j yJili [lillik ei IETS II ZATERDAG 17 MEI 1930 DF FIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. NA HET CONGRES VAN CARTHAGO Terugkeer oan den Kardinaal-Legaat te Home De Romeiusche correspondent van de „Tijd" schrijft d.d. 14 Mei: Zoo juist is Z. Em. Kard. Lépicier, Pauselijk Legaat bij het 30ste Internationaal Eucharis tisch Congres te Carthago, te Rome terugge keerd. Dinsdag 13 Mei, vertrok de Legaat met gevolg om 11 uur uit Tunis op het stoomschip „Cittë di Tunisi", hetwelk zijn eerste reis maakte. De overtocht verliep voorspoedig, ofschoon liet weer stormachtig was. Dezen morgen cele breerde Z. Em. Kard. Lépicier de H. Mis voor zijn gevolg, den commandant en de bemanning van het nieuwe schip. Na de Mis sprak de Kardinaal de aanwezigen toe in gloedvolle woorden over het Eucharistisch Congres, bet prachtig schouwsp'el van geloof en liefde, het welk de schoonste herinnering heeft achterge laten in alle aanwezigen bij het congres. De Kardinaal bracht daarvoor dank aan God en verhoopte, dat de vruchten van het Congres voort mochten leven in de zielen en harten van allen, die het geluk hadden deze geluk kige dagen te Carthago mede te leven. Om 11 uur dezen morgen wierp de „Citta di Tunisi" het anker uit in de haven van Na pels. In de haven werd. de Kardinaal-Legaat op gewacht door een vertegenwoordiger van Kard. Ascalesi, Aartsbisschop van Napels, door den vice-Prefekt, den Hertog van San Severino, voorzitter van de katholieke actie van Napels en den consul van de fascistische havenmilitie, waarvan twee afdeelingen aan de kade stonden en de militaire eerbewijzen verleenden. De Kardinaal stapte onmiddellijk met zijn gevolg in een gereedstaande auto en reed naar het centraal-station, waar een salonwagen aan gehaakt was aan den sneltrein van 12.25. Te Rome waren velen op het station aanwe zig om den Kardinaal te verwelkomen. Z. Exc. Burggraaf de Fouliney, gezant van Frankrijk was aanwezig, met tal van Prelaten van de Romeinsche Curie. De stationschef had de ko ninklijke wachtkamer ter beschikking gesteld. Bij de aankomst van den trein werd de Kar dinaal levendig toegejuicht en begaf zich per auto naar zijn woning nabij Sint Jan van La- teranen. DE CRISIS OP MALTA De betrekkingen tusschen Vaticaan en Engeland. Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat in de relaties tusschen het Vaticaan en Enge land eerf zekere spanning'is ontstaan, in ver band met de houding van het Vaticaan, ten opzichte van het conflict op Malta. Zooals men weet, heeft de Engelsche regee ring haar misnoegen geuit, door den Britschen gezant bij hetVaticaan te verplaatsen. Sir Chil- ton heeft Rome reeds verlaten. De beide andere diplomaten, aan de Britsche legatie bij den H. Stoel werkzaam, zijn even eens verplaatst. Het schijnt inderdaad de bedoeling, slechts een zaa«kgelastigde bij het Vaticaan te laten. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING IN IN RUSLAND De Godloochenaarsbond jubileert Onlangs hebben de werkende leden van den bond van godloochenaars in Rusland het vijf jarig bestaan hunner organisatie gevierd. Hel 'jdschrift van den bond: „De Godloo chenaar aan de werkbal k" publiceerde in haar jubileum-nummer o.a. ook verschillende ge- lukwenschen en dankbetuigingen De commissaris van volkontwikkeling, Bub- noff, zond een telegram, waarin hij, na eerst de jubileerende vereeniging zijne gelukwen- schen te hebben aangeboden, aan den bond van godloochenaars mededeeling doet, „dat hij aan alle hoofden van scholjn en inrichtingen van onderwijs een vingerwijzing gegeven heeft, om in het voetspoor van de godloochenaars te treden, hun alle mogelijke medewerking te verleenen, en den bond van godloochenaars op alle mogelijke wijzen te ondersteunen". Dat de sovjet-regeering, die geen God er kent, den godloochenaarsbond steeds onder haar bescherming nam, is algemeen bekend, maar na de zoo kort geleden door het bolsje wistisch opperhoofd, Stalin, afgelegde ver klaring, dat „de bond van godloochenaars een particuliere organisatie is, die niet officieel er kend wordt, zoodat de regeering geen enkele verantwoording op zich kan nemen voor het optreden van den bond in hun strijd tegen den godsdienst", is Bubnoff's uitlating en be vestiging van het algemeen bekende, tegen het démenti van Stalin in, al heel merkwaar<$ig. Intusschen schijnt, ondanks den regeerings- steun, de godloochenaarsbond, volgens mede deeling van zijn officieel orgaan, de „Bes- boschnik", vooral bij de landelijke bevolking meer en meer op verzet te stuiten. In een circulaire, die onder de landelijke bevolking van het district Budogozk verspreid werd, ston o.m. het volgende: „Geloovige christenen! De bond van godloochenaars heeft zich ten doel gesteld om iederen godsdienst uit te roeien: zij trachten ons te verleiden met de gemeenschappelijke landbouwbedrijven om ons daardoor des te gemakkelijker kleip te krengen. Wie zich aansluit bij de gemeenschap pelijke regeeringsbedrijven, geeft daardoor zijn godsdienst prijs". BRITSCH-ÏNDIE DE STRIJD TEGEN ENGELAND De toestand in het grensgebied verbeterd. Volgens de laatste berichten is de toestand m de grens aanmerkelijk verbeterd. Te Pes- vvar is alles kalm. De autoriteiten nemen £|>ARTS scheidt n och sleeds door GOEDE Kwal,lel. SIERLIJKE modellen eo ARTISTIEKE moderne gor- neeringen Door onze vlugge /\vindl U b„ ons sleeds 'de O, \aalslr modellen. _pllEV: qLlfCTlE thans maatregelen tegen eenige dorpen aan de grens van het Mohmandgebied. De stad Ban- noe werd omsingeld door troepen, waarna een huiszoeking werd gedaan in het congresge bouw. Acht personen werden gearresteerd; zij boden geen tegenweer. Gemeld wordt, dat de bende bij Dattakhel uiteen is gedreven als gevolg van het bombardeeren der dorpen door Britsche vliegtuigen. Uit Sjolapoer wordt gemeld, dat alle spin nerijen, die gesloten waren in verband met de jongste ongeregeldheden, gistermorgen weer geopend zijn, zonder dat zich incidenten voor deden. In de stad is het rustig; de handel be gint te herleven. Er hadden tien nieuwe arres taties plaats. De krijgsraad te Sjolapoer heeft een reeks zware straffen opgelegd. Zoo kreeg de presi dent van de Congrescommissie 7 jaar en een ander vooraanstaand persoon in de Congres- partij 10 jaar zware kerkerstraf. Volgens een» bericht uit Ahmedabad hebben de gevangenen in de Sabarmati-gevangenis, o.w. Vallabhai en Patel, die in hongerstaking v/aren gegaan daar zij beter behandeld werden dan hun makkers, zich bereid verklaard, hun staking te beëindigen, wanneer ook zij als ge wone gevangenen behandeld worden. Naar uit Calcutta wordt bericht is gister morgen' een bom geworpen in het sousterrain, van een politieposthuis te Howrah, waar de commandant van den post met zijn vrouw en kinderen sliepen. Niemand werd gewond, hoe wel de bom na aanraking met de tralies van het venster ontplofte en de scherven het ver trek binnenspatten. De commissie van het Pan-Indische congres heeft een aantal moties aangenomen ten gun ste van een krachtiger ongehoorzaamheidscam pagne door het boycotten van buitenlandsche weefsels, Britsche banken, reederijen en an dere dergelijke instellingen en door uitbrei ding van het schenden der zoutwetten, lu liberale kringen wordt een spoedige de marche der regeering verwacht voor het openen van onderhandelingen met Gandhi. MEXICO. KERK EN STAAT IN MEXICO De besprekingen tusschen president en apostolisch delegaat. Tusschen Mexico's president Ortiz Rubio en den apostolischen delegaat voor Mexico, mgr. Leopold Ruiz y Flores heeft een conferentie plaats gehad, waarvan de resultaten in Ame- rika's katholieke pers schitterend worden ge- heeten. Men verwacht, dat het bezoek van den Pau selijken delegaat bij den president het begin is van verdere vriendschappelijke betrekkin gen, waardoor de overeenkomst die in Juni 192$ tot stand kwam ook foTmeel in toepassing zal worden gebracht en de betrekkingen tus schen de Katholieke Kerk en de Mexicaansche regeering op alleszins bevredigende wijze gere geld zullen worden. Een en ander bewijs voor de verbeterde ver houding tusschen de kerkelijke autoriteiten en de regeeringselementen ziet men in het feit, dat de liberale pers van de stad Mexico zich den laatsten tijd buitengewoon gunstig uitlaat óver den Pauselijken delegaat en de bisschop pen; het herderlijk schrijven van mgr. Leopold Ruiz y Flores werd geheel en al door de bla den opgenomen en in uitvoerige hoofdartikelen werd de inhoud zeer waardeerend besproken. De brief van den bisschop van Zamora aan de geloovigen van zijn bisdom, waarin de leer van de Katholieke Kerk over het vraagstuk van de verhouding tusschen Kerk en Staat uit voerig belicht wordt, werd in „Excelsior" (een te Mexico-city verschijnend dagblad) in ex- tenso afgedrukt, als voornaamste bericht on der de rubriek binnenlandsch nieuws. Het blad schreef bij die gelegenheid, dat dit herderlijk schrijven ongetwijfeld veel zou bij dragen om de goede verstandhouding tusschen Kerk en Staat steeds hechter te maken, en dat deze brief meer klaarheid zou brengen in de opvattingen omtrent de plichten der Katholie ken als staatsburgers. Het stuk wordt gepre zen als ,een vaderlandslievend document, dat getuigt van een verheven geest van rechtvaar digheid, en dat veel zal bijdragen om den in- wendigen vrede te herstellen. AUSTRALIË Einde der Australische mijnwerkersstaking De staking der Australische mijnwerkers, die zich uitstrekte over het geheele mijngebied van het Zuidoosten, is, thans geëindigd na vijf tien maanden te hebben geduurd. De hervatting van het werk, waartoe de mijnwerkers met groote meerderheid hebben besloten is binnenkort te verwachten. De sta king heeft den vakvereenigingen ongeveer 500.000 pond gekost. BINNENLAND Het eeuwfeest van den H. Emericus. o Y a. ;i t a a r Boedapes'. Onder presidium van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft zich een eere-comité ge vormd met het doel de deelneming van Ne derland tc bevorderen aan het 9e eeuw feest van den H. Emericus, den Heiligen Zoon van den Heiligen Koning Stephanus, den Stichter van het christelijk Hongaar- sche koninkrijk. Er zal een Bedevaart naar Boedapest plaats hebben van 1123 Augustus 1930 onder leiding van de vereeniging tot sa menstelling van Nederlandsche Bedevaar ten, waarbij tevens "driedaagscb verblijf te Weenen en een bezoek aan de Passiespelen te Oberammergau in het programma zijn opgenomen. Ook zal worden deelgenomen aan de feestelijke Eucharistische Scheeps- processie op den Donau; een afzonderlijke boot wordt hierbij voor Nederland gere serveerd. Ongetwijfeld zullen velen gevolg willen geven aan de uitnoodiging van Zijne Emi nentie Mgr. Sérédi, kardinaal-primaat van Hongarije, om dr 1 te nemen aan de luister rijke-viering van het 9e eeuwfeest van den H. Emericus. Een circulaire betreffende bovenbedoelde bedevaart met uitvoerige programma-be schrijving, opgaaf van prijzen (voor pleeg- oudeis celden sueciale condities) en ver dere bijzonderheden, wordt op aanvraag kosteloos toegezonden door het Bureau van de Vereeniging tot samenstelling van Ne derlandsche Bedevaarten, Juliana van Stol berglaan 209, 's-Gravenhage. 37e Nationale Bedevaart naar Lourdes. Het bestuur der Vereeniging vn Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten (ziéken- afdeeling der Nationale vereeniging tot samenstelling der Nederlandsche bede vaarten) doet wederom een dringenden oproep tot geheel Nederland, dames en heeren van iederen leeftijd en eiken stand, om zich beschikbaar tè stellen als infir- mière of brancardier voor de nationale bedevaart naar Lourdes, die gehouden zal worden van 15 tot en met 24 Juli. Een groot aantal zieken heeft zich we derom aangemeld. Met hoe groot verlan gen zien deze ongelukkigen de toezegging van het comité tegemoet, om mee te gaan naar het genade-oord van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, om daar aan de grot te vragen of hun genezing of de kracht, hun kruis blijmoedig te dragen. De vereeniging stelt zich voor pijn. 300 zieken mede te nemen, doch daarvoor is veel hulp noodig. Hoewel verschillende ge diplomeerde verpleegsters, infirmières en brancardiers zich reeds aanmeldden om behulpzaam te zijn, moet er nog meer hulp opdagen om deze vele zieken de noodige verzorging te kunnen geven. Wanneer dit groot aantal zieken zal wor den meegenomen (terwijl op 't oogenblik met de 36e Bedevaart ook reeds 'n 70-tal zieken te Lourdes vertoeven) moeten toch nog vele zieken worden teleurgesteld bij gebrek aan plaats. Het zou düs diep te bo- treuren zijn wanneer er ook van deze 300 zieken geweigerd zouden moeten worden wegen® gebrek aan hulp. Kan Katholiek Nederland zoo iets ge- doogen? Net comité hoopt en vertrouwt dat vele edelmoedigen, zoowel dames als heeren, zich zullen aanmelden om 't voornemen van het comité te helpen ten uitvoer te brengen. De diensten zijn van dien aard dat iedere ook niet geschoolde kracht die kan ver vullen. Aanmeldingen worden liefst zoo spoedig mogelijk doch zeker vóór 1 Juni ingewacht van de dames bij Mej. A. Tilman, Vughterdijk 24, 's-Bosch; van de heeren bij Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, Voorstraat 60, Delft. De gediplomeerde verpleegsters kunnen in den ziekentrein reizen en kunnen vol staan met een reisbiljet 3e klas, de andere reizen als gewoon pelgrim; hun dienst be gint eerst te Lourdes. Allen zijn welkom, maar reis- en verblijfkosten zijn voor eigen rekening. Circulaires en nadere inlichtingen kan men bekomen aan bovengenoemde adres- UIT DE OMGEVING NIEUW VENNEP. Tegen boomen gebotst. De molenaar M. de Koning van Hoofd dorp, geraakte door het defect worden dei- stuurinrichting op den Hoofdweg, alhier, het stuur kwijt over zijn vrachtauto, gela den met graan. De auto raakte eenige boo men waarbij de cabine geheel melkander geschoven werd. In de cabine bevond zich de molenaar met dochtertje en zoontje. Allen bekwamen snijwonden door de scher ven der cabineruiten, "t Is als een wonder dat zij niet ernstiger letsel bekwamen; de cabine toch was geheel ingedrukt. De la ding tarwe schoof, doordat de auto op den rand van de sloot overhelde, het water in. De materieele schade is zeer belangrijk. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad-dezer ge meente is ter openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 21 Mei a.s. des avonds om kwam vóór acht uur. Behan deld worden de volgende punten: Notu len! Ingekomen stukken en mededeelin- gen; Mededeeling van den heer P. L. van der Hulst, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad; Voorstel van B. en W. tot vaststelling der zekerheid van den Admi nistrateur van het gemeentelijk Drinkwa- terleidingbedrijf op 1000.— Wijziging gemeente-begrooting 1929; Bespreking ter zake van het aangaan eener geldleening, groot maximaal 200.000.ter dekking van de kosten van het waterleidingbedrijf; en het verlengen der loopende rekening- courantverhouding met de Coöperatieve Boerenleenbank; Geloofsbrief met bijlagen van het nieuw-benoemde raadslid H. J. Vester; Wegenbelasting 1930; Ontheffing van schoolgelden; Rondvraag. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie alhier ligt ter inzage een verzoek met bij lagen van de N. V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage, om op per ceel kadastraal bekend gemeente Voor hout sectie B no. 2721, plaatselijk gemerkt Jaooba van Beierenweg no. 65 een onder- grondsche benzine-bewaarplaats te mogen oprichten ingevolge de Hinderwet. Op Vrijdag 30 Mei a.s. bestaat er de ge legenheid om bezwaren hier tegen in te brengen. WASSENAAR. Personalia. Tot tuinman in dienst van de gemeente is benoemd de heer D. van Barne-veld alhier. Aanrijdingen. Bij het kruispunt Kat- wijksche wegWassenaarsche Slag is de werkman W. van hier aangereden door een autobus. W. kwam er goed af, maar zijn rijwiel werd leelijk gehavend. Onder het viaduct op den Rijksweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, bestuurd door S. van hiel en S. uit Nijkerk. Beide wagens kregen materieele schade. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Naar buitenDoor het Centraal Ge nootschap van kinderherstollings- en va- canliekolonies werden 4 kinderen uitge zonden naar „Erica" te Huizen van 228 Mei naar de Steeg van 13 Mei tot 10 Juni terwijl er 15 naar Wijk aan Zee zullen wor den uitgezonden van 23 Mei27 Juni. Rederijkerskamer. In de door de re derijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" ge houden ledenvergadering werd tot secreta ris gekozen de heer W. F. van Loo, zulks door het vertrek van den heer Gladbeek die tot eere-lid werd gekozen. Gewapende dienst. De jaarlijksche col lecte voor den gewapenden dienst zal in onze gemeente worden gehouden op 19 Mei a.s. en volgende dagen. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Van Boc- kel, Boonacker, Jasperse, Meijboom en Rassers. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei a.s. waargeno men door de apotheek: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807. Indien gij boek ljl^t holden door een bureau, dat U met centre^ vastge legd, en gij over huh werk^Hmheden niet tevreden zijt en onjuist J^nandeld wordt, schrijf dan nog bedelman No. 9618 Bureau van dit blad. IEen goed en eerlijk vakman |fg Werkt niet met contractenm (Reel.) AARLANDERVEEN. Geen prettige verjaardag. Het zoontje van den heer H. v. d. Berg mocht Vrijdag morgen even voor zijn moeder naar 't dorp om een kleinigheid voor zijn verjaardag te gaan koopen. Op de terugreis was hij op een vrachtauto geklommen en dacht nu wel op tijd op school te zijn. Echter is hij van de auto afgevallen, waal-bij hij zijn boven been brak en beide handen ernstig be zeerde. Bij de wed. v. H. werd hij binnen gedragen waar dr. v. d. Wind hem heeft verbonden. Daarna is hij door den heer v. Vliet naar het Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Volksbond. Maandagavond vergader de in de zaal van den heer ,W. v. d. Berg de R.-K. Volksbond met als hoofdpunt op de agenda „De meeting op He,melvaartsdag te Bodegraven". Het plan is om met het fanfarecorps en deelnemers het reisje per motorschuit te doen. Op den Rijn zullen dan de Alphensche deelnemers worden af gewacht, .die ook op deze wijze de reis ma ken. KOUDEKERK. Wethouder Jac. van den Berg. t Na een ernstige ongesteldheid van onge veer drie weken, is Donderdagavond in den ouderdom van 64 jaar verleden de heer Jac. van den Berg in leven wethouder dezer gemeente. Vanaf 1912 was de overledene onafge broken lid van den gemeenteraad, waarna hij begin Februari 1927 den heer D. Reyne- veld opvolgde als wethouder. Zoowel als raadslid alsook als wethouder behartigde de heer van den Berg de ge meentebelangen steeds op trouwe wijze. Het kan dan ook wel niet anders of zijn heen gaan zal in veler hart een lèdige plaats ach'er laten. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Maandag 19 Mei a.s. dés namiddags tusschen 1-—2 uur op de Al gemeene Be graafplaats alhier. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd; doctoraal examen rechtsgeleerdheid de hes- ren J. van Dalen (Brakel (G.) en P. A. Schwartz (Krabbendijke) taalkundig candidaats-examen Indologie de heer J. R. van Blom (Leiden); doctoraal examen geschiedenis mej. G. F. v, IJsselstein (Den Haag). Voor het examen van apothekers-assisLent zijn geslaagd de dames G. J. Folmer (Schip luiden) en L, A. van der Steen (Leiden). STADSNIEUWS EINDEXAMENS M. S. G. Aan het eindexamen der 5e klasse voor wis- en naturkunde namen 53 candidaten deel, waarvan 35 slaagden: H. L. Bakker, Gronin gen; A. Bouwmeester, Noordwijkerhout; J. B. Brepols, Utrecht; B. urger, Leiden; KI. Dub beldam, Leiden; Kr, Dubbeldam, Leiden; A R van Egmond, Leiden; L. W. H. Fase. Den Haag; A -C. Gauw, Oosterbeek; J. W. Y. Heynis, Hazerswoude; J. M. Hurkmans, Sas- senheim; H. J. Imthorn, Noordwijkerhout; J. de Jongh, Rotterdam; J. C. Koevoet, Voor schoten; G. de Lange, Leiden; A. G. Lucas- sen, Den Haag; A. Mioch, Leiden; H. P. Oost- dam, Leiden; A. van Reen, Leiden; L. Roze- velt, Den Haag; S. Sanders, Coevorden; I. Sanderse, Wassenaar; B. J. Selier, Leiden; P. A. Smit, Den Haag; S. Smit, Leiden; C. C. Steinwegs, Wassenaar; H. Stol Leiden; D. Streefland, Velsen; C. Tromp, Bodegraven; I. Verhoeven, Leiden; W. C. Verhoeven, Voor schoten, KI. van Vliet, Leiden; G. van der Waals, Leiden; J. A. Wentzel, Amsterdam; L. A. C. Zirkzee, Leiden. Aa nhet examen bouwkunde namen 8 candi daten deel, die allen slaagden: B. G. J. van Bemmel van Leiden; L. P. H. H. Kantebeen, van eLiden; H. M. W. de Koning, Leiden; S. de Lange, Lcid-n; H. H. Mugge, Leiden; J. Mugge, eiden, W. Serdijn, Leiden; C. van Steenwijk. Aan het examen der 6e klasse voor beschrij vende meetkunde en perspectief namen 6 can didaten deel, waarvan 3 slaagden: H. M. W. de Koning, Leiden, H. H. Mugge, Leiden, J. Mugge, Leiden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2