V 21ste Jaargang VRUDAG 16 MEI *930 No. 6594 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £cicbdie0oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nuipmer bestaat uit vier bladen De vrouw als burgemeester Deze week heeft de Tweede Kamer aan genomen een amendement-Boon, waarbij de vrouw benoembaar verklaard werd tot burgemeester; met een grooter aantal stemmen is later nog besloten om de vrouw ook benoembaar te doen zijn tot Deze amendementen zijn, tegen den wensch der regeering, aangenomen met hulp van een vrij groot aantal katholieke stemmen. De andere rechtsche partijen, vooral de Anti-rev. partij stonden afwijzend tegen over deze amendementen. En de Anti-rev. zijn blijkens uitlatingen van vooraanstaande politici ontstemd over deze gang van zaken. Men kan over deze kwestie verschillend denken en het toch in beginsel met elkaar eens zijn. De Katholieken staan principieel tegenover het feminisme, dat in de vrouw de absoluut gelijke van den man wil zien. Maar, erkennend dat de vrouw niet is de absoluut gelijke van den man èn dat daaruit practische consequenties volgen voor het economische, politieke en sociale [even dat erkennend, kan er verschil van inzicht zijn in wat die practische con sequenties zijn. Wij gelooven, dat wij niet voor de be noembaarheid van de vrouw tot burge meester zouden hebben gestemd. Het schijnt ons toe, dat minister Buys gelijk had, toen hij opmerkte, dat er onder de voorstanders wel zullen zijn, die de on uitgesproken meening hebben: practisch komt er toch niets van welk tweeslach tig standpunt ons intusschen niet heel respectabel voorkomt. Maar er zullen ongetwijfeld natuur lijk onder de voorstemmers zeker ook geweest zijn, die voor de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester hebben gestemd, omdat zij de vrouw als zoodanig voor dat ambt inderdaad geschikt achten, dus ook zeker niet onsympathiek staan te genover feitelijke benoemingen van een vrouw (op de vanzelf sprekende voorwaar de dat deze de noodige kennis en be kwaamheid heeft). Wij gevoelen niets er voor, om werkelijke principieele verschillen tusschen de drie rechtsche partijen, die er zijn, weg te doe zelen; integendeel. Maar wij zien hier geen principieel verschil; alleen verschil van toepassing van een zelfde beginsel. VAN HET VATIC A AN Invoer van tabak en sigaren in de Vaticaansche stad. Binnenkort zal de gouverneur der Va ticaansche stad, prof. Serafini, een veror dening uitvaardigen, om den verkoop van artikelen, waarvan de Italiaansche staat zich m Italië het monopolie heeft voorbe houden, te regelen. Zooals bekend is, zijn in Italië zout en lucifers als ook sigaren en tabaksartikelen staatsmonopolie. Tot nog toe konden de Vaticaansche burgers uit het buitenland laten komen, wat zij wilden, zonder daar voor douane-rechten te moeten betalen. Vooral groote hoeveelheden tabak wer den aldus in het Vaticaansche gebied in gevoerd. Het is natuurlijk de vraag, of al deze buitenlandsche rook-artikelen alleen voor Vaticaansche burgers bestemd waren en niet door een of andreen speculant in Rome verkocht werden. In de toekomst zal daarom deze al te groote invoer uit het buitenland worden verboden en de Vati caansche stad zelf een bepaalde hoeveel heid tabak en sigaren tegen vasten prijs Ook zullen strenge maatregelen geno men worden, dat geen artikelen uit de Va ticaansche stad naar het koninklijk Italië worden uitgevoerd. Hierop staat een geld boete van ten hoogste 15.000 lire of drie jaar VOLKENBOND DE VOLKENBONDSRAAD. Een hulde aan Nederland. De 59ste zitting van den volkenbonds raad is gistermiddag gesloten. De raad zal 15 September opnieuw bij eenkomen. Op voorstel van den rapporteur Grandi, heeft de volken bondsraad een motie van dank aangenomen van het adres van de Nederlandsche Begeering voor de groote gastvrijheid, die onze Regeering aan de Haagsche Conferentie bewezen heeft en voor de voortreffelijke maatregelen, die harerzijds genomen waren, om het werk der conferentie te vergemakkelijken. Ook heeft de volkenbondsraad zijn dank uitgesproken aan Mr. Heemskerk, als voorzitter van de conferentie en aan Mr. H. Daniels, als adjunct-secretaris-generaal Grandi uitte in zijn rapport warme waardeering in het bijzonder voor Heems kerk, die de discussies geleid had met de wijsheid en het gezag van zijn hooge per soonlijke hoedanighedefi. De wijze, waarop Mr. Heemskerk de discussies leidde, heeft, verklaarde Grandi aan het einde der conferentie aanleiding gegeven tot een algemeene uiting van be wondering. DUITSCHLAND BEGIN VAN DE ONTRUIMING DER DERDE RIJNLAND-ZONE. Volgens de Parijsche bladen heeft de Fransche regeering bevel gegeven tot ont ruiming van het Rijnland door de Fran sche troepen. Dit bevel is vertraagd, door dat de definitieve aanvaarding van het Young-plan moest worden afgewacht. FRANKRIJK. BRIAND EN GRANDI. Een Fransch—Italiaansche Conferentie aanstaande? De Geneefsche correspondent van de „Excelsior" meldt, dat men op grond van de besprekingen tusschen Briand en Gran di aanneemet dat men is overeengekomen in den loop van dezen zomei een confe rentie te houden. De plaats van samen komst zou reeds zijn aangewezen, doch wordt nog geheimgehouden. Op deze conferentie zou men alle tus schen Frankrijk en Italië hangende kwes ties willen behandelen en een overeen komst voorbereiden, die door Briand en Grandi op de assemblée van den Volken bond in September a.s. onderteekend zou worden. De „Excelsior" weet ook aJ te melden, dat Frankrijk op deze conferentie door Massigli en Italië door Rosso vertegen woordigd zou worden en dat Londen de rol van bemiddelaar zal vervullen. Sauerwein bericht aan de „Matin", dat de besprekingen tusschen Italië en Frank rijk voornamelijk loopen over de grens van Tripolis en over Tunis. DE POSTSTAKING IN FRANKRIJK. Ofschoon de premier Tardieu de post beambten ha<d gewaarschuwd, dat elke poging om tot directe actie over te gaan ten einde de regeering te dwingen aan hun staking is, het publiek een voorproefje te worden, is niettemin gistermorgen de di recte actie begonnen. Om elf uur s mor gens werden in de post-, telefoon- en tele- graafcentrales te Parijs en in verschillnede provinciale hoofdsteden zooals Lyon, Nancy, Rijssel en Marseille de werkzaam heden stopgezet. De bedoeling van deze staking as, het publiek een voorproefje te geven van het ongemak, dat een werkelij ke staking zou meebrengen. Hoewel het werk om een uur 's middags- werd hervat, is de last, welke van deze onderbreking ondervonden werd, zeer groot geweest, vooral voor de beurs, waar de handel gedurende de staking geheel werd stopgezet. Bovendien werd ook het be*- zorgen der brieven vertraagd, als gevolg van het parool van den vakbond, dat ook de postsorteerders en de bestellers het werk moesten stopzetten. Er zullen maatregelen worden genomen tegen de beambten die, hoewel hun dit door hun chefs werd gelast, weigerden aan liet werk te blijven. Voorts werd besloten, alle stappen te doen ten einde het func- tionneeren der bedreigde diensten te ver zekeren. ENGELAND SNOWDEN EN GRAHAM OVER DE ECONOMISCHE CRISIS. Op een vergadering van den bond van Britsche bankiers te Londen heeft gister avond. de minister van Financiën, Snowden gesproke over de algemeene economische crisis in de wereld. Snowden wees voor eerst op de groote werkloosheid, die th.*ns in Engeland, Amerika, Duitschland en Ja pan heevscht en zeide, dat er niet alleen in de oude industrielanden, doch ook in Australië talrijke werkloozen zijn. Dit ver schijnsel, aldus Snowden, heeft een inter nationale oorzaak, n.l. de groote inzinking, zoowel van den groothandel- als van de detailprijzen. Middelen om aan dit euvel terstond een einde te maken, zijn niet voor handen. Snowden verklaarde echter te ge- looven, dat spoedig een herstel van den handel is te verwachten, zoodra de prijzen het laagste niveau bereikt hebben. In het Lagerhuis heeft de minister van Handel het woord gevoerd over de heer- schende werkloosheid in Enge'and, die hij toeschreef aan onverwachte tegenslagen, die de verschillende industrieën hebben getroffen. De voornaamste tegenslagen zijn wel de tariefverhooging in Amerika en de toestand in Indië, terwijl bovendien de opnieuw ontbrande burgeroorlog in China en de uitbreiding van de Japansche indus trie een ongunstige uitwerking op den han del hebben gehad. BRITSCH-INDIE DE VELZET-ACTIE TEGEN ENGELAND Handig optreden der politie. De politie heeft op zeer handige wijze mevrouw Naidu en haar aanhang gisteren belet den voorgenomen aanslag op het zoutdepot re Dharasaca uit te voeren. De politie liet den heelen stoet zich rustig op stellen, maar toen mevrouw Naidu het tee- ken van den opmarsch gaf, werd de hee'e troep omsingeld en een commissaris gaf mevrouw Naidu te verstaan, dat hij alleen opdracht had haar en haar volvelin- den opmarsch te beletten. Hij beriep zich op Gandhi zelf om mogelijk verzet tegen zijn orders te keeren, en, na kort overleg met haar voornaamste volge'm'ren, antwoordde mevrouw Naidu dan ook, dat ze geen po ging tot geweld zou ondernemen, maar "s wilde ook niet op deze wijze van haar voornemen afgebracht worden, zoodat o meedeelde te zullen blijven tot de politie ten leste wel zou heengaan. De --mmissa- ris heeft daarop het cordon van zijn man schappen opgeheven en beide partijen wachten nu op 25 me1p- van el1-""" den openbaren weg, a^ in den tijd van den loopgravenoorlog. Nu moet dus b'ijken, wie het meeste geduld heeft, maar voor- loopig heeft de politie het zaakje handig opgeknapt. CHINA HET OPTREDEN DER BANDIETEN. Tweehonderd personen vermoord. Gemeld wordt, dat 200 bewoners van de stad Simakau zijn gedood door 500 com munisten, die de stad plunderden. Na de plundering van Simakau, waar de communisten voor een waarde van 600.000 dollars buitmaakten ,is een aanval op Kantsjoean door hen ondernomen. Drie duizend communisten, met machinegeweren bewapend hebben de stad omsingeld. Men vreest,1 dat het garnizoen, hetwelk 300 man sterk is, en gebrek aan munitie heeft, geen stand zal kunnen houden. De zendelingen zijn vertrokken vóór de rooden bij de stad arriveerden. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Er is gisteren niet veel gewijzigd in het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeen tewet. De zaak, waaraan een groot deel van de zitting werd besteed, was die van het, in ons overzicht van gisteren vluchtig ver meld amend ement-Marchant. De verdere verdediging daarvan had de heden afwe zige voorsteller, die gisteren het debat in leidde, moeten overlaten aan mr. Oud. De voorstellen van mr. Marchant werden, voorzoover ze niet werden ingetrokken, met vrij groote meerderheid door de Ka mer verworpen. Mr. Marchant wilde deh burgemeester en de leden van het college van B. en W. persoonlijk en als college verantwoordelijk stellen aan den raad niet slechts als da- PR0F. J. A. v. d. KLOES, oud-hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, zal op 4 Juni a.s. zijn 85stsen gelijksch bestuur der gemeente, maar ook als orgaan van plaatselijk zelfbestuur be last met de uitvoering van rijkswetten en algemeene maatregelen van bestuur van provinciale reglementen en verordeningen. De Kamer ging echter met dit denkbeeld niet mee. De Auto-Zegening op Zondag 25 Mei te Rotterdam. In overleg met de politie autoriteiten te Rotterdam is het volgende vastgesteld. De deelnemers aan de auto-zegening kunnen het N. E. N. Y. T. O. terrein be reiken langs den Walenburgerweg vanaf de S,chiekade. De tunnel en Stationssingel mogen niet bereden worden. Bij het N. E. N. Y. T. O.-terrein aange komen wordt- rechts langs den z. g. n. Transportweg gereden tot den laatst en ingang, alwaar het verkeer in handen ge nomen wordt door leden van de afd. Rot terdam van St. Christoffel. Bij het afrijden van het N. E. N. Y. T. O. terrein, slaat men onmiddellijk rechts af, door den tunnel of Stationssingel. Deelnemers van Schiedam rijden door de stad. Den deelnemers zal bij de Schiekade hoek Walenburgerweg door een bord de richting worden aangewezen. Speciaal worden de deelnemers van de richting Schiedam er op gewezen niet den Tunnel door te rijden, doch geheel de Kruiskade om over de Schiekade het ter rein te bereiken. Leden van het Eere-Comité, Genoodig- den, Doktoren en houders van roode en gele kaarten gaan door de hoofdingangen het terrein op. Verder zal een goed uitgeruste techni sche dienst met bekwaam personeel op het terrein aanwezig zijn voor eventueele re paraties aan motorrijtuigen te verrichten; bovendien is daar ook gelegenheid tot het verkrijgen van benzine en olie. In Hal D. zal het R. K. Mannenkoor „De Vereenigde Kerkzangers" een achtstem mig Te Deum ten gehoore brengen. Het lcoor staat onder leiding van den weled. heer Jan van Leeuwen. Voorts zal de Harmonie G. A. V. E. on deraf deeling St. Joseph's Gezellenvereeni- ging, Kapelmeester de weled. heer H. Op ten Berg, stemmige muziek uitvoeren. Het herkenningsteeken voor de auto's en motor-rijwielen zal bestaan uit een geel wit vaantje, hetwelk in den loop der vol gende week, zal worden toegezonden. Tot slot wekken wij een ieder op hun auto's te doen inschrijven voor de auto zegening. Laten ook de katholieke zakenmcnschen hun auto's opgeven, dan zal 25 Mei een dag worden van onvergetelijke momenten een stuk katholieke propaganda. Algemeen Secretariaat: Mauritsstraat80 Rotterdam. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De poststaking in Frankrijk. Handig optreden van de politie in Br.- Indië. Roode bandieten hebben in China weer een stad geplunderd en 200 personen ver moord. BINNENLAND. De verdeeling van den zendtijd (2de blad). De Rijksmiddelen hebben in April ruim 4 millioen en in de eerste vier maanden bijna 8 millioen meer opgebracht dan in 1929. (1ste blad). OPBRENGST VAN 'S RIJKS MIDDELEN 's Rijks middelen hebben gedurende April 1930 opgebracht 44.145.893.52, tegen 40.127.733.02 in dezelfde maand van 1929. Het l/12e der raming bedraagt 40.382.916.66. Middelen April 1930 April 1929 Grondbelasting 2.221.763.78 1.691.094.50 Pers. belasting 582.826.88 267.322.73 Inkomstenbel. 10.926.867.44 10.240.002.71 Vermogensbel. 1.819.041.06 1.715.693.46 Div. en tantième 1.820.704.17 906.457.57 Rechten o/d. in voer 5.833.128.68 5.798.517.56 Statistiekrecht 342.325.77 405.096.73 Accijns Zout 184.030.17 117.841.10 Geslacht 1.007.116.24 1.042.480.36 Wijn 50.329.46 52.400.75 Gedistil. 2.862.154.47 2.507.383.02 Bier 1.307.111.88 1.309.636.52 Suiker 3.802.007.60 2.660.073.91 Tabek 2.184.996.65 2.076.715.35 Goud en Zilver 91.898.56 89.247.99 Zegelrechten 1) 2.438.597.20 1.885.182.37 Registr. rechten 2.159.666.16 3.625.820.46 Recht van succes sie enz. 4.060.728.48 3.186.064.75 Domeinen 182.564.68 150.123.71 Staatsloterij 24.337.50 23.337.50 Loodsgelden 333.696.29 376.240.57 1) Hieronder begrepen wegens zegelrecht van nota's van makelaars en commis- sionaris in effecten, enz. (Beursbelasting), 476.902.70. a. Hoofdsom, b. Opcenten, geheven ten bate van de algemeene middelen. INTERNATIONALE R. K. VROUWEN BOND. Kardinaal Cerretti benoemd tot bescherm- Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Z. H. do Paus Z.Em. Kardinaal Cerretti be noemd tot-beschermheer van den Interna tionalen R. K. Vrouwenbond, waarvan de zetel gevestigd is te Utrecht. Het Wit-Gele Kruis. In Z u i d-H o 1 1 a n d. Naar wij vernemen, is tot geestelijk-ad viseur van het Wit-Gele Kruis in Zuid-Hol land benoemd de pastoor J. B. W. M. Möl- ler te Schiedam. R. K. Wagenmakerspatroons. Nieuwe activiteit. De Nederl. R. K. Bond van Wagema- kerspatroons en carossiers bericht, dat de bond een periode van nieuwe activiteit is ingegaan. Bij de oude afdeelingen, Roosen daal en Leiedn, hebben zich in den laatsten tijd gevoegd de kringen Utrecht, Breda en Limburg. Dezer dagen werd te Rotter dam een bijeenkomst gehouden van de af gevaardigden van de afdeenilgen. In het bondsbestuur werden gekozen de heeren J. L. Vrients te Bergen-op-Zoom, J. C. Mulders te Beek bij Breda, Arend Mulder, Rijnsburg en Joh. de Groot, Uden, terwijl voor de leringen Utrecht en Lim burg plaatsen in het bestuur werden open gehouden. Maatregelen zullen worden genomen om te komen tot de stichting van een officieel orgaan. Burgemeester van Boedapest te Rotterdam De burgemeester van Boedapest bracht een bezoek aan Rotterdam. Op zijn rond tocht door de havens heeft hij ook nog even het vliegveld Waalhaven bezocht. Verschillende leden van het gezelschap, onder wie de Hongaarsche Gezantschaps secretaris, maakten op uitnoodiging der K. L. M. in de Fokker F. S een rondvlucht over stad en havens. Prof. Dr. Gerard Brom. De „Msbd." verneemt, dat prof. Gerard Brom zijn zomervacantie wil gebruiken voor een studiereis naar Java, waarheen hij binnen eenige weken gaat vertrekken en vanwaar hij voor het begin van den vol genden academiecursus zal teruggekeerd zijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1