Zielenadel DINSDAG 8 APRIL 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND KATHOLIEK, MAAR NIET GOED ROOMSCH. De „Nieuwe Rotterdamschc Courant" wijdde in het „Kerknieuws'' van haar Avondblad A op Vrijdag 4 dezer een be schouwing aan Frederik van Eeden's godsdienstige ontwikkeling, die geken schetst wordt als „geleidelijk loopende ontwikkelingsgeschiedenis tusschen den aanval op de dominees en den knieval voor de pastoors." Wij laten in het midden, schrijft de „Tijd of het van bijzonder goeden smaak getuigt, dit soort onaangenaamheden spe ciaal bij feesten en jubilea te verkoopen, maar willen toch even onderzoeken wat er juist is van eenige der beweringen, die de „N. R. Crt." met zoo'n schijnbaar onfeil baar psychologisch doorzicht meent te moeten loozen. Er staat b.v. te lezen: „Eigenlijk is er in Van_ Eeden's gods dienstigheid geen principieelc wijziging ingetreden, sinds hij zich overgaf aan de Koomsche Kerk. Wie het apologetisch enthousiasme, bij een bekeerling begrij pelijk, losmaakt van de essentieele gevoe lens, bemerkt, dat de religie van Van Eeden even universeel en kosmisch gericht ïb gebleven als vroeger. Evenmin als Von del kan men hem beschouwen als Koomsch in den beperkten zin van hot woord." De vraag is maar, of het essentieel ver schil maakt, dat men gelooft aan de gena- degevende kracht der zeven sacramenten, zich onderwerpt aan het kerkelijk leerge zag en aan de hiërarchie en de bemidde ling der engelen en heiligen erkent of niet. Van Eeden en Vondel doen dit wel. In dat opzicht kunnen de heeren der „N. E, Crt." volmaakt ongerust zijn. Indien dat geen verschil maakt met him religie, des te be ter voor hen. Maar clan hooren ze niet lan ger thuis, waar ze zijn. EEN PENNING, DIE LIGT EN LEGT. B. en W. van Almelo hadden bedacht, dat er uniformiteit, moest komen bij dc herdenking van ambtsjubilea, onder het gemeente personeel ongetwijfeld een goed denkbeeld in onzen zoo gretig jubi leerenden tijd. Zij stelden daartoe voor, in den vervolge te breken met het schen ken van een cadeau en daarvoor in de plaats te stellen het schenken van „een meer ideëele gedachtenis als blijvende herinnering, voor den jubilaris en zijn. na bestaanden". Dat moois zou dan zijn een legpenning. De Raad bleek evenwel voor zoo n hul deblijk niet veel te voelen, als stelde de voorzitter de innerlijke waarde van een gedenkpenning nog zoo hoog. „Wat heb je daaraan", zeiden meerdere leden; geef den menschen liever een enveloppe met inhoud of een ca/deau met een penning op den koop toe. En zoo werd hetMet op 1 na a-lge- meene stemmen de wethouders lieten den voorzitter alleen staan werd be sloten, dat de penning een cadeau niet zou uitsluiten. De penningen zullen dus den jubilaris sen geschenken leggen. ARBEIDSTIJDEN EN DE A.S. FEESTDAGEN. In slagerijen. De minister van Arbeid, H. cn N. heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Eijks vergund, dat in de tijdvakken van 14 tot en met 26 April en van 26 Mei tot en met 14 Juni in hun onderneming, in afwijking van de art. 23 en 24 der Arbeidswet 1910, arbeid mag worden verricht, op andere dan de gebrui kelijke uren. In banketbakkerijen. Voorts is aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 14 tot en met 19 April a.s. van 2 tot en met 7 Juni a.s. in hun ondernemingen door arbeiders van zestien jaar of ouder, in afwijking van de art. 23 en 24 der Ar beidswet 1919, arbeid mag worden verricht volgens een bijzondere werktijdregeling. Bijzonderheden vermelden de desbetref fende beschikkingen d.d. 7 April ji. R.-K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Aan de besturen der aangesloten E.-K. Kiesvereenigingen is de volgende circulai re verzonden: „Blijkens een dezer dagen ontvangen bericht, valt wel met zekerheid aan te ne men, dat ons de gelegenheid zal ontbre ken om U tijdig dc agenda te doen toe komen van de a.s. Part ij raad-ver gade ring. Indien mogelijk zouden wij zulks ter voorkoming van extra kosten en dan nog behoudens toestemming der alsdan aanwezige afgevaardigden, toch gaarne die agenda behandelen in onze vergadering van 3 Mei a.s. Die mogelijkheid zou dan nog bestaan, indien U door middel van de R.-K. Pers tijdig van de agenda kennis zoudt kunnen nemen. Het is daaroro, dat wij U vriendelijk verzoeken om op dezen vorm van ter kennis brengen acht te ge- Van deze gelegenheid maken wij ge bruik om U mede te deelen, dat door de R.-K. Kiesvereeniging te Warmond, de vol gende motie is ingediend Dc R.-K. gemeentelijke kiesvereeniging ic Warmond in algemeene vergadering bij een op 31 Maart 1830; Overwegende, dat op voorstel van het bestuur besloten is: le. Met ingang van 1 Januari 1931 hei ledenregister bij te houden door middel van een kaartsysteem 2e. (Bij wijze van proef) van genoem den datum af van ieder vertrek van een lid naar een andere parochie of gemeente, waarin een R.-K. Kiesvereeniging geves tigd is, behoorende tot het gebied, waar over dc R.-K. Kamer-Centrale Leiden zich uitstrekt, kennis tc geven aan het bestuur van die kiesvereeniging, met vermelding van de benoodigde gegevens Van oordeel, dat algemeene invoering van de maatregel, onder 2e genoemd, krachtig zal bijdragen tot instandhouding van de R.-K. Kiozersorganisatie, niet in hel minst van die in de grootere gemeen ten Dat afdoende resultaten alleen zullen worden verkregen, wanneer deze aangele genheid oentraal wordt geregeld; Noodigt de R.-K. Kamer-Centrale Lei den uit wel in overweging te willen ne men: e. Of bedoelde maatregel algemeen in genoemde Centrale zal kunnen worden in gevoerd 2e. Of aan den Partijraad eenzelfde erzoek mei betrekking tot alle in de R.K. Staatspartij georganiseerde Kiesvereeni gingen zal gericht worden; En gaat over tot de orde van den dag. De behandeling van deze motie wordt toegevoegd aan de agenda voor onze op 3 Mei ;j.s. te houden algemeene vergade ring." Het collectief contract in tie metaal nijverheid. Door 2-1 4er R.-K. werkgevers afgesloten. Zaterdag heeft, naar wij vernemen, op het kantoor der Alg. R.-K. Werkgeversver- eeniging tc Den Haag de onderteekening plaats gevonden van het collectief arbeids contract tusschen een groep van 24 leden der R.-K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en de drie metaalbe werkersbonden. De houding tegenover die leden der R.-K. Werkgeversvereniging, die niet aan de afsluiting van het contract wilden deel nemen, zal nog nader worden bepaald. Uit het bouwbedrijf. In de mijnstreek, Dc R.-K. Bouwvakarbeidersbond heeft in een Zaterdagmiddag tc Sittard gehouden vergadering met algemeene stemmen het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemid delaar prof. mr. P. J. M. Aalberse, gedaan ter voorkoming van een conflict in het bouwbedrijf in de mijnstreek, goedgekeurd. Nieuwe rechtersplaats te Haarlem. Naar het „Weekbl. v. h. Recht" ver neemt, beslaat bij de regceriug het voorne men, bij de rechtbank ic Haarlem een ze venden rechter te benoemen. In verband daarmede kunnen gegadigden hun verzoek om benoeming aan de Koningin inzenden. Het instituut der gijzeling. Werk voor den wetgever. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys betreffende het indienen van een wetsvoorstel tot herziening dan wel af schaffing van het instituut van gijzeling, heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat het hom bekend it>, dat onlangs iemand ter zake van een handelsschuld gedurende ruim honderd dagen is gegijzeld geweest. De betrokkene had vóór do ingijzeling- stelling zijn faillissement aangevraagd, dat toen ook is uitgesproken cn vervol gens weder is opgeheven, ingevolge art. 16 der Faillissomentswet. Na de ingijzeling- stelling vroeg hij opnieuw zijn faillissement aan, dat toon echter is geweigerd, omdat door hem niet overeenkomstig den eisch van art. 18 dor Faillissomentswet werd aangetoond, dat er voldoende baten waren om de kosten te bestrijden. Het is voor den Minister niet noodig, te treden in dc bijzonderheden van het geval, omdat, ook afgezien daarvan, de materie der gijzeling, meer algemeen het executie-rcchl, geacht mag worden to be- hooren tot die slof. waaraan de wetgever in niet te ver verwijderde toekomst zijn aandacht zal hebben te wijden. Ook Edeiachtbaren. In het dorpje Stein maakt een der raadsleden in min of moer „kennelijken staat" nog al eens veel herrie. Aan artikel 3 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den raad der gemeente is nu een nieuw artikel toe gevoegd, luidende: „Artikel 3a 1. Een lid dat naar liet oor deel van den raad en van den voorzitter onder invloed van drank ter vergadering verschijnt, moet onmiddellijk, op eerste aanzegging, de vergaderzaal vorlaten, cn mag daarin tijdens de duur dier zitting niet terugkeeren. 2. Voldoet het betrokken lid niet aan de eerste aanzegging om de vergaderzaal te verlaten, dan doet de voorzitter hem met den sterken arm uit de zaal verwijderen en zorgt, dat hij gedurende die zitting uit het gebouw, waarin de vergadering plaats heeft. vei*wijderd wordt gehouden". Verduidelijking. De laatste alinea's van eeu driestar „Klassenstrijd" in ons nummer van giste ren luidden: „Dat de arbeiders in bepaalde o m- standighed en gerechtvaardigde» cn bijlijke wenschen niet kunnen verwezenlijkt zien, tenzij zc doze door strijd afdwingen, wij ontkennen het goenszins. Maar wèl ontkennen wij ten sterkste, clat hef zoo moot gebeurendat het niet anders kan. De woorden „in bepaalde omstandighe den" waren uitgevallen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een trein doodgereden. De 3S-jarige remmer L. S. .Snijders te Rotterdam is Zaterdagavond op hot ran geerterrein aan den West-Varkenoord- schen weg, vermoedelijk door een rangee renden trein doodgereden. Omstreeks half twaalf beeft spoorwegpersoneel hem met ongeveer afgereden hoofd op de spoor baan gevonden. Ernstige aanrijding. Zondagmorgen omstreeks 1U uur is- mej. L. nabij de Bijzondere School te Ouderkerk a/d Amstel door een motorfiets van den heer N„ le Nes, aangereden. Met ernstige verwondingen is mej. L. door den Amster- damschen Geneeskundigen Dienst uaar het Onze Lieve Vrouwengasthuis overge bracht. De heer N. kreeg eveneens verwon dingen en is per ambulance-auto naar zijn woning vervoerd. Nader vernemen wij, dat mej. L. giste ren aan de bekomen verwondingen is over leden. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Woensdag 9 April. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV.-uitzendingen). 8.15—9.3U Concert. 10.3011.U0 Ziekendicusi. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.30 Harraoniumbc speling. 12.302.00 Concert. 2.002.45 Opening vau de Grootc Voor jaarsbloemen-Tentoonstelling :e Utrecht. Sprekers: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Bec- renbrouck, Dr. J. P Fockeina Andreae, Mr. A. J. Labouohère. 2.4Ö3,ia Lezen van Chr. Lectuur. 3.154.30 Conoert. 4.305.00 Gramofoonpl. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Cursus Radio-techniek. 6.307.00 Caueerio over technische on derwerpen. 7.00—7.43 Voor do Rijpere Jeugd. «.00 Uitz. van Vlaamsch-Zoeuwschcn Ra dio-Avond vanuit de Geref. Kerk to Axel. Daarna Persbe^. Hilversum 298 M. Na 6 uur 1071 M 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintcl. 2.002.30 Radio-Kinderkoorzang. 2.30—3.00 Liedjes en verhaaltjes. 3.001.00 Naaicursus. 4.001.30 Do voornaamste -tudicmuziok voor piano, uitgevoerd door Egbertt Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 4.30—5.00 Gramofoonmuziek. 5.30—6.15 Concert door liet Omroep Or kest. 6.457.15 Italiaausch Beginners. 7.15—7.45 Italiaansch: Gevorderden. 7.45S.00 Gramofoonmuziek. S.01 A.V.R.O.-Toonecl. „Tartuffe"! Blij spel in 5 bodr. van J. B. P. Molière. 10.00 Persber. 10.10 Aansl. van de Cinema „Royal" ie A'dam. Daarna: Gramofoonmuz. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. z 1.20 Orkestconcert. 2.202.50 Concert. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orgelconcert door R. New 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. en Nieuwsber. 7.00 Cello-soli door M. Frank. 7.20 Lezingen. 8.05 Orkestconcert. S.35 „The Enchanted Island Operette in 1 bedrijf. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.00 Claveeimbol-röcital door W. Lan- dowska. 10.35 Lozing. „Radio-Paris". 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. I.05 Orkestconcert en soli. S.20 Concert. Orkest, koor en solisten. Langenbcrg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.35—10.30 Gramofoonpl. II.3012.10 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 „Zar und Zimmermami Kom. Opera in 3 bedrijven van A. Lortzing. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kaluudborg, 1153 M- 2.50—4.50 Orkestconcert en declamatie. 7.359.85 Orkosteoncort. Brussel, 508,5 M. 5.2U Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. S.35 Orkestconcert. 9.00 „l'Onclc Maturin". Operette van Henry Weyts. Orkest en solisten. 9.35 Vervolg concert. Zee sen, 1635 M. 6.15—11.20 Lozingen. 11.20—12.10 GramofoonpJ. 12.15—12.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonpl. 2.053.50 Lezingen. 3AO4.50 Concert. 4AO7A0 Lezingen. 7.50 Concert. Orkest en trompet. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Dtrifcsch door P. G. HOOKS. (Nadruk verboden). 18) Ze was opgerezen van de sofa en stond vlak voor hem wachtende op antwoord. Ook de baron stond op, vatte baar zacht bij de hand en zei: pascha, geeft je eigen hart je geen antwoord op de vraag, welke toekomst ik je toegedacht heb '3 Moet ik je dan zeggen, dat ik je lief heb gehad van 't eerste oogenblik af, dat ik je zag en dat alles, wat ik voor je ge daan heb slechts ten doel had je een waar dige plaats aan mijn zijde te verschaffen, een plaats, waarop niemand eenige aan merking zou kunnen maken. Zou je mijn vrouw willen worden, Kascha Eén oogenblik tintelde ei een blijde glans in haar oogen om dadelijk weer te verdwijnen en plaats te maken voor een droeve uitdrukking. „O, dat i6 verschrikkelijk, verschrikke lijk fluisterde ze en geheel ontdaan greep /.e zich vast aan de leuing van de sofa. „Heb ik te vergeefs gehoopt, Kascha vroeg de baron terneergeslagen. „Houd je et van me •Ik ben u dankbaar, baron! O, zoo dank baar riep Kascha zenuwachtig uit, „maar. „Zeg 't maar ronduit. Je houdt niet van me „Neen,... ikik houd niet van je, ikkan uw vrouw niet worden. Ik U raoogt me ondankbaar noemen of ver achten of haten zelfs, maar uw vrouw kan ik niet worden. Ikikmag u niet ongelukkig maken." „Heb je dan misschien zooveel liefde in je voor de kunst, dat je de liefde voor een mensch opzettelijk in je doodt Geloof je, dat dit na verloop van tijd anders zal wor den; dat-je anders zult gaan denken, an ders zal gaan voelen? Mag ik in de toe komst dan niet blijven hopen?" „Neen," antwoordde zc op een zoo vast mogelijken toon. „Ik zal u mijn heele leven dankbaar blijven, dat n me een menschr waardig bestaan verschaft hebt en me niet hebt laten verkwijnen in den koestal. Ik zal u bemiunon als een zuster en zeer zeker veel, zeer veel aan u denken, maar uw vrouw kan ik niet worden. Mijn leven zal ik wijden aan de kunst 1" „O!" riep Robert teleurgesteld uit „dan hebt u je hart zeker al weggeschonken?" „Ja, baron", antwoord ze met neerge slagen oogen. Het was waai'. Ze had haar hart wegge schonken en dat wel aan hem. Maar ze wilde niet komen te staan tusschen hem en zijn moeder, die hij, dat wist ze, zeer lief had. Zc wilde niet de oorzaak zijn, dat er een breuk kwam tusschen hem en de baro nes, die haar steeds ais een indringster zou beschouwen en haar niet die achting en die liefde zou kunnen schenken, waar op zij, als haar schoondochter, meende aanspraak tc mogen maken. Dan keek ze hem aan en met door tra nen verduisterde oogen. Robert schreef dit aan iets heel anders toe dan aan den inwendigen strijd, dien ze met zich zelf te voeren had. Hij reikte haar de hand. „God zegenc je, beste Kascha", zei hij ten af scheid. „En als je ooit me hulp noodig mocht hebben, laat het me weten. Ik zal je trachten tc helpen, alsof ik jc broer was." Toen hij weggegaan was, stond zc daar nog een paar minuten star en stijf als een steenen beeld. Dan loosde zc een diepen zucht cn fluisterde: „Ik dank u, o God, dat Gij mij in deze moeilijke oogen blikken geholpen hebt. Nu met moed verder. Ik vertrouw op uwe hulp on op uwen bij- stand." Met dezelfde vastberadenheid, die ze als aankomend meisje getoond had, toen ze het huis ontvluchtte van den slechten schoenmaker, verliet ze nu het huis van mevrouw Reumer om haar leermeester te gaan meedeelen, dat zc vast besloten was zich te verbinden aan de opera in Riga. Dc weldaden van den baron mocht en wil de ze in 't vervolg niet meer aannemen, nu 't haar gebleken was met welk doel hij die baar bewezen had. Ze moest voor taan op eigen wieken drijven, in haar eigen onderhoud voorzien. Ze ontveinsde zich geenszins, hoe moeilijk haar dat den eer sten tijd zou vallen en hoeveel ze zou ver liezen aan de hartelijkheid, die zo hier van mevrouw Reumer en haar dochters had mogen ondervinden. De heer Zeisig ontving zijn talentvolle leerlinge als altijd zeer vriendelijk en ver heugde zich over haar besluit, vooral om dat hij haar bij de directie van de opera in Riga ten sterkste had aanbevolen. Ka- scha verzweeg hem nochtans de reden, waarom zij opeens tot zulk een besluit ge komen was cn Zeisig was te opgetogen om haar door vragen lastig te vallen. De gedachte, dat ze mevrouw Reumer uitlegging zou moeten geven van haar be sluit, verontrustte haar. Doch voel uitleg ging had ze niet te geven, want een schrij ven, dat do baron uit zijn hotel aan me vrouw Reuuier deed toekomen, onthief haar daarvan. Hij schreef haar. dat hij met Kascha een lang onderhoud liad gehad, waarbij ze hem haar wensch te kennen had gegeven opera-zangeres te worden, waartoe zich zoo'n gunstige gelegenheid voordeed, nu men haar van uil Riga een engagement aan dc opera aldaar aangebo den had. Aan het slot van zijn schrijven verzocht hij mevrouw Reumer zoo goed te willen zijn aan Kacha geld voor tc schie ten voor haar uitrusting. Na opgave van dc onkosfen zou hij dit dadelijk met haar verrekenen. Toen mevrouw Reumer aan het meisje meedeelde, dat de barou voor haar uitrusting zou zorgen, weigerde ze beslist het benoodigde geld daarvoor in ontvangst te nemen zeggende, dat mijnheer Zeisig, haar een geldelijk voorschot aange boden had, welke aanbieding ze gaarne had aanvaard. Mevrouw Reumer vroeg verder niets meer. Ze wilde zich niet bij Kascha in dringen. Maar de onverwachte lcom-st van den baron, zijn onderhoud met Kascha, het plotselinge besluit van he: meisje en vooral het feit, dat zc niets uitliet, leden mevrouw Reumer vermoeden, dat het tus- S.oo „Rcflexc". Cabaret. 9.50 Bridgo-les. Daarna tot 11.50 Dans muziek. DE RADIOCENTRALE AAN B00R0 VAN DE „EUROPA". Het nieuwste reusachtige en snelle stoomschip vau den Xorddeutschen Lloyd, dat evenals het zusterschip „Bremen" voor den express-dienst over den Atlantische» Oceaan is gebouwd, heeft dc vorige week zijn eerste reis naar New York volbracht cn de aankomst aldaar is een gebeurtenis geweest, welke door den kortegolfomroep- zender van dc General Electric wereldkun dig werd gemaakt, terwijl de 31.38-motov- zender van Zeesen de Amerikaansche uil zending relayoerde. De „Europa" is niet alleen, evenals de „Bremen", een wonderwerk van scheeps bouwkunst, maar ook evenals deze met de allermodernste radio-inrichtingen voorzien. Geen ander handelsvaartuig bezit een ra dio-installatie van zulk oen omvang cn geschikt voor zoo veelzijdige toepassing. Er kan door de „Europa" gelijktijdig met drie andero statious duplex-verkeer onder houden worden, dat wil zeggen, dat drie zender? cn drie ontvangers voortdurend allen gelijktijdig in dienst kunnen zijn. De zenders storen de ontvangers niet, ofschoon zij in dezelfde ruimte vlak cr naast zijn opgesteld cn do antennes allen aan dezelf de scheepsmasten zijn opgehangen. Dit du plex-verkeer is vooral opmerkelijk voor he! werken op lunso golven, waar de zend golf slechts enkele procenten afwijkt van de ontvanggolf. Voor de bediening van al de toestellen ziju 6 beambten gelijktijdig in dienst. Dc installatie, welke geleverd is door Telefunkon, omvat, wat de zenders betreft, hot volgende: 1. een hoofdzender voor lange golven, waarmede hot schip, wiar het zich ook bevindt op den Atlantischen Oceaan, steeds direet verkeer kan onderhouden meb bei de continentenhet is een lampzender voor een golfbereik vau 500 tot 3000 meter met apparatuur voor snel-telegrafie. 2. een zender voor middengolven voor verkeer op korten afstand met. kuststa- tions en schepen, bestaande uit een lamp zender met oen golfbereik tusschen 580 cn 83U motor; 3. een kortcgolfzender voor telegrafie- en telefonie-verkeer op zeer groote af standen met 700 Watt antenne-energie en oen golfbereik van 15 tot 90 meter. 4. een noodzender als bijzondere reser ve voor het geval van buitengewone be drijfsstoringen in de electriache centrale aan boord. Dc werking van dezen noodzen der is geheel onafhankelijk van het elec trische net aan boord. De ontvanginstallatie is eveneens zeer omvangrijk. Toegepast is oen nieuw onl vangsysteem, verwezenlijkt in den Tele- funken drie-kringen-ontvanger met. filters. Dc groote verkeersdichtheid op alle ter zee gebruikte golfbanden en do noodzakelijk heid eener snelle afwikkeling van het ver keer maken toestellen noodig, die bij hoog ste selectiviteit en gevoeligheid zoo eenvou dig zijn in do bediening, dat de aandacht van het personeel zoo weinig mogelijk ui beslag genomen wordt, door de instelling op het gewenschtc station. De kortegolf-ontvangst heeft plaats met een speciaal toestel voor golflengten van 10 tot 150 meter, met hoogfrequent-verster king. Een aparte S.O.S.-out vanger staat steeds in bedrijf, met daarop aangesloten luidspreker en afgestemd op 600 meter, zoodat een alarmsignaal onmiddellijk door do goheele radio-hut weerklinkt. Natuurlijk ia het schip ook uitgerust met ecu radio-peiler, dio oen onontbeerlijk hulpmiddel voor de navigatie is geworden bij slecht zicht. Ten slotte zijn ook vior motor-reddings booten van radio-installaties voorzien, wel ke zijn aangebracht in het overdekte voor gedeelte dezer vaartuigen. De zondgolf is «300 meter en de bedrijfsstroom wordt, ge leverd door een accu-batterij van 24 Volt 100 Ampère-uren. De batterij kan zoo noo dig geladen worden door den waterdicht ingckapselden bootmotor. De ontvangiu- richting in dezo reddingsbooten gaat van 300 Lot 400 meter. Al» lunchtnet wordt een bwee-draads-antenne gebezigd, gedragen door twee masten, welke neergeslagen kun nen worden. R. E. sohen haar en haar beschermer rot een verklaring was gekomen, die do praatjes, dat ze echtgenoot© vau den baron zou worden, ten sterkste logenstrafte. De wer kelijke roden, die Kascha er toe noopten, het huis te verlaten bleef voor haar en haar dochter® verborgen. IX. Op hel balkon van het slot zat de ba rones met liaar dochter Agnes, die daaa.- te voren op het landgoed gekomen wae om daar met haar kinderen eenige weken door te brengen. Do barones was erg in haar schik over de aanwezigheid van haar dochter en eigenlijk nog veel meer, dat zc haar kleinkinderen bij zich liad, van wie zc zeer vee] hield. Ze speelden beneden in den slottuin en hadden een pret van belang. „Wat hebben die kleinen een schik, Ag nes", zei de barones, „zo zijn hier al hoe- lemaal thuis." „Geen wondere moedor. Ook ik voel mo hier thuis, 't Is hier zoo rustig en stil en vooral zoo mooi. Ik ben tenminste blij, dat ik een tijdlang uit het stadsgewoel ben. Mijn man zal 't hier ook wel naar zijn zin hebben. Een week of wat ruet heeft hij hard noodig." „Heerlijk, als ik jullie allemaal nog eens om me hoen zie. Dan voel je je wel tien jaar jonger." „U is toch niet veel verouderd in de laatste twee jaar en u is veel opgeruimder dan vroeger. Een paar jaar terug zag u et- lang zoo opgewekt niet uit als nu." (Woxxit vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9