BINNENLAND Herziening van de Gemeentewet UIT DE OMGEVING WOENSDAG 16 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK Gelijk gevierd met dien van Prinses Juliana De secretaris van Z.K.H. den Prins der Nederlanden verzocht ons het navolgende mede te deelen: In verband met het feit, dat Z.K.H. de Prins op zijn verjaardag 19 April nog met rijn zuster, de Groot-Hertogin van Olden burg, in het buitenland vertoeft, wordt de verjaardag gelijk met dien van Prinses Ju liana op 30 April gevierd. Daarom wordt in overweging gegeven aan hen, die hunne gelubwenschen op Eni gerlei wijze wenschen aan te bieden, deze wenschen tot uiting te brengen op 30 April in plaats van op 19 April. DE KATH. RADIO OMROEP. Een nieuw studiogebouw. Naar Pastoor Perquin meedeelde, is do K. R. O.-stichting in het bezit gekomen van het gebouw der Kath. Vereeniging te Hilversum, gelegen Emmastraat 62. In do naaste toekomst zal men alle uit zendingen van daar doen geschieden. Di rectie en kantoor blijven te Amsterdam. Dear er aan het gebouw te Hilversum eenige veranderingen moeten geschieden, zal voorloopig alleen van de groote zaal worden gebruik gemaakt door het orkest. A. R. K. A. Rijksambtenaren. Weer een groot demonstratief congres! Zaterdag hield de landelijke groep Rijks ambtenaren verosniging te Utrecht haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer L. Moonen, het overlijden van de eere-voorzitter, den heer Von Vrij- tag Drabbe, en vermelde hij verder als be langrijk resultaat van het afgeloopen ver- eeniging9jaar do oprichting van het eigen Arka-bureau. Ten aanzien der actie ter her ziening van het Bezoldigingsbesluit over eenkomstig het program der R. K. Staats partij, meende de heer Moonen, dat het aanbeveling verdiende om in September o.s., als de begrooting weer in de Kamer aan de orde zal komen, weer een groot de monstratief congres te Utrecht te houden, zooals er een eenige jaren geleden met een zelfde strekking plaats vond. A. R. K. A. Gemeentepersoneel. Zaterdag hield ook de landelijke groep gemeentepersoneel, georganiseerd in de A. R. K. A., haar algemeene jaarvergadering van afgevaardigden te Roosendaal. De vergadering was door een zetsig-tal afgevaardigden bezocht en werd o.a. ook bijgewoond door den heer G. Bulten, bur gemeester van Voorhout en voorzitter van de A. R. K. A. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van deze groep, den heer A. M. Theyssen. De afd. Eindhoven becritiseerde scherp het beleid van het bestuur en voorname lijk dat van den voorzitter en secretaris, die volgens de afgevaardigden de groep op het congres te Hoorn in den steek lieten. De voorzitter verdedigt vervolgens den secretaris tegen de hem gevoerde critiek, wijl hij juist lof verdient voor het vele werk door hem verricht. Zijn activiteit ver dient integendeel aller waardeering. Ver der verdedig spr. de houding der afge vaardigden ter congresse te Hoorn. Eindhoven handhaafde hare in eerste instantie gesproken woorden. Een motie-Eindhoven werd verworpen met alleen de stem van Eindhoven voor. Thans kwam het reorganisatie-rapport in behandeling, waartegen door verschil lende afdeelingen bezwaren werden inge bracht. Na nog eenige discussie werd op voor stel van Delft met 52 tegen 6 stemmen besloten het rapport tot een volgende vergadering aan te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de heer W. J. van Dijk bij enkele candïdaatstelling. herkozen. In de vacature van vice-voorzitter werd de heer Martin (Arnhem) met 36 van de 52 stem men gekozen. De begrooting 1931 werd met eenige wij ziging vastgesteld. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Utrecht aangewezen. Arbeid voer onvolwaardiger*. Haar verhouding tot de R. K. Vereen, voor Geestelijke V olksgezondheid. In do onder loidiDg van prof. Mr. P. J. M. Aalberso gohouden jongste vergadering van het bestuur der Nederlandscho Ver eeniging tot bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.) zijn wederom een paar nieuwe opgerichte afdeelingen als zoodanig erkend. Aan hot slot werd ter sprake gebracht de verhouding tusschen de A. V. O. en de pas opgerichte R. K. Charitatieve Ver- eenigine voor Geestelijke Volksgezond» heid. Uit medcdeclingen van dr. C. T. Kortenhorst, den promotor en secretaris van laatstgenoemde Vereeniging en tevens bestuurslid der A. V. O., bleek, dat de bedoeling der nieuwe vereeniging geen andere is dan het werk der A. V. O. aan to vullen in dezen zin: Terwijl de A. V. O. door haar arbeidszorg voor onvolwaardi- gen hoofdzakelijk de economische en sociale positie dezer maatschappelijk hulpbehoevenden op het oog heeft, stelt de R. K. Charitatieve Vereeniging voor uitsluitend tot taak gelijk haar naam trouwens reeds aanwijst de geestelijke zorging der R. K. onvolwaardigen en dan in het bijzonder de jongeren onder hen. Verslag onderzoek en antwoord van den minister Verschenen is het verslag van het afdee- lingsonderzoek inzake het wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet, mot een antwoord-nota van den minister van Bin- nenlandscho Zaken en Landbouw en een gewijzigd ontwerp. Verscheidene leden hadden overwegend bezwaar tegen de bencerr baarheid der vrouw tot burge meester en tot secretaris. Daarbij is uit het oog verloren, hoe in publieke lichamen de samenwerking tus schen mannen en vrouwen is. Een man doet zijn uiterste best om tegen een vrouw hof felijk te zijn. Dit kan aanleiding geren tot moeilijkheden; beslissingen kunnen wor den genomen niet uit zakelijke overwegin gen, maar uit overwegingen van hoffelijk heid. Eenige leden merkten voorts op, dat het ambt van burgemeester eischen stolt, waar voor in verschillende gevallen de vrouw niet geschikt is, bijv. voor de functie van den burgemeester als hoofd der politic, voor het optreden bij brand of watersnood ten plattelande enz. De minister zegt in zijn antwoord, dat hij na ernstige overweging de benoembaar heid v$n de vrouw tot burgemeester en tot secretaris uit het ontwerp gemeend heeft te moeten lichten. In het bijzonder het bur gemeesterschap, doordat het meebrengt de leiding der gemeentepolitie, het opperbe vel bij brand enz., stelt eischen, waaraan in den regel een vrouw niet voldoet. Maar ook het ambt van secretaris vordert, al thans in vele gemeenten, hoedanigheden, welke meer bij een man dan bij een vrouw worden aangetroffen. Een vergelijking mot het griffierschap der Staten, bij de wijzi gingswet van 16 Dec. 1927 voor do vrouw opengesteld, gaat ten deze niet op. Mits dien is het ontwerp in dezen gewijzigd. Sommige leden wensebten in het wets ontwerp een regeling te zien opgenomen, waarbij don gemeenteraad eenige invloed wordt toegekend op de benoeming van den bur gemeester. Van den minister is, blijkens diens ant woord, geen zoodanig voorschrift te ver wachten. Het scheppen van een voor- drachtsrecht is uitgesloten reeds op grond van deze overweging, dat een dergelijke bepaling in strijd zou zijn met de Grond wet, die in art. 143 laatste lid, bepaald, dat de voorzitter van den raad door de Kroon wordt benoemd. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking zegt de minister, dat hij hel niet wenschelijk acht, dat do vaststelling van de jaarwedden van burgemeostor, se cretarissen en ontvangers voortaan niot meer geschieden door Ged. Staten onder goedkeuring van de Kroon, maar bij algo- mecnen mautregel van bestuur. Do plaut- selijke toestanden verschillen onderling, zelfs in óén provincie, in die mate, dat uni forme regeling niet mogelijk is. Enkele leden wezen er op, dat de Raad de bevoegdheid mist wethou ders te ontslaan. Dit geeft soms aanleiding tot zeer on- gewenschto toestanden. Daarom wenschten zij een bepaling, welke den Raad die be voegdheid geeft. Dit recht zal natuurlijk met de noodige waarborgen tegen misbruik moeten worden omgeven. Andere leden kwamen tegen dit denk beeld op; zij achtten het verleenen van een dergelijke bevoegdheid ongowenscht en in strijd met de beginselen van het Neder- landsche Staatsrecht. Ook de minister kan niot instemmen met bedoeld denkbeeld. Hij aanvaardt de gronden, te dien aanzien aangevoerd door de leden, dio zich eveneons tegen dat denk beeld verzetten. Sommige loden achtten het gowenscht, met het oog op de voortdurend zich uit breidende taak van do gemeentebesturen, dat de wetgever gebruik maakt van do nieuwe bepaling van arL 44, lid 1, tweeden volzin, der Grondwet, waarbij de instelling van Ccmmissies van beheer mogelijk is gemaakt. Onder toezicht van den gemeenteraad moeten beheerscommis sies met zekere autonomie in het leren wor den geroepen. Ook zoudon personen van buiten den Raad moeten kunnen worden opgenomen. Andere leden kwamen hiertegen op. Zij verklaarden zich tegen het denkbeeld, om commissies van beheer met zelfstandige bevoegdheid in het leven te roepen, en ook tegen het denkbeeld, de benoeming van niet-raadsleden in deze commissies of in do commissie van bijstand mogelijk te ma ken. De minister deelt dc opvatting van laatstbedoelde leden. Hot is ren hoeksteen van ons Staatsrecht, dat het bestuur van provincie en gemeente ligt in handen van do gekozen vertrouwensmannen van ons volk. Aan dezen hoeksteen mag niet ge tornd worJen. De Minister ziel ook niot in, dat vaste bestuurscommissies noodig of wenschelijk zouden zijn. Onderwijzer en Raadslid. Sommige leden vroegen, of er nog wel aanleiding bestaat om de onderwijzers van het lager onderwijs uit to sluiten van het lidmaatschap van den raad, nu zij hun salaris van het Rijk ontvangen en de ge meente daarop geen invloed kan uitoefe nen. Ook tegen dc uitsluiting van de lee raren voor het middelbaar onderwijs had den zij bezwaar. In ieder geval achtten zij hei bedenkelijk, dat het ontwerp de uit sluiting uitbreidt tot. de onderwijzers bij liet luwjdels- en nijverheidsonderwijs. In overeenstemming met deze opmer kingen wordt voorgostidd lettor i van art. 23 to sëhrapi en. Dal do raad over do sala rissen van sommige categorieën van onder wijzers, b.v. dio bij het buitengewoon on derwijs nog wel zeggenschap heeft, kan ten deze niet voldoende gewicht in do schaal leggen. Te Culemborg is op tweo-en-zestig- jarigen leeftijd overleden de heer H. D. Smits, gemeente-ontvanger aldaar. Do overlodeno heeft deze functie zeren-en-dcr- tig jaar lang waargenomen. Na een langdurige ziekte is to Bever wijk op ruim 66-jarigen leeftijd overleden de heer M. Donker, sinds 8 Maart 1902 notaris aldaar. Aanbesteed is de bouw van oen nieuw stadhuis te Enschede. Voor het bouw werk was laagste inschrijver de heer .1. van Egteren te Enschede met f 696.420; voor het schilderwerk do heer J. Misset te Hilversum niet 47.550. Voor het gewapend bcton-werk, hetwelk onderhands werd aan besteed, waren dc laagste inschrijvers do heeren Van Waning Co. te Amsterdam met 141.520. Don laat6len dag is dc bloomen- on plantententoonstolling te Utrecht be zocht door ruim tienduizend personen, zoo dat het bezoek gedurende de tentoonstel- lingsdagen gerekend wordt op ver over de 25.000. Burgerwacht. De Rijnsburgscho Bur gerwacht koos tot haar voorzitter de heer Joh. Kromhout Johz. STOMPWIJK. Vo'kstelling. Tot leider der 2e alge meene volLstel ing te Slomnw ijk—Veur is benoemd dc heer H. W. Hcijdt, le adj.- commies lor secretarie dezer gemeente. VEUR. Kicsvereeniging. Men verzoekt ons mede te deelen, dat bij het bestuur der R.-K. Kies vereeniging ..De Eengezindheid" ie Veur van een onbekenden gever een gift van 5 is ontvangen. Wie volgt 1 TER GELEGENHEID VAN DE GOEDE WEEK is op de puinhoopen van het oude Coliseum te Rome een H. Mis opgedragen in tegenwoordigheid van een duizend koppige menigte ROELOFARENDSVEEN. BLOEMENTENTOONSTELLING. De jury stond verbaasd over de groote verscheidenheid. Dinsdagmiddag had in tegenwoordig heid van vo'.e genoodigden de officieelo opening plaats van de bloemententoon stelling. uitgaande van de Vereeniging veer Bloembollencultuur en het Holland- scho Bloembollenkweekers Genootschap afd. Rcelofarendsveen. Do Voorzitter van de tentoonstellings commissie, dc heer N. Bakker Hzn. open de deze officieelo bijeenkomst mot een hartelijk woord van welkom tot do genoo digden, waarbij hij een bijzonder woord van welkom richtte tot het gemeentebe stuur van Alkemade, den Burgemeester van Woubrugge, een tweetal afgevaardig den van H .B. G. uit Lisse en de heeren Dix, v. d. Wilden, A. van der Voet, Hcme- rik en G. Zandbergen uit de b'ocmbollen- slreek, die zich moeite en tijd hebben willen geven om naar de Veen te komen nm dc lang niet gemakkelijke taak van keuringscommissie op zich te nemen. Aan hen werd een bijzonder woord van dank gebracht. Tevens bracht de Voorz. dank aan de schenkers van medailles of andcro strffelijko blijken van belangstelling. Een speciaal welkomstwoord werd ge richt tol den ouden hoor Hoogcnboom, die wel het meeste recht kan doen gelden hier tegenwoordig te zijn, daar genoemde heer met. neg enkele andere Veenders, inmid dels reeds overleden, de eersto bloembol len hier hebben ingevoerd en geteeld. Van wat een groote beteekenis dit is geweest kan aldus de Voorz. moeilijk onder cijfers worden gebracht, doch hier in deze zaal kan men do resultaten zien. Niemand van deze pioniers, waaronder ook de vader van den Voorz. behoorde, had toen kun nen denken dat er nog eens een zoon van een hunner hier in deze zaal zou staan om als voorzitter van een permanente ten toonstellingscommissie de genoodigden toe te spreken. Al'ecn dc heer Hoogcn boom is het gegeven dit mede te maken. Spr. brengt aan hem hartelijk dank voor hel pionierswerk in deze verricht. Spr. bood namens de commissie den heer Hoo gcnboom een pot hortensia aan, welke vriendelijke attentie door de aanwezigen op zeer hoogen prijs werd gestold. Met trots, aldus Voorzitter, kunnen wij nu wijzen op doze tentoonstelling, op het grooto sortiment en op het beste wat het vak geeft en al kunnen wij niet als do heer Frijlink bij het openen van dc ten toonstelling op Sassenheim zeggen: „llier staat in potten opgesteld voor een waarde van 50.000.terwijl de totale waarde dor partijen zeker eenige milliocncn be draagt", toch zal men tevergeefs nog een plaatsje vinden, waar zooveel nieuwe of AAN HET CENTRAAL STATION tc Amsterdam zijn Dinsdagavond gear riveerd de voetballende brandweerlieden uit Maagdenburg, die te Amsterdam tegen de brandweer voetbalvere niging zullen spelen betere narcissen staan als hier. Spr. hoopte, dat dezo tentoonstelling in alle opzichten ral mogen s'agen en eindig de onder applaus zijn rede, waarna het woord werd verleend aan den heer P. de Jong, Loco-Burgemeester. De heer De Jong sprak ongeveer als volgt: Nu de afd. Roclofarendsveen vnn de algemeene vereeniging voor bloembol lencultuur en hoi Hollandsch Bloembollen- k weekersgenootschap gemeend hebben dezo tentoonstelling officieel te openen, door aan don Burgemeester hot verzoek te richten dezo te openen, treft hot nl heel s'ocht dat do Burgemees:er, dio zelden uit do gcmcento is, nu juist vandaag door dringende bezigheden zeer tot zijn spijt niet in de gelegenheid is hieraan gevolg te geven. Het gemeentebestuur is dan ook zeer terecht overtuigd van do groote bc ookenis die de b'ocmbollencultuur voor onze gemeente heeft. Immers was deze teelt do lnntste 'aren biizonder goed loo- nend, van de andere hoofdbronnen van be staan kon dit nu juist niet gezegd worden, en al is de bloembol'enteelt hier reeds lang de kinderschoenen ontwassen zoo kan deze zeker nog belangrijk worden uit gebreid en hiertoe kan dezo tentoonstel ling dan ook bijzonder meewerken. Naast dc bloembollenteelt begint hier ook hot forceoren van bloembollen eon vlucht te nemen, welke nog niet zoo algeujëen be kend is. Cijfers omtrent dé omzet Van dezo bollen komen hier nog niet zoo Haar bui ten omdat dezo bloemen niot gelijk an dere plaatsen als Hijnsburg op veilingen verkocht worden. Het is daarom voor niet plaatsgenoot en wellicht van belang om te hooren dot het aantal kisten hetwelk met geforceerde tulpen en narcissen in het af geloopen seizoen alleen naar Engeland van hier werd geëxporteerd op 30.000 kan ge- shcat worden. Voor dezo 30.000 kisten zijn alleen noodig geweest 4 k ft millioen blcembollen, behoudens dan nog de groots hoeveelheden wellco een plants on de bin- nonlandsche markten vonden. ,Uat deze handel en export van groote beteekenis was moge blijken uit het feit, dat in de mnandon Januari, Februari en Maart juist drie maanden dat er voor enkele jaren hier totaal geen handel was, thans alleen uit Engeland ruitn 1000 telegram men aan het telegraafkantoor binnenkwa men. Dezo lolegrnmmon hadden vrijwel allo betrekking op do bloemenexport. Hpr. hoopt dat dezo bloemententoonstelling zal mogen bijdragen tot de uitbreiding van do bloembollenteelt en mot den wennch dat de organisatoren van dezo tentoon stelling met voldoening op hun werk mo gen terugzien en dat deze tentoons'olling door rneerdcro zal worden gevolgd, ver klaarde de loco-burgemeester de tentoon- ste'ling voor geopend (applaus). Hierna sprak de hoor Dix namens de Jury een korl woord. 8pr. wenschte de tentoonstellingscommissie van harte ge luk met het wc'slngen dezer onderneming en eerlijk wilde hij bekennen, dat hij bij de beoordeeling zich heeft verbaasd over de groote verscheidenheid van soort en de nrachtige kwaliteit hier nnar voren ge bracht. Rpr. ncemde het hier dan ook een eldorado en ging over tot bekendmaking van do bekroningen dio da Jury gemeend heeft tc moeten toekennen. Namens II. B. G. uit Lissc kwam dc heer Warmerdam, dio eveneens vol lof was over het tentoongestelde, waarbij hot aan do noodigo gelukwenschen eveneens niet ontbrak. Namens het. bestuur der veroeuiging voor bloembollencultuur sprak nog do lieer v. d. Zwct, voorzitter, dio dank bracht aan do tentoonstellingscommissie voor het velo werk in deze verricht. Hierna werd een rondgang door de zaal gemaakt. Hot is teveel gevergd een op- homming tc geven van do grooto verschei denheid van bleerren hier in deze zaal tentoongesteld, doch wc kunnen hier ge rust cor.stateerrn dat hetgeen doze ten toonstelling biedt do stoutste verwachtin gen heeft overtroffen. Men vindt er niet alleen de gewono handelssoorten, doch ook vele nieuwe variëteiten, dio voor een ken ner werkelijk dc moeite waard zijn om ge zien en bewonderd te worden. We kunnen dan ook een ieder aanraden dezo tentoon stelling, welke gehouden wordt tot en met Saterdag 19 April, tc bozoekon. Hieronder volgen do bekroningen welke door de Jury zijn toegekend geworden:

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5