De Hanze in het Bisdom Haar!em VRIJDAG 9 MEI 1930 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ONDER LEIDING VAN DR. BECKERS is te Steyn bij Sittard een Frankisch graf. dateerend uit circa 500 jaar na Christus, blootgelegd. Hier werden on geveer 20 graven gevonden ENGELSCHE SPORT. Miss Spurgeon van de Women Cricket Association, achter het wicket Centrale Raadsvergadering te 's-Gravenhage De Centrale Raadsvergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem is gisteren in het gebouw „Amicitia" te 's-Gravenhage gehouden. De bijeenkomst is geopend met»de vol gende rede van den voorzitter, den heer O. J. G. Struycken, nadat de heer Th. Dresmë, voorzitter van do Haagsche af- deeling, een welkomtswoord had gespro ken. Dat een organisatie, als waartoe de onze in den loop der jaren is uitgegroeid, niet kan volstaan met één algemeene vergade ring per jaar, is duidelijk voor iedereen, die b.v. slechts den vorigen Centralen Raad te Wassenaar heeft bijgewoond. Naast de jaarvergadering, is er in onzen Bond plaats voor een bijeenkomst van den Centraien Raad, die meer in het bijzonder gewijd kan zijn aan de behandeling der vraagstukken, die voor onze beweging van belang zijn, en waar tevens meer tijd be schikbaar kan worden gesteld voor de be handeling van afdeelingsvoorstellen. Speciaal dit voorjaar heeft het H. B. ge meend een Centralen Raad te moeten bij eenroepen, nu a!s gevolg van de gehouden Diocesane Synode Z. D. H. onze Bisschop nieuwe voorschriften heeft uitgevaardigd, waarin het lidmaatschap der principieel® sociale organisatie voor den Katholiek met zooveel woorden tot plicht wordt ge steld en waarin het verbod van het lid maatschap der neutrale stands- en vakor ganisaties met sancties wordt versterkt. Ook de organisatie van den jongen mid denstand in ons diocees vroeg dezen keer de aandacht, nu wij met vreugde mogen constateeren, dat er meer teekening en meer eenheid is gekomen in de jonge mid denstandsbeweging in het Haarlemsche en dat een diocesaan verband van jonge mid denstand svereenigingen is tot stand geko men. Onze Bondsadviseur Rector Bots zal de beteekenis en de strekking der nieuwe Bis schoppelijke voorschriften voor ons uiteen zetten, terwijl Rector Timp, de adviseur van onze afdeeling Haarlem cn de orga nisator van den jongen middenstand in ons diocees, zelf zal spreken over de zaak, die hem zoo na aan het hart ligt. Mogen de inleidingen van deze beide sprekers van groote vrucht zijn voor de toe komst onzer Roomsche Middenstandsbo- weging Sinds wij den vorigen keer in Centra len Raad bijeen waren, verloor de Katho lieke Kerk in ons vaderland haar Opper hoofd, Mgr van de Wetering. Niet licht zullen wij dezen Aartsbisschop vergeten, die bijzonder aan den katholiek georganiseerden middenstand zoo'n warm hart toedroeg. Al valt onze Haarlemsche organisatie niet rechtstreeks onder de jurisdictie van den nieuwen Aartsbisschop, toch stel ik u voor om aan Mgr. Jansen, nu wij voor hot eerst vergaderen onder Zijn Episcopaat, telegrafisch onze eerbied en aanhankelijk heid te betuigen. Ik ben er van overtuigd, dat ook gij hier op zult prijsstellen. De dalende conjunctuur. Op economisch gebied zijn het helaas niet de schitterendste omstandigheden, waaron der wij thans te zamen zijn. De stijgende lijn van den voorspoed in ons land is in het afgeloopen jaar in een dalende veranderd. De economische crisis, die in het najaar in Amerika ontstond door de bovenmatig vergrooto productie-capaciteit voor ver- bruikgoederen van allerlei aard, doet ook hier haar werking gevoelen, evenals do New Yorksche beurscrisis ook hier te lande haar zware schaduwen wierp. In de periode van 'Januari tot Mei van dit jaar bedroeg het aantal faillissementen in Nederland 1053 tegen 1004 in de zelfde periode van het vorige jaar. Voor 1930 wordt algemeen een toestand van depressie verwacht. Het meest opvallende feit was. evenals :n andere landen, de geweldige daling van de groothandelsprij7.cn. Daar deze daling voor een belangrijk deel moet toegeschre ven worden aan buitengewoon groote we reldvoorraden, schijnt er weinig uitzicht op snelle verbetering. In den Landbouw is de toestand vooral treurig Verschillende kleinhandelsprijzen van eerste levensbehoeften gaven in eind '29 en begin '30 reeds een daling te zien. De verwachting kan wel worden uitge sproken, dat, tenzij de groothandelsprijzen inmiddels weer naar boven gaan, ook de kosten van het levensonderhoud vorder zul len dalen, temeer daar wij naar het oordeel van deskundigen leven in een periode van een teruggaand algemeen prijspeil. In dit verband is het voor do detailhan delaren stellig geraden om zich bij het doen van inkoopen gereserveerd te houden en nu nog meer dan anders te waken tegen te groote voorraden. Ingrijpende nieuwe wetgeving. Op het gebied der wetgeving vallen tn de nfgeloopcn maanden voor den midden stand belangrijke feiten te memoreeren. Per 1 Januari werd de Arbeidswet voor de winkels volledig van toepassing cn trad het winkelwerktijdcnbesluit in werking. Do organisatie is bereid en is voor oen deel reeds doende om te streven naar wijziging van die bepalingen, die in de practijk tot ernstige moeilijkheden aanlei ding blijken te geven. Ik moge den wenscb uitspreken, dat bij de uitvoering van het winkelwcrktijdonbc- sluit, daar waar het noodig en mogelijk is, onzerzijds zooveel mogelijk de wenscheüjk- heid van overleg met do personeelsorgani saties zal worden betracht. De rijkswet op de winkelsluiting werd met slechts enkele wijzigingen in de Twee de Kamer aangenomen. Als ook de Eerste Kamer do wet heeft aanvaard en als het tijdstip van in wer king treding vaststaat wat wel niet zal zijn vóór 1 Januari 1931 zullen de vor- eenigingen zich kunnen afvragen of er in haar gemeente bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die het gewenscht maken, dat de gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon op bepaalde punten afwij kende bepalingen vaststelt, als waartoe do wet de mogelijkheid opent. Het Amsterdamsch Brood rapport. Mogen wjj steods met trots kunnen blij ven neerzien op dit ons eerste organisato- tisch instituut tot uitvoering der sociale verzekering! Dat de Middenstand nog steeds niet kan bogen op een veilige positie in de maat schappij is weer eens gebleken uit het door een gemeentelijke commissie in Amster dam uitgebrachte broodrapport, dat voor stelt om onder het mom van bestrijding der werkeloosheid en van de dwergbedrijven ook de gezonde klein- cn middenbedrij ven te laten wegconcurreeren door een groot-onderneming met gemeente-geld. De Roomsche bakkerspatroons van de hoofdstad hebben tegen dit rapport reeds even krachtig als waardig hun stem ver heven. Mocht strijd noodig zijn, dan zullen zij den heelen georganiseerden middenstand aan hun zijde vindon! Het vraagstuk van de melkvoorzioning van Amsterdam gaat, zooals «ij gejcz.en hebben, zijn definitiove oplossing tegemoet. Moge die oplossing een zoodanige tij.i, dat met het algemeen belang, ook het be lang van het gezonde particuliere bedrijf gewaarbogrd is! De Coöperatie bonus". „SL Hcmo- De Coöperatie 8int Homobonus die Rector Bots eens met dichterlijke visie ge noemd heeft: bet pronkpaard van onze beweging heeft in de afgeloopen maan den aterk de aandacht getrokken, dit in verband met het vraagstuk der meer of minder beperkte toelating van leden, dat in Sint Homobonus aanhangig was. Zeker heeft een inkoopcoöj>erat;e niet alleen het recht, maar zelfs de plicht nm aan haar candidaat-led' ii eischen te «stel len op het punt van soliditeit en reëel za ken doen. En ook kan niet worden verlangd, dal een coöperatie zonder meer nieuwe loden aanneemt, als daardoor de belangen van bestaande leden buitensporig zouden wor den geschaad. Maar niet ten onrechte was men van moening, dat de regeling, die Sint Homo bonus in December 1929 getroffen had te veel voet gaf aan de concurrentievreea der leden en te veel invloed toestond aan per soonlijk belanghebbende deelhebbers ten koste van de leiding van hot bestuur. Gelukkig ia deze regeling op do onlangs gehouden jaarvergadering door oen juistere vervangen. Temeer verheug ik mij over de richtige oplossing van het vraagstuk, waar wij op het oogcublik in den middenstand weer een verblijdende opleving mogen constateeren van de belangstelling voor de coöperatie- gedachte. Moge de middenstand zijn coöperaties blijven zien, niet louter als middelen tot persoonlijk voordeel, maar in de eerste plaats als instituten tot handhaving cn versterking der positie van den midden stand als zoodanig. Moge de middenstand zijn coöperaties blijven zien als een onderdeel van onze ge- heele principieele sociaal-economische be weging! Het H. B. rekent op do krachtige mede werking van alle betreffende afdeelingcn, als in de komende maanden gestreefd zal worden naar heroprichting van de gewes telijke Hanze-fedcraties, die in het verle den zulk prachtig organis&ticwerk hebben verricht. Ik eindig mot den wensch, dat ook deze Voorjaars-Cer.trale Baad krachtig moge bijdragen tot de versterking van het or ganisatieleven ouder de Roomsche Midden standers van ona Diocees! De voorzitter deelde, na oen opwekkend woord van rector Bots, mede, dat het op de vorige centrale taadsve.-gadering te Wassenaar verworpen voorstel-Alkmaar, inzake de behartiging van de belangen van den kleinen middenstand oen onderwerp van beraadslaging was geweest tusschcn het hoofdbqstuur en de afdeeling Alkmaar. Het resultaat dezer bespreking is, dat, hoe wel het hoofdbestuur het voorstel niet noo dig acht, het zicb er niet tegen zal verzet ten, wanneer uit de vergadering een der gelijk voorstel weer wordt gedaan. Do kwestie der retraite lokte eenige ge dachtewisseling uit, waaruit bleek, dat de belangstelling voor de Hanze-rctraites ern stig verbetering behoeft. Onder instemming der vergadering wor den telegrammen van hulde en aanhanke lijkheid verzonden aan Mgr. Jansen en Mgr. Acngenent. Organisatie van den R. K. Jongen Middenstand. Vervolgens hield rector J. B. M. Timp uit Haarlem zijn inleiding over de organi satie van onzen R. K. Jongen MiJdcnstand. In zijn met gloed en overtuiging uitge sproken rede legde apr. er den nadruk op, dat het hier gaat om net behoud der jon gensziel in die moeilijke jaren. Wij staan nog aan het begin van do vorming van die ééno groote organisatie van jonge midden standers, waarin alles, wat niet tot arbei ders- of hoogere standen behoort, thuis hoort en van waar zij worden ondergebracht in hun aparte organisaties. Evenals de arbeiders Gezellentehuizen hebben, behoeven de jonge middenstan ders tehuizen, althans localiteiten, waar zü hun Roomsche vrienden vinden en onttrok ken zijn aan de gevaren van de straat. Spr. beval de organisatie van den B. K. Jongen Middenstand, welke hom door den Bisschop is opgedragen, in de warme be langstelling der middenstanders aan. (Ap plaus). Op deze rede volgde een geanimeerde ge lachtenwisacling. In antwoord op dc gcsteldé vragen be toogde rector Timp, dat het zijn bedoeling niet is, in kleine plaatsen, waar weinig middenstanders zijn, een afdeeling op te richten. De vakpers. Over onze organisatie valt slechts goeds te berichten. Do nieuwe Mi ldenstandskrant beteekent zeker een versterking van de trekkracht onzer massale beweging. Daarnaast wil ik nog eens oproepen tot geregelde lectuur van de „R. K. Middenstander'', die onmis baar is voor de zoo boog noodige verster king van de intellectueel? kracht onzer or ganisatie. Onze instellingen werden verrijkt met oen collectieve automobielverzekering, die wederom flinke voordeelen kan afwerpen voor den georganiseerden middenstand. Het onlangs verschenen rapport der voor- Hcboibankcoiiitnissie heeft reeds in verschil lende afdeelingcn Aanleiding gegeven tot activiteit. (Jok is het voor do directio der Ned. Middenslandsbank aanleiding gewor den om zich af te vragen, of ook zij direct of indirect mede sou kunnen werken aan soort credietverleening. De Hanze in stijgende lijn. Onze Haarlemsche Hanze bevindt zich in den besten welstand. Wij zijn volop op raarsch naar herstel van het oude peil in ledental en organisa tiekracht! Leek hot in het begin van dit jaar of er een soort van besmettelijke ziekte was uit gebroken speciaal onder de voorzitters van de grootere nfdeelingen, deze kwaal is ge lukkig gestuit. Aan een oord van dank aan d<> afge treden afdeelingsvoorzitters moge ik den wensch tcevoegon, dat bun opvolgers voort mogen gaan in de door hen gewezen rich ting, tot meerdere grootmaking hunner verenigingen. Het aantal nfdeelingen van onzen Bond steeg sinds den vorigen Oentralcn Raad van 77 tot 80. Het ledental steeg sinds Wassenaar van 6770 tot 6783 per 6 Mei j.l. Cijfers, die tot dankbaarheid stemmen! En gelukkig is er nog geen stilstand in de ledenaanwas gekomen. Vooral de grootere, maar toch ook verschillende kleinere af deelingcn vertoonen een waren Icdcnhon- ger. Zoo moet het gaan! Naast de uitbreiding van het ledental zien wij een steods opgewekter vereni gingsleven iu de afdeelingcn. De R .K. jonge middenstandshowegiug moet ook den werknemendrn middenstand omvatten. Het i* niet de bedoeling om alleen „Hanze"-mcnschcn, zakenmidden- standers te krijgen. Het over.aden zijn van het adviseurschap in kleine plaatsen onderschrijft spr., maar dit ia geen reden om dit werk te laton lig gen. Wat het karakter van de organisatie be treft; dit is bedoeld als een jeugdorganito- t.e, \sr!kc gelijk staat met oen st.indvirg.i- nisat.e. Hel reglement bepaalt, dat de jonge middenstander bij huwelijk en bij het verkrijgen van een zelfstandigen werk kring deze organisatie moet verlaten om over te gaan naar zijn standsorganisatie. De jonge mnldcnstanders zijn vrij om een vakgroep te vormen, teneinde belangstel ling te kweeken voor de vakorganisatie. De voorzitter spoorde ten slotte de nfdee lingen aan tot oprichting van afdeelingcn van den R. K. Middenstand over te gaan. Vervolgens waren de voorstellen van de afdeelingcn aan de orde. Het voorstel-Krommenic, behelzende: a. de centrale raadsvergaderingen worden pre cies op het aangegeven uur geopend; b. do noodzakelijke meJedeelingcn «orden in zoo beknopt mogelijken vorm gedaan, werd, na dat het van de toelichting was los gemaakt, aangenomen. Voorstellen van de afdeelin gcn. Do afdeeling Leiden, die voorstelde dat in het vervolg de vourstellen der afdeelin gcn vooraan op de agenda worden ge plaatst, du» bet eerst behandeld worden, cn niet, zooals tot nu toe het geval was, >p hot laatst, stelde hiervoor het praeadvies van het hoofdbestuur in dc plaats, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd, om ook in het voorjaar een centrale raadsvergade ring te houden, «elke meer in het bijzon der aan de behandeling der afdeelingsvoor- stellen kon zijn gewijd. Het voorstel-Uutterdam om over te gaan tot het oprichten van vacantie-oorden voor middeustandskiiidercn werd verwezen naar een door het hoofdbestuur in te stellen commissie. Ken tweede voorsteJ-Rotterdam was om het «ederzijdsch lidmaatschap van stands- on vakorganiantie verplicht te stellen. Dc zaak is in vergevorderdon slaat van behandeling; op 2 Juni sal te Utrecht een vergadering plaats hebben van de atandsor- ganisaties in do vakorganisaties. In prin cipe gaat het hoofdbestuur mot hel ver plicht »Lellon accoord. Coöp. Inkoopvereenigingcn. De afdeeling Amsterdam stelde vervol gens bet volgen Je aan de orde: „De Cen trale Hand spreke als zijn moening uit, dat de Coöp. Inkoopvereenigingrii zich alleen en uitsluitend dienen te beperken tot hot inkoopen van die artikelen, welke haro le den in verwerkten of onverwerkten toe stand in hunno zaken verkoopen". Het voorstel-Amsterdam werd met het praeadvies van het Hoofdbestuur na ecoi- ge opmerkingen door do afdeelingcn Rot terdam, Haarlem en Gouda en na ampele besprekingen ook van enkoio andere afdee lingcn, «aarvan sommige dezer afdeelin- gen op uitstel aandrongen, naar eene oom- missie ter nadert "bevtudooring verweten. Het Hoofdbestuur kon zich met do meer derheid der voor dit voorstel stouuuendeii vereenigen. Bcndscontributies. Daarna kwam het door Den Haag inge diende voorstel ter sprake, aldus luidendo: Do afd. Den Haag stelt voor, dat het be drag der bondneontributio «orde berekend naar het aantal loden op I Janunri 1930 in geschreven. Bij eventueele vermeerdering <>f vermindering van het getal leden blijft hetzelfde bedrag aan den Bond verschul digd. Nadat de bondsnecrotaris eerst do toe lichting van de afd. Den Hang cn vervol gens het pracadv.es van het Hoofdbestuur daaraan had toegevoegd, lichtte do heer H. J. Borghols nament do afd. Den Haag het voorstel nader toe. Spr. wees er op, hoe de afd. Den Haag steeds bij ledenwerving op het bezwaar der te hooge contributieheffing stuit. Waar de IIaag«che afdeeling steeds met schade cn schande heeft moeten ondervin den dat te hooge contributieheffing funest op de aanneming van nieuwe leden en be houd van de reeds aangesloten leden heeft gewerkt. 8pr. bepleit nogmaals het ingediende' voortrtel-Dcn Haag. De bondspenningmeester, do hoer v. To- tering uit Haarlem bestrijdt hierna uitvoe rig hot Haagsche voorstel en verdedigt in een lange rede het praeadvies van het Hoofdbestuur. Tenslotte moest het voorstel-Dcn Haag wegens onvoldoende ondersteuning verval len worden verklaard. De nieuwe Bisschoppelijke voorschriften. Na behandeling dor sfdeelingsvoorstel- len sprak de bondudvisour rector J. Mots, een kort woord over do nieuw? bisschop pelijke voorschriften, welke ten doel hebben den nadruk te legt en op de beteekenis der ei de Mtii il b i ia -• m Ie K 11 bolid toit. Omdat het gewicht van den plicht oin tot katholieke organisaties toe t« treden tot verscheidene katholieke middenstan ders nog met voldoende js doorgedrongen is de Bisschop er toe overgegann sanctie» te stellen op het lidmaatschap van bij niet- katholicke organisatie» aangesloten Ka tholieken. Enkrle vragen werdon naar aanleiding van het gesprokene gesteld en beantwoord. De nandncht werd nog gevestigd op het dr. van Beurdenfondt tot opleiding van jonge priesters. Do heer don Brabander uit Utrecht bracht de groeten van den AarUdioctsancn bond over en getuigde van de opleving in het organisatioleveo in het algemeen. Na dc rondvraag, waarvan verkillen de personen gebruik maakten, werd dc ver gadering tegen zes uur gesloten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5