VRIJDAG 25 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND tAMP ,De Sociale Bisschop spreekt ook tot den middenstand". Ongetwijfeld heeft de katholiek-sociale 1 beweging in Nederland een groot deel van I haar opkomst en bloei te danken aan de vaderlijke hand der Bisschoppen. Maar even zeker spreken wij nieU en niemand te na, wanneer wij zeggen, dat het optreden van den socialen Bisschop Mgr. Aengenent, voor onze sociale organi saties een bijzondere begunstiging betee- kent. Geen gelegenheid laat Mgr. voorbijgaan om in de meest treffende en klemmende bewoordingen te getuigen van Zijn liefde voor de sociale organisaties en op te wek ken tot haar versterking. In het huidig tijdperk van maatschap pelijke evolutie noemt de Haarlemsche Herder het eenvoudig een plicht van elkeen om door aansluiting bij de standa- en vak organisaties zijn krachten in te stellen voor de zegepraal der katholieke beginselen in den maatschappelijken strijd. Mgr. Aengenent hechtte bijn bijzonde ren zegen aan de propaganda-actie der Haarlemsche Hanze. Zelfs wilde Mgr. de parochiegeestelijkheid expresselijk aanspo ren om deze actie zooveel mogelijk te steu- nen. Tegenover zooveel Bisschoppelijken en geestelijken ijver zijn wij, Katholieken, ver plicht naar best vermogen te trachten het Bisschoppelijk woord te verstaan, en daar naar te handelen! In het bijzonder is daartoe verplicht de eenzelvige middenstand, in wien het orga nisatiebesef en de organisatieplicht nog zoo weinig leven. Het gebouw der katholieke emancipatie in deze landen zal in dezen sociaal bewo gen tijd in zijn voegen kraken, als wij niet naast den kathoileken arbeid op 't ge bied van kerkelijk en charitatief en cultu reel leven, naast de katholieke politiek en pers kunnen wijzen op een forsche en daad krachtige roomsche sociale beweging. In onze sociale beweging is de midden stand nog al te veel het zorgenkind. Beseffen onze middenstanders niet, dat, als de Bisschop hen op hun plicht tot or ganisatie wijst. Hij daarbij in het bijzon der op het oog heeft overeenkomstig de roemrijke tradities der Kerk de ophef fing van den middenstand zelf uit zijn be narde sociale en economische omstandig heden van thans1 Middenstanders, hoort het woord van Uwen Bisschop! Werkt mede voor uw deel om dezen Her der te geven, waar Hij recht op heeft: een sociaal Bisdom! B. Boomplantdag voor de Kathedraal te Haarlem. Z. D. H. Mgr. Aengenent er bij tegenwoordig. Door de R. K. Haarlemsche Vereeniging voor Groote Gezinnen is Donderdagmorgen een boomplantdag georganiseerd voor de leerlingen van de twee hoogste klassen van alle B. K. scholen. B ondom de kathe draal heerschte een drukte van belang, want het voorplein zou met boomen worden beplant. Buim half elf kwam ook Z.D.H. de Bisschop van Haarlem aan, voorafge gaan door een 25-tal koorknapen in roode toga en een verkenner met zijn oorpsvlag. Mgr. werd begeleid door den HoogEerw. heer Plebaan en gevolgd door den Hoog- eerw. heer dr. Th. Vlaming, kanunnik, den secretaris van het bisdom, de Zeereerw. heer J. v. d. Tuyn, de Zeereerw. heeren J. Krook uit Hillegom, S. v. Breda O.F.M. uit Amsterdam, Bector J. B. Timp, prof. P. Bottelier van het seminarie Hageveld, pas toor L. Schalke, en anderen. Aanwezig waren verder het bestuur van den Haarl. B. K. Bond voor groote gezin nen, mr. J. N. T. E. Heerkens Thuyssen de inspecteur van het L.O., de heer G. H. Weustink, voorts de heeren T. Bouwer, di recteur van Hout en Plantsoenen te Haar lem, A. Meilink, leeraar Rijkskweekschool, School- en Werktuinen, L. Springer, tuin architect. Talrijke belangstellenden waren nog op het terrein toegelaten. Nadat de harmonie va.n de Kathedraal BOOMPLANTING TE HAARLEM. Te Haarlem heeft voor de R.K. kinderen een boomplantdag plaats gehad, die de hooge belangstelling had van Z. D. H. Mgr. Aengenent. Mgr. Aengenent plant de eerste boom „Koning David" onder leiding van den heer J. Heijboom een marsch gespeeld had en de kinderen rondom den bisschop waren op gesteld, werden do boomen door mgr. ge zegend, waarna een jongenskoor met bege leiding van de Harmonie een Plantlied van A. Baan zong. De Bisschop begaf zich dan met de gasten naar boveh om van daar af het plantingswerk gade te slaan. Ook mgr. kwam dan weer naar het ter rein om een boom te planten. Daarna de plebaan. Buim 700 kinderen wijdden hun beste krachten aan het planten der boo- Mgr. Aengenent sprak de jeugd hartelijk toe. Alle kinderen kregen dan een zakje Paascheieren en 2 groote reepen chocolade. Mgr. was zelf bij de uitreiking aanwezig en liet de klasse stiik voor stuk bij zich komen. Natuurlijk werden er vele vriende lijke woorden gesproken. Speciaal tot de onderwijzers en de onderwijzeressen, die de kinderen begeleidde. Er was bericht van verhindering ingeko men van den vicaris-generaal mgr. M. P. J. Mölmann. „Msbd." Het gijzelingsgeval te Gouda. Een «ereraad. Naar de „Goudscke Crt." boricht, heeft de heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. NederL Middenstandsbond, op verzoek van den heer Dorgelo te Gouda, gepoogd een eere-raad te vormen, inzake het bekende gijzelingsgeval-Duyvestijn. De heer Schürmann is daarin geslaagd. Deze eere-raad zal bestaan uit de hee ren mr. J. Drost (lib.), advocaat en procu reur te Botterdam; H. Diemer (anti-rev.), directeur van het a.-r. dagblad „De Rotter dammer" te Rotterdam en D. van Staveren (8oc.-dem), voorzitter van de Centrale Com missie voor de Filmkeuring te 'sGravenhage. Aan de uitspraak van dezen eere-raad zijn geen belemmerende bepalingen voor de partijen verbonden. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Indeweekvan 20—26 Mei. Naar wij vernemen zal van Dinsdag 20 Mei tot Maandag 26 Mei H. M. de Konin gin haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad brengen. In deze week zal H. M. de Koningin ojh. een bezoek brengen aan de B. K. Internationale Vereeniging tot Be scherming van Meisjes. R. K. Bond van Overheidspersoneel. Dc eigenlijke congreswerkzaamheden werden den tweeden dag ingeleid met een pittig toespraakje van den bondsadviseur. In onzen bond schijnt men zoo goed te begrijpen, het solidariime achter de scher men. Een ietwat ..ïreemdo uitdrukking, waarmede wij het volgende bedoelen: Op vergaderingen kan men dikwijls zulke prachtige eischen stellen, maar in de ver- eenigingen zelf ontbreekt menigmaal ieder begrip van solidariteit. In St. Paulus is nu juist een heerlijke solidariteit, een on derlinge waardeering, welke mag gezien worden. Dit congres staat geheel in het teeken van solidariteit. Uit de debatten blijkt immers, hoe wij allen als het ware wedijveren, op welke wijze wij zullen zor gen voor ons harde werkers en hun nagela ten betrekkingen. In het teeken der soli dariteit vooral stonden wij hedenmorgen aan het graf van onze overleden vriend Hofhuizen. Met een geestdriftigen oproep om dc gedachten, die onder ons leven, in blij vende solidariteitsdaad uit te dragen on der de mannen van de afdoelingen, sloot spr. zijn enthousiaste toespraak. Den tweeden dag moest er hard gewerkt worden om de geheelc agenda af te wer ken. Het voorstel van het hoofdbestuur tot deelname aan de stichting van de Interna tionale van Christelijke en Katholieke Bon den van Overheidspersoneel werd aange nomen. In den loop van den a.6. zomer kan het Btichtings-congres verwacht worden. Algemeen *h men van oordeel het 95- jarig bestaan van den Bond in 1932 samen te vallen met de Bondsvergadering in 1932 te Amsterdam. Het SL-Paolus-insigne zal worden ver vangen door het algemeen insigne van het R. K. Werkliedenverbond. Aan de orde was nog een belangrijke motie van de afdeeling Amsterdam. „Het congres van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel „Sfc. Paulus" spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over de hou ding der regeering ten opzichte der sala rissen van het rijkspersoneel. Het besluit met alle ten dienste staan de en geoorloofde middelen de actie voor positie-verbetering en herstel onverzwakt voort te zetten". Het behoeft geen nader commentaar dat deze motie warm werd ondersteund; even als de stuivers-actie voor „Hg™01111®11 Le venskracht". Naar aanleiding van het voorstel-Tflburg bij de regeering stappen te doen om le. „op 60-jarigen leeftijd te worden gepension- neerd en bij 35 dienstjaren recht te hebben op 70 pet. pensioen (dus 2 pet. per jaar), zooals dit in de Pensioenwet 1922 was ge regeld en 2e. een onderzoek in te stellen naar den financieelen toestand van het pensioenfonds", zal het hoofdbestuur on derzoeken of het op den weg van den bond ligt een fonds te stichten voor hen, die door ziekte vóór 65-jarigen leeftijd worden afgekeurd, waaruit dan vóór den pensioen gerechtigden leeftijd een zeker bedrag kan uitgekeerd worden gedurende een zekeren tijd. Vermelden wij tenslotte nog pen voorstel- Amsterdam in zake georganiseerd over leg, dat de Bondsvergadering zich uitspre- ke voor een betere functioncering van het instituut dienstcommissie bij verschillende staatsinstellingen, welk voorstel de volle aandacht heeft van het hoofdbestuur. Nadat den geheelen dag permanent ver gaderd was, waren de werkzaamheden van de Bondsvergadering omstreeks 4 uur ten einde en keerden de congressisten weder om huiswaarts. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. C. A. Alphen a. d. Rijn overtreding der wet spoorwegen 3 of 1 d. C. B. S. Sassenheim als bestuurder van een motor geen signalen geven 4 of 1 d. G. B. Rotterdam, overtreding van het Motor- en Rijw.regl. 6 o f2 d. J. W. v. B. Pijnacker, overtreding der Motor- en Rijw.- wet 5 of 1 d. M. Th. J. M. overtreding der arbeidswet 10 of 5 d. W. G. overtreding wetboek va strafrecht 6 of 1 d. met verb, verkl. drukwerken J. C. v. d. W. te Katwijk zonder verguning met een auto een stand plaats innemen, ontslag van rechtsvervolging. G. v. d. H. vuil werpen in het kanaal Rijn- en Schie 4 1 d. H. B. Voorbout overtreding der alg. pol. verord. van Voorhout 4 of 1 d. P. D. Katwijk te Oegstgcest fietsen in verboden richting 2 of 1 d. fl. R. Voorhout idem 2 of 1 d. B. J. T. Roelofarendsveen een valschcn naam opgeven 10 of 1 d. C. v. G. Boskoop openbare dronkenschap 5 of 2 d. J. O. idem 5 of 2 d. J. Th. v. d. B. Alphe a. d. Rijn, met een motor rijden zonder geldig rijbewijs 4 of 1 d. P. F. met een motor rijden zonder voorzien te zijn van een rij- en nummerbewijs 2 x 3 of 2 x 1 d. A. de B. Nieuwkoop, met een motor rijden zonder deugdelijke remmen ƒ6 of 2 d. H. B. Haarlemmermeer idem met een auto 6 of 2 d. C. B. Boskoop met een auto rijden zonder verlicht nummer met let ter en zonder rood achterlicht 2 x 4 of 2 x 1 d. F. J. J. P. P. met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter 4 of 1 d. T. C. B., fietsen zonder licht 2 of 1 d. J. M. v. E. idem 2 of 1 d. F. B. J. den Haag, te Lei den fietsen over het Rapenburg O .Z. in verb, richting 1 of 1 d. Th. J. den H. Wassenaar te Leiden autorijden door de Maarsmansteeg 3 of 1 d. F. v. P. te Leiden fietsen over een hulpbrug 1 of 1 d. H. R. te Leiden fietsen door de Ketelboetersteeg 1 of 1 d. W. F. de fa R. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie 1 of 1 d. C. v. d. S. idem 1 of 1 d. J. W. W. idem 1 of 1 d. H. dc R. te Leiden met een mand met bloemen een stand- VOORKOMT TANDBEDERF en poet5t Vmorgeni /ia winds m*t NI VA TANDPASTA 75 ets.per1/] tube. 23t(fp, 'A tube. (Heel.) plaats innemen 1 of 1 d. H. B. Oegstgeest, overtreding der verord. Leiden op de straat politie 1 of 1 d. A. v. d. B. Katwijk, fietsen zonder licht 2 of 1 d. H. K. Hillegom, fietsen zonder bel 2 of 1 d. M. t. d. L. overtreding der verord. Leiden op dc straatpolitie 10 of 10 d A. O. Katwijk openbare dronkenschap 5 of 2 d. G. M. idem te Katwijk op verboden wijze mest vervoeren 1 of I d. A. A. H. Rijns burg met een auto rijden over een gesloten verkl. weg. ontsl. v. Rechtsv. A. B. Katwijk, fietsen zonder reflector 3 of 1 d. P. H. V., Noordwijkerhout, fietsen zonder licht 2 of 1 d. A. R. te Oegstgeest zonder vergunning het bedrijf van orgeldraaier uitoefenen 0.50 of 1 d. G. P. C. H. Roelofarendsveen, openbare dronkenschap ƒ5 of 2 d. H. v. d. Haarlem, met een auto rijden zonder licht 4 of 1 d. M. F. Oegstgeest met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x 4 of 2 x 1 d. P. v. d. N., Hoofddorp met een auto rijden zonder num merbewijs 4 of 1 d. A. v. 't H. Hillegom, fiet sen zonder licht 2 of 1 d. B. H. met een auto rijden over een gesloten verkl. weg 3 of 1 d. E. S. Noordwijk te Noordwijk op verboden wijze mest vervoeren 3 of 1 d. H. M. H. S. te Leiden fietsen door de K. P.K. Koorsteeg 1 of 1 d. C. S. fietsen zonder licht 2 of 1 d. J. C. G. M. overtreding der verord. Leiden op het rijden 1 of 1 d. L. J. v. d. B. tc Lei den op den openb. weg kaartspelen 0.50 of - d. J. G. S. A. Noordwijk met een auto rijden zonder nummerbewijs 4 of 1 d. D. H. open bare dronkenschap 10 of 5 d. W. B. met een handwagen links van den weg rijden ƒ0.50 of 1 d. A. S. fietsen zonder bel 2 of 1 d. P. S. Vijfhuizen idem 2 of 1 d. P. J. v. d. B. te Leiden fietsen door dc Waterstceg 1 of 1 d. P. I. F. te Leiden fietsen over dc Karnemelks- brug 1 of 1 d. E. D. fietsen zonder licht 2 of 1 d. Th. J. v. L. fietsen zonder bel 2 of 1 d. W. H. v. d. L.. fietsen zonder reflector 3 of 1 d. G. J. de G. te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in verb, richting 1 of 1 d. A. J. S. idem over Rapenburg W.Z. 1 of 1 d. H. J. J. met een motor rijden zonder verlicht nummer met letter 2 of 1 d. A. F. to Leiden, fietsen over de Karnemelksbrug 1 of 1 d. P. v. T. Katwijk, overtreding der verord Katwijk op de straatpolitie 2 of 1 d. M. v. B. Maasland met een auto rijden zonder geldig rijbewijs 4 of 1 d. A K. den Haag, met ccn zeswieÜg motorrijtuig rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x 4 of 2 x 1 d. G. J. v. d. W. Groot Am- mers, te Noordwijk met een auto rijden in ver boden richting 1 of 1 d. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Rijden zonder licht W. van dor M., tuinder te Woubrug- g e, ia verd. op 21 Maart gereden te heb ben op een rijwiel zonder licht. Verd., die voor wordt geleid, orkont het ten laste gelegde. Eisch O.M. 4 of 4 dagen; uit spraak 3 of 3 dagen. .Een paard naast 't rijwiel. van L. te Hillegom, ia verd. op 10 Maart gereden te hebben per rijwiol met een paard aan do hand. Verd. zegt niet geweten Us hebben, dat *t verbodon was. Het O.M. eiacht 6 of 5 dagen. De Kantonrech ter veroordeelt tot 3 of 3 dagen. Een onhebbelijke bepaling. A. de K. te Haarlem hoeft te Hille gom zijn auto geparkeerd in de Hoofd straat en dit was al jaren door verd. ge daan. Verd. laadt zijn koffers in en uit bij 't manufacturonmagazijn van P. Klaver. Verd. was juist nog eenige meters verder gaan staan om do hoek Meerstraat vrij te laten. Verd. vindt 't erg onbillijk; er wor den maar verordeningen gemaakt cn ieder Nedorlandsch burger dient dit te weten, hetwelk een absolute onmogelijkheid is. Verd. begrijpt niet, waarom de politio niet waarschuwend optreedt. Het O.M. vindt 't een onhebbelijke bepaling, maar deze is er DE BL0EMB0LLENVELDEN. De velden tusschen Hillegom en Noordwijk bieden thans een prachtig aanzicht DE BLOEMBOLLENVELDEN. De stedelingen brengen thans hun bezoek aan de bollen velden, welke in vollen bloei staan. Als teeken van hun bezoek voeren zij gaarne bloemen mee naar huis

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5