UIT DE OMGEVING VRAGENBUS MAANDAG 2 JUNI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Oud kerkhof in de Wieringermecr. Tegenover paalhoofd 12 bij hcc einde van den Groetpolder is op de droog gcioopeu gronden iii de Wieringermeer een zestal doodkisten met steciicu zerken gevonden, ongetwijfeld de overblijfselen van ren voor malig kerkhof. De opschriften op de zerken zijn niet meer te ontcijferen. De eerste autorit in de Wieringermeer. De eerste autorit in de reeds gedeeltelijk drooggevallen Wieringermeer (de X. W.- Zuïderzccpolder) is gemaakt op Hemel vaartsdag door den Wie ringer smid P. C. Luyt, wel bekend uit den tijd van ex- kroonprins Wilhelm, schrijft het ..Hbld."'. Op een afstand van twee K.M. uit <lc kust van het vroegere eiland moest men tcrug- keeren, omdat dc grond daar te zacht werd zoodat dc wielen van dc auto dreigden weg ic zakken. Dit historische ritje trok veel belangstelling onder de Wieringers. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL Veertien man verdronken? Zondagmorgen is in het Engelsche Ka naal bij Beachyhead het Italia aai sche stoomschip „Literno" in aanvaring ge weest met heb Zweed sche stoomschip „In- ger", thuisbehooreude te 'Hclsingborg. Hot s.s. „Inger" is gezonken. Twee man dei- equipage van de „lager'' zijn door de „Li terno" overgenomen. Omtrent het lot van de overige opva renden ya 11 de „Inger" zijn nog geen bijzon derheden bekend. De ..Litcrno'' liep ge ringe schade op en kon de reis voortzetten. Nader wordt uit Londen gemeld, dat lie. Zwcedsche stoomschip binnen ander halve minuut zonk. De ramp vond plaats dicht bij Eastbourne. Behalve de twee. man van de „Inger". die, zooals reeds gemeld werd, ongedeerd aan boord van de „Li- teruo" konden, worden overgenomen, kon den de Italianen even later nog een ge wonde van c!e „Inger" en even later het lijk van een lid der Zweedsche bemanning aan boord nemen. Omtrent het lot van do overige veertien opvarenden is echter niets hekend. Men vreest, dat zij verdron ken zijn. Met reddingbooten wordt het Kanaal in de omgeving van Beachyhead afgezocht. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Zeven dooden, dertig gewonden. Zatèrdagavond tegen 11 uur is de. nacht sneltrein Parijs»Nice ongeveer 100 nieter voor het station Montarcau ontspoord. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit- dat een leege wagen is blij ven staan''op het spoor waarlangs de snel trein moest passecren. Door de botsing werden drie wagens en de goederenwa gens van den spoordijk geslingerd en ge heel vernield. Zeven personen werden ge dood en dertig gewond, waarvan acht ernstig. SPOORWEGONGEVAL TE DARMSTADT Veertien personen gewond. Zondagmiddag zou een aantal goederen wagens op het slation Darmstadt uit den daar stilstaanden trein Wiesbaden-Aschaf- fenburg worden gerangeerd. De locomotief reed met zulk een vaart op liet stilstaande gedeelte van den trein in, dat veertien passagiers uit dc voorste coupe's van den eersten wagon verwondingen opliepen. Zij kónden, na verbonden te zijn, echter allen de reis voortzetten. DE SPOORWEGRAMP OP DE LIJN MOSKOU—KOERSK. Volgens een bericht uit Moskou wordt in een officieel rapport van den volkscom missaris voor het verkeerswezen bevestigd, dat onlangs in een wagon van een trein op dc lijn MoskouKocrsk in de buurt van Gawrilowo -brand is uitgebroken," doordien een boer, die een flesch benzine bij zich had, onachtzaam met een lucifer omging. De reizigers trachtten te vergeefs uit den brandenden wagen, waarvan de uit gangen afgesloten waren, te vluchten. 45 personen zijn om het icven gekomen en 22 ernstig gewond. De vcrkeerscommissie heeft een gerech telijk onderzoek doen instellen legen hc-t treinpersoneel, dat niet voldoende energie en' voorzichtigheid heeft betracht bij het reddingswerk. NOODLOTTIGE BOTSING IN CHILI. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld: Bij een botsing tusschen een trein en een vrachtauto op een overweg nabij Vina del Mar (provincie Valparaiso) zijn zes perso nen gedood en verscheiden gewond. Een lynchpoging in Amerika. l"e Chickaoha in- Oklahoma deed een menigte van ongeveer duizend personen Vrijdag een poging om het lynch recht toe te passen op een neger, die wegens aan randing van een blanke vrouw in de ge vangenis was opgesloten. De menigte ver brijzelde de gevangenispoort, drong op de binnenplaats door en forceerde een stalen deur, die alle aanvallen had getrotseerd. lntusschen arriveerde bereden politie mat machinegeweren, die de menigte terug- dreef. Dé toestand is echter nog zeer ge- KURTEN HEEFT TOT DUSVER NEGEN MOORDEN BEKEND. Het proces vermoedelijk in September. Dc politic te Dusscldorp deelde mede, dat. Kürten tot dusver heeft bekend, in 26 gevallen vrouwen en meisjes te hebben aangerand, l'n 9 gevallen vermoordde hij ziju slachtoffers. Kürten verklaarde nog nieuwe bekentenissen te zullen afleggen. Men verdenkt hem thaiïs ook van een 27 jaar geleden geplccgden moord, waar van de bedrijver nimmer werd ontdekt. De poli tic verhooren zullen nog eenigen lijd worden voortgezet, waarna Kürten ter beschikking der justitie zal worden ge steld. Waarschijnlijk zal hij eerst in Sep tember terecht staan. In een ton door den Niagara-waterval. Uit Niagara Falls (Ontario) wordt ge meld: Een zekere William Hall dreef Za terdag in een stalen ton door den gevaar lijken selstroom. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke poging gelukte. Inbraak in een bank. Hoovers hebben ingebroken in de sta len kluizen der Grand National Bank te Saint Louis en meer dan een millioen dol lar buitgemaakt. Griezelige vondst bij Lodz. Even voorbij Ujazd in de nabijheid van Lodz wierp Vrijdag een tot dusver onbe kend gebleven persoon een pakje uit het coupéraam van een trein. Een spoorweg arbeider vond het, maakte het open en moest tot zijn ontsteltenis 13 paar afge sneden ooren ontwaren. De politie werd onverwijld gewaar schuwd en tracht thans de identiteit van den geheimzinnigen reiziger vast te stel len. Aan de universiteiten Ic Kraka.\ Lem- berg en Lublin is telegrafisch gevraagd, of de anatomische instituten aldaar wel licht een aantal menschenooren missen. Dc onbegrijpelijke gebeurtenis heeft te Lodz groote beroering verwekt en tot al lerlei fantastische geruchten aanleiding gegeven. Corruptie te Chicago. Uit Chicago wordt gemeld, dat ter be rechting voor dc groote juryrechtbank aldaar zijn gedaagd tien vooraanstaande politieke personen, waarvan vijf deel uit maken van den gezondheidsraad. De lien gedaagden worden beschuldigd van fraude, waarbij zij zich ten koste van de stad in gezamenlijk overleg zouden hebben verrijkt. Frirljof Nansensland. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Academie van "Wetenschappen in Sovjet- Rusland met goedkeuring van de Sovjet- regeering in haar algemeene vergadering heeft besloten, ter erkenning van de ver diensten van den overleden Noors eken Poolonderzoeker Fridjof Nansen en Ier eering van zijn nagedachtenis, clen naam van Frans Jozefsland Ie veranderen in Fridjof Nansensland. NED. OOST-INDIE GEESTDRIJVERIJ VAN EEN KAMPONGHOOFD. Schermutseling te Balantang. Aneta. seint uit Bandoeng: Het leger bestuur ontving een telegram van den gouverneur van Celebes, meldende, dat de assistent-resident van Loewoe zich 25 Mei j.l. met den militairen detachementscom mandant van Palopo en een brigade mi litairen naar Tjerekang, a-fd. Loewoe. heeft begeven, iu verband met geestdrijverij van den kant van een kamponghoofd, welké had geleid tot geweldpleging, waar van een politie-agent het slachtoffer was geworden. Voorts hadden de aanhangers van ge noemd hoofd zich schuldig gemaakt aan mishandeling en berooving van voorbij gangers. Bij aankomst van de gewapende macht te Tjerekang bleek de bende te zijn gevlucht naar Balantang. Door de militairen omsingeld, weigerde de bende zich over te geven. Het kamponghoofd, trad zelfs agressief op, met liet gevolg, dat de detachementscommandant en twee bendeleden licht gewond raakten. Na een schermutseling gaven het hoofd en zijn 27 volgelingen zich over. De oorzaak moet gezocht worden in geestelijke opzweeperij, na afloop van een heidcnsch feest. De zaak is niet van politieke bcteekenis. AFNEMENDE CRIMINALITEIT IN INDIE. „Aneta" verneemt, dat dc criminaliteit in Ned.-Indië in de laatste tien jaar zeer belangrijk afneemt, hetgeen blijkt uit de cijfers betreffende het aantal gevangenen in Ned.-Indië, aangevende een totaal van 57.000 in 1920 en 40.000 in 1930. De oorza ken der afnemende criminaliteit zijn moei lijk aan te geven. Wel staat vast, dat de veel betere zorg voor de opvoeding van jeugdige veroordeelden dc recidive in zeer aanzienlijke mate heeft doen verminderen, hetgeen tot uiting komt in de cijfers be treffende liet aantal recidivisten tusschen de 20 en de 30 jaar. Dank zij de verbete ring der- hygiëne daalde het sterftecijfer van 7 pet. in 1921 tot ver beneden 2 pet. in 1929, terwijl voor 1930 een nog lager cij fer wordt verwacht. Het aantal ontvluchtingen daalde van 22 pet. in her topjaar 1924 tot 2 pet. in 1928-1929, welk cijfer voor 1930 vermoede lijk nog lager zal zijn. Alles tezamen valt over dc gchccle linie een opmerkelijke verbetering te constatecren, voornamelijk tengevolge van grootere zorg voor de'ge vangenen in den vorm van meer en beter ingerichte ruimte per gevangene, betere bewaking, moderner inrichting der gevan genissen, speciaal jeugdgevangenissen en reelasseering. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Vrijdagavond j.l. kwam de raad onzer ge meente te half negen in openbare zitting bijeen. Afwezig wegens ongesteldheid de heer E. Vossepoel. De voorz., de edelachtbare heer J. W. Gees-ink, opent met gebed. Dc heer J. Roovers leest dc notulen der vorige verga dering voor, welke zonder op- of aanmer kingen worden gearresteerd. Waterleiding in zicht? Als eerste punt der agenda grijpt de voorz. liet waterleidingsplan der veertien gemeenten aan. Heel langzaam maar zeker vordert het plan. Binnenkort zal er weel een vergadering worden gehouden van de aangesloten gemeenten, waarin, onder des kundige leiding de plannen zullen worden toegelicht. B. en W. zullen Woerden en Bodegraven aanschrijven, de prijs per Mo. water te bepalen. Na een reeks hamers tukken, w aar onder goedkeuring van raadsbesluiten door Ge deputeerde Staten, zijn aan de orde twee verzoekschriften, tot restitutie van school geld, van de eren Stouten en Ran. Aan de wens'cli adressanten wordt voldaan. Een schil,;'.. van dc Christelijke H. B. S. te Aiphcn a. d. Rijn om tegemoetko ming in de kosten voor twee leerlingen dier school uit onze gemeente, wordt ge deeltelijk ingewilligd. B. en W. geven als prae-advies 65.zijnde 50 pet. der ge vraagde gelden, toe te staan. Mej. Kesting, die jaren achtereen voor het schoon kouden der gemeenteschool heeft zorg gedragen, wordt 100.pen sioen verleend. In haar plaats is benoemd mej. De Rooy. Houdt de traditie hoog. Op zijn verzoek wordt aan P. Kesting eervol ontslag verleend als klokkeluider, met dankzegging voor de, de gemeente bewezen diensten. Nu de benoeming van een nieuwe functionaris ter sprake komt, gaan in de vroedschap stemmen op, om het luiden van de gemeenteklok te doen ver vallen. De voorz. noemt het een schoon traditioneel gebruik en zal het noode wil len missen. Wethouder J. Augustinus meent dat uit de burgerij protestklanken zullen losbarsten, zoo de traditie wordt geschon den. Nog een oogehblik wordt overwogen of men zal overgaan tot een tijdelijk schor sen van klokluiden nu een tijdelijke tijds verwarring over Nieuwvecn is gevaren. De voorz. releveert even: nieuwe-, oude-, schooltijd, om van melk-, etens- en bedtijd niet te gewagen. Wat de tijd aangaat, is er van eenheid in onze gemeente niets te bespeuren, Na een vrii lange discussie is de vroed schap eenparig van meening, dat het klok luiden moet bestendigd blijven en dat de klok nieuwe tijd zal voeren. Voor de vaca ture van klokkeluider zal geen oproep ge plaatst worden. 1 Een onrecht aan kant. Ook de erfpachtgronden schijnen voor traditie te voeleii. Blijkbaar hebben zij een abonnement op de gemeenteraads-agenda. Deze keer gaat het over betaling van erf pacht voor grond die tevens openbare weg is. De voorz. stelt voor dit euvel nu toch uit den weg te ruimen. Hel gaal toch niet aan een deel der burgers te doen betalen voor iet-s waar heel <le- gemeenschap even veel recht op heeft. De heer Rijlaarsdam meent, dat dit niet geheel juist is. De erf pachters hebben tóch het genot zich 's avonds op hun. eigen grond, die tevens openbare weg is, in een comfortabele stoel neer te vleien en zich de avondkoelte te doen toewaaien. Ondanks dit twijfelachtig recht, is de meerderheid van den arad voor intrekking van pacht over dit „eigen dom". In die geest wordt besloten. De voorz. brengt de torenbouw onder de hamei*. Den heer Van Dijk is het- werk gegund voor f 44S5.j De heer Rijlaarsdam ontvangt van den voorz. als antwoord, dat de begrooting op i 5300.geraamd was. Keuringskring Nieuwveen. Bovenstaand hoofd moet volgens onze vroedschap, op haar collega te Nieuwkoop, dezelfde uitwerking hebben, als een roo- de lap op een stier. Om n.l. meer overeen stemming te scheppen in dc veekeurings dienst, waar liet o.a. betreft benoemingen en bepaling van het keurloon, zijn de ge meenten Nieuwkoop, Ter Aar en Nieuw veen van hooger hand samengebracht in één kring, waarin Nieuwveen, aangezien de keuringsveearts hier woonachtig is, de opperste leiding heeft. Zij zal de touwtjes in handen hebben en de twee andere ge meenten zullen aan de kortste eindjes trekken. Dit moet volgens B. en W. vooral Nieuwkoop een doorn in het oog wezen. Moeilijk en met tegenzin zal zij zich naar haar veel kleinere zuster schikken. Maar, deelt de voorz. mede, Nieuwveen heeft Ge deputeerde Staten aan haar zijde oh deze zal, zoo noodig met dwang, haar grootere zus tot rede brengen. En dat enkel en alleen omdat wij den veearts in ons mid den hebben! De keurmeester zal volgens die getroffen regeling öf te Nieuwkoop öf te Ter Aar moeten wonen. Zelfs bij een op pervlakkige gelaatsstudïe is het onzen raad aan te zien, dat hij met de voorname func tie in zijn schik is. De benoemingen zullen geschieden uit een voordracht van twee personen, waarbij in overleg zal worden getreden met de twee andere gemeenten, doch ook dc kleinste der drie heeft hier het! grootste woord. Wegens vertrek van den hulpkeurmees ter, den heer Zuidam, is door den keurings- veea-rts. den heer Karsemeyer, voorgedra gen dc heer Dc Keijzer, thans keurmees ter te 's-Hertogenbosch, doch voor dien hulpkeurmeester alhier. De raad benoemd met algemeene stemmen den heer De Keij zer. Benoeming onderwijzeres. Alsdan komt ter tafel de benoeming van een leerkracht aan de O. L. school. Dooi den inspecteur van het L. O. worden voor gedragen: mej. G. v. d. Vos, mej. v. d. Meer en mej. Bolt. Bij hoofdelijke stemming wordt mej. v. d. Vos, alhier, door allen ge kozen. Dc voorz. wenscht den raad geluk met deze benoeming. ƒ500.— of ƒ2.50.—? Dc requesten zijn nog niet van de lucht. Dat nu op tafel komt kost geld. De O. L. school zit te sukkelen mot het aantal leer krachten. Zij heeft te veel leerlingen voor twee en volgens de wet nog niet lang ge noeg, 73 kinderen, om er een derde bij te mogen nemen. Dank zij de offervaardig heid der ouders, die hun kinderen op ge noemde school hebben loopen, hebben z'j vier jaar achtereen, een derde leerkracht er bij gehad. Nu heeft de Oudercommissie aan den raad een verzoek gericht voor één jaar een subsidie ad 500 te mogen ont vangen. B. en W. stellen voor in de kosten tegemoet te komen, èn in het belang'van het onderwijs, èn om slooping van een tus- schenmuur, die nog niet lang geleden is opgetrokken te voorkomen. .Staat de raad geen subsidie toe, dan zal men verplicht zijn van drie lokalen er twee te maken en zoo dan tot Januari e.k. het leerlingen aantal op het huidige peil gebleven is, en volgens de wet een derde leerkracht be noemd mag worden, dan zal men de ge sloopte moren weer moge noptrekken. Dit sloopte muren weer mogen optrekken. Dit de raadsleden deelen die meening. De voorz. geeft als zijn gevoelen een bedrag tot 560.te verleenen. De heer Rijlaars dam acht het beter tot Januari e.v. 250. uit te keeren en verder af te wachten. De heer H. Ran betuigt zijn adhaesie aan dit voorstel. Wethouder Hoogervorst blijft bij 500.als ook de heer Augustinus. De heer Groenewèg wil 250.en na lang en rijp beraad de collega's zitten vol span ning te wachten sluit de heer Van Leeu wen zich aan bij de „halveerders'V Daal de la als ten in de meerderheid zijn, wordt tot 250.subsidie besloten, die zoo noo dig. tot het dubbele kan stijgen. 1ste of 2e klas hond. Het vaststellen van het hondenkohier, geeft' ook cleze keer weer gelegenheid tot hilariteit. Hierbij wordt niet gelet op de schoonheid van het dier, maar enkel op de wijze waarop het gebruikt wordt. In de eerste klas waarvoor ƒ4.betaald wordt, hooren de losloopende thuis men vindt er zeer leelijke onder. Trek honden en waak honden, die vast liggen, ressorteeren in de tweede klas en de kosten bedragenvoor dezulken ƒ1.De .secretaris leest de ceel eigenaars met bijvoeging van „hondenklas"' voor. Het aantal blijkt vrij groot te wezen. De heef Rijlaarsdam meent met zijn speurderszin nog tw ee aanwinsten voor de gemeentekas op het spoor te wezen. Een onderzoek zal worden ingesteld. Nieuwveen zien en clan sterven. Het gemeente-verslag over 1929 is ge reed gekomen en de voorz. noemt de belang rijkste feiten en cijfers op, waaronder het eervol ontslag aan den héér Van der Vos als gemeente-secretaris en de benoeming van den heer Roovers in gelijke functie. Het bevolkingscijfer is gekomen van 1633 op 1651. De-voorz. wijst op het hooge sterf tecijfer dat het geboortcijfer 37 met 18 overtreft'. Toch behoeft dit geen reden tot ongerustheid te wekken, daar een bepaal de categorie slechts naar Nieuwveen komt om in de Johannesstichting te sterven. De trek naar onze gemeente overtreft het ver trek verre. Dat de wegen en paden *in goede staat verkeeren, wordt door den heer Ran tegengesproken. Maar de voorz. spreekt over 1929 De financieele toe stand van het afgeloopen jaar is gunstig, hetgeen zijn weerklank vindt in de verla ging van het vermenigvuldigingscijfer der inkomstenbelasting, dat van 1,6 op 1,5 ge bracht is. Geen tweede stembureau. Als laatste punt van de agenda komt in behandeling het vestigen van een twee de stembureau in onze gemeente en wel in de Joh.-stichting. Dit naar aanleiding van een pleitrede van den heer Groene weg. Het prac-advies van B. en W. is tegen het voor stel gekant. De gemeente za-1 op onkosten gejaagd worden door aanschaf van mate riaal en presentiegelden. De heer Groene- weg wil een tweede hebben, daar hij het ondoenlijk vindt voor Re zusters uit de J. de gebrekkigen en oudjes naar de ge meenteschool te transporteeren. Spr. staat gaoisch alleen en stelt nu voor het stembu reau te verplaatsen van de O. L. school naar de J. S. De lessen kunnen dan door gaan aan genoemde school bij de verkie zingen. Ook nu kan spr. geen geestverwan ten vinden. De heer Ran vindt het veel vrijer in school. Daar zijn ze eigen baas. Weth. Hoogervorst is van gelijke meaning en vermoedt dat onverstandige lieden in de vestiging van het stombureau in de J. S. een politiek belang zullen zien. Spr. is daarom voor stemming in een vrije ge meenteschool. De raad is tegen het voorstel-Groeneweg en besloten wordt volgens prae-advies van B. en W., daar er geen gemeente-voordeel in gezien kan worden. Rondvraag. De heer Ran wil Verbetering der bestra ting in de Dorpsstraat. Vooral op .de vier kante klinkers bij de R. K. kerk, is spr. gebeten. Het beste paard moet daar strui kelen. De lieer Rijlaarsdam wil de heele straat opknappen. Spr. is enthousiast over een stukje weg dat hij in een andere ge meente gezien heeft en waarvan hem de kosten zeer billijk voor schijnen te komen. Prijsopgaaf kan alvast worden aange vraagd. Wethouder Hoogervorst zit echter met het waterleidingneb is zijn maag. De voorz. treedt als chirurg op: „We kunnen den weg gerust herstellen, daar -de buizen der waterleiding aan weerskanten van den weg, onder het trottoir komen. De ondergrondsche verbindingen worden ge boord." Dit is den heer Hoogervorst en de andere aanwezigen een groote opluchting. Niets meer aan de orde zijnde volgt te half elf sluiting. H1LLEG0M. Ondertrouwd: P. Balkenende en C. A. Burger. J. van Grinsven en C. A. van Leeuwen. Getrouwd: P. F. Koppers en E. van Rooden. P. ,W. Lemmers en A. van dei- Linden. ■*- M. Minnaar en G. Matter. K. van der Wolfen en A. de Jong. Geboren: z. van M. J. Coenen en van der Pouav. z. van M. van der Hulst en Véenswijw. d. van M. W. P. Verhoeven en Kuipers. z. van K. Walraven en Kool. d. van M. E. van Til en Degens. z.*v. A. C. Telkamp enSchilpzand. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdagavond te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeeliug van ingekomen stukken. 3. Voorst ellen tot verkoop van grond. 4. Voorstel tot vaststelling eener instructie voor den directeur van gemeentewerken. 5. Benoeming Aan een directeur van ge meentewerken. 6. Voorstel tot het delegee- ï'en der benoeming van den hoofdopzichter der gemeente naar B. en W. 7. Voorstel tot vaststelling van de verordening rege lende de samenstelling en het loon van het personeel ten dienste der gemeente bedrijven, alsmede hel. aantal personen in 1930 bij de 'bedrijven werkzaam. S. Be noeming van een lid in de commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk aan Zee. 9. Voorstel tot herziening der jaar wedden van de hoofden der gemeentelijke bewaarscholen. 10. Voorstel tot vaststel ling van de gemeenschappelijke school- art senregeling met, instructie voor den schoolarts. 11. Vaststelling verordening a-oor het. correspondentschap der Arbeids bemiddeling en WerkloosheidsArerzekering. 12. Voorstel tot bet bestemmen tot voet pad van de afritten naar het strand voor de Te Brittenstraat, Jan Tooropstraat en Secretaris Varkevisserstraat. 13. Voorstel tot aanvulling der verordening betreffende de straatpolitie en van de verordening op de zeebaden en het strand. 14. Voorstel tot vaststelling van regelen voor de be bouwing van gronden langs liet Oostpad en Westpad. 15. Voorstel tot slooping van „Callao". 16. Benoeming commissie voor onderzoek der rekening van de gemeente, van de gemeentebedrijven, het grondbe drijf en den vleeschkeuringsdienst, over 1929. 17. Wijziging begrooting 1929. 18. Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding. Twee nogal jeugdige per sonen, zoons van P. v. D. te Rijns'burg, kwamen met een met een paard bespan nen Avagen uit de velden richting Noord- Avij'kerweg de Voorstraat in om aldus huis waarts te gaan. De meest jeugdige speelde voor voerman en had er geen erg in, dat een tram hem tegemoet reed. Zat zelfs onnoodig om te kijken. Toen op het laat ste qogenblik een botsing onvermijdelijk Avas haalde hij ten slotte nog naar den verkeerden kant uit en kwam alzoo in botsing met de tram, die op kleine afstand nog kon stoppen. Dc groentenwagen Averd opzij geworpen door de tram, het paard zat beklemd tusschen tram en electr. paal. Nog liep alles goed af. De groentenwagen iets beschadigd, de tram idem met gebro ken vooriantaarn. De amate-ur-voeriieden kwamen er met den schrik af. Proces verbaal werd opgemaakt. Landbouwtelling. De landbouwtelling is alhier begonnen. Dit Averk is aan de po litie opgedragen. Volkstelling. Als leider voor de te houden volkstelling is benoemd de heer D. C'. O. Boekhoven, gemeente-secretaris. Het „Callao". Door sommigen is het „Callao", een oude boerderij, staande in het, „Konijnshol", vele jaren aangezien voor -een ge'boÜAv van kunstwaarde uit vroegere tijdén. In den gemeenteraad, is het meermalen ter sprake geweest. Een voorstel van B. en W. om het te restauree- ren en dan te verhuren, Avaarvan de kosten naar raming ongeveer 8000 zouden heb ben bedragen, vond geen voldoende steun bij den raad. Het gebouw, dat er meer en meer onoogelijk gaat uitzien en voor een gedeelte in gebruik is, is niet veel meer dan een puinhoop. Thans is het de bedoe ling van B. en W. om het gebouw, als het nog zoo heeten mag, met den grond gelijk te maken. Dc raad zal hierover beslissen in eerstvolgende zitting. LISSE. Roodvonk. In de week van 26 tot en met 31 Mei j.l. zijn 'binnen deze gemeente 3 gevallen van roodvonk 'geconstateerd. VOORHOUT. Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben aan de Avoningboüwvereeni- ging „Herman Boerliaave", alhier, vergun ning verleend'tot. het bouwen van 30 wo ningen en 2 winkelhuizen, alsmede aan den heer W. de Ruiter te Noord wijk tot het 'bouwen van een bloembollenschuur langs den Loosterweg. alhier. V r a a m omtrent een huis, dat door een ouden vader cadeau is gedaan aan een zij ner kinderen. Antwoord: Wanneer u kunt bewij- zene dat op dat tijdstip uw vader niet goed bij zijn hoofd was, is daar Avél iets aan te doen. Maar gemakkelijk zal dat niet gaan. In eider geval zult u zich dan in verbinding moeten stellen met een advocaat. Overi gens kunt u bedenken, dat deze gift geen arbreuk kan doen aan het wettelijk erf- deel der andere kinderen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10