VRIJDAG 11 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S BINNENLAND HET ZILVEREN JUBILEUM N.V. A. KREYMBORG CO. Dc Amsterdammers, die zich nog de opening van A. Kreymborg's Kleedingma- gazijn, op den hoek van de Leidschestraat en do Heerengracht herinneren op 8 April 1905, zullen zich niet bewust geweest zijn, dat daarmee een geheel nieuw beginsel zijn intrede deed in het confectiebedrijf: om voor eiken stand ook de betere gemaakte kleeding van mooie degelijke stoffen naar alle maten, zóó voor het aan trekken gereed, in voorraad hebben. De heer Anton Kreymborg, de stichter der Kreymborg-zaak in de Leidschestraat in 1905, nog het Hoofd der Kreymborg- zaken, heeft in de kleedingbranche een nieuw tijdperk ingeluid. Het groote glazen paleis in de Leidschestraat had hij niet enkel neergezet, om de Amsterdammers te imponeeren door een voor dien tijd ongewoon bouwwerk, want wat daar bin nen de glazen wanden geschiedde, was van veel meer beteekenis: daar werd de grondslag gelegd voor de verbreiding van de confectiekleeding over alle rangen en standen der Maatschappij. Men mag zeggen, dat het den heer Kreymborg en zijn medewerkers ten volle gelukt is, om het confectiepak zoo te vervolmaken, dat op het oogenblik deze kleeding in alle kringen populair is ge worden. Deze vorovering is kunnen ge schieden," doordat werd uitgegaan van de overtuiging, dat confectiekleeding door eerste-klas coupeurs moet worden ge sneden naar modellen, welke mensclielij- kerwijze het volmaakte na-deren, en .dat de bewerking moet gebeuren door kleer makers, die in alle opzichten hun vak ver staan. Door een dergelijke samenwerking ontstaat een costume, dat zich onder scheidt door goeden pasvorm en zorgvul dige afwerking, iets aparts. Dc. speciale Kreymborg-Coupe is na tuurlijk niet zoo gemakkelijk ontstaan als het hier werd neergeschreven. Er was heel wat organisatietalent, heel wat psy chologische kijk op de verlangens van het publiek, en ook heel wat kennis van het physiek van den gemiddelden Hollander (die zich wat lichaamsvorm en -houding sterk onderscheidt van den Engelschman. den Franschman, den Duitscher) noodig, om juist die modellen te vervaardigen, die aan de door het publiek gestelde eischen van goeden smaak en degelijkheid vol doen. Maar terwijl men bezig was het product van het bedrijf zooveel doenlijk te vol maken, werd er een organisatie opgebouwd waardoor het mogelijk werd om den voor- naamsten aan het product te stellen eisch: aantrekkelijke, degelijke kleeding voor zoo laag mogelijken prijs, boter te benaderen dan voorheen in de kleinere bedrijven mo gelijk was. De combinatie van maat- en confectiezaak was op zich zelve natuurlijk reeds een voordeelige factor, welke vooral aan de confectie ten goede kwam, maar er was slechts één manier om den prijs der grondstoffen te verlagen: inkoop in het groot. Dat hield dus in, dat alleen uitbreiding tot een groot bedrijf de voor waarden kon scheppen om zoo voordeelig mogelijk te produceeren en dus voor lagen prijs een goed product te leveren. Hiermee is, naast vooral ook de ontwik keling van een eigen stijl van kleeding, het voornaamste beginsel aangegeven, dat het bedrijf van Kreymborg Oo. gedu rende de 25 jaren van zijn bestaan be- heerscht en onderscheiden heeft van an dere, dergelijke bedrijven. En wel van het allereerste begin af. Reeds eenige jaren daarna werd in Amsterdam een tweede winkel gesticht, spoedig door andere bui ten de stad gevolgd. Wanneer men de oorlogsperiode uitzondert, dan ziet men een regelmatigheid in de uitbreiding van het bedrijf, welke verbazingwekkend is. Het moet een beproefd systeem zijn om de klanten aan zich te binden, dat tot zulke, voor iodor zichtbare, resultaten leidt! Wanneer dit jaar ten einde is en behalve het. Nijmeegsche filiaal, dat op 5 April werd geopend, ook de nieuwe Haag sche afdeeling voor het publiek is open gesteld, heeft Kreymborg Co. zich in den luttele n tijd van 25 jaar uitgebreid tot 30 eigen winkels. Bovendien zijn er nog talrijke confectiezaken, welke hun eigen naam voeren, maar die hun artikelen van Kreymborg betrekken, wat er op wijsj; dat er dus zeker ook rationeel en goed geproduceerd wordt. Wat stellig zeer merkwaardig is bij een firma, die zoowel door haar werkmethode als door haar snellen groei getoond heeft, dat zij den modernen tijd verstaat, is de eenvoud van den leider, en de oud-vader- landsche degelijkheid in zaken. Wanneer men een dergelijke merkwaardigheid aan treft bij een dwergbedrijf, is zij gemakke lijk te verklaren, maar als dergelijke op vattingen bewaard blijven in een millioe- nen-onderneming dan moet de grondslag wel door en door solide en de bedrijfspo- litiek kerngezond zijn. Het is niet gering, wanneer men bij oen zilveren zakenjubileum kan terugzien op een weg, waaraan zoovele merkteekenen staan van een ongewonen ondernemings geest. Het groote pand in de Leidsche straat heeft een gansche schare van broers in Amsterdam, Botterdam, Den Haag, Lei den, Zaandam, Delft, Breda, Haarlem, Den Bosch, Eindhoven, Venlo, Middelburg Arnhem. Ylissingen, Apeldoorn, Gronin gen, Nijmegen. Wanneer wij bedenken, hoeveel gezinnen door een dergelijke on derneming bestaan, dan past een woord van respect tegenover het monument, dat 25-jarige ondernemingsgeest hier heeft weten te stichten. LABOUR-PARTIJ EN SOCIAAL- DEMOCRATIE. Her Engelsche Lagerhuislid H. N. Brails- ford, lid van de Onafhankelijke Arbeiders partij, heeft voor de Haagsche Federatie der S.D.A.P. een lezing gehouden. Hij wees o.m. op de groote tegenstelling tusschen de Engelsche en de continentale toestanden. Op het vasteland zei hij is het socialisme tot op zekere hoogte een wereldbeschouwing, in Engeland niet: do Engelsche Partij staat niet op Marxis- tischen grondslag. De sociaal-democratische hoorders zullen wel stom verbaasd zijn geweest. Hier werd nu, zegt de „Msb.", door oen Engelsch „socialist" met nadruk bevestigd, dat wij steeds hebben beweerd, en dat door het „Volk" steeds werd ontkend. Zal men het nu eindelijk gelooven? En begrijpen, hoe onjuist het „Volk" de Ncderlandsche arbeiders voorlicht ZONDERLINGE EXAMEN-OPGAVE. Als bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant van 8 April 1930 No. 69 is verschenen het verslag der examen-oommissie Hoogduit- sche taal en letterkunde (H. O. Akte B.) Als verplichte vertaling in het Duitsch pag. 7 werd gegeven een stuk, waar in de volgende wijsheid wordt verkondigd: „Klare bezinning en wijze matiging ple gen niet de grootste vrienden van het re ligieus leven te zijn." Wij hopen, dat de Minister van Onder wijs aan de betrokken commissie zal doen weten, dat zij zich van 't opgeven van stukken, waarin uitingen als bovenstaan de, heeft te onfhouden. „Tijd." R.-K. Volkspartij. vDp Haagsche afdeeling wil een p a r t ij in de p a r t ij. In een gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Den Haag van de R.-K. Volkspartij, ter bespreking van de op initiatief van de R.-K. Staatspartij ge voerde onderhandelingen over een fusie der beide partijen, is als conclusie met al gemeens stemmen vastgesteld dat, al is de afdeeling principieel niet ongeneigd om tot fusie te geraken, de gedane voorstel len als onvoldoende dienen te worden af gewezen, hoofdzakelijk omdat een landelijk verband der Democratische Olub, door de Staatspartij als ontoelaatbaar wordt afge wezen. Zonder zoodanig verband achtte de vergadering een voortgaande propaganda der democratische denkrichting onder de Katholieken weinig belovend. Aan het congres voor' Zondag a.s. te Utrecht zal de afdeeling Den Haag voor stellen aan het partijbestuur op te dra gen de onderhandelingen voort te zetten, met het doel, althans "eenig landelijk ver band met eventueel eigen orgaan, toegela ten te krijgen. De „Hanze" is het bisdom Haarlem. De agenda voor 8 Mei. De „Hanze" in het Bisdom Haarlem zal de 43ste vergadering van den Centralen Raad houden Donderdag S Mei 1930 in Den Haag in gebouw „Amicitia", Westeinde 15. Aanvang des morgens 10 uur. De agende vermeldt: Opening door den Bondsvoorzitter. Wel komstwoord door den voorzitter van de afd. Den Haag. Aanwijzing van twee ter vergadering aanwezige leden voor het on derteekenen der notulen. Ingekomen stuk ken en Mededeelingen. Inleiding door den Zeereerw. heer J. B. M. Timp, Rector van het Ziekenhuis van Sint Joan de Deo te Haarlem, over het onderwerp: „Waarheen met de organisatie van onzen R. K. Jongen Middenstand?" Voorstellen van de afdeelingen Krom menie, Leiden, Rotterdam I en II, Amster dam en Den Haag. Inleiding door den Zeereerw. Bondsadvi- seur, Rector J. F. M. Bobs, over „De Nieu we Bisschoppelijke Voorschriften, hun be teekenis en strekking". Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Rondvraag en sluiting. H. J. E. van Heek. t Te Boekelo is, 65 jaar oud, overleden de bekende Twentsche grootindustrieel de heer H. J. E. van Heek, oud-directeur der N.V. Boekelosche stoombleekerij. Op 31 December van het vorige jaar heeft hij de functie van directeur der fabriek, waaraan hij veertig jaar was verbonden neergelegd. De overledene was van 190S tot 1912 lid van de Prov. Staten van OverijseL Voorts had hij vele jaren zitting in den gemeen teraad van Enschede. Veel heeft hij zich bewogen op het gebied van landbouw en veeteelt. Van 1914 tob 1918 was hij voor zitter van de Ovcrijselsche Landbouw Mij. van welke maatschappij hij eere-lid was. Hij was oud-lid van den Raad van Com missarissen der Ned. Heidemaatschappij en oud-hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkun de Ook was hij hoofdbestuurslid van de Nationale vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland, Prof. dr. H. IJ. Groenewegen. t Prof. dr. H. IJ. Groenewegen, lioogloe- raar in de zedekunde en wijsbegeerte van den godsdienst aan de Universiteit te Am sterdam, is te Huis ter Heide in den ouder dom van 68 jaren overleden. De briefport in de practijk. Een vergissing. 2X6= wel 12. Wij hebben eene vergissing in ons stuk je van gisteren te herstellen, zegt de „N. R. Crt.", wiens artikeltje wij hebben over genomen, en met wie. wij dus een vergis sing hebben te herstellen. Er blijkt wel degelijk voor brieven ook een 12-cents-ta- rief te bestaan. Brieven van 20 tot. 40 gram hebben daar genoeg aan. Boven de 40 gi-am wordt het 15 cent. Wij maken de vele briefschrijvers, die welwillend, minder welwillend, onwelwil lend, verontwaardigd, hoogst verontwaar digd, ons op de fout opmerkzaam maak ten onze verontschuldiging. Nn blijkt in eens iedereen te weten, hoe het tarief luidt 1 Maar in de practijk had het onze aan dacht getrokken, dat wij den laatsten tijd zoo dikwijls te weinig gefrankeerde brie ven ontvingen. Nagaand, waaraan dit lig gen kon, riepen wij de hulp in van onzen wandkalender (Hilarius' maandelijksche memorandumkalender) en deze vermeldde het 2040 grams tarief niet. Het gehon- Het raadsel-Koetepoff Op het spoor van de ontvoerders Wij hebben reeds meermalen melding gemaakt van de geheimzinnige verdwij ning van generaal Koetepoff. Inmiddels blijft deze duistere zaak de volle belang stelling trekken van het Parijsche publiek, dat, belust op sensatie, met belangstel ling het onderzoek en de te verwachten ontknoopiug volgt. Nu wordt lang niet alles, wat de politie hieromtrent voor en na is te weten gekomen, aan de groote klok gehangen, maar toch zijn thans vol doende gegevens bekend, om een vrij' ge trouw beeld in de ontvoering te recon- strueeren, hetwelk wij hieronder, mede aan de hand van door eigen onderzoekin gen opgedane ervaring, laten volgen. Men kent verschillende otappes van dc ontvoering, welke begon in de Rue Oudi- not, en gezien werd door den getuigo Steinmetz, en welke eindigde te Chaos, tusschen Villiers en Houlgate, waar vol gens een onbekende dame de generaal werd ingescheept in een motorboot. Deze twee getuigen zijn het meest belangrijk. De andere getuigen duiden den koers aan van de twee auto's van de ontvoerders, welke auto's zijn gerapporteerd te Evreux, Rivicre-Thibouville, Point-l'Evéque, Bonne- ville en Croix d'Houlant. De vier eerste getuigen deelen slechts twee interessante feiten mede; op de eerste plaats de over eenstemming van de uren, waarop de auto's zijn voorbijgegaan en vervolgens het feit van de aanwezigheid van een agent in uniform, waardoor juist de aan dacht van de getuigen is getrokken. Niet alle getuigen hebben de roode auto ge zien. Er was trouwens in het geheel geen reden om bijzondere aandacht te scheu ken aan een roode auto, daar zij immers nog niet op dc hoogte waren van de ont voering. Evenmin was er dus reden om aan te nemen, dat deze auto en een zilver grijze limousine bij elkaar behoorden. De eerste getuige heeft een vrij juist beeld gegeven van de ontvoering, welke dan ook is gereconstrueerd. De laatste getuige, dc gen had den samensteller van dezen me morandumkalender blijkbaar ook in den steek gelaten. Toevallig bleken nog een tweetal kalenders 1930, die wij erop nasloe gen, op het stuk der posttarieven verkeerd geinstrueerd. Speling van het noodlot! In ieder geval er bestaat voor brievon van 2040 gram een gewoon dubbel tarief van 12 cent. En de practische vraag, die wij dus hadden moeten stellen is, of de maximum grens van dit tarief niet te verhoogen ware. Dit tarief is althans zooveel aangaat de ondervinding bij onze redactie onpractisch: 10 gram is on- noodig hoog voor een Ing. stuk waarin naar beknoptheid moet worden getracht, en te laag voor een feuilleton, waarin de schrijvers zich wat meer laten gaan. Doch wat meer zegt: velen schijnen met deze fatale 40-grams-grens onbekend, en dit leidt tot overlast en ergernis voor posterij en publiek. Aangezien nu, naar een brief schrijver ons herinnert, het 12 cent tarief voor brieven van 2010 gram is ingesteld om der posterij overlast en ergernis te be sparen (men was bevreesd, dat zonder dit tusschentarief de briefschrijvers, die wat lang van stof waren, van een brief van zeg 30 gram er 2 zouden maken, ten einde zoo doende het 15 cents tarief tot 12 cent te rug te brengen), geldt het gemaks-argu- ment thans voor verhooging van de 40 gram-grens. Het blijkt nu, nog minder geldelijke opoffering voor de posterij mee te zullen brengen, dan wij eerst dachten. onbekende dame. die de ontvoering heeft bijgewoond, en hiervan een uitvoerig ver slag heeft gegeven, verdient vooral onze belangstelling, omdat haar getuigenis van zeer bijzondere waarde i6, doch overigens zeer verschillend wordt gewaardeerd. Wij hebben een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de plaatsen, door de onbekende ilame (haar naam is op het oogenblik ech ter aan de politie bekend) aangeduid. Bij dit onderzoek hebben wij drie punten kun nen vastleggen. Op de eerste plaats is het absoluut onmogelijk om met een auto te komen op de plek „la Chaos"; er is geen J weg en geen enkele automobiel zou hier naar heb strand kunnen afdalen. Ten tweede is het heel moeilijk om hier te voet naar beneden te gaan, zelfs voor een persoon, die geen last heeft te dragen, hoewel men niet met absolute zekerheid kan zeggen, dat deze mogelijkheid is uit gesloten. Daarentegen is het heel gemak kelijk om te Chaos te komen vanuit Vil liers of Houlgate, en wel langs het strand. Bij eb vormt het strand een uitgestrekte vlakte en is het hard genoeg om hot met een behoorlijke snelheid te berijden. Bij Chaos is het echter oon nadeel: een auto zakt hier gauw weg in het drijfzand, het geen ons mot onzon wagen overkwam. Wij moesten toen de hulp van sleepers inroe pen en zij hadden vier zware paarden noo dig om onzen wagen weer vrij te maken. Uit bovengcnoemcTo feiten blijkt duidelijk, dat er in het getuigenis van do onbekende dame eenige lacunes voorkomen, welke zij alleen kan ophelderen. Zij heeft de auto's in volle snelheid zieu aankomen, daarna zag zij eenige personen uit de auto's komen, van wie er een 'u pak droeg, zij zeide te kunnen zien, dat zich in dat pak een man bevond, die door het water naar de motorboot werd gebracht. Het is dus duidelijk, dat deze dame zich mooBt bevinden op een plaats, dicht bij de stop plaats van de outo's. Waar was deze? Op de hoogte? Maar dan moesten de mannen naar het strand afdalen langs de aarde, welke bij eiken stap weggleed. Boven zei den wij reeds, dat het niet geheel onmo gelijk was, maar in ieder geval uiterst moeilijk, ja zelfs gevaarlijk, terwijl het een geruimen tijd moest in beslag nemen. Als de dame zich op het. strand bevond, dan is het toch van bolang te weten, waar vandaan de auto's kwamen. Zij konden alleen langs het strand komen en zouden dus in Villiers of Houlgato het strand moeten zijn opgereden, en dan zouden zij toch, ondanks het feit, dat het winter was en vrij laat, moeten zijn opgemerkt door wandelaars, die zich dit. feit zeker zouden herinnerd hebben, toen zij van de ontvoe ring lazen. Wat de motorboot aangaat, hiermede kan men tot zeer dicht aan het strand naderen en tegen dit deel van haar getuigenis kan men geen bezwaren oppe ren. De getuigenverklaring van don vriend, die de dame vergezelde, is pas kort gele den gepubliceerd en spreekt, do getuigen verklaring van de dame cenigszins tegen, voornamelijk wat betreft de plaats van de ontscheping. Op de eerste plaats moet men trachten de getuigenverklaringen van do dame en haar vriend in overeenstem ming met elkaar tc brengen, want volgens de dame kwamen do auto's in razenden vaart aanrijden, terwijl zij volgens haar vriend juist langzaam reden in verband met den slechten toestand van den weg. Bovenstaande geeft onze conclusies weer uit onze eigen onderzoekingen, wolke con clusies trouwens gedeeld wordeu door verschillende inwoners en autoriteiten van deze streken. Toen wij terugkeerden, wer den wij door den vloed verrast, en moesten wij in pikdonker en gedeeltelijk door de golven onzen weg terugvinden en onzen wagen, welko voor driekwart in do golven was verdwenen in den steek laten. Van do andere getuigen willen wij hier noemen Manier en Jardin, die de auto's te Evreux langs een café zagen voorbij gaan; de overwogwachtslcr Chauvin te Rivière-Thibouville zag een grijze limou sine met den agent voorbijgaan, waarna zij de boomen sloot voor een rangeerenden trein. De roode auto moest eonigen tijd voor de gesloten boomen wachten. Dc over- wcgwachtster Rousseau zag do limousine met don agent tc Pont l'Evèque voorbij gaan. Burgemeester Grandcollob van Bon neville zag met zijn broer «le limousine voorbij het huis gaan, terwijl zijn broer oven te voren voor do roode auto moest wachten, toen hij naar het huis ViUï~dén burgemeester wilde oversteken. Op het kx-uispimt van de wegen Carn-Houlgate en Trouville-Lisieux zouden de ontvoerders gegeten hebben in een café. Tot zoover dc feiten. Reeds moer dan twee maanden worden de nasporingspogingen met kracht voortgezet, waarvoor zich verschillende absoluut, betrouwbare getuigen hebben aangemeld, maar do politie wordt hierbij schijnbaar ten zeerste gehandicapt door een netwerk van uitecnloopende belangen en politieke activitoit, waarbij do draden elkaar op do meest onverwachte wijze kruisen. Een en ander maakt do publieke belangstelling echter des to grootor on het is te hopen, dat het raadsol ton spoe digste zal worden opgelost, daar het in een beschaafd land toch niet moor mag kimnen voorkomen, dat op klaarlichten dag iemand tegen .zijn wil ontvoerd wordt, bij welke eventuecle ontknooping den misdadigers zeker hun loon niet zal ont gaan. MEDISCHE SPORTKEURING Sportveroenigingcn kunnen lid zijn van heb Medisch Sportkouringsburoau togen een. contributie van f 5 per jaar. Leden van aangesloten veroonigingen kunnen zich te- gene en vergoeding van ƒ0.50 laten keu ren. Leden van niet-aangesloten vereeni- gingen betalen 1. Sportlui, eisoht daarom van uw vereenigingen, dat zij zich aanslui ten bij het bureau. DE BEWAAKSTER VAN DEN OVERWEG Rivière-Thibouville. Mme. Chavin (geheel links op onze foto) heeft de grijze limousiiie met den agent gezien, waarna zijde boomen sloot voor een passeerenden trein. De roode auto moest wachten tot de overweg weer vrij was DE PLEK. waar volgens de verklaring van den heer SleinmeU de ontvoering van Generaal Koetepoff heeft plaats gehad, n.l. op den hoek van de Rue Oudinot en de Rue Rousselet, vóór het Sint Jans-Hospitaal DE AUTO VAN DEN PARIJSCHEN CORRESPONDENT van het „Haagsche Persbureau" tc Chaos, die daar ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Korten tijd, nadat de auto op het strand te Villers was gearriveerd, zonk deze weg in hel drijfzand en spoelde eindelijk geheel door den vloed weg

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5