MAANDAG 5 ME! 1930 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. MIJNONGELUK IN SPANJE. Elf dooden. Zaterdag heeft in een kolenmijn te Par- mello in de provincie Aeturië otn ernstige mijngasontploffing nlaats gehad. 11 Mijnwerkers werden tcngovolgo van de ontploffing en van het instorten van een deel van de mijn gedood. Totnogtoe kondon zes lijkon geborgen worden. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Inzittenden van een auto in de vlammen omgekomen. Tuesohcu Cambridge on Newmarket hoeft Vrijdag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote automobiel kwam op een gegeven oogenblik, terwijl hij in. snelle vaart langs den weg reed, in botsing met een klcino auto. De groote auto sloeg over den kop en het benzine- reservoir ontplofte. Do inzittenden, wier juist aantal niet bekend is, zijn in do vlammen omgekomen. De kleine auto 'kreeg slechte lichte «ohade. Merkwaardige ongelukken bij het vliegen Hot ie oen merkwaardig ietf, dat ge beurtenissen, die zelden voorkomen, als zij eens gebeuren, vaak op twee, drie plaatsen ongeveer gelijktijdig voorkomen. Zooi ets is thans op een tweetal Duitsohc vliegvelden gebouid. Tc Chemnitz wilde de heer Bertelnes, toen hij met zijn vlieg tuig geland was naar voren too uitstap pen. Hij kwam in aanraking met de nog ronddraaiende schroef en werd op flag gedood. Op Tempelhof te Berlijn trof mevrouw Hartnaok een soortgelijk onge luk. Zij was met een leervliogtuig uit Dessau gekomen en liep na de landing op Tempelhof voor heb toestel oru. Ook zij werd door dc nog ronddraaiende schroef geraakt en op slag gedood. Gevaarlijke oorlogssouvenirs. In do nabijheid van Toulon had een ar beider op een kast in zijn woning een ge vonden granaat geplaatst als herinnering aan den wereldoorlog. Toen de man Zater dagavond bezig was, zijn kamer to schilde ren en hij zijn schilderstrap tegen de kast zette, viel de granaat eraf en ontplofte. Do man zelf, en zijn in de kamer aanwezige zwager werden zoo zwaar gowond, dat zij korten tijd later overleden. Ook de vrouw des huizes liep ernstige verwondingen op. TYPHOON BOVEN JAPAN. Vermoedelijk tal van visschers omgekomen Vrijdagavond zijn hel zuiden van Sacha- lien en het eiland Hokkaido door een typhoon geteisterd, waardoor naar men vreest, tal van viwehers zijn omgekomen. Er wordon ongeveer honderd personen vermist en reeds zijn versoheiden lijken aangespoeld. De materipole schade wordt op 5 millioen jen geraamd. Reeds 107 lijken geborgen. Tot. nu toe zijn reeds 107 lijken.van bij de typhoon, welke reeds meer dan 40 uren boven Zuidelijk Sachalin en het eiland Hokkaido woedt, om het leven gekomen slachtoffers geborgen. Een Japansch schip dat Nagasaki had verlaten en ver gaan zou zijn, is thans zonder averij in een J&pansohe haven binnengeloopen. De Tapansohe keizer heeft bevolen, dat bijzondere fondsen ter beschikking moeten worden gesteld van de familieleden der bil de ramp om het leven gekomen slachtof fers. Tweehonderd dooden. Nader wordt uit Tokio gemeld: Het aantal personen, dat als gevolg van de typhoon het leven verloor, zou bhanr de 200 naderen. Vier-en-negentig lijkon zijn teruggevonden. Honderd per sonen worden nog vonnist. DE WERVELWIND IN DE VEREEN. STATEN. 23 dooden; 50.000 dollar schade. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal personen, dat bij don wer velstorm, die dezer dagen het Midden- Westen van do Voreenigde Staten teis terde, is omgekomen 23, waaronder aoht vrouwen. De verliezen aan goederen en vee in de verschillende staten worden op een bedrag ter waarde van een half millioen dollar geschat. DE PETROLEUMBRAND TE MORENI. Nieuwe^ontploffingen. De nu al maanden durende petroleum- brand te Moreni heeft zioh gisterennacht opnieuw uitgebreid. Do aldoor torenhooge vlammenzuil plof te plotaeliug met eon doffen knal ineen. Aanvankelijk meende men, dat do brand vanzolf was gesmoord, muur kort daarop volgde een nieuwe ontploffing, die vorge- zold ging van een stoenen- en aschregen. De opening der sonde was grooter go- worden en kratervormig, de vlammen heb ben nu niet moer den vorru vaD een zuil, maar breiden zich naar allo zijden uit en ontwikkelen zeer veel rook. POOLSCH DORP DOOR BRAND GETEISTERD. Iö de nabijheid van Wilna is het plaatsje Kobilnik door oen geweldigen brand bijna geheel in do asch gelegd. Zestig huizen eu bijgebouwen werden verwoest. Moer dan 150 gezinnen zijn dakloof. Groote brand in een Zweedsche stad. Door onbekende oorzaak is Vrijdagavond oen groote brand ontstaan in een fabriek te Hassle-holm. Tegen 12 uur was de ge- heele fabriek uitgebrand. De zaak was voor 3 millioen kronen verzekerd. De «ohade zou naar verwachting een paar millioen beloopen. ONBEGRIJPELIJKE VERGEET ACHTIGHEID. Parachutist vergeet het valscherm aan zijn lichaam te bevestigen. Zondag heeft te Geldern een vliegdag plaats gehad, waarvan het hoofdnummer oen parachutesprong was. Kort nadat do parchute zich van het vliegtuig had losgemaakt, viel dit. open, doch plotseling bemerkten de toeschouwers dat de parachute niet aan den springer vastzat. Het valscherm boven zich latend stortte de man in de nabijheid der toeschouwers ter aarde. Uit een onderzoek is gebleken, dat de parachutist vergeten had, de haak van dc parachute aan zijn lichaam te be vestigen. Een slang in een bos bananen. In Oovent Garden te Londen waren in het pakhuis van een importeur 150 bossen Braziliaansche bananen opgehan gen, die uit de koelkamers van een eohip kwamen en op temperatuur moesten ge bracht worden. Toen een beambte van de firma oen bos mot do hand aanraakte, kwam er een slang uit te voorschijn. Dc hoofdoppasser uit. het reptielenbuis in den dierentuin werd te hulp geroepen, en deze herkende in het dier de zeer vergiftige soort, die fer de lance genoemd wordt. Hot is de olang die mot Crotalus verwant is en zijn wetenschappelijke naam ie Trigonocephaly laoceaLatus. Do hoofd oppasser schrok, toon hy het dier, dat een meter lang was, te rien kreeg, want hij wisfc dat een beet binnen een kwartier noodlottig kon zijn. Hij had een „slange- stok" bij zich, waaraan een kleine lecren lasso bevestigd zat, en hiermee kon hij de slang bemachtigen. Het dier is nu in de verzameling van de Zoo opgenomen. Men schatte, dat de bos door de handen van wel twaalf memohen wae gegaan, vóór hij in het pakhuis was opgehangen. Bankier contra zenuwarts. Naar de „B. B Z." meldt, heeft de ad vocaat van den bankier' G. St., mede- eigenaar van de bankfirma N. St, te Hannover, tegen den zenuwarte, dr. L., Le Hannover, een aanklacht ingediend wegen? vrij'heidsberooving, enz. Naar het blad verneemt, zou de ban kier, die op vele vergaderingen steeds in de oppositie was, op 14 April de ver gadering van de Uwberhmd Werke Strassenbami Hannover A. G., bijwonen. Teneinde dit to verhinderen, hebben be langhebbenden den dokter weten te bewe gen, naar do woning van den bankier te gaan, om een onderzoek naar diens geestelijke en lichamelijke gezondheid in te stellen. Dr. L. vervoegde zich dan ook op '1 April bij den bankier, doch werd door doze na een opgewonden woordenwisseling buiten de deur gezet. Op den avond van denzelfden dag ver voegde dr. L. zioh echter opnieuw bij den bankier, thans vergezeld van 2 pootige oppassers. Dc arts liet den patiënt, voor dat deze in staat was de politie té alar meoren, binden en in een auto wegvoe ren, waarna hij overgebracht werd naar het sanatorium voor zenuwlijders van dr. S. te Neubabelsberg bij Berlijn. Daar is de bankier met geweld van do buitenwereld afgezonderd gehouden. Eerst op 30 April gelukte het den advocaat, den bankier uit zijn gevangensohap te be vrijden. Goud ontdekt bij Kassei? In een ijzermijn bussohen Corbaoh en Kassei is, naar Berlijnschc bladen uit Kassei melden, een aanzienlijke hoeveel heid goud gevonden. Dr. Friedensberg heeft het natuurkundig museum een waardevol stuk van het ge durende de laatste dagen gewonnen goud, dat. hem door den leider der eerste con cessie ter beschikking wae gesteld, ten geschenke gegeven. De verdero concesrie-werkzaamheden worden mot gecompliceerde machines, ge lijk doze in California in sebruik zijn, verricht. Nou en of. Dat wil zeggen, de ritting en dc leuning zijn van latereu tijd en de poo ten waren zoo slecht, dat ik er drie van heb moeten vernieuwen. Maar overigens DE LEIDSCHE COURANT R.K. Kamer-Centrale Leiden Van half twee tot half zeven heeft de R. K. Kamercentrale Zaterdagmiddag in „Zoraerzorg" vergaderd en wanneer te half zeven de zaal niet had moeten worden ontruimd, zaten de hoeren er nu mis schien nog De voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, opende de vergadering wijdde eenige woorden aan het ijverige lid der Centrale, den heer Balvers, die zwaar ziek is. Spr. verzocht voor hem ieders gebed. Vervolgens verwelkomde spr. de hoeren Kamerleden Van Vuuren en A. J. Locrak ker. Het deed spr. een groot genoegen, dat deze heeren hier hebben willen verschij nen. De heer Kampschoer heeft telegrafisch bericht verhinderd te zijn deze vergade ring bij te wonen. Eveneens hebben be richt \an verhindering gezonden de hee ren Boisitis en Bader. In de bijzondere aandacht beval spr. aan het dr .Schaepmanfonds. Dinsdag a.s. zal in de kranten een opwekking verschij nen en een circulaire aan 963 vereenigin- gou worden toegezonden. Spr. hoopt, dat geen der vereenigingen met een bijdrage zal achterblijven. Do secretaris, dc heer A. C. van Ber- kel, las daarna de notulen, welke met ap plaus werden goedgekeurd. Mededeeliug werd gedaan, dat was in gekomen een schrijven van Hilligersberg over „propaganda-commiscies". Het be stuur zal dit in <le volgend© vergadering aan de orde stellen. Jaarverslagen. De hoer A. C. van Berkel bracht het jaarverslag uit over 1929, het verkiezings jaar. Achter de schermen is veel meer gewerkt dan in eenige andere verkiezings periode. Het aantal aangesloten kiesver- eenigingen bedroeg 50, tegen 51 vorig jaar, wegens de opheffing der afd. Rijnsburg. 't Aantal leden der bij de Certr. aangesloten kiesvereenigingen bedroeg op 1 Jan. 1929 totaal 23553, op 31 Dec. 1929 totaal 23334, een vermindering dus met 219 leden. Dit is een verschijnsel, dat na verkiezingen steeds voorkomt, zoodat dit geen onge rustheid behoeft te verwekken. Bij het secretariaat waren ingekomen 336 stukken, en uitgegaan 2714, wat een record is. Tenslotte deelde de secr. mede, dat do eerste actie van het dr. Schacp- manfonds in deze Centrale de somma van 13.777.61. Dc voorz. bracht den secretaris dank voor dit verslag. De activiteit der Centrale is groot geweest, maar de activiteit van den secretaris heeft daarmede gelijken tred gehouden (applaus). De penningmeester, de heer Houd ijk, gaf daarna, rekening en verantwoording. Do inkomsten bedroegen, 31S9.49, de uitgaven 2343.29, alzoo een batig saldo van 746.25. De commissie van kasnazic- nors heeft do bescheiden in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn nanwgezet beheer. In de commissie van kasnazieners wer den voor dit jaar benoemd Beeuwijk, Lei den cn Gouda. De jaarlijksëhe contributie werd vast gesteld op 0.06 (als vorig jaar). Door den heer Schölvinck werd uitvoe rig verslag uitgebracht van de op 22 en 23 November 1929 gehouden Par tij raad-ver gadering, welk verslag met applaus der vergadering en een dankwoord van den voorzitter werd goedgekeurd. Reglementsherziening. In behandeling kwam daarna het ont- werp-reglement en de eventueel daarpp ingediende amendementen. Er kon rustig aan worden gewerkt zeide de voorz. want punt 11, de behandeling der agenda van den Partijraad, kwam te vervallen, omdat deze agenda nog niet was ingezon den. Dit was, volgens spr., niet zoo heel erg, omdat het meer een herdenkings-ver- gadering zal zijn. Spr. zeide, dat. het. bestuur dankbaar was voor de ingediende amendementen. Daaruit blijkt, dat de zaken met ernst'zijn bekeken. De art. 1 en 2 van het reglement gingen onbesproken onder de hamer door. Twee amendementen van Gouda op art. 3 werden na een korte toelichting terug genomen. Bij art. 1 le lid ging het bestuur ac- coord met het amendement-Gouda om te lezen „Vereenigingen'' in plaats van „Ver- eeniging''. Een amendement-Warmond op dit art. werd niet overgenomen. Een zeer langdurige discussie ontspon rich over het amendement van Zoeter woude op art. 5 le lid, waarin Werd voor gesteld, „dat uit iedere aangesloten Kies- vereeniging niet meer dan één persoon in het Bestuur zitting kan nemen". (Het Cen trale bestuur stelde voor te lezen niet meer dan twee). De voorz. zeide, dat het bestuur meen de, dit artikel bij het oude te moeten la ten. Het zou zeer nuttig kunnen zijn, dat twee ersor.cn uit één kiesvereeriging ko men. bijv. dat in de plaats van den secre taris ook de tweede secretaris woont. De heer Paardekooper (Zoeterwoude) achtte het amendement van groot belang, omdat dit de kans geeft op do beste evenredige vertegenwoordiging in het bestuur en voorkomen kan, dat een be- paaldo streek der Centraio te sterk ver tegenwoordigd zou zijn in het bestuur, Dc voorzitter merkte op, dat deze even rcdig'neidsgedachte niet juist was. Er kun nen in sommige streken kiesvereenigingen zijn met een groot aantal leden; in ande re streken een even groot aantal vereeni gingen, doch met minder leden. De heer Sens (Hillegom) zeide, dat als Zoeterwoude niet met dit amendement ge komen was, Hillegom het zou hebben voorgestld. Het contact der Centrale met de vereenigingen zal beter zijn, wanneer de 13 bestuursleden uit 13 verschillende vereenigingen komen. De voorzitter antwoordde, dat er 50 kiesvereenigingen aangesloten zijn. Dat twee bestuursleden uit één plaats komen, is geen gebiedende eiscb. Deze keuze is geheol in de macht der algemcene verga dering. De heer Rooijmaas (Waddinxvoen) riep ironisch uit: Waarom niet drie uit één plaats? De samensteller van het nieuwe regle ment, de heer A. C. van Berkel, vond dat men rich niet blind moest kijken op slreek-vertegenwoordiging. Als men de» kant van ror. Sens op wil, gaat men dc Centrale verdeelen in districten. Het ge wijzigde reglement is voortgebouwd op het oude reglement, dat in de practijk uit stekend heeft voldaan. De heer Houdijk (bestuur) verklaarde zich eveneens voor de mogelijkheid van' twee bestuursleden uit één kiesvereeni- ging. Het arnendement-Zoeterwoude, in stem ming gebracht, werd verworpen met 113 tegen 104 stemmen. Een amenderuent-Gouda op art. 5 2e lid, om daar de bepaling „met inachtneming der beperking als vermeld in het eerste lid van dit artikel,, te doen vervallen, werd door het bestuur overgenomen. Dezelfde eer viel te beurt aan een amendement-Warmond op art. 6 le lid to lezen: „te bepalen termijn van minstens 3 weken, enz." Twee amendementen-Zoe- torwonde op dit artikel kwamen, na ver werping van het vorige arnendement-Zoe terwoude vanzelfsprekend te vervallen. De afvaardiging naar den Partijraad. Het kardinale punt dezer reglementsbe spreking waren twee amendementen van Warmond en Gouda op art. 7. Warmond stelde voor in dc afvaardiging naar den partijraad (6 personen) de twee „vrije plaatsen" te vervangen door „twee personen, niet behoorende of gerangschikt kunnende worden tot een der hierboven genoemde groepen." Gouda stelde voor de afvaardi ging als volgt samen te stellen: 2 werk nemers (de toevoeging één uit den Statcn- kieskring Leiden en één uit den Staten- kicskring Gouda werd later ingetrokken), 2 land- of tuinbouwers, 1 middenstander, 1 vrije plaats. Over deze amendementen is ecu rivier van spreekwater gestroomd. De voorz. zeide, dat het bestuur ernstig aanraadt deze amendementen niet aan te nemen, omdat wij hior niet van standen maar groepenvertegenwoordiging moeten spreken. De secretaris bestreed uitvoerig en ge documenteerd dc door Gouda gewenechte toevoeging over de afvaardiging van,per sonen uit ieder der Staten-districten. Spr. toonde met voorbeelden uit het verleden aan, dat de Goudschc Kring steeds afge vaardigden uit den Leidschen kring had gesteund. Na nog eenige discussie over dit onderdeel, werd, zooals reeds gezegd, tot de intrekking dezer toevoeging beslo ten. De secretaris betoogde verder, dat men zich doodstaart op standonvertegenwoordi- ging, doch het is een groepenvertegenwoor diging. Spr. handhaafde de term „vrije plaatsen", omdat men geestelijken en b.v. een vrouwelijke afgevaardigde, nie4. tot eon beroep kan rekenen. De heer Schölvinck antwoordde, dat men zich niet moet overgeven aan for malisme. Uit het reglement, zooals door het bestuur voorgesteld, blijkt wel degelijk dat. de standen naar voren komen en dan blijkt, dat een stand ontbreekt, de intel lectueel-en. Uit het. probleem der .Jonge ren" in de Kath. Staatspartij concludeert spr.. dat de groote stuwkracht uitgaat van de intellectueelen. Zooals het reglement- er nu ligt, bestaat er kans dat de intellec tueelen van iedere medezeggenschap wor den buitengesloten. Spr. verwijst naar de S. D. A. P., waar men de intellectueele krachten naar voren schuift. De voorz. zeide. dat dezelfde ge- dachtengang als eertijds bij de instelling der kwaliteits-zetels heeft voorgezeten. Het aantal kwal.-zetels gaat men niet verder uitbreiden. Gouda verdedigde zijn amendement met er op te wijzen, dat de overgroote meer derheid der kiezers in deze Centrale ar beiders zijn. Daarom zijn twee werkne mers-afgevaardigden noodzakelijk, indien men volgens het principe van de verdee- lende rechtvaardigheid te werk gaat. De overblijvende vrije plaats wil spr. gerust toewijzen aan de vrije beroepen. De heer v. Mil (Zoeterwoude) zeide, dat dezo kiesvereen. het meest voelt voor het amendement-Gouda. Twee zetels voor vrije beroepen acht spr. ongewenscht, omdat het aandeel der vrije beroepen in de afvaar diging dan te groot wordt. De heer Togni (Ter Aar) sloot zich eveneens bij Gouda aan. Do voorz. merkte op, dat de twee vrije plaatsen ook toegewezen kunnen worden ^an werknemers. Dit is aan de alg. verga dering. De heer Bulten kwam op voor een stand, die wel eens genoemd wordt de werknemen- de middenstand ('n naam die spr. verkeerd vindt) namelijk de ambtenaren en de em ploye's bij particulieren. De heer Loerakker (Hillegom) zeide, dat \1 dikwijls in dc praktijk is gebleken, dat dc werknemende middenstand zich geen werknemer voelt. Spr gevoelt veel voor het amendement Gouda. Dc heer Schölvinck zag in, dat do ar beiders te gering vertegenwoordigd zijn. Spr. wilde het amendement-Gouda steunen, mits dc overblijvende plaats gereserveerd wordt voor ambtenaren, doktoren, geeste lijken enz. De amendementen Gouda en Warmond DERDE BLAD PAG. 10 werden daarna gecombineerd ingediend aU volgt: e werknemers, 2 land en tuin bouw. 1 middenstand, en 1, niet behooren de of gerangschikt kunnende worden on der een der reeds genoemde groepen. Bij monde van den seoretaris deelde hot bestuur mede, dat het vasthoudt aan eigen voorstel, wat den heer B. Loerakker de "pmorking ontlokte, dat wanneer het bc^ stuur stokstijf vasthoudt aan zijn meening, er dan te weinig arbeiders in het bestuur zitten. Dc heer Willeruse (Leidschendam) maan de tot voorzichtigheid bij het kiezen van werknemers. Spr. weet uit ervaring, dat werknemers die functies op zich nemen, dezo moeilijk kunnen waarnemen. Men kan evengoed de werknemers vertegen woordigen zonder werknemer te zien. Spr. verwees naar de S. D. A. P. De heer A. H. Schrama (Lisse) zeide gaarne het gecombineerde amendement te zullen ondersteunen. Spr. bostreed de ver wijzing van den heer Willemee naar de S. D. A. P. Wanneer de S. D. A. P. een advocaat afvaardigt, weten de arbeiders dat hij zeker hun belangen zal behartigen. Dit is hier niet het geval. Mr. Sens protesteerde tegen deze uit lating. Dc heer Lie vei se (Hoogmade) zoide, zich bij het voorstel-Gouda aan te sluiten. De heer Togni begreep den heer Wil- lemse niet. De heer Willemee lichtte toe, dat hij niet bedoeld heeft, dat uien geen arbeiders als afgevaardigden moet zenden; alleen heeft spr. aangeraden tot voorzich tigheid in liet aantal, met het oog op ge brek aan tijd. Er werd even gepauzeerd, in welke pauze het bestuur zich beraadde en met een nieuwe lozing ter tafel kwam: 1 uit de groep arbeiders, 1 uit de groep ambtena ren én daarmee gelijk te stellen personen, 1 behoorende tot den landbouw, l tot den tuinbouw, 1 tot den middenstand en 1 por- soon, niet behoorende of gerangschikt kun nende worden onder voormelde groepen. De heer Loerakker merkte op, dat de ar beiders er „bekaaid" afkomen. Spr. ver zoekt Gouda diens amendomnt te hand'hh- ven. Gouda kan zich evenmin \ereenigeu met dit bestuursvoorstel. De voorzitter merkt nog op, dat de amen dementen Warmond en Gouda in den grond heel ver van elkaar stonden, maar dooi den drang der omstandigheden tot éér zijn gesmolten. Spr. brengt het nieuwe voorstel van het bestuur in stemming, dat wordt aangenomen met 123—93 stemmen. Met de aanneming van dit voorstel wa» tevens aangenomen een a mende ment-Zoe terwoude om af te vaardigen één land bouwer en één tuinbouwer. Bij art. 8 waren vijf amendementen in gediend. Een amendement-Warmond in het eerste lid te lezen „te bepalen termijn van 3 weken" werd door het bestuur overgeno men. Twee amende-menten-Gouda werden ingetrokken. Een amendement-Wanhonc op het 3e lid kwam te vervallen. Eei amendement-Boskoop op bladzijde 6, regel 13, to lezen, dat voor de verkiezing van plaatsvervangers naar den Partijraad eer nieuwe stemming moet plaats hebben, werd overgenomen. Naar aanleiding van een amendement- Gouda op art. 11 (dat werd ingetrokken- werd besloten volgende maal in Gouda t« vergaderen. Een amendement-Voorburg op het le lid van art. 11, waarbij aan leden-niet-af- gevaardigden het recht om aan de discus sies deel te nemen zou worden ontzegd, werd met 19 stemmen voor verworpen. Een amendement-Warmond op art. 13 waarin werd voorgesteld het le en 2e lid te wijzigen in dien zin, dat onkel van een zedelijke verplichting gesproken dient t« worden, werd, na toelichting van het be stuur, niet aanvaard. De amendementen-Gouda op art. 13, lid 3 en 4 werden overgenomen, evenals dat op art. 14 laatste regel. Het reglement was hiermede afgehandeld en werd z.h.st. goedgekeurd. Eer motie-Warmond. Aan de orde was daarna een motie- Warmond, ondersteund door Alphen en Hillegersbe-rg. Deze motie luidde als volgt: De R.-K. gemeentelijke kiesvereenighu te Warmond in aigemeene vergadering bii een op 31 Maart 1930 overwegende, dat op voorstel van het bestuur besloten is: le. Met ingang van 1 Januari 1931 het ledenregisber bij te houden door midde' van een kaartsysteem 2e. (Bij wijze van proef) van genoemder datum af van ieder vertrek van een lid naar een andere parochie of gemeente, waarin een K.-K. Kiesvereeniging geves tigd is, behoorende tot het gebied, waar over de R.-K. Kamer-Centrale Leiden ziel uitstrekt, kennis te geven aan het bestuui van die kiesvereeniging, met vermelding van de benoodigde gegevens van oordeel, dat aigemeene invoering van de maatregel, onder 2e genoemd, krach tig zal bijdragen tot instandhouding van d< R.-K. Kiezersorganisatie, niet in het mins' van die in de grooterc gemeenten; dat afdoende resultaten alleen zuller worden verkregen, wanneer deze aangele genheid oen trad wordt geregeld; Noodigt de R.-K. Kamer-Cent rale Lei den uit wel in overweging te willen ne men: le. Of bedoelde maatregel algemeen Jb genoemde Centrale zal kunnen worden in gevoerd 2e. Of aan den Partijraad eenzelfde ver zoek met betrekking tot alle in de R.-K Staatspartij georganiseerde Kiesvereeni gingen zal gericht worden En gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd toegelicht door det heer Schölvinck. Deze tijd van rust in d» politiek (een rust die wel eens onrusti; kon worden) wilde spr. gebruiken om di organisatie van de R.-K. Staatspartij t' verstevigen. De Kiesvereen. Warmond wai van meening, dat een plan, zooals in d»

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10