SPORT en SPEL MAANDAG 2 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DUV0E65EL OP DEN RIJN NABIJ 'S MOLENAARSBRUG zijn Zaterdag de nationale Roei-wedstrijden van Hollandia gehouden. Op den voorgrond dames-dubbel van Nautilus; daarachter vier- riemsdames van Het Spaarne in de bloemen Njord boekt drie overwinningen Dubbel scull: Nautilus (H. Frank fort, boeg en W. G. de Mooy, slag) had in dit numer een row over, doóli Willem III had zich aangeboden voor tegenpartij, het geen dankbaar werd aanvaard. Het werd tenslotte nog een aardige wedstrijd. Een prachtig slot van het roeifeest St ij lroeien Vierriems D a m es Seniores: Uitslag: 1. Spaarne; 2. de Laak; 3. Dordt. Uitslag: 1. Njord, in 6 min. 46.2 sec.; 2. Laga in 6 min. 47.4 sec.; 3. Maas. De winnende ploeg bestond uit: S. W. Tromp (boeg), C. A. van Hees, H. Beuc- ker Andreae, J. A. Jansen, F. H. C. Gay man, H. M. 0. Poortman, J. J. Vriesen- dorp, R. O. H. F. Werdmuller von Elgg (slag), L. S. Sie (stuurm.) Toen do uitslag bekend was, trokken de belangstellenden langzaam afHet roeiersfeest was ten einde cn er rest nog de zeilersdag. De prijswinnaars. We laten hieronder een overzicht vol gen van de prijswinnaars in de diverse nummers: Jonge Twee Overnaadsche (Beg.): De Hoop; Jonge Twee A (wisselprijs): De Hoop; Jonge Vier B (wisselprijs): Njord; Overnaadsche Skiff (Beg.): De Laak; Overnaadsche Skiff Juniores, klasse B: Arsa; Overnaadsche Vier Beginn. (wissel prijs): Argo; Jonge Acht A (wisselprijs): Laga; Jonge Skiff A (wisselprijs): Triton; Jonge Vier A (wisselprijs): Triton; Jonge Twee B. (wisselprijs): Willem III; Oude Vier (wisselprijs): De Laak; Jonge Acht B (wisselprijs): Laga; Oude Skiff (wissel prijs): Njord; Oude Acht (wisselprijs): Njord; Dubbel Skiff: Nautilus; Achtriems dames: De Vliet; Vierriems dames: Spaar ne; Dubbel Skiff dames: Nautilus; Stijl- roeien Vierriems dames Sen.: Spaarne; Stijlroeien Vierriems Gieken Overnaad sche voor dames: Dordt. Stijlroeien Overn. Skiff dames Jn.: Spaarne. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Go-Aheacl kampioen van Nederland. Gisteren was het de belangrijkste dag in het kampioens-tournooi. Maakte Ajax de Willem H'ers af, Go-Ahead deed niet VOORNAAMSTE NIEUWS Go-Ahead voetbalkampioen van Neder land. Spanning in de promotie-competitie in het Zuiden. Roermond degradeert Nederland verloor in den Davis Cup wedstrijd met 3—2 van Tsjecho Slowakije. De Belg Luypaerts wint het wereld kampioenschap groot biljart. Schitterend slot van de roeiwedstrijden van Hollandia. Njord wint het hoofd nummer. Regen en wind bij de zeilwed strijden. Het Ned. record polstokhoogspringer! te Haarlem verbeterd. minder fraai werk en won met 41 van Velocitas. De Deventenaron bereikten daarmede een puntenaantal van 10 en is daardoor kampioen van Nederland. Het is thans voor de derde maal, dat Go-Ahead kampioen van Nederland is geworden, nl. in het seizoen 1916—1917, 1921—1922 en in dit seizoen. Vooral in deze kampioenscom- petitic heeft het geducht gespannen. Na een uitstekend begin, bracht Ajax en Ve locitas eenige deuken in den opmarsch. iïaar na de laatste overwinning op Blauw Wit en gisteren in Groningen op Velocitas eindigt Deventer definitief als oerste. De laatste ontmoeting Willem IIVelocitas is nu niet meer van belang. De stand is nu: Go Ahead Ajax Velocitas Willem II Blauw Wit gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. 8 4 2 2 1513 10 8 4 13 19—8 9 7 2 3 2 10—16 7 7 2 2 3 14—15 6 8 2 2 4 8—17 6 KINGSFORD SMITH is Zaterdag met de „Southern Cross" van Schiphol naar Engeland gestart om vandaar de oceaan- vlucht te ondernemen- Kingsford Smith bekijkt voor het vertrek een navigatie- instrument De laatste dag der Hollandia-roeiwed- strijden vormde een waardig slot van het dricdaagsch rceifestijn. Ondanks den kouden Vrijdagnacht heerschte er Zaterdagmorgen een warme temperatuur, zoo juist geschikt voor een verblijf aan het water, maar de roeiers hadden van de drukkende temperatuur wel wat te lijden. Het is een prachtige wedstrijddag ge worden, met heusche spannende races, waarvan volop genoten is. De regeling voor de pers, vooral ook op den weg, was uitstekend verzorgd en dit Hollandia-festijn is een nieuwe schakel in de reeds lange reeks. Te 12 uur werd een begin gemaakt met de laatste eindwedstrijden. Jonge Skiff A.: 1. Die Ley the (B. Nauta); 2. Triton (L. Tjalma). Onmiddel lijk na den start slaat Tjalma een veel hoo- ger tempo dan Nauta. Na 500 M. liggen beide skiffeurs gelijk, daarna loopt Tjal ma echter weer uit. Bij de tweede piket- tenrij dringt Tjalma den Leythe- skiffeur uit de baan, zoodat beiden moe ten bijsturen om de piketten niet te raken. Daarna loopt Tjalma meer en meer uit. Uitslag: 1. Triton in 8 min. 31.-1 sec.; 2. Die Leythe in 8 min. 40.8 sec. Jonge Vier A.: 1. Nereus, 2. Triton, 3 Argo. De Triton-ploeg slaat er dadelijk geweldig op los en gaat aan den kop. Argo ligt op de tweede plaats. Bij de 3e piket- tenrij is Triton een lengte voor. Nereus zakt dan af, maar tegen heb einde ont spint zich nog een aardige strijd tusschen Argo en Nereus, waarin eerstgenoemde de overhand behoudt. Triton wint intusschen onbedreigd. Uitslag: 1 Triton in 7 min. 25 sec.; 2 Argo in 7 min. 37 sec.; 3. Nereus. De winnende ploeg bestond uit: P. van Hateren (boeg), W. J. Brouwer, Chr. de Jong, F. Moltzer (slag), D. Croll (st.) Jonge Twee B: 1. Willem III, 2 De Hoop. De Hoop start snel en heeft bij de eer ste pikettenrij een kleinen voorsprong. Op 920 M. is de Hoop zelfs een lengte voor. Dan zet Willem III een geweldigen spurt in, dien de Hoop niet kan bijhouden. Wil lem III komt voor en wint fraai. Uitslag: 1. Willem III in 8 min. 38.4 sec. 2. De Hoop in S min. 44.8 sec. De winnende ploeg bestond uit: H. J. Bots (boeg), D. de Zwart (slag), L. K. Sie (stuurman). Oude Vier: De strijd ging hier tus schen 1. Njord en 2. de Laak. De Deutsche Turn und Ruder Ver. deed buiten mede dinging mede. De Laak slaat dadelijk een \erbazend hoog tempo, doch het. duurt toch nog eenigen tijd alvorens zij de D. T. R. V. weet te passeeren. Bij de 3c pi kettenrij is Njord een lengte achter op de Laak, maar deze ploeg loopt dan nog meer uit en niet dan met veel moeite slaagt Njord erin in de laatste 100 Meter nog de Duitschers te passeeren. Njord roeide slecht. De winnende ploeg 'bestond uit: P. S. Heerema (boeg), R. E. J. Weber, H. M. Boeri, G.i Slotboom (slag), H. Slotboom (stuurm.). Ter afwisseling kregen we hierna weer enkele damesnummers. GO AHEAD heeft van Velocitas gewonnen en is kampioen. De Go Aheadkeeosr ,in actie OP DE BRAASSEMERMEER zijn Zondag door Hollandia nationale Zeil-wedstrijden gehouden. De „Föhn" van den heer P. Molenaar (U-klasse) in actie In de Stijlroeien Oude Skiff won de Vliet (mej. J. H. Posthuma) van de Laak (mej. J. B. Eerland). Daarna kwam het eerste racenummer voor de dames nl. de Vierriems-race tus- sdhen Dordt en Willem III. Veel hebben we van dezen eersten „da meswedstrijd" niet gezien, doordat ten eerste de afstand van 800 M. voor de pers auto niet te volgen was en bovendien moesten we weer tijdig naar den start voor het volgend, meer belangrijke num mer. De strijd ging in de damesvier tus schen Willem III en Dordt. Een strijd werd het eigenlijk niet. Dat hebben we er niet in kunnen constateeren. Het was stijl roeien in een eenigszins versneld tempo. Willem III startte vlotter, maar het was geen fraaie start. Deze ploeg bleef tot het einde voor. De Dordt-dames maakten een fraaieren indruk, zonder evenwel de boot goed in evenwicht te houden. Tot tevre denheid stemde het, dat beide ploegen, naar men ons verzekerde, in uitstekende conditie aankwamen. Uitslag: 1. Willem III, in 3 min. 4.2 sec., 2. Dordt in 3 min. 14.4 sec. De winnende ploeg bestond uit de da mes F. M. Schroder (boeg), A. Vriend, N. Slag, R. Kayser (slag) en A. B. M. Peters (stuurm.). Jonge Acht B.: Deze strijd ging tusschen Nereus, Laga en Triton. Laga slaat onmiddellijk na heb vallen van het 'startsohot een hoog tempo, en het start- verschil is spoedig ingehaald. Triton houdt prachtig vol, terwijl Nereus op de tweede plaats ligt. Deze ploeg komt dan echter opzetten en er ontspint zich een schitte rend gelijk opgaande strijd. Spurt op spurt wordt geslagen, zonder dat er eenige ver andering intreedt. Voor de 1500 M. loopt Laga reeds flink uit en wint tenslotte met 1.5 lengte. Nereus kan den strijd met Tri ton niet volhouden en wordt derde. Uitslag: 1. Laga, in 6 min. 40.2 sec.; 2. Triton in 6 min. 44.6 sec., 3. Nereus. De winnende ploeg bestond uit: C. v. Leeuwen (boeg), J. Strenger, G. A. Hey- ning, K. A. Poortman, N. T. Lauibrecht- sen, J. A. Versteegh, D. L. Asjes, W. Geurts (slag), D. Wcsterveld (stuurm.). De winnende ploeg bestond uit de da mes: N. van Parreeren (boeg), T. Timmer mans, C. Brakel, E. B. Venema (slag) en F. Polderman (stuurm.). Dames Dubbel scull: Nautilus had hier een row over. Het waren de da mes L. v. d. Hoeven (boeg) en N. Jongert (slag). Dames Achtriems: V oor dit nummer had alleen de dames-acht van De Vliet ingeschreven. Een damesploeg was echter door Nereus gevormd, om partij te geven. De Vliet startte pittig cn gelijk, terwijl ook over de 800 M.-baan de ploeg een geheel bleef vormen. In beste conditie kwamen de ploegen aan. We herhalen: dit is inderdaad nog geen race-roeien, heb is stijlroeien in iets versneld tempo en als zoodanig is er nog niet zooveel bezwaar tegen. Oude Acht: Tot besluit van het Hollandia-roeifestijn werd te 4 uur het hoofdnummer der Oude Acht verroeid tus schen: 1. Maas, 2. Laga, 3. Njord. De Loidsche studenten slaan dadelijk het hoogste tempo, maar de twee andere ploe gen doen aanstonds tevens zien, dat het een harde strijd zal worden. Wel is de Maas iets achter, maar de afstand ver schilt toch niet zooveel, dat zij geen kans meer zou hebben. Zelfs loopt deze ploeg iets in op Njord, nadat Laga bij de eerste pikettenrij reeds Njord gepasseerd is. De Leidenaars kunnen het snelle tempo op den duur niet volhouden, maar desniette min blijven zij bij en krijgt Laga geen kans een volle lengte uit te loopen. Zoo blijft het ecu hoogst spannende race, maar het slot bereikt het hoogtepunt van de wedstrijden, als Njord op een paar hon derd meter meer en meer in gaat loopen. Toch, terwijl de regen bij stroomen neer- gutst. en honderden en honderden den plasregen trotseeren, loopt Njord in den eindspurt stuk na stuJfcin. Niemand denkt er evenwei aan, dat de Leidenaars zoover op zouden halen, dat de Njord-aanhang reden hacl om te juichen. En het bijna on mogelijke gebeurt.... Njord komt gelijk en loopt enkele meters vóór de finish nog een taflengtc uit. Dit werd een heel aardige strijd tus schen Njord (O. A. v. d. Meer) en Ne reus (L. H. Levie). Laatstgenoemde hacl spoedig de leiding, maar v. d. Meer liet hem gaan, roeide heel tactisch, rustig door, 500 M., 1000 M en 1500 M. Eerst daarna, toen het verschil enkele leng ten bedroeg, ging v. d. Meer spurten en hij haalde meter na meter in, om tenslotte fraai te winnen, terwijl Levie enkele Meiers cour de finish van uitputting opgaf. Tijd Njord S min. 26.2 sec.; Nereus 8 min. 28.6 sec. Hiernaast de winnaar in rust.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5