Debat over den Radio-zendtijd Het Kamer-debat VRIJDAG 30 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 9 Zendtijd-motie met 56 tegen 15 stemmen verworpen Wij hebben Woensdag nog de eerste spre kers kunnen vermelden, die in de vcrvolg-d.s- cussie over den radio-zendtijd in de Tweede Kamer het woord hebben gevoerd. Hier volgt het vervolg der besprekingen. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) bepaalt zich tot het objectief toetsen van de beschikking aan de vraag of de Minister zich gehouden heeft aan de voorschriften der Radiowet. Hij wil vooraf echter verklaren, dat hij in hooge mate betreurt de ophitsing en de grove woorden, waaraan men zich bij de bestrijding van de Ministerieele beschikking heeft schuldig ge maakt. En hij verheugt er zich over, dat de heer Boon zich daarvan heeft losgemaakt, De vergelijking van den strijd om dc radio met den schoolstrijd gaat als iedere vergelij king misschien eenigermate mank, maar in be ginsel en in hoofdzaak is zij toch juist. Men moge het bestaan van verschillende volksgroepen betreuren, men heeft met het feit van haar bestaan rekening te houden. En ook de Minister moest er rekening mede hou den. Als de aangelegenheid niet zoo algemeene belangstelling vond, zou spr. na de uitmunten de rede des Ministers hebben kunnen zwijgen. Maar nu zal men in het land het wellicht op prijs stellen ook van de zijde van sprekers fractie hun oordeel over de beschikking te vernemen. De Minister heeft de verdeeling van den zendtijd geregeld niet naar evenredigheid, maar naar billijkheid, ofschoon dc factor van het getal niet is verwaasloosd, wat echter niet pleit tegen de billijkheid der beschikking om trent de verdeeling. Het eerstegeboorterecht van de AVRO. is geen recht, dat aanspraak geeft op bevoorrech ting en zeker niet op aantasting der vitale be langen van zusterorganisaties, die eveneens zeer hard hebben gewerkt en veel hebben be reikt. Men kan niemand dwingen om de een of ir.dere organisatie als de algemeene te erken nen. Algemeenheid is een fictie. Achter „neutraal" en „algemeen" is lang genoeg verstoppertje gespeeld. Welke geestes richting de AVRO. nu eigenlijk volgt, kan spr. ook niet precies uitmaken. Maar de Liberalen »n de Vrijzinnig-Democraten, de Vrijzinnigen schijnen er zich best mede-te kunnen vereeni gen. Dat er zoovele Katholieken zijn, die voor de AVRO. voelen, zal spr. niet ontkennen er zijn altijd achterblijvers. Ook heerscht er bij de Katholieken in sommige kringen onwetendheid over deze zaak. De heer Vliegen (S.D.) vraagt, wat de bedoeling van den Minister is geweest met het algemeene programma? De heer Reymcr, Minister van Wa terstaat: De bedoeling is geweest voor de goedwillende vereenigingen een basis te schep pen voor samenwerking. De heer VI i e g e n (S.D.A.P.) wijst er o.m. op, dat een omroep, die slechts 8 zenduren had, moeilijk groote kosten kan maken voor het engageeren van artisten e.d, In een plaat van de „De Telegraaf" is het voorgesteld alsof er in den radio zou zijn 49 pet. ontspanning, welke gegeven wordt door de AVRO en 51 pet politieke verveling, gegeven door de VARA, den KRO. en dc NCRV. Maar de heer Boon las gisteren titels voor van muziekstukken op een christelijk program, die nu niet bepaald vervelend waren. Ten slotte zegt spr. dat hij deze regeling beter vindt dan de bestaande, maar bereid is mede te werken tot het maken van een betere. Dc heer Van D ij k (A.R.) wijst erop, hoe in de bestrijding van den Minister groote woor den worden gebruikt en deed het spr. genoe gen, dat de heer Boon zich daarvan heeft los gemaakt. Aanleiding tot 't verzet was, dat de AVRO wil houden de aangenomen positie, die zij tot nog toe innam. Zij zat op een leunstoel, ter wijl andere vereenigingen op een gewonen stoel moesten zitten. Heeft de AVRO. recht op haar groote aan tal zenduren? Volstrekt niet. De AVRO. zegt, dat zij wenscht de beharti ging van de radiobelangen zonder godsdien stige of politieke richting. Maar de uitzendin gen op Zondag kunnen door de christelijken niet worden aanvaard. Van een nationaal, al gemeen karakter van de AVRO. blijft niets over. De christelijke omroepvereenigingen, die de helft van het volk vertegenwoordigen, hebben de helft van den beschikbaren zendtijd gekre gen. De heer De Visser (C.P.) zegt, dat de arbeiders in ons land niet zullen rusten voor zij de radio in hun macht hebben. De beslis sing van den Minister bevredigt niemand en allerminst de revolutionnaire arbeiders, die ook hun denkbeelden door een rede willen be kend maken. De heer Floris Vos (M.P.) meenl, dat, hoe men deze zaak ook beschouwt, men een stap achteruit gaat. De heer Oud (V.D.) merkte op, dat de Mi nister heeft gezegd, dat er vier levensstroo- mingen zijn, en dat er vier omroepvereenigin gen zijn. Maar is het niet zóó, dat de Minis ter die vier levensstroomingen uitvond, omdat er nu eenmaal vier groote radiovereenigingen waren? Waarom moet nu de AVRO. ook in een bokje van de politieke loketkast? De heer Van Dijk betoogde dat de helft van 3ns volk behoort tot de christelijke partijen. Maar hij wil voor de protestantsch christelij ken geen uitzending op Zondagen, behalve dan /an een preek, terwijl de Katholieken, als de leer Teulings, wel vroolijke muziek op Zon- lagen willen. De heer Teulings (R.K.) U weet toch vel dat er onderscheid is tusschen de Katho- ieken en de Christelijken. De heer Oud (V.D.) wil deze uitlating even •astleggen. De heer Teulings zegt, dat de Ka- toleken niet tot de Christelijken behooren. j De heer Teulings (R.K.) bedoelde de J opvattingen van beide groepen, j De heer Oud (V.D.) voortgaande, zegt dat I de VPRO. niet op den Huizer-zender wordt j toegelaten. Ten slotte zegt spr., dat niemand hier voor zijn rekening zal nemen de groote woorden die hier en daar gesproken zijn. Maar toch moet men er rekening mee houden dat hier een ver zet in het vok tot uiting is gekomen dat zich geen politiek étiket wil laten opdringen en dat in verzet komt tegen de benadeeling van de AVRO. dat pionierswerk heeft verricht. De heer D u y s (S.D.A.P) betoogt, dat de AVRO. een zendtijd van 6,5 dag per wéék had. Men nam dus vanzelf een abonnement op de Radiobode, het orgaan van de AVRO., zoodat bet aantal abonne's niets zegt ten aanzien van de aanspraken van de AVRO. op grond van dit aantal. Spr. komt op tegen enkele uitlatin gen van den heer Boon over artikelen in het orgaan van de VARA., die z.i. bewijzen, dat deze zich niet behoorlijk op de hoogte had ge steld. Men moet een scherpe grens trekken tus schen het begrip algemeene omroep in Neder land en de AVRO. en spreker zou het toejui chen als er een algemeene omroep zou komen. Maar die is juist steeds tegengehouden door de AVRO., die altijd beweerde, dat zij de al gemeene omroep is! Die algemeene omroep moet niet komen in houden van een handels zaak. Waarom is Mengelberg het monopolie van mijnheer Vogt? Het is slechts een han delszaakje. Als hij aan een gramofoonplaat vijf centen meer kan verdienen, dan aan Mengel berg, dan laat hij Mengelberg loopen. Het is een kruidenierszaak, waarvoor spr. geen eer bied kan hebben. De AVRO. is neutraal zegt men, maar is een redevoering als die van den heer Zimmer man neutraal? Is niet de morgenwijding in handen van orthodoxe predikanten en werden vrijzinnige predikanten daarvan niet buitenge sloten? De VARA moet groote kosten maken om het Utrechtsch Orkest naar Hilversum te la ten komen, terw-ijl de AVRO. eenvoudig een microfoon in de concertzaal hangt. De AVRO. beschikte totnogtoe over zend tijd, die haar niet toekwam. Het is geen wonder, dat de liberalen zulke warme propagandisten voor de AVRO. zijn. Wat hebben zij vandaag nog aan het volk te vertellen? Immers niets. En daarom willen zij alleen de z.g. neutrale uitzendingen van de AVRO. als het honderdjarig bestaan van de K.M.A. te Breda met mitrailleurvuur en be storming van een benting! Spreker critiseert scherp hetgeen de heer Vogt in den Radiobode van 23 Mei heeft ge schreven over minister Reymer. Dat noemt men dan cultuur! Spr. zou in navolging van Mutatuli willen zeggen in plaats van Stik in dc koffie en ver dwijn. Stik in uw cultuur! De heer Kersten (S.G.P.) zegt, dat de heer Boon en de heer Oud betoogden dat de AVRO. geen politiek of godsdienstig karakter heeft en dat ieder naar haar programma's kan luisteren. Maar het christelijk volksdeel kan dat niet. Er komen vaak dansprogramma's op voor, waarnaar de waarlijk christelijken niet kunnen luisteren. Spr. wil geen radio-verhouding, die ons aan Rome verkoopt. De radio-coalitie moet ver dwijnen. Wij moeten de radio opofferen. Spr. kan haar in zijn gezin niet toelaten. De Minister wil schijnbaar rechtvaardig zijn door elk wat wils te geven, Men zaait wind en zal storm oogsten door Rome en de revolutie in de hand te werken. De Minister van Waterstaat, de heer Reymer, merkt op, dat de materie door de vele redevoerinoen is uitgeput. Voor zich zelf zal spr. nu ook de zendtijdverdeeling naar billijkheid toepassen en dan niet al ta diep ingaan op de rede van den heer Boon. Er ligt tusschen hem en spr. een kloof, die niet te overbruggen is. De heer Boon zeide, dat de AVRO. een oudere vereenigng is, doch spr. ontkent ten eenenmale, dat de AVRO. oude re en meer rechten kon hebben dan andere vereenigingen. De' AVRO. heeft zich zelf ge noemd de algemeene omroep, maar het bewijs daarvoor is niet geleverd. Het is geen beslissing voor alt ij d en als spr. niet door deze debatten tot de overtuiging komt dat een nadere regeling noodig is, zal hij tot de Kamer komen. In zijn beschikking staat, dat in de eerste plaats moet komen het algemeene programma, waarvan men de beteekenis niet naar volle waarde heeft erkend. Daarmee heeft spr. wil len vastleggen, dat er wel degelijk eenheid is in ons volk. Spr. kan echter niet toegeven, dat aileen de AVRO. een algemeen programma kan verzorgen. Het moet worden een samen werking van de goedwillende vereenigingen. Spr. is ontvankelijk voor ieder argument, maar voor een dreigement gaat hij niet uit den weg. En hij wil wel zeggen, dat, als men op dezen weg voortgaat, de deur van spreker's departement voor sommigen ge sloten zal blijven. Spr. hoopt, dat het tot een gemeenschappelijke samenwerking zal komen maar als één vereeniging zou meenen, dat zij alleen het recht heeft tot uitzending van het algemeene programma, dan wijst spr. deze aanspraak af en zal hij zelf een beslissing ne men. Wat de moties betreft, merkt spr. op, dat de tweede motie totaal overbodig is en aan neming ervan moet spr. ernstig ontraden. Ten aanzien van de eerste motie zegt spr., dat hij zich niet kan losmaken van dc toelich ting ervan, die de uitzending van het algemeen program zal opdragen aan de AVRO, zoodat bij ook de aanneming van deze motie moet entraden. Hij ziet in de motie een wantrouwen in zijn beleid. De heer Boon (Lib.) voor de derde maal het woord voerend, bestrijdt de meening, dat de AVRO. een liberale omroep zou zijn. De Minister zei aan het slot dal hij de AVRO. niet meer zou ontvangen als zij door ging met dreigementen. Maar vóór dezen tijd wilde de Minister haar ook niet ontvangen. De beraadslagingen worden gesloten. De Voorzitter dankt den Minister voor de verstrekte inlichtingen. De moties worden ter stemming gebracht. De heer Vliegen (S.D.A.P.) zegt dat stemmen tegen de eerste motie niet wil zeggen dat men geen algemeen program zou willen. De tweede motie is overbodig. Spr. zal tegen beide moties stemmen. De heer C o 1 ij n (A.R.) zal met zijn vrien den tegen de moties stemmen, omdat de Mi nister niet anders heeft kunnen handelen, dan hij heeft gedaan en de tweede motie overbo dig is. De heer Schokking (C.H.) zegt, dat vooral in verband met hetgeen de Minister in zijn tweede rede heeft gezegd zijn fractie te gen de eerste motie zal stemmen. De tweede motie is overbodig, zoodat spr. ook tegen die motie zal stemmen. De eerste motie werd verworpen met 56 te gen 15 stemmen. Vóór de Liberalen, de Vrijz.-Demcoraten en de heeren Floris Vos en Lingbeek. De tweede motie wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Vóór de Liberalen, de Vrijz.-Democraten en de heeren Floirs Vos en Lingbeek. De Voorz. zegt, dat het zijn voornemen is d«i Kamer bijeen te roepen zoodra de stand van enkele wetsontwerpen dit noodig maken; dit zal zijn in de tweede helft van Juni. De vergadering wordt te 7.25 verdaagd. De Kameroverzichtschrijver van dc Maar- bode noemt den Woensdag een goeden dag: Het radio-debat is geëindigd met een schitterende overwinning voor den minister van Waterstaat. Mr .Reymer heeft zich ge toond met een kracht, die diepen indruk maakte op de Kamer en die niet alleen van alle kanten bravo's ontlokte, maar ook een falanx vormde, die een verpletterend ant woord gaf aan degenen, die het monopolie van nationaliteit en algemeenheid op één omroepvereeniging wilden plakken. Het was een goede dag voor de regee- ring, die toonde wat regééren is; 't was een goede dag voor de politiek, die hier inder daad streed om ideale goederen; het was een goede dag voor de rechtsche samenwer king, want de minister had den steun van alle rechtsche fracties; het was tenslotte -- en het verheugt ons dit te zeggen ook een goede dag voor de gezonde nationaic ge dachte, die geen principieelc verschillen verdoezelt onder het mom eener karakter- looze neutraliteit, maar die zich, zoowel bij de regeering als bij alle groote partijen, uitte in den wensch: laat ons samenwerken dat mogelijk is, met eerbiediging van elkan ders bijzondere wenschen. En verder wijst de schrijver op het optre den van den heer Duys in de Kamerzitting van Woensdag: De AVRO, aldus mr. Duys, heeft alle po gingen tot samenwerking gesaboteerd; zij heeft andere vereenigingen door contracten belet Mengelberg en soortgelijke artisten voor den microfoon te hebben. Zij weert menschen, die voor staatspensioen willen spreken, maar geeft net woord aan mr. Zim merman voor politieke onderwerpen en doet de witte das om door uitsluitend dominees a la Lingbeek de morgenwijding te laten doen. De „neutrale" AVRO wordt verde digd door de liberalen en deze roepen te Utrecht de schare op onder dc leuze: Ne derland wordt roomsch' en rood, helpt ons dus tegen deze sectarische dompersI" De Liberalen murmelden wat, waarop de heer Duys woedend uitviel: „Niet waar? Hier zijn de bewijzen! De waarheid komt al leen niet in de „N. R. Crt.", het „Handels blad" en „de Telegraaf", die hardnekkig weigeren hun lezers te laten weten wat an deren oordeelen. De socialistische afgevaar digde besloot zijn geeselende speech met de voorlezing van een schandelijk citaat uit de laatste aflevering van het orgaan van de „AVRO", waarin dc heer Vogt schreef, dat de minister zijn ambt had gekregen als prijs voor de nu door hem gebrachte oplossing. „Stik in die cultuur en verdwijn!" besloot de (hier tot de orde geroepen) spreker, De Kameroverzichtschrijver van dc T ij d wijst o.m. op een zet van den Communist De Visser, toen ds. Lingbeek (ook later ds. Ker sten) er Rome bijhaalde: Dat de heer Lingbeek Rome in de lucht ontdekte, spreekt vanzelf, al was het dan ook een heele goocheltoer om zoover te ko men. En heel zijn betoog was dan ook zoo grappig-dwaas, dat de opmerking van Lou de Visser: „Jammer, dat u geen Conferen cier bent geworden!" allerminst misplaatst Het Handelsblad (Lib.) karakteriseert het Kamerdebat van Woensdag nogal gemak kelijk. Namelijk aldus: Wat het beeld van het debat van heden betreft, hel wordt wellicht het best geka rakteriseerd, dat de heer Duys door zijn te genvoeter in de wereld der Nederlandsche demagogie, den heer Van Wijnbergen, werd toegejuicht. De Nieuwe Rott. Crt, constateert uit de hoogte harer liberale voornaamheid: De moreele overwinning was aan hen, die heden numeriek het zwakst stonden. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Raadsvacature. Dc heer L. Th. .T. van Dijk, benoemd verklaard Raadslid in de vacature J. H. M, Balvers, heeft zijn benoeming aangenomen. Gouden echtpaar. Het echtpaar C. X. Rusman en M. van Slein, wonende aan dc Kerkstraat alhier, is de gouden Bruids dagen gisteren ingegaan. De bewoners dei- Kerkstraat hebben zich vereenigd tot een camité en plaatsten een zeer mooie eere poort voor hun woning, welke des avonds elcctrisch wordt verlicht. Dc Hillegomsche Radioccntrale geeft den feestelingen ge durende 3 weken gratis Radio, een mooie attentie. Op 17 Juni wordt het fest ge vierd; we komen er nog op terug. Weg afgesloten. Dc Wilhelminalaan wordt van een Bitume-dck voorzien en is daarom tijdelijk voor doorgaand verkeer afgesloten. Dc Kerkstraat heeft haar ge sloten wegdek gekregen. Wie zich dc lig ging, de bochten en de ongelijkheid van den bodem daar herinnert en tevens wat een modderpoel het daar bij regenachtig weer was, kent de straat niet meer terug. De bewoners kunen er niet over uitge praat raken. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Wat do groei betreft, gaat het tot op heden zeer goed. Een bijzon derheid mogen we het wel noemen, dat dc vroege aardappelen totaal niets van nacht vorsten hebben geleden, zoodat de meeste gewassen zeer goed, soms best in het ge was staan. Vooral is zulks het. geval met de z.g. Eerstelingen. Op sommige percee- len Due of York is nog wel iets aan te merken. Zoo zal het altijd wel wat zijn. Ook de vroege groente staat er goed voor al zal een enkel geval voorkomen dat bijv. vroege peen wat dun in het gewas staat. In het algemeen mogen wc over over ge- wassen tevreden zijn. Nu afwachten wat de prijzen zullen zijn. RIJNSBURG. Tuinbouw. Wel zijn in het algemeen gesproken de tuinbouwproducten niet zoo vroeg als de geestgronden, doch dc (eelt hiervan is ook voor de tuinders niet van zoo groot belang; het is meer van onder geschikt belang met de bloembollen -r doch vooral de bloementeelt, als hoofdzaak Het koele weer kwam in die bedrijven goed van pas. Er is geen overstelpende aanvoer en de prijzen blijven dan beter op gewenschte hoogte. Het is te hopen, dat de uitkomsien in den tuinbouw beter zullen zijn dan vórig seizoen. Dit seizoen is met zijn winterproducten, waarvan hier in den regel nogal voorraad is, pas ten einde en om de finaneieele slechte uit komst nog niet vergeten. SASSENHEiM. Voor de t. b. c.-bestrijding. Dezer da gen is het batig saldo, zegge 125.van de ontbonden pluimveever'ecniging afger dragen aan de onderafdeeling van „Het Groene Kruis" voor de algemeene bestrij ding tegen tuberculose. Concours. Het is gisteren voor Sas- senheim een gelukkige dag geweest wat prijsAvinnen betreft. Ook het plaatselijk muziekgezelschap „Crescendo'' heeft een 'eerstenprijs behaald niet 145 p. op een na- t ionaal concours te Baarn in de afdeeling Uitmuntendheid. WASSENAAR. Aanrijdingen. Op den Rijksstraatweg nabij de Paauw- laan is een auto, bestuurd door den heel de K. uit Amsterdam, toen hij den weg welde oprijden, geramd door een met groote snelheid uit dc richting Leiden komende auto, bestuurd door Baron S. v. d. O. alhier. De uit de Paauwlaan komen de auto werd over het fietspad geduwd en botste tegen een boom op. Nadat eerst een drietal fietsrijders waren omverge- worpen. Dc rijwielen werden vernield. De berijders kwamen er met enkele schram men af. De aangereden auto werd even eens ernstig beschadigd. De politie maak te proces-verbaal op. Op den Rijksstraatweg kwamen twee auto's met elkaar in botsing en in Meijen- del w-erd een fiétsendc jongen omverge reden. Gistermiddag had op den Rijksstraat- Aveg nabij Zuidwijk een ernstig ongeluk plaats. De heer Van L. die per rijwiel uit de iimmonslaan kwam, stak, hoewel dit in verband met het drukke snelverkeer ver boden is, toch den Rijksstraatweg over met het gevolg, Jat hij door een auto, be stuurd door den heer M. uit Bergen op Zoom, Averd gegrepen. Met ernstige ver wondingen o.a. een gekneusde ruggegraat Avaardoor hij geheel verlamd werd, werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Den bestuurder \:an den auto treft geen schuld. WOUBRUGGE. Personalia. De heer M. Zaalberg, tij delijk onderwijzer aan dc bijzondere school alhier, is met 1 September a.s. be noemd te Voorschoten, hoofd de heer S. S. Leppink. Bcuwen. Het drietal huizen achter den dokterstuin aan den Achterweg zal met een tweetal worden vermeerderd. De heer Vis van Alphen heeft deze onder hands aanbesteed aan de heeren Van Wie- ringen en Dc Grauw aldaar ten behoeve van de heeren De -Jeu en J. J. Terhout alhier. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concours. Op het gisteren gehouden zang- en muziekconcours te Driebergen be haalde de chr. gem. Zangvereeniging „Ho sanna"' alhier in de superieure afdeeling een eerste prijs niet 304 punten, terwijl haai tusschenklase e\-eneens een eerste prijs be haalde met 31-4 punten in de 2c afdeeling dameskoren. De geni. zangvereeniging „Dc Stom des Volks" alhier behaalde op genoemd concours een 2e prijs in de vierde afdeeling. Landstorm. De prijsuitreiking van dc alhier gehouden jubileumschietAvedstrij- den van den Bijz. Vrijw. Landstorm, Avaar- van we den uitslag nog nader zullen berich ten, is op verzoek van den secretaris van de Gew\ Landstormcommissie tc 's-Gravcn- hage een maand uitgesteld. Het mond- en klauwzeer. Ten gevolge van het heet-schende mond- en klainvZeev. moet het door de' veearts goedgekeurdo vee van een besmette hoeve naar :1e sla gers onder politie-gelgide geschieden, om te voorkomen, dat het goedgekeurd vee niet met ander vee in aanraking komt. Reeds zijn enkele transporten onder poli tic-geleide geschied. Auto-ongeval. Gistermorgen is langs dc Kortsteekterwcg een groote vrachtauto, toen de bestuurder voor een passeerciul voerlüig wilde uitwijken, in dc bermkant Aan dciVAvcg gezakt. De overhellende auto bleef voor een boom steken; later Averd dc Avagen met een tweetal auto's uit het moe ras getfokken. Diefstal. Door den arbeider L. W. uit Bodegraven, werkzaam bij de scheeps werf van de N.V. v.h. fa. Boot, aan dc Wil- heiminastraat. werd bij de politic aangifte gedaan van de vermissing of diefstal van zijn rijwiel. Telling. Door de politie werd dezer dagen een aanvang gemaakt met de tel ling van het grondgebruik en van den vee stapel. Motorenfabriek. Door Je N.V. Moto- renfabriek „De Industrie" v.h. Joh. Boot Averd aan B. en W. een verzoek ingediend ingevolge de hinderwet, tot het mogen op lichten van een motorenfabriek waarin ge plaatst- zullen worden 20 motoren tezamen 105 P.K. en een ruwoiie-motor groot 150 P.K. op het perceel kadastraal bekend ge meente Alphen aan den Rijn Sectie B. 3527. j Ingekomen: Hermina J. Evers, dienstbode, Hooftstraat 140, \-an Rijnzafcer- woude. M. van Sohaik en gezin, arbei der, Hoorn 75, van Rijnzaterwoude. Wilhelmina J. de He ij, zonder, Hoornstr. 5, van Leiden. G. Adema, veehouderskn. Steekterweg 21, van Wijmbritseradcel. -- Maria Buijs, zonder, Rietveldschepad 2. van Benschap.G. Linting en gezin, vee houderskn, Heercnweg 6, van Ter Aar. Elisabeth M. Prins, verpleegster, Corn, de Vlamingstr. 17, van Leiden. J. Laanstra, veehouderskn., Aohtermiddenweg S, Aan Achtkarspelen. G. J. Versteeg en gezin, korenmolenaarsknecht, Willemstraat 24, v. Bodegraven. W. Persenavie, zonder, Raadhuisstraat 44,. van Amsterdam. D. J. van Kempen en. gezin, veehouder, Hoorn 9, van Stompwijk. V ert rokken: Wil'einina H. Zwaan, zonder, Grijpensteinstraafc 63 naar Baarn. B. A. van den Bosch, zonder, Brugge- s tra at 18, naar Amersfoort. P. J. de Korte en gezin, onderwijzer, Hortensia straat 1, naar Velsen. A. C. van Leeuwen opperman, Raadwijkstraat 4, ,naar Velsen K. Oosting, kantoorbed., Brugggstraat 6, naar Rotterdam. L. J. F. \-an Hofwegen, zonder, Pr. Hendrikstraat 136 naar Utrecht H. Griffioen en gezin, zonder, van Boei- selaerstraat 2b. naar Den Haag. P. D. Verloop, monteur, Vijverstraat Irood naar Breda. 0'. C. de Jeu, timmerman. Hooft straat 124, naar Voorburg.L. Duiker en gezin, betonwerker, Raadwijkstraat 27. naar Lochem. H. Th. van der Meulen en gezin, Rijksontvanger, Raadhuisstraat 229. naar Assen. J. B. Bahlmann, zonder, Bruggestraat 6 naar Wassenaar. Belia Voordouw, dienstbode, Ridderbuurt 51, naar Zwammerdam. Eminerentia Voor- douw, dienstbode, Ridderbuurt 33, naar Zwammerdam. Theodora M. Zwartjes, dienstbode, Gneplioek 58, naar Woubruggc. J. Jonge jan, zonder, Wilhelminastraat 250 naar Heteren. WOERDEN. GEMEENTERAAD. Woensdagavond 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Nadat dc voorzitter met gebed geopend had, deelde hij mede, van den heer J. Ruijs bericht ontvangen te hebben, Jat deze wegens uitstedigheid ver hinderd was. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering met enkele klei ne wijzigingen van den heer Kalsbeek goedgekeurd. Van Ged. Staten is bericht van goedkeuring ontvangen van eenige raadsloeluiton betreffende grond verkoop. Ook is binnengekomen het Kon. Besluit tot goedkeuring van het heffen van 20 op centen op de per'soneele belasting. Aan de orde komt het punt: Benoeming van een onderwijzer aan de openbare U. L. O.-school. De Baad gaat in besloten ver gadering tot bespreking der sollicitanten. Na heropening der openbare vergade ring deelt de voorz. mede, dat dc volgende voordracht door B. en W. is opgemaakt in overleg met den inspecteur en gehoord h< i hoofd der school. 1. D. de Vries, onderAv. te Velsen. 2. K. G. Thomas, onderw. tc Wor- merveer. 3. C. Baars, hoofd te Tichelweik, gemeente Leeuwarderadeel. Direct Avordt tot stemming overgegaan, welke tot uitslag heeft dat No. 1 der voor dracht de heer D. de Vries met algemeene stemmen benoemd is. Hierna sluiting der vergadering.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9