zuid-Amerika, meldt de „Msbd." uit Rome. De nieuwe telegrafische inrichting be rust op het systeem „telecrido". De over brenging geschiedt automatisch door mid- del van toetsen zooals bij een schrijfma chine. Deze toestellen kunnen dus ook bediend worden door personen, die geen morse schrift kennen. Het systeem werkt zoo snel, dat per mi nuut 560 letters kunnen worden getelegra feerd. Zoodra men een toets aanslaat, wordt 't toestel automatisch ingeschakeld. De Vaticaansche gouverneur werd bij de inwijding van de nieuwe toestellen geluk- gewenscht door de vertegenwoordigers van het „Internationaal Telephon Telegraph" en van den „Italcable". Nadat de directeur van de telegrafie- centrale der Vaticaansche Stad. dr. Mar- chetti, de werking van het nieuwe toestel verklaard had, werden voor het eerst langs dezen weg telegrammen verzonden aan den algemeenen president van den „Internatio nal Telephon Telegraph" en van den „Italcable". ENGELAND VERANDERINGEN IN HET LABOUR- KABINET. De Engelsche minister Thomas, wiens politiek ten opzichte van de werkloosheid zooveel critiek heeft uitgelokt, is overge plaatst naar het staatssecretariaat der do minions. Onder 'n uitval van ironisch ge lach der oppositie, verklaarde Macdonald in het Lagerhuis, dat Thomas er niets op tegen had dezen post te gaan bezetten en voegde erbij, dat deze overplaatsing een herziening zou vereischen van het mecha nisme, dat het werkloosheidsvraagstuk heeft op te lossen. De premier verklaarde volgens den Britschen draadloozen dienst, dat de op handen zijnde rijksconferentie een schei ding van de ministeries van koloniën en van de dominions noodig maakte. De schei ding was reeds eerder gedecreteerd, maar niet metterdaad uitgevoerd. Op het mo ment zijn er twee onderstaatssecretarissen voor beide afdeelingen, doch beiden ston den onder één gemeenschappelijk hoofd. Macdonald stelde, nu voor, over elk de partement een eigen hoofd te stellen. Dit had al eerder moeten gebeuren, doch het was zoo lastig, dat zoowel zijn voorgan gers als hijzelf het hadden uitgesteld. De economische betrekkingen tot de dominions waren steeds een voorwerp geweest van groote belangstelling voor deze regeering. Er was over dit onderw. met de dominions van opinie gewisseld en de lieele zaak was grondig onderzocht als voorbereiding van een der meest belanrijke discussies ter rijkscoriferentie. Hij verlangde, dat het con tact, dat Thomas reeds had tot stand ge bracht met de ministers der dominions, verder en meer effectief zou worden benut, zoowel voor imperieele doeleinden als in verband met Engeland's eigen werkloos heidsprobleem. Daarom had hij Thomas gevraagd om het ministerie der 'dominions op zich te nemen. Wat betreft Thomas' contact met de do minions, dat door de premier aangevoerd werd, mag er aan herinnerd worden, dat Thomas minister van koloniën was in het eerste Labourkabinet van 192-1. Destijds was er geen apart ministerie voor de domi nions. Thomas heeft verder onder zijn te genwoordige ambtsvoering Canada be zocht in zijn functie van minister voor de werkloosheid. Een Reuter-telegram bericht nader, dat men meent te weten, dat Vernon Harts horn, minister voor het mijnwezen in het vroeger labourkabinet en lid van de com- missie-Simon, die onlangs een bezoek bracht aan Indië. Thomas als Lord zegel bewaarder zal opvolgen. De ministerieele commissie, waarvan Thomas deel zal uit maken, zal voortaan de verantwoordelijk heid voor het werkloosheidsvraagstuk dra gen. Als blijkbaar in verband staande met bovenstaande verplaatsing van Thomas, kondigde Macdonald, volgens Reuter, in 't Lagerhuis de splitsing aan van de porte feuilles voor de dominions en voor de ko loniën. RUSLAND STALIN EN ZIJN TEGENSTANDERS. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de plaatsvervangende commissaris van oorlog en plaatsvervangend voorzitter van den hoogsten krijgs- en revolutieraad, Oens- licht bij besluit van den voorzitter van de plenaire commissie, uit zijn functie gezet. Tot zijn opvolgers zijn aangewezen de vroegere opperbevelhebber van het. 5de Roode Leger in het -Vürre Oosten, Oebere- witsj en de ^buitengewone politieke com missaris vangnet Roode Leger Gamarnik. Dit aftreden van Oens'licht, de vroegere leider van den Tsjeka en later eerste hel per van den commissaris van Oorlog, heeft in Moskou groot opzien gebaard. Men verklaart, dat dit aftreden in verband staat met de laatste meeningsverschillen tusschen Worosjilof en Stalin waarbij Oenslicht aan den kant van Worosjilof stond. Oenslicht is benoemd tot lid van den Hoogsten Economischen Raad, waar een groot aantal leden van d© oppositie zitting in hebben. SCANDINAVIË FEESTVIEREND IJSLAND. Een tentenkamp voor 27.000 gasten. Einde Juni zal het feit worden herdacht van IJsland's duizendjarig rijksbestaan. Naar de Scandinaafsche correspondent van de Tijd thans meldt, zal het hoogtepunt der feestelijkheden bestaan in een open luchtvoorstelling, waarbij op de eigen historische plek het bijeenkomen van IJs land's eerste parlement in het jaar 930 zal worden weergegeven, dit is in de vlakte van Thingvellir. De IJslanders maken zich op, om de vele buitenlanders, die ter gelegenheid van de feestelijkheden het land zullen bezoe ken, den besten indruk van hun land te geven. Men verwacht, dat er ongeveer 5000 toe risten zullen zijn, die omstreeks dien tijd IJsland zullen bezoeken, terwijl te voor zien is, dat ongeveer 20.000 personen uit de verschillende deelen van liet land zelf zich naar de vlakte van Thingvellir zullen begeven. Om aan de behoeften, welke een dergelijk aantal gasten met zich brengt tegemoet te komen, heeft men in de on middellijke nabijheid van de plaats, waar de festiviteiten zullen gehouden worden, een tentenkamp gebouwd, welk een lo- geergelegenheid biedt aan 27.000 personen. Daar de geschiedenis van IJsland ten nauwste verwant is aan die van Noorwe gen en Denemarken, achtte de regeering van IJsland het zich een plicht, zoowel het Deensche, als het Noorsche en het Zweedsche koningshuis te moeten uitnoo- digen om aan deze plechtige herdenking deel te nemen en deze door hun vorste lijke tegenwoordigheid op te luisteren. In gevolge de aan hen gedane uitnoodigingen zullen »van het Deensche koningshuis aan wezig zijn de koning, de koningin, de kroonprins en .prins Knud, die op het pantserschip „Niels Juei" 25 Juni zullen arriveeren. Het Noorsche koningshuis zal worden vertegenwoordigd door den kroon prins Olaf, die per „Oscar II" naar IJs land zal komen. In een interparlementaire vergadering, waaraan door niet minder dan 50 landen zal worden deelgenomen, zullen zitting ne men afgevaardigden van het parlement van Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland, terwijl van 15 andere landen waar onder ook Nederland, afgevaardigden zul len verschijnen. Meer dan 300 studenten zullen deelnemen aan de studentenreunie, terwijl een hohderdtal journalisten van alle deelen der wereld de gasten zullen zijn van de regeering. CHINA HEVIGE STRIJD IN CHINA. De beslissing nog niet gevallen. In een bericht van betrouwbare zijde wordt de huidige situatie in China als volgt geschilderd. Na het op 24 Mei be gonnen offensief waren de Nanking-troe- pen tot Langfanf, 50 K.M. ben Oosten van Kalfeng, opgerukt. Daar stieten zij op de kerntroepen van Feng Joe-sjiang, die hen gedurende de laatste dagen op Kweite terugwierpen. Op het oogenblik zijn langs den Loenghaispoorweg hevige gevechten aan den gang, waarvan de uitslag nog on zeker is, doch die aan beide partijen zeer groote verliezen kosten. De uit Noord-S jantoeng oprukkende Sjansi-troepen zijn de Gele Rivier gena derd. De inneming van Tsinanfoe kan spoedig worden verwacht. De Kwangsi- troepen deden te zamen met de „IJzeren Divisie" een verrassenden inval in Hoenan en bedreigen Tsjangtsja. Hun verdere op- marsch naar Angkoe zal den toestand, die door het optreden van benden reeds zeer ernstig is, nog verscherpen. De positie der Nanking-regeering is door de jongste gebeurtenissen aan het front wel is waar ongunstig beinvloed, doch tot heden is nog geen beslissing gevallen. HET 300-JARIG BESTAAN DER PAROCHIE OUD-ADE. Het 300-jarig bestaan dezer parochie zal op buitengewone wijze op 7 Augustus a.s. worden gevierd, waaraan vooral de komst en de Pontificale H. Mis van Z. D. Hoogwaardigheid den Bisschop van Haar lem den hoogsten luister zal aanbrengen. Tot lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschap pen is benoemd prof. W. Nolet, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Versiering Hooigracht. De plannen tot versiering van de Hooi gracht ter gelegenheid der a. s. Lustrum feesten, heginnen vasteren vorm aan te nemen. Door alle bewoners en medebewoners (enkele uitzonderingen daargelaten) is op spontane wijze deelgenomen aan het bij eenbrengen van een bedrag aan geld, zoo dat de versiering van de Hooigracht ver zekerd is. Evenwel zal het van de hoegrootheid van het bijeengebrachte bedrag afhan gen, of de versiering op sobere dan wel op royale wijze kan plaats hebben. De Hooigracht is niet alleen een lange maar tegelijk een zeer breede straat, waar door een goed sprekende versiering nogal kostbaar is. De Commissie, in dezen geen zelfstan dige beslissing willende nemen, besloot, een saamspreking te houden met de be- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wijzigingen in het Labourkabinet. IJsland viert deze maand zijn duizend jarig rijksbestaan. De Zeppelin op de thuisreis. (Luchtvaart en Telegrammen). BINNENLAND Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het huwelijksvermogensrecht. (2de blad). PROF. DR. J. M. JANSE, die hedenmid dag zijn af scheidscollege aan de Leid- sche Universi teit heeft ge- woners van de Hooigracht en haar voor- loopig vastgestelde plannen aan een na dere goedkeuring te onderwerpen. Op Vrijdag 6 Juni a.s. des avonds te half negen uur, zal in de voormalige Chr. School, Hooigracht 99, met de bewoners een vergadering worden gehouden. Per afzonderlijke convocatie worden de deelnemers aan de Hooigrachtversiering tot deze vergadering opgeroepen. E. TH. WITTE. Oetslag als hortulanus. Bij Kon. Besluit is aan den heer E. TTi. Witte, hortulanus der Leidsche Universi teit wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd op zijn verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag ver leend. De heer Witte, die 40 jaar aan den academischen plantentuin te Leiden is verbonden geweest, werd in 1898 benoemd tothortulanus, zoodat hij deze functie 32 jaar heeft bekleed. Tot nieuwe leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen werden in de gisteren te Utrecht gehouden vergadering benoemd in de sectie voor letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis, prof. dr. C. C. Berg, hoog leeraar alhier en dr. W. D. van Wijngaar den, conservator aan het Rijksmuseum voor Oudheden alhier; in do sectie voor natuur- en geneeskundige wetenschappen prof. dr. L. E. Goester en prof. dr. W. de Sitter, beiden hoogleeraar aan de Univer siteit alhier. In dezelfde vergadering werd dr. R. Horst gehuldigd, die vijftig jaar geledon tot lid van het Genootschap werd geko zen. In de gisteren te Raalte gehouden zo mervergadering van de Vereeniging tot Beoefening van Overijssels Regt en Ge schiedenis werd tot nieuw lid aangenomen de heer G. J. ter Kuile Jr. alhier. Door de politie is als zevende verdachte van de inbraken en diefstallen uit den laatsten tijd alsnog aangehouden do 15- jarige J. K. De 23-jarige motorrijder D. M., woon achtig aan do Stille Veerkade tc Den Haag, is gistermiddag nabij den Haag- schen Schouw bij het uitwijken voor een auto tegen een paal en een boom gereden. Met een ernstige wonde aan het hoofd werd de jongeman naar het Acad. Zieken huis overgebracht. lil HIEUWT PRODUCT THANS OOK IN POTJES VERKRIJGBAAR. 9958 Vraag aan onze Afd. Reclame de nieuwe recepten voor mayonnaise-schotels

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1