21ste Jaargang DONDERDAG 1 MEI 1930 No. 6581 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK S)e £eictoclve Gou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooraitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of govraagd, huur en verhuur, koop n verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen FRANKRIJK. 1 MEI TE PARIJS. De stad in staat van verdediging gesteld. Te Parijs zijn zulke uitgebreide maat regelen genomen tegen elke ongewenschto betooging, dat de communisten wel zeer in het geheim zouden moeten hebben ge werkt, willen ze de politie nu nog verras sen. Guichard, het hoofd der gerechtelijk© politie, heeft niet meer of minder dan 35000 man politis gerequireerd, 5000 agen ten in burger, acht vrachtauto's met draad- looze installatie endrie vliegtuigen. De autoriteiten zijn echter niet voorne mens om openbare vergaderingen te ver storen zoolang er geen ongeregeldheden voorvallen. Maar zoodra de orde wordt verstoord zal krachtig worden ingegrepen. Het vorige jaar werden op den voor avond van het Mei-feest 3000 communisten in hechtenis genomen. Thans is Guichard gereed om 4000 of 5000 communisten tijde lijk „uit de circulatie" te nemen, wanneer er maar iets verdachts wordt waargeno men. Behalve de vrachtauto's, die in voortdu rende verbinding staan met de drie vlieg tuigen, staan er in de prefectuur van po litie veertig autobussen met republikein- sche garde gereed om naar een of ander bedreigd deel der stad te rijden. Twee en twintig vreemdelingen, die zich schuldig maakten aan opruiende propa ganda tot het verwekken van onlusten op 1 Mei. zijn uit Frankrijk uitgewezen. Ver der zijn 16 personen, die anti-militaristi sche pamfletten uitdeelden, aangehouden. ENGELAND Verbond tusschen Labour en Liberalen? Gemeld wordt, dat tusschen de Britsche Labour Party en de liberale partij een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen inzake parlementaire samenwerking. De overeenkomst zou, naar een conserva tief blad meldt, zijn gesloten namens de Labour door Henderson en namens de Li beralen door Lloyd George. Ramsay Muir, voorzitter van de liberale partij-organisatie, ontkende echter in een redo tot de leden van de liberale club te Glasgow ten krachtigste, dat tusschen de liberalen en Labour een overeenkomst zou zijn gesloten. Het is de politiek der liberale partij, zoo zeide hij, de regeering het voor deel van den twijfel te gunnen, wanneer er twijfel bestaat, en haar ten volle vrij spel te laten. Dezelfde politiek zouden wij hebben gevolgd onder een conservatieve regeering. ITALIË NA DE VL00TC0NFERENTIE. Motto: Zoo gaat-ie goed! Het Italiaansche kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan den bouw van 29 oor logsschepen, namelijk 1 kruiser, 2 verken ningsvoertuigen, 4 torpedojagers en 22 duik- booten. De kruiser zal van het z.g. Wash- ington-standaard type zijn en 10.000 ton meten; hij zaJ den naam „Pola" dragen. Van alle 29 schepen zal nog in het loopen- de jaar de kiel worden gelegd. RUSLAND VERMINDERING VAN HET AANTAL KOLCHOZEN IN DE 0EKRAJINA. Volgens een bericht van den secretaris generaal van de communistische partij der Oekrajina is sedert 1 Januari j.l. het aantal collectieve boerderijen met een derde ver minderd, terwijl de door deze boerderijen bebouwde oppervlakte met iets meer dan een vijfde is achteruitgegaan. Ongeveer twee vijfde van alle boerderijen in de Oekra jina zijn thans collectief. De boeren, die zich van de collectieve boerderijen hebben teruggetrokken, kregen veel minder land terng dan zij indertijd ingebracht hebben. Massa-knoeierijen van beambten. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn in de Russische spiritus-branderijtrust groote verduisteringen ontdekt. Volgens een offi- cieele mededeeling zijn in verband hiermee 969 beambten ontslagen. AMERIKA LIJDELIJK VERZET TE COLUMBUS. De staat van beleg in de gevangenis afgekondigd. Ondanks het mislukken van den opstand in de staatsgevangenis te Columbus in Ohio blijven de gevangenen lijdelijk verzet plegen, meldt de Times. Ten einde hun weerstand te breken, is thans de staat van beleg in de gevangenis afgekondigd. Bijna duizend soldaten zijn in de gevangenis on dergebracht en bebbcn de meeste bewaker» vervangen. De troepen bestaan uit drie afdeelingen infanterie en een afdeeling houwitsers. Er is een poging gedaan om de goedge zinde gevangenen van de raddraaiers te scheiden. Deze laatsten bevinden zich in de oude autogarage, de anderen zijn on dergebracht in tenten op het gevangenis plein. Garage en tenten zijn met prikkel draadversperringen omringd en daarbuiten zijn mitrailleurs opgesteld, waarvan de loo- pen naar de gevangenen-verblijven zijn ge richt. Ieder die te dicht bij de afsluiting komt wordt neergeschoten. Gisteren werd een gevangene doodelijk getroffen. De secretaris van de nationale vereeni- ging voor het gevangeniswezen waarschuwt in zijn jaarrapport tegen onvermijdelijke on lusten in andere gevangenissen, zoolang de huidige toestand gehandhaafd blijft. BRITSCH-INDIE DE VERZET-ACTIE IN BR.-INDIE. Naar thans is bekend geworden, hebben eenige dagen geleden in Noord-West^Indië ©enige anti-Engelsche bergstammen een aanval gedaan op Perjawar. Ten gevolge van de herinvoering van de persordonnantie hebben verscheiden uitge vers van bladen besloten deze niet meer te doen verschijnen. Ook het orgaan van Gandhi, „Young In dia", zal /oorloopig niet meer verschijnen. Onbekend gebleven mannen hebben gis teren een overval gepleegd op drie Brit sche wachtposten voor het artillerie-depot van Barrackpore. Na een vuurgevecht vluchtten de aanvallers per auto. Ghandi heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zich aansluit bij de geluk- wenschen voor Patel, in verband met diens ontslagneming als president der wetgeven de vergadering. Een aantal vooraanstaande vrouwen uit Goejerat heeft gisteren een brief gezonden aan den onderkoning, waarin zij haar sym pathie uitspreken voor do compagne van Gandhi. De tweede brief, welken Patel tot den onderkoning heeft gericht in verband mot zijn aftreden, is heden gepubliceerd. „In al de jaren dat ik voorzitter was van de Wetgevende Vergadering", zeide Patel, „heb ik nooit geloofd, dat in Groot-Brit- tannië's houding ten opzichte van de onder worpen volken plaats was voor redelijkheid. Het heeft nooit toegegeven uit edelmoedig heid of omdat het de rechtvaardigheid eener zaak erkende. Wanneer het toegaf, dan deed bet dit slechts omdat de om standigheden het absoluut onmogelijk maakten anderen te handelen. „Daarom", gaat Patel voort, „kan elke beweging, wel ke ten doel heeft een toestand te scheppen, waardoor het Groot-Brittannië moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt zich te handha ven in mijn land, rekenen op mijn krachti- gen steun". Niettemin zegt Patel bereid te zijn, deel te nemen aan de ronde-tafel-conferentie, „niet zoozeer omdat ik geloof, dat wij onze eischen ingewilligd zullen zien, doch om dat in geval vau een mislukking van de conferentie en een hieruit voortvloeiende teleurstelling in Indië de Congre»-partij een massabeweging zou kunnen organisee- nen met grooter kans van slagen. Tevens "ben ik bereid, aan de conferentie deel to nemen, omdat ik sterk onder den indruk ben van de oprechtheid van den onderko ning". Patel geeft den onderkoning een laatsten raad, alle prestige-overwegingen op zijde te schuiven en Gandhi uit te noodigen, mot hem tot overeenstemming te komen. De Kamer van Koophandel te Manches ter heeft een telegTam ontvangen van den bond van katoenhandelaren te Delhi, waar in wordt verklaard, dat alle daarheen ver zonden goederen geweigerd zullen worden, alsmede een telegram van de veroeniging van inlandscho handelaars t© Bombay, waarin gedreigd wordt met een eventuecle annuleering der contracten. De Kamer ver klaarde in haar antwoord, zich niet te wil len mengen in politieke aangelegenheden, doch wees op de onschendbaarheid der handolscontracten. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE STAKING. Door den Nedcrl. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, den Ned. R. K. SteenfabricksarbeiderBbond „HL Stephanus" en de NedorL Ver. van Fa brieksarbeider werd aan de burgerij van onze gemeente de navolgende circulaire gezonden: „Zoo is dan' de vorige week Vrij dag de staking aan N.V. Oosthoek k Zonen's Handel en Industrie-Mij. een feit geworden. We willen u zoo objectief mogelijk een inzicht trachten te geven omtrent deze staking. Tot 1 Januari 1930 waren de loon- on arbeidsvoorwaarden aan deze onderno ming contractueel vastgelegd. Na heel veel moeite gelukte het ons in 1928 een collec tief contract af te sluiten, hoewel reeds aan eenige panuenfabrieken in de Rijn streek een oontract was overeengekomen. Het was vanzelf heel wat waard, dat er een contract kwam, al waren de contrac tueel© voorwaarden in menig opzicht on bevredigend. Het vorig jaar werd het contract opge zegd, allereerst door de directie en daar na door de organisatie-besturen. De bedoe ling was een nieuwe overeenkomst aan te gaan in voor de arbeiders gunstiger zin. Door allerlei omstandigheden hebben de onderhandelingen lang geduurd. Het was in de conferenties geven en nemen, zonder dat overeenstemming werd verkro- gen. De geschilpunten zijn de volgende: De arbeiders meenden allereerst recht te hebben op loonsverhooging. In den loop der laatste jaren was de werktijd voor do Pannenindustrie verkort van 55 op 48 uur, per week korter. Door intensievcn arbei- in de maanden April—October krachtens de arbeidswet 1919 niet minder dan 7 uren per week korter. Door intensie van arbei den en technische verbeteringen wisten de arbeiders de schade, dooT den verkor ten werktijd ontstaan, te verminderen, doch dit gelukte niet geheel. Integendeel, wilde men hetzelfde weekinkomen behou den en eenige levensverruiming ontvan gen, dan moesten de tarieven gemiddeld met 10 pcL worden verhoogd, opdat een volslagen valide arbeider minstens in ta- riefwerk 27.per week zal kunnen ver dienen. De loonen aan de Pannenfabriek loopen zeer uiteen. Zeker zijn er wel 50 pcL der arbeiders, wier gemiddeld inko men minder bedraagt dan f 25.cod 20 pet. verdient 26.— tot 20.50 per weck en een evengroot percentage daarboven tot 30.per week. Ieder uwer weet, dat bet leven in Alpheu niet goedkoop is en dat bijv. aan woninghuur 3.604.50 per week moet worden uitgegeven. Trek deze bedragen van het week-inkomen af, voeg daarbij nog eenig belastinggeld en iqder begrijpt, dat verbetering dringend nood zakelijk is. Er zijn bovendien Pannen- en Betonfa- brieken te noemen, waar de arbeiders veel meer verdienen. Zoo is bijv. het uurloon aan de Betonfabriek „Do Moteoor" te Rheden 57 cent en zonder eenige risico te dragen er wordt altijd in uurloon ge werkt verdienen de arbeiders ruim 27 per week. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemen, waaruit blijkt, dat het gevraagde betaald lean worden. De diroctie beweerd echter, dat het bedrijf het niet betalen kan. Welnu lezer. Wij hebben daar slechts dit antwoord op: Geef de organisatie-be sturen de feiten en gegevens waaruit dit overtuigend blijkt en aan het conflict komt direct een einde. Doch pertinent houden wij vol, dat nooit in de onderhandelingen tusschen de bestuurders der vakbonden en de directie evenmin gis bij den Rijks- bemiddelaar een poging is gewaagd, om aan te toonen, dat het gevraagde niet kon worden gegeven. Ieder zal moeten toe stemmen dat de arbeiders daarop recht hebben en dat het zeker onverantwoorde lijk is geweest van dp directie, om hierin in gebreke te blijven. Daardoor is eigen lijk de strijd ontketend. Niemand haalt hot in zijn honfd. om bepaalde eischen te gaan stellen als hij met groote zekerheid weet, dat het sociaal-wenschelijke econo- misch onmogelijk is. Do arbeiders hebben echter de stellige overtuiging, wanneer de directie maar wil, er een gezonde oplos sing voor het loonverschil is to verkrijgen. Een tweede wensch der arbeiders is een goede rekeling bij bedrijfsstagnatie vast te leggen. Vertraging in het bedrijf, de on mogelijkheid om te werken door welke om standigheden dan ook, regenverzuim en vorst, het zijn omstandigheden, waarvan het risico niet door den arbeider, althans niet geheel, mag worden gedragen. Een vasts'.aande regeling is noodzakelijk. Allo willekeur moet volledig zijn uitgesloten. Voorts willen we het aantal vacanticda- gen brengen van 2 op 3 tegen een vergoe ding van 4.25 per dag. Algemeen loeft onder de arbeiders de drang, om na inge spannen arbeid een week vacantie te genieten, zooals dit in een groot aantal ondernemingen is doorgevoerd. De organi saties doen in de onderneming van den heer Oosthoek slechts eon zeer bescheiden stap in deze richting. Ook de z.g. familie dagen (huwelijk, bevalling en sterfgeval) wenschen zij vergoed te zien met 4.25 per dag, wat zeker billijk kan worden gcT noemd. Tenslotte is daar nog het geschil punt over de uitbetaling der chr. feestda gen. Het vorig jaar werd voor deze feest dagen 2.25 per dag vergoed. De directie bood nu 2.50 aan. De organisaties vra gen een vergoeding van 3.40 per dag (het uurloon is 40 cent). O. i. moeten de arbeiders geen schade hebben, wanneer een feestdag aanbreekt, vooral nu de loo- BAKKERIJTENT00N- STELLING TE UTRECHT Van 30 April tot 8 Mei wordt in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de in ternat. tentoonstelling van Banketbakkerij, Ko kerij en aanverwante vakken gehouden. Een prachtige inzending van den hotelhoudersbond „Horecaf". Een met zorg en uitgezochten smaak gedekte tafel VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italië gaat 29 oorlogsschepen op stapel zetten. Lijdelijk verzet en de staat van beleg in de gevangenis te Columbus in Ohio. Ernstige overstroomingen in Spanje. (Buiteulandsche Berichten). BINNENLANL Boven Waalhaven is een Pander-vlieg tuig neergestort Inzittenden wonder boven wonder ongedeerd. (Luchtvaart 2e blad). Door een lek in een gas-reservoir in een chemische fabriek te Helmond zijn twee arbeiders gedood en de directeur zwaar vergiftigd. (Laatste Berichten). De crisis in den landbouw. De instel ling van een commissie (3de blad). Een volkscredietbank van het R. K. Werkliedenverbond (3de blad). Moedermoord te Soest. (Gom. Berichten, 3e blad). OMGEVING. De staking te Alphen aan den Rijn. Hoe zij is ontstaan. (Rijnstreek, lsto blad). PROF. DR. J. C. KLUYVER hoogleeraar in do hoogcre stelkunde enz. aan de Leidsche Universiteit, die morgen Vrijdag, 70 Jaar wordt en derhalve aan het eind van dezen acadcmischen cursus moet aftreden. nen zeor matig genoemd worden. Ziehier, lezer, waar het in dezen strijd om ganL Op duidolijko wijze hebben wo u ingelicht. Naar onze innige overtuiging heb ben wij hier een strijd om recht. Steun ons hierbij, moreel en financieel, wanneer zulks gevraagd wordL De ongeorganiseer de arbeiders moeten worden geholpen door don vrijwillig geinden steun. Het gaat hier om de idee der vakbeweging: ernstig over leg en medezeggenschap in do loon- en arbeidsvoorwaarden tot zijn recht te l'vten komen. Rustig en vastberaden zijn de ar beiders den strijd ingaan, welke hun is opgelegd. Ruslig en vastberaden willen zij volharden, totdat recht en gerechtvaardig heid geschiedde". Voorts kunnen we omtrent het ver loop der staking mededeelcn, dat door de firma Oosthoek ren achttal arbeiders per aangcteckcnd schrijven zijn ontslagen. De stakers zullen met toestemming van den Burgemeester met een lijst circuleeren, tot ondersteuning van de ongeorganiseerde arbeiders. De toestand wordt iets scherper en gis teren werden degenen, die goederen voor de firma vervoerden, daarin zooveel mo gelijk belet. Veilingen. Ingaande heden zullen de groentenvei- lingen weder driemaal per week plaats hebben en wel op Maandag. Woensdag en Vrijdag, terwijl de eierenveiling als voor heen op Donderdag wordt gehouden. „Herwonnen Levenskracht". De ten toonstelling van „Herwonnen Levens kracht" in het Patronaatsgebouw aan '>c Paradijslaan mag zich in een druk bezoek verheugen, heden de laatste avond zal te vens de aan de tentoonstelling verbonden verloting plaata vinden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1