H. spicule mm uurwebkei SUMATRA I Fa. A. H. J. WIJTENBURG H Het Eucharistisch Congres te Carthago LETTEREN EN KUNST STADSNIEUWS Agenda I PULL-OVER I DEUX-PltdEj VRIJDAG 9 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 uitzonderingen behoeft toch niet een wets artikel gemaakt te worden. Ds. Kersten was er tegen op grond van Gods ordonnantiën, maai ds. Scbok- king (die overigens tegen het amendement was) herinnerde er den staatk. geref. lei- dor zeer ter snede aan, wat hij dan wel dacht van. de Koningin! Dc Katholieke afgevaardigde mr. Kor. tenhorftt meende, dat men betrekkingen, die het aan mannen mogelijk maakt te huwen en een gezin te onderhouden, niet aan vrouwen moet vergeven. .Maar, toen hij zich met de „principieele" gronden van den antirev. mr. de Wilde wilde ver een i gen, kwam rngr. Nolons interrumpeo- rond tusschenbeide en herinnerde er aan, dat de katholieken zirli niet op princi pieele gronden tegen do benoembaarheid van do vrouw veizetten. Mr. Kortenhorst verbeterde dat trouwens ook dadelijk: de oud-testamentische orentatie van sommige protestanten i». ons, Katholieken, vreemd. Do Katholieke vrouwelijke afgevaardig de me}. Meijer pleitte kort en zakelijk voor de benoembaarheid van de vrouw. Do minister legde or 'en slotte den na druk op, dat, al« men de vrouw benoem baar arht. men niet stilletjes moet den ken: maar wij zullen het nooit doen. Waarschijnlijk meendo de premier, dat vele Kamerleden de benoembaarheid wol in do wet willen ncorgoschreven zien, maar deze toch in do practijk niet gauw zouden willen toepassen. De meerderheid van de Kamer meetido, dat dc uitzonderlijke vrouwen, geschikt om hot burgemeestersambt te bekleedcn, niet positief uitges'oten mochten worden. En mot- 45 tegen 35 stemmen schrapte zij het aangevochten „mannelijk" uit de wet. De katholieke vrouwelijke afgevaardigde had do voldoening dat zo gesteund werd door don leidor der fractie, mgr. Nolens, den voorzitter van de Kamer, mr. van Schaik, oud-minister Aalberse en dc hoe ren Suring, van Poll, Guit en mr. Gose- ling. De communist De Visser wilde nu „in verband met de zoogenaamde geloofsver volging en het daarmee samenhangende oorlogsgevaar", de regecring intcrpclleo- ren. Do voorzitter was echter van meening, dat er voor de intemellatie hee'emaal geen reden was. De positie van Nede-'-nd ten opzichte van Sovjet-Rusland is onveran derd en er bestaat geen reden om in do Neder'ondsche vrlksvortegcnwnordigin-. to beraadslagen over de inwendige aangele genheden van een staat waarmee Neder land geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt. De geheclo Kamer was bet met den voorzitter eens.. Ondanks het obstructie dreigement van don communist, wiens vriend en vijand Wijnkoop afwezig was, werd diens interpellatie-verzoek mot 74 tegen 1 stem verworpen. SOCIALE WEEK VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND. „Rorum Novarum" in het licht van onzen tijd. Woensdagavond nam do Sociale Weck van het It .K. Werkliedenverbond, welke in het St. Alphonsus-retraitehuis te Amers foort. wordt gehouden, een aanvang. De openingsrode werd uitgesprokon door den voorzitter van hel R. K. Werk liedenverbond, den heer A. C. de Bruyn. Rede voorzitter A. C. de Cruin. 18 Mei van het volgend jaar is 't veor- tig jaar geleden, aldus do hoor A. C. do Bruyn, dat Loos Roruxn Novarum het licht zag. Do encycliek bracht onrust in nommigo kringen; zij bepaalde zich niot onkel tot theoretische bespiegelingen, welko dikwijls vrij onschuldig zijn, doch groep volop in do practijk van hot sociaal-poliiiekc loven. Loo XII koos do partij der sóciaal-ver- drukton, der onrechtvaardig behandelde arbeiders, de arbeiders, uit wier arbeid „de welvaart, der staten haar oorsprong neemt." Leo XII koos voor elk duidelijk partij. Voor onzen tijd gelden nog dezelfde waarheden en dezelfde beginselen als toen Leo XIII Zijn zendbrief publiceerde. Teen verzette do rechtvaardigheid zich tegen liet don arbeiders eenzijdig, tegen hun wil opleggon van arbeidsvoorwaarden daar verzot de rechtvaardigheid zich 'hr.ns evenzeer tegen. Toon verzetten de goddelijke wetten er sioli tegen, dat de eene mensch den ander uitbuit ten eigen voordcel; thans wordt dat individualisme, dat kapitalisme ovcn- ocjis met eenzelfde beroep op de goddelijko wet'on veroordeeld. Er is in de laatste jaren door do sociale wetgeving toch zooveel bereikt voor dc arbeiders, moenen sommigen. Dacht men, zouden wij willen antwoor den, dat de socialo kwestie is opgelost, dat tien arbeider (den arbeid) is recht go- daar.t l)e sociale wetgeving is een dookje om het bloeden van eenigo ernstige sociale w: i den 'e stillen. Om tot die beginselen te koiucn is het noodig, dat men de waarhoid en de begin selen vuu bet Chirstendom kent, gelijk die zoo duidelijk door Leo XIII in R. N. zijn aangeduid. De practici in het sociale leven loopen mirschion gevaar door allerlei omstandig heden al te gemakkelijk toe te geven aan .sen, was: door de zuivere toe passing der in de natuur wortelende ka tholieke sociale opvattingen in het ge drang kan komen. Deze sociale week wil die opvattingen weer eens in het volle licht plaatsen; ze wil bevorderen, dat do beginselen, waarop de R. N. steunt, worden toegepast op dc tegenwoordige sociale on economische ver houdingen. Daarom werd als algemeen onderwerp do riicergoncemde encycliek genomen, be zien in het licht van onzen tijd. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimittfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii origineel 12 - nu IflET DUUR EN IN KWALITEIT GELIJK A HAARL.STRAAT hoek TURFMARKT Een onvergetelijk schouwspel De plechtige Kindermis. Do speciale oorrespondent van de „Msb." te Cari-hago seinde gisteren: Welk een wonderschoon en ontroerend schouwspel hebben wij heden Donderdag morgen mogen beleven! Lant mij u eersl oen beschrijving geven van de omlijsting wanrbinncn het grootscb gebeuren zich afspeelde. In de verto het grandiooze Amphithea ter, hooge kalo heuvels in groene cn roode tinton, van oen schilderachtige woestheid en ruigheid. Rondom ons een uitgestrekte dalketel, waarvan de breodo Vooge zoomen bedekt zijn met eucalyjitusboomen, tamarinde, olij ven, pijnboomen, enz. In het diepe binnengedeelte van den dalketel de groene, grasvlakte van een sportterrein, ui het Noord-Oostelijk deol van het prachtige Pare du Belvédère ge legen, dat op ecnigen afstand van Tunis is aangelegd. Rondom dit grasveld ia een wielerbaan ingericht. In bet midden van dit sportterrein ver heft zich, ondor een baldakijn ia wit cn goud, ecu altaar, waaraan kardinaal Ulond, dc primaat van Polen, het II. Sacrificie der Mis zal opdragen. De kardinaal wordt begeleid door kardi naal Verdicr. die bij zijn aankomst leven dig wordt toegejuicht, en door een groep bisschoppen en prelaten. Het altaar zelf bevindt zich op do snij- dingslijn der twee armen van oen ontzag lijk groot kruis, maar van een levend kruis, gevormd door de lichamen van meer dan 6000 kinderen. Al deze kleinen zijn in hot wit gekleed: de jongens en meisjes in de witte tuniek, bostikt met hot roode kruis; de oudore met een jurk en een witten sluier. Tien k viji'tionduizond personen zijn in stille op een der randen van den dalketel geschaard. Zoodra het H. Misoffer begint, zingen dc kinderen de algemeen, ook bij ons beken de, volkskerkgczangcn, begeleid door een fajifaro. Zij zingen ze mot oen godsvrucht en hei- ligo geestdrift, die u diep ontroeren. üp oen gegeven leokeuptaan zij op, of gaan zij zitten met een regelmaat, die als een nieuw symbool van eenheid is.* Doch zie, bot ougenblik van hot He- mclsch Gastmaal nadert. De klaroenen, die kort te voren tijdens de opheffing der II. Hostie hun sonore klanken over de velden uitzonden, verstillen in heiligen eerbied en spelen zacht en ingetogen het „Ave Ve- rum" van Mozart. In een wondere harmonie zich voortbe wegend, naderen de kleinen tot de II. Ta fel, die in bet vicrkaQt rond het altaar sk'iut opgesteld. Twaalf priesters reiken hun Ons Heer uit en boven hoog aan den hemelkoepel cir kelt oen vliegmachine; door haar gozoem brengt zij op haar manier hulde aau dou Verborgen God dor Altaren. Op mijn langdurige loopbaan als katho liek journalist heb ik het geluk gehad, bij diep ontroerendo tooncel entegenwoordig te zijn. Nooit echter heb ik oen schouwspel gezien, dat zoo'n ovorwoldigenden indruk van levenden en diepen godsdienstzin in mij heeft nagelaten. Op dit oogenblik voel- do ik meer dan ooit de diepe beteekenis Rede Rector J. F. A. Bots. Hierna kwam aan het woord Rector J. F. A. Bots, die erop wees, dat do opvat tingen over de encycliek Kerum No va rum nog veelvuldig verkeerd zijn. In dit ver band horinnerde spr. aan oen verzoek, dat het vorige jaar door Fransche werk gevers tot den Paus werd gericht, om de werkliedenverbonden op te heffen. Do Paus ochter verklaarde zich radicaal tegen de/.o opvattingen en eischte onvoorwaar delijke overgave aan de Christelijke zede- leer. Dit ideaal is nog ver. Er moet een ommekeer komen van onze uiaatsohappelijke verhoudingen. Wij staan uiterst revolutionnair tegenover do huidige economie, sterker dan de socialisten. Wij zijn dc groote revolutionnairen in deze maatschappij on dit is onze heerlijke roe ping. Deze grondgedachte ligt in de lijn van de groote encycliek. Onze taak is, de Kerk de kans te ge ven, hoar kern in do maatschappij te hand haven. We moeten ten slotte den weg vin nen om de groote kwaal aan te tasten. We moeten het wantrouwen bij de massa kunnen wegnemen, door die kwaal weg te nemen. Ik hoop en geloof, dat er iemand ral opstaan.die dien weg aal vinden. Ik geloof, omdat ik Katholiek ben, dat de.weg zal govonden worden. Ik geloof, dat de dag ral komen, dat het Kruis zal erkend wor den in ons sociaal leven. Moge deze So oialc Week een stap in die richting zijn. Na deze. met geestdriftig applaus ont vangen rede, dankte de voorzitter den spre- van het woord van den goddelijkon Mees ter: „Laat de kleinen tot Mij komen 1" Intusschen heeft hedenmorgen in alle kerken en kapellen van Tunis, Carthago en de omliggende plaatsen een algemeene H. Communie plaats gehad. Want voor heel hot aartsdiocces Carthago, practisch dus voor heol Tunesië, was een algemeene H. Comunie door de geestelijke overheid voor bereid. In de verschillende kerken, welke voor de diverse uutionailicitcn beschikbaar zijn gestold, w-erd door een prelaat van elk dier nationaliteiten een pontificale Hoogmis opgodragen, waaronder een korte toespraak in de taal van de betrokken nationaliteit, terwijl ook een of ander kerkelijk gezang in de eigen landstaal werd gezongen. Hedenmorgen om 10 uur werd woJerom een pontificale Hoogmis in de primatiale kathedraal van Carthago opgeJragen, waar bij de kardinaal-legaat Lépicier assisteerde. Hoderinamiddag heeft in het Amphithea ter van Carthago de plechtige aanbieding der palmen, door de kinderen van Tunis, Carthago en omgeving plaats, mot toe spraak van Pater l'arru S.J., één der di- rectouren van het Apostolaat des Gebed» en van den Eucharistischen Kruistocht. De deelneming aan het Congres. Het totale aantal van de eigenlijke deel nemers aan hot congres bedraugt, volgens heb aantal uitgereikte togangskaarten, meer dan vijf cn twintig duizend, waar van meer dan vijftien duizend uit overzee- scho landen en tien duizend uit Tunis. On der de Jeetnomeude naties komen na Frank rijk, dat meer dan de helft van de deelne mers telt, met veertig, bisschoppen, twee duizend priesters een, twaalf honderd se minaristen: een Belgische bedevaart van 300 personen onder leiding van kardinaal van Uoey en mgr. Heylen, voorzitter van het comité voor Eucharistische congressen, de bisschoppen vab* Luik, Gent en Door nik. Aan boord van de „Marsa", die hem hierheen bracht, werd een plechtige H. .Mis opgedragen met medewerking van 130 Polen, onder wie een groep arbeiders, die m Frankrijk «erken, met kardinaal Hlond en vorst Sapieha van het permanente comi té aan het hoofd. Mgr. Zavoral, gemijterd abt van de Pre- monstateiizers van Strahom, is de leider van GO Tsjchoslowaken. Pater Bucys, superieur-generaal der Ma- riavieton, heeft de leiding over 80 Litauers, van wie een twaalftal uit Amerika zijn over gekomen en zicb hier bij hun landgenooten hebben aangesloten. Met den „Météor" zijn 250 Zweden en Noren aangekomen. (Jok merkten we op mgr. Kelley, aartsbisschop van Sydney, met ©enige pries'ers; ondanks zijn hoogen ouderdom do aartsbisschop is reeds 32 jaar is ook hij hierheen gekomen. Eongroep van vijftien Mexicanen werd met bijzondere sympathie ontvangen. De Bey schenkt tien gevange nen gratie. Uit eerbied voor het liefdevol en plech tig karakter van het Eucharistisch Con- gics heeft de bey van Tunis gratie verleend aan tien veroordeeldeu. „St. Franciscus" haar hulp heeft toege zegd. Met andere organisaties wordt nog onderhandeld. Aan deelnemers zal tijdig een geel-wit vaandelfcje worden toegezonden, met ver zoek dit op auto of motorrijwiel te beves tigen. Voorts zal iedere deelnemer» onmiddel lijk na de zegening ontvangen een zeer fraaie St. Chrisioffel-plaquctte. Alleen zal van de deelnemers een offer tje worden gevraagd ten behoeve van de arme en hulpbehoevende zieker van „St.- Elisabeth" en R. K. Wijkverpleging. Van alle kanten komen de inschrijvin gen binnen, zoodat Ier wille van een vlugge correspondentie in Delft, Den Haag, Gou da, Leiden en Schiedam afzonderlijke se- cret-.rialen zijn gevestigd. Met het oog op het trefefn van verschil lende maatregelen wordt men be'eefd ver zocht met de inschrijving niet tot het uiter ste te wachten, doch onmiddellijk zijn op gave tot deelname te zenden. Orde maatrege'en, op het terrein en ïn de omgeving zullen na gepleegd overleg mefc de politic autoriteiten, ter kennis van belanghebbenden worden gebracht. Dr. F. J. Nuyens, f In den hoogen leeftijd van 94 jaren is te Boxmeer overleden dr. F. J. Nuyens, die voor eenige jaren zijn 70-jarig docto raat mocbl vieren. Cedurende 60 jaren oefende hij de ge neeskundige practijk uit resj). te De Rijp, Zevenhoven en Ter Aar tot hij in 1906 naar Boxmeer vertrok om daar een welverdiende rust te genieten. kor waarna de aanwezigen eenigen tijd gezellig bijeen bleven. In dc bijeenkomst van gisteren was te genwoordig de Minister van Arboid, Nij verheid en Handel, de heer Verschuur. Pater Mr. Dr. Raymakers, Professor aan Je IJ. K. Universiteit lo Nijmegen hield een redo over: „Zekerheid van bestaan Aan het cjnde van de bijeenkomst heeft .Minister Verschuur in een kort woord medegedeeld, dat het zijn vaste voorne men is om in de komende periode te ko men met een wetsvoorstel over Bedrijfs organisatie. De auto-zegening. Eenige nadere bijzonderheden. Men verzoekt ons opname van het vol gende? Thans staat va6t«, dat de auto-zegening, welke op initiatief van de afdeeling Rot terdam van de Ned. R.-K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" op het voormalige Nenijto-terrein op Zondag 25 Mei a.s. zal worden gehouden, zal aanvan gen om twee uur. Door de Vcreenigde Rotterdamschc kerk zangers zal na afloop der eigenlijke zege ning worden uitgevoerd riet aeht-s'.em- mi? „Te Deum" van Hub. Cuypers, met or gel bege'eiding, en wel in de daarvoor aan gewezen hal. De R. K. Padvinders van Rotterdam zul len hun gewaardeerde medewerking verlee- nen, terwijl ook de R.-K. Ver. E. H. B. O. Jaargetd voor Frederik van Eeden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft thans aan Frederik van Eeden bericht gezonden, dat hem een jaargold van 500 zal woiden verleend. MAARSMANSSTEEG 7-14-21 E» E9 Modern^ Klokven Vanaf 25.5} - '3,5 ij Marmerien G^kniii^ji 2 vW/ 37-75 Bronzen GarnitiVen vanaf 82 59 Alles met prima garantie In onze HUISH. AFD. Expositüe van TAFELSERVIEZEN Speciale Toonkamer (Reel.! Zondag, Perosi-feest. Te 9 uur H. Mis in de Lodewijkskerk; te 2 uur feestver- gadering in den Foyer; van 3.30 5 uur receptie in den Foyer; te 8 uur huldigingsavond Stadsge hoorzaal. Zendag, Vriendenkring ter eere v. h. Al- lerh. Sacrament, 9 uur Hoogmis met Alg. H. Communie, 6 uur Lof met preek, St. Josephkert. Donderdag, Perusi-fecst. Invitatie-concert Stadsgehoorzaal 8 uur. LEIOEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 11 Mei a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 623. itmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii i Wollen I E zonder mouwen, in moderne E E tinten, iftèl streep-motief, E zeer moéle J<waliteit E FlJfZS j Wol, ytnaf/f \2?=-95 .tr Ziel Eialage 1 A. PARMENTIER, Breestr. 128 ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii (Reel.) Dr. J. H. OORT. Tot lector in do faculteit der wis- en natuurk. aan de Rijksuniversiteit alhier voor onderwijs in de Sterrekunde, is be noemd dr. J. H. Oort, Conservator aan deze universiteit. RING VAN BOERENLEENBANKÉN. Donderdagmiddag hield de Ring van Boerenleenbanken, ewlke aangesloten zijn bij do Coöperatieve Centrale Raiffeiscn- bank to Utrecht, hare voorjaarsvergade ring in Hotel „den Burcht" alhier. Verte genwoordigd waren 18 Banken, terwijl als vertegenwoordiger der Centrale Bank de inspecteur Hendrik» aanwezig was. De heer Th. Jonkheer opende als voor zitter met een welkomstwoord deze verga dering, waarna dc notulen werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld. Hierna deed de penningmeester verslag van de financiën van den Ring. Met dank voor de accurate wijzo, waarop hij een on ander heeft geadministreerd, wordt de re kening goedgekeurd. Als bestuurslid van den Ring was aan de beurt van aftreding de heer J. H. Kruscman te Warmond; met op één na algemeene stemmen werd hij hor- kozen. Hierna bracht de vertegenwoordiger van den Ring in den Centralen Ring verslag uit van de gehouden Centrale Ringvergadering te Utrecht. Belangrijke zaken in verband met de financiering van den Land- en Tuinbouw waren daar besproken alsmede de financieele toestand der Centrale Raif- feisenbank. Geconstateerd kon worden, dat deze or ganisatie op gezouden basis staat en dank zij bare soliditeit en betrouwbaarheid zich in flinke toeneming va nden omzet mag verheugen. Den afgevaardigde wordt dank gebracht voor het uitgebracht verslag. Vervolgens kwam in behandeling de agenda der jaarvergadering van de Cen trale Raiffeisenbank, welke op 23 Mei o.s. te Utrecht zal worden gehouden. Uit de Balans en Winst- en Verliesreke ning blijkt, dat de Banken steeds in bloei toeuemen. Door de Rekeninghouders was per 31 December gestort oen bedrag van ruim 99 millioen gulden, terwijl was opge- noemn ruim 34 millioen gulden. Aangeslo ten zijn 725 Boerenleenbanken, die uitgege ven hadden ongeveer driehonderd duizend spaarbankboekjes, waarop geplaatst was een bedrag van bijna driehonderd millioen gulden. Na ruime afschrijvingen kon als netto winst een bedrag van 620.590.44 gul den op reserve worden geschreven waar door de Reserve der Centrale Bank tot ongeveer vier en een half millioen steeg. Een voorstel om te kemen tot een ander© regeling van dispensaties werd algemeen toegejuicht, vooral nadat hierover dooi den heer Hendrik» nadere motiveering en inlichting waren gegeven. Als vertegenwoordiger van den Ring in den Centralen Ring werd opnieuw gekozen de heer Tj. Kuypers te Leiden en als plaatsvervanger de heer T. Kralt te Rijns burg. Nadat bij de rondvraag nog eenige za ken van huishoudelijken aard waren be sproken werd de goed geslaagde vergade ring doer den voorzittor met dank voor de opkomst gesloten. HET TWEEDE LUSTRUM VAN „PEROSI". De inzet der feestelijkheden. De R. K. Muziekvereeniging „Perosi" heeft gisterenavond op schitterende wijze de herdenking van haar tweede lustrum ingezet. Omstreeks half negeu dromden de mon- schcn samen voor den ingang van onzen al- ouden Burcht, waar binnen do muzikanten zich opmaakten voor de rondwandoling door de stad. 't Was frisch, gelukkig, zouden we zeg gen. Want, nu mcesten de muzikanten zich warm blazen op hun avond-tour. En dat bcteeke.it natuurlijk lustige, vroolijke mu ziek. En zoo is het inderdaad gegaan; er is flink gespeeld en de belangstelling voor „Perosi" is weer eens wakker geschud en wie het nog niet wist, dat er een „Perosi" is öf niet wist, dat zij haar tweede lustrum viert, weet het nu, want ieder vroeg na tuurlijk naar de reden van deze musicale wandeling. De toch langs Leiden's straten duurde precies een uur en den geheelen weg langs volgde een groote schare de muzikanten. Hun allen word een verrassing geboden toen, in de' Korevaarstraat gekomen, het reclame-vleigtuig voor „Triumph" zichtbaar werd. Met belangstelling werd deze nach telijke bezoeker nagestaard. Te half tien arriveerde men weer aau Hotel „Den Burcht", waar do stoet werd ontbonden. 't Was een goede inzet der feestelijkhe den! Landdag Ned. Rotary-clubs. Heden en morgen wordt hier ter stede de jaarlijksche Landdag gehouden van de Ned. Rotary Clubs. Na een noenmaal in Zomerzorg hadden verschillende commissievergaderingen plaats, na afloop waarvan enkelo beziens waardigheden in deze gemeente. o.a. dc Universiteit en de Hortus werden bezich tigd. Morgenochtend wordt de Landdag voort gezet in de Stadsgehoorzaal. De N. Z. H. T. M. heeft den deelnemers vrjj vervoer toegezegd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2