3)e £cidóclve 6ou/fcamt 21ste Jaargang VRIJDAG 11 APRIL 1930 No. 6555 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND UIT DE OMGEVING ZONDAGSBLAD DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen VAN HET VATIC A AN 3AUSELIJKE MUNT VOOR DE VATIC AAN-STAD. Tri de tweede helft van dit jaar zal, volgens de „Popoio d,i Roma" de paus toestemming geven tot het uitgeven van een eigen pauselijke muntsoort voor de Vaticaanscke stad. De muntseries worden geslagen in goud, zilver, nikkel en brons. De munten zullen aan de eene zijde de beeltenis dragen van paus Pius XI met een embleem van het pauselijk wapen en met het jaartal van het pontificaat, en aan de andere zijde den emissiedatum en de waarde. De Itahaansche Munt stelt den graveur Mistruzzi ter beschikking van het Vaticaan voor de uitvoering van de ont worpen plannen. Het uitgeven van deze nieuwe munten vindt thans voor hei eerst weer plaatB sinds 1866. Door het in circu latie brengen van een eigen munt wordt de souvereiniteit van het Vaticaan uit drukkelijk gedemonstreerd. Het vraagstuk van de uitgifte van papiergeld zal nader hand in studie worden genomen. - INTERNAT. CONFERENTIES DE VLOOTCONFERENTIE. Een drie-mogendheden-verdrag officieel tot stand gekomen. In het Lagerhuis maakte MacDonald gisteren bekend, dat gistermiddag een de finitieve overeenkomst was tot stand ge komen tusschen de Vereenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië over een vloot- program, dat alle categorieën van schepen omvat en een aanzienlijke vermindering vertegenwoordigt. MacDonald zeide verder: Er werd tus schen de delegaties van Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië uitgemaakt dat het nutteloos en onwenschelijk is, dat de ge delegeerden allen tezamen het onderzoek voortzetten in afwachting van eert rege ling der moeilijkheden, die in hoofdzaak alleen deze drie belanghebbende delega ties raken. Dienovereenkomstig zal in een plenaire zitting in het begin van de vol gende week worden voorgesteld, dat de thans verkregen overeenkomsten worden geteekend en dat de conferentie wordt verdaagd, daar overeengekomen is dat Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië hun pogingen zouden voortzetten om tot een accoord te komen in overeenstemming met dat tusschen de Vereenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië 'tot stand gekomen. MacDonald deelde verder mede, dat de bepalingen van de overeenkomst tusschen Engeland, Amerika en Japan thans wer den geredigeerd volgens de cijfers in Sept. en Oct. j.l. bij de onderhandelingen tus schen Engeland en Amerika overeen ge komen. Geleid el ijker wij b sedert de opening van de conferentie werden verschillende pun ten, waaromtrent verschil van meening rees en die den vooruitgang op den weg der ontwapening hadden tegen gehouden, geregeld. De punten, waaromtrent overeen stemming was verkregen, zouden naar men hoopte in een document vereeniard door de vijf mogendheden worden geteekend. De woordvoerders van conservatieven en liberalen wenschten MacDonald geluk, die door de arbeidersleden hartelijk werd toegejuicht. FRANKRIJK. FRANKRI JK'S BEVOLKINGS TERUGGANG. Dezer dagen is de Fransche bevolkings statistiek over het jaar 1929 verschenen. Het aantal geboorten is kleiner en het aantal sterfgevallen grooter dan in 1928. Ziehier de cijfers: 1928 1929 Huwelijken 33914 333461 Echtscheidingen 18882 19353 Geboorten 745315 728530 Kindersterfte onder 1 jaar 68109 69401 Verdere sterfte 607010 6717Ó3 Geboot te-o ve rschot 70205 Sterfte-overschot12564 DE UNITAS STUDIOSORUM AMSTELODAMENSIUM heeft in de Vondelstraat te Amsterdam een nieuwe sociëteit gekregen, welke Donderdag officieel geopend is in tegenwoordigheid aan den Senaat DUITSCHLAND De bierbelasting. Do verwachting in Rijksdagkringen, dat ben slotte ook de Beiersche volkspartij het compromis-voorstel om de bierbelasting niet met 75 doch met 50 pet. te verhoogen zou aanvaarden, is niet bewaarheid. Do Rijksdaggroep der partij heeft beslo ten het compromis van de hand te wijzen. Tevens werd besloten in de plenaire Rijks dagzitting voorstellen in te dienen om het tekort op andere wijze te dekken. Deze weigerachtige houding van de Beiersche Volkspartij zal, naar de Germa- nia verklaart, de andere regeeringspar- tijen niet doen terugkomen op haar besluit. Gistermorgen hebben, naar Wolff meldt, de leiders van de achter de regeering staande partijen weer met minister Mol- deuhauer onderhandeld. Het doel van deze bijeenkomst was in de eerste plaats de onderteekening van het financieele compro mis-voorstel, waartoe-Dinsdag is besloten. Vandaag zal dit voorstel reeds bij den Rijksdag worden ingediend. Men tracht de Beiersche volkspartij alsnog te bewegen aan het compromis deel te nemen. Naar verluidt zijn de Beieren slechts voor een verhooging der bierbelasting tot 35 pro cent te vinden. Tegen 1 uur is het financieele program, uitgezonderd de verhooging der bierbelas ting, door de leiders van de regeerings- partijen onderteekend. De onderhandelia- gen over de verhooging der bierbelasting met de Beiersche volkspartij duren nog voort. De werkloozenverzekering. In de Rijksdagcommissie voor de sociale politiek is gistermorgen het wetsontwerp tot reorganisatie van de werkloozenverze kering behandeld. De regeeringspartijen dienden een compromisvoorstel in, hetwelk overeenkomt met dat, waaraan de burger lijke partijen voor het aftreden van het kabinet-Müller reeds hun goedkeuring had den gehecht. De premie voor de werkloo zen verzekering wordt daarin op 3 1/2 pro cent bepaald. In 1930 zal het rijk 130 millioen mark voor de werkloozen verzekering bijpassen. Dit compromisvoorstel is tenslotte met 12 tegen 12 stemmen (soicaal-democraten en communisten) bij slemonthouding der Duitsch-nationalen verworpen. BRITSCH-INDIE DE VERZET-ACTIE IN INDIE. Stakers gaan op de rails liggen. Stakende spoorwegarbeiders hebben Woensdag een posttrein van Bombay naar Calcutta in de nabijheid van Nagpoer te gengehouden. Vijf-en-twintig stakers plaats ten zich voor de locomotief op de rails en verhinderden den trein verder te rij den. Met een extra-trein werd een sterke politiemacht gezonden, die de stakers ar resteerde. Na een oponthoud van vele uren kon de posttrein doorrijden. In een artikel in „Younk India" vraagt Gandhi de vrouwen de drankwinkels en de winkels die buitenlandsche stoffen ver- koopen te posten. Hij zegt daarbij, dat het niet anders kan of een beroep van de vrou wen op kooplieden en koopers zal het hart van dezen verteederen. De vrouwen, zoo voegt hij er nog aan toe, zullen er nooit van kunnen worden verdacht geweld te plegen. Krachtig ingrijpen van de politie te Bombay. De politie heeft gistermiddag te Bombay eindelijk energieke maatregelen genomen. Een groote macht van ruim 300 agenten omsingelde het gebouw van het Congres en verschafte zich daarna met geweld toe gang. Ahmed Ali, die zich „secretaris van de nationale militie" noemt, werd gevan gen genomen na eenigen tegenstand van zijn aanhangers, waarbij drie personen ern stig en een tiental minder ernstig gewond werden. De politie heeft al het aanwezige zout vernietigd en de potten en verdere ingrediënten voor de bereiding in beslag genomen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Voorzitter van het Centraal-Stem bureau ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft in de vacature-C. A. Lingbeek (H. G. S.) benoeipd verklaard tot lid van die Staten den heer G. Nieuwenhuijsen te 's-Gravenhage in de plaats van den beer J. S. Korpel, die zijn benoeming niet heeft aangenomen. Arbeidswet 1919. Werkt ij den in wasscherijen en str ij kinrichtingen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijk- inrichtingen in alle genieenten des Rijks te vergunnen dat gedurende de tijdvakken van 22 tot en met 25 April 1930, van 26 tot en met 30 Mei 1930 en van 10 tot en met 13 Juni 1930 in hunne onderneming door de aldaar werkzame arbeiders in af wijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt: op 22, 23, 24 en 25 .April, op 26, 27, 28 en 30 Mei en op 10, 11, 12 en 13 Juni 1930 gedurende teil hoogste 9.30 uur per dag en op Zaterdag 20 April, 31 Mei en 14 Juni 1930 gedurende ten hoogste G uren per dag, een en ander voorwaarde, dat: a. in die tijdvakken de arbeidstijd van de betrokken arbeiders op de eerste 5 werkdagen der week in zijn geheel is ge legen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tus schen 7 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags; b. inx de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 21 April, Donderdag 29 Mei en Maandag 9 Juni 1930. LISSE. Oprichting Kath. Turnclub. Gisteren avond hield het comité dat belast is met de oprichting eener R. K. Turnclub zijn eerste vergadering in het Patronaatsge bouw. Het bestuur, dat reeds is samenge steld uit de verschillende standsorganisa ties ter plaatse, is zoover gevorderd dat de officieels oprichting zal plaats vinden op 7 Mei a.s. De voorzitter, do heer A. Th. v. Kestqfen, opende deze bijeenkomst met den chr. groet. Spr. deelde mede, dat reeds een uitmuntende leeraar is gevon den n.l. -de heer H. den Bouwmeester. Allereerst werden ingeschreven op doze bijeenkomst de schoolgaande kinderen. Het resultaat daarvan was niet zoo groot, daar kinderen 's avonds thuis behooren. Dit zal wel op de scholen verder in handen worden gegeven aan de hoofdonderwijzers. Vervolgens waren aan de beurt voor op gave personen van 1418 jaar; 13 perso nen gaven zich op. Als laatste waren aan de beurt van inschrijving, de leeftijd van 21 jaar en ouder. Van de ouderen gaven zich op 28 personen. De lesavonden zullen worden gehouden op Woensdag- en Vrijdagavond, 's Woens dags is het alleen voor de schoolgaande jongens, welko oefening hebben van 67 uur. Aspiranten uit de schoolvrije jeugd tot 17 jaar van 7 tot 8 uur en heerenleden vanaf 17 jaar en ouder van 8 tot 9 uur. Reeds is er een aanvrage om subsidio van de gemeente ingediend, ter bestrijding van de onkosten. Een brug en rekstok zijn aangevraagd. Namens den Raad van Bestuur sprak de weleerw. heer J. P. v. Zon een inlei dend woord, waarin spr. deed uitkomen, het doel dezer vereeniging en hoe dit tc behartigen. Het bestuur, dat nu gekozen werd, dient als lichaam van advies voor den Raad van Bestuur. Iedere afdeeling heeft bovendien nog een senator, die de belangen van zijn afdeeling bepleit bij het bestuur en een penningmeester, die de contributie int. De Vrijdagavond die aan gegeven is, blijft een vrije oefenavond. Do leeraar is in het bezit van acte middel baar onderwijs gymnastiek en heeft een 5-jarige opleiding ontvangen aan de R. K. Leergangen te Tilburg. Eenige ja ren van practischen arbeid hebben hem tot een ervaren leider gevormd. Vervolgens werd de gelegenheid gege ven vragen te stellen. De heer v. d. Laan vroeg of de leden van het bestuur ook be talende leden zijn. De voorz. antwoordde, dat dit bestuur, gevormd uit de stands organisaties. waarborgt dat deze turnver- eeniging blijft bestaan. De heer Wesseb'ng, bestuurslid, zegt dat zij als beschermheer optreden voor deze vereeniging. Overgegaan werd tot vorkiezïng van het bestnur, dat dient als lichaam van ad vies voor den Raad van Bestuur. De nït- s^g was dat gekozen werden de heeron W. Buschman, I. v. Twaardcn en P. v. d. Laan, die hun benoeming aanvaardden. De voorz. feliciteerde de nieuwbenoemdo bestuursleden cn hoopte dat zij hun beste krachten zouden geveT\ voor deze ve-eeni- ging, welke in de toekomst veel belooft te worden. Uit deze drie bestuursleden werd de heer W. Buschman als voorzitter eekozen, die deze functie aanvaardde. Medeeredeeld werd, dat de eerstvolgende vergadering zal plaats hebben 1 Mei a.e. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit' vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Vaticaanstad zal een eigen munt in voeren. MacDonald heeft gisteren verklaard, dat officieel een drie-mogendhedenverdrag is tot stand gekomen. Begin volgende week eindigt de vlootconfercntie. BINNENLAND. De brand op het s.s. „Blijdcndijk" (Gem. Berichten, 4do blad). Ontploffing met doodelijken afloop te Twisk (Laatsto Berichten). Niets meer aan do ordo zijndo sloot de voórz. deze bijeenkomst onder een wcord van dank voor do aangenamo samenwer king. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. In dc vacature ontstaan door het overlijden van den heer Th. Haasnoot als lid van liet bestuur dor Kat- wijksche Bouwycreeniging is gekozen de heer D. van Ricssen, die deze benoeming heeft aangenomen. Ontslag bij de brandweer. Nu hot ge meentebestuur tweo nieuwe motor-brand spuiten heeft aangekocht en hierdoor in het bezit is van do meest moderne brand- wcermateriaal, materiaal waarvoor weinig bcdieningsmanschappen noodig zijn, heb ben 50 man van de brandweer, voorname lijk behoorendo bij de handspuit, hun ont slag gekregen. Het zal hierdoor ieder da delijk duidelijk zijn dat zulks een groc«te bezuiniging Jiceft, waaruit do conclusie! getrokken kan worden dat de uitgaven voor de nieuwe motorspuitcn indirect voordeel geven inplaats van nadeel. Zelfs voor do jaarlijksche beprooving van het materiaal moest oen flink bedrag uitge trokken worden, lie! geen thans een bespa ring geeft> on men is voor con oventueolo brand goed toegerust. Tuigbouw. We konden dezer dagen lezen van verschillende eerstelingen. Zoo vernamen wo van de eerste snijboonen te Langeraar cn Roelofarendsvecn, van aardbeien te Naaldwijk, van druivon to Poeldijk en van de eerste vroege aardap- polen die do heer Zuidgeest to Poeldijk aan de veiling bracht. Die eerstelingen gaan dan als regel tegen liooge prijzen doch in het algemeen heeft men in den tuirfbouw allesbehalve reden om to juichen Do prijzen van massa-artikolen als bijv. Spinazie staan veel te laag en ook voor andere producten als bloemkool, sla, an dijvie, wordt geen behoorlijken prijs be taald. Hier ondervinden nog maar weinig deze nadee'.en, omdat zich nog maar en kelen op dezo vroegteelt toeleggen. Doch het tcekent den algemecncn toestand cn men ziet tamelijk pessimistisch den toe komst in. WASSENAAR. Lambrizeering in brarvl. In een per ceel aan den Duinweg alhier, bewoond door de familie J., werd gisteravond brand ontdekt in do houten lambrizeoring, gren zende aan een vertrok, waarin een haard werd gestookt. Het gelukte den bewoners het vuur in den aanvang te stuiten, ter wijl de brandweer verder onheil wist te voorkomen. Ernstige botsing. Tor hoogte van de buitenplaats Raaphorst is do heer V. uit Leiden gisteravond met zijn auto tegen een stilstaande vrachtauto opgebotst en vorvolgens in de afrastering terecht ge komen. De hoer V. liep een ernstige ver wonding aan een der armen op en moest zich door dr. Baart dc la Faille laten ver binden. Beide voertuigen werden bescha digd. RIJNSATERWOUDE. Volkstelling. Door B. en W. dezer ge meente ia tot leider van de elfde tienjaar- lffksche Volkstelling aangowezen do heci J. W. de Ren ambtenaar ter secretarie gemeenteontvanger alhier.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1