UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 23 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DEZE WEEK WORDT ONS LAND BEZOCHT door een commissie, bestaande uit negen ingenieurs en technici van de werktuigkundige afdeeling der' Zuid-Afrikaansche Spoorwegen en Havens, aan wie door de regeering van de Unie van Zuid-Afrika een studiereis is opgedragen naar Engeland ert het Europeesche Vasteland. De bezoekers bij „Werkspoor" te Amsterdam BLOEMEN-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Voorbereidingen voor de groote Bloemen- Tentoonstelling, welke 25 April a.s. te Rotterdam geopend wordt. Verschillende bloemen, welke nu reeds in bloei staan, worden naar de koelkamer gebracht WOUBRUGGE. HET BRAASSEMERMEER BEDREIGD. De vrees bestaat, dat een der mooiste waterpartijen van de Braassemermeer te loor zal gaan. Een deel daarvan met ver scheidene eilandjes, wil Haarlem gebrui ken voor een vuilnisbelt. Daar dit natuur schoon ook onder deze gemeente laffgs het Braassemermeer zich bevindt, willen wij daarvan een historisch overzicht geven. Na het inpolderen van den polder „Vier- ambacht" alhier in 1744, werd de dijk niet langs het Braassemermeer gelegd, doch meer binnenwaarts. Daardoor bleven de „Buitenlanden" van den polder onbedijkt. Dit bleef tot het jaar 1788, toen daar ter plaatse de dijk doorbrak en het polder bestuur besloot den nieuwen dijk meer bin nenwaarts te leggen. Door dien doorbraak brak ook een deel van bet „Buitenland" en na het leggen van den nieuwe dijk werd „de oude dijk op twee plaatsen doorgegraven en met de door braak zelf ontstonden daar ter plaatse twee eilanden. Deze, met de andero „Buitenlanden", ook eilanden, vormen langs „het Meer" een interessant natuurschoon, vol met in- heemsche planten en bloemen, waar onze dorpsgenoot de heer J. Kroon Azn. een interessanto studie van heeft gemaakt met foto's. Nu het Braassemermeer thans zoo alge meen ter sprake komt, wenschen wij ook daarvan een kort historisch overzicht te la-ten volgen. Genoemd meer maakt een deel uit van Rijnlands Boezem, en is het eigendom van de stad Leiden. Hoe is Leiden eigenares geworden? Dat antwoord kan niet zoo kort zijn; daarmede moeten wij terug tot in de grijze oudheid. De burchtgraaf van Leiden was eigenaar of heer van den Rijn en van de oost waarts uitwaterende stroomen, als Mare, do Zijl en de Does. Dit burcht graafschap was een orfelijk recht van het geslacht der Wassenaars. Toen de Rijn te Katwijk door verzan den der duinen gestopt werd, ging het water door genoemde stroomen en zij- spranten en veroorzaakte onder War mond, Alkemade en Woubrugge enz. aller lei wateringen, plassen en meren, zoo ook het Braassemermeer. Al die wateringen waren of werden het eigendom van den Burcht-graaf. Uit de oudste oorkonde van Rijnland, anno 1310, blijkt dat recht reeds, daar de burchtgraaf in dat stuk aan Heemraden het vischrecht gaf. Dat vischrecht werd uitgeoefend voor de zeven sluizen van den Wendeldijk, waarvan in de verdragen van 1226 en 1297 'sprake is. Volgens prof. dr. Fruin strekte die dijk zich uit ten noorden van Alkemade, Lei- muiden en Aalsmeer. Het burchtgraafschap van Leiden was zeer machtig, zelfs stond de magistraat der stad daaronder; eerst in 1434 werd dit college een zelfstandig bestuur en in 1553 kwamen die burchtgraafschapsrechten aan Leiden en daarmede ook het Braas semermeer. Tot het jaar 1581 had Leiden wel de vroonvissckerij ih erfpacht, doch niet in eigendom; in dat jaar toch ontstonden ge schillen en processen, welke wij, om de plaatsruimte, laten rusten. Met goedkeuring van Prins Willem I en de Staten van Holland kocht Leiden in dat jaar de erfpacht met- andere domeinen voor 2886 gulden 16 stuiver. Dat het Braassemertqeer tot die koop behoorde blijkt ton 1ste uit een oude kaart van 1596; ten 2de uit een verhuringsvoor- vaarde van 1539, 1544 en 1572; ten 3de n't gedrukte aanplakbiljetten van 161S en 525, alsook uit de algemeene vroonkeuren m 1594 en 1722. Den 19den Maart 1596 plaatste Leiden aan het Braassemermeer de limietpalen. Een dezer palen is in 1915 verplaatst. Door een groot aantal ingezetenen is een adres ingediend aan B. en W. dezer gemeente met verzoek geen toestemming te geven aan het verzoek van do gemeente Haarlem, om do zeer schoone buitenlan ders en waterpartijen onder deze gemeen-' te langs het Brasemermeer in te richten voor een vuilnisbelt. HILLEGOM. Aanbesteding. Van gemeentowege alhier is aanbesteed: I. het maken, lave ren en stellen van 270 M. gewapende be- tonwalbeschoeiing aan de Nieuwe Haven; II. het wegbaggeren van do aanwezige ta lud voor bovengenoemde werken sub I; III Het uitdiepen van de Hillegommer- beek vanaf de Hippelaarsbrug tot de Leidschc Trekvaart met bijkomende en daarmede in verband staande werken. Uit slag als volgt: M. Degenaars III 1.65 per M3.; Gebrs. Griekspoor II 2.45 per M3; M. .Sloot en W. Bijl Amsterdam I 24.900; II 2500, massa 27000.H. Bak en H. Steenkist te Haarlem 22687.0. G. v. d. Poll, Hillegom I 19844; M. H. v. d. Poll, Bodegraven I 19950.Idem II 2400.massa 22000.Kooiman Uit hoorn I 24985, II 1600.J. Potman Haarlemmermeer I 21440; II 2000, massa 23200.N.V. de Baan en Co. Maassluis I 22936, I en II 24936, III 1.45 per M3.; J. Beus, Baggerbedrijf Haarlem II 940, III 1.02 per M3.,; M. S. van der Voort, Aarïanderveen I en II f 23640.N.V. Schoba Heemstede II 2000.—; III 1.25 per M3.; C. J. Kiebert Sassenheim I 22900; II 2000, massa 24363.Gunning aangehouden. Bloemententoonstelling. Li het Bondsgebouw aan do Hoofdstraat alhier heeft een tentoonstelling plaats van afge sneden bloemen. Door de medewerking •van de bloemisten-patroons en de bloe- mistwerkliedenvereeniging „Eensgezind^ beid" is deze tentoonstelling in allo op zichten volledig en heeft een geweldige belangstelling. Door „Eensgezindheid" is een wedstrijd in soortenkennis georganiseerd, voor wel ke wedstrijd zeer veel animo bestaat. Reeds Zaterdag en 2e Paaschdag zagen wij vele jonge vaklieden, die hun uiterste best deden om de 64 tentoongestelde soor ten een juiste naam te geven om daardoor het door „Eensgezindheid" beschikbaar gestelde diploma te verdienen. Om het vele leerzame, dat een dergelij ke tentoonstelling biedt, hopen velen, dat meerdere tentoonstellingen en wedstrijden op dit gebied zullen worden georganiseerd mede in het belang van het vak. NOORDWIJKERHOUT. Ongeval. Toen de familie H. uit Rijns burg 2en Paaschdag bij hun ouders B. in de Schoolstraat op bezoek was, had het 3-jarig zoontje het ongeluk een dicht slaande deur tegen zijn hoofdje te krijgen. De ijlings ontboden geneesheer consta teerde lichte hersenschudding. De kleine mag niet vervoerd worden. VOORSCHOTEN. Geboren: Johannes Matiheus z. van C. J. Paardekooper en W. A. van Gent Jacoba Margaretha Gcrarda d. van L. L. Oudshoorn en G. K. T. van Hemcrt Hendrika d. van M. Smit en G. Dirksen Gerhard Jan z. van G. J. IJperlaan en M. Rodenburg. Ondertrouwd: J. W. A. Spiegelaar 30 j. en P. M. van der Mculen 24 j. F. J. van Vliet 35 j. en A. P. J. Groenewe- gen 30 j. Gevestigd: H. M. Beijersbergen en gezi nvan Wassenaar F. Altevogt en echtgenootc van Duitschland Th. P. J. Spiegelaar van Wassenaar D. Dijkstra en gezin van Langerak. Vertrokken:' C. J. van der Mado en gezin naar Hensbroek L. Duijmaer van Twist naar Rotterdam A. Veen naar Wassenaar A. Overbeek naar Wasse naar P. H. J. Staats naar Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. De R. K. Middenstandsver. „De Hanze" hield gisteravond een leden vergadering in het Parochiehuis. De voor zitter, de heer W. Caspers, opende de ver- i lering, waarna de secr., de heer W. J. v. Leeuwen, de notulen las die werden goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken was wel het voornaamste do agenda voor de Centrale Raadsvergadering, te houden op 8 Mei in Den Haag. De verschillende voor stellen, o.a. van Den Haag, Rotterdam, Loiclcn, Krommenie en Amsterdam werden besproken en algemeen was men van ge voelen, dat men gevoegelijk met do prae- adviezen van het hoofdbestuur accoord kon gaan. De afgevaardigden zullen echter be voegdheid hebben naar stand van zaken to handelen. Tot afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering werd gekozen de heer J. C. v. d. Berg, secundus de heer W. J. v. Leeuwen. Twee nieuwe leden had den zich opgegeven, de hecrcn P. N. v. d. Drift en C. x\anhane. Installatie zal in een volgende vergadering plaats hebben. En kele deden de mededeeling, dat zc do Middcnstandskrant niet ontvangen. Hier van zal ter gelegener plaatse melding wor den gemaakt. Een voorstel om de contri butie in twee, inplaats van in drie termij nen te innen, kon geen steun vinden. Ook werd er de aandacht op gevestigd, dat nog enkele parochianen die hiervoor in aan merking komen, geen lid zijn van de Hanzo. Het zal de volle aandacht hebben van het bestuur, dat hiervoor de noodige activi teit aan den dag zal leggen. Hierna slui ting der vergadering met gebed. SASSENHEIM. Schaken. De uitslag der onderlingc- competitic van do Sassenheimsche Schaak club is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Nic. v. d. Ploeg 14 13 1 13 Joh. v. d. Ploeg 13 12 2 12 D. Buijs 14 10 4 10 J. de Jong 14 9 1 4 9.5 L. v. Leeuwen Jr. 14 8 4 9 P. II. U. Tibboel 14 8 2 4 9 Jac. van Weeren 14 7 7 7 J. v. Leeuwen Lz 14 6 2 G 7 P. Koning 14 6 17 6.5 Joh. Aangecnbrug 14 5 1 8 5.5 P. Berg 13 5 9 5 A. W. v. Helden 13 4 1 9 4.5 J. Buijs 11 3 11 3 D. Seijdell 13 3 11 3 J. Th. v. Schie 13 1 13 l Zoodat de heer Nic. v. d. Poel uit Lisse, ook dit jaar beslag legde op den titel van kampioen der Sassenheimsche Schaakclub. NOORDWIJK. Geboren: Petrus z. van P. Brouwer en W. Zwetsloot Nicolaas z. van D. v. d. Niet en C. v. d. Deijl Hubertus lien- drikus z. van W. Smit en A. v. d. Zwan Maria Antonia d. van J. J. Zonneveld en Th. M. Jansen. Ondertrouwd: H. Th. v. Deursen 26 j. en A. C. C. Blokker 26 j W. Bre- derodc 30 j. en J. M. Kret 27 j. W. Vink 20 j. en N. C. Verburg 19 j. Getrou w tl: A. v. d. Zalm 24 j. en C. J. Siemerink 23 j. Gevestigd: C. S. M. Habcs Maria - gesticht, Langeveld A. A. v. d. Maat iclem J. P. A. Nelissen idem J. IJdc- ma idem C. A. M. Berkelaar idem G. v. d. Stcegt idem P. Kaasbergen— Wezenbeek idem W. J. Kamp 1.1. verpl. idem A. J. Tempel St. Jeroensgesticht Fam. N. Corbeo Jan Kroonsweg 78 Fam. B. Ike, Pickéstraat 47 F. H. G. Verstcegc Zeestraat 14 Th. Zoetendaal Zeestraat 1 R. J. v. Eeden Voorstraat 16 Fam. L. Land, Javawcg 2 A. Wij- nckus idem Fam. P. Dillema, Gooweg 5. Vertrokken: P. 11. v. Kestcnen, Amstordam W. v. Beck-v. Schie, Hillo- gom Wed. A. de Bakker-Pel, Oegst- gcest M. II. Trompert, Ocgstgecst A. Tul-Poot, Amsterdam A. A. C. v. d. I Weijden, Leiden J. v. d. Berg, Breezand (N.-H.) J. C. Plug, Warmond G. P. Mossinkoff, Haarlem M. W. Reijcrs, Amsterdam. VOORHOUT. Zomerccncert De R. K. Muziekver- eeniging St. Cecilia, directeur dc heer M. Bolderdijk, zal a..s. Maandag des avonds' S uur ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses een concert geven in dc mu ziektent. Hot programma luidt als volgt Wilhelmus van Nassauwo; K. L. M. marsch, Willy Schoolcmijcr; Qhrysanthè- me, Fantaisie, F. Mertens (verplicht num mer concours Juli te Rotterdam van den R. K. Zuid-Hollandsche Bond); Unc Soi ree d'Autommc aux d'Ardcnncs, Fantaisie A. Govaert (dit is het vrije nummer voor 't zelfde concours); Sangue carnico, wals, G. B. C'ossetti; Perlo de Venise, polka voor 2 pistons, voor te dragen door L. v. d. Holst cu P. v. d. Geer; Potpourri popu laire No. 7, G. Rcnaud; cn Finale. Tooneeluitvoering „St. Elisabethvereeni- ging. De tooneelvereeniging „Vador Kolping", onderafdeeling van dc St. Jozcf- Gezellcnvereeniging geeft op Zondag 27 en Maandag 28 April a.s. een uitvoering, waarvan do bate ten goede zal komen aan de St. Elisabothverecniging. Opgevoerd zal worden „Dc Vadervloek'' een tooneelspe) in 4 bedrijven; „de Land bouwer van Chicago" on „De Voetbalclub van Knuppelveen". De titels wijzen het reeds uit dat deze avonden succosavonden zullen worden voor de tooneolvcreeniging en laten wij hopen financieol voor de St. Elisabethvereeniging. Voorhoutcrs laat U zich niet onbetuigd, doch toont uw mild dadigheid. Opbrengst Bloemendag. De op 2den Paaschdag gehouden bloempjesdag ten bate van „Santos" hoeft in totaal een be drag van 75.— opgebracht. Aan dc dames-verkoopsters komt zeer zeker oen woord van hulde toe voor hun goede verkoopskracht. G o b o r e n Franciscus Tobias, zoon van J. W. Zwartjes on C. J. M. van der Ploog. Olara Anna, dochter van P. A. Tuxcnhout en M. A. Cornelisso Antho- nius Johannes, zoon van H. A. Goemans cn E. M. Dekker. Ondertrouwd Wilhelmus Huber tus Otonheim, 31 jaar on Clara Oatharina van den Noulund, 26 jaren boidon te Voor hout Joannes van Steijn, 30 jaar cn Qtiirina Anna Langeveld 22 jaar beiden te Voorhout Hcinrich August Artur Klaar 25 jaar en Cornelia Maria van Win- sen 34 jaar beiden te Voorhout Corne- lis Nicolaas van Wauw 28 jaar cn Elisa beth Coenradina van Ipcrcn bcidon te Voorhout. Gevestigd: V. J. M. Vermin van 's-Gravenhage C. G. Moerkerk van Zoc- terwoude O. Hoogorvorst van Loiden P. W. den Dubbelden van Rijnsaterwoude. Vertrokken: G. A. van don Borg naar Oegstgoest O. A. Thomas naar dc Bilt C. G. M. van der Sandt naar Al phen aan don Rijn I. A. Halsoma naar Loens P. J. Koopman naar Spierdijk H. P. Kroft naar Langeraar P. J. Kraak man naar Akersloot .'N. A. Knook naar Purmcrend C. N. Klaver naar Opmeer J. Boonman naar 's-Heeronhock G. J. J. Scholtens naar Leens J. Th. J. Buis naar Spierdijk P. J. van der Dries naar Heinkenszand Th. P. van Oosten naar Leens J. M. Sengera naar Heiloo P. S. Deken naar Hoogwoud J. M. Pronk naar Warmeuhuizen R. P. van Eeden naar Noordwijk P. Th. Ruigrok naar Ocgstgecst J. B. en W. Th. Ruig rok naar Hillegom M. Hoebe naar Ne- derweert G. V. de Koning naar Heesoh W. Kortekaas naar Nuth. EEN ZELDZAME OPNAME VAN GANDHI, den leider der Britsch-Indische verzet-actie, welke zoo veel van zich doet spreken NIEUWKOOP. Personalia. Tot onderwijzer aan de Christelijke school is benoemd dc heer R. Hiemstra uit Hceg, gemeente Wyutbritse radcel, zulks in do plaats van inej. G. de Bruyn, die benoemd werd te Hoogland. HAZERSWOUOE (DORP). Vereen. „Onderling Hulpbetoon". Dr vercenigiiiK „Onderling Hulpbetoon" hield oen vergadering in „Salvatori", bijgewoond door 55 leden. Doel dezer vergadering wa« j het nader uiteenzetten der ziektewet en do voorstellen dienoangaando van liet be- I stuur. Na voorafgaande bespreking achtte I liet bestuur het noodzakelijk do leden der vereeniging in twee klassen in «e dcclen: Een klas van leden die niet in loondienst zijn cn legen betaling van 15 ct. per weck. bij ziekte een uitkecring krijgen vau /7.5<: per week tot oen maximum van 18 weken. Een tweede klas van leden, die in loon dienst zijn en tegen betaling van 10 ct. per week bij ziekte een uitkecring krijgen van 5 per week, ovenccns over een tijdvak van 18 weken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5