DINSDAG 29 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S UIT DE OMGEVING H1LLEG0M. Propagandavergadering K.R.O. Vrij dagavond werd in Hotel Sistermans een Propaganda-vergadering gehouden door de afd. Hillegom van den K. R. O. De opkomst was goed te noemen. Onder de belangstel lenden bevonden zich ook eerw. heeren Geestelijken van beide parochies. De verg. werd met den chr. groet geopend door den heer Th. L. J. van Dijk, lid van het bestuur. Daarna voerde het woord Pastoor Kooi man uit Amersfoort. De gewijde redenaar begint met te zeggen, dat de Radio is een groote gave Gods. Als op 29 Juni de luidspreker zal doen hooren: hier de Stad van het Vaticaan, als Z. H. de Paus voor de eerste maal voor de microfoon zal ver schijnen om voor de stad en voor de we reld te spreken, als we die stem zullen gehoord hebben en zullen zijn nederge- knield om den zegen van den H. Vader te ontvangen dan zullen we in waarheid mogen zeggen: God heeft ons overladen met Zijne weldaden en gaven en de Radio is een nieuwe openbaring van Zijn Groot heid! De Radio ais een wondere gave om de effecten, die zij ons Roomschen schenkt voor de bovennatuurlijke orde, hetgeen spr. nader preciseerde. Aan ons te zorgen, dat ook formeel de Radio verkondigt de grootheid van den Gever aller gaven. Daarom kaD een natio nale omroep met zijn neutraliteit ons nooit bevredigen. We hebben ons positief uit »e spreken voor of tegen God. En het is een eor voor Roomsch Nederland, dat wij dien plicht in heel de wereld het eerst hebben begrepen. Bij elke principieele kwestie hebben wij dit gedaan, dus ook hier. Maar daarom hebben we ook de plicht, te strijden voor den K. R. O. en hulde breng ik aan wie het eerst dien strijd aanbonden en het eerst en het warmst aan Pastoor Perquin. (Daverend applaus). Stoffelijk gaat het ons niet slecht: men hoopt dit jaar de 200000 luistervinken te halen. Wij allen willen den strijd tegen neutraliteit in de Radio steu nen, omdat het gaat om de geestelijke goe deren van ons Roomsche volk. Met een schitterende peroratio sloot Pastoor Hooiman zijn met zooveel gloed en zoo rijk gestyleerde rede. (Daverend applaus). Hierna had uitbreiding van het bestuur plaats. Tot voorzitter werd met 23 stem men gekozen de heer E. A. Janssen, tegen 20 op den heer H. J. Warmerdam. Verder werden nog gekozen de heeren Joh. Bek kers en Math, van Ruiten. De heer W. Out speelde zeer mooie piano- nummers. Het was een goedgeslaagde avond, die zeker vruchten zal afwerpen voor het goede doel. Wethouder Balvers. De toestand van den heer J. H. M. Balvers, wethouder en loco-Burgemeester van Hillegom, is nog steeds hoogst ernstig. Afscheid. Vrijdag was het de laatste dag, dat de heer G. J. Jansen, kantoor knecht aan het Postkantoor alhier, werk zaam was, daar hij met 1 Mei den dienst met pensioen verlaat. Des middags sprak de heer Gutterswijk, directeur van het kantoor, den scheiden den ambtenaar toe, dankte hem namens de administratie van het bedrijf voor alles wat hij verricht heeft, wenschte hem nog vele jaren van welverdiende rust en bood hem namens het geheele personeel een blijvend souvenir. De heer Jansen dankte voor de waar- deerende woorden en het geboden aan denken en getuigde, steeds met dankbaar heid aan het kantoor te zullen terugdenken. Daarna nam hij met een stevigen handdruk van allen persoonlijk afscheid. Afsluiting Hillegommerbrug. Het blijkt noodzakelijk, dat deze brug drie maanden voor het verkeer zal moeten wor den afgesloten. Er schijnt n.l. een vloer in het water te zitten, die eruit gehakt moet worden, om de nieuwe brug te kunnen bouwen. Reeds zijn bloemisten bij het be stuur van Bloembollencultuur geweest, om dit te trachten te verhinderen, omdat men heb onmogelijk acht voor het varen van mest en bollen. Hoe hinderlijk de maatregel ons ook schijnt, gelooven we niet, dat men er aan zal ontkomen. Draadafrasterlng. Het maken van een draadafrastering langs de Vosselaan en de speelplaats op het Patrimoniumplein is op gedragen aan de firma Huizer en Zn. te Rotterdam. Rijwielendiefstal. Weer is hier een fiets gestolen. Het is den laabsten tijd erg; voorheen viel het stelen van fietsen hier niet in den smaak. Men houde er rekening meel De inbraak in de Ned. Herv. Kerk. In aansluiting op het bericht van de ar restatie van A. J. S., de vermoedelijke da der van de inbraak in de Ned. Herv Kerk in den nacht van Gooden Vrijdag op Paaschzaterdag, en ook van die in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden, kunnen we me- dedeelen dat de verdachte Woensdag a.s. voor den Officier van Justitie in Den Haag zal worden geleid. De verdachte blijft nog steeds ontken nen. Zeer veel pleit echter voor zijn schuld. Personalia. De heer M. C. v. d. Berg, schoenmaker alhier, slaagde te Amster dam voor het examen gediplomeerd schoenhersteller onder Rijkstoezicht, Di ploma A. De heer v. d. B. was leerling van den cursus, gegeven door den heer ledemoed te Leiden. Naar we vernemen is de heer v. d. B. de eerste uit Leiden en omgeving die dit diploma behaalde. LISSE. Inwijding der parochiescholen aan de Beekbrug. Donderdagmorgen zal de inwijding plaats hebben van de jongens- en meisjes scholen der parochie van de H.H. Engelbe waarders. Het programma luidt als volgt: Woensdagavond te 8 uur „blijde incom- sto" van de Eerw. Broeders en Zusters, die belast zijn met het onderwijs der kinde ren. Het geheel zal worden opgeluisterd door de R. K. Harmonie „Adolf Kolping" uit Lisse. Om half negen Plechtig Lof met korte toespraak. Donderdagmorgen om 8 uur gaan de schoolgaande kinderen allen te Commu nie. Om half tien wordt de Plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer J. Thus, pastoor van Sassenhcim. Na deze plechtigheid zal de inwijding der scholen geschieden door den zeereerw. heer H. J. Thoman, pastoor van de St. Agatha te Lisse. Hanze. Gisteravond hield de R. K. Middenstandsvereeniging ,.De Hanze" een ledenvergadering in een der bovenzalen van het Bondsgebouw. Om ongeveer 9 ivur opent bij afwezigheid van den Voorzitter, de heer J. v. d. Voort deze zeer slecht be zochte opkomst. De notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is benoeming afgevaardigde voor den Centralen Raad, welke op 8 Mei a.s. zal worden gehouden in het gebouw „Ami- citia" te Den Haag. Bij acclamatie werden gekozen de hee ren C. W. Barnhoorn en A. J. van Zeist, ^ervolgens hield de# Geest. Adviseur een uiteenzetting over het rapport „samenwer king" wat betreft de kruideniersvereeni- gingen. Op zeer duidelijke wijze zette spre ker uiteen, de noodzakelijkheid om als zelfstandig winkelier georganiseerd tc zijn. Door samenwerking moet getracht worden, een geheel te krijgen om sterk te staan tegenover groote zaken en coöpera ties. Door eenzelfde prijspolitiek te voe ren, komt men tot een goede samenwer king. De voorzitter bracht den Geest. Advi seur dank voor de aangename causerie. Eenige discussie ontspon zich nog over dit punt. Hierna werd de agenda behandeld voor den Centralen Raad. Verschillende pun ten, ingediend door de diverse afdeelin- gen, werden in den breede besproken. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. De heer A. J. van Zeist dankt het bestuur voor het vertrouwen in hem gesteld, om als afgevaardigde benoemd te worden voor den Centralen Raad. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzit ter onder een woord van dank deze ver gadering met gebéd. Personalia. Aan de B.-K. Jongens school van de Parochie van de H.H. En gelbewaarders nabij de Beekbrug alhier, zijn benoemd tot hoofd en onderwijzers de heeren L. A. J. Deneef van Ouden bosch; P. H. Ha vermans van Etten en LeurP. F. Maas van 's-Gravenhage en J. N. van Zotphen van Laren. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie alhier, ligt ter inzage een verzoek met bij lagen van de N.V. Vloeschwaren- en C-on- servenfabriek „De Eendracht", gevestigd te Lisse, om vergunning ingevolge de Hinder wet tot het uitbreiden van de bestaande worstfabriek op het perceel plaatselijk ge merkt Kanaalstraat No. 235, kadastraal bekend sectie D. No. 3341. Op Vrijdag 9 Mei a.s. des namiddags om 3 uur is de gelegenheid opengesteld om tegen inwilliging van dit verzoek bezwa ren in-te brengen ten gemeentehuize. N00RDWIJK. De 10.000ste inwoner. Gistermorgen is ter gemeente-secretarie aangifte gedaan van de geboorte van den 10.000sten inwoner, Hermanus Abraham Schelvisch, het zesde kind van Wilhelmus Schelvisch en Cornelia Petronella Wasse naar, wonende Egbert de Grootstraat 12. B. en W. zijn gisteravond de gelukkige ouders gaan gelukwenschen en hebben hun een spaarbankboekje, waarop een be drag van 100.— op naam van den pas geborene, overhandigd Bovendien zijn door de firma gebroeders Van Dam een kinderwagen en door de heeren v. Gerwen en P. J. Langendijk resp. een wieg met toebchooren en een baby-garnituur ter beschikking der ouders gesteld. N00RDWIJKERH0UT. Emmabloem. De collecte met Emma- bloempjes ten bate der tuberculose-bestrij ding, welke alhier verleden Zaterdag en Zondag gehouden werd, heeft bruto het mooie bedrag van 170.99 1/2 opgebracht. Alle bloempjes werden verkocht, mede dank zij het schitterende weer en het zéér drukke verkeer. Concert Bij gunstig weer zal de R. K. Harmonie „St. Jeanne d'Archeden avond pl.m. 8 uur haar eerste buitencon cert geven op de gem. muziektent VOORHOUT. Aanneming benoeming raadslid. Do heer H. J. Vester heeft zijne benoeming tot licl van den Raad dezer gemeente aangono- men, zoodat de vacature-van der Hulst thans reeds weer vervuld is. Uitvoering. Zondag- en Maandag avond heeft de tooncelvoreeniging „Vader Kolping", onderafdeeling van de St Jo- scpligezellonveroeniging in het Patronaats gebouw, alhier, eene uitvoering gegeven ten bate van de St.-Elisabethverceniging. Nadat beide avonden waren geopend met een toepasselijk woord, werd allereerst op gevoerd „De Vadervloek", een tooneelspel in 4 bedrijven. Dit sfnk werd op de beken de wijze, dus voortreffelijk, opgevoerd, zoo als wij dit van de tooneelisten gewend zij.i en waarvoor de regisseur, de heer Vlas veld zich altijd zoo inspant, welke inspan ning steeds met succes wordt beloond. Even voortreffelijk werden achtereen volgens opgevoerd „Dc Landbouwer van Chicago" en „De Voetbalclub van Knup pelveen". Deze stukjes zorgden voor de di verse lachsalvo's in de zaal. Genoemde tooneelvereeniging kan we derom op een paar goede tooneelavonden terugzien, terwijl de St.-Elisabethvereoni- ging er zeer zeker wel bij gevaren heeft. WOUBRUGGE. Wedijver in het redden van drenkelingen. Gedurende de vacantiedagen ziet men onze schooljeugd toeren maken in het dorp op de fiets, doch de vele wateren hier ma ken dat gevaarlijk. Het zoontje van de wed. W. reed in volle vaart op dat voer tuig de Woudwatering in. Dank zij da kloekheid van den heer P. Meirik, die juist in de nabijheid was en gekleed te water sprong, werd de knaap van een wissen dood gered. Een onbekend heer uit Alphen aan den Rijn sprong, het ongeluk ziende aan de overzijde der Woudwatering eveneens te water, doch kon nieb zoo spoedig bij de drenkeling komen. LENTETIJD IS BLOEM- BOLLENTIJD. De duozitster vlecht een krans om het hoofd van den motorrijder. In de bloembollenstreek is net iederen dag een over weldigende drukte TER AAR. De eerste aardbeien. De eerste aard beien werden aangevoerd door den heer P. Hölscher van Ter Aar. WASSENAAR. Biggervleed. Een tweetal biggen eigendom van den heer K. aan de Maal drift, dat uit een stuk land was ontsnapt, is op de Rijksstraatweg door een paesee- rende auto overreden en godood. Bloomenstelende landsverdediger. De politie heeft op aanwijzing van een jongen een militair aangehouden, die van bollen land aan den Katwijkschen weg bloemen had ontvreemd. Nadat schadevergoeding was betaald, kon de landsverdediger ver trekken. Aanrijdingen. Nabij de Paauwlaan heeft een autobestuurder op het fietspad een wielrijder onderstboven gereden, waar door het rijwiel geheel word vernield. De oorzaak van het feit ligt hiorin, dat do autobestuurder, wegens het plotseling uit- halon van een andere auto plots van rich ting moest veranderen om een aanrijding te voorkomen. Bij den Kerkdam zijn twee auto's te gen elkaar gebotst, op het oogonblik dat de eene auto naar links wildo uitwijken. Beide wagens werden beschadigd. Bij het viaduct reden twee auto's op elkaar, tengevolge waarvan de benzine tank van een der wagens werd ingedrukt Een paard gered. Do politie heeft mot veel moeite een paard gered, dat in de Haven was geraakt UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE STAKING BIJ DE N.V. OOSTHOEK. Nog slechts 2 werkwilligen aan den arbeid. Omtrent de werkstaking bij de dakpan nen- en betonfabriek van de firma Oost hoek en Zn. kunnen wij nader mededee- len, dat behalve de invaliden thans nog slechts 1 of 2 werkwilligen aan het werk zijn. Hoewel men tot nog toe van stakers- zijde zeer rustig bleef, deelt men ons thans van politiezijde mede, dat men vooral bij het vergezellen van den werkwillige W., die geheel buiten eenige organisatie staat, meer en meer onheusch begint op te tre den, waardoor de politie die tot heden steeds tracht zeer rustig en tactisch op te treden langzamerhand genoopt wordt op daadwerkelijke wijze in tc grijpen. We zullen echter hopen, dat een en an der vermeden zal kunnen worden en hoe wel omtrent de vooruitzichten nog niets bekend is, daar de directie der firma Oost hoek tot heden nog steeds een afwachten de houding heeft aangenomen, hopen wij dat het conflict toch spoedig opgeheven zal worden. De verschillende organisaties hebben zich bereid verklaard steeds voor onder handeling met de firma te vinden te zijn. Opening bazaar „Herwonnen Levenskracht" Gisteravond werd onder veel belangstel ling in het Patronaa;sgebouw de reizende tentoonstelling geopend van de R.-K. ver. „Herwonnen Levenskracht". Onder de aaiv wezigen merkten wij op: de burgemeester dr. H. J. Lovink, de zeereerw. heer deken, de geest. adv. kapelaan Boekei, het paro chiaal kerk- en armbestuur, de doktoren Groen en Nieuwenhuizen, de wijkzusters der chr. wijkverpleging, voorts verschillen de leden van den gemeenteraad e.a. Do voorzitter der plaatselijke afd., de heer H. G. Veldtman, nam allereerst het woord, om dc aanwezigen welkom te hee- ten. Hij bracht allen dank voor hun belang stelling inzonder den burgemeester, dio de taak op zich heeft willen nomen om deze tentoonstelling te openen. Hiermede verkreeg do burgemeester het woord. U heeft mij, aldus spreker, verzocht met een enkel woord deze tentoonstelling te willen openen. Ik voeldoe hieraan gaar ne, omdat ik mij niet herinnor, dat in Al phen een tentoonstelling is geweest van de zen aard. Ik juich de tentoonstelling toe, omdat het doel daarvan betreft, ons allen te overtuigen van het ontzettende dezer ziekte en alles te doen wat mogelijk is, om de tuberculose te bestrijden en te voor komen. Spr. acht een bezoek aan deze ten toonstelling nuttig, omdat men hier ziet de werking der tuberculose en de middelen welke worden aangewend tot hare bestrij ding. Spreker hoopt, dat de tentoonstelling druk bezocht zal worden en de afdecling succes zal hebben, opdat het resultaat zaI zijn een nog krachtiger bestrijding der tu berculose. De geest. adv. der plaatselijke afdeeling kapelaan Boekei sprak nog eenige opwek kende woorden om Herwonnen Levens kracht, dat hulp wil brengen aan de lijdende zieken, zooveel mogelijk te steunen. Spr. hoopt, dat velen door naastenliefde gedre ven, deze tentoonstelling zullen bezoeken. Hierna werd de thee rondgediend en werden de aanwezigen in do gelegenheid gesteld de tentoonstelling en fancy fair te bezichtigen. Dc tentoonstelling welke door muziek van mej. Schavemakor, piano, en den heer P. Koren, viool, werd opgeluisterd mocht zich gisteravond reeds in een druk bezoek verheugen. Naar wij vernemen zal hedenavond de mandolineclub „Excelsior" onder leiding van den heer B. Polak den avond opluiste ren. Een ongewoon kooper. Van een kop pel koeien, gedreven door den landbouwer v. d. A„ bleek een der beesten een koop lustige bui te bezitten. Nabij de winkel van de firma v. d. H. gekomen, handel in galan- teriën etc., in de van Mandesloostraat, be gon het beest voor de etalage alle moge- lijko capriolen te maken met het gevolg, dat het een der zij-etalageruiten geheel verbrijzelde. l v,' l j - - IX T ZATERDAG 26 APRIL j.L verliet de Graf Zeppelin zijn hangar te Friedrichs- hafen voor een reis naar Londen. Wjj geven hierbij een foto van deze jong ste tocht op de route boven Trocadero te Parijs» gezien van onder den Ei f feitoren Aanrijding. Door den chauffeur van de „M.O.D.A." werd bij de politie aangifte gedaan dat hij met zijn wagen was aange reden door bode de J. Do aangerichte schade zal echter onderling worden gero- gold. Aanbesteding. Maandagmorgen 11 uur werd in het secretariegebouw Wilhelmina- straat door B. en W. in het openbaar aan besteed: Het herstellen, onderhouden en vernieuwen van verschillende gemeente eigendommen en hot doen van leveringen gedurende het jaar 19301931. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerken: Gebrs. Vrisekoop ƒ2090, J. Gesman ƒ2918, C. M. Dceren- berg 1000, T. F. v. d. Zwan ƒ3010, M. de Klecr ƒ2700, Gebrs. v. Zwieten 2898, J. v. Wieringen 2290, L. Westmans 2187. Metselwerken: A. J. v. Engelen ƒ2429, J. en P. van Wijk 2-100, K. Tolk 2785. Smits werken: Gebrs. Rozestraten perc. 3a. f 1150, b. en c. f 2075, H. Botter 3a 897, b. en c. ƒ2123. Schilderwerken: W. v. Dienst perc. 4a. 1982, 4b ƒ545, 4f in massa ƒ3688, J. Z. v. Hellemond in massa 4920, Gebrs. Ver- hoeff perc. 4a. 1518, 4b 1472, 4c. 300, 4d. 940, 4e 6-15, 4f in massa 4935, J. W. Kommer 4c ƒ147, P. H. v. Keeken 4c 323, 4d ƒ1150, 4o ƒ675, D. Zijorveld 4a 1207, 4c. ƒ340. Loodgieters werk: Th. Oosterom 400, A. J. v. d. Linden 450, J. J. Bonte 422. Stoffeerderswerkcn: G. de Ridder 202, 8. Gorrec 205, J. Jongencel 360 en C. Verruijt ƒ299.50. Allo inschrijvers wonen te Alphen aan den Rijn. De gunning zal na der worden bekend gemaakt. NIEUWKOOP. Aanbesteding polderwerken. Bij do aanbesteding van het eenjarig onderhoud dor kunstwerken van den Polder Nieuw koop werd ingeschreven als volgt: Onder houdswerk: S. H. van der Loo to Nieuw koop 1395.89, J. Woerden, Nieuwkoop 1416, H. Vcrgunst, Nieuwkoop 1500, Gebrs. van Vliet, Aarlanderveo J 1425, I'. Bodegraven, Nieuwkaoop 1337, P. Kanic*- raat, Nieuwkoop ƒ899, P. Piotcrse, Noor den 1680. Grint le perc. 4.23 per M.3, id. 2e perc. 4.83 per M.3, keislag 8.23 per M.3. Inschrijver D. Versloot te Bodegraven. Visscherijbank. Het bestuur van de Coöp. Spaar- cn Voorschotbank voor de Visschcrij te Nieuwkoop en Noorden, waar intusschen niet-visschcrs even welkom zijn, zond eon gedrnkt verslagje rond van de uitkomsten over 1929. Het moet gezegd, dat deze bank met steeds meer succes haar taak vervult. Hot aantal loden bedraagt ongeveer 100. Van spaargeld wordt voor leden een rente ver goed, berekend tegen 4 percent per jaar en voor niet-leden 3 3/4 procent. Het reserve fonds bodraagt ongeveor 3853. Ingelegd is 83107.48. Aan voorschotten is verstrekt 18705.11, aan geld in rekening oourant 62341.51. NOORDEN. Uitvoering. Zondagavond gaven een negental dames van de lt.-K. Naaikrans alhier een licfdadigheidsuitvoering. Opge voerd worden: „Het Lokaas", een tooneel spel In 2 bedrijven en tot slot de klucht „Vergift", terwijl in dc pauze een verlo ting werd gehouden. De zaal was goed be zet, de^ dames leverde mooi spel cn do avond is goed geslaagd, waarvan do baten geheel ten goed komen aan het mooie doel der naaikrans, do behoeftigen en min-ver- mogende groote gezinnen van kleeding te voorzien. VRAGENBUS Vraag: Wanneer een tol des nachts openstaat en ook in de vroege morgen uren er is niemand bij, heeft dan de tol arJer nog recht later daarvan tol to hef" ?n? ntweord: O.i. heeft hij daartoe het recht, al zal het dikwijls moeilijk zijn dat recht practisch to doen gelden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5