21ste Jaargang MAANDAG 5 MEI 1930 No. 6584 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)c (Bou^anl' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'c ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingon wordt het dubbelo van het tarief borokend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen BELGIE DE WERELDTENTOONSTELLING TE LUIK De opening door den koning Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Bel gische onafhankelijkheid heeft Zaterdag een week na de opening van de wereldtentoonstel ling te Antwerpen te Luik de plechtige opening plaats gehad van de tentoonstelling voor groot-industrie, toegepaste wetenschap en oude Waalsche kunst. Omstreeks twee uur arriveerde koning Al- bert, koningin Elisabeth, het kroonprinselijk paar en prins Karei, alsmede de minister-pre sident Jaspar en de minister van arbeid, nij verheid en sociale voorzorg Heyman, per ko ninklijken trein aan het station des Guille- mins. In open hofrijtuigen werd naar de groote feestzaal gereden, waar de openingsplechtig heid plaats vond. Een enthousiaste menigte juichte den koninklijken stoet op weg naar de tenoonstelling geestdriftig toe. Allereerst werd het woord gevoerd door het Kamerlid Gérardon, voorzitter van het ilït- voerend comité, die het doel der tentoonstel ling uiteenzette. Naast het Antwerpsche ten toonstelling is die van Luik op haar plaats, niet omdat het feest der Vlamingen door allen gevierd wordt, doch bet eeuwfeest van geheel België, dat ook de Luikenaars liefhebben. Minister Heyman noemde het doel der ten toonstelling, den volkeren te toonen wat België op industrieel gebied vermag. Zij is tevens een symbool van den vooruitgang der techniek en een les van de daad, die een aanmoediging moet zijn voor de stad en het land. Het slotwoord werd uitgesproken door ko ning Albert. In het feestgebouw in het Boveriepark had des avonds een gala-diner plaats, dat werd aangeboden door de gemeentelijke autoritei ten. De koning hield een tafelrede, waarin hij gewaagde van een spoedig begin der werk zaamheden voor het kanaal LuikAntwerpen, dat van groote beteekenis voor den bloei van de stad Luik moet worden geacht. Om half elf keerde de koninklijke familie naar Brussel terug. Des avonds hadden in de geillumineerde stad talrijke feestelijkheden plaats. DUITSCHLAND De ontruiming van het Rijnland Het Fransche bezettingsleger is uit Bad Kreuznach in het Rijnland, afgetrokken. SPANJE. DE REVOLUTIONAIRE GEDACHTE Prof. Unamuno beeft Zaterdag te Madrid sen redevoering gehouden tegen de monarchie. De dictator Primo de Rivera, zoo zeide hij, was een speeltuig geweest in handen van den koning, die zich op elk tijdstip van hem had kunnen ontdoen, doch hem behield, totdat het hem schikte om hem er uit te gooien. De koning, zoo zeide prof. Unamuno, is pienter, maar bezit geen talent. Zijn voorbe reiding voor de kunst van het regeeren is ge- orekkig geweest. Ten slotte verzekerde Unamuno, dat hij aaar Spanje was teruggekeerd, om de goede taak van het maken van revolutie te steunen. De studenten te Madrid zijn wegens het op treden der politie ter gelegenheid van de aan komst van Uamuno voor den duur van 24 uur [q staking gegaan. In en vóór het gebouw der Medische Faculteit kwam het tot botsingen met Ie politie, die met steenen bekogeld werd en op haar beurt van de blanke sabel gebruik maakte. Er zijn verscheidene gewonden. Op het Universiteitsgebouw werd de roode vlag gehescben, onder het geroep van: ,,Weg met de dictatuur van Berenguer, leve de Repu bliek"! De bevolking staat in het algemeen sceptisch tegenover deze studentenactie ITALIË ITALIE'S VLOOTBOUW Dc „Oss. Romano" doet een beroep op het staatshoofd. Een B. T. A-telegram meldt uit de Vati- caansche stad: „Onder den titel „Ongerustheid" constateert de „Osservatore Romano dat, blijkens den commentaar van twee continenten de wereld- meening pijnlijk getroffen is door de jongste maritieme activiteit van Italië. DE WERELD-TEIMTOONSTELLING TE LUIK is door den Bel gischen Koning geopend. De vorstelijke familie op het tentoon stellingsterrein Het'Pauselijk blad voegt er bij: Ieder kent de Italiaansche regeering het recht toe, de vei ligheid des lands te berschermen, zooals zij dit noodig acht, maar men constateert met leed wezen, dat het streven naar vrede tot uiting schijnt te komen door nieuwe bewapeningen. Het blad doet ten slotte een beroep op het hoofd van den staat, om het gevaar, dat den vrede in de toekomst bedreigt, te bezweren. De „Giornale d'Italia" geeft de volgende cij fers omtrent den groei van de vloot In 1922 was de tonnemaat 190.000. Daar zijn de laatste zeven jaar 82 Wi b: gekomen. Vorige week Zondag zijn 32.000 te water gelaten. In aan bouw zijn nog 57.500 ton en daarbij komen dan de 42.900 ton, waartoe de ministerraad zoo even besloten heeft, wat een totaal oplevert van ongeveer 405.000 ton, wat altijd nog 315.000 ton minder is dan waarop Frankrijk te Londen aanspraak heeft gemaakt. De „Daily Telegraph" verklaarde dezer dagen, dat de aanbouw van een groep van 22 duikboolen te gelijk een ongeëvenaarde gebeurtenis is in vre destijd. Het blad sprak de vrees uit voor een reactie van Fransche kant, welke weer Enge land zou kunnen nopen gebruik te maken van de vrijheid die het op de conferentie te Londen bedongen heeft, om het percentage van kleine schepen, voorzien in het verdrag van Londen, te verhoogen. De „Morning Post" verwacht ook stellig dat Frankrijks antwoord op dit Italiaansche be sluit niet zal uitblijven en wijst er op, dat beide landen zich nu weliswaar tegen elkaar schij nen te wapenen, maar dat zij zich ook wel eens zouden kunnen vereenigen en dat Engeland zich in dat geval zou kunnen geplaatst zien tegenover een gecombineerde macht van duik- booten in de Engelsche wateren en in de Mid- dellandsche Zee, waartegen het geen voldoende bescherming bezit. Ten slotte zij nog de Parijsche „Temps" aan gehaald, die nog eens herhaalt, dat Ilalië's eiscb van gelijkheid met Frankrijk ongewet tigd is en steeds een vergelijk, waarbij beiden betrokken zijn in den weg zal staan. Voorts legt het blad er den nadruk op, dat Italië wel bewust de leiding neemt in een politiek van versterking van de strijdkrachten ter zee. ter wijl de conferentie van Londen juist een uit gebreide beweging had willen ontketenen ten bate van de vermindering van de wapening ter zee. Men kan zich begrijpen, dat men in poli tieke kringen over het Kanaal min of meer ge schokt is. BRITSCH-INDIE EEN OPSTANDIGE BEWEGING In het Noordwesten Volgens een telegram uit Moskou is 't ver keer tusschen Kaboel en Pesjawar onderbro ken. De Kaiberspoorweg is op verschillende plaatsen beschadigd. Volgens nog niet beves tigde berichten heeft een eensgezind comité van Mohammedanen, Hindoes en Sikhs de leiding der opstandige beweging en hebben de opstan- digen een der sterkste forten van Pesjawar be zet, terwijl in deze stad hevige straatgevechten plaats vinden. Agenten van politie en troepen der Sikhs zijn naar de opstandelingen overge- loopen. De opstandige beweging vindt weer klank bij de onafhankelijke stammen langs de grenzen. GANDHI GEARRESTEERD Naar uit Londen gemeld wordt is Gandhi in den afgeloopen nacht in «en klein plaatsje in de nabijheid van Surat gearresteerd. De arres tatie vond plaats op grond van een verorde ning, dateerende uit het jaar 1927. Na zijn arrestatie werd Gandhi met een posttrein naar Buive op 60 K.M. afstand van Bombay gevoerd en vandaar met een gesloten auto naar de ge vangenis te Poona 150 K.M. ten Zuidoosten van Bombay gelegen. In de gevangenis te Poo na zal Gandhi voorloopig blijven indien niet onmiddellijk na zij arrestatie een gerechtelijke vervolging tegen hem wordt ingesteld. Te Bom bay hebben de autoriteiten omvangrijke maat regelen genomen om demonstraties en onlus ten tegen te gaan. Tot nu toe heeft de Britsche regeering geen officieele verklaring met nadere bijzonderhe den omtrent Gandhi's arrestatie gedaan. Ook de berichten uit Indië in de Londenschc och tendbladen van heden geven geen aanwijzing, welke bepaalde ernsli. gebeurtenis de onmid dellijke aanleiding te Gandhi's arrestatie is geweest. Berichten over een blijvenden ernstigen toe stand komen slechts van de Noordwestelijke grens van Indië. CHINA COMMUNISTISCHE OPSTANDEN IN ZUID-CHINA? Volgens berichten in de Chineesche bladen zou in de havenstad Swatau een communisti sche opstand zijn uitgebroken en zouden de regeeringstroepen tot oog toe uiet in staat zijn geweest, de opstandige beweging te onder drukken. In dc provincies Kwantoeng en Hoepei zou den de opstandelingen hebben getracht, de macht aan zich te trekken en een communis tische Radendictatuur in to stellen. De Chi neesche Kamers van Koophandel in Zuid- China zouden daartegenover besloten hebben, een burgerlijke dictatuur in te stellen ten einde den strijd tegen het communisme beter te kunnen voeren. AFRIKA HEVIGE GEVECHTEN IN KAAP PROVINCIE Zaterdagmiddag heeft te Worcester (Kaap provincie) een hevig gevecht plaats gehad tus schen veertien politie-agenlcn en een troep in boorlingen. Een commissaris van politie werd met een bijl tegen den giond geslagen en twee brigadiers liepen verwondingen op. De politie was hierop genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken, waardoor zeven inboorlin gen werden gedood en eenige andere gewond. Niettemin was de politie genoodzaakt zich uit de inboorlingenwijk terug to trekken. Van uit Kaapstad zijn versterkingstroepen onder weg, daar de gevechten nog steeds voortduren. Ook de vorige maand hebben te Worcester onlusten plaats gehad, als gevolg van een po- litie-inval bij dranksmokkelaars. Ook toen was de politie genoodzaakt, zich terug te trekken, R. K. HANDELS REIZIGERS- VEREENIG ING. Geen aansluiting bij het Werklieden verbond. In den te Groningen gehouden vergade ring van de R. K. Handelsreirigcrsver. heeft een onderwerp van langdurige be spreking uitgemaakt een voorstel Rotter dam, om onderhandelingen aan te knoopen met het R. K. Werkliedenverbond onder de voorwaarden verbonden aan do aan sluiting bij dat Verbond. De minderheid der vergadering bleek voor aansluiting bij de organisatie van den W. M. (werknemende middenstand). Met 64 tegen 12 stemmen werd het voor- stel-Rotterdam verworpen. DE R. K. STAATSPARTIJ. Partijraad. Do agenda van de zevende vergadering van den Partijraad dor R. K. Staatspartij, to houden Vrijdag 23 Mei 1930, dos namid dags 8 uur en Zaterdag 24 Mei, in do groo te zaal van het Restaurant Central, Jaar beursgebouw te Utrecht, vermeldt als voornaamsto punten: Rapport van het Dagelijksch Bestuurder R. K. Staatspartij over de onderhandelin gen, welke met 't bestuur dor R. K. Volks partij zijn gevoerd. Hot D. B. achtte het niet gowenscht en niet juist, om, naar aanleiding van het persbericht over het R. K. V. P.-Congres van 13 April jl. in de pers daarover ver klaringen te geven. Het D. B. is van oor deel, dat do aangewezen plaats, om over de gevoerde onderhandelingen verklarin gen af te leggen, is de vergadering van do hoogste instantie dor R. K. Staatspartij, do Partijraad. Hel D. B. vertrouwt, dat do Partijraad zich hiormode geheel zal kun nen vereenigen. Verkiezing van een lid van hot Dage lijksch Bestuur in de vacature van Jhr. Ruiis de Beerenbrouck. Dit agenda punt is een uitvloeisel van het besluit van de Partijraadsvergadering van 23 November 1929, om do vervulling van één vacature in het Dagelijksch Be stuur, met hel oog op het Voorzitterschap van het Partijbestuur, uit te stollen tot de/.o vergadering. De vergadering van Zaterdag 2-1 Mei 1930 is geheel gewijd aan do herdenking van het vijf en twintig jarig bestaan der Algemeene Landelijke Organisatie der R. K. Staatspartij. Hiervoor zal een afzonder lijk program verschijnen. DE HEER FRUYTIER EN CURACAO, 't Lands belang gediend. ïn het „Binnenlandsch Overzicht" in de „vragen des Tijds" schrijft mr. E. van Raalte over het incident-Fruytier in de Eerste Kamer. Toejuichend, dat de benoeming van den heer Fruytier tot hoofdinspecteur van den arbeid te 's-Gravenhago is teruggenomen, zegt hij intusschen: Dat de heele geschiedenis zooveol stof had opgewaaid en de verontwaardiging over het stuivertje verwisselen ten behoe ve van den heer Fruytier dergelijke afme tingen had aangenomen, mag ongetwijfeld toegeschreven worden aan gevoelens door do Cura^aosche gebeurtenissen verwekt. Dit nu was feitelijk niet juist. Do regoc- ring had den heer Fruytier eervol ontslag verleend, wat niet geschied ware, zoo hij zich aan grof plichtsverzuim haddo schul dig gemaakt, als velen gelieven voor to stellen. Naar allo waarschijnlijkheid hoeft de regeering goede, echter voor publicatie baars inziens minder vatbaro gronden aanwezig geacht om niet, gelijk een groot deel der publieke opinie het doet, den staf te breken over den man, die door sa menloop van omstandigheden zeker geen rol heeft gespeeld, die een vorheffenden indruk maakt, doch die wellicht toch nog beter 's lands belangen heeft gediend dan de fel en snel oordcclendo buitenwacht meent. DE BANKBILJETTEN VAN f 10. De inwisseling van de oude biljetten. Binnenkort al- Icon het biljet met de Zeeuw- sche boerin gangbaar. Blijkens medcdcoling in do Staatscou rant van 2 Mei 1929 (zie advertentie in dit nummer), heeft dc Directie van De No de r.endscho Bank bepaald, dat do biljet ten van 10.— model 1904 en 1022 (op do voorzijde voorzien van een mannenfiguur, voorstellende do welvaart) zouden worden ingetrokken en na verloop van 1 jaar na publicatie van dat bericht niet meer ter betaling zouden worden aangenomen aan hare kassen, doch tor inwisseling naar Amsterdam zouden moeten worden ge zonden. Nu intusscbon deze termijn verstreken is, is het do Directie gebleken, dat het aantal nog crrculecronde biljetten van deze coupure zóó groot i», dat het handhaven van don gesteld en termijn voor het puMiek ernstig ongerief zou bctookencn. In ver band daarmede heeft zij besloten, om on verplicht alsnog voor korten tijd al hare kassen open to stellen voor de inwisseling van dii papier. Houders van deze biljetten kunnen deze dus tijdelijk nog inwisselen op alle kantoren van Do Ncderlandscho Bank, en hun wordt in hun eigen belang aangeraden zuks spoedig te doen, daar binnenkort uitsluitend het biljet van 10 waarop de Zecuwscho boerin voorkomt, gangbaarheid zal hebben, en do overige door de houders ter inwisseling naar Am sterdam zullen moeten worden gezonden, waarmede lijdvcjlies en kosten gepaard gaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Do wereldtentoonstelling te Luik is Za- tordag door den Belgischen koning ge opend. Itallë's vlootbouw verontrustend. Eon opstand in het Noord-Westen van Britsch-lndië. Gandhi gearresteerd. Mijnramp in Spanje. (Buitenlandecho Berichten, 3e blad). BINNENLAND. Installatie commissie Land- en Tuin bouw (lste blad). Vergadering R. K. Kamor-Centrale Lei den. (3do blad). Een ontzottende wanhoopsdaad te Steonderen. Een molonaar doodt zijn vrouw en kind en hangt daarna zich zelf op. (Laatste Berichten). LEIDEN. Een gift voor de Leldsche Sterrenwacht. (lste blad). NIEUWE STADHUIS TE 's-GRAVENHAGE. „Geen architect, die boven allen aangewezen schijnt". Mot betrekking tot de voorbereiding van den bouw van een nieuw stadhuis to 'B-Gravonhago zijn B. en W. aldaar tot dc slotsom gekomen, dat er geen architoct is, die boven allen aangewezen schijnt voor bouwmeester aanstonds in aanmerking te komen zoodat het overweging zal verdie nen ecnigc architecten uit to noodigen een ontwerp in te dienen. In overeenstemming mot do stadhuizen- commissie cn na overleg met dc z.g. Por- innncnto Prijsvraagcommissio, stollen B. en W. zich den loop der zaken als volgt voor: Uitgeschreven wordt een z.g. ideeën- wedstrijd voor hot maken van oen ont werp voor den bouw van oen stadhuis op hot Alexandorveld en oen hoofdbureau van politie in do naaste omgeving, waar bij verder wordt aangegeven een bobou- wingsplan voor do miiitairo terroincn tor plaat so en de wijze van aansluiting van de te bebouwen torrcincn aan de omgeving. Er wordt ingesteld een commissie van advies, welke tot laak zal hebben zich uit te sproken over hot programma van eischen cn over do keuzo van do archi tecten, die tot den wedstrijd worden uifc- genoodigd cn ten slotte oin rapport uit te brengen over do ingodiendo plannen. De architecten, ten hoogsto 6, zullen door B. en W. worden uitgenoodigd, na overleg met de stadhuiscommissio. Nadat do commissie van advies haar rapport heeft uitgobiucht, zullen do plan nen worden tcntoongoslold, en zal dc ge meenteraad in do gelegenheid worden ge stold, den architect voor het maken van het definitief ontworp aan tc wijzen. B. on W. hebben de stadhuiscomniissio gehoord, do volgende personen boroid go- vonden zitting te nemen in de Commissie van Advies: ir. G. C. Bremer, Rijksbouwmeester, ir. A. R. Hulshof f, stadsarchitect van Amster dam, dr. J. Kalf, diroctour van het Rijks bureau voor do Monumentenzorg, \V. Kromhout, architect cn prof .ir. J. A. G. van dor Steur, hooglooraar te Delft. Hot ligt in de bedoeling de Oommissie te doen bijstaan door den gemocntc-socre- taris als secretaris, terwijl do vordcre ambtenaren dor gemeente ter beschikking zullen staan van de commissie. B. cn W. stellen don Raad voor zich met den gcschotsten gang van zaken to vor eenigen en het noodige crediet te verleenen om het plan ten uitvoer te brengen. De kosten worden als volgt geraamd. Aan de leden van de commissie zal be- hooren te woTden gegeven een bedrug van f 6000 in totaal, benevens reis- en ver- blijf kosten, stel 200. Elk der uit te noo digen architecten zal toekomen een hono rarium van 5000. B. en W. stellen der halve voor goed te keuren, flat ten laste van het Fonds voor Stadhuisbouw zal worden gebracht een bedrag groot 35.200. (Men weet, dat B. en W. van Leid n en de Raadsmerodcrhcid wel oen archi tcct boven allen aangewezen achtten voor den bouw van oen nieuw Raadhuis, ir. Dudok te Hilversum. Over korten tijd zijn dc zes maanden verstreken, binnen welken termijn ir. Du- dok de Raad twee plannen zou voorleg gen één met den ouden <.n één mef een nieuwen gevel, en tevens den Raad zal advisccrcu over de plaats waar en don omvang van het nieuw te bouwen stad hu ia).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1