21ste Jaargang No. 6605 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd 'Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop -n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen De strijd tegen het kapitalisme Een nuoh-t'er redenaar toont soms ook de schaduwzijde van deze kwaliteit, in meerdere of mindere mate. Zooals een enthousiast redenaar soms al te gemakkelijk den beganen grond der werkelijkheid verlaat, om een gevaarlijken zweeftocht in bet rijk der idealen te on dernemen zoo laat een nuchter man zich ook wel eens al te zeer beperken door de dingen der werkelijkheid rondom hem, zonder zich over te geven aan be spiegelingen in de toekomst, óók al is dat door de omstandigheden gewcnscht. Zooals bekend, heeft Mgr. Nolens Zater dag te Utrecht, op de feestvergadering van de zilveren B. K. Staatspartij, een politieke rede gehouden. Daarin heeft de leider der katholieke Tweede Kamerfrac tie ook gesproken over het kapitalisme, het mammonisme. Dit gedeelte der rede kwalificeert de Katholieke Volkskrant als te nuchter, zelfs als „ontstellend nuchter!" Wij willen even in herinnering bren gen, wat Mgr. Nolens over het kapitalis me heeft gezegd. Op de eerste plaats vroeg hij, of de be strijders van het kapitalisme bedoelen, dat het huidig productie-proces door een an der moet worden vervangen; zoo ja, door welk dan? Hierop gaat de „Volkskrant" niet nader in. Vervolgens stelde hij de vraag, of be doeld wovdt een bestrijding van de uit wassen van het huidig voortbrengings- systeem. Als dat bcdo-eld wordt, aldus dr. Nolens, dan moet worden opgemerkt, dat de arbeidswetgeving feitelijk niets anders bedoelt; dat de Katholieken dertig jaren hebben gezwoegd, om door arbeidswetge ving de scherpe punten van het kapitalis me af te vijlen. Naar aanleiding van deze uitlating schrijft de „Volkskrant": Zijn de scherpe punten er af, of zijn er andere, veel scherper, punten aan gekomen? Dat is één; en was de arbeidswet geving eigenlijk wel legen het kapi talisme gericht? Wij meenen, dat de arbeidswetgeving inderdaad gericht was en i s tegen de uit wassen van het kapitalisme. En met ons zal de „Volkskrant" ook wel overtuigd zijn 't kan o. i. niet anders dat inderdaad de arbeidswetgeving scherpe punten van het kapitalisme heeft afgevijld. Wij van onzen kant zijn met de „Volkskrant" van meening, dat er andere misschien „veel scherpere" punten aan het kapitalisme jn gekomen, die nu ook weer afgevijld zullen moeten worden. Maarheeft Mgr. Nolens dat ontkend? V olstrekt niet! Hij heeft 't alleenniet uitdruk kelijk gezegd! Op de derde plaats wees Mgr. Nolens er op, dat men met bestrijding van het kapitalisme kan bedoelen: bestrijding van den kapitalistischen, den mammonistischen geest, waartegen hij wilde aanvoeren, dat het niet de taak kan zijn van de prac tische politick om die tc verdrijven. Hierop reageert de „Volkskrant" aldus: De mentaliteit misschien niet, maar de daden. De liberale mentaliteit hebben we ook niet kunnen uitroeien het A. V. R. O.-kabaal legt er in deze dagen weer getuigenis van af maar tegen de liberale daden van bevoorrechting eener-, onrecht anderzijds, van wille keur en onderdrukking zijn we in de afgeloopen periode stevig opgetreden. Zoo mogen we met de betuiging: daar hebben wij practische politici niets mee te maken, het mammonis me niet laten voortwoekeren en woe den, het mammonisme, dat profes sor mr. Pompe nog pas gevaarlijker dan het communisme heeft genoemd. Indien de politici, die toch ook so ciologen on economisten moeten zijn, er niet in slagen, het mammonisme te overwinnen, zullen zij er door worden overwonnen en zal het communisme onherroepelijk en onverbiddellijk ze gevieren. Mgr. Nolens heeft ook niet gezegd, dat de daden van een mammonistischen geest buiten den gezichtskring der practische politiek liggen. Ook hier kan 't zelfde worden opge merkt, dat de redenaar Mgr. Nolens zijn gehoor niet heeft willen meevoeren in een beschouwing over wat gebeuren moet en kan en waarschijnlijk zal, maar alleen heeft willen blootleggen wat werkelijk heid is. De critiek van de „Volkskrant" op dr. Nolens' rede is eigenlijk meer een aanvul ling. De nuchtere redenaar Nolens heeft zich al te weinig overgegeven aan bespie gelingen in de toekomst. Dat is jammer. Maar wij aanvaarden deze schaduwzijde van zijn rede naast de groote verdiensten, die zij had doordat zij een open en broe den kijk gaf op wat feitelijk, mede door de politiek der Katholieken, is bereikt ge worden. Wat héél veel is niemand kan als men dit feiten hem voorhoudt, dat ont- En de nuchtere politicus en staatsman Nolens zal daaraan zal ook de „Volkskrant" niet twijfelen vóór zich zien, hoe de R. K. Staatspartij ook in de toekomst zal moeten werken om te be strijden het met de Christelijke beginselen in strijd zijnde mammonisme, de uitwas sen van het kapitalistische stelsel. DUITSCHLAND HET DUITSCH—POOLSCHE GRENS INCIDENT. Woensdagmiddag om drie uur is in de Duitsch-Poolsche commissie, welke het grens incident bij Marienwerder zal onderzoeken, bijeengekomen. Naar de „Vorwarts" meldde, stond het incident in verband met een spion- nage-affaire. Een der Berlijnsche middagbladen bracht hieromtrent nadere bijzonderheden. Inderdaad kan als vrijwel vaststaand wor den* beschouwd, dat er iets dergelijks in het spel is. Naar verluidt, hebben namelijk Pool- sche beambten sinds geruimen tijd pogingen gedaan, door tusschenkomst van Duitsche grensbeambten documenten in handen te krij gen, welke voor den Poolschen spionnagedienst van belang waren. Het schijnt, dat zij den Duit- schers hiervoor geld hadden beloofd. De Duit sche beambten zijn ten deele op dit verlangen ingegaan en hebben met de Polen een afspraak gemaakt in het douanegebouw, waar de schiet partij ontstond, toen de Polen zich tegen hun arrestatie wilden verzetten. Het resultaat van het onderzoek wordt in politieke kringen te Berlijn met spanning te gemoet gezien. RUSLAND ANTI-COMMUNISTEN-BEWEGING IN SIBERIE. „Heilige oorlog" tegen de Russische autoriteiten. Uit Charbin wordt gemeld, dat de anti-conv munistische beweging zich snel over Siberië verspreidt. In het Oostelijk Wolgagebied en West-Sibe- rië verklaarden de Mohammedanen den „hei ligen oorlog" tegen de Russische autoriteiten. GEEN INVOER VAN GODSDIENSTIGE BOEKEN. Met het oog op de moeilijkheden verbonden aan het drukken en uitgeven in Sovjet-Rus land van gebedenboeken en andere religieuze werken kwam het vaak voor, dat sommige ge zindten dergelijke boeken geregeld uit het bui tenland betrokken. Bijzonder vaak deden dat de verschillende protestantsche secten in Rus land, die met hun geloofsgenooten in het bui tenland (vooral in Amerika) nauwe relaties onderhouden, en de Joden. Nu heeft de sovjet- regeering gedecreteerd, dat de invoer van godsdienstige werken in Rusland in het ver volg verboden is. Daarbij wordt nadrukkelijk verklaard, dat Joodsche gebedenboeken ook onder dit verbod vallen. POLEN POOLSCHLITAUSCH GRENSINCIDENT In het dorp Dmitrowk in de nabijheid van de Poolsch-Litausche grens mishandelden Pool- sche militairen een groep Litausche jongelui, die op een soiree bijeen waren. Het kwam hierbij tot een bloedige vechtpartij. Hel be richt omtrent dit optreden der Poolsche mili tairen heeft in Kowno een geweldige opschud ding teweeg gebracht. De Litausche minister van buitenlandsche zaken heeft een telegram gezonden aan den al- gcraeenen secretaris van den volkenbond, sir Eric Drummond, waarin hij wijst op het ge vaar, dat door dergelijke incidenten ontstaat, en verzoekt, dit vooral aan den voorzitter van den volkenbond te willen mededeelen en een onderzoek in te stellen. Er had in Kowno een geweldige protestbe- tooging tegen Polen plaats, waarbij in ver schillende gebouwen de ruiten werden inge slagen. 'W: MAROKKO SPAANSCHE VLIEGERS IN MAROKKO GEVANGEN GENOMEN. Drie Spaansche vliegers, die bij een ocfe- ningsvlucht aan de westkust van Afrika we gens het weigeren van den motor een noodlan ding moesten maken, zijn in het opstandige ge bied van Rio del Ror geland waar zij terstond door de opstandelingen werden gevangen ge nomen en naar het binnenland weggevoerd. Eerst nadat dagen lang naar hen was ge zocht, gelukte het hun verblijfplaats te ont dekken. De Spaansche regeering heeft onder handelingen begonnen, om de vliegers tegen een losgeld weer in vrijheid te doen stellen. BRITSCH-INDIE DE BEWEGING IN INDIE. Het oproer te Bombay. De oorzaak van het jongste ernstige oproer te Bombay ligt volgens een officieele medc- dceling van het bestuur van Bombay in het feit, dat een Europeesch politiebrigadier een Mohammedaan, die een hond met een wapen stok mishandelde, terecht wees en hem ten slotte een vuistslag toediende. De Mohamme daan ging weg, doch kwam spoedig met een aantal vrienden terug, die den brigadier aan vielen en overgingen tot het werpen van stee- r.en naar het politiebureau in Sandhurstroad. Hieruit ontstond de schietpartij, waarbij zes personen werden gedood en 45 gewond. Uit een telegram van het gebeurde aan de Engelsche bladen zij vermeld, dat Dinsdag morgen vier secties militairen werden gecon signeerd, die later op den dag werden ver sterkt, tot het beteugelen van de oproerlingen. Het oproer duurde den heelen morgen door, waarbij de oproerlingen de kazerne met stee- r.en bekogelden. Zij waren zoo door het dolle heen, dat zij zelfs voor viermaal schieten van de politie niet terugdeinsden, waarop deze een salvo hagel op de menigte afschoot. Moham- medaansche leiders arriveerden ten slotte en voorkwamen een hernieuwing van de ongere geldheden. Een correspondent verklaart, dat de politie in een zeer moeilijke positie verkeert, daar zij volkomen uitgeput is door de spanning der laatste week en de lange diensturen. Ofschoon zich te Rangoon nog altijd inci denten voordoen, heeft de algemeene toestand toch een verbetering ondergaan. Vele winkels en. bazaars zijn weer geopend, terwijl de auto- bussen- en tramdiensten zijn hervat. Degenen, die bij de botsingen tusschen Bir- mannen en Hindoes te Rangoon het leven heb ben verloren, in totaal 81 personen, zijn gisle- len ter aarde besteld. Bovendien werden vol gens de laatste berichten 772 personen gewond. Wat de onrust in Voor-Indië betreft, wordt gemeld, dat als gevolg van de invoering van het maandelijksch loonsysteem in de spoorweg werkplaats te Lilloah aldaar ernstige orde verstoringen hebben plaats gevonden. Een uit 4000 personen bestaande menigte slaagde er in twee wagons in brand te steken. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens ge bruik te maken, waarbij vier der ordeverstoor ders werden gewond. Naar wij vernemen is dr. Annie Besant de zer dagen uit Madras naar Engeland vertrok ken ten einde in verband met den toestand in Britsch-Indië een beroep te doen op de Engel sche regeering en de Engelsche partijen om onmiddellijk Dominion Status aan Indië te verleenen. Zij acht de Gandhi-beweging een gioot gevaar, dat zou kunnen leiden tot een bieuk tusschen Eneland en Br.-Indië. een groote overwinning hebben behaald op troepen van Nanking. De Nankingtroepen moeten twintig-duizend man aan krijgsgevan genen verloren hebben en den aftocht hebben geblazen. Tooneel van den slag was de streek langs den KaifongHsutsjoe-spoorweg gele gen. Men herinnert zich dat verleden week de Zuidelijken een groote overwinning op hun Noordelijke vijanden meldden, waarbij merk waardigerwijze ook juist 20.000 krijgsgevange nen in handen vielen. Men kan zich moeilijk aan den indruk onttrekken, dat er in deze be richten maar een slag geslagen wordt wat ge tallen betreft. Weinig in overeenstemming met de Chinee- sche meldingen schijnt het jongste verslag van den Britschen gezant in China, dat volgens Henderson bevestigde, dat de strijdmachten der Noordelijken tot nu toe zich slechts vij andelijkheden van mindere beteekenis hadden veroorloofd. Een nieuwe aanval op Kanton door de rebellen wordt intusschen gevreesd. Ernstig verstoorde toestanden schenen te over- heerschen in de centrale en Zuid-Oostelijke provincies en in de Britsche missiegebieden in Elonan. CHINA OVERWINNING DER NOORDELIJKEN. Naar het Indo-Pacific agentschap uit Peking bericht, maakt het hoofdkwartier van het Noor der leger bekend, dat de Noordelijke troepen HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Dc staking gaat bij de R. K. Patroons niet door. In een conferentie, die Woensdag ge houden werd tusschen partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de sigaren- industrie, onder leiding van den rijksbe middelaar Prof. Mr. Aalberse, kon geen overeenstemming worden bereikt. In een daarna, gehouden bespreking tus schen de Ned. R. K. Vereeniging voor Si garenfabrikanten en de R. K. en Chr. Tabaksbewerkersbonden werd overeen stemming bereikt op de volgende basis: lo. Zes vacantiedagen; 2o. Vergoeding' van zes Christelijke feestdagen; 3o. Storting van 31 October 1930 af van 1 pet. der werkloonen door de werkgevers in heb pensioenfonds. 4o. Instelling van een commissie tot boekenonderzoek als door don rijksbemid delaar voorgesteld. Eventueele loonsver- hooging als gevolg hiervan gaat in per 1 October 1930. Het conflict gaat nu niet door bij de R. K. patroons. Het standpunt van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten is nog niet bekend. NA DEN OVERVAL OP CURACAO. Naar wij vernemen is kapitein A. F. Borren, destijd commandant van troepen en garnizoen op Curasao, naar het Hoog Militair Gerechtshof verwezen, terzake dat hij als bevelvoerend militair commandant van dc troepenmacht te "Willemstad en als •zoodanig verantwoordelijk voor de veilig heid van het aldaar gelegen waterfort, verzuimd heeft het nemen van doeltref fende maatregelen ter behoorlijke militai re bewaking en verdediging van hetzelve, tengevolge van welke ernstige nalatigheid het fort in den avond van S Juni 19-29 on bewaakt en geheel open en onverdedigd heeft gelegen voor den onverhoedschen vijandelijken overval en het dus aan zijn schuld is te wijten .geweest, dat dien avond een aantal aan het Nederlandsch gezag onderworpen opstandelingen, onder wie zekere Urbina als aanvoerder fungeerde, zioli bij den bekenden overval van het fort heeft kunnen meester maken. Het vooronderzoek moet reeds zijn aan gevangen. DE CENT.... In de „Zondagsbode voor Nijmegen" bindt ds. Van Selms den strijcl tegen „de cent" aan. „Wat kan men nog doen in de tegen woordige samenleving met een cent? Let- terlijk niets. Een sigaret van oen cent rookt niemand, een fooi van een cent zal niemand willen aannemen en ook niet durven geven; in een winkel is iemand met een cent gewapend niet in staat iets uit te richten; zelfs de postzegel van een cent heeft afgedaan. Nergens in de tegen woordige maatschappij kan men nog met een cent terecht, nergens, nergens. En nu komt het afgrijselijk droevige: alleen in de kerk en in de jeugddiensten vindt menig een het offer, dat hij brengt juist uitge drukt in het meest waardelooze geldstuk, waar hij zich overal voor zou schamen, in de cent. Laten wij heel bewust hier eens tegen strijden." Wij hebben ook al eens in dezen geest geschreven. De kerk-„cent" blijft maar al te zeer in eere, ook bij hen die met even veel gemak wat meer zouden kunnen ge- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weer een grensincident in Polen. De Zeppelin van Pernambuco vertrokken (Luchtvaart). BINNENLAND. Het debat over de zendtijd-verdeeling in de Tweede Kamer (3de blad). Kapitein Borren, de oud-commandant van het garnizoen op Curapao, zal gerech telijk worden vervolgd (1ste blad). Een groote brand te Rosmalen (Gem. Berichten, 4de blad. LEIDEN. De a.s. 3 October-feesten. (1ste blad). OMGEVING. Encycliekmeeting te Bodegraven (1ste blad). Inbraak in het gemeentehuis te Nieuw koop. (Rijnstreek, 1ste blad). Hoveniersactie te Haarlem en Omgeving. Aangezien acht groote firma's en zes kleinere aannemelijke voorstellen bij dc samenwerkende Land- en Tuinarbeiders- bonden hebben ingediend, werd in de ver gadering der verschillende personecleu besloten niet tot staking over te gaan, maar den achterbl ij venden werkgevers nog een week gelegenheid to geven tot oiider- handeleu. Intusschen wordt vrij algemeen de gevraagde 32 weekloon betaald, en ook de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd. HET LEVENDAAL. Aan den Gezondheidsraad der Gemeente Leiden is het volgend adres verzonden: „Beleefd nemen wij de vrijheid uwe aan dacht te vragen voor een bestaanden toe stand, welke dringend verbetering ver- eischten, naar wij hopen, radicaal opgehe ven zal worden. Het is n.l. do meer dan ergerlijke staat van vervuiling, waarin het Levendaal verkeert, dat op het oogenblik meer weg heeft van een Gpen ricol dan van een waterverbinding tusschen Zoeterw. Sin gel en Rapenburg. De alles overhecrschen- de stank, welke deze gracht verspreidt en de atmosfeer tusschen Hoogcwoerd en Zoeterw. Singel verpest, is een aanklacht tegen ons stadsbestuur, hetwelk de naam heeft Leiden zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Reeds meerdere malen is door ons de aandacht er op gevestigd, dat dit ge deelte van Leiden tot de stiefkinderen schijnt gerekend te worden. Er wordt tel kens geschermd met het uitbreidingsplan, maar daar blijft het verder bij; ook wordt, er dan op gewezen, dat het Levendaal voortdurend schoongehouden wordt, een lapmiddel wat absoluut niets helpt en fi- nancieele offers eischt, welke nihil resul taat hebben. Het kan ons inziens toch niet strooken met de algemeene opvatting van gezond heidszorg, dat dag aan dag bijna het gc- heelo jaar door daar een gracht met zijn verpestende stank de gezondheid en le venslust benadeelt en vergalt, van een groot gedeelte van Leiden's bevolking, het welk toch evenveel recht heeft op een goe de overheidszorg als e 1 k ander gedeelte der stad. Wij vertrouwen dan ook, dat door uw aandringen het Leidsch stadsbestuur mel de meest mogelijken spoed plannen aanhan gig zal maken tot demping van deze gracht en een einde zal maken aan een toestand, welke een aanklacht vormt tegen hen, die moeten waken, dat onze 'gezondheid niet in de waagschaal gesteld wordt tegenover minder urgente zaken". Het adres is onderteekend: „De bewo ners van het Lcvendaal L. Th. Hartevelcl Levcndaal 88". Oriëntalisten-congres. Naar het „Hbkl." meldt zal het lSde in ternationaal Oriëntalisten-congres hier ter stede worden gehouden, van 7 tot 12 Sep tember 1931. Op 2S Mei stonden 135 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 2ë2 op 2S Mei 1929.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1