MAANDAG 5 MEI 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE TOESTAND VAN DEN LAND- EN TUINBOUW De commissie geïnstalleerd. Re 'e van Minister Ruys. De taak der commissie. De Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, jhr. mr. C'h. Ruys de Dee- rcnbrouck, heeft Zaterdagochtend de com missie, belast met een onderzoek en het treffen van maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land en tuinbouw, geïnstalleerd met een rede, •waarin hij wees op de wenscheiijkheid, om naast de bcstaando staatscommissie inzake den toestand van den landbouw een afzon derlijke commissie in »c stellen. De Minister heeft dr. Lovink bereid ge vonden het voorzitterschap te aanvaarden. Dc gewichtige bijeenkomst werd door den Minister zelf voorgezeten met het oog op het groote belang der te behandelen vraagstukken. Spr. noemde als taak der commissie niet blijvende maatregelen te beramen, maar zoo mogelijk middelen aan de hand te doen tot hot bezweren der acute crisis. Dr Lovink wees in zijn antwoord er op, dat de door de snelle daling der prijzen ontstane crisis nog verscherpt is door maatregelen van buitenlandscho regeerin gen en verzekerde, dat dc commissie zou trachten het hare bij te dragen de crisis tot oplossing te brengen. St. Mariagesticht te Noordwijkerhout. Ged. Staten van Zuid Holland stellen voer de overeenkomst betreffende het St. Mariagesticht te Noordwijkerhout te wij zigen, zoodat de vergoevling voor elke krachtens die overeenkomst beschikbaar gestelde plaats, welke gedurende minstens de helft eener kalendermaand onbezet was, ovor die maand 2'/a pet. van het janr- lijkscb vorpleeggeld, zijnde 30 pet. por jaar bedroeg, doch welke vergoeding reeds tijdelijk tot 60 pet verhoogd was, ook voor heb vervolg op 50 pet. te bestendigen. Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Het getal leden van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" is ge durende de maand April met niet minder dan 333 toegenomen en bedraagt thans 23012. LUCHTVAART KINGSFORD SMITH IN ONS LAND. Een aspirant-Oceaarvvlleger gezocht. De bekende Australische Oceaanvlioger Kingsford Smith is Zondagmorgen met de „Statendam" te Rotterdam aangekomen. Hij komt, zooals men weet, in ons land zijn Fokker, de „Southern Cross", afhalen, waarmede hij zoovele groote vluchten heeft gemaakt. Do machine wordt thans in de Fckker-fabrieken grondig nagezien. Aan een correspondent van het ..Nieuws van den Dag" deelde Kingsford Smith me de, dat hij in Juni of Juli een vlucht in Wes telijke richting zal maken over den Atlan- tischen Oceaan. „Ik blijf nu twee k vier weken in Am sterdam, zeide hij, en vlieg dan naar Ier land. Daar vinden de verdere voorbereidin gen plaats voor mijn v'ucht van Oost naar West, Of de Noordelijke route wordt ge volgd staat nog niet vast." In den verderen loop van het onderhoud deelde Sr. Kingsford Smith nog mede, dat hij oen tweeden piloot zoekt. En gezien de groote renommee van onze Ncderlandscho vlieger» is er groote kans, dat deze eervolle plaats door een Rolland- sehen vliegenier zal worden ingenomen." i 1 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Recttficatic Raadsoerslag. Door een fout ter zetterij zijn in het Raadsverslag eenige sto rende fouten gekomen. Het kopje ,,Een schenking voor Zwakzinni gen-onderwijs" was édn agendapunt te vroeg geplaatst. Het voorstel van den heer Ten Cate Brouwer 150 bij te dragen in het naar school brengen der kinderen, werd niet ondersteund. Het voorste! van B. en W. werd daarna z. h. st. aangenomen. Mishandeling. Door een bewoner van de Vinkebuurt. zekere Verbee. werd bij dc politie aangifte gedaan tegen zekere v. d N. wegens mishandeling van zijn echtgenoote. waardoor deze zich onder heelkundige behandeling van dr. Schr. moest stellen. Verlof Door den heer J M. Rijkelijkhui- zen werd bij B. en W een verzoek ingediend om verlof tot den verkoop van alcohol vrijen drank in het perceel Steekterweg no. 67 alhier Zelf bloemen kueeken Vanwege de Ver. ..Alphen Vooruit" worden ook dit jaar weer planten aan volwassenen uitg-reikt. Voor het verkrijgen van planten moet men zich voor 10 Mei a.s. opgeven aan de hee-en A. P Tolk, H. de Wevs of J. L. GaiMard Van de gekweek te planten zal in Sept. a.s wederom een ten toonstelling gehouden worden. GROENENDIJK. Ongeval. Vrijdag j.l. had dc werkman J. v. d. H. alhier tijdens het lossen der water leiding-buizen het ongeluk te komen vallen, met het gevolg, dat ook •«gelijkertijd dc mast vap het schip naar beneden viel cn op het hoofd van den n 1 ïcht k am. De verwon dingen waren van dien aare, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WAT WIL HET NEDERLANDSCH INDONESISCH VERBOND IN INDIE71) Als straks Holland bewerkt is, korr.t Insulinde aan de beurt. Eon omvangrijk program van actie. Over de actie, welke het gereorganiseer de Nederlandsen-Indonesisch Vei bond se dert korten tijd begonnen is en waarover de dagbladen schrijven als de „kruistocht van Raden Mas Noto Soeroto en den beer FraoB", is reeds veel in de pers te doen ge weest. Er heeft zich een comité van aan beveling gevormd uit de voornaamste krin gen van den lande, waarin groote figuren uit alle politieke richtingen: Katholieken, Protestanten, Liberalen zitting namen. Al leen sociaal-democraten en communisten mist men er in en geen wonder de leuze „Indië los van Holland" wordt door deze beide Indiërs krachtig en met vuur be streden. Er is over deze hernieuwde actie van het Ned.-Indonesische verbond al zoo veel geschreden, pro en contra, dat wij er niet meer het onze toe behoeven bij te dragen. Evenmin ligt het in onze bedoe ling, het nog te hebben over de persoon lijkheden van Raden Mas Noto Soeroto, den Javaanscben dichter-politicus, en den Timoreesche volksleider C. Frans, een man van groote capaciteiten, die in Koe pang aan het hoofd staat van een gewel dige organisatie, welke Timor en onder- hoorigheden omvat en die een Nederland- vriendschappelijk gezinde beweging is, ont staan als actie op het drijven der nationa listen en bolsjewisten in 1925. Een andere vraag verdient thans onze aandacht Een vraag, welke in de bladen werd toegelicht: zeer zijdelings, zéér vaag een vraag, wel ke meer gesteld werd d"n beantwoord: Wat wil het Nederlandsch Indonesisch Verbond doen in Indië? Het kan niet twijfelachtig zijn, of de hoofdtaak van het verbond toch ligt in Tropische gewesten. Het is een open deur intrappen, als tnen in Holland een kruis tocht zou willen houden voor de Bedachte: Tndiö en Holland saamhooric. Reeds het instinct tot ze'fhandhaving doet den Ne derlander beseffen, dat hij Indië niet van Holland scheiden moet. De meest vooruit strevende en de meest reactionaire elemen ten zijn het daarover eens. Alleen Moskou- sche invloeden of een Don Quichot te- geest kunnen het Indië los-van Holland in de hand werken. Tn Indië is dat anders. Daar is een groote, politiek ongeschoolde en in de wereld dinlomalie niet-georiën- leerfde massa, die zich één voelt in dit groote feit, dat zij overheerscht worden, door een vreemd en uifhecmsch ras, en die luistert naar het zoet fluiten van den poli- tieken vogelaar, die de schoonste deun tjes fluit, somtijds schelle variaties op de roodc Internationale uit het land der step pen. Hier heeft het verbond een geweldig nperatieterrein voor zich. Enwat zal het hier doen? Noch de heer Frans, noch Radon Mas Soeroto hebben zich over dit onderwerp definitief uitge'aten on dit valt te begrijpen, want zij zullen hun eigen plannen niet te gauw bekend maken om de tegenpartij geen kans te geven tot tijdig beraamd verweer. Aan de andere kant is het begrijpelijk, dat de Hollander zich echter afvraagt: Wat is de bedoeling van het verbond Tn één der Hollandsehe bla den is alleen deze bewering geuit: De kruistocht van den heer Frans en Noto Soeroto is belangrijk, is interessant, maar te weten, wat zij straks zullen uitvoeren, vinden wii nog veel interessanter. Een Tndiseh blad kwam met het verbijs terend bericht, dat er voor de actie van het verbond in Indië. het luttel bedrag noo- dig was van.... viif millioenen dat dat geld nooit bij elkaar gebracht zou kun nen worden. Dat was vrijwel het eenige. wat wij van de plannen van het verbond vernamen. Het is ons echter door zeer bij zondere relaties in hot verbond gelukt iets naders over de nog niet gepubliceerde plan nen van de beeren Frans en Noto Soeroto te weten te komen. Wat het bericht van de vijf millioen betreft. dat is slechts in zoo verre juist, dat Raden Mas Noto Soe roto in een interview met een Indischen persvertegenwoordiger in Holland de op merking maakte:Ja, als men de zaak zoo zon aanpaken, dat er een direct een omvancrijk resultaat in overzeesche ge*- westen bereikt zou worden, dan zou er een bedrag van milHoenen mre gemoeid zijn. Maar zulk een gezecde wil natuurlijk nog niet bet eekenon, dat men niet beginnen kan zónder vrf millioen te bezitten. IntegendeelDe plannen van een voor bereidende actie in Indië zijn reeds ge mankt. Het voor velen bevreemdende ver schijnsel, dat het verbond hier in Holland met de vernieuwde actie begonnen is, be rust hierop, dat de heer Frans zich voor zi;n Timoreesche vereeniging overtuigen wil NIEUWVEEN. Motorongeval. Gistereo. te kwart vóór twaalf, voormiddag, had voor den sigarenwin kel van den heer H. Jonker, een ongeval plaats met vrij gunstigen afloop. M. K., alhier woon achtig, zou de motor van zijn zwager J. D. eens probeeren. Blijkbaar was hij met de wer king van het vehikel niet goed bekend. Ter wijl hij aan de gasregulateur bezig was, school de Excelsior met vollen gang vooruit. K., hier op niet vsrdacht geraakte van den rijweg af en reed achter de boomen. die /oor genoemden winkel staan om. Een zoontje van den heer J Campfens. die op den bagagedrager van e;n damesfiets zat. welk rijwiel voor den win kel stond, werd tegen den grond gereden. Het ventje liep een ernstige wond aan de linker arm op; zijn kleeren werden gescheurd, zijn zusje, dat de fiets vasthield, viel op de motor, doch liep geen letsel op. Het damesrijwiel werd verbrijzeld. De motorrijder kwam er, al thans *onder let* 'ijke kleerscheuren af. Emmabloempjes. Dc opbrengst der Emma- bloempjes in onze gemeente kon dezen keer de 40 oiet overschrijdt j. Aan allen die op ni-ferlei wijze aan de c 'lecte hebben bijge dragen, brengen wij onzen warmen dank, in van den wensch tot samenwerking van NederLandsche zijde. Straks keert de heer Frans naar Indië terug. Dan heeft hij zich persoonlijk van de gevoelens der Nederlan ders overtuigd en kan hij met zekerheid zeggen of de Hollander lauw en onverschil lig tegenover het vraagstuk, of het volk zich nog veilig voelt in den ouderwetschen waan van overheerscber op grond van mi litair geweld en meerderheid van bewape ning, dan wel samen wil gaan in een we derzijdse!) vertrouwen en waardeereo. Bo vendien is er nog een andere reden van meer uiateriee.cn aard, welke het verbond dwong eerst de Hollanders te bewerken. Men wi] de medewerking krijgen van de regeeringskringen en zoo in staat zijn het kapitaal te beginnen, dat er straks èn uit Holland èo uit Iniië verzameld moet worden om een actie aan te vangen. Dat het veibond zijn voelhorens in Indië reeds heeft uitgestoken, is zeker. Het heeft den tot dusver gevolgden weg van loutere artis tieke en cultureele toenadering laten va- ren en is een openlijk erkende politiek be gonnen. De politiek der saamhoorigheid en samenwerking; Indië niet lós van Hol land. Het eerste resultaat was verbluf fend. Raden Mas mr. dr. Soeriplo, de vroe gere voorzitter van het verbond, thans naar Indië gerepatrieerd, heeft als eere lid van het verbond bedankt. Waarom? Prins Soerjodiningrat, de beschermheer van het verbund, broeder van den tegenwoor- digen sultan van Djocja, die destijds het verbond als artistieke vereeniging opricht te, bedankte ook. De indruk, welke men van dit bedanken in Holland krijgt, is op zijn zachtst genomen: vreemd. Immers de heer Soeripto, die in Holland met een on vergelijkelijk diplomatiek talent alle par tijen te vriend moest houden, bedankt nu hij openlijk kleur moet bekennen. Is hij dan in den grond van zijn hart geen samenwerker? Wij zijn nog altijd geneigd te gelooven, dat dit bedanken op een mis verstand berust. Inmiddels is ons bekend, dat in vele kringen en bij vele vooraan staande persoonlijkheden in Indië de ac tie van het verbond groote belangstelling gewekt heeft en dat men daar met bran dende interesse het verloop der verdere ontwikkeling van de verbondsactie volgt. Verschillende regenten, vorsten, zelfbestuur ders enz. hebben reeds blijken van adhae- sie gegeven, en niet alleen daar, ook in de kringen der inheemsche ambtenaarswe reld en uit de bevolking zelve komen be wijzen van instemming. Nu kan men na tuurlijk zeggen: nu ja, maar die regenten en vorsten zijn natuurlijk vrienden van Holland, dat spreekt immers vanzelf. Dat is niet: de massa. Maar men mag niet ver eeten, dat de positie van den regeerders in het Oosten anders is dan hier en dat de stem van „het hoofd" daar nog altijd groo te beteekenis heeft voor die massa. En zoo is het de bedoeling, dat een groote or ganisatie tot stand gebracht wordt. Straks zal de kruistocht van voordrachten en le zingen voortgezet worden in de maleische taalin alle taleij van het Oosten.... cn dan zullen de Tv^Ierland-gezinde ele menten worden samengebracht in een groot „Nederlandsch-Indonesisch Ver bond", dat pas dan zijn ware beteekenis krijgt als verbond. Als contra revolutio naire actie. Dit beteekent: voor het eerst een gesloten, goed georganiseerde bewe ging, welke de in stilte voortwoekerende, maar over zeer veel geld en goede propa gandisten beschikkende revolutionaire ao- tie, welke overal haar agitators heeft zit ten, die het Nederlandsch gezag onder mijnen en in het duister onheil trachten te brengen èn over Nederland èn over In donesië. Deze organisatie wenscht zich meer kracht te geven door het bezitten van een eitren 6tem, een eigen orgaan, een dag blad. Een Neder'andsch Maleisch dagblad, dat de saamhoorigheid van Nederland in hare hoofdartikelen enz. zal verdedigen. Bovendien is het ons bekend, dat het ver bond bezig is met plannen om een groot- sche film, welke door geheel Nederland en Indonesië als propaganda-materiaal moet dienen. Deze film zal in groote lijnen weer geven het groote hygiënische werk der Hollanders in de Tropen en het werk, dat de Indiërs voor Holland doen alzoo de boteekenis van Oost voor West en West voor Oost. Men kan dan ook de actie van het Nederlandsch Indonesisch Verbond met groote belangstelling tegemoet zien, omdat zij op grootschen basis wordt opgezet en omdat zij een daad beteekent in het vele, dat er nu al over het koloniale- en rassen vraagstuk gesproken is. 1) Zonder ons op eenigerlei wijze met het voor of tezen dezer actie in te laten (en zonder zelfs partij te trekken in zijn terminologie als b.v. het woord „Indone sië"), geven wij hier woordelijk de door nauwgezette informaties verzamelde gege vens weer van onzen medewerker, den heer M. Nitzowitsch. het bijzonder aan de dames, die met de bloem pjes hebben geloope Toch hopen wij dat in de toekomst allen .an hun daadwerkelijkea steur blijk zullen *«ven cmee Jaar van de t.t.c. vereeniging in deze gemeente den laatsten tijd groote off -s gevraagd worden, door 't uitzen den van patiënten. NIEUWKOOP. Volksbondsdag uitgesteld. Vorige week meldden wij, dat a.s.s Zondag door den Volks bond een propagandadag zou worden gehouden waar als spreker zou optreden de weleerw. pater Borromeus de Greeve. doch deze zond bericht van verhindering. De dag is nu bepaald op Zondag 6 Juni a.s. Te water. Gisteren reed rnej. D. H. per rijwiel naar de kerk. Onderweg reed zij een kind aan, met het gevolg, dat zijzelf in het water ter-cht kwam, doch spoedig gered kon worden. In den namiddag kwam het dochtertje van F. H. per fiets te vallen en kwam ongeveer op dezelfde plaats in het water terecht. Zij kwam er eveneens met den schrik en een nat pak af. UIT DE OMGEVIiVr H00GMADE. Klesvcrecniging. Vonge week hield de Kiesvej eeniging haar jaarvergadering in café HillebranJ. De Voorz„ de heer Theo Bosman, opende de vergadering met den chr. groet en heette allen wel kom. Spr. vond het jammer, dat niet meer leden ter vergadering aanwezig waren, maar allerlei omstandigheden wa ren oorzaak, dat verschillende leden ver hinderd waren. Door den secr. den heer H. Bank, wer den de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd door hem het jaarverslag uitgebracht, waarin een overzicht werd gegeven van de vele werkzaamheden, die in 't afgeloopen jaar hadden plaats gehad wegens de verkie zingen, en waarin tevens de uitslagen van die verschillende stemmingen werden na gegaan. Hieruit bleek, dat men tevreden kan zijn. In het afgeloopen jaar was er 1 leden- en 5 bestuursvergaderingen ge houden. Het ledental bedraagt 310. De voorz. dankte namens de vergade ring den secr. voor zijn duidelijk jaar verslag. Door den penninm., den heer J. P. van Leeuwen, werd rekening gedaan. Saldo ID28 f 7.72 ontvangen contributie f76.75, samen f 84.47 uitgaven f85.71; alzoo een tekort van f 1.24. Door den heer J. P. v. d. Voorn en A. C. Decker werden de be scheiden nagezien en in orde bevonden, waarna den penningm. dank werd gezegd voor zijn gehouden beheer. Door den voorz. werd nu de toestand der kas uiteengezet en daar er nog verschillende uitgaven gedaan moes ten worden, stelde de voorz. voor om do contributie met 10 oent per lid te ver- hoogen. Door een paar leden werd hier bezwaar tegen geopperd maar na herhaal de uiteenzetting werd met algem. st. be sloten de contributie met 10 cent te ver- hoogen. Daarna werden dooi de heeren L. Lie- veree van de Kamer-Centrale Leiden en door H .Bank van de Staten-Kieskring Gouda verslagen uitgebracht, waarvoor hun dank werd gezegd. Dezelfde heeren werden als zoodanig herkozen, tot plaats vervangende leden de heeren J. Zonne veld en J. J. Kaptein. Bij de rondvraag werd nogmaals aan gedrongen om_ propaganda te maken. Dit punt werd ruim besproken. Met dankzegging voor de opkomst, sloot de voorz. daarna met den chr. groet de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Postspaarbank. Gedurende de maand April werd aan het Hulppostkantoor bij do Rijkspostspaarbank ingelegd 2055.53, in datzelfde tijdvak terugbetaald 4297.29. KATWIJK AAN ZEE. Bekroning. De heer A. de Kort. bak ker alhier, behaalde op de Internationale Bakkerstentoonstelling te Utrecht een 2e prijs voor de inzending „Polonaise". NIEUW-VENNEP. Steenen op de spoorrails. Op de Spoorlijn LeidenHoofddorp, in de on middellijke nabijheid van den Kruisweg tussohen Nieuw Vennep en Hoofddorp, waren op de rails steenen gelegd, blijk baar met de bedoeling om den trein te doen ontsporen. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch tast geheel in t duis ter. NOORDWIJKERHOUT. Aanbesteding. Dc bouw van het nieu we postkantoor, enz. is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Kurfers, Sprink v. Tenkstraat, Den Haag. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand April hadden ten postkantore al hier 97 inlagen plaats ten bedrage van 2157.88 en 48 terugbetalingen tot oen be drag van 4294.07. Zes nieuwe boekjes werden uitgereikt, terwijl een werd afbe taald. Knipcursus. Van 5 tot 16 Mei zal een gratis knip- en naaicursus worden gegeven in „Het Wapen van Noordwijkerhout" door de Singer-Maatschappij. 0EGSTGEEST. Een mislukte diefstal, In den afgeloo pen nacht is door een der wakers van de N.V. Leidsohe Nacht veiligheidsdienst en Controle, Heerengracht 18. in de Webhou der Spaargarenstraat alhier in een onbewoond gedeelte een luxe auto, onver licht aangetroffen, hetgeen hem verdacht voorkwam. Onmiddellijk stelde hij een onderzoek in en waarschuwde de politie aldaar, waarna later is gebleken, dat genoemde auto aan een Tam. te Wassenaar behoorde, en daar was ontvreemd. WASSENAAR. Propaganda-avond Burgerwacht In het Patronaatsgebouw werd voor een geheel gevulde zaal een lezing gehouden voor de Burgerwacht. Door Jhr. W. K. van Weiier, voorzitter der Wassenaarsche Burgerwacht werd deze bijeenkomst geopend met een kort woord ter inleiding. Hierna kwam pater Borromaeus de Greeve aan het woord. Deze heette de vele aanwezige autoriteiten welkom. Spr. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Mei a.s. waargenomen door de apotheek O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. heeft volgaarne voldaan aan de uitnoodi- ging tot het vervullen van een spreekbeurt. Hoewel hij pacifist behoort te zijn, moet hy toch getuigen van sympathie voor Burger wachten en Bijz. Landstorm. Volgens hem gaat dit goed samen, gelijk een Vredes apostel een vurig patriot kan zijn. Hoewel hij behoort te strijden voor algeheele ont wapening, moet hij toch, zoolang dit nog niet tot de werkelijkheid kan behooren, strijden voor do weerbaarheid. De gruwel van den laatsten oorlog heeft een walging bij alle volkeren opgewekt. Alle genie dat voor het vredeswerk nuttig was werd in dienst gesteld van den oorlog om deze nog verfijnder en wreeder te kunnen maken, om de vernietiging zoo volkomen mogelijk te doen zijn. Hij zou dan ook niets liever wenschen dan dat de oorlog zou sterven, dat ontwapening op het program der men- gchelijkheid kwam, immers zijn allerhoogste chef, Z. H. de Paus strijdt voor algeheele en algemeene ontwapening en als die tot stand komt zal zeer zeker niemand zich verzetten. Zoolang echter niet alle Staten op hetzelfde commando ontwapenen, zoo lang Rusland de sterkste bewapening heeft, graaft iedere Staat door ontwape ning zijn eigen graf. De oorlogskansen zijn er nog steeds en wellicht grooter dan men meent. Laten we daarom niet al het oude, wat gebleken is degelijk en deugdelijk te zijn, weg doen om moderne middelen te aanvaarden, die ons weerloos zullen mar ken. Neemt de menschelijkheii zooals ze is. Zoolang nog geen kerk veilig is voor onteering en diefstal en een kind voor onverlaten, zoolang is weerloosheid een zwakheid en voor ons volk een ramp. Volgens sommigen zou bewapening on zedelijk zijn. Spr., als nuchter mensch. moet dit ten sterkste bestrijden. Anderen bewe ren, dat wij met bewapening niets kunnen bereiken, ja zelfs het oorlogsgevaar aan trekken. Volgens spr. wordt door onze na- buurstaten terdege rekening met onze be wapening gehouden. Wij mogen ons niet weerloos maken. Gelijk de H. Schrift vele ma'en het zwaard aanwijst ter verdedi ging der wraak, gerechtigheid voor vrij heid en God, is hier een leger noodig. Beu leger immers behoort niet te zijn om te vechten maar om niet te vechten, doch weerloosheid is een ramp. Wij moeten ons verdedigen, het gaat om de Heiligste goe deren, onze onafhankelijkheid, vrijheid, nationaliteit. Wij willen Holland houden. Het spreekwoord zegt: indien gij den vrede wenscht bereid u voor op den oorlog. De preventieve werking van ons leger werd destijds erkend door von Moltke en von Bethman Holweg. Zij erkenden dat we door ons leger buiten den oorlog gebleven zijn. Spr. roept toe dit wel te onthouden, dat de hooge uitgaven der mobilisatie jaren het dan wel waard geweest zijn, dat wij voor oorlog gespaard zijn gebleven. Laten wij onzen inwendigen vrede niet in de waagschaal stellen, laat het leger de burgers in uiterste instantie achter zich hebben. Zoolang de toestanden in Europa niet veranderd zijn moeten deze deugde lijke middelen gehandhaafd blijven. Het groeiend Communisme waarvoor miilioenen voor propaganda worden geofferd, zie de dagbladen die er geregeld op wijzen, is een propaganda der haat, weg met de liefde, leve de haat is de leus, die gelijk staat met de hel. Hij roept dan allen die in God ge'ooven op tot steuning van orde en gezag. Wanneer Oranje in het gedrang komt., komt het Nederlandscho volk ook nog los. Een nationale bewapening beper- ke men waar het kan. Spr. is katholiek priester, maar er is te veel wat ons allen vereent. Het Oranjehuis heeft sedert 300 jaar een levensdoel n.l. het belang van het volk, een symbool van Neder'andsche een heid. Wilhelmina, onze geliefde godsvruch tige Vorstin, de hoogstaande Vrouwe zon- der kreuk of blaam, wie weet al8 zij er niet geweest was, of we niet meegesleept waren in den oorlog; het ware een mis drijf haar een haar te krenken. We willen Limburg, Zeeland, Neder land en Wilhelmina houden. Heer behoud onze Vorstin. Het einde dezer rede werd met een donderend applaus onthaald. De voorzitter bracht ook namens de aanwezigen een hartelijk woord van dank aan den eerwaarden spreker. Spr. is zich telkenmale weer bewust op de historischo dagen, die herinneren aan de beste tijden van ons volk, dat de bur gers de groote liefde voor het Vorstenhuis diep bewaren en tot heil daarvan samen werken. Staande werd hierop door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Spr. wekt op tot toetreding der Burger wacht tot handhaving en 6teuning van het wettig gezag. Ter afwisseling zorgde mej. Versteeg op verdienstelijke wijze voor pianomuziek en gaf eenige zanpsolo's ten besle. Als dank voor haar welwillende medewerking werd haar een prachtig bouquet seringen ter hand gesteld. Hierna traden vele personen toe als lid der Burgerwacht. LISSE. Personalia. B. en W. dezer gemeente hebben aan den heer C. Soldaat, stoker aan .de gemeentelijke gasfabriek alhier, op diens verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. VOORHOUT. Mond en klauwzeer. Onder de vee stapel van den landbouwer G. 0. Onder water, alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2