Bij Scher SROL RECHTZAKEN ZATERDAG 17 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JK De Raad dezer gemeente vergaderde gister- niddag te 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester. \fwezig de heeren Alkemade en v. Nes. Na opening met gebed,, worden de notulen goedgekeurd. De Iindeboomen in de Voorstraat. Ingekomen is een adres van auto-bezitters, om, door velling van boomen in de Voorstraat van het Raadhuis tot de Wilhelminastraat, meer ruimte te maken voor het verkeer. In handen gesteld van B, en \V. om prae-advies. De Voorz. doet vervolgens mededeeling van de reclame-campagne, welke voor Noordwijk is gevoerd. Behalve advertenties zijn er 15000 aanplakbiljetten en 100.000 auto-kaartjes ver spreid. Een adres van het Nat. Comité tegen het Alcoholisme wordt voor kennisgeving aangeno men. Adres Centr. Ver, ter behartiging der Maatsch. belangen van Zenuw- en Zielszieken am een subsidie van 50. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Na eenige bespreking werd de beslissing aangehouden tot de volgen de vergadering. Werk voor de tverkloozen. Naar aanleiding van een adres der R. K, Ar beidersbeweging stellen B. en W. voor alle werken, die zich daarvoor eenigszins leenen, zooveel eenigszins mogelijk is, uit te voeren in de period evan 1 November31 Mei; 2e. de werkloozen voor de sub 1 bedoelde werken ie doen aanwijzen door de commissie voor werk verschaffing. Dit voorstel werd z. h. st. goedgekeurd. Een adres was ingekomen van den heer J, van Stijn, kapper te Noordwijk aan Zee, om antheffing van de bouwverordening, welke werd verleend. Tot onderwijzeres aan de O. L. School werd benoemd mej. Nolting te Haarlem. Goedgekeurd werd om de op te heffen open bare school te Noordwijk-aan-Zee over te dra gen aan het bestuur eener christelijke ulo school, - De verbouwing van een gedeelte van de open bare school te Noordwijk-Binnen tot ambachts school werd tot de geheime vergadering aan gehouden. Op een verzoek van C. J. W. van Riel om teruggave van de rioolbelasting werd afwij zend beschikt. Verbreeding St. Jeroensweg. Verbreeding St. Jeroensweg voor de O. L. School en maken van nieuwe afscheiding langs Wassenaarsche straat. Voorgesteld wordt het hek voor de school 2 M. achteruit te plaatsen. Vijf oude, daar ter plaatse staande boomen, moeten worden ge rooid. Aan de zijde van de Wassenaarschestraat wordt voorgesteld een voetmuurtje (met daar op hek) te bouwen om wegzakken van het binnenduin", waarop de school i—dertijd werd gebouwd, te voorkomen. De kosten van deze veranderingen bedragen 1120. Na een opmerking van den heer Braun goed gekeurd. Het punt verbetering van de Vinkenlaan werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. De kosten bedragen 11.000. Besloten werd tot afbraak van een der ge meentelijke noodwoningen in de Klei, vroeger bewoond door E. A. Achterberg. Goedgekeurd werd de timmermanswerk plaats van Openbare Werken aan het telefoon net aan te sluiten. Ingebruikgeving grond aan de N.V. Bataaf- sche Import Mij. voor het plaatsen van ben zinetank aan de Schiestraat. B. en W. stellen voor een jaarlijksche recognitie te vragen van 2.50. Z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde was daarna een voorstel van B en W. bij openbare inschrijving te verpach ten een gedeelte gemeentegrond, vorig jaar aangekocht v. baron v. Zuylen van Nijevelt. De heer van 't Riet vroeg, of het mogelijk was een gedeelte in kleiner perceelen te ver huren. De heer Braun had dezelfde wensch. B. en W. zullen er rek ,ning mede houden. De heer Liefferink vroeg, of er op dezen grond niet een «portterrein kon worden ge sticht. De Voorz. zal met deze opmerking rekening houden. De heer Meyer zeide, dat bij h?t maken van dergelijke plannen niet vergeten mag worden, dat er reeds een sportvereeniging bestaat met een eigen sportpark. Het voorstel wordt daarna z. h. st. goedge keurd. B. en W. stellen voor van den heer S. de Roos aan te koopen voor de somma van een kwartje in totaal eenige strooken grond langs de Abr. van Royenstraat en den Ouden Zee weg. De gemeente zal op haar kosten langs het pand van den heer de Roos een betegeld voetpad aanleggen en de afgestane grond be straten. De kosten hiervan bedragen 220. Z. h. st. goedgekeurd. Paardrijden op 't strand. Een zeer uitvoerige discussie ontstond over een voorstel van B. en W. om aan houders van paarden op het strand als standplaats aan te wijzen.een terrein in de nabijheid van den vuurtoren. De maatschappij „Zeebad" heeft reeds jaren verzocht, voor dit doel aan genoemde paarden-houders een daartoe ?meer geëigende plaats aan te wijzen, n.l. bij den af rit voor den Oranjeweg. Vooral het gevaar tengevolge van de aanwezigheid van paarden op een plaats, waar in den regel veel publiek aanwezig is, was aanleiding tot het verzoek. De vroeger te betalen som van 10 per paard zal nu niet meer verschuldigd zijn. Verschillende heeren wilden de oude stand plaats handhaven. Zij vreesden, dat de nieuwe standplaats voor de verhuurders nadeelig zou De Voorz lichtte toe, dat de hitten tusschen de badgasten doorrijden, wat gevaarlijk is. Laat men het eens een jaar op de nieuwe standplaats aanzien. Na nog uitvoerige discussie, werd het voor stel van.B. en W. met 83 stemmen verwor pen. Ingekomen is een adres d.d. 3 April 1930 van den heer J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester der gemeente Noordwijk, met verzoek, om vergunning voor het leggen van een dam in den greppel langs den Gooweg, voor verbinding van het perceel Sectie M. No. 704 met den Gooweg. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, mits een jaarlijksche recognitie wordt betaald van 1. De Voorz. zeide, dat, zonder zijn medewe ten, die dam reeds gelegd is! Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De verhuring van de loswal aan het Schie werd, na een opmerking van den heer v. d. Meer, tot de volgende vergadering aangehou den. Voorstel tot verstrating van de Voorstraat. Wegens de hooge kosten stellen B. en W. voor niet verder te gaan, dan de Voorstraat met het oude, aangevuld met nieuw, materiaal te verstraten. De kosten hiervan bedragen 1000. De heer v, d. Meer zag gaarne aan het begin van de Voorstraat eenige boomen verdwijnen; de straat is daar zeer nauw en de boomen leelijk. De Voorz. gevoelde hier heel weinig voor. Na nog enkele opmerkingen, werd besloten deze aangelegenheid verder te behandelen in gehei me zitting. De woning Hoofdstraat 97 werd op advies der Gezondheidscommissie onbewoonbaar ver klaard. Vastgesteld werd de wijziging op het uit breidingsplan van de straat achter de Lighal. Vaststelling van de onlwerp-wijziging van het uitbreidingsplan in het Vinkenveld. De heeren Krau en v. d. Meer achtten het beter, dat dit plan eerst in behandeling komt bij de commissie voor uitbreidingsplannen. Een voorstel-Braun om het plan eerst te zen den naar de commissie, werd aangenomen met 83 stemmen. Een kink in den winkelsluitings-kabel. Tegen de verordening op de winkelsluiting in de vorige vergadering aangenomen worden door C d. Staten eenige juridische be zwaren gemaakt. B. en W. achten deze bezwa ren ongegrond en stellen voor zulks aan Ged. te berichten. De heer Meyer vroeg, of zulk een onderge schikt pun ij e nu reden moet zijn de verorde ning niet in te voeren. Spr. wil Ged. Staten hun zin geven. De Voorz. ontraadde dit; het is heel inte ressant te weten wie gelijk heeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men; tegen de heeren Meyer en Krau. De heer Liefferink op z'n best. B. en W. stellen voor aan de R. K. H. B. S. te Leiden een subsidie te verleenen van 185 per leerling uit deze gemeente. De heer Liefferink vond de kosten te hoog. De Voorz. zeide, dat dit aan bizondere om standigheden te wijten is; volgend jaar zal het lager zijn. Het voo. werd aangenomen; tegen de heer Liefferink. In 'n volgende vergadering zullen B. en W. komen met een wijziging der politieverorde ning, waarbij het rijden op het strand met motorrijwie'en verboden wordt. Na een korte rondvraag ging de Raad in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering werden benoemd tot leden van het scheidsge recht voor de werklieden de heeren mr. J. C. A Everwijn en W. de Ruyter, plaatsvervangers de heeren dr. Hermanides en van Berghen. Het voorstel tot verbouwing van de open bare school tot ambachtsschool werd met 65 stemmen aangenomen. Het voorstel inzake verstrating Voorstraat werd aangehouden. geen stukgaan en pijn meer schrijnen der huid, als mej pen de huid even inwrijft weinig Doos 30, 60, Tube 80 et. geen na- het inzee- letlslechts een (Reel.) GEMEENTERAAD VAN LISSE De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond 1 j 7.30 uur. Voorz. de burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering. De notu len worden goedgekeurd. Twee „oude koeien. Wijziging van het Raadsbesluit tot aankoop van grond voor de Alg. Begraafplaats. Ged. Staten wenschen een formeele aanvul ling van de bepalingen. Besloten wordt de wijziging aan te brengen. Wijziging van het Raadsbesluit tot het ver leenen van een voorschot aan de Woningbouw- vereen. „Volksbelang" voor de stichting van 36 arbeiderswoningen. Door het niet op tijd kunnen sluiten van een geldleening moet dit nieuwe besluit worden genomen. Ook hebben Ged. Staten geëischt, dat de Vereen, de straataanleg bekostigt, waarvoor t.ians ƒ5000 op de exploitatierekening is ge bracht. De wij?'ging werd z. s. st. goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van een kasgeld- leening van 125.000 ten behoeve van voren genoemden arbeiderswoningbouw. Het aangaan van een kasgeldleening is voor de gemeente thans voordeeliger dan het defi nitief plaatsen van een leening en de gelden tijdelijk te beleggen. Z. h. st. goedgekeurd. Voorstel tot verkoop aan het Rijk van grond voor wegverbreeding. Het betreft de van de firma Blokhuis aangekochte perceelen. Het Rijk biedt aan 7 per M2. en restitutie van de geheele kosten voor de geplaatste hekwer ken, ten bedrage van 592.50. De totale Rijks vergoeding bedraagt 2650.50. (De gemeente betaalde aan de firma Blokhuis 10 per M2). Z. h. st. goedgekeurd. Een nieuwe Geref. kerk. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw terrein, groot 3000 M2. op den hoek Tulpen- 'straalHyacinthenstraat aan de Geref. Ge meente tegen den prijs van 5 per M2. Het is de bedoeling hier een kerk en pas torie te stichten. De heer C. Schrama vroeg de volle aan dacht van B. en W. hoe deze hoek bebouwd wordt. Weth. Tromp zeide, dat er nog geen vaste plannen bestaan. De smaken verschillen natuurlijk, maar het wordt geen wangedrocht. De heer Segers lichtte nog toe, dat -de kerk los komt te staan. Z. h. st. werd het voorstel goedgekeurd. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw terrein groot 270 M2. aan den heer W. Turn hout Dzn. gelegen langs de Narcissenstraat, tegen den prijs van 2.50 per M2. Het is de bedoeling hier een woonhuis te bouwen. Z. h. st. goedgekeurd. Van het Schoolbestuur op Geref. grondslag was een verzoek ingekomen om beschikbaar stelling van een bedrag van ƒ4311 voor het aanleggen van waterleiding in die school. Z. h. st. werd dit verzoek ingewilligd. Tot Commissaris van het Electriciteitsbe- drijf werd benoemd de héér Langeveld (aftre dend). De rekening en verantwoording der Gezond- hendscommissie werd goedgekeurd. Zijn wij geen Nederlanders meer? Van de heeren J. de Wit en M. Nijenhuis was een verzoek ingekomen om een andere en betere standplaats voor woonwagens. De adresanten schrijven, dat de toestand daar zeer slecht is. „Zijn wij geen Nederlanders meer?" vragen zij. Toegelicht wordt, dat waterleiding zal wor den aangebracht. B. en W. hebben plannen verbetering aan te brengen. De heer v. Kes teren vroeg, of de gemeente I een woonwagenkamp moet inrichten voor blij vende bewoners. De secretaris zegt, dat niet voorgeschreven is, dat zij reizen moeten. De heer v. Kes teren vond voor langdurig verblijf de toestand daar ongeschikt. De Voorz. vroeg, of er een beter terrein is. Weth. Warmerdam vond de toon van dit adres niet sympathiek. Vóór dit adres binnen kwam, hadden B. en W. reeds verbetering op 't oog, b.v. het maken van een betonnen muur om het kamp, te beschermen tegen de vuilnis belt. De bedoeling is 'iet kamp goed te ver- breeden. Wanneer het kamp „ideaal" gemaakt wordt, komen er meer vaste gasten, en dat ligt niet in de bedoeling van B. en W. Maar menschwaardig willen zij het kamp zeer zeker maken. B. en W. zijn van plan bij de volgende be grooting met deze voorstellen te komen. De heer A. H. Schrama heeft vernomen, dat het beslui* tot het plaatsen van een kraan bij Akerboom door enkele ingezetenen bij request is afgekeurd. De Raad heeft hier geen kennis van gekregen Weth. Warnaar antwoordde, dat men bang was, dat de woonwagens zich ook in de omge ving van de kraan zoyden vestigen. Daarom wordt de waterleiding naar de plaats zelf ge legd. Aan de adressanten zal van de plannen tot verbetering kennis worden gegeven. Medegedeeld werd, dat eerstdaags zal wor den begonnen met het leggen van nieuwe gas- buizenn tot aan de Derde Poel laan. Bij de rondvraag vroeg de heer Segers om de scherpe bocht in den Achterweg bij de nieuwe begraafplaats wat af te knotten. Met rooiing van enkele' boomen kan reeds veel worden bereikt. De heer Segers bracht voorts hulde aan het politie-personeel voor de regel«ng van Uet bloemenverkeer; spr. acht hier een douceurtje wel op zijn plaats. Door een tekort aan rijks veldwachters, zijn zeer lange dagen gemaakt. De Voorz. zal dit laatste met de wethouders bespreken. Wat betreft de scherpe hoek, zul- len B. en W, doen wat zij kunnen. De Stationsweg is één kuil al kuil. De heer A. H. Schrama wees op den slech- 1 ten staat van den Stationsweg, i De Voorz. zeide, dat de straat eerst moet zakken; er zijn, zooals bekend, riolen gelegd. Weth. Tromp zeide, dat de Stationsstraat heel spoedig aan de beurt komt. De heer Verduyn beaamt, dat de wég er schandalig bij ligt. Weth. Warmerdam zeide, dat, als men er eerder aan was begonnen, het weggegooid geld zou zijn geweest. Het plan ligt klaar om deze straat grondig te verbeteren. De heer v. Kesteren wenschte meer verlich ting op donkere avonden. Op maanverlichte avonden bij bewolkte lucht kan het zeer don ker zijn. De Voorz. a .twoordt, dat v.rlichting op don kere avonden in 't algemeen reeds geschiedt. De heer Pijnacker wilde die regeling voor maan-avonden maar intrekken. Wat beteekent het eigenlijk, als die enkele avonden de lan taarns blijven branden. De heer Noorland vroeg hoe het stond met het toegezegde verlichtingsplan. De Voorz. antwoordde, dat naar zijn mee ning en die van den directeur de verlichting voldoende is. In de Veldhorststraat zijn er twee bijgeplaatst. De heer C. Schrama wenschte een lantaarn tusschen H. B. G. en Gebouw Openbare Wer ken. Er is daar laatst iemand in 't water ge reden. De Voorz. zegde dit toe. Gemeentelijke „efficiency"! Voorts vroeg spr. of het niet noodzakelijk is, dat gas- en waterleidingbedrijf zich beter ver staan met de gemeente. Onlangs is een stukje straat driemaal in de week opgebroken en wreer dichtgemaakt. Weth. Tromp zeide, dat een beetje meer voeling tusschen de bedrijven zeer wenscheiijk zou zijn. Maar het blijft moeilijk. De heer Kuipers bepleitte uitbreiding van het politie-personeel. Spr. zag gaarne een bode voor het Raadhuis aangesteld. Hierna sloot de Voorz. de openbare verga dering en ging de Raad in geheime zitting. EEN SNAPSHOT VAN DEN ONTZAGLIJKEN STOET, DIE DE LIJKBAAR VAN MR. TROELSTRA NAAR DE BEGRAAFPLAATS VOLG DE, WAARDOOR DE TER AARDEBESTELLING TOT EEN GROOTE DEMON STRATIE WERD DE VOORMANNEN VAN DE S. D. A. P. VOORAAN DE HEER OUDEGEEST, VOORZITTER DER S. D. A. P. ACHTER HEM MT ALBARDA. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Verduisteringen bij" de Posterijen te Haarlemmermeer. De Haarlemsche Rechtbank deed Don derdag uitspraak in de zaak van verduis tering, gepleegd door een hulpbesteller te Rijk Haarlemmermeer en door een bestel ler te Abbenes Haarlemmermeer. Tegen den hulpbesteller was 6 maanden gevangenisstraf geëischt door den officier van justitie. Verd. was ten laste gelegd dat hij ongeveer 500.zich had toege- eigend, welke hem ter verzending waren toevertrouwd aan verschillende adressen door verschillende personen. De uitspraak was, conform de eisch, 6 maanden gevan genisstraf. Tegen den besteller was 4 maanden ge- eischt wegens verduistering van een hem toevertrouwd bedrag ter verzending groot 60.De uitspraak luidde 6 weken ge vangenisstraf. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen luxe- en vrachtauto. Te ongeveer twaalf uur gistermiddag heeft onder de gemeente Geldrop een ern stig verkeersongeval plaats gehad. Op den Geldropschen weg reed de kolenhandelaar M. uit Geldrop met zijn vrachtauto, terwijl uit de tegenovergstelde richting de heer J. S. uit Eindhoven kwam aanrijden met zijn luxe-auto. De bestuurder van de vracht auto remde voor een aantal fietsers, die vóór hem uilreden, tengevolge waarvan de wagen slipte en dwars over den weg kwam te staan. De personenauto reed met volle vaart op de vrachtauto in met het gevolg, dat deze in een sloot terecht kwam, terwijl de luxe auto totaal werd vernield. De bestuurder J S. bekwam hersen schudding en 'n beenbreuk. Hij is naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebrachtzijn toestand is levensgevaarlijk. Knaapje bij het spelen op het trottoir aangereden. Donderdag reed een bakker met een fiets, waarop een zware broodmand, op het trottoir in de Jacob van Campenstraat te Amersfoort. Hij reed het 7-jarig zoontje van de familie van B. aan, die op het trot toir spee'de. De kleine kreeg een hersenschudding en is gisteren overleden. Jongen door een auto aange reden. Gisteravond circa acht uur heeft een luxe auto, bestuurd door J. Sp., techniker van de firma v. B. te Tilburg ter hoogte van Nieuw Sterenberg op den rijksweg Til burgGoirle een kind van elf jaar, ge naamd in 't V., aangereden. Het kind liep spelende een bal aohter- na. Bloedende uit neus, mond en ooren werd het opgenomen en in een nabijzijnde woning gebracht. Dr. D., uit Goirle, die da delijk ter plaatse was, constateerde een ernstige schedelfractuur en achtte directe voorziening van de H.H. Sacramenten der Stervende noodzakelijk. De jongen werd vervolgens per ziekenauto naar het gast huis te Tilburg overgebracht. De auto is in beslag genomen. Den chauffeur treft vermoedelijk geen schuld. Van den tlijk gereden. Vrijdagmiddag heeft op den weg tusschen Deventer en Wyhe een auto-ongeval plaats gehad. Daar reed do heer Berg uit Borculo met zijn wagen, toen door tot nu toe onbe kende oorzaak plotseling de auto slinger de en den IJsseldijk afreed. De heer Berg bekwam verwondingen in het gelaat, hij is in het ziekenhuis te Deventer opgenomen, hij zal een oog moeten missen. Een andere inzittende bekwam geen letsel. De auto werd totaal vernield. Aan de gevolgen overiedën. In het ziekenhuis te Heerlen is overleden de mijnwerker J. H. uit Wnubach, die eind April in de mijn Laura te Eygelshoven on der neerstortende stoenen werd bedolven. De ongelukkige is negen en twintig jaar oud en laat een weduwe met twee kinderen achter. Berooving. Te Nieuwer-Amstel heeft zich eeu bru taal staaltje van berooving voorgedaan. Dc 78-jarige G, aldaar, had te Amsterdam eenige varkens verkocht. Met een bedrag van ruim -100 op zak maakte hij kennis met eenige toffe jongens, waarmede hij eenige café's bezocht. Het gevolg van een en ander was, dat het gezelschap besloot een auto te nemen, waarmede tenslotte via de Haarlemmermeer in do richting van de woning van den ouden G. aan den Am- steldijk werd gereden. Men heeft den man echter niet aan zijn huis afgezet, doch hem in de nabijheid in het gras gedeponeerd, waar hij gevonden werd.Tocn dc man ecii'cr weer eenigszins bij zijn positieve kwam, ontdekte hij, dat zijn portefeuille met bo venvermelden inhoud verdwenen was., Als gevoU'; hiervan wordt thans een onderzoek naar dc Amslerdamsche „vrienden" inge steld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9