VOOR HUIS EN HOF RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand VRIJDAG 30 MEI 193C DE PARIJSCHE ONDERGROND-BAAN Staat men in bewondering voor de orgai- «atie van het bovengrondsche publieke verkeer te Parijs, wanneer men de gegevens, de droge cijfer-gegevens raadpleegt, die de Metro-direc tie zeer welwillend tot onze beschikking stelde en wanneer men daarna het formidabele werk in oogcnschouw neemt, dat onder den bodem van Parijs verricht wordt zonder dat het in tense verkeer er boven er noemenswaardige schade van ondervindt, dan slaat die bewon dering over in verbaasd enthousiasme, in die pen, zeer diepen eerbied tenslotte voor het giganten-werk, dat hier tot stand is gebracht. Het idee van een snel vervoermiddel ract groote capaciteit, dat het geheele toenmalige Parijs en de daarmee samengegroeide gemeen ten die reeds sinds lang in het tegenwoor dige Groot-Parijs zijn opgenomen zou be dienen, had reeds vanaf 1855 zijn vurige aan hangers. Het duurde echter nog meer dan 40 jaren, voordat door de wet van 30 Maart 1898 tot de verwezenlijking van dat idee werd be sloten. Een juridische haarkloverij, of een dergelijke onderneming van plaatselijk dan wel van algemeen belang geacht moest worden, had jarenlang die grootsche plannen vertraagd, doch toen eenmaal de juridische bezwaren uit den weg waren geruimd en de verhouding tus- scben de maatschappij en de stad Parijs defi nitief geregeld was, werd met kracht den aan leg der eerste lijnen ter hand genomen. Begon nen werd met eenige lijnen van een zeer ka rakteristiek type, n.l. vier dwarslijnen, twee van het Noorden naar het Zuiden en twee van het Oosten naar het Westen, terwijl drie an dere aaneensluitende lijnen een groote ring baan vormde om Parijs. Later werden, naar gelang de behoefte daartoe zich deed gevoe len, nieuwe lijnen aangelegd, die vanuit de bui tenwijken van Parijs in het centrum als de stralen van een cirkel bijeenkwamen, terwijl op het oogenblik grootsche plannen in voor bereiding en in principe reeds aangenomen zijn om de metro door te trekken tot buiten de oude versterkingen van 1841, die nu als waardeloos worden afgebroken. Op dezo wijze zouden ook bewoners der voorsteden, die prak tisch reeds één geheel vormen met Parijs, een snel en goedkoop vervoermiddel hebben met hel centrum der stad. Op het oogenblik zijn in exploitatie meer dan 100 K,M. metrolijn, die, indien men reke ning houdt met het dubbelspoor en de ran- geerlijnen een gezamenlijke lengte hebben van ongeveer 250 K.M., terwijl in een zeer nabije Loekomst waarschijnlijk op het einde van dit ai het begin van het volgende jaar nog on- geveed 10 K.M. voor het publiek zal worden opengesteld met een gezamelijke lengte van ruim 25 K.M. Toen in 1900 de eerste dwarslijn door Pa rijs geopend werd, kon elke trein niet meer dan 200 reizigers vervoeren; tegenwoordig is dat aantal per trein van vijf groote wagons offi cieel 550, doch iedereen, die wel eens op de spitsuren de Parijsche metro heeft trachten binnen te dringen, weet bij ondervinding, dat de samendrukbaarheid van het menschelijk li chaam tot in het oneindige kan worden opge voerd en dat het aantal vervoerde reizigers dan wel het beste kan worden uitgedrukt door de algebraische formule: x plus 1. Binnen kort, wanneer de verlenging der perrons tot 105 M. voltooid zal zijn en de treinen dus met zeven wagons zullen kunnen rijden, za! dat aantal per trein officieel 770 bedragen, doch praktisch mag dat aantal gerust op een kleine duizend worden geschat. Hoeveel duizenden, tienduizenden, dat per dag kan worden, is nauwelijks zich voor te stellen, wanneer men bedenkt, dat de treinen op sommige lijnen el kaar opvolgen met nauwelijks anderhalve mi nuut tijdsverschil. Enkele cijfers uit de voor gaande jaren kunnen hiervan eenig denkbeeld geven: in 1901 vervoerde de metro 55.8882.007 passagiers, in 1912 was dat aantal gestegen tot 390.659.480, in 1921 tot 535,265.721. terwijl het in het vorige jaar opgeloopen was tot 729.681.874 reizigets. In 1928 heeft alleen het metrostation van de Gare du Nord meer dan 18.000.000 reizigers binnen zien komen, dat van Vincennes meer dan 17.200.000 En dat het goedkoop is, bewijst wel een simpele opsom ming der prijzen: 7 centen tweede klasse, 8,5 cent retour tweede klasse en 11 1/3 cent eer ste klasse met het recht van overstappen, waar men wil en op welke lijn dan ook. Dat een dergelijke onderneming, die zulke vruchten oplevert de stad Parijs, die toch maar voor een zeer klein percentage in de winst deelt, heeft er al ongeveer 100 millioen mee verdient steeds verder zich uitbreidt, behoeft nauwelijks betoog. Onder de zeer competente leiding van een hoofd-inspecteur, bij elk nieuw bouwwerk ontvangen door de betrokken ingenieurs, hebben wij een rond wandeling gemaakt door de onmetelijke on- deraardsche gangen, waarlangs binnenkort de ondergrondbaan zal voortstuiven. We begon nen bij de Bastille, een der enorme pleinen van Parijs, waar den ganschen dag zonder op houden in gesloten rijen taxi's en autobussen en zware vrachtwagens voorbij donderen. Langs een smallen ladder daalden wij naar be neden in de halfduistere gang. Kleine elec- trische locomotiefjes sleepten treinen kipkar retjes met materiaal voorbij; andere kwamen terug, volgeladen met brokken steen of zand of een duf-ruikendc zwarte moerasgrond. We waren in een reservetunnel, die verschillende honderden meters van de eigenlijke bouwplaats uitkomt in het kanaal van St. Martin. Want en dit is een der merkwaardige kunststuk- ■>en der ingenieurs terwijl er beneden gehakt 2n. gemetseld en geploeterd wordt, mag het bovengrondsche verkeer geen oogenblik tot stilstaan worden gebracht, moeten op som mige plaatsen op slechts enkele centimeters boven het hoofd der arbeiders de tonnen- zware vrachtwagens en de monster-autobussen vrij kunnen circuleeren. Slechts hier en daar is er een stelling opgeslagen met een schut ting er om heen, doch vergeleken met hetgeen daar beneden geschiedt, is er van verkeers stremming niet de minste sprake. Langs de reserve-tunnel komen we in de vier groote stations, die parallel aan elkaar worden aangelegd; het is er een woud van boomstammen, die het nog zwakke gewelf steunen. In de benauwende atmosfeer van een eeuwenoud moeras hebben de arbeiders zich Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Als extra PINKSTER-RECLAME bij tlrie paar 10 procent korting. (Reel.) hier vooruit moeten wroeten door de kwalijk- riekende laag die hinderlijk de traanklieren en ademhalingsorganen aantastte. En waar het moeras eindigde, daar begon een laag drijf zand gevaar op te leveren voor instorting. Nauwe smalle putten, waarin zij zich nauwe lijks keeren konden, moesten zij toen graven op korten onderlingen afstand en met cement werden deze volgegoten om de werking van het zand tegen te gaan. Meter voor meter verd zoo gewonnen, werden nieuwe stutbal ken opgericht, werden daarboven de zware steunplanken verder doorgeschoven. Op som mige verder gevorderde gedeelten was reeds een aanvang gemaakt met het metselwerk van de toekomstige tunnel; zware brokken steen, die een gewicht van 50 K.G. per cM2. kunnen verdragen, vormden de onderlaag, een laag baksteenen wordt er tegen aan gemetseld cn om elke infiltratie van water tegen te gaan, werd door een opening tusschen de baksteenen een zeer verdund mengsel van cement en zand tusschen de twee lagen gespoten. Waar hel minste gaatje tusschen de baksteenen is open gebleven, daar begint dan het water te drup pelen, men laat het doorsijpelen, totdat het cement mecdrupt, waarna met de hand aan den buitenkant het gat wordt gestopt. Op deze wijze heeft men zekerheid, dat overal een con- tinu-laag van cement zich verspreid heeft en dat het zoo gevaarlijke binnendringen van wa ter een onmogelijkheid is geworden. Van de Place de la Rcpublique uit begonnen wij te wandelen of liever te klimmen en te da len, voortstrompelend tusschen de rails van het hulpspoor door modderplassen en langs diepe putten. De twee dubbelspoorlijnen, die bij de vier stations van de Place de la Répu- blique parallel zijn aangelegd, gaan hier uit elkaar. Wel volgen zij denzelfden weg, hebben zij boven zich het nooit-ophoudende rumoeri ge leven van de boulevards, maar terwijl de eene lijn recht door gaat, een goede meter on der de oppervlakte van den rijweg, duikt dc tweede naar beneden en boort zich een weg onder de eerste. Alles ligt hier in etages tot de stations toe, die slechts door een betonnen vloer van elkaar gescheiden zijn. Op sommige punten zelfs liggen drie verdiepingen boven of liever onder elkaar, daar n.l. waar een dwarslijn de twee voorgaande kruist: tot 27 M onder den grond in het volle water toe moet hier gewerkt worden. Het is er dan ook een volledige electrische pompinstallatie, die tot 800 cM.3 water per uur uitloost. Zeer typische moeilijkheden doen zich nu en dan voor; nu eens stoot men op fundamen ten van oude huizen, van die ouderwetsche, degelijke, meterdikke fundaties, waarop de houweelen zich krom buigen en breken. Met de grootste omzichtigheid moet dan te werk worden gegaan, dynamiet mag niet worden gebruikt, dat is te gevaarlijk, zou den boven grond te veel in beweging brengen; ze moeten er dan om heen graven, brokken steen van soms twee meter lengte en een halve meter breedte en dikte loswroeten en wegsleepen. Dan weer zijn het de fundamenten der tegen woordige huizen, die angstig dicht worden ge naderd. Stapje na stapje wordt dan vooruit gegraven in kleine smalle, maar diepe loopgra ven, die dan onmiddellijk met cement worden volgestort en dan pas kan tusschen die twee betonnen muren verder worden gegraven aan den eigenlijken tunnel. Een benauwd oogen blik bracht eveneens de doorgraving onder bet kanaal van St. Martin. Met kracht perste zich het water steeds door den muilen grond en slechts toen men het kanaal leeg had laten loo- pen, kon met succes verder worden gearbeid. En nu spreken we niet eens van de tun nels onder de Seine, waar onder geweldigen druk ring voor ring, 75 c.M. in de 24 uur, werd vooruitgeschoven. Kunststukken zijn het van technische vaardigheid. Dat de aanleg van een metrolijn schatten gelds kost, behoeft wel geen betoog- Indien geen bijzondere complicaties zich voordoen, kan deze veilig geschat worden op 37 millioen franks per kilometer. En we zijn nu al over de 100 K.M.: Doch een geldbelegging is het zeker en geen Parijzenaar zal zich ooit beklagen over de schatten, die door den Parijschen ondergrond zijn opgeslokt. J. W. KOLKMAN. DE LEIDSCHE COURANT DE OUIVENTEELT. De postduif heeft in de 19e eeuw zijn grootste verbeteringen ondergaan. Alge meen wordt aangenomen, dat de stamva der der Postduiven is de in het wild leven de Rotsduif (Columbia-livia). Deze vogel komt veel voor in Azic en Afrika (Noord) en in de rotsachtige gedeelten van Europa. De Rotsduif gelijkt in kleur en feekening wel eenigszins op de blauwband-postduif. Haar nesten bouwt zij in gaten en spleten tusschen de rotsen, ook wel in oude verla ten bouwvallen, doch niet. in boomen. In den loop der eeuwen is zij gekruist gewor den met andere duivensoorten en zoo heeft men langzamerhand den vogei gekregen, zooals hij nu is. Dat men in vroeger tijden reeds duiven fokte voor het overbrengen van berichten tijdens oorlogen, blijkt wel uit de geschiedenis. Denken we alleen maar aan het beleg van Leiden, door de Span jaarden, toen men in het geheim duiven uit de stad overbracht naar de watergeuzen, zoodat. dezen geregeld berichten naar de belegde stad konden zenden. Ook in dc laatste groote oorlog van 1914 IS hebben de Postduiven nog reusachtige diensten bewezen. In ons leger worden dan ook Postduiven aangekweekt en op den vlucht afgericht. De dieren verblijven in verplaatsbare volières. Zoodoende hechten de dieren zich sterk aan hun woning en ko men onverschillig, waar hun hok wordt ge plaatst steeds weer op hun woning icrug. Bij de gewone postduivensport is het con troleeren van den tijd van aankomst op het hok natuurlijk een voornaam iets. Vóór de dieren ingepakt worden voor den reis, worden de vogels ieder afzonder lijk voorzien van een gummiring. Aan den binnenkant, daarvan staat een nummer, dat. door het bestuur cler vereeniging wordt ge noteerd met vermelding van den naam ian den eigenaar der vogel, die de ring draagt. Aan niemand echter is het nummer be kend, zoodat er verder geen bedrog kan plaats hebben. Vroeger moest nu, wanneer de duif op het hok aankwam, de ring worden afgeno men cn zoo spoedig mogelijk weggebracht worden naar het comité, clat dan dc tijd van aankomst noteerde. Voor loop- of fiets- tijd werd dan eenigen tijd afgetrokken, zoodat men dan ten naaste bij den tijd van aankomst kon vaststellen. Tegenwoordig echter is ieder \ereeni- gingsman voorzien van een constateur. In deze constateur is een klok gebouwd, die precies gelijk loopt met de klok der con trole-commissie, zooals ik die maar noe men zal. Wanneer nu de gummiring van de vogel wordt afgenomen, wordt deze zoo" spoedig mogelijk in de constateur door een gleuf naar binnen geworpen en automatisch wordt dan den tijd van inwerpen in minu ten en seconden genoteerd. Iedere klok kan een zeker aantal ringen noteeren, en wan neer alle vogels, dia? men met den wed vlucht heeft medegegeven binnen ziin, brengt men den constateur naar de contro lecommissie, dié het zegel ervan xerbreekt en tijden van aankomst noteert. Wanneer dit van ieder liefhebber gedaan is kan men dus vaststellen, welke de prijswinnende vogels zijn. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat het tevens een zeer voorname factor is, dat iedere vogel, die van de vlucht thuis komt zoo spoedig mogelijk het hok binnen gaat. Veel dieren, strijken bij aankomst eerst op het dak van het huis in de onmiddel lijke. nabijheid van het hok neer. Ze 'rusten dan eerst even uit, vliegen daarna op het dak van de volière neer. brengen da ai- eerst hun veerenpak wat in orde en toonen dan eindelijk eenige lust om naar binnen te gaan. Het is duidelijk, dat de liefhebber, die met het grootste ongeduld staat te wach ten, zich staat te verbijten. Dit is echter een gebrek, dat te voorko men is. De vogels moeten reeds bij het trainen er aan gewend worden onmiddellijk naar binnen te komen. Dit verkrijgt men door te zorgen, dat de dieien wanneer zij binnenkomen een bak frisch water, en des noods een versnapering vinden als vat hennep- en kanariezaad. De dieren moeten dit echter eerst leeren erpn, doch wanneer ze er eenmaal den smaak van hebben, ra ken ze er op verzot. Iedere vogel moet ook wanneer hij hei hok binnen komt zim honger kunnen stillen met zijn gewone portie voeder. Om den vogel snel te kunnen grijpen en hem zijn ring te ontnemen gaat men als volgt te werk. Voor de uit vliegopening, waaraan een flinke uitvliegklep is gemaakt, zijn de allu- miniumdringers bevestigd. Deze zullen wel aan een ieder.bekend zijn. Wanneer de vo gel ziin kop door de dringers steekt, duwt hij deze naar voren en valt er door in het hok, terwijl de dringers achter hem dicht klappen, zoodat hij niet meer terug kan. Men bouwt nu aan den binnenkant van het hok, achter de uit vliegopening, een ga zen kooi. Deze kooi kan dan met haakjes en oogen bevestigd worden, zoodat men ze later desgevenscht kap verwijderen. Wanneer nu de vogel door de driiigers naar binnen komt zit hij in de kooi en kan dus niet door de volière gaan vliegen. De eigenaar grijpt dan het dier door een deur tje er uit, neemt de ring af en werpt deze in de constateur. Wanneer men met tweeën is, kan de een de ring afnemen en in den constateur wer pen, terwijl de ander zich onmiddellijk over de luchtreizigers ontfermt, hen in een broedhok plaatst en daar van voedsel cn drinken voorzet. Dit scheelt natuurlijk allemaal in tijd en 't komt aan den vogel ten goede. OBSERVATOR. KANTONGERECHT VAN LEIDEN. Uitspraken. Overtreding der veiligheidswet: W. H. H., f 15, 10 d. Puin op den openb. weg doen laten verblijven: G. J. J3. te Leiden, f4,* 2 cl. Overtreding der arbeidswet: P. G. L., Voorhout, S x f 2, S x ld. Overtre ding van het wetboek van strafrecht: W. G., f25. 10 ,d. Overtreding der arbeidswet: F. A. M. D., f 0, 3 d. Overteding der wet spoorwegen: I. E., f5, 3 d. Te Voorscho ten met een auto rijden voorbij een stil staande tram: P. v. d. W., f5, 3 d. Over treding van het motor- en rijwielregle ment: G. B. te Voorburg, f3, 2 d. Te Noordw ijkerhout zonder vergunning ven ten: W. B., f 2, 1 d. Overtreding der mo tor- en rijwiel wet: H. R., f 10, 5 d. Over treding van het motor- en rijwielregle- ment: P. K., 1' 10, 5 d. Te Leiden op den openb. weg bouwstoffen laten verblijven: D. A., f 4, 2 cl. Overtreding der invalidi teitswet: G. H-, f 10, 5 d. Overteding der arbeidswet: P. v. T., i x f3, 2 x 2 d.; C. la L., f3 x f2, 2 x 1 d. Overtreding cler trefchondenwetD. v. d. X., Katwiik, f 4, 2 d. Fietsen zonder licht D. v. 't W., Noordwijk, f 3, 2 d. Te Leiden fietsen over de Karnemelks'brug: J. V., f2, 1 d. Te Leiden fietsen door de Maarsmanssteeg: I-L P. K., Warmond, f 2, 1 d. Openbare dronkenschap: J. K., f5, 3 d. Fietsen zonder licht: D. H., Voorhout, f3, 2 d. Openbare dronkenschap: G. v. E., f5, 3- d. Fietsen zonder reflector: J. M. B., f 3, 2 cl. Overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie: A. H. C., f2, 1 d. Te Noord- wijk zonder vergunning muziek maken: P. J. C., f2, 1 d. Overtreding der alg. politieverord. van Noord-wijk: H. G. R., Noordwijk, f 3, 2 d. Openbare dronken schap: J. A. v. d. S., f5, 3 d. Te Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z. in verb, richting: J. M. H., f2, 1 d. Overtreding van het motor- en rijwielreglement: J. 8. f5, 3 d. Overtreding der arbeidswet: J. H. v. G., 60 x f 1, 60 x 1 d. Overtreding der alg. politieverord. van Noordw ijkerhout: J. v. E., Noordwijkerhout, f 2, 1 d. Over treding der vissoherijwet: J. B. en A. de B., ieder 2 x f2, 2 x 1 d. Te Leiden fiet sen langs een stilstaande tram: F. de L., f2, 1 d. Met een motor rijden zonder geldig rijbewijs: G. cle L., Wadclinxveen, f5, 3 d.; J. S., Schiedam, 10, 5 d. Met een motor rijden zonder nummerbewijs O. E. R. v. R„ Heelsum, f5, 3 d.; J. H. M. M., Wassenaar, f5, 3 d. Met een handwagen links rijden: P. T., f 1, 1 d. Met een handwagen rijden op het klinker pad: P. T., f 1, 1 cl. Met een auto rijden zonder licht: C. J. M. B., Oegstgeest, f 10, 5 d. Met een auto door de Watersteeg rijden: H. L. v. d. H., Delft, f3, 2 d. Fietsen over het Rapenburg in verboden richting: J. v. L., f2, 1 d.; R. P., Katwijk aan Zee, f2, 1 d.; C. v. d. P., Katwijk aan Zee, f 2, 1 cl. Fietsen van de helling der Visch-brug: J. A\ v. cl. B., Warmond, f2, 1 d. Te Leiclen te snel autorijden: J. J., Wassenaar, f 6, 3 d. Overtreding cler ver ord. Leiden Straatpolitie: W. J. de la R., f2, 1 d.: G. v. G„ f2, 1 d. Te Leiden zich met een brandende sigaar bevinden in een autobus: T. J. M.. f3, 2 d. Overtre ding verord. Leiden op de straatpolitie: G. v. L., f3, 2 cl.; W. v. L., f3, 2 cl. Zon der vergunning een deken uithangen: C. H. vr. B. K., f 1, 1 d. Overtreding verord. Leiden op de straatpolitie: L. J. v. d. B., f3, 2 d.; G. >S., f3, 2 d.; L. J. v. d. B., f3, 2 d. Fietsen zonder licht: J. F. v. d. B., Voorhout, f 3. 2 d. Met een auto rijden over een gesloten verklaarden weg: T. J. M. Th., ge'o. V.. Eindhoven, f5, 3 d. Met een voertuig rijden zonder licht: J. v. D., Katwijk, f5. 3 d. Met een auto rijden zonder spiegel: H. J., Hillegom, f5, 3 d. Met een motor rijden zonder geldig rij bewijs: F. H. v. H„ Delft, f5, 3 cl. Als bestuurder een vierwielig motorrijtuig be rijden zonder rijbewijs: J. II. W., Rotter dam, fo., 3 d.; G. j. J. H., Den Haag, f 5, 3 d.; E. M. "A. hv. P., f 10, 5 cl. Fietsen zonder licht: M. v. d. P., Sassen'heim, fo, 2 d. Openb. dronkenschap: J. K., Leiderdorp, f 5, 3 cl. Te Katwijk onbedekt mest vervoeren: T. v. D., Katwijk aan Zee, f 2, 1 d. Fietsen zonder licht: P. v. B.. Voorschoten, f3, 2 d. Met een auto rijden zonder rijbewijs: J. _F. M.. Amster dam, fö, 3 d.; G. B, Noordwijkerhout, f 3, 2 d. Overtreding Leerolicht.wetD. B., f 8. i d.; H. F., f S, 4 d.; J. Fa hv. C. v. R. f 1, 1 d.: J. J. den O., f 10, 5 cl.; L. d. R., f 10, 5 d.; J. S.. f 8, 4 d.: W. S., f8, 1 d.; J. K., fS, 4 d.: C. v. Z.. f5,-3 d.; C. v. A. hv. A. S., fS ld.; C. W.. f6, 3 d.; J. B. hv. X. de W.. fl. 1 d.: C. B. hv. H. S., f6, 3 d.; A. B. hv. B. K., f 8, 4 d.; M. v.- d. B. hv. J. H. v. d. W., f 4, 2 d.; A. B. hv. M. C., f 6 3 d.: C. C. hv. J. H. 8.. f8, 4 cl.; M. v. E. hv. J. S.. f 8, 1 d.; H. E. hv. P. v. D.. f8, 4 d.J. F. hv. C. v. R.. f 6. 3 d.; E. J. v. G. hv. J. L.. f6 3 d.; 8. G. hv. J, H. M., f3. 2 d.; G. F. v. d. H. hv. P. M., f 6, 3 d.; E. H. wed. H. ,T.. H., f 6, 3 d.; G. K. hv. Z.. f 4. 2d.: C. L. hv. J. H. v. W.. f3. 2 M. H. V. L. hv. W. J. V. K., f6 3 d.: G. M. hv. A. v. d. W., ffi 3 d.; C. O. hv. J. D. alsvoren f6, 3 d.; A. v. 0. hv. M. H.. f3, 2 d.; C. P. hv. I. S., f2, 1 d.; 8. R. hv. D. C., f8 4 d-: J. R. hv. A. K., f8, 4 d.: J. S. hv. H. N., f3 2 cl.; J. 8. hv. P. 8., f6, 3 cl.; K. v. T. hv. P. J. H., f6, 3 d.; N. V. hv. C. Oh., f5, 3 <1.; J. V, hv. A. L., fS, 4 d.; M. v. d. V. Je Wed. P. J. v. A., f5. 3 cl.: A. P. v. V. hv. J. J. d. B., fS, 4 d.; K. V. hv. G. G., f5, 3 d.; M. v. hv. G. J. A.. f6, 3 d.; X. Y. hv. B. Oh., f4, 2 d.. J. M. E v. d. W., hv. H. D., f6, 3 d.; A. C. W. hv. W. F. v. T.. f8, 1 d.: M. J. v. W. hv. J L., f 8, 4 d.; -J. Z. hv. C. P., f 6, 3 cl. Fietsen zonder reflector: P. J. C., Noordwijk, f3, 2 d.; Fietsen zonder licht: P. J. C., Noordwijk, f3, 2 d.; G. H. Z„ f3, 2 d. Te Leiden zonder vergunning muziek maken: J. F. G., f2, 1 d. Fietsen zonder licht: W. .T., f3, 2 d Fietsen zonder reflector: W. v. E., f3, 2 d.; F. 8., f3, 2 d. Een auto laten staan met wei'kenden motor: DERDE BLAD PAG. IC J. H. B., f3, 2d. Fietsen op het trottoir: B. R., f 2, 1 d. Loopen op verboden grond: A. S., Katwijk a-. d. Rijn, f3, 2 d. Niet voldoen aan de bevelen van een verkeers agent: A. v. O., Oegstgeest, f3, 2d. Met een auto rijden rond rij- en nummerbe wijs L. L., 2 x f 5, 2 x 3 d. Schoolver zuim M. B. hv. Th. W. Z., f 6, 3 d. P. H. hv. W. R., f6, 3 d.; E M. hv. W. v. d. B., f6, 3 d.; A. M. N. hv. J. d. 1. R., f 6, 3 d. Overtreding der alg. politieverord. van Noordwijkerhout: M. A. H. V., zwervende, f 5, 3 d. Te Noordwijkerhout zonder ver gunning muziek maken: A. K., zwervende, f 2, 1 d. Fietsen zonder licht: W. M. M. zwervende, f3, 2 d. Met een auto rijden zonder geldig rijbewijs: J. M. C. v. G. G„ Den Haag, f5, 3 d.; N. J. M., Rotter dam, f 5, 3 d. Fietsen zonder licht: A. J. v. d. V., Noordwijkerhout, f3, 2 d. Met. een auto rijden zonder geldig rijbewijs: W. J. v. d. B., Utrecht, f5, 3 d.; W. R., Den Haag, f5, 3 d. Uitgesproken C. Kromwijk, Leiden, Sophiastraat 1 cur. Mr. L. Spreij, Leiden. M. A. Gedaan, schoenwinkelier, H o o fd- dorp; cur. Jhr. Mr. L. Reners Hora Siccama Haarlem. O p geheven 26 Mei: A. Teljeur, Leiden. Geëindigd G. Verheul, Leiderdorp. LEIDEN. Geboren Hendrik, zoon van J. Kooreman en M. Meijers Hedwig Wilh. Clara, dochter van G. Mulder en C. W. H. Bultjes Johanna, d. v. A. Loeber en E. J. Brugman Arie Floris Wilhelmus, z. v. J. J. van Roode en J. C. v. cl. Voorn Adrianus, z. v. C'. Klos en W. cle Boer Margaretha, d. v. A. W. van Bohemen en C. van As Cornells, z. v. C. Veefkind en M. Siera Jacqueline, d. v. J. J. Sloos en E. v. d. Baan Pieter Comelis Tobias, z. van P. de Boer en W. Zuydam Emmetje d. v. J. D.. Mulder en S. Wifcczafc Alida, d. v. J. van Hooidonk en A. M. Bergman Joanna Maria, d. v. G. M. Loozen en G. M. van Loenen Comelis Lucas, z. v. L. Stafleu en W. Visser Petrus Jilles, z. v. P. J. Schniedcrwind en C. J. Langevelcl Jan, z. v. P. Stark en A. van Beek Elsa, d. v. A. Verhoeven en M. Corpel Trijntje Elisabeth, cl.' v. M. van Mourik en H. E. C'. cle Bruin Beatrys, d. v. J, van Noort en 8. G. Mehrengs Anna Mar garetha, d. v. K. Mokkenstorm en E. M. Mugge Willem, z. v. W. Fr een en M. Gerritsen Jacob Willem Alex., z. v. H. Foks en H. J- G. Stuurop Johanna d. v. S. Pracht en E. Eduarcl Jan. z. v. J. Ea ger en A. Woudstra Jacobus Johannes, z. v. J. J. O vervliet en C. W. de Geus Jansje, d. v. J. Angcnent en H. Fokker Alida Maria Corn., d. v. G. F. J. v. d. Steeg en II. H. Langevelcl Meta, d. v. J. Borgman en A. P. A. Houtzager Laurentius, Mavtinug Maria, cl. v. P. C Menken en A. W. Gardien Gerard Jai? z. v. J. Lina en G. Menijn _Neeltje Kla sina, d. van J. Ouwerkerk en N. Ouwe-rkerL Hendrik, z. v. G. Guldeinond en G. Mis- saar. Overleden: W. J. Oudshoorn m. 37 jaar P. v. TongerenSwinkels wed. SC jaar A. M. Binken dr. 14 jaar J. C Stoffelep man 72 jaar C. M. v. d. Sluis van der Krof vr. 67 j. P. W. v. Gils zn. 9 mnd. W. v. Gils—Segaar wede. SC j. A. de LaafNieuwenhuizen vr. 59 j M. T. F. Dollee dr. 52 j. C. A. Ver steegVeméde vr. 72 j. C, Hoogeveer dr. 13 j. E. Wurzburger dr. 57 j. H Cohen man 36 j. E. J. Mulder gesck. 7f j. W. Laman dr. 11 mnd. S. Lares— Teleng wede. 74 j. H. H. v. d. Steeg— Langeveld vr. 43 j. II. J. Keijzer dr. mnd. W. C. J. Lepelaar dr. 27 j. De Vrijmetselarij in Duitschland. In Berlijn zijn alle groot-loges van Duitschland vertegenwoordigd. Tot de groot-loge „De drie wereldbollen" behoqrer in Berlijn 13 Loges met 1966 leden daarbi i? ook aangesloten de Loge „Frederik d< Groote", waarbij o.a. ook Stresemann aan gesloten was. Deze afdeeiing telt 325 leden De „Groote Landioge van Pruisen" heef- in Berlijn 14 Loges met 2509 leden. Df „Groot loge voor de Vriendschap" telt ir Berlijn 7 Loges met 1043 leden. Dan volg de Hamburger Grootloge die eveneens i; Berlijn 7 Loges telt waarbij 9S0 leden staai ingeschreven. De groot-loge van Frankfor heeft in Berlijn twee groot-loges met 34 Broeders. Dan beslaat er nog een Loge van Sak sen, van Bayreuth en de Loge der Duit sche Groederketsn. In totaal zijn er in Berlijn 46 afdeelinger der Vrijmetselarij met* 7062 leden. In d omgeving van Berlijn zijn er nog 14 loge met 1440 leden, zoodat Groot Berlijn 6' Loges telt met S600 Broeders. Wanneer men hier nog bij rekent de hulp troepen der» Berlijnsche Vrijmetselarij, dai telt de Loge in Berlijn wel ruim 10.000 le den. Frankfurt a. M- heeft 13 Loges en 1545 leden; Hamburg 26 Loges en 314S broe dersKeulen 5 Loges en 549 leden Kö nigsberg 3 Loges met 1220 ledenLeipzij 5 Loges en 1903 leden Munchen 6 Logei en 760 leden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10