UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 28 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 ten-Generaal hebben geen enkele richtlijn gelegenheid hebben zich te uiten, behalve die welke in strijd zijn met het gezag en de optnbare orde. Alle stroomingen moes ten ook de heer Oud heeft dit betoogd tot haar recht kannen komen in den radio. Spreker was dus) verplicht de wet uit te voeren en rekening te houden met de in de Volksvertegenwoordiging tot uiting gekomen wenschen inzake een billijke ver deeling over de verschillende omroep-or- ga nisaties. Het advies van den Radioraad is prin cipieel de grondslag geweest voor zijn be slissing, al heeft hij die niet in elk op zicht gevolgd. Voorop is gesteld, dat er een algemeen program zal zijn ouder controle eener com missie, terwijl over den verderen zendtijd de organisaties naar welgevallen zouden kunnen beschikken. De Radioraad adviseerde voor dit il- geraeen program 15 pCt. van den zendtijd te bestemmen. Om practische redenen' heeft spr. dit'gewijzigd in een aantal da gen, om telkens onderbreken van de uit zendingen voorkomen. De vest moest aan de vier groote omroepvoreenigingen komen. Verdere versplintering van den zendtijd is niet gewenseht. Kleine om- oepvereeniglngen beoogen slechts uitzen dingen voor bepaalde doelen. De Radio- raad meende dat daarom met 5 pCt. van den tijd kon worden volstaan en dit ia door spr. overgenomen. Er bleef dus over 80 pCt. voor de vier groote omrocp-vereenigingcn. Na aijp beraad heeft spr., en zulks in afwijking van het advies van den Radio- raad, dien zendtijd verdeeld op de wijze als hij heeft gedaan. Spr. is ervan over tuigd, dat hij daarmee niet ieder zou be vredigen. Spr. geeft toe, dat de Radioraad aan de A.V.R.O. 6 pCt. meer had willen geven. Er zijn op radiogebied vier groot© gees- tcsstroomingen en daarvoor mocht spr. de oogen niet sluiten. Die geestesstroomingen beperken zich niet tob de oppervlakte van het mensche-lijk wezen, maar grijpen in in de ware beteekenis van het leven zelf. De heer Marchant (V.D.)Welke geestesstrooming vertegenwoordigt de A.V.R.O.? Do Minister zegt verder, dat de heer Boon wees op den pioniersarbeid van de A.V.R.O. Maar spr. gaat de geschiede nis na wat aanvankelijk de Hilversumsche Omvoepvereeniging was. De A.V.R.O. is in haar tegenwoordigen vorm eerst gaan uitzenden op 1 Januari 1928, terwijl de N.C.R.V., de V.A.R.A. en de K.R.O. zijn gaan uitzenden in 1921, 1925 en 1925. Spr. wijst er verder op, dat volgens de laatste gegevens de A.V.R.O. 100.000 luis tervinken had, de K.R.O. 100.000 leden, de V.A.R.A. 85.000 leden en de N.C.R.V. 80.000. Die vereenigingen waren uit het volk ge groeid. De heer Marchant (V.D.)Waarom is de verdeeling geschied in verband met de politieke partijen? De Minister heeft geen rekening ge houden met politieke richtingen, maar met geestesstroomingen. En dc heer Marchant zou zeker bezwaar hebben gemaakt tegen een stelsel, waarbij aan dc V.A.R.A. slechts enkele uren werden gegeven en aan den A.V.R.O. 26! Het sectarisme in den aether is door spr. zeker niet bevorderd. Spr. heeft slechts dc realiteit aanvaard van de verschillen de geestesstroomingen op nationalen bo dem, gelijk de heer Van Dijk heeft uitge sproken bij de behandeling van de Postbe- grooting. Spr. durft te verklaren, dat hij ernaar gestreefd heeft recht te doen aan alle gees tesstroomingen, zonder bevoorrechting van de een boven de ander. Hij heeft ernaar ge streefd te bereiken wat prof. Kranenburg in de Eerste Kamer heeft gezegd op 12 Maart j.l., n.l. de meest mogelijke vrijheid van bijzondere uitzendingen naast één al gemeen. Spr. meent juist, dat liij in belangrijke mate is tegemoet gekomen aan de verlan gens vau prof. Kranenburg in de Eerste Kamer. De invoering van een algemeen program is een eerlijke poging om tot sa menwerking te komen, maar dai. moet ook aan alle zijden loyale medewerking worden geboden. Spr. erkent geen monopolies, wel gelijke rechten voor allen. De heer Bonn sprak van verkregen rechten van de A.Y.R. O., maar alle machtigingen, die tob heden werden gegeven, waren slechts voorloopi- ge maatregelen. Wat de administratieve geschillen be- treft zocht spr. een oplossing in samenwer king met zijn ambtgenoot van Justitie. In afwachting daarvan zal er, gelijk de heer Boon zeide, een administratief college in het leven moeten worden geroepen. Het voorste] van den Radioraad in dezen acht te spr. minder juist. Er kunnen omstandigheden komen, waardoor een nieuw besluit zal moeien worden genomen. De wijze van uitzenden zal b.v. een aanleiding kunnen zijn, b.v. als Huizen niets anders dan stichtelijke lec tuur zou uitzenden of de V.A.R.A. niets anders dan socialistische propaganda. Allo (jinruepvereenigingen zullen haar besi doen, het beste te geven wat le vinden n om een basis te vinden voor federatieve samenwerking. Dan zal een oplossing zim te verkrijgen in het belang van liet heele Xederlanelsche volk. fcjpr. meent le hebben gehandeld naar beste weten en in het belang van het volk. ■Spr. beantwoordt ten slotte de speciale vragen van den interpcllant. De eerste vraag beantwoordt hij beves tigend. De tweede is zoo weinig gepre ciseerd, dat een bepaald antwoord moei lijk is. De derde vond beantwoording in zijn rede. Vraag I wordt ontkennend beantwoord. Ten aanzien van vraag 5 zegt spr., dat men onder algemeene programma's verstaat V'c programma's, waardoor niemand in zijn overtuiging wordt geschaad. Vraag 6 be antwoordde spr., dat hij bereid is naar verruiming van den zendtijd te streven. De vraag ten aanzien van het Gleichwellen- systeem beantwoordde spr. bevestigend, maar ten aanzien van den bouw van een eigen zender door de A.V.R.O. verwijst hij naar zijn antwoord op de vragen van den heer Floras Vos, dat de heele kwestie van de zend-apparaten om advies is bij den Radioraad. De vergadering wordt te uur verdaagd tot heden 1 uur. HET WIT-GELE KRUIS. Gisteren hield de Diocesane Federatie \an het W.-G. Kruis in het- Bisdom Haar lem haar jaarvergadering in een der za len van hotel „Terminus" te 's-Gravenhage. Aanwezig waren met, het bestuur en de Alg. Adviseur der Nationale vereeniging de Z.E. Heer Terwisscha van Schellinga, mevr. SteenhoffSmulders, afg. der R.-K. Vrouwenbond en afgevaardigden van Ter Aar, Roelofarendsveen, Zoetcrwoude, Vlaar- dingen, Noordwjjk, Katwijk aan den Rijn, Poeldijk, Delft, Leidschendam, Bodegra ven. Castricum, Bodegraven, Loosduinen, Wassenaar, Blokker en Alkmaar. De voorzitter, dr. J. Gribling, te Delft, opende de vergadering en deelde mede, dat de geest, adv., pastoor van Adrichem, te Qumt6heul wegens ziekte verhinderd was. De secretaris, burgemeester Lommen, te Castricum, las het jaarverslag. Vermel- dingswaard was vooral dat Rotterdam, Amsterdam en Alkmaar hadden besloten zich aan te sluiten bij Het Wit-Gele Kruis en dat op heden 60 wijkverpleegsters uit gaande ran de Federatie werkzaam zijn. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van 4639.72. Dc enquetrice, Zuster Jannes deed verslag van haar werkzaam heden in 1929. 26 Moedercursussen waren door haar gegeven, 19 in Z.-Holland en 7 in Noord-Holland. Het Huish. Regl. der Prov. Bond werd bij acclamatie goedge keurd. Dan kwam in behandeling het con cept Huish. Regl. der Federatie in het Bis dom Haarlem. Behoudens enkele aanvul lingen en een kleine wijziging werd dit ook vastgesteld als door het bestuur voorge steld. Dan kwam aan de orde het bestuurs voorstel om heb bestuur uit te breiden van 5 op 7 leden, nJ. 3 uit Zuid-Holland, 3 uit Noord-Holland en 1 uit Zeeland- Dit in ver band met de uitbreiding der werkzaamhe den waardoor de taak van het bestuur steeds grooter wordt. Tot voorzitter werd gekozen dr. J. Gribling (éftr.) en verder voor Z.-Holland de heer IV. de Ruyter te Noordwijk en H. C. v. Velsen te Naaldwijk. Voor N.-Holland dr. «Scheerer te Blokker, burgemeester Lommen, te Castricum en dr. M. Bromberg. Voor Zeeland, burgemeester v. Horsig, te 's Heerenhoek. De begrooting voor het dienstjaar 1930 werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op 12300. Op voorstel van het bestuur werd besloten een tweede enquetrice aan te stellen. Aan Zus ter Jannes werd grooten dank gebracht voor haar werkzaamheden en toewijding voor het mooie werk. De voorstellen om 50 pet. der contributie te storten in de kas der Prov. Bond en 12 1/2 pet. der opbrengst van de Bloemjesdagen werden z.li.st. aan genomen. Besloten werd nog enkele plaat sen als Gorkum die in deze Prov. doch ker kelijk zijn ingedeeld in een ander bisdom lot. de Federatie toe tc laten. Na rond vraag die geen bijzonderheden naar voren bracht, werd de vergadering met een woord van dank voor do mooie opkomst en aan gename discussies, en een opwekkinz oru ieder in zijn kring te arbeiden voor het AVit-Gcle Kruis, gesloten. UIT DE SIGAREN INDUSTRIE. Tot uitsluiting besloten. Men bericht aan dc „Volkskr." uit Eind hoven, dat de werkgevers in de sigarenin- dustrie thans definitief hebben besloten tot algeheele uitsluiting in de sigarenindustrie over'te gaan, indien de werknemersorgani saties ergens de staking zouden aankondi gen. Th. van der Kleij. f In den ouderdom van 67 jaren is te Alk maar overleden de heer Th. v. cl. Kleij, president van den Bijzonderen Raad der 8t. Vincentiusvereeniging aldaar en lid van den Hoofdraad der Si. Vincentiusvereeni ging in Nederland. Dc overledene wans voorls voorzitter van den Ned. R.-K. Bond van Horlogemakers, Goud- en Zilversmeden en redacteur van het orgaan van dezen Bond. KATWIJK. Inenting. Donderdag 5 Jiini a.s. des namiddags ie 2 uur zal in het Gemeente huis gelegenheid zijn lot' kostelooze in enting. Het oude weeshuis. Naar we verne men is de heer C. A. d. Helm lc Katwijk aan Zee eigenaar geworden van het vroe gere Ned. Herv. Weeshuis met de bedoe ling daarin een filiaal tc vestigen. NIEUW-VENNEP. Niet tactisch. Eenige arbeiders, die op dc brug BennebroekerwegIJ weg stonden te praten en niemand lastig maakten werden door den chef der gem.- politie geverbaliseerd, omdat ze op of bij een brug stil stonden. Deze dienstijver is wel wat tc ver gedreven. Dc brug hoek Bennebroekerweg—IJweg >s een brug. ge heel builen de bebouwde kom, midden in den weg, zoodat van een „baliekluiven" geen sprake is. Dat, dc politic T 'balieklui- ven tegen gaat verdient allen lof, maal laat 't dan tactisch geschieden. NEDERLAND EN BELGIE Dc Nederlandsche deelne ming aan de Wereldtentoon stelling te Luik. De over winning van Dr. Willem Men gelberg en zijn orkest. De bijzondere V. D.-medewerker te Luik méldt d.d. 27 Mei: Zooals te verwachten was bestond ook in Belgische kringen groote belangstelling voor de opening van hel Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Luik. Een zeer groot aantal Belgische auto riteiten van wie wij velen in het verslag van de opening hebben genoemd was bij de opening aanwezig. Behalve van Belgische zijde was er ook belangstelling van andere officieele zijde. Wij noemden nog niet den Franschen Con sul-Generaal te Luik, den heer Labbé, den Engelschen Consul, den lieer Hutcheon, den Egyptischen Commissaris-Generaal Fahmy el Katfcan Be.v. den deken van het corps diplomatique Gust. Chislain, den Consul van Zweden Nyström en verder de consulaire vertegenwoordigers van Italië, Letland en Brazilië en vele anderen. Heb viel op, dat de Belgische industrie bij de opening van deze Nederlandsche af- deeling, die voornamelijk onze industrie omvat, niet vertegenwoordigd was. Bij de opening werden alle redevoerin gen, ook die van Minister Verschuur, uit sluitend in het Fransch uitgesproken. Het Nederlandsche Paviljoen is onge veer het eenige op de tentoonstelling te Luik, dat geheel gereed is. Het Luiksche dagblad „La Meuse", dat een uitvoerig verslag van de opening van het Nederlandsche Paviljoen bevat, stelt in den titel de vraag of de deelneming van Nederland aan de viering van liet Eeuwfeest de aankondiging beteekent van een beter begrip van de economische be hoeften van België. 0EGSTGEEST. L. den Ouden f Gistermiddag is in den ouderdom van 80 jaar in het Dia conessenhuis te Leiden overleden het vroeger hoofd van de O. L. school aan den Morsch, de heer L. den Ouden. Om een muziektent verzocht. De R. K. Harmonie „Triumph" heeft onder staand verzoek gezonden aan den Raad voor den bouw eener gemeentelijke mu ziektent.. Aan den Raad der Gemeente Oegstgeest. Edelachtbare heeren! Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het bestuur der R. K. Harmonie „Triumph", gevestigd" te Oegstgeest en handelende ter uitvoering van een besluit der algemeene vergaderiag dezer vereeni ging, waarvan de leden allen inwoners dezer gemeente zijn, dat de wenschelijk- heid werd besproken aan uw College te verzoeken te willen besluiten, tot het doen bouwen van een gemeentelijke muziektent b.v. op het kruispunt Prins Hendriklaan- Koninginnelaan of op een plaats in over leg te regelen, dat onze vereeniging als tegen-prestatie zich wil verbinden jaarlijks meerdere con certen te geven en ook bereid is een mu zikale rondgang te maken waarbij dan ge collecteerd kan worden (dit voor tegemoet koming in de te maken kosten) e.a. daar van te regelen in overleg met uwen voor zitter of met hccren Burgemeester en Wethouders, dat eene muziektent in deze gemeente voorzeker in een behoefte voorziet en het geven van zomerconcerten daarop, niet auders dan de ingezetenen zal welkom zijn en voorzeker den bloei der gemeente zal bevorderen, dat zoo uwen Raad hiertoe kan beslui ten ook van gemeentewege lessenaars zou den behooren worden aangeschaft, welke dan oo'k gebruikt zouden kunnen worden door andere in deze gemeente bestaande en op deze tent coneerteerende vereenigin- Scn> dat ondergetcekcnde benevens de di- cen verplaatsbave tent wordt besloten deze ook kan gebruikt worden op het feest terrein bij de viering van den verjaardag van H. M. onze Koningin, dat ondergetcekcnde benevens den di rect eur der vereeniging gaarne bereid zijn in deze van voorlichting te- dienen, dat ook de Raad der gemeente Warmond tot den bouw eener gemeentelijke muziek tent heeft besloten en reeds tot den bouw daarvan is overgegaan, dat meerdere gemeenten in den omtrek als Voorhout, Sassenheim, Noordwijk, Voorschoten, Katwijk-en Valkenburg over een gemeentelijke muziektent beschikken. Redenen waarom wij <!c vrijheid durven nemen, met dit verzoek bij uwen Raad tc komen met het vertrouwen hiertoe wel tc willen besluiten. 't Welk doende enz. Het,bestuur der R. K. Harmonie „Triumph". Maria-Congregatie. Gisteravond vier de de Maria-Congregatie afd. meisjes, haar jaarfeest in St. Willibrord. Door eenige leden werden komische tooneel- stukken opgevoerd en tol slot werd een film vertoond. Een en ander viel zeer in den smaak der aanwezigen. De bijeen komst werd bijgewoond door den direc teur der Congregatie, kap. Blok en door kap. van Schaik. TER AAR. Auto-ongeval. Maandagavond om streeks 11 uur had aan het Papeveer een auto-ongeval plaats. De heer S. van Wad- dinxveen kwam met zijn auto vanaf Kat- Hetzelfde blad bevat een uitvoerige be spreking van het concert, dat het Amster- damsche Concertgebouw Orkest onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg gister avond ter opening van de reeks buitenge wone concerten in verband met het Eeuw feest in het Koninklijk Conservatorium heeft gegeven. „La Meuse" zegt, dat men de „Braban- cjonne" waarmede Mengelberg het concert opende, altijd zoo zou willen hooren als gisteravond. Het blad noemt het Concertgebouw Or kest een muzikaal organisme, nagenoeg eenig in Europa. Het heeft kwaliteiten, welke dit orkest alleen heeft. Het geheel is van een volmaakte homogeniteit. Dit komt niet alleen aan den dag bij het uit stekende evenwicht, in het geheele or kest, docli ook in de mooie coördinatie van de verschillende orkestgroepen. Strijkers, hout, koper, allen weten zij de kleur te vin den, die karakteristiek is voor hun eigen groep. De individualiteit van elk van deze groepen slaagde er in aan het geheel een eigen sonore klank le geven. Machtig van klank zal het kwartet misschien niet zoo schitteren als bij het Luiksche kwartet het geval is, maar bij de intensiteit van een forto even zoo goed als bij liet grootst denkbare pianissimo, behoudt het kwartet do echte kwartetklank. Als het overgaat van een groote versnelling naar het grootst denkbare tenuta gaat liet zonder schok ken. Niet plotseling, maar het kwartet be houdt, die groote souplesse, die een van de grootste aantrekkelijkheden uitmaakt en een van de grootste schoonheden is van het Concerteebouw orkest. Aan het kwartet paart zich een briljante groep koperbla zers, die beschikken over een kracht, die wij bij ons in 't geheel niet vermoeden, terwijl het hout bestaat uit schitterende fluiten en prachtige hobo's. De solocellist Loeven- sohn wordt in het bijzonder opgemerkt bij de uitvoering van Ravel's „Bolero". Het hoogtepunt van den avond noemt de recen sent de uitvoering van Beethoven's „Eroï- ca". Wij beleefden bij deze uitvoering de mooiste momenten van den avond. tenbrug rijden. Bij G. Koeleman gekomen reed hij door een onbekende oorzaak zeer kort langs den Aarkant. Toch wist hij de auto uit het kanaal te houden, maar door het krachtdadig remmen, sloeg de auto omver en lag half op den Aarkant. Dank zij he' kloeke optreden van de bemanning van de motorschuit van Schaart uit Kat wijk, die juist door de vaart ging en vele andere personen, kon de auto weer op den weg gebracht worden en naar de garage van v. d. V. gesleept. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto, een „Essex", was danig beschadigd. VOORSCHOTEN. Coöperatieve Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer E. Vernède, vergaderde in Hotel Deurloo de Coöpera tieve Boerenleenbank. De lieer J. M. de Ruyter las de notulen en gaf daarna als kassier het jaarverslag' over 'b boekjaar 1929. Op 1 Januari 1!>29 was in de spaarbank ingelegd f 521.030.01- Gedurende het boekjaar werd ingelegd 5S9.23S.93 en terugbetaald 555.077.24, zoodat op 31 Dec. 555.191.70 ingelegd was. Aan rente werd betaald 18.395.51. Aan voorschotten werd verstrekt 9700, en terugbetaald 2475, zoodat. op 31 De cember de uitstaande voorschotten bedroe gen 55.820. Op 1 Januari 1929 had .de Centrale Bank te Utrecht in loopendc re kening een schuld van 24.928.80. Gedu rende het jaar 1929 werd naar Utveeht verzonden 379.081.79 en van Utrecht ont vangen 40S.625.S1. zoodat heb debet-saldo bij de Centrale Bank op 31 Dec. 1929 3S12.4S bedroeg. Aan interest- werd van de- Centrale Bank ontvangen 19-16.71 on aan die bank betaald 341.25. Aan de leden was op 1 Januari 1929 verstrekt -446.119.48 en hadden deze ie vorderen 39S1.33. In 1929 werd daarbij gegeven 306.094.68 en terugontvangen 234.306.44 zoodat op 31 December 1929 aan de leden verstrekt was een bedrag van. 515.759.-12 en dezo te vorderen hadden 1833.03. Aan interest, provisie en kosten werd daarover genoten een bedrag van 24.541.79. Uit gegeven werd aan rente 33.92. De to taal omzet bedroeg f 3.633.564.71. Het re servefonds bedraagt thans 36.445.20. Herkozen werden de hecren W. T. Lek- kerkerker. als lid van den Raad van Toe zicht en C. Eggink Sr.. als bestuurslid, die beiden hun benoeming aannamen. In de vacature van den heer C. Grundeken als lid van den Raad van Toezicht werd ge kozen de heer L. J. v. d. Ivley. De commissie voor het nazien der re kening en balans, adviseerde, bij monde van den heer J. v. Koppen, tot goedkeu ring. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Oiulsrtro li w dJoh. Lange veld 25 j. en E. G. Roodakkers 26 j. Getrouwd: W". Th. Zwartjes en C. A. C'. van "Wissen J. H. van der Meer en C. H Wifcteman L. J van Mourik en L. M. van Eginond. Overleden: C. Zwaan 65 j. G e v e s t i g d: D. Jonkers van Haren M. Bra-bec van Breda A. A. M. Thie- ry van Den Haag M. G. Remijn van West stellingwerf W. Schoondcrbeck van Loosduinen D. -J. B. Allaart en ge zin van Kolluincrland TL Lubach van Haarlemmermeer J. Rc.jngóud en ge zin van Woubrugge A. IIopp van Duitschland P. N. Brouwer van Leiden. Vertrokken: A. A. van der Valk- naar Ti el L. M. van Egmond naar Hijs- wijk L. J. van Mourik naar Rijswijk C. A. C. van Wissen naar Wassenaar A. Jager naar Den Haag S. 8. da Silva naar Brazilië J. Limburg naar Den Haag. ZOETERWOUDE (DORP). Oprichtingsvergadering Dekenale Jeugd- raad In het Patronaatsgebouw aan den Schenkelweg werd gisteravond de oprichtings vergadering gehouden van de Dekenale Jeugd raad. Van de negen parochiën waren er zeven ver tegenwoordigd. Berichten van verhindering waren ingekomen van de Zeereerw. Heeren Pastoors van Meerburg, Zwaantje .Stompwijk eu Leidschendam. Dc vergadering werd bijge woond door 26 leden. Op het vastgestelde uur, waarbij zich de moeilijkheid van „oude" en „r.ieuwe" tijd weer eens werd begrepen, open de de weleerw. heer J. van Dael, kapelaan van Zocterwoude, als voorzitter van den De kenalen Jeugdraad de vergadering met den christelijken groet. Terstond na het openings woord ging zijn eerw. voort met de uiteenzet ting van de taak van den Dekenalen Jeugd raad. Aan de hand van de Synode kan worden bepaald dal er nog tal van mankementen zijn in het jeugdwerk. Als er in een parochie geen jeugdorganisatie bestaat, moet er toch een parochieele jeugd raad opgericht worden, door een paar perso nen, waarvan verondersteld kan worden, dat deze min of meer geschikt zijn voor het jcug- werk bezig te zijn. Het is niet de bedoeling nu met overhaas ting te werk le gaan; niets kan meer schade brengen, dan overhaasting. De Dekenale Jeugdraad kan spreken en hel pen bij dc oprichting van Congregaties, clubs en parochieele sportvereenigingen. Hierbij houdt zijneerw. een beschouwing over de parochieele clubs en hun onderlinge ver houdingen. Omtrent de samenstelling van de Dekenaio Jeugdraad geeft dc voorzitter een opsomming van de organisaties die daartoe afvaardigen. Bij de behartiging van de godsdienstige cul- tureele en maatschappelijke belangen van dc mannelijke en vrouwelijke jeugd komen vele organisaties in aanmerking. Bij de omschrijving van de algemeene taak komt duidelijk naar voren, dat de samenwer king van de stands- en vakorganisaties noo- dig is. De parochieele jeugdraden zullen een ver plichte vergadering houden in de maand Maart en de Dekenale Jeugdraad in dc maand Mei, om op tijd de verslagen, voorstellen, enz. voor de vergadering van den Diocesanen Jeugdraad, die in Juli gehouden zal worden, te kunnen verzamelen. Spr. heeft groote verwachtingen van de nieuwe organisatie, en wijst op het resultaat dat de. parochieele Jeugdraad van Leidschen dam met het organiseeren van dc jeugdweek heeft bereikt. De voorz. deelt medé, dat bericht van ver hindering is ingekomen van rasj. de Groot te Leidschendam en van de afgevaardigden van „St. Michaël en den Fabriekarbeidersbond. Vervolgens wordt overgegaan tot het verkie zen van twee bestuursleden. Na een drietal stemmingen worden gekozen mevr. G. SchoutenKrom te Zoeterwoude en de heer II. Kasbergen té Leidschendam. Aan de orde komt vervolgens de vaststelling van het huishoudelijk reglement. Het concept wordt met een paav wijzigingen aangenomen. Bij de vaststelling van een voor'ioopig plan van actie wordt het vraagstuk „jeugdherber gen" behandeld. Hel zou te vèr leiden deze beschouwingen weer te geven. Dc Jeugdraad sprak zich uit vcor het instituut met het voorbehoud dat voor du Dekenaat de behoefte bij jongens beneden 20 jaar nog niet besiaat. Voorls werd van vele kanten gewezen op het groote gevaar wat in de jeugdherbergen zal bestaan als daar jeug dige personen zonder geleide tesamen komen. Ook werd gesproken over de vereenvoudi ging in de organisatie van het jeugdwerk. Hierbij werden dc Districtsbonden van de Patronaten genoemd. Deze bonden hebben een indeeling buiten de Dekenalen. Er werd aangedrongen een districtsbond te vormen in het Dekenaat Zoeterwoude. Bij de opmerking dat er van de 9 parochies maar 3 parochies zijn waar een Patronaat bestaat, werd opgemerkt, dat de districtsbond als eerste taak kan nemen de bevordering van het oprichten van patronaten waar deze niet zijn. De voorz. gaf echter de raad bij de Maria's congregaties terstond te beginnen daaruit clubs te vormen en alzoo geen nieuwe patronaten meer op te richten. Gevraagd werd of het niet beter is dan ook dc- bestaande patronaten maar op te heffen en daar de nieuwe vorm van het jeugdwerk het clubsysteem in de plaats te zetten, v/erd voor al aangeraden zeer langzaam aan tot de re organisatie te werken. Patronaten, die reeds jarenlang bestaan hebben moeten hun nuttig werk blijven voort zetten en langzaam het clubsysteera invoeren. Besloten werd pogingen aan te wenden om vrijstelling van Personeels Belasting tc krijgen voor de patronaatsgebouwen. Hoewel er nog onderwerpen genoeg te be spreken waren, werd de vergadering wegens het vergevorderde uur (volgens dc nieuwe tijd) door den Voorz. met een dankwoord voor de medewerking gesloten. Na de vergadering werden de functies in het bestuur verdeeld: de heer Kasbergen se cretaris en mevr. Schouten, penningmeeste- Hanze. Morgen zal het feest plaats heb ben van dc vaandelwijding van de Hanze. ZOETERWOUDE. Weer het optreden uan s'.akcrs? Gisteravond te ongeveer 6 uur werd op den Ilcoge Rijndijk een auto, waarin personeel van de firma Oosthoek en Zoon te Alphen a. d. Rijn naar den Haag werd vervoerd, op de grens van oZeterwoude en Leiden nabij de villa Grmshoek bekogeld mei steenen. Een paar ruiten werden ingegooid Veiligheidshalve staoptc dc auto niet en reeds door. Men ver moedt, dal dit het bedrijf van stakers is. Geboren: Clasina Maria Theresia d. van G. J. Bell en 1 Th. v. d. Salrn. Jacobus z. v. J. Overdevest on G. van Noot. Getrouwd; V7, N- Hout en J. M. Beijeis- bergen. Overleden; .Jacobus Petrus van Dam 4 m. Jacobus Zandvliet 85 j. Johannes v. d. Geer 60 j. Cornells Klaassen 72 j.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6