V 21ste Jaargang MAANDAG 2 JUNI 1930 No. 6607 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cenfc Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop -n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Liberaal algemeen De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond heeft in Soheveningen vergaderd, on der voorzitterschap van mr. Fock. En op deze algemeene vergadering is ook ge praat over de zendtijdverdeeling en mr. Boon werd gehuldigd „voor den strijd voor recht"! Aangenomen werd een motie, waarin werd geprotesteerd, dat er niet veel meer zendtijd is voor 'n algemeenen omroep, en „dat nu de regeering het systeem van verdeeling over verschillende groepen der bevolking heeft gevolgd het aandeel der liberale groep slechts een kleine fractie van 1 pet. van den totalen zendtijd zal bedragen"'. Wat dit laatste betreft de A. V. R. O. heeft heel véél meer dan „slechts een Heine fractie van 1 pet." en men zou toch n, dat de verwantschap tusschen de A. V. R. O. en de „liberale groep" in den lande niet gehéél en al kan geloochend worden! En wat aangaat den wensoh naar meer zendtijd voor den algemeenen omroep ook wij zijn, zelfs vurige, voorstanders van een met zeer ruimen zendtijd bedeelden algemeenen omroep. „Wij", dat wil ook zeggen: de Katholieken in het algemeen. En voor een algemeenen omroep zou ook in Nederland in ieder geval méér zendtijd zijn beschikbaar gesteld, dan nu is geschied, als de A. V. R. O. niet de pre tentie had gehad, dab hij en liij alléén dien algemeenen omroep kon verzorgen. In werkelijkheid, naar reoht en billijkheid, moét een algemeene omroep aan de goede samenwerking van de verschillende om roepen worden toevertrouwd. De arrogantie van de A. .V. R. O., dat hij en hij alleen algemeen kan zijn is de zelfde, die wij in zooveleandere libe rale kringen hebben ontmoet: liberaal Intussohen, zoo lang de A. V. R. O. niet wil samenwerken met de andere Omroe pen voor een gemeenschappelijke regeling van een algemeenen omroep zoo lang zullen zeker de bijzondere omroepen lang niet al hun zendtijd beschikken voor „het bijzondere" maar een zeer groot deel er van bestemmen voor „het algemeene". Daarop mogen wij vertrouwen. Speciaal van den K. R. O. verwachten wij en onze verwachting is alleszins gegrond ook een uitstekend verzorgd breed alge meen program. V Geen liberale overheersching De Katholieken houden er in alles re kening mee, dat Nederland is een land met gemengd..* godsdienstige, en ge mengd politieke bevolking. De Katholieken willen in alles de prac- tische verdraagzaamheid betrachten in derdaad. De Katholieken zijn er zich wel van be wust, dat Nederland niet is een katholiek land en vergeten dat niet, als zij hun vrijheden en rechten opeisohen. Nederland is ook geen Probestantsche natie. En nog véél minder kan op ons land de stempel worden gedrukt van vrijzinnig, van liberaal, van liberale neutraliteit! De lichtzijde van de radio-oneenigheid die wij beleven waarschijnlijk al bijna beleefd hebben is deze, dat aan liberale zelfgenoegzaamheid onomwonden-duidelijk is te verstaan gegeven, dat Nederland nijet is een liberaal land. Wij erkennen alle vrijheden en rechten van de liberalen maar geen vrijheid en geen recht, om in Nederland te overheer- schen. IN TEGENWOORDIGHEID VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK is Zaterdag te Beverwijk het Zusterhuis van het Roode Kr uis-Ziekenhuis geopend. De aankomst van den Prins BUITENLAND DUITSCHLAND DE FRANSCHE MILITAIRE RECHTSPRAAK. Voor 'net laatst In den Palts. De Fransche militaire rechtbank te Lan dau in den Palts heeft Vrijdag haar laat ste zitting gehouden, waarbij nog strenge straffen tegen verschillende beklaarden werden uitgesproken. De meeste Duitsche beklaagden lieten verstek gaan. De leeraar Beisswanger, gemeenteraads lid van Ludwigshafen, werd tot 35 dagen gevangenisstraf en 550 Mk. boete veroor deeld, omdat hij als verantwoordelijk lei der van een nationaal-socialistische verga dering van het houden dezer vergadering geen kennis had gegeven en daarvoor ook geen vergunning had aangevraagd. In dezelfde zaak werd de student Ernst Aucr tot 75 Mk. boete en 10 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Een andere beHaagde werd tot 1 maand gevangenisstraf en 1000 Mk. boete of 120 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het dragen van de Hittler-uniform. Verder werden nog 2 nationaal-socialis- ten uit Pirmasens wegens dezelfde overtre ding tot 1 maand gevangenisstraf en 500 Mk. boeten en 20 dagen gevangenisstraf en 350 Mk. boete veroordeeld. FRANKRIJK. Frankrijk en Italië. In een rede aan een maaltijd, aangebo den door de Kamer van Koophandel aan de vertegenwoordigers der landen, die op de Parijsche jaarbeurs exposeeren, begroette de minister van financiën de gedelegeer den van 20 natiën, en daarbij, naar hij zei- de, speciaal den vertegenwoordiger van een groot, bevriend, naburig volk, den Italiaan- schen minister van de vorporaties, Bottai. Mijnheer de minister, aldus spr., gij hebt de Parijsche jaarbeurs bezocht, en gij hebt er het ware gelaat van Frankrijk gezien: werkzaam, kalm en sterk; kalm, omdat het sterk is. Hij gaf vervolgens een overzicht van den economischen toestand na den oorlog, waarbij hij verklaarde, dat Frankrijk, met zijn ertsen, ijzer en kali, en met de ontwik keling zijner zware industrie, in kracht is toegenomen. NOORWEGEN NOORWEGEN GAAT ONTWAPENEN. Ook Noorfwegen gaat ontwapenen schrijft het „Volk". Uit Oslo wordt aan de „Voss. Zeitung" geschreven, dat het Departement van Oorlog aan het parlement zal voorstel len de uitgaven voor militare doeleinden, die tot dusver 46 millioen kronen per jaar bedroegen, te verlagen tot 32 millioen, daar een oorlog van Noorwegen alleen tegen een anderen staat, gezien de tegenwoordige mi litair-politieke positie Tan Noorwegen, niet in aanmerking komt. RUSLAND NIEUWE WANDAAD DER B0LSJEWIKI Kathedraal in de lucht laten vliegen. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de bolsjewiki te Charkof de hoofdkathe draal met dynamiet in de lucht laten vlie gen. De vernietiging van het godshuis ge schiedde op speciaal bevel van de leiders der anti-God-beweging. 8RITSCH-1NDIE DE VERZETSACTIE TEGEN ENGELAND Nieuwe aanval op het zoutdepot van Wadala. Een groot aantal vrijwilligers, waaronder vele vrouwen, hebben gisteren een nieu wen aanval ondernomen op het zoutdepot van Wadala. bij Bombay. De politie had echter uitgebreide maatregelen genomen en wist de menigte, die geschat, wordt op 10.000 personen, tegen te houden. Hierbij werden ruim 60 personeu gewond. Ook eenige politie-manschappen en -officieren werden gewond. Vele personen, mannen zoo wel als vrouwen, werden gearresteerd. On der hen bevindt zich ook de vrouw van een vooraanstaand lid van de Congres-commis sie te Bombay. Zaterdag hebben 150 vrijwilligers op nieuw een aanval gedaan op de zoutdepots te Dharasana. De politie, versterkt door troepen, voerde een charge uit met haar knuppels. Honderd en zes vrijwilligers wer den gewond en in het. ziekenhuis opgeno men. Te Rangoon is de toestand thans bijna normaal, doch in de haven ligt de arbeid nog stil. Enkele op zichzelf staande aan vallen hebben plaats gehad en een zekere opwinding en zenuwachtigheid vallen nog steeds te constateeren. 's Avonds wagen zich slechts zeer weinigen op straat. Viel en veertig personen met kogelwonden zijn in het ziekenhuis behandeld. Onlusten op groote schaal hebben echter niet meer plaats gehad. zenden betoogende boeren, die een drei gende houding aannamen. De gouverneur liet op de menigte schie ten, waarbij twee personen gedood en drie ernstig gewond werden. Enkele dagen later ontmoette de gou verneur opnieuw een stoet betoogers, doch ditmaal gelukte liet de menigte doOr liet afvuren van een los salvo uiteen Ie doen INDO-CHINA Nieuwe onlusten in Indo-China. Voigens berichten in de Fransche bladen is in Indo-China een nieuwe opstand uit gebroken, thans onder do boeren, die ver bitterd zijn door de groote duurte en de hooge belastiijgen. De gouverneur ontmoette op zijn inspec tiereis door het gebied, waar de onlusten uitgebroken zijn, een stoet van eenige dui JAPAN EEN NASPEL VAN DE VLOOT- CONFERENTIE. Volgens een telegram van de „Exchange Telegraph" wordt het waarschijnlijk ge acht, dat de Japansche minister van Ma rine admiraal Takarabe zal aftreden, naar aanleiding van de motie van den Japan- schen vlootkrijgsraad, waarin de raecning tot uitdrukking komt, dat de regeering bui ten hare bevoegdheden is gegaan door liet Londensche vlootverdrag te enderieekenen, zonder rekening te houden met het ad vies van den marinestaf. Zelfs het aftre den van de geheelc regeering wordt in dit verband eveneens tot de mogelijkheden ge rekend. Het conflict, ontstaan tusschen het kabi net en de marine-autoriteiten, loopt over de artikelen 11 en 12 van de Grondwet. Deze artikelen behelzen dat de keizer het opperbevel heeft over leger en vloot en dat hij het recht heeft, te beslissen over <le or ganisatie en vredessterkte van leger en vloot. De premier meent dat het kabinet het volste recht bezat, de sterkte van de vloot op eigen gezag te bepalen en dat het verdrag het best-bereikbare compromis was. Hij aarzelde niet te zeggen, dat ver geleken met de belangrijke kwesties, die het land heeft op te lossen, zooals de werk loosheid, de strijd die reeds sedert lang over het opperbevel bestaat niet de aan dacht verdiende, die het land er aan schenkt. Deze democratische ideeën van den premier wekken de woede op der mili taristen. Volgens den correspondent is er, afge scheiden van het geschil over het vlootver drag, een echter constitutioneele crisis ont staan, die alleen kan worden opgelost door amendeering van de Grondwet tot bepaling van het gezag van het kabiuet tegenover den Geheimen Raad en de militaire bon- BINNENLAND Verstrekking van het Calmette-vaccin in Nederland gestaakt. ..Een corerspondent van het Nederl. Cor respondentiebureau te 's-Gravenhage meldt, dat de Nederlandsche regeering in afwach ting van den uitslag van het onderzoek naai de oorzaak van de sterfgevallen onder zui gelingen te Lübeck, na behandeling van Calmette-vaccin en van nadere proeven, besloten heeft, dat het Rijksserologisch In stituut te Utrecht, dat tot dusver dit vac cin verstrekte voor proeven bij kinderen uit tuberculeus© omgeving, de vev trokking zal staken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Noorwegep is van plan zijn militaire uit gaven in te krimpen. Een scheepsramp o phet Kanaal. Veer tien man omgekomen? (Buiten). Berichten). Nadere bijzonderheden omtrent de tocht van de „Graf Zeppelin". Zwaar stormweer Vrijdagavond. (Luchtvaart). BINNENLAND. Doodelijk ongeluk bij de rotswoningen te Geulhem (Gem. Berichten, 3de blad). St. Franciscus Liefdewerken. Centraal verband in het Bisdom Haarlem. Bovengenoemd Verband heeft een ver gadering gehouden in het Franciscushuis aan de Zoetestraat te Haarlem. Bijna alle afdeelingen waren vertegen woordigd. De gastheer, pater H. Smits O. F.M., directeur der Haarlemsche afdeeling, heette de talrijke aanwezigen welkom. Hierna opende de voorzitter, pater A. Went S.C.I., de vergadering met heb S. F. L. gebed en deed vervolgens in zijn openings- Avoord uitkomen, dat deze vergadering in het teeken zou staan van den ouderen S. F. L. jongen, den vakjongen. Do notulen der vorige vergadering werden ongewij zigd goedgekeurd. De concepten van statu tenwijziging en huishoudelijk reglement, die op de vorige vergadering to Leiden behan deld waren, werden met algemeene stem men aangenomen, nadat de voorzitter nog eenige desiderata van Z. D. H. den Bis schop er aan toegevoegd had. De behande- Jiiig der begrooting en vaststelling der con tributie over 1930 boden stof tot opmerkin gen van financicel-techniselicn aard. Hierna hield pater van Nuenen O.E.S.A., directeur van het S. F. L. te Utrecht, interessante causerieën (getrokken uit jarenlange erva ring) over tweo heel actueele onderwer pen: vadersavonden en padvinderij in het S. F. L. Van de gelegenheid om vragen te stellen Averd een druk gebruik gemaakt. Hierna werd even gepauzeerd. Na de pauze werd rapport uitgebracht over een zeer urgent S. F. L. vraagstuk. Een zeer levendige gedachtepwisseling volgde hierop. To ruim elf uur sloot de voorzitter met gebed do ongemeen geanimeerde vergade ring. Draadnagelfabrieken te Helmond stopgezet On tslag van 250 arbeiders. Vrijdag zijn tusschen de Directie der N.V. Gebr. van Thiel's Draadnagel-, Klink nagel- en Moerboutenfabriek te Helmond en de diverse Bondsbesturen met den Rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, bespre kingen gehouden inzake de aangekondigde stopzetting der fabrieken van de N.V. van Thiel. Uit de besprekingen bleek, dat hier fei telijk geen sprake is van een conflict, maar dat het voor de fabriek een onmoge lijkheid was om verder te werken wegens de malaise en de dumping van het buiten land. Na heen en weer-besprekingen stelde mr. Aalberse voor, dat de Directie zich met de Bondsbesturen naar den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zou be geven, om met deze te conferceren. Deze conferentie met den minister had om drie uur plaats. De minister beloofde de zaak zoo spoedig mogelijk te onderzoe ken, doch kon betreffende hulpmaatrege len nog geen verdere toezeggingen doen. Do draadnagelfabrieken van de N.V. Gebr. van Thiel aan den Kanaahveg te Helmond zijn Zaterdagmiddag om twaalf uur gesloten. Ongeveer 250 arbeiders komen hierdoor zonder Averk. Op zijn ongunstigst zal de stopzetting tot 1 Jan. a.s. duren. Mocht e\'enAvcl het Int. Draad- en Draadnagelverband vroeger dan 1 Jan. a.s. worden opgericht, dan komen de fabrie ken zooveel vroeger in werking. Hoofdaalmoezenier Mgr. F. J. H. Evers. Afscheid van Minister Deckers. De aftredende Hoofd-Aalmoezenier van Zee- en Landmacht, Mgr. F. J. H. Evers, werd Zaterdagochtend door den Minister van Defensie Mr. Dr. Deckers, ten af scheid ontvangen in 's Ministers werkkamer ten Departemente. De Minister heeft Mgr. Evers in zeer hartelijke en Avaardeerende Avoordcn dank gezegd voor al hetgeen hij in zijn langdti- rigen diensttijd heeft gedaan in het be lang van de geestelijke verzorging der mi litairen van zee- en landmacht. Minister Deckers deed ten slotte Mgr. Evers mededeeling, dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft hem, bij bevordering, het Commandeurskruis der Orde van Oranje-Nassau te verleenen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1