H. KI. PIERROT ORDE VAN VERKOOPi UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 30 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 3 OCTOBERVEREENIGING. De Mei-vergadering. Voor een zeer matig aantal belangstellenden beeft de 3 Octobervereeniging Woensdagavond in de Graanbeurs de jaarlijksche Meivergade ring gehouden. De voorz., de heer W. v. d. Laan, zeidc in zijn openingswoord te kunnen begrijpen, dat het mooie zomerweer eerder lokte tot een wandeling dan tot een vergadering, maar daar mede kan de vereeniging geen rekening hou den, wijl het feestplan voor 3 October a.s. in Mei behandeld moet worden. De notulen der vorige vergadering, door den 2den secretaris, den heer P. Boot Jr., ge lezen, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was bericht van het L. S. C., dat in de plaats van den heer de Kanter tot prae- ses collegii was gekozen de heer Ryus, zoodat deze thans zitting neemt in het 3 October- bestuur. Voorts was een dankbetuiging ingekumen van H. K. H. Prinses Juliana voor de door haar ontvangen gelukwensch op haar geboor tedag. Toi leden van de kascommissie voor het loo- penae jaar werden gekozen de heeren H. ten Dijk, P. A. v. d. Heyde en M* Boekweit. Hierna kwam het voornaamste punt der agenda, het plan der feestviering, in behan deling. Het is zoo langzamerhand gewoonte gewor den, aldus de voorz., dat de viering van den 3 Octoberdag zich verder uitbreidt dan den eigenlijken 3 Octoberdag. Zoo meent men ook thans goed te te doen de viering xan 't feest uit te breiden tot meer dere dagen en te beginnen op 1 October, waar op dan 's middags en 's avonds een kindervoor stelling zal worden gegeven .Waarschijnlijk zal opgevoerd worden: „De avonturen van Pietje Bel". Op 2 October zal 's avonds wederom een taptoe gehouden worden met deelname van diverse vereenigingen. De voorz. voegt hieraan de opwekking toe, dat de deelname hiervoor zoo groot mogelijk zal zijn. De feestdag van 3 October bevat natuurlijk allereerst het traditioneel gedeelte van het programma. Dit bestaat uit: Reveille van het Leidsch Politiemuziekegezelschap, indien ten minste de toezegging van het korps weer komt. Daarna koraalmuziek en uitdeeling van haring en wittebrood. In denzelfden geest als het vorig jaar stelt het bestuur voor in den morgen weer een wed- sirijd met Vliegende Hollanders te houden, voornamelijk echter voor kinderen van leden (evenals men zich zulks voorstelt bij de kinder voorstelling op Woensdag). Hel middagfeest vormt natuurlijk weer de hoofdschotel van den 3 October-dag. Twee jaren geleden werd door een twintig tal leden een plan ingediend tot het houden van een bloemenfeest. Dat jaar kon zulks ech ter niet meer cn het vorig jaar was het plan de Quack reeds in bewerking. Nu heeft het bestuur het plan evenwel in ernstige overweging genomen en een welsla gen daarvan is niet onmogelijk. Maar.... dan'moet het ook een grootsch bloemencorso worden en het bestuur had zich daarvoor de medewerking gedacht van ver eenigingen of particulieren uit de tuinbouw er bloeraencentra Boskoop, Aalsmeer, Oegst- geest, Rijnsburg en het Westland. Indien men in het Westland belangstelling kan opwekken zullen er ook versierde fruitwagens kunne'n meetrekken. Diverse voertuigen komen voor dit bloemencorso in aanmerking. Het ligt voorts in de bedoeling voor de moois'e inzen dingen flinke prijzen beschikbaar te stellen. De heer H. Brouwer merkte naar aanleiding hiervan op, dat deze optocht voor de vereeni ging niet zooveel onkosten medebrengt en dat in verband daarmede het bestuur niet karig mag zijn. Slechts meent hij, dat dit bloemen corso zal slagen, indien goede prijzen hiervoor worden uitgeloofd en daarvoor dient tevoren flinke reclame gemaakt te worden. Dc voorz. zeidc, dat het bedrag aan prijzen voornamelijk zal afhangen van de deelname, maar het- bestuur dacht hiervoor b.v. 3000 beschikbaar te stellen. Dc heer v. Dam gaf in overweging om naast de prijzen van medailles of kunstvoorwerpen ook geldprijzen beschikbaar te stellen, welk voorstel het bestuur iu overweging zal nemen. De vergadering ging hierna accoord met het plan van bet bestuur- Het avondfeest zal op de gebruikelijke wijze gevierd worden. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorz. in zijn slotwoord allen op wekte het bestuur tc steunen in de plannen voor het a.s. feest. EEN REEKS INBRAKEN. Weinig vermist. In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in de school aan de Pas- fceurstraat. De dieven hebben zich toegang verschaft door een openstaand raam. Een klein bedrag aan geld wordt vermist. In de afgeloopen nacht is ingebroken in de Zweminrichting „De Zijl". Door het uitnemen van een ruit is men binnengeko men. Niets wordt vermist. In de afgeloopen nacht hebben onge- wenschte bezoekers zich toegang verschaft tot de koekfabriek „De Bij''. Een aantal koeken zijn ontvreemd. In de afgeloopen nacht is ingebroken in de school aan de Lusthoflaan. Men is binnengekomen door een raampje. Niets wordt vermist. Aanhouding. Op verzoek van de Leidsche politie is te Delft aangehouden H. A. K. alhier die zich ten nadeele van een inwoner van Leiden heeft schuldig gemaakt aan oplichting voor een bedrag aan geld. Rijwielen ontvreemd. Ten nadeele van K. H. H. is Woensdag avond een rijwiel ontvreemd, dat onbeheerd op het Utrechtsche Veer stond. B. K. heeft aangifte gedaan dat teil zij nen nadeele een rijwiel ontvreemd is van de brug Oude RijnPelikaanstraat-. Telefoon No. 630-1293 Maarsmanssteeg 7-14-21 Wegens verkoop van ons perceel Maarsmanssteeg 7, wordt vanaf Zaterdag 31 Mei, in deze afdeeling PORSELEIN. GLAS. KRISTAL en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, een van alle voorhanden zijn&e Goederen gehouden 't Huis moet ontruimd, dus LEEG VERKOCHT worden Voor Uitzetten, installaties voor lijdië, zajfs St. Nicolaas-/tff Kerstcadeaux een nooit terugkeerende gelegenheid. IfflF" Projfteert hiervan 0e verkoop geschiedt tegen contante betaling bij -Verkoop. Geen zichtzendingen. Gekochte artikelen wordair'niet geruild Oesgewenscht bewaren wij het gekochte tot/i Jan. 1931. 't gekochte is tegen brand verzekerd- Alleen voor Indië bewaren wij een paar maanden langer. Bezorging in de stad geschiedt gratis, buiten de stad niet franco. Bezorgen of verzenden op gewenschte datum geschiedt onder garantie van gave overkomst. Hierop wijzen wij speciaal voor Indië. Vele tevredenheidsbetuigingen. 6] (Reel.) De Schouwburgavond van „St. Peter Kanis". Nog even willen wij terugkomen op dezen zoo goed geslaagden avond. Het is ons n.l. een behoefte onze erkentelijkheid te be tuigen voor de daadwerkelijke blijken van belangstelling, die onze jonge vereeniging mocht ontvangen. Vooral was het een 'voldoening te zaen, dat zeer velen aan onze uitnoodiging ge hoor hadden gegeven. Aanwezig waren de bestuursleden met hun dames van de zustervereenigingen uit Den Haag, Haarlem, Lisse cn Heemstede, terwijl de plaatselijke organisaties van den Vrouwenbond, de Hanze, Arka en Dioc. Ver. van Onderwijzers vertegenwoordigd waren door deputatie's uit onderscheiden besturen. Op een dergelijke „officieelc" belangstel ling hadden wij niet durven rekenen. Deze avond is voor „St. Peter Kanis" dan ook een spoorslag geweest om op cl en in geslagen weg voort te gaan. En dat wij zullen slagen is zeker nu ge bleken, dat de katholieke middenstand sympathiek staat tegenover het streven van de Jonge Middenst. Ver. Moge dit in de komende maanden vooral blijken uit het stijgende aantal leden en donateurs. E. Verhitte gemoederen! Op uitnoodiging van de afdeeling Lei den der Democratische Partij, heeft het lid van het hoofdbestuur, de heer A. v. Gent-, uit Waalwijk, Woensdagavond gesproken over: De Vloek van Reymer's radio-poii- tiek. In zijn openigswoord zeide de voorzitter der afdeeling Leiden van genoemde partij, dr. Z. Kamerling, dat in geen jaren het Ne- derlandsche volk zich mét zulk een harts tocht geworpen heeft op de behandeling van een of andere twistvraag en daarin voor of tegen stelling heeft gekozen, als wij. nu in de laatste veertien dagen zien inzake de regeling van den radio-omroep. Van die hartstocht zouden later ook eenige bezoekers blijk geven. Het woord was vervolgens aan den heer A. van Gent, die eveneens scherpe critiek oefende op de leiding van minister Reymer inzake de verdeeling van den zendtijd. De rede werd vaak door interrupties onderbroken. Aan het debat hebben eenige communis ten deelgenomen, waarbij de vergadering zeer rumoerig werd. Vijf communisten wer den uit de zaal verwijderd. Eenige communisten waren zoo hinder lijk, dat ten slotte tot handtastelijkheden werd overgegaan. Hierbij is zekere P. J. H. (geen communist) vrij ernstig mishandeld. De vergadering werkte ten slotte met ver eende krachten de minder gewenschte ele menten de deur uit. Tegen twee dezer is proces verbaal opgemaakt wegens het ver storen van een geoorloofde openbare ver gadering. Gevallen. Woensdagmiddag is de 82-jarige mej. J. H. te Katwijk op de Breesfraat geval len. Zij brak haar pols en is naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om verbonden te wor den. Van wie? Bij de politie zijn nlichtingen te beko men omtrent een rijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen op de grens van Leiden en Zoeterwoude. ,T. v. L.,-de directeur van de Part. Nacht veiligheidsdienst ('niet te verwarren met de N.V. Leidsche Nachtveiligheidsienst en Controle, Heerengracht) die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting is ter be schikking van de justitie geateld. Aanrijdingen. Hedenmorgen is de 17-jarige mej. H. v. O. aangereden op de Zijlsingel door een vrachtauto bestuurd door J. J. S. Het meis je kwam te vallen en raakte bewusteloos. De dokter van den E. H. D. kon evenwel geen ernstig letsel constateeren. Mej.v. O. is meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis ter observatie. Woensdagavond ïs de 10-jarige M. L. op de Breestraat aangereden door een on bekend gebleven wielrijder. Met inwendige kneuzingen is ze naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Het ongeval is te wijten aan het feit dat mej. Z. zonder op het verkeer te letten dwars de straat, overstak. Bekneld geraakt. De -I-jarige V. H'. lichtte in de Tulpen straat een riooldeksel op maar liet het weer vallen, zoodat de linkerhand van het kind bekneld raakte. De dokter van den E. H. D. constateerde, dat de hand inwen dig was gekneusd en bracht het kind naar het Acad. Ziekenhuis, waar het verbon den is. Handelsregister K. v. K. Wi i gin gen: 1348. 28 Mei. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. J. J. Groen en Zoon, Leiden. Pieterskerkkoor- steeg 18. Overl. proc.: C. G. van Heuven, Leiden. 2975. 2S Mei. L. van Es oh Wzn., Oegst- geest, Nassaulaan 13, handel in leder en schoenen. Oph. fik: Leiden, Haarlemmer straat 74, onder den naam: „De Centrale", d.d. 24-5 1930. Vest. fil.: 's-Gravenhage, le v. d. Boschstraat 209a, onder den naam: „Elveska", d.d. 24-5 *30. 5478. 28 Mei. Firma P. Gerth. Leiden, Nieuwe Rijn (34 en 65, engros rijwielen en onderdeelen. Wijz. handelsn.: Rijwielfabriek „Boerhaave", firma P. Gerth. Wijz. uitge- oef. bedr. thans: fabricatie van rijwielen, verkoop van rijwielen, rijwielonderdeelen, autotoebehooren, stofzuigers. N00RDWIJK AAN ZEE. Oranje-Vereeniging. In Hotel Centraal vergaderde bovengenoemde vereeniging onder leiding van den voorzitter, den heer C. van Zeist. Na- opening en notulen werd het jaarverslag van den penningm. gele zen, wat met een batig sa-ldo van 16 oent sloot. Op advies van de kascommissie werd den penningmeester dank gebracht- voor zijn gehouden beheer: de zaak was in orde. Daarna werd een lange discussie ge houden over den datum van feestviering, daar 31 Aug. op Zondag valt en er dus dien dag geen feest gevierd kan worden. Ten slotte werd het bestuursvoorstel aan genomen om op 29 Augustus feest te vie ren. Medewerking is weer gevraagd van de heeren predikanten voor het houden van een herdenkingsbijeenkomst en aan Echo der Duinen voor het muzikale gedeelte. De heer Gooi geeft in overweging om de te houden volksspelen niet meer alle in de Hoofdstraat te houden, maar naar een an der gedeelte van het dorp te verplaatsen. Het verkeer in de Hoofdstraat is anders geheel onmogelijk. Hij verwijst o.a. naar autopark en Oude Werf. Het bestuur -zal dit in overweging nemen. Hierna werden enkele spelen genoemd, die gedaan zouden kunnen worden, zooals sprietloopen, tobbe steken, hardloopen met hindernissen. Be sloten wordt voor elk spel een beperkt aantal deelnemers vast te stellen, anders duren die Bpelen veel te lang en wordt het vervelend. Een voorstel van den heer van Rooyen om de herdenkingsbijeenkomst 's avonds te voren te houden, werd aange nomen, zoodat aan de predikanten zal wor den gevraagd of dit mogelijk is. Als be stuursleden werden herbenoemd de heeren C. van Zeist, Klinkenberg, Baalbergen en Maart. Hoek. In de vacature J. Admiraal wordt gekozen de heer A. Plug. De moge lijkheid werd ter sprake gebracht om na het vuurwerk nog een muzikie wandeling door het dorp le maken. Dit zal aan den Bur gemeester worden gevraagd. De heer Over- velde zag gaarne de leden per convocatie tot de vergadering opgeroepen. De voorz. zegt, dat maatregelen dienaangaande ge nomen zullen worden. De heer Gooi felici teert de vereeniging met het herbenoemen van den voorzitter, die de juiste tact en organisatievermogen bezit. De voorzitter dankt voor de aangename woorden. De Hoofdstraatcommissm zegt toe aan de straat die het eerst ook gaat versieren een eerepöort af te staan. Als kascommissie 1930 werden aangewezen de heeren v. Wely en Rijswijk. Hierna sluiting. N00RDWIJKERH0UT. Aan de gevolgen overleden. De 16-ja- rige Piet v. d. Berg, die vorige week door een trap van een paard ernstig werd ge wond, is aan de gevolgen overleden. 0EGSTGEEST. Wethouder Rübenkamp. Wethouder Rübenkamp heeft- heden geheel hersteld het St. Elisabet-hgasthuis verlaten. WARMOND. Pastoor Oudejans. De zeereerw. heer A. J. Oudejans heeft hedenmorgen in het St. Eilsabethgesticht een been-operatie ondergaan. De toestand van den patiënt is naar omstandigheden redelijk wel. BODEGRAVEN. GEWESTELIJKE MEETING' NED. R. K. VOLKSBOND. Gistermiddag had de groote meeting van afd. van den R. K. Volksbond in het gewest Bodegraven onder begunstiging van heerlijk zomerweer, plaats. Aan den ingang van het terrein was een keurige eerepoort gemaakt. Tegen het aanvangsuur kwamen va-n a-lle zijden de raeetinggangers opdagen. De afd. Alphen was per boot- gearriveerd, tegelijkertijd inet de afd. Aarlanderveen. Ook de afd. Nieuwveen was vertegenwoordigd. Toen het muziekkorps van Aarlander veen op het platform plaats nam om de feestelijkheden in te zetten, waren eenige honderden aanwezig. De voorzitter van het gewest-, de heer H. J. Knijper, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet, heette den zeer eerw. heer Pastoor Keet, en kapelaan v. Kessel, de leden van den Volksbond en den heer Hoeks welkom. Bijzonder ver welkomde hij den spreker pater dr. Vrij- rnoed. De heer A. C. de Bruin, de tweede spreker, was nog niet aanwezig. Spr. wilde niet uitwiiden over de beteekenis van deze samenkomst, dat- zal hij overlaten aan dr. Vrijmoed, die daaromtrent- van zijn rijk dom aan wetenschap zal mededeelen. Door allen werd daarna „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna pater dr. Vrijmoed aan het woord kwam. Spr. begon zijn korte lezing over Rerum Novarum te vergelijken met het Ioopen langs de bloemenvelden, waarvan men al leen een handvol kan medenemen. Hij wilde va-n het. groote rondschrijven van Z.H. Leo XIII, die deze encycliek in 1891 heeft uitgezonden, een paar richtlijnen Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet, Burgemeester en Wethouders *van Lei den brengen ter algemeaie kennjfe, dat door hen vergunning is verl^nd aa|: a. Gebrs. Stokkerma-ns en rechtv/rkr|gejüen tot het oprichten van een vefnR#?ii#ichting in het perceel Bouwenloi/ve^ateJI Nis. 25, 27, •29 en 31. b. K. Louwrj|r^iri^|bhtverkrijgen- den tot het uitbreide/ jfan <5- brood- en banketbakkerij in he# Aercefl Zuidsingel, c. E. II. F. Passier rechtverkrijgenden tot het uitbreiden TOn de» bewaarplaats voor benzine en herstelplaats voor auto's in het perceel Langestraat Nis 13, 15, 17 en LEIDEN. .De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Vrijdag 30 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. waargenomen door: W. Pelle, Ivort Rapenburg 12, telef. •*6S InonzeÜADQÊBVRIJE ZIJDEN KBUSEN 79, 98, 1.12, 1.17,1.32 ontvingen wij de nieuwste modekleuren (Reel.) naar voren brengen. Mannen en vrouwen, zeide spr., denken wij terug aan den tijd, dat vergaderen voor Roomsch Katholieken was verboden. Bijeenkomsten ter bespreking van ge meenschappelijke belangen werden niet toegelaten. Die tijd, die vrijheid geven moest, scheuring bracht door het protes tantisme en scheuring in de politiek, die tijd ligt, God zij dank, achter ons. De eerste gedachte van de pauselijke encycliek is, dat liet recht van vereenigen is een natuurrecht. Wanneer de mensch alléén staat, gaat hij ten onder. Het recht van vereenigen is menschen recht en na tuurrecht, wat door niemand kan worden betwist. De tweede gedachte van Paus Leo NIIÏ, naast het recht van vereenigen, is de plicht daartoe, overduidelijk geleerd in het schrijven over het arbeidsloon. De mensch is heer en meester over zijn ar beid, maar hij is verplicht zijn leven te onderhouden. Daarom is de mensch niet vrij. Hij is verplicht te leven op mensch- waardige wijze. De mensch is daarom niet vrij zijn arbeid voor alles beschikbaar te stellen; hij heeft- een strenge plicht tegen over. vrouw en kinderen. Het kapitalisme wil van den mensch een productie-machine maken, daarom is de christen mensch ver plicht zich te vereenigen en niet te blij ven toezien. In het eerste gedeelte hebben wij ge zien het- recht, in het 2e gedeelte de plicht van vereenigen, maar nu moeten wij weten wat wij er mee moeten doen. Ook Socialis ten en Communisten vereenigen zich. Wij moeten bewust zijn. wat wij met- ons recht en plicht moeten doen. Ook de katholieke vakbeweging moet daarop wijzen. Wij moeten opbouwen aan onze sociale huis houding. Socialisten en Communisten wil len afschaffing van het privaat bezit. Wij integendeel zeggen: er is niet- een te veel aan privaat bezit, maar een te kort. Onze overtuiging is: "niet afschaffen, maar laat zooveel mogelijk allen daarvan profiteeren. Dat zijn de gedachten, die de groote Paus in zijn encycliek heeft neergelegd. De heer Kuyper dankte den zeereerw. spreker daarna, waarop door het muziek gezelschap uit Aarlanderveen eenige. num mers worden ten gehoore gebracht. Daarna trad als spreker op de heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R- K. Werkliedenverbond. Spr. zegt, dat de en cycliek niet. enkel is geschreven voor de arbeiders; ook de aildere standen hebben er belang bij. Het kapitalisme had den ar beiders een slavenjuk opgelegd; daarte gen is in de R. N. verzet- gekomen. De grondgedachte van de encycliek is de we reld te hervormen in Christelijken zin. Herwinnen door Christelijke liefde en Christelijke rechtvaardigheid. Het groote werk, het verwezenlijken van de nieuwe sociale orde, is slechts voor een klein ge deelte bereikt. Wel zijn veel sociale wet ten tot stand gekomen. Volgens rector Bots moeten wij breken met- het kapitalis me, waarbij het eenig doel is winst maken en geldzucht en menschen gelijk maken aan machines. De mensch gaat ten gronde in het kapitalisme. De mensch beheerscht de wereld door zijn arbeid; de arbeider moet niet de speel bal zijn van het kapitaal. Rechtvaardigheid en naastenliefde moeten heerschen. Hoe moeten wij daartoe komen? le. doordat de werkgevers de waardig heid van den arbeider erkennen; 2e. de overheid moet ingrijpen, wanneer overleg te kort schiet. De a.rbeider moet den priester de vriend schapshand toereiken; de priester kan vee-1 uitrichten. De priester verlangt ook die vriendschapshand. Wij zijn Paus Leo XIII dank verschuldigd, en betuigen daar voor onze eerbied, maar ook hier in het Bis dom Haarlem denken wij aan mgr. Aen-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2