SPORT, SPEL NederlandDuitschland 07 MAANDAG 28 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Bijvoegsel hockey Een zware nederlaag van Oranje De Duitsche voorhoede weet 7 maal te scoren /Van een bijzonderen correspondent) Een zomersche temperatuur. 5000 toe schouwers in het Olympisch Stadion, een aantal, dat we de laatste week in verband met de kampioenscompetitie voetbal en Holland-ltalië niet meer gewend waren. Een prachtig speelveld, glanzend vlak, waarop het kleine witte hockeyballetje zeer snel zou kunnen worden gespeeld. Wie gedacht had, dat Holland zich zou herstellen na den nederlaag van jd. Zater dag tegen Engeland, is bedrogen uitgeko men. Is er eigenlijk wel van herstellen te spreken 1 Was het Oranje-elftal gistermid dag niet goed, en waren de meeste spelers niet volkomen hln plaats waard Maar de groote nederlaag is niet in de allereerste plaats te wijten aan het slechte spel van Oranje, integendeel, wanneer we na den wedstrijd van gistermiddag het Holland- sche spel met „goed" qualificeeren, dan moeten we het Duitsche spel subliem noe men. Want dat was het. De Duitsche ver dediging was puik, in de middenlinie stak Theo Haag boven alles uit en was de groote voedende kracht voor de voorhoede. Zelfs zagen we hem soms als zesde voor hoedespeler. Maar noodig was dit heusch niet, immers de Duitsche voorhoede heeft buitengewoon knap werk verricht. Twee vleugelspelers, die uiterst snel zijn, op het juiste oogenblik voorzetten en daardoor hun binnenspelers de gelegenheid geven van de geboden kansen te profiteeren. En dat is er gedaan. Het eminente binnentrio met Kurt Weiss, den midvoor, als uitblin ker, heeft de kansen benut en 70 zegt genoeg tegen een achtertrio, dat zijn spo ren op internationaal gebied toch wel ver diend heeft. En aan den anderen kanteen nul. Zeker, de Duitsche backs waren prima, vooral de kleine Heymann had er het oog in en keer op keer zag het Oranjetrio zich den bal ontnemen. Tot schieten kwam men dan ook haast niet, en doelman Brunner heeft weinig gevaarlijk werk te doen gehad. Dat Jannink vervangen moest worden door van Voorst van Beest was een ver zwakking. Maas, onze beste buitenspeler werd daardoor geisoleerd en veel heeft de Haagsche Luceum-man niet kunnen uit- riohten. Als uitblinker is in de voorhoede te noemen du Pon, die gezwoegd heeft van je welste. Aan hem heeft het zeker niet ge legen. De Hollandsche middenlinie moest zich na de rust nog meer op verdedigen toeleggen, dan daarvoor, waardoor du Pon c.s. nog minder ballen kreeg toegespeeld. V. D. Rovaert en Tresling verwisselden een tien minuten voor het einde van plaats, Tresling als spil zette eenige malen zijn aanvalsquintet aan het werk, doch on danks stevig doorzetten gelukte het niet door de Duitsche verdediging heen te bre ken, alhoewel gezegd dient te worden, dat geluk niet op de hand vèin de Hollanders was. Zoo zagen we in de eerste helft een bal tegen de lat gaan. In de middenlinie was van Lierop uitstekend, doch had een zware taak tegen den uiterst snellen Mehlitz. De Waal in de achterhoede vonden wv b&tw dan Tresling, die missers met brillante momenten afwisselde. Een 70 uitslag zou een groote over wicht in het veld vermoeden gedurende den geheelen wedstrijd, doch dit was niet het geval en slechts, de meesterlijk opgezette aanvallen en het doortastend optreden van het binnentrio, gepaard met de knalscho- ten van een Weiss en een Muller, brachten Nederland den zwaren nederlaag. Eenzijdig was de ontmoeting geenszins en heel wat malen zaten de Oranjevoorspe lers voor het Duitsche doel. Wanneer we de spelers afzondelijk be schouwen, dan dient bij de Hollanders als uitblinkers genoemd te worden De Waal, van de Rovaert, van Lierop en du Pon. Tresling had, zooals we reeds zeiden, bui tengewoon goede momenten, doch aan den anderen kant had de H.O.C.'er toch ook minder goede oogenblikken. Over het alge meen echter heeft hij een nuttige partij gespeeld. Hardebeck in doel kreeg uit den aard der zaak veel te doen, menig hard schot heeft hij gehouden, en de kogels op zijn doel waren onhoudbaar. In de middenlinie was van de Rovaert weer de zwoeger, hij mist dat brilliante van een Theo Haag, dat zuivere plaatsen, dat buitengewone positie spel, dat de Duitsche spil tot een ster maakt. Veel wordt vergoed door de geest drift. Van Lierop, vooral voor de rust bui tengewoon goed in vorm, hield den snel len Mehlitz keurig. Daarna echter was de Duilscher hem eenige malen te vlug af, het publiek werd in vervoering gebracht door het prachtige spel van den Berlijner. Lob heeft o.i. niet onverdienstelijk gedebu teerd, vooral in de eerste helft heeft hij ettelijke malen magnifiek werk gedaan, ook hij had in den snellen Wollner een sterken tegenstander. In de voorhoede vlotte het niet zoo goed als gewoonlijk. Deels kwam dit door het uitstekende ver dedigende werk van de Duitsche midden linie en de achterhoede, doch voorname lijk kregen we te weinig rennen te zien van de buitenspelers. Het spel was te kort, het had meer moeten worden opengegooid. Wel werd vaak naar voren geplaatst, maar gewoonlijk te scherp en te hard voor de buitenspelers, zoodat telkens het witte dingske uitging en Maas en van Tiehoven het niet konden bereiken. Daardoor werd het nuttig effect van de buitenspelers tot eep minimum beperkt, van Voorst van Beest kon tegen het snelle spel der Duit- schers niet op, en zoo bleef ondanks ge weldig doorzetten van du Pon en ook van Wijk een tegenpunt uit en zonder zelfs de eer te hebben gered verliet het Oranje team na de tweede 35 minuten het veld. Brunner in het Duitsche doel kreeg wei nig gevaarlijk werk en toonde zich be trouwbaar. Zander en Heymann, vooral de laatste waren best stickvast en grepen op het beslissende oogenblik in. In de middenlinie was Theo Haag de man, doch ook Ueberle en Schafer waren hun plaats volkomen waard. We zeiden het reeds, de Duitsche voorhoede was uitste kend. Als linie vormden 'de spele^ een DE HOCKEY-WEDSTRIJD HOLLAND—DUITSCHLAND in het stadion te Amsterdam. De Hollandsche keeper Hardebroek in actie uiterst Bnel, en op het juiste moment voor geheel, Mehlitz en Wollner op de#vleugels doel plaatsend, waardoor het binnentrio prachtkansen kreeg, waarvan dan ook een dankbaar gebruik is gemaakt. Kurt Weiss knalde er lustig op los, Muller was niet de mindere van hem en ook Scherbart'n was uitstekend. De Duitschers vormden een ploeg, die beslist de sterkste van het vaste land kan worden genoemd. De wedstrijd. Wanneer om tien minuten over half drie begonnen wordt zitten de Oranjehemden dadelijk voor het Duitsche doel, van Tien hoven krijgt goed aangegeven van v. Wijk hij brengt den bal tot dicht bij het Duit sche doel maar wanneer hij wil schieten begaat hij een overtreding. Wanneer en kele Duitsche aanvallen op buitenspel zijn gestrand komt een zeer gevaarlijk moment voor Hardebeck'8 heiligdom, wanneer tut een corner Theo Haag keihard inschiet, doch de Amsterdammer houdt den bal schitterend. Dan zien we een fraaie ren van Maas, du Pon krijgt den bal in fraaie positie doch maait over den bal heen. Als er ruim 10 minuten gespeeld is com bineeren Muller en Kurt Weiss keurig, fraai zwaait Kurt er zich doorheen, een schot, Hardebeck stopt, doch hij kan zich niet tijdig genoeg herstellen, en Weiss schiet de eerste goal achter hem 0—1. Even later een gewirwar van spelers voor het Hollandsche doel, Theo Haag schiet hard in en door en langs verschei dene beenen en sticks verdwijnt den bal ten tweede male in het doe] (02). Even zijn de Hollanders er uit, een 02 achterstand binnen het kwartier. In die momenten is Duitschland volkomen in de meerderheid, doch gelukkig herstelt onze verdediging zich en tot aan de rust krij gen we een snellen wedstrijd te z.ien. Op het prachtig te bespelen veld is de bal 7.eer snel, en er wordt dan ook vele malen veel te hard geplaatst, waardoor de meeste ballen uitgaan. Als het Holland sche doel als een wonder aan een doorbo ring ontsnapt is, denken we du Pon te zien tegenscoren, hij forceert een strafcorner deze keurig genomen, wordt ingezet, via cpj\ Duitschen en een Hollandschen speler vliegt het balletje tegen den bovenlat en zoo ontkomt het Duitsch doel nog al ge lukkig aan een doorboring. Niet lang daarna is bet rusten. Na de pauzo. Direct na de rust een snelle aanval van den rechtsbuiten Mehlitz, van Lierop be gaat een overtreding, Muller krijgt den bil te pakken, een hard schot, de Waal vlak voor doel staande doet het schot van rich ting veranderen en ten derde male ver dwijnt den bal achter Hardebeck. Dan een overrompeling. Kort achter elkaar maakt Kurt Weiss nummer vier, en Muller num mer vijf. De Hollanders geven het niet op, wan neer van Voorst van Beest een bal goed aan Maas doorgeeft, rent deze langs de lijn, een manifieke voorzet volgt, van Wijk schiet van dicht bij op doel, doch Brunner houdt uitloopend het schot. Na een kort overwicht^ van de Oranjehemden, die geestdriftig door het publiek worden aan gemoedigd, laat Mehlitz van Lierop weer eens zijn zolen zien, Tresling weet den aan val te sluiten, maar Muller is toegesneld en plaatst kalm naar Kurt Weiss, die bin nen den slagcirkel staande keihard num mer zes in het Hollandsche doel schiet (0-6). Van der Rovaert en Tresling verwisse len van plaats, als duivels zitten de voor hoedespelers er nu op maar Heymann ia in buitengewoon goeden vorm en keert aan val op aanval. En nummer zeven wordt gemaakt als Mehlitz er weer eens van door gaat, bij de cornervlag voorzet en Scherbarth van dc kans profiteert en zui ver het zevende doelpunt voor de Rood- hemden scoort. Dan is het tijd en heeft niet alleen Duitschland zijn superioriteit van Barce lona bevestigd, maar ook den 21 neder laag op hetzelfde veld tijdens het Olym pisch Hockey-tournooi in 1928 schitterend gewroken. De stand van de landenwedstrijden tus- schen Nederland en Duitschland luidt: Gesp.gew.gcl. verl. pnt. doelp. Duitschland 7 5 1 1 11 20—4 Nederland 7 1 1 5 3 420 Scheidsrechters Schiff (Holland) en Boerne (Hambzurg) leidden correct. Ierland komt uit op het Hockey-tournooi te Brussel. Naar gemeld wordt zou ook Ierland, nevens België, Zwitserland, Frankrijk, i Spanje en Nederland, principieel hebben toegezegd aan het hockeytournooi, dat van 1 11 tot IS Mei te Brussel zal worden ge- j houden, deel te nemen. Daar Ierland onlangs Engeland versloeg is door de deelneming van Ierland het tournooi buitengewoon belangrijk gewor den. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Steeds maar verrassingen. Ajax verliest. Willem II spoelt gelijk. De spanning in de kampioonscompotïtie is wel toegenomen do laatste weken. Ver rassende uitslagen zijn er genoeg, maar één feit trekt toch wol zeor de aandacht. NI. de wonderbaarlijke prostaties van het groen-witto Velocitas. Herinnerd wordt aan de 8—0 nederlaag te Amsterdam te gen Ajax. Daarna aan het slaan van Blauw Wit, het gelijk spel tegen Willem II, het gelijk spel in Devontor tegen de Oostelijke kampioenen en tenslotte van daag de kroon op het werk: Ajax geslagen met 20. Hulde aan die moedige Velocitas- ploeg, die ondanks zoo'n slecht begin dap per volhield en tot de gegadigden be hoort voor den titel van: Kampioen van Nederland. Go Ahead en Willem II speelden ge lijk, een resultaat dat minder verrassend is. En Blauw Wit de vijfde kampioen, die vandaag een vrijen dag had, acht zich ge lukkig en heeft ook nog een kans. Maar eerst wordt .de kampioenscompetitie een weck stilgelegd voor den interlandwed strijd Nederland—België. De stand in deze competitie is thans: gesp. gew, gel. verl. v.t. pnt. Go Ahead 5 2 2 1 10—7 6 Volocitas 5 2 2 1 9—12 6 Ajax 5 2 1 2 9—5 5 Wil lom II 5 1 2 2 8—8 4 Blauw Wit 4 112 4-6 3 DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Harde strijd in Afd. I. V. U. C.'s mooie kans. W. V. V. faalt Voor de promotiecompetitie in Afd. II moet do strijd tusschen K. F. C en Haar lem de beslissing brengen. Do Koogers wisten gisteren met 21 van D. E. O. te winnen en hebben daardoor den Amster dammers opnieuw do mogelijheid om eer ste klasser te worden ontnomen. Dat zal een harde strijd in Koog aan do Zaan wor den. De stand is nu: K. F. C. Haarlem D. E. O. 5—3 5—1 0—9 In Afdeeling II heeft V. U. C. haar goede kans op behoud van het eerste- klasseschap versterkt door een 74 over winning op het Vlaardingscho Fortuna, dat door Van Everdingen niet minder dan viermaal wist te doelpunten. V. U. C. heeft thans nog slechts in Delft.gelijk te spelen om behouden te zijn. Dc stand is: V. U. C. 3 2 1 12—7 6 Fortuna 3 1—2 8—12 2 D. H. O. 2—11 2—3 1 Voor de promotiecompetitic in de derde klasse A van Afd. II is D. C. L. er gisteren in geslaagd het 2e klasseschap te behalen door Hillinen opnieuw, thans op eigen terrein, met 31 te slaan. Onze voorspel ling, dat Hillinen het niet zou halen is dus wel uitgekomeq. Do stand is: D. O L. 3 3 11—3 6 Hillinen 4 112 1—12 3 Merwede 3 12 612 1 In de B-afdeeling begon U. V. V. al heel slecht door met 4—2 van Hollandiaan te verliezen. Het loopt fout met de Sticht- schen! VOORNAAMSTE NIEUWS Een nieuwe zware nederlaag der Ned. Hockeyers. Door Duitschland met 7—0 geslagen. Nieuwe verrassingen in de kampioens- competitie van don K. N. V. B. Do promd- tiocompetitie nadert de beslissing. Nederland won met 46 tegen 41 punten don jollenwedstrijd van België te Wintham. België neemt deel aan do wereldkam pioenschappen te Montevideo. Het A. S. C.-tournooi. V. 0. C. wint den bekor; A. S. C. winnaar in de verliezers ronde. In hot Noorden gaat W. V. V. ook den verkeerden kant op. Thans werd mot 6—2 van M. S. C. verloren, welke club thans evenveel punten hoeft als do Hoogczand- sche. Do resultaten tot nu toe zijn: M. S. O. 2 1 1 10—6 3 H. S. C. 2 1 1 5—4 8 W. V. V. 2 2 2—7 Van do rost van het programa van com petitie-, bekor- en vriendschappelijke wed-, strijden, vermelden wc, dat Alphon van het twoode elftal van D. O. L. wist te winnen met 9—1. De uitslagen. Om het landskampioenschap. Velocitas—Ajax Willem II—Go Ahead 2—0 2—8 AFDEELING I. Promotie-c ompotitio tweede klasse. D. E. O.—K. F. O. i2 AFDEELING II. Promotiecompetitic. tweede klasse. V. U. O.—Fortuna 7—4 Promotiecompetitic. dorde klasse. HillinenD. O. L. i_3 HollandiaanU. V. V. 42 Res. 3o klasse A. B. M. T. II-Xerxes II 2—2 AFDEELING V. Eerste klasBc. FrisiaVoendam 0—7 Promotiecompetitic. tweede klasse. M. 8. C.—W. V. V. 0-8 Om den N. V. B.-beker. Dorde rondo. Arnh. Boys—Bo Quick 41; H. 8. O.— Forward 22; R. O. D. A.—A. F. O. 32; Alcidos—Ncptunua 57; B. V. V.—R. F. C. 5—2; 8. 8. G1.—Heracles 19; Alphen D. C. L. 9-1; Z. V. V.-N. O. A. D. 1-5; West FrisiaO. 8. V. 31; W. F. C.Kin- hcim 04; EindhovenN. A. O. 14; HalfwtgD. O. 8. 22; V. 8. V.—G. O. L. T. D. 22; 81. IloogorHelm. 32; Hoons broek—L. O. N. G. A. 0-18. V. V.-Zoo- burgia 3—3; FcijonoordVlissingen 131; UnitnsNaaldwijk 5—1Schoonhoven Excelsior 21; 8. O. H.R. O. H. 15; AlcmariaR. 0. A. 31; D. W. V.Vites- 80 6—1; E. D. O.—P. 6. V. a-8; D. O. T. O.Palemig 22. WILLEM II—GO AHEAD TE TILBURG. De groote belangstelling. De tribune was geïmproviseerd van vrachtwagens

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5