Zlste Jaargangf DINSDAG 22 APRIL 1930 No. 6573 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux; PAPENGRACHT 32, LEIDEJN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een artikel van mr. Van Eek en een uitspraak van Sint Thomas van Aquino. De Leidsche sociaal-democraat, mr. v. Eek, die een sympathiek-bescheiden man is, zal zich wel verwonderd en misschien ook wat verlegen gevoelen, als hij zijn naam in relatie gebracht ziet met dien van Sint Thomas van Aquino Aan het Geloof van den heiligen Thomas van Aquino (gestorven in 1274) dankt de Kerk haar heerlijkste lofzangen en uit diens Wetenschap puren nóg de denkers het zuivere genot van de klare kennis van aller dingen diepste wezen. Een artikel van mr. v. Eek in „Het Volk" geeft ons aanleiding om te wijzen op een uitspraak van genoemden grooten Kerkleeraar. In het populair-wetenschappelijk bij voegsel van „Het Volk" schrijft mr. van Eek: „De ernstige socialist, wiens levens beginsel is, dat het uiteenloopend verschil de inkomsten op onrecht be rust, op een verloochening van het menschelijk solidariteitsgevoel, zal zich echter niet kunnen of mogen onttrekken aan den plicht om daar mede in zijn persoonlijk leven reke ning te houden. Hij heeft natuurlijk het recht om aan die levenseischen te voldcen, welke hem in staat stellen zijn leven vi achtbaar te maken voor den beschavingsstrijd van het socia lisme. Overigens zal hij zijn levens eischen moeten matigen en blijk moe ten geven van zijn overtuiging, dat zijn solidariteitsgevoel met zijn ge brek lijdende medemenschen hem verbiedt een leven te leiden, dat eco nomisch ver uitsteekt boven het ge middelde". Wat de heer v. Eek hier schrijft komt, wat de conclusie aangaat, in het kort hierop neer, dat wie betrekkelijk veel ver dient zijn verdiend geld niet geheel voor zichzelf mag gebruiken, maar daarente gen zijn leven zóó moet inrichten, dat er van dat geld overblijft, om anderer nooden te lenigen. Deze gedachte ligt zuiver in de lijn der katholieke beginselen! Men behoeft, om deze opvatting te aan vaarden, niet het privaat bezit (van productie-middelen) te bestrijden als een onrecht zooals het Socialisme doet. Men behóeft daarom ook niet te vonnissen als een onrecht „het uiteenloopend ver schil in inkomsten" gelijk de heer v. Eek schrijft. Natuurlijk wel een te ver uiteenloopend verschil en een groote schij nende tegenstelling, zooals door Paus Leo XIII in „Rerum Novarum" wordt ver oordeeld. Wij willen nu den heer v. Eek opmerken, dat wat hij aan zijn geestverwanten als practische levensles voorhoudt zoo kort en kernachtig is gezegd door Sint Thomas, dat 't inderdaad niet duidelijker gezegd kkn worden. Sint Thomas zegt dan in zijn Summa Theologica: „In betrekking tot de uiterlijke goede ren heeft de menscb twee bevoegdheden. Een daarvan is de bevoegdheid om ze te verzorgen en te besturen; en wat dit punt betreft is het geoorloofd, dat de mensch ze bezitte, en is dit zelfs noodza kelijk om drie redenen". En dan vervolgt hij zoo klaar: „De tweede bevoegdheid is om ze te gebruiken; en wat dit betreft, moet de mensch ze niet beschouwen als particulier, maar als gemeenschappelijk, zoodat hij gemakkelijk ervan mededeele als anderen in nood zijn". Deze uitspraak van Thomas kan men ook vinden in de Sociologie van Mgr. Aengenent (In de vijfde druk op blz. 391). De mensch moet zijn particulier eigen dom gebruiken als ware 't een gemeen schappelijk bezit. Dat is de heerlijke "itholieko levensopvatting! En nu zal misschien mr. v. Eek anderen met minder vermogen, om ob- "f de dingen te zien ons tegenwer TE DE KAAG is Zaterdag voor rekening van de Ge neral Leonard Wood van stapel geloopen het jacht „General Wood", bestemd voor lep ra-bestrij ding in Amerika. Mevr. Diekema, de vrouw van den Ameri- kaanschen gezant, verricht te de plechtigheid pen: Maar de p ra c tijk der Katholie ken De practijk der KatholiekenOn getwijfeld veler Katholieken levenspractijk staat heel en héél ver af van bovenge noemde katholieke levensopvatting; ook veler Katholieken, van wier geestelijk 'le ven men met het volste recht hoogere ver wachtingen mocht hebben. Maar daartegenover staat God zij dank! veler Katholieken óók in dit opzicht voorbeeldig leven! Wij denken allereerst, maar lang niet uitsluitend, aan de religieusen, de kloos terlingen. Mocht men in niet-katholieke kringen wat meer van dit leven kennen men zou het eerbiedigen! Maar ook zoo vele katholieke priesters en leeken geven, voor wie het waardeeien kan, in meerdere of mindere mate een voorbeeld van een goed gebruiken hunner tijdelijke goederen in bovenbedoelden geest. Zoo mr. v. Eek zijn geestverwanten wil opwekken tot een sociaal gebruik hunner stoffelijke goederen, dan zou hij de hoofd strekking van zijn bedoeling kunnen uit drukken in de hierboven geciteerde kern achtige uitspraak van Thomas van Aquino! INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Heden teekening van het verdrag. Heden kamep de delegaties der vijf mo gendheden ter vlootconferentie te Londen bijeen, teneinde den definitieven tekst van het pact voor den laatsten keer te bestu- deeien. De inleiding zal op een of twee punten na, welke nog in behandeling zijn, aan de hoefden der delegaties werden medege deeld. De voltallige zitting heeft te half elf BELGIE De kwestie-De Leeuw. De Vlaamsche milicien Joris De Leeuw is van de militaire gevangenis te Antwer pen naar het krijgshospitaal overgebracht, waar hij met 15 andere soldaten in de af- deeling voor „zwakzinnigen" is opgeno men. Het is duidelijk, dat de militaire autoriteiten, vermoedelijk op een wenk van hoogerhand, zich op deze wijze van het zeer lastige geval van den om principieel- Vlaamsche redenen dienstweigerenden mi licien zullen trachten af te maken. Even als Lode Bonten, zeventien maarden gele den zoogenaamd wegens lichamelijke onge schiktheid, van allen verderen militairen dienst werd ontslagen, zal, naar te ver wachten valt. Joris De Leeuw nog vóór de hervatting der parlementaire werkzaam heden wegens zoogenaamde „imbeciliteit" eveneens huistoe zijn gezonden. DUITSCHLAND BLOEDIGE BOTSINGEN TE LEIPZIG. Drie personen gedood. Op eersten Paaschdag heeft te Leipzig een communistische jeugddag met open lucht-demonstratie plaats gehad, waaraan ongeveer 17.000 persn -p deelnamen. Terwijl het bij de optochten betrekkelijk ordelijk toeging, kwam het bij de demon stratie op de Augustusplatz tot hevige bot singen. Op den Grimmaischen Steinweg hadden demonstranten getracht een auto aan te houden en omver te werpen. Terwijl het de politie gelukte de auto een door gang te verzorgen, werd zij zelf door de monstranten aangevallen en met latten en stokken geslagen. De politie agenten trachtten zich met hun revolvers tegen zes der aanvallers te verdedigen. Daarbij werd de hoofdagent van poli'ie Gall zoo geslapen dat hij dood neerviel. De opperwachtmees ter Kappe is eenige uren na het gebeurde aan de gevolgen der verwonding overlc den. Een derde politie-agent verkeert in levensgevaar. Drie politieagenten zijn nog zwaar crcwond. Om zich te verdedigen hebben de politic agenten van hun revolvers gebruik ge maakt. Een der oproe-kraaiers kreeg een doodel rk schot, terwijl vier anderen ge wond werden. In verbard met deze gebeurtenissen heeft de politie alle demonstraties op M°ardag verboden. Toch werd gisterochtend on de Augus tusplatz een noli'ie^n'o beschoten. De da der vluchtte een huis binnen. Toen een politie-agent epn ke'der wilde binnen vaan, om naar den dader te zoeken, werd hii door iemand aangegrepen. De agent schoot op zün aanrander die zwaar vewond naar het ziekenhuis meest worden eebracht. Verder werden eenige perso nen gearresteerd. NOORD-AFRIKA GEVECHT IN FRANSCH MAROKKO. Aan de grens tusschen het onderworpen en het nog niet onderworpen gebied in Marokko is het tusschen Fransche troepen en inboorlingen tol botsingen gekomen. Een ongeveer 200 geweren sterke inboor- lingenafdeeling had op 8 April van Ait Hamu uit een inval gedaan in het onder worpen gebied. De Fransche troepen moe ten deze afdeeling herhaaldelijk hebben tegengehouden en haar in den loop der ge vechten ernstige verliezen hebben toege bracht zoodat zij na een strijd van drie dagen in groote wanorde naar het niet- onderworpen gebied terugtrok. De verliezen der Fransche troepen be droegen 3 dooden en 12 gewonden, allen in boorlingen. Aan Fransche zijde moet ook nog een onderofficier-vlieger gewond zijn. CHINA EEN STAD IN CHINA OVERVALLEN. Tweehonderd burgers gedood. Naar het Chineesche blad „Shanghai Gomyn Bao" meldt, zouden volgens een officieel bericht, communistische benden de stad Soesjing in de provincie Sjantoeng overvallen hebben, waarbij 200 burgers, o.w. ook de burgemeester, gedood werden De telegrafische verbinding met de stad is verbroken. BRITSCH-1ND1E EEN OVERVAL IN BENGALEN. Anarchisten hebben Za tordag een po ging gedaan om te Chittagong (Bengalen), in hei arsenaal binnen to dringen, na eerst de telefoondraden te hebben doorgesne den Een Eugelsch-Indischc sergeant-majoor en vier inlandsche soldaten zijn door ge weerschoten gedood. Do telegrafische ver bindingen zijn gesaboteerd. Voorts werd in den nacht van den 18den April een trein tot ontsporing gebracht op 60 K.M. afstand van Chittagong. Van officieele zijde wordt verklaard, dat aan den aanval, die gericht was op de wapenopslagplaatsen van het spoorweg personeel en de politie, door ongeveer honderd opstandelingen werd deelgeno men. De aanval werd ondernomen in do avonduren. Alle burgerlijke ambtenaren en leden van het spoorwegpersoneel, alsmede hun vrouwen en kinderen, zijn in veiligheid De politie, versterkt door plaatselijke hulp troepen, tracht de opstandelingen te om singelen. Uit het arsenaal wordt een groot aan tal wapens, o.a. een ge veer, 20 revolvers, 55 karabijnen en een hoeveelheid munitie vermist, die waarschijnlijk door de op standelingen zijn medegenomen. To Calcutta zijn tal van vooraanstaando congres-functionarissen gearresteerd, als voorzorgsmaatregel ter voorkoming van een herhaling der ongeregeldheden. Allo wapen winkels worden streng bewaakt. Het voorstel is gedaan, alle Europeanen bij do burgerwacht in to lijven. Het is duidelijk dat de opstand te Chit tagong het werk is van een Bengaalsehe terroristischo organisatie die de burger lijke ongehoorzaamheidsbeweging hebben benut om hun bedrijvigheid to hernieuwen. Annie Besant wil een verklaring van de regeering. De bekende theosophenleidsler Annie Besant, die sterk gekant is tegen de cam pagne van civiele ongehoorzaamheid, heeft aan Wedgwood Benn, den minister van Indië, een telegram gezonden, waarin zij verklaart dat de toenemende onrust moei worden geweten aan de onvastheid van de' Engelsche politiek, en aandringt op de de finitieve verklaring, dat het de taak van een „roundtable"-conferentie is een grond wet voor de positie van een dominion te ontwerpen, waardoor do zaken op een juistcn gronds'ag zouden worden geplaatst en in de juiste richting gestuurd. BOYCOT RUSSISCHE LANDBOUWPRODUCTEN. In de vergadering van het Hoofdbestuur van den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersboad, gehouden te Til burg, deelde het bestuur mede, kennis te hebben genomen van het zich uitbreidende streven, om geen landbouwproducten, w.o. vooral voedermiddelen, te koopen. welke de Sovjet-regeering van Rusland hier te lande ter markt aanvoert. Het blijkt inder daad, dat deze producten voor de Sovjet regeering op de meevt weerzinwekkende wijze van de Russische boeren worden af geperst en de hierdoor verkregen gelden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bloedige botsingen te Leipzig met com munisten. Drie dooden. Communisten overvallen een Chineesche stad en dooden 203 burgers. Een wervelstorm boven de Philippijnen. Men spreekt van 5C0 slachtoffers. (Buitenl. Berichten, 3de blad). Bij een groote brand in Amerikaansch tuchthuis zijn meer dan 200 personen om gekomen. (Telegrammen). LEIDEN. Eon gouden priesterfeest Een eerste plechtige H. Mis (1ste blad). OMGEVING. De vorbetering van den Rijn tusschen Gouwsluis cn Utrecht. Een beschouwing van een deskundig medewerker. (2de blad) Een motorjacht voor lepra-bestrijding te water gelaten te Kaag (3de blad). worden aangewend tot voorbereiding der wereldrevolutie. Onder deze omstandighe den achtte 't Hoofdbestuur hot in de hoog ste mate gcwenscht dat alle aankoop-orga nisaties weigeren als koopsters op te tre den van Russische producten Met voldoe ning kon het Bestuur constaieoren, dat reeds verschillende centrale aankoopcoöpe raties van de Katholieke Boeren- en Tuin- dersbunden zich bij dezen boycot hebben aangesloten cn het vertrouwde, dat deze ge dragslijn door allon zal worden gevolgd. „Tijd". Het Paasch-congres der S. D. A. P. Zaterdagmiddag te half twee werd, zooals reeds gemeld, in „De Harmonie" te Gronin gen het Paaschcongres der S.D.A.P. geopend met een uitvoerige openingsrede van den par tijvoorzitter, den heer J. Oudegeest. De rest van de Zaterdagzittingen was ge wijd aan het uitbrengen van critick op het beleid van het Partijbestuur, van dc Kamer fractie, van dc redactie van „Het Volk" cn van de gedelegeerden in het bestuur der So cialistische Arbeiders Internationale. De Zondagzitting werd geopend met een ge- lukwensch aan Troelstra, die dien dag zijn 70sten verjaardag vierde. De morgen werd gevuld met hel beantwoor den van dc critiek cn der gemaakte opmer kingen. Maandagmorgen werd deze beantwoording voortgezet. Het Partijbestuur werd daarna herkozen, tchalve de afgetreden heeren Stokvis en mr. J Duijs- ln hun plaats werden gekozen het Tweede Kamerlid ir. Ch. G. Kramer en de vertegenwoordiger der linkschc oppositie, de heer P. J. Schmidt. De verschillende voorstellen gingen onder den hamer door. Uitvoeriger werd behandeld hel rapport betreffende de cumulatie van functies van partijfunctionarissen. Het rapport der cumulatie-commissie werd met slechts 2 stemmen tegen aanvaard. Te ruim half vier ging het congres na een slotwoord van den voorzitter onder het zingen van de Internationale uileen. Mr. Troelstra 70 jaar. Mr. P. J. Troelslra, die op den Eersten Paaschdag zijn 70slen verjaardag vierde, mocht van verschillende zijden tallooze blij ken van sympathie ontvangen, Van openlijk huldebetoon was, naar men weet, afgezien, met het oog op den lichamelijkcn toestand van den 7ü-jarige, die overigens een goede gezondheid geniet. Op de in de vorige week aan zijn |aar- dag voorafgegane dagen waren de intimi, die deel uitmaken van de leiding der S.D.A.P of haar voornaamste vertakkingen, hem reeds hun gelukwenschen komen brengen, daar zij op den 20sten April te Groningen het Con gres der Partij moesten bijwonen; andere vrienden en goede bekenden maakten van de gelegenheid gebruik om hem op den dag zelf de hand te drukken. Bloemstukken waren den jarige in zéér grooten getale toegezonden. Langs telegrafischen weg hadden oud-minis- ler Aalberse, ir. Albarda, mevr. de Boervan Rijk, prof. van Eysinga, Mendes da Cosla, prof. Mannouri en vele andere personen doen büjken van hun belangstelling. DE WIJDING VAN MGR. JANSEN. Het is thans definitief vas'gestcld, dat !o nieuw benoemde aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G. Jansen, gewijd zal worden door Z.Exc. mgr. Lorenzo Schiop- pa, den pauselijken internuntius. De da- ium cn de verdere assistentie zullen nog i nader worden bekend gemaakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1