Kreymborg-Coupe Haarlemmerstraat 143 UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRUDAG 9 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE NIEUWKOOPSCHE KADE-DOORBRAAK Met leed I» vergeten, maar nog niet betaald. De kade-doorbraak in de Gecombineer de Noordschebuurier en Voordijksche Pol- Jere op 27 November 1028 heeft reeds heel wat gemoederon in beweging gebracht. Het leed van de overetrooming ic wel reeds vergeten, doch de Symon, die betaalt, die wordt nog gezocht. Het is ook geen bagatel, het totaal zal liet ver van de 80.000.— afblijven cn lat schudt men niet zoo maar uit z'n nouw. De Gecombineerde Noordschebuur- ■-er en Voordijksche Polders zeggen, de kade verkeerde in een voldoenden staat, Amstelland dreef zijn boezem maar op ii de doorbraak is te wijten aan overmacht Men hoeft getracht de breuk te herstel en, doch dit ging niet, waarom men wilde vachten, tot het water gelijk gestroomd •ou zijn. Was dit geschied, dan zouden jchalve dé Polder Nieuwkoop en Noorden vis en zeker ook alle achterliggonde pol ier overstroomd zijn, waarom de Pro vinciale Waterstaat ingreep on zij mot t norma kosten na 6 dagen het gat wist te lichten. Hot standpunt van God. Staten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland lekijkon dit nu aldus: De Gocombinoerde Noordschobuurter en Coordijksohe Polders zijn aansprakelijk roor de koston van dichting, indien dit :ou geschied zijn bij gelijk water. De ove rige kosten moeten verdeeld worden over 12 achterliggende polders, waarvan dan le Gocombineerdo Noordschebuurtcr en Voordijksche Polders over elke Hectare oovondien nog een dubbele aanslag krijgt. Elke dezer polders heeft nu ter inzage noeten leggen een aanvulling van zijn bij zonder reglement, waarin dit kosten-aan- ieel tot zijn recht moet komen en waar- »ver de Staten der Provincie straks moe ien beslissen. fntusschen hebben belanghebbenden jolegonhoid hun bezwaren in te brengen, vaarvan een dankbaar gebruik gemaakt vordt. De Polder Nieuwkoop eo Noorden treedt rit hoofdo van zijn uitzonderlijke positie, mulat hij mede overstroomd is geweest, ifzondorlijk op, doch de overige polders loen dit gezamenlijk. Het zijn de polders: Westveen met 110 T.A.; Zevenhoven met 1070 H.A.; Nieuw- :oop met 2048 TT.A.Voreen. Bloklandsehe •n Korteraarsche polders met 321 H.A.; luid- en Noordeinderpolder met 1133 H.A.; drooggemaakte polder aan de Westzijde ran Aarlandorvocn met 478 II.A.; Noord- n'jdernoldcr met 077 n.A.; Meijepolder met 107 H.A.; Aehltienhoven met 417 H.A.; Cogvcld inet 408 H.A.; Zegvolderbroek net 922 H.A. De besturen dezer poldors stelden een tomitó van Actio in, bos taande uit de iceren P. Kroon, Dijkgraaf van don Pal- lor Nieuwkoop to Ter Aar, J. H. Ruting, Voorzitter van den Zuid- en Noordeindor- juldor to Alphcn aan den Rijn, H. Los, Schout van don Noordzijderpoldor te Bo- lograven, L. do Groot, Dijkgraaf van don Polder Zcvonhoven to Zevenhoven en Th. Mourits, Schout van den Poldor Achtticn- lovon te Noorden. Dit comité aasumeorde als zijn advisenr Mr. A. H. La Gro te Bodegraven. Eenige dugen terug word in Hotel Dudejans te Bodogravon eon groote ver gadering gehouden van al deze besturen sa werd in hoofdlijnen de te voeren actie besproken, waarvoor één algemeen model- Dozwaurschrift werd vnstgestold, waarin s. a. het volgende wordt opgemerkt: Eon bezwaarschrift. Ondcrgefeekenden, allen ingelanden van Jen Polder, geven met verschuldigde eer bied te kennen: Dat zij mot dezen hun bezwaren kon- oaar maken legen do voorgestelde wijzi ging van het bijzonder reglement van hun Polder, of juisler toevoeging van een arti kel 14 slotbepaling, dat zij alvorens bun bezwaren kenbaar te maken, mededoelen, dat zij het ten zeer ste betreuren, dat niet in de allereerste plaats getracht is door gemeen overlog een minnelijke regeling te treffen o.a. door andoren, die zeker in de allereerste plaats belanghebbenden waren, en hierbij wordt dan aan Amstelland gedacht, te laten mee betalen. Zij stellen er prijs op U erop attent te maken, dal uwe berekening in uw missive dato 24 Januari 1926 wel op een ander© grondslag berust; immers in die evange- noemdc missive gaat u niet van indeeling in groepen van belanghebbenden en wilt u ojn. de Polder der Gecombineerde Noordschebuui ter cn Voordijksche Pol ders en don Polder Nieuwkoop en Noor den, dio ook geinundoerd was voor elke H.A. der bolastbare oppervlakto t.w. 1048 H.A. tweemaal zooveel laten betalen nis de andero Polders, nu wordt ronder eenige raotiveering dat denkbeeld ten aanzien van den Polder Nieuwkoop en Noorden, welk denkbeeld in verhouding tot de an dere Polders zeer billijk zou zijn, althans wanneor alleen de landoppervlakte van dien Polder berekend werd losgelaten en mot de andero Poldors op één lijn gesteld, ja nog wel in die mate, dat niet de omslag voor den Polder Nieuwkoop en Noorden wordt bepaald naar de werkelijke opper vlakte. groot 1975 H.A. maar naar 1315 H.A. Zij tasten in het duister wat de re den is. dat. u in dezen van uw oorspronke lijk denkbeeld rijt teruggekomen. Het des tijds geldendo motief in uw eerste missive Jat ook de Polder Nieuwkoop en Noor don geheel goinuudeerd was en een lang duriger en dieper onderwaterzetting van deze, grooter schade zou hebben be.eekend dan de thans geledene, ia ook nu nog in zijn volle omvang van kracht. Voorts is het ook bevreemdend dat aan Polders die op één lijn met hun polder ten aanzien van deze aangelegenheid moesten geste:d worden geen lasten worden opgelegd, t.w. Rietveld, Weiland en de Breepolder. Onbillijkheid in de verdeeling der lasten. Was immers de gemecne boezem van Zegveld, Zegvelderbroek en Achttienhoven ondergeloopen, dan zou het water even zeer in evengenoemde poldeis zijn doorge drongen. Ook de buitenpolder, die niet in de staat is opgenomen, zou in geen geval mindor dan den polder, waarvan önderge- teekenden ingelanden zijn, aan de risico van inundatie blootgesteld zijn geweest. Ieder die de situatie kent, zal dit niet mo gen ontkennen. Dat deze polders buiten do heffing worden gohoudon, duidt naar hun bescheiden meening op een onbillijkheid, ten aanzien van hun polder. Ter motiveering van hun bezwaron ver oorloven zij zich voorts het volgende on der uwe aandacht te brengen: lo. Zij achten do voorgestelde aanvul ling van het bijzonder reglement in strijd met do Wet, allhane met de geest der Wet en ook met het algemeen Polderre- gloment der Provincie Zuid-Holland. Im mers m de Wcterstaatswctten zijn uitdruk- kolijk omschreven de buitengewone be- voegdhoden van het hooger gezag bij drin- gond of dreigend gevaar van bezwijken of overloopon van een waterkeering on de bevoegdheden tijdens deze overstrooming. De wetgever heeft nu uitdrukkelijk de bo- voegdheden scherp omlijnd, uitdrukkelijk bopaald, voor wiens rekening de door het hooger gezag gemaakte kosten mceten worden vergoed. Nu is het als vaststaand aan te nemen, dat het niet mogelijk is voor het hooger gezag om de kosten, wel ke zij de Poldors wil laten betalen, krach tons do Waterstaatswetton op de Polders te verhalen. Gaat het nu op, om nu toch in strijd met die wet aan de bevoegdheid in art. 192 G-. W. een zoodanige ïitleg- ging te geven, dat de Prov. Staten in een bijzonder reglement van een Polder alles kunnen opnemen, wat zij verkiezen en toch lasten worden opgelegd, waartoe de desbetreffende artikelen niet de gelegen heid openon. Aangenomen, dat n deze bezwaren niet deelt, veroorloven zij zich de vrijheid u de andere kenbaar te maken. De Noordschebuurter polder kan best alles betalen! 2o. In do missive dato 24 Januari '29 van uw College wordt naar voren ge bracht, dat ook do waarde der landerijen in de verschillende Poldeis oen factor moeten, althans kunnen zijn bij de bepa ling van den omslag. Zij stcl'en er prijs op u to vorklaron dat in de Gecombineerde Noordschobuurter en Voordijksche Polders toch ook uitstekend land wordt aange troffen en dat hot geenszins ondragelijk zou zijn voor dio Polder, om alle kosten uit dc doorbraak van 27 November 1928 voortvloeiendo geheel alleen te betalen. Aannemende dat de kosten 67.000.be dragen, zouden de kosten per H.A. bedra gen circa 130.—. Aannemende dat een annuiteitslecning zou kunnen worden geslolen voor den duur v&n dertig jaar naar een rentetype van 4.5 pet. zoo noodig onder borgtocht van do Provincie Zuid-Holland, zou de jaarlijksche omslag per H.A. bedragen circa 7. De lasten rustende op de landerijen in die Polder zouden dan nog geenszins af wijken van die welke rusten op land in andere Polders, ja nog belangrijk lager zijn dan van sommige Polders in wier bij zonder reglement de belasting nu tegen hun wil bij wijze van dwang zal worden opgelegd. De doorbraak en de nalatig heid van het Polderbestuur. 3o. Als derde grief voeren zij aan, dat bij de doorbraak van do kaden van over macht geen sprake was, cn dat het feit dat de doorbraak geschied is, te wijten is in de allereerste plaats aan de nalatigheid van het betrokken Polderbestuur, en van hon die in de allereerste plaqts aangewe zen waren het toezicht uit te oefenon. Do kade der Gecombineerde Polders hooft reeds jareu lang veel to wenschen ovorgelaton, verkeerde in dusdanigen toe stand dat bet verwondering mag wokken, dat dezo kade bij telken jaro hooger wor dende boezemstanden in Amstelland niet eerder is doorgebroken. Ook thans, meer dan een jaar na de doorbraak zijn nog geen doeltreffende maatregelen tot versterking der kade ge nomen, zoodat onder ongunstige omstan digheden steeds een herhaling der door braak te vreczen valt. Het is toch duirle- lijk, dat bij deze wijze van omslag als het ware door uw College een premie wordt gesteld op nalatigheid. Het is moeilijk te zeggen hoe demoralised end hel werkt op besturen van polders, die zelf kaden heb ben te onderhouden, en die door hun plicht te doen, doorbraken van kaden zooveel mogelijk voorkomen. Nu zal wellicht on middellijk worden tegengeworpen, dat niet do kosten der dichting bij gelijken water stand worden omgeslagen, doch enkel de meerdere kosten voor een snelle dichting, maar hierop diene onmiddellijk als ant woord, dat die meerdere kosten evenmin als de gewone kosten van dichting ge maakt hadden behoeven te worden als de bewuste kade in gced onderhouden staat ware geweest en het volgens de* keur het verlangde ondchoud inderdaad was ge schied. Door de nalatigheid van de geeombinccr de Polder zijn de polders, ook die van wel- Als een rots zoo stevig 3rjn de fundamenten, waarop in de middeleeuwen dexe Kathedraal van Amiens werd gebouwd. Als een achoone herinnering «aD de toewij ding en kunde der bouwers staat dit heerlijk bouwwerk oa 7 eeuwen in volle glorie, ongeschonden oog en even rotsvast als ooit te voren. Het ia met dlê vakkennis en diè toegewijde zorg om een goed stuk werk te maken dat onze coupeurs en kleermakers de degelijkheid en fijne afwerking in klceding met Kreymborg-coupe brengen- Ook diar zijn bet de stevige fundamenten overal paar den haar-binnen be wer king in borst en revers - die het cor recte model in de Kreymborg-coupe tot het laatst aan toe vasthouden. Om ons 25-larig jubileum voor U waarde te geven, brengen wij onze Kreymborg-coupe tegen reclame prijzen die buitengewoon voordeclig zijn voor ile prachtige kwaliteiten. Het is aan U om daar nu ook van te proficecren. Jongeheeren- en Jongenskleeding. Jooecnsp M»lroc»nptkJ at Jon|tK Codumu 3.0° 2.7B 12. so 6.<» 4.SO 15.- 8.78 7.™ 23.6° iot 38»— tot 27. .o. 45.- In IOO .cr.chU- Alle maten en Irndo dc.iln». «h. modeller. Heeren-Costumes ll-Bo 19.90 26.- 29.— 36.- 42.— 45.50.— tot 85. Fijne Stoffen. Kreymborg-coupe ke ondergeteekenden ingelanden zijn, reeds verplichi geweest, de eene wat meer, de aüder wat minder, zware financieele offers van vele duizenden te brengen, cm hun eigen polders zooveel mogelijk te bescher men; het maakt dan ook bij ondergetee kenden nog steeds een punt van ernstige overweging uit, om na te gaan, in hoeverre die 6chade verhaald moet worden op de ge combineerde Polders en wel uit hoofde van een onrechtmatige daad. Een arb'tra'e uitspraak verlangd. Het is natuurlijk bezwaarlijk om in hun bezwaarschrift in extenso rrn te wrzr--» de schuld van de Gecombineerde Noord- schevuurtcr en Voordijksche PoLei6 voer de doorbraak. Vandaar dat zij met de meeste aandrang verzceken mede te wer ken, cm, zoo uwerzijds de meening blijft gehuldigd,-dat er van grove nalatigheid al thans van schuld bij evengenoemde polder geen sprake is, alvorens het bijzonder re- g'emeitt aan te vullen een arbitrage-com missie in hel leven te roepen bestaande uit deskundigen, waarvan één te benoemen door de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders, één door de ande re'Polders en dc derde in gezamenlijk over leg door de beide aangewezen arbiters of bij gebrek aan overeenkomst door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, aan wie in hocgsie instantie ter beslissing wordt opgedragen of inderdaad en zoo ja, in hoeverre voor do kade, die doorgebro ken is, Je evengenoemde Polder niet die zorg heeft aangewend welke verwacht mecht worden cm de doorbraak te voorko men of te stuiten. Waarom draagt Amstelland niets bij? 4o. Gelijk zij reeds met een enkel woord hebben aanges ipt. voelen zij het ook als een bezwaar, dat het Hoogheemraadschap Amstelland in het geheel niets betaokl en vandaar ook, dat zij 't op prtjs zouden stel len dat Uwerzijds, gc'i'k bij het Col'ege van Ged. Staten van Utrecht, ook bij uwe ambtgenoot en in Noord-Hoiland en bij het Hoogheemraadschap Amstelland pogin gen werden aangewend om van deze laat- s'e ook financiee'c steun te verkrijgen voor de dichtinv van de doorbraak der Gecom bineerde Noordschebuurter en Voordijk sche Polders. De kade die doorgebroken is, is toch niet alleen een polderkade maar ook een bcezemkade van Amstelland. De overige polders in het Hoogheemraadschap Amstelland hebben een belangrijk voordeel gehad bij de dooi braak van evengenoemde boezemkade van Amstelland. Het boezem water van Amstelland was op dien dag van de doorbraak gestegen eenige centi meters boven N.A.P. dus 0.50 M. boven het normale peil van Amstellands boezem waardoor het water steeg to aan den kruin der kade, ja zelfs op vcrschiTende plaat sen over den kruin der kade is geloopen. De waterstand in Amstelland was veel te hoog, eigenlijk was bet malen niet meer toelaatbaar en Amstelland had waakzaam moeten zijn en overeenkomstig de voor schriften in zijn reglement deze ongewenscb te toestand moeten voorkomen. Gedepu teerde Staten zeggen zelf in een missive aan Prov. Staten, dat Amstelland van zi:n bevoegdheid bedoeld in art. Hl van de Keur van Amste'land geen gebruik heeft gemaakt. Sluit deze opmerking niet in, dat ook Ged. Staten, al is bet dan op be dekte wijze ook wel vaD meening zijn dat ook Amstelland niet vrij uit gaat. Amstel land heeft niet als Rijnland een boezemge maal en is daardoor afhankelijk van de natuur bet bestuur van Amstelland is dus. waar het niet zijn boezem door bemaling kan beheerscben, wel in de allereerste plaats geroepen, zijn kade behoorlijk te doen onderhouden en in elk geval veel eer der dan een Hoogheemraadschap of Pol der. die over bemalingswerktuigen be schikt voor behoorlijk toezicht op het on dchoud der kaden zorg te dragen en tijdig poldergemalen te doen stoppen. Zij vertrouwen dat uwe eventueele po gingen bij Amstelland niet zonder succe- zullen blijven. Door de polders in Ryalan. wordt ƒ4 per H.A. Rijnlandsch Bunder geld betaald, terwjj] dit voor de polders ic Amstelland in 1028 0.60 en in 1029 /0.5C bedroeg. Bovendien worden de polders in Rijnland, indien zij nalatig zijn, ook nu nog als het noodig is, gelast cm Rijnlands boe zemkeerende kaden naar de omschreven af metingen te onderhonden. Indien door Amstelland 1 per H.A. was betaald, dan zouden ook de andere polders, op wie ow College nu alle kosten, verdeeld over 15 jaren wil laten drukken, met een betaling van f\ ineens hebben kunnen volstaan en zouden alle verdere wijzigingen of toevoe gingen in de bijzondere reg'ementen, die u ze'f blijkens uw missive ook niet gaarne bij wijze van dwang wilde opleggen, achter wege gebleven zijn- Zij vertrouwen, dat zij in 6taat worden gesteld, hun bezwaren mondeling nader toe te lichten. 't Welk doende enz. LEIDSCHENDAM. Jeugdweek. VV oen-»uagavond te 8 uur weru in net Pationaaisgeouuw de groote Parocniee.e Jeuga-propacj.naa-a.vuna ge geven, w eiite voor leue.een toegankeiija was en zeer goea bezocüi werd. De Patrouaats-diiCcieur, Lap. Pronk, openue oezeu avond en heette ailen har telijk we.kom. Het is tnans, a.aus zijn eer de 3e leeaUivond der Jeuguweek eu mei genoegen kunnen wy constateeren, dat alle avonden welgeslaagd mogen ge noemd woruen, terwijl e^n we.s.agcn van oezen avond reeus verzeaerd is, uaar de heer Aug. üe Laat uit inbuig, üe alom be kenue eu gevierue humorist, ons n.ervoor borg staat. De fnms, we.no door hem woruen gegeven, zyn schitterend en zuuen ïc^e.s jvaarueenng wekken, hetgeen ook Dinsdagavond teu vo..e bewezen is. Hierna ha-d allereerst de ve. tooning plaats van den zeiazaam mooien en in druk wekkenden fi.m „Het Ueneim der Biecht waarbij ae neer Aug. ue Laat een keurige en mooie expiicaLe gaf; de mm werd door allen vol aandacht en in al.a 8ti.te gevolgd en de heer De Laat oogstte dan ook ©en dankbaar en veroiend ap plaus. Gedurende de pauze werd door de aanwezigen de tentoonstelling van zaag- en snijwerk bezichtigd. Na de pauze werd de mooie Jeugddag- fiim veitoond, terwijl hierna nog enke.e komische films werden gegeven, welke de lachspieren neg een danig deden werken. Zeer zeker heeft de heer üe Laat alle eer van zijn werk en wij zuJen den bekenden humorist nog eens gaarne in Leidschen- dam terugzien en wij kunnen hem gerust iedere Katholieke vereeniging voor eeu avondje aanbevelen, daar men verzokerd kan zijn van een net en le klas program ma. Mej. Blonk, piano, zorgde voor de noodige afwisseling. Ook dezen 3en avond der Jeugdweek mag we'.geslaagd genoemd worden en de Com missie kan zeker tevreden zijn. Boerenleenbank. Dinsdagavond to 7.30 uur houdt de Boerenleenbank te Leidschendam hare jaarl. algcmeene ver gadering in het Patronaatsgebouw. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en me- dedeelingen. 3. Verslag der commissie tot het nazien der rekening en balans 1929. 4. Goedkeuring der rekening en balans. 5. Verslag Raad van Toezicht. 6. Verkie zing van 2 bestuurs'eden wegens periodie ke aftreding van de heeren F. van Heinin gen en L. van Bohemen. 7. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht v egens periodieke aftreding van den heer C. de Koning. 8. Benoeming van een commissie tot nazien der rekening on balans voor het volgende jaar. 9. Rondvraag en slui ting. BODEGRAVEN. Oude man van een trap gevallen. Spoedig daarop overleden. Gisteren had dc 70-jarige J. Zaal het ongeluk, terwijl hij op een trap staande tussehe'n de stellingen in het pakhuis van den heer B., naar beneden te vallen. De heer B., die direct kwam toegeloo- pen, vond hem bloedend uil het oor. Onmiddellijk werd de dokter telefonisch ontboden, die echter geen hoop meer gaf. Do gewonde is naar huis vervoerd, waar hij spoedig daarop is overleden. R. K. Volksbond. Op Hemelvaartsdag 29 Mei zal alhier een Rerum Novarum-dag worden gehouden door de afdeeling Rijn streek en omstreken. De sprekers rallen nader worden bekend gemaakt. Te water. Van den kaashandelaar F. v. D. reed een handwagen, geladen met ka zen, in de sluis. Met schippershaken wer den ze weer naar boven gehaalt. Een en ander had natuurlijk veel bekjjk9. WOERDEN. Geboren: Margaretha Maria Gija- berta d. van C. A. Buijs en M. Benschop Martinus Theodorus z. van C. N. van Ramselaar en A. C. van Vuron Johan na Cornelia Maria d. van G. J. Ruijs en P. Q. M. Rotteveel GijsbertuR Gerardus z. van W. H. van Rooijen en W. M. Forst- hövel Cornelia Agatha Maria d. van Th. C. Bceiner en H. R. Oosterkamp. Ondertrouwd: Johannes Nicclaas van Galen en Apolonia Theodora Verheul Cornelia Dekker en Loontje van Heij- ningen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6