SPORT LUCHTVAART Financiën en Economie VRAGENBUS VRIJDAG 25 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 eenmaal. De Ambtenaar eischt de minimum boete 50 ets of 1 dag. De Kantonrechter vindt 't wettig en overtuigend bewezen, maar wil verdachte goen straf op leggen. Ongeveer 't zelfde feit. D. H. G. L. te H i 11 e g o m is verd. een auto geparkeerd te hebben in de Hoofd» straat te Hillogom, terwijl 't parkeeren daar verboden is. Verd. moent niets onwet- tigs gedaan te hebben. Het was voor z'n eigen woning. Verd. wil een principieele uitspraak en deze in hoogste instantie la ten uitmaken. Het O.M. geeft verd. volko men gelijk. Eisch 1 of 1 dag; uitspr. con form. No. 3. A. M. H., reiziger te Haarlem, heeft aich voor hetzelfde tcit als no. 1 te verant woorden. Verd. erkent het feit volkomen, maar vindt het een groote onbillijkheid. Het O. M. eischt ƒ0.50 of 1 dag; uitspr. geen straf-oplogging. Met een buiging ging hij heen. E. Ch. te Nieuwer-Ani8tel is verd. op 15 Maart te Aalsmeer gereden te hebben zonder geldig ry- en nummei bewijs op den Ooeteinderweg met een motorrijwiel. Ook had verd. in Holland geen proef gereden. Verd. kan de ten laste legging niet ontcij feren. De motor-leverancier de Nieuwor- Amstel biedt aan als tolk op te treden. Dit waa een ware uitkomst zoo wel voor 't O.M. als voor verd. Verd. deelde dan mede, dat in Slowakije 't heel wat eenvoudiger is, om te mogen rijden, en vraagt waar verd. dan wel motor mag leeren rijden. Verd.'® tolk is met verd. mede gegaan om te leeren rij den. Verd. was er direct mede klaar. Het O.M. wil rekening houden met verd. na- taonalitoit Eisch 2 voor niet hebben van nummer en 4 voor 't niet hebben van een rijbewijs. Verd. vindt 't wel nog wat veel. Verd. is schoenmakersknecht en verdient niet zoo veel. De motor had verd. gekocht om dat zijn kosthuis te ver van do zaak verwijderd was. De Kantonrechter verzocht de tolk verd. mede te deelen, dat de uitepr. 1 en 8 of 1 -}- 2 dagen is. Verd. is zeer tevreden en gaat mot een hoffelijke buiging heen, voldaan over Hollandsche „recht- epraaJc". VOETBAL NEDERLAND—BELGIE. Het Belgische elftal. Het Belgische elftal, dat op Zondag 4 Mei a.s. tegen Nederland in het Olympisch ötadion te Amsterdam zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Bad jou (Daring). Achter: Nauwens (Racing Mechelen) en Hoydonckx (Hasselt). Middon: P. Braine (Beerschot), Van Halme (O.S. Brugge) en de Clercq (Ant werp). Vóór: Versyp (F. O. Brugge), Voorhoos (Liersche S. K), Vandenbouwhede (C. S. Brugge), Adams (Anderlecht) en Bastin (Antwerp F. C.). Reserves: De Bie (Racing Club Bruxel- les), Dedeken (Antwerp F. C.), Moeschal (Racing Club Bruxelles), Hellcmans (F.C. Mechelen). Dit is hetzelfde elftal, dat op 13 April te Parijs van Frankrijk met 61 won. Het Belgische B-team. Het Belgische B-team, dat op 4 Mei a.s. tegen het Nederlandsche B-team to Gent zal spelen is als volgt samengesteld: Doel: Pollen (Standard); Achter: Pincket (Antwerp F. O.) en Cbantraine (F. C. Luik); Midden: van Poucke (O.S. Brugge), Rrhoreels (Anderlecht) en Gobbers (R. C. Mechelen); Vóó: Heyse (R. C. Gent), Ruyschaert (O. S. Brugge), Despa (Gantoise), Caenes (F. O. Brugge), Diddens (R. C. Mechelen). Reserves: Cclie (Gantoise), Debois (C.S. Brugge), Cellen (Hasselt) en Grimonprez (R. O. Gent). Het Nederlandsche elftal. Naar wij vernemen, is het twijfelachtig of De Kreek tegen België meer zal spelen. Event, zal Kluin van A. G. O. V. V. of van Rcenen van Ajax zijn plaats innemen. CRICKET NED. CRICKETBOND. Jaarverslag over het seizoen 1929. Versohenen is het jaarverslag van den Nederlandschen Cricket Bond over het seizoen 1929. De secretaris, de heer A. de Haan Azn., zegt alle reden te hebben ook op 1929 met groote tevredenheid terug te zien. In do eerste plaats, omdat het sei zoen na een minder gunstig begin, wat de weersomstandigheden betreft, alle reden tot vreugde heeft gegeven, iets wat voor cricket van groote waarde moet worden geacht, maar in de tweede en zeker uiterst belangrijke plaats, omdat de animo voor onze sport zoodanig stijgende was, dat we derom een groote spelors-aanwinst te oon- stateeren valt; kwamen in 1928 totaal 10G7 spelers in de wedstrijden uit, dit aantal steeg in 1929 met 110, totaal dus 1177, iets waarover allen, die het do voornaam ste taak van den Bond achten om cricket te verbreiden zeker bijzonder verheugd moeten zijn. De hoogste taak toch ecner sportorganisatie is verbreiding over een steeds grooter aantal beoefenaren met be houd van het mooie krakter der sport; waar cricket een sport is, waarin excessen vrij wel uitgesloten geacht moeten worden, waarin de sportiviteit hoogtij moet vieron aangezien ze ander® oen mislukking zou blijken te zijn, moet groei in aantal beoefe naren uiterst dankbaar stemmen. In het algemeen gesproken kunnen we tevreden zijn, dat we geleidelijk terrein win nen en al moge dan ook de spelkwaliteit in zeker opzicht geen reden tot optimisme geven en vooral 1929 on® nog meer ver sterkt in de meening, dat we in onze com petities weer meer en meer gelijkwaardi ge tegenstanders moeten plaatsen, even- zere zijn we ervan overtuigd, dat vermeer dering van het aantal beoefenaren hoofd zaak is en dat tenslotte met ernstige wil tot oefenen onder goede leiding uit die jeugdspelers gevormd zullen worden de plaatsvervangers voor hen, die thana nog wel meedoen, doch die zeker niet ongaarne zullen zien, dat jongeren hun met blijvend succes zullen gaan vervangen. Hier ligt een, grootsche taak voor de leiders van den Bond en vereenigingendoor de handen in elkaar te slaan teneinde goede cricket leermeesters te laten ovorkomen en den jougeren de fijne puntjes niet alleen van het batten doch vooral van den aanval bij te brengen, zal men er ten slotte in moeten slagen ook hier het spel te perfectionnee- ren heigeen vanzelf weer vermeerdering in aantal tengevolge zal hebben. Mogen de pogingen van onzen Nederl. elftal-aanvoer der, die dit alles m. i. zoo juist inziet en voorloopig nog te veel op hot particulier initiatief is aangewezen, in dc toekomst succes hebben en allen gaan inzien, dat de kosten voor de training der besten van onzo jongeren door allen betaald moet wor den omdat zulks een algemeen en nooit een speciaal vereonigingsbelang kan zijn. Bij het overzicht van de competities me moreert schrijver dat het aantal centuries, in do le klasse en daarmee gelijk gestelde wedstrijden gemaakt, 12 is, resp. gemaakt door E, J. A. Schill (10S), M. Jasnen (109), A. v. Stuijvenberg (lOOx, 105x en lOOx), jhr. W. v. d. Bosch (102, 141 en 101), ir. E. Neuerburg (100), Th. Gibb (108x), E. Burg graaf (iOlx) cn H. Colclough (lOlx). Ook in de lagere klassen onderscheidden enkele hatslui zich op bijzondere wijze met de volgende centuries: 2e ldasse: M. Hartog 154, J. P. van Baasbank IOlx, G. Laurence 117, W. Brounts 117 en L. Schilthuizen 109. 3o klasse: J. P. Kwant 112, H. P. A. van Duijn 138x, J. Karis 117x. Dat cricket nog veel meer oefening be hoeft, wordt door onze vooraanstaande spe lers en leiders terdege ingezien; vooral het bowlen vormt een vraagstuk op zichzelf en het valt dan ook niet genoeg te prijzen wel ke ernstige pogingen de Beus in deze rich ting doet, zoowel door zelf naar Engeland te trokken on lessen te nemen alsook door- het inrichten van wintoroefengelegenhe- den, in welk verband ik niet kan nalaten met genoegen gewag te maken van de over dekte banen te Wassenaar. De beer A. M. J. de Beus behandelt het internationaal cricket en wijst op den steun, die van Eugelsche zijde vooial van Lt. Ooi. A. C. Johnston, ondervonden wordt. De wedstrijden van het Nederlandsch elftal tegen de Engelschen brachten dit jaar een nederlaag tegen de Foresters en een draw tegen het Rijnleger. Tot droefheid kunnen de resultaten mij niet stemmen. Dat een goed elftal flink kan verliezen, is bij cricket geen uitzondering. De resultaten wijzen dan ook niet altijd direct op de gebreken; de eervolle draws van de vorige jaren voorspelden reeds do mogelijkheid van een dergelijke nederlaag, aJs wij dit jaar leden. Er zijn lichtpunten in het batten, hoe wel min of meer een nivclleering van krach ten op te merken is. De moeilijkheid is voor deze sterke batsmen, dat zij hun talen ten niet verder kunnen ontplooien in ons land. Een verdere ontplooiing van hun gaven is alloen mogelijk, indien het aantal storke club® stijgt. Men kan een zekere kennis van het batten hebben, en dit door oefe ning bijhouden, maar men moet ervaring opdoen in de wedstrijden, om een grooter hoogte te bereiken. Het verdient aanbeveling aan het fielden groote aandacht te blijven besteden nu het bowlen zooveel steun noodig heeft. Het bowlen heeft ook te lijden gehad van den geringen strijd in onze oomp.wed- etrijden. Waar wij naar uitzien, ia naar een combinatie van fastbowler, rechte medium, lefthander en spinbowler. Do aanwezige jonge bowlers in aanmerking genomen, koester ik de beste verwachtingen voor do toekomst, maar een spin-bowler in den dop zie ik niet. Ik zou dit verslag willen beëindigen met den vurigen wcusch dat do captains de ko mende jaren hun aandacht in het bijzonder zullen richten op de vorming van goede bowlers, waarmede ons cricket zeer gediend zou worden. De penningmeester, de heer F. Ruycha- vor, concludeert* na de verschillende cijfers van het financieelo verslag te hebben ge releveerd, dat de financieele fbestand, ver geleken bij 1928, iet» gunstiger is geworden, doch dat de grootst mogelijke zuinigheid noodzakelijk blijft* LAWN-TENNIS OM DEN DAVIS-BEKER. De wedstrijd Engeland—Duitschland. Gistermiddag is op de banen van de Queensclub te Londen de wedstrijd voor de eerste ronde van den Davis-beker ius- schen Engeland en Duitschland begonnen. Landmann (Duitschland) won van Austin (Engeland) met 6—3, 8—6, 5—7, 4—6, 6 4. Het tweed® enkelspel tusschen Lee (Engeland) en Pronn (D.) werd wegens slecht licht afgebroken toen Prenn de lei ding had met 6—4, 79, 6—3. ZWEMMEN Mej. Gleitze verbetert haar record. Uit Belfort wordt, gemeld, dat mejuf frouw Gleitze 34 uur achter elkaar ge zwommen heeft en daarmede haar eigen record met 1 uur heeft geslagen. GOLF Dames-competitie onder handicap. Gisteren werd te Den Haag een wed strijd gespeeld tnsschen 6 damesleden der Haagsche G. O. en een zestal damesle den der Kennemer en Noordwijksch© golf clubs. De foursomes werden in den voormid dag gehouden. Twee partijen werden door de Haagsche dames gewonen en één par tij eindigde met gelijk spel. Het verloop der partijen waa als volgt: Freule N. Gravin van Limburg Stirum (10) met mevrouw Smalt (12) winnen met 1 up van mevrouw Buma—Van Tienhoven (5) en mevrouw Noorduyn (14); mevrouw Schiff—Roosenburg (15) met mevrouw Snouck Hurgronje (18) spelen alle square mot mevrouw Diemer Kool (16) en me vrouw Kern (15); mevrouw Mispelblom Beyer (18) met mevrouw HackfoortBorel (22) winnen mot 1 up van mevrouw van Waveren en mevrouw Sommerhoff. In den namiddag werden single® ge speeld, die de volgende resultaten gaven: Freule N. Gravin van Limburg Stirum (10) wint met 3 en 1 van mevrouw Buma van Tienhoven (5). Mevrouw Smalt (12) wint met 5 en 4 van mevrouw Noorduyn (14). Mevrouw SchiffRoosenburg (15) wint met 6 en 5 van mevr. Diemer Kool (15). Mevrouw Snouc* Hurgronje (18) verliest van Mevrouw Kern (15); 5 en 3. Mevrouw Misnelblom Beycr (18) wint van mevr. van Waveren (18) met 5 en 4. Mevrouw Hackfoort—Borel (22) speelt all square mei mevr. Sommerhoff (16). De wedstrijd eindigde met 61 in het voordeel van Den Haag. MOTORSPORT De races op Hcutrust. Behalve de races op de korte baan op Houtrust is voor 27 April a.s. ook eeu wedstrijd over een langeren afstand ge organiseerd die zeer belangrijk belooft to worden. Voor afzetting van het parcours zijn reeds, met het oog op de veiligheid van het publiek, de noodigc maatregelen getroffen. Om te voorkomen, dat opkoopers hun bekende practijken zullen uitoefenen, zal geen voorverkoop van plaatsen worden gehouden. De plaatsbureaux van Houtrust worden reeds te 12.30 geopend, terwijl er niet meer dan 6000 toegangsbewijzen zul len worden verkocht. ROEIEN Njord op de Varsity. De ploegen, waarmede „Njord'' op de Varsity op Zondag 11 Mei zal uitkomen zijn voorloopig als volgt, samengesteld: Oude Vier: H. Beucker Andreae (bg.), H. M. C. Poortman, F. H. C. Gaay- mans, C. A. van Hees (sl.) Jonge Vier: S. W. Tromp (bg.), J. A. James, J. J. Vriesendorp, R. O. II. F. Wertmuller von Elgg (sl). Jonge A c h t M. O. C. Keulen (bg-), L. J. Welter, F. H. Ansingh, J. M. W. Kampmeindert, F. J. Gelderman, M. W. C. de Jonge, P. C. Schriek, J. P. H. van Balle-gooyen der Jong (slag). Ovcrnaadsche Vier: J. R. Schaafsma (bg.); C. H. Rering; C. Croon; Tj. de Cock Buning (slag). Schiff: D. E. E. von Devivcre. De Oude Vier wordt gecoachd door den heer L. C .0. van Ouwerkerk, de Jonge Vier door H. Rappard, de Jonge Acht door H. L. M. van Schaik, de Overnaadsche Vier door J. H. Zaayer. SCHAATSENRIJDEN ZULLEN WE OOIT EERDER EN BETER SCHAATSENRIJDEN? Een verweer tegen de Sintelbaan. Aan do leden en donateurs van den K. N. S.B. werd in April d.j. door dc Ned. Ver. tot bevordering van het Hardrijden op de Schaats een artikel toegezonden over het prepareeren van terreinen, welke behan deld volgens die raadgeving eerder en betrouwbaarder zouden kunnen worden be reden dan een bestaand water of een vol gepompt land. Dit artikel werd in ons nummer van Vrij dag 11 April j.l. opgenomen. In de „Ijsbode" schrijft nu de lieer A. C. de Beer, donateur van den K. N. 8. B., het volgende ter verweer. Hoewel dit rondgezonden „artikel tc danken is aan dc ervaring in Oslo opge daan door een bekend sportjournalist", die meent via de Ned. Ver. tol Bevorde ring van het Hardrijden op de Schaats Ne derland er op te moeten wijzen, dat men in den vervolge niet meer met de handen in den schoot behoeft te blijven «achten, tot dat de natuur voor een berijdbare ijslaag op open water heeft gezorgd, meen ik door middel van een beschouwing van die kwes tie te moeten waarschuwen tegen het „door den sportjournalist uitgebroede ei". Het komt mij n.l. voor, dat de broeder óf door te groot optimsme óf door te veel ver trouwen In de kwaliteit van het Noorsche ei dit allicht te vroeg heeft verlaten ook is het mogelijk, dat des journalisten broed tijd niet met dien van liet vreemde ei over een is gekomen, hce 't ook zij: de N.V.B.H. S. scheut dpor publicatie van dergelijke Hollandsche sprookjes het gevaar, dat een optimistisch IJsc'ubbestuui of B. en W«- colloco dc kwal ij kriekende gevolgen eens journalisten handeling zou kunnen opsnui ven. Uit ondervinding gedurende de laafcete winters met het berijdbaar maken van een terreintje, waarbij ongeveer werden tcege- past de raadgevingen die nu door den jour nalist of de N.V.B.H.S. links en rechts worden uitgedeeld, is mij voldoende geble ken, dat Nederland althans het hartje van Nederland in hoofdzaak te zuidelijk ligt en tevens met een te wispelturig kli maat is bedeeld om volgens de door N. V.B.H.S. voorgeschreven werkwijze met succes een ijsveld te verkrijgen, dat eer der voor baan kan worden gebruikt dan een gracht, vijver of volgepompt terrein. Immers heeft men met veel factoren te ma ken als de temperatuur van den grond of sintellaag, van de lucht en van het op te sproeien water, zoowel als met het vocht- doorlatend vermogen of poreusheid van den gronden nu blijkt b.v. practisch, dat water van 9 a 10 gr. C. (normale tempera tuur van leidingwater) gesproeid op ge walst a6chgruis en sintel van O.gr.C. warm zonder toegevoegde leem een tempe ratuur van de lucht noodig heeft van hoog stens —12 gr. C. om het opgesproeide wa ter te doen bevriezen vóór het gelegen heid heeft buiten het bereik van de vorst in den grond te verdwijnen. Laten wij mede optimistisch zijn en aan nemen, dat het in een nacht 12 gr. C. vriest* dan moet persé gedurende die kou de gesproeid worden, en mag de vloer voor de toekomstige ijsbaan in den vervolge niet boven het vriespunt stijgen voordat een voldoende beschermende ijslaag er op is aangebracht, waarbij nog geen rekening is gehouden met de warmte, die de aarde uitstraalt zoolang de vorst nog niet eenige decimeters in den grond zit. Is do samenstelling van den bodemlaag minder poreus, als b.v. klei of leem, dan kan de temperatuur voor dezelfde resulta ten aanmerkelijk hooper zijn, echter van die grondsoorten wnrdt ten eenen male in in het artikel der N-V.M.H.S. niet gespro ken, en, wil genoemde vereeniging moge lijk in een volgende circulaire een terrein van zware klei ter hand nemen voor ijs baan ontginning, dan zal ze zich er wel degelijk rekenschap van raceten geven of dergelijke gronden zonder slooten, grep pels of andere afwateringsmiddelen voor 't grijpen liggen, zoo ja, of deze terreinen don ook voor andere tabken van sport te gebruiken en rendabel te maken zijn. Men stuit du® op het feit, dat men door te slap pe winters in Nederland een vlakke bodem moet hebben, die zoo goed als waterdicht is, terwiil in Nederland dc grond, die het water niet doorlaat, door alle mogelijke drarmeringsuiiddelen watervrij gemaakt wordt. Laat ik echter niet vooruitloopen: het gaat in het bedoelde artikel om tijdens het begin van een vorstperiode in drie a vier etmalen met de temperatuur, die de natuur in Nederland orfs geeft, een soort vriesmethode te scheppen, waardoor een waterdichte grondlaag moet worden ver kregen en w aarop ten overvloede nog door ijverige en niet te onderschatten kostbare samenwerking van mènsch en natuur een 7 c.M. dikke laag ijs moet worden ge wrocht. Trekt nog iemand in twijfel of hetgeen in Noorwegen is gezien, hier in Holland bui ten een winter als van 1916—1'17 of 1928'29 volgens de voorschriften der N.V.B.H.S. mogelijk is? De kwestie der op het ijsclubterrein te exploiteeren tennisbanen biedt hoewel door bovenstaand eigenlijk reeds uitge schakeld bij nauwkeurige beschouwing ook z'n aanvechtbare punten. Het bezwaar van 20 stuks 3 a 4 M. hooge omrasteringen en oefenmuren elk seizoen te moeten weg nemen en weer plaatsen, springt al direct in het oog. Ddt hoewel niet onmogelijk is on getwijfeld zeer kcslbaar en ingewikkeld. Het nieuwe procédé door de N.V.B.H.S. genoemd ken ik natuurlijk niet, maar het komt mij voor dat dit van zulk materiaal moet ziju, hetwelk zijn hoofdeigenschap pen ongeveer gelijk met den zomer- en wintertijd kan veranderen, want een goede tennisbaan waarop geen plassen blijven staan, mag niet minder poreus zijn dan aschgruis en sintels, en qua ijsbaan moet het om reeds genoemde reden bijna water dicht zijn terwijl de aanschaffingsprijs Z1ln de ƒ30.000.— 20 of ƒ1500 per baan ook niet als een nooit vertoonde lage notee ring kan worden beschouwd. Maar houdt moed: „Laten deze bedra gen U niet afschrikken. Hiermede zijn we er zelfs nog niet. De grond moet ook nog worden berekend, maar daarvoor zijn vele vormen" aldus het „traclaatje" der N.V.B. H.8. endc belangstellenden worden hoopvol -naar B. en W. verwezen, die, mits mild gestemd, den meest practischen vórm bezitten moet eruit worden geconclu deerd om grond te berekenen. Neen. Nederlanders op de Schaats, gaat U niet meer dan noodig is toegeven om op een riskante wijze op de gemeenschap en dc belastingpenningen te purasitocren en blijft op een afstand van het onvolledig bebroed ei; gaat gerust zonder u conserva tief te gevoelen op dezelfde wijze als tot dusver voort de ijssport te beoefenen, maar bovendien arbeidt door lid of donateur van den K.N.S.B. te worden en deze te wer ven, met groote kracht aan de belanden van dien Bond, die niet alleen een schit terend organiseerend werk in den lande verricht, maar dio door zeer oordee'kun- di? trainen en voorlichten \an Nederland sche jongens in het buitenland, voor ons land op "het gebied der schaatsenrijaport voor oen hooge internationale plaats zorg draagt I De heer G. W. A. van Laer J.Ctn., se- oretaris van den K.N.S.B. schrijft naar aan leiding van bedoeld artikel: Dit uitgebroede ei van Columbus, zooals de circulaire vermeldt, is niets nieuws en is ze'fs reeds in vroegere jaren toegepast, het staat dus gelijk aan het wereldberoem de buskruit. Men zij dus op ziin hoede en overlegge goed voor men begintwant anders zou het wel eens kunnen zijn, dat men bedrogen uitkomt. De omschreven methode is het in Duitsch land thans on enkele p'aatsen gebruike lijke „Spritzeis". Indien ik mij niet vergis, ziin Hambure en Bonn de meest geogra fisch westelijk gel even plaatsen, waar Rpritzeisbanen mogelijk zijn. De regenval eenerzijds en de niet stabiele winterperiode anderzijds (enkele dagen vorst, enkele da gen dooi) maken, dat toepassing hiervan voor ons land ondoelmatig is, en zelfs de vraag opwerkt of een dergelijke methode in ons land wel mogelijk is. Het opbrengen van sintels op een ter rein is niet de hoofdzaak, waarom het gaat, want het water kan toch daardoor zakken, doch eerst moet de grond een paar dagen goed bevroren zijn, alvorens men het water kan toelaten en dan zooals gezegd in k'eine hoeveelheden. Wanneer het dan blijft doorvriezen, ja, dan heeft men een ijsbaan, maar op dat moment heeft men ook een ijsbaan .op de wijze zooals in Nederland ijsbanen tot stand ko men. Men laat het niet op de voorgestelde ijsbaan na de vorst een paar dagen dooien, want dan is het leed niet te overzien, dan zakt het water gedeeltelijk (op een plaats wel en op een andere plaats niet) weg en om dan het terrein weer in orde te krij gen, behoort bijna tot het onmogelijke. Een vergelijking te maken met Oslo it niet juist, want de weersgesteldheid te Oslo is niet dezelfde als in Nederland trouwens zij hier opgemerkt, dat onder de ijsbaan te Oslo niet overal een sintelveld li"f. Het Stadion te Oslo is geli'k aan het Stadion (e Amsterdam, het middenterrein in Oslo is grasveld. Het Stadion te Am sterdam heeft dezen winter ook reeds proe ven genomen om een ijsvlakte te maken op haar sintelbaan. In den kwakkel win ter, die achter ons ligt, 1929'30 is het hier niet mogen gelukken, de ijsvlakte in het Sta dion voor het publiek open te ste'len. In den winter 19281929 zou het Stadion ze ker in de gelegenheid geweest zijn een goede ijsbaan te hebben, maar in deze win terperiode heeft men overal goede ijsba nen gehad. Ten slotte geeft de N.V.B.H.S. een tec- kening van een terrein ter grootte van een wedstrijdbaan van 400 M.; dit terrein is voldoende voor een plaats als Oslo, waar de ijsvlakte uitsluitend wordt gebruikt voor een honderdtal bardrijders en een vijftig tal kunstrijders, doch in Nederland in welke plaats ook, waar de ijssport een nationale is en door duizenden wordt uitgeoefend, zou zoo'n ijsvlakte veel te klein zijn. Men over1 egge dus goed, alvorens men begint op deze wijze een baan aan te leg gen, opdat men niet bedrogen uitkome. Dr. Eckener inspecteert de „R 100." Terwijl dr. Eckener op de Graf Zeppelin te Cardington wacht, inspecteert hij op uitnoodiging van het Engelsche luchtmi- nisterie de luchtschepen R 100 en R 101. De nieuwe op gisteren bepaalde proef tocht van de R 100, waar hij aan deel zou nemen, kon wegens het slechte weer niet doorgaan. Wanneer de Graf Zeppelin uit Carding ton naar Friedrichshafen de terugreis on derneemt, zullen verscheidene Britsche passagiers met het luchtschip meegaan. „De Katholieke Illustratie1'. In de Zaterdag 19 dezer gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij de Katholieke Illustratie, werd met algemeene stemmen de Balans en de Winst- en Verliesrekening over het boekjaar 1926'29 goedgekeurd en het di vidend bepaald op 12 pCt. (v.j. 10 pCt.). De heer O. L. M. Ingen Housz te Breda, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene «temmen herkozen. Wetenschappelijke Berichten Alweer een nieuwe planeet? Och, waarom eigenlijk niet! Thans wordt uit Ottawa, in Canada gemeld, dat aan een sterrenwacht aldaar, opnieuw een „trans-neptunischc planeet" is ontdekt. Misschien blijkt het bericht waar te ziju. Een nader bericht leert, dat de ontdek king is gedaau op een plaat, genomen in 1924. De mededeeling is afkomstig van prof. Stewart van de Dominion Observa tory te Ottawa. Vraag: Ik heb bij ©en Amsterdam- schen papierhandel 30 K.G. papier besteld, doch binnen een week wa» ik genoodzaakt de bestelling af te schrijven. Nu wil de handelaar daarmee geen genoegen nomen en mij dwingen het papier in ontvangst tc nemen. Kan ik die bestelling weigeren.' Antwoord: Wanneer de bestelling voldoet aan uw eerst gegeven opdracht, kunt u de overeenkomst niet meer onge daan maken en de bestelling weigeren, als de tegenpartij niet wik Vraag: Als iemand vóór 1 Maart al ziek was, heeft hij dan recht op ziektegeld- uitkeering krachtens de Ziektewet? Antwoord: Neen. Om voor ziektegekl iu aanmerking te kmoen, moet men na 1 Maart j.l. gewerkt hebben.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6