21ste Jaargang VRIJDAG 18 APRIL 1930 No. 6571 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Êeicbelve (SoiiAomi' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Hij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone edvertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden MedeJeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentién, van ten hoogste 30 woorden, waarin, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eu verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een „regel van drieën" Uit een artikel in het (liberale) „Vader land" van gisteravond: „Dat de liberalen op het punt van be noemingen wel eens eenzijdig zijn geweest, wordt niet door ons ontkend, er zit altijd gevaar in, lang overheerschende partij te zijn, maar wij bebben ons toch zeker nooit aan den bedenkelijken regel van drieën schuldig gemaakt, dat het aantal libe rale burgemeesters, notarissen, rechters, enz., enz., evenredig moest zijn aan ons getal afgevaardigden ter Tweede Kamer". Die „regel van drieën" kan inderdaad wel eens bedenkelijk zijn, als zij aanvaard wordt als een regel, een regel zonder uitzonderingen. Maar zoo hebben de rechtsche partijen, hebben de Katholieken nooit „op het punt van benoemingen" geoordeeld en gehan deld! Als leiddraad, als vingerwijzing is die „regel van drieën", voor vele benoemingen althans, echter niet zoo heol bedenkelijk! Zeker niet zoo bedenkelijk, als die an dere„regel van drieën", welke de libe ralen zoo veelvuldig hébben toegepast en waarvan men in liberale kringen nu en dan n g niet geheel afkeerig blijkt te zijn. Die „regel van drieën", welke aldus schijnt geformuleerd te zijn: Elk der rechtsche partijen of speciaal: de Katholieke par tij is in de minderheid, dus moet er geen recbtsch man geen Katholiek man wor den benoemd, uiaar een liberaal. Deze zeer zonderlingen en wel hoogst be denkelijken „regel van drieën" zal de hoofd redacteur van het „Vaderland" bedoelen, als hij schrijft, heel vergoelijkend, „dat de liberalen op het punt v^n benoemingen wel eens eenzijdig zijn geweest". Wel eens.... „Werkelijkheidszin" In een artikel onder dit opschrift ver dedigt de heer Albarda het besluit van de socialistische Kamerfracties, om zich in de tegenwoordige omstandigheden te onthou den van deelneming aan de openingsplech tigheid op den derden Dinsdag in Septem ber. Een uitgebreid artikel is voor den be kwamen politicus noodig, om ter rechtvaar diging van bovengenoemd besluit dit óéne argument te geven, dat bij bedoelde ope ningsplechtigheid wordt geroepen „Leve de Koningin", gevolgd door hoera's. „Wij hebben nu zelfs een drievoudige mani festatie gekregen, en mogen op uitbreiding tot een vier- of vijfvoudige hoera-reeks voorbereid zijn", schrijft de heer Albarda. t Is ook wel heel en héél erg! Wanneer men dat alles beschouwt als een anti-socialistische betooging zooals ir. Albarda dan getuigt zulks o.i. niet van. bijzonder veel werkelijkheidszin in deze. Van wat meer werkelijkheidszin geeft de schrijver blijk in hetzelfde artikel, als hij zoo terloops schrijft: „Do vraag, of onze Kamerloden de ope ning zullen bijwonen, is slechts een zeer onbelangrijke kwestie, die niet waard is, dat onze tegenstanders zooveel drukte er over maken, en die nog veel minder waard is, dat onze afdeelingen en onze congres sen er breedvoerige discussies aan wijden". Gedeeltelijk juist! Maar wie maken er drukte overt De socialistische Kamer fracties, die door haar besluit, om van een eenvoudige gewoonte demonstra tief af to wijken en in het vervolg bij do openingsplechtigheid der Kamers weg to blijven als een soort anti-parlementaire manifestatie! Wij kunnen 't begrijpen, dat de voorzit ter der S.D.A.P.'sche Tweede-Kamerfractie 't beter vindt, dat over dit geval op de af- •icelingen en congressen der partij maar et veel wordt gepraat. AAN HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM is Donderdagavond gearriveerd de beroemde dirigent Marek Weber met zijn orkest INTERNAT. CONFERENTIES DE VL0 0TC0NFERENTIE. Tekst van het vloot-verdrag nagenoeg gereed. De tekst van de vlootovereeniomst is thans vrijwel voltooid en naar men gelooft zijn reeds gedeelten er van naar de be langhebbende regeeringen geseind. Men hoopt, dat do antwoorden intijds zullen worden ontvangen om het mogelijk te ma ken, dat vóór Dinsdagmorgen de definitie ve redactie gereed zal zijn. In dat geval zal de plenaire slotzitting gehouden wor den overeenkomstig het voorloopig opge stelde plan. Het is echter niet onwaar schijnlijk, dat de zitting zal worden uitge steld. Een nieuw soort dulkbootkrulser? De marine-deskundige van de „Daily Telegraph" deelt mede, na inlichtingen bij verschillende betrouwbare autoriteiten te hebben ingewonnen in staat te zijn, het bericht te beveetigen, dat de nieuwe Fran- sche duikboot „Surcouf" niet, zooals vol gens de overeenkomst van de Londensche Vlootconferentie het geval zou moeten zijn, is uitgerust met geschut van 14 maar van c.M. Volgens dezen marine-deskundige ligt de beteekenis van deze sterke bewa pening hierin, dat daardoor allo zorgvul dig uitgewerkte .plannen tot bestrijding van het duikboot-wapen weer omver wor den geworpen. Do verrassing, die deze ontdekking heeft veroorzaakt, wordt nog versterkt door het feit, dat de Fransche delegatie op de Vlootconferentie in het geheel niet heeft getracht op de meening van alle overige delegaties invloed uit te oefenen. Het oorspronkelijke Fransche bouwpro gramma bevatte verscheidene duikbootcn het type van de „Surcouf". Eenitre hunner zouden met geschut van 20 c.M. als gevechtskruiser kunnen worden ge bruikt, terwijl andere met duikboot-af weergeschut zonden worden uitgerust. Men zou zelfs eenige dezer reuze-onder zeeërs tot onderzeesch moederschip voor kleine watervliegtuigen hebben bestemd. Zelfs indien de onthullingen van don schrijver in de Daily Telegraph juist blij ken te ziin zullen de bes'oiten der Vloot conferentie er waarschijnlijk geen wijzi ging door onderdaan. De moree'e uitwer king op Groot-Rrittannië, Ttalië en Ame rika zou echter zeker zeer groot zijn. RUSLAND Internationale landverhuizing. De raad van Volkscommissarissen van do sovjetunie heeft he. lnndverhuizingsplan 1929/1030 goedgekeurd. In liet geheel .-ui len 114.000 personen naar de hiervoor ge- roedgemaakt-e goJeelten des lands worden overgebracht en economisch gevestigd. Het voor hen bestemde grondgebied beslaat 770.000 H.A. Bovendien zullen 1.200.000 H.A. gereed gemaakt worden om het vol gende jaar plauts te bieden aan 180.000 landverhuizers. Zoowel dit als het volgen de jaar gaat het overgrooto gedeelte naar het Verre Oosten, 8iberië en Karakstan. Het Oeralgouvernemeut en hot Benedon- cn Midden-Wolgagcbiod zijn geheel voor de landverhuizing gesloten, in verband met het feit, dat de vrijo gronden daar geheel voor do groote „grannfabriekon" van den staat worden bestemd. Individueclo land verhuizing op staatskosten is voorlaan uit- gosloten. Deze is slechts voor eigen reke ning veroorloofd naar plaatsen, die daar voor speciaal door de landverhuizings- organen zijn aangewezen. Ook voorschotten uit de landverhuizingscredicten kunnen niet meer aan individueclo landverhuizers worden verstrekt. Landverhuizing op staatskosten is slechts mogelijk bij vorming van collectieve bedrijven op aaneengesloten schaal. In dat jaar bedragen dezo midde len 32 millioen roebel. Onregelmatigheden in het financieel beheer van de stad Moskou. Uit Moskon wordt gemeld, dat in oen zitting van de Commissie voor do zuive ring van bot Sovjet-apparaat rapport is uitgebracht over de zuivering van het com missariaat van financien van de stad Mos kou. Medegedeeld werd, dat m bot Moskou- sche commissariaat organisatorisch de grootste wanorde heerschte. Verscheidene onregelmatigheden waren geconstateerd, waardoor naar schatting oen schade van 150 millioen roebel geleden is. Do verant woordelijke leiders verklaarden den toe stand, doordat de inkomsten te hoog ge raamd zouden zijn geweest. In werkelijk heid bleken echter verschillende particu liere bedrijven te laag te zijn aangeslagen. Een groot aantal ambtenaren is ontslagen; zij zijn als lid van de partij geroyeerd en zullen strafrechtelijk worden vervolgd. Men zal op bet ambtenaren-apparaat bezuini gen door voor do ontslagen ambtenaren geen nieuwe in de plaats aan te stellen. ENGELAND De doodstraf door het Lagerhuis wéér afgeschaft Het Lagerhuis heeft met 194 tegen 150 stemmen besloten wederom de doodstraf voor lafheid en desertie af te schaffen, die Dinsdag door het Hoogerhuis weder in de wet was ingevoegd. Het Hoogerhuis beeft hierop bakzeil gehaald en besloten niet te blijven vast houden aan haar oorspronkelijk star.Jpunt. BRITSCH-1NDIE De nationalistische woelingen. Wedgwood Bcnn heeft in het Britschc Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsch-In- discbe regeering op 13 dezer had gcroell, dat er sedert 6 dezen 150 lieden in hech tenis waren genomen. Uit Madura (Madras) wordt gemeld, dat bij een godsdienstigen ommegang Hindoes en Mohammedanen aan het vechten ge slagen zijn. Aan weerskanten werden mo;i- schcn gewond. Een Mohammedaan is in het ziekenhuis bezweken. AMERIKA De drankwet-overtreders in de Ver. Staten. Een hooggeplaatst ambtenaar der justi tie in de V. S. hoeft in do commissie van het huis van afgevaardigden gowezen op het feit, dat do Ameriknanscho gevangenis sen overvuld zijn. Do reden daarvoor is te zoeken in de strafmaatregelen wegens overtroding van de alcohol wet. Negen tienden van do perso nen, die zich in do gevangenissen bevinden, zijn veroordeeld wegens overtreding van het alcoholverbod. Hot aantal gevangenen in de V. 8. is in do laatste 2U jaar bijna verzesvoudigd. AUSTRALIË Bezuiniging op de Australische defensie. De Australische regeering heeft last ge geven om do begrooting over de verdedi ging uicl tenminste 500.o(X) p.at. to vermin deren. Er zullen ook vijfhonderd man af gedankt worden. GOEDE VRIJDAG. Guido Gazelle beschreef de kruis&an- bidding op „Gocvrijdag": 'a Goevrijdags ratel, r&uwgotand, dwert door do kerko roll, terwijl bet volk, stilzwijgende, om don autaar neérgcvold, den God aanbidt, dien Golgotha zag sterven naaki en bloot, Goevrijdags op den schande boom de schandelijkste dood. De ratel relt de kerk dóór, noch koper nu nocb brons en hoorc ik, ook den orgel niet: men bidt den „Vaderons". En aJ mijn bloed verkruipt, wanneer ik, spraakloos, in den choor hot kraken van Je bergen.... neen, den bouten ratel boor. Het autaar-kleed is afgedaan, het wierooksvat gebluscbt, de lichten al gestorven en de ratel zelve rust; 't houdt alles op, de zonno schijnt te vragen ongetroost, Of morgen zij nog heffen zal beur aanziebte, in den oost* Als vader sterft de kinderen vergaren om de spond des stervenden, en knielen daar, en bidden, in don grond: Zoo knielen, in de kerken, in do huizen nu, vereend, de menscben, en, in stilte, wordt geboden en geweend. 't Is dood nu al: God zelvo stierf de doodl Wie dierve er, acb, schier leven, in de droefheid van dien al tc droeven dagl Geen woord en zij gesproken meer, ons Heere bangt en bloedt, gekropen zij ten kruise nu, gebiddaagd en geboet. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tekst van de vlootovereenkomst bijna gereed. De doodstraf in Engeland door het La gerhuis weer afgeschaft. BINNENLAND. Noodlottig tramongleluk te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Het Magdalena-hull der Heldring-ge. stichten te Zetten door brand verwoest. (LaaUte Her.) Plannen voor een vliegveld te Eindho ven. (Luchtv., Ie blad). De Rijksmiddelen in Maart (2de blad). De toestand van den kaashandel (2de blad). HET ALLELUJA DER BLOEMENVELDEN Paschon! hot feest van do wondor bare verrijzenis van den gestorven Chris tus uit do kille kluisters van de dood, het feest ook van de wondere vorrijzonis der natuur uit do doodslaap van den winter. Peschen! liet lentcnfeest, het fcost dar bloemen, waarop geheel de natuur met de Kerk het Alleluja! uitjubelt. Met de menscheo hebben ook de plan ten zich op „Paasch-best" uitgedost en in geheel de Bollenstreek prijken weer de hyancinthon en de narcissen en hier en daar ook de tulpon in fleurig voorjaars- klecd. D« tnenschen strooinon uit de be nauwde huizen en do duffe steden, om te bewonderen, wat op de velden door de samenwerking van Gods Hand met men- schon-hand aan kleurenpracht is opongc bloeid. Do bollonvelden in bloei het is een schouwspel, waaraan wij van kindsbeen af gewend zijn, en dat toch ieder jaar be koort, sterker nog, imponeert door het massale, het grootsche van dezo kleuren weelde. En van heindo en verre, komen de kijkers uit binnen- en buitenland toe gestroomd. De Paschen van dit janr belooft een echte Dloomen-Paschen to wordon. He bloemen zijn wat lotor dan anders, maar do isegrimmigo winter 1026—1920 zit de bollen nog in de rokken (u weet immers dat hollen „rokken" hebben!). Do hyacinthon en do narcissen staan in bloei -- volop maar dc loipen weigeren nog halsstarrig hun kelk te openen. ITet verschijnsel van eenige jaren terug, dat ën tulpen én hyacinthen èu narcissen te gelijkertijd opengaan, behoort helaas, dank zij de procédé'a voor het „terug houden" der bollen, tot het verleden. Niettemin is de klourenrijkdom woer overweldigend, en wio maar even zijn neus buiten Leiden steekt, krijgt reeds een voorproef en een voorgeur van do bloemenlente, dio thans in de duinstreek hoogtij viert. Men vraagt zich wel eens nf, of de blor- menkijkers op de drukke dagen wel iets van de bloemen zien. De enorme wereld stad-drukte op do hoofdwegen een feest op zich vraagt al hun aandacht op. Daarom zij ieder werkelijk bloemcn-lief- hebber aanbevolen hier en daar een zij weg in te slaan; bovendien zijn de vcldon langs de achterwegen veel uitgcstrekler dnn langs de straten, waar het uitzicht bijna geheel door huizen en villa's gebro ken wordt. Hoe uitgestrekter, hoe eindeloozer do velden nis kleurige tapijten liggen uitge spreid, hoe mooier rnen het vindt 1 De massa maakt indrukt op do massa, Het meerendcel van die Paasch-bloemenkijkcrs kon zijn natuur-liefde evengoed in een manufactoren-winke! als op het vrije veld botvieren, want or wordt minder naar bloemen dan naar kleuren gekeken. Vooral de dames slaken kreten van be wondering, wanneer de bollen hun voor- jaarsklcod uit de rrrode-tinten gekozen hebben. OI wat een prachtig beige! Kijk is, wat een zacht „saumon"! Zoo worden de bloemenvelden be schouwd nis couponstoffen twee el breed, maar weinig wordt er gelet op de vol maakte schoonheid van iedere bloom in die zeeën van millioenen: de hyacinth stijf en statig, de narcis mot zijn zwijgende gouden trompet en de tulp als een bocaal, gevuld met donkere wijn. Al die bloemen zijn weer verdeeld in duizenden soorten en variëteiten, en wie zicb even wil ver diepen in die afwisseling van tinten en vormen van blad en bloem zal van zijn bezoek aan de Bollenstreek een rijke het- innering mee naar huis drag»»*

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1